Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Μπορείς να μας βάλεις ένα link για να δούμε για πιο Siesta ακριβώς μιλάς ;

Πάντως ισχύει σε γενικές γραμμές αυτό που σου είπε ο  @liakjim στις φθηνές και μεσαίες σειρές δεν είναι ανταγωνιστική η Daikin για αυτό που πληρώνεις . Τουλάχιστον όχι μέχρι τώρα.

 

Tελικά μετα απο posts που διάβασα θα αγοράσω μάλλον gree. Δεν την ήξερα την εταιρεία ,αλλά απ'οτι διάβασα είναι καλη. Είμαι ανάμεσα στο bora και το fairy. Τι διαφορά εχουν αυτα τα 2; Στα specs και τα 2 είναι Α+++. H μόνη διαφορά που βλέπω ειναι οτι το fairy είναι 9212 btu και το bora 8530 btu. https://www.skroutz.gr/s/14976776/Gree-Fairy-GRS-101-EI-JFR-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/11998366/Gree-Bora-GRS-101-EI-JBR1-N3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μερικές φάτσες Greeoειδών ( και μολις ανακάλυψα ενα παλιο IQ κλιματιστικο.. ειχε μια φατσα απο εδω μεσα.. )

 

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

6.png

36 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Tελικά μετα απο posts που διάβασα θα αγοράσω μάλλον gree. Δεν την ήξερα την εταιρεία ,αλλά απ'οτι διάβασα είναι καλη. Είμαι ανάμεσα στο bora και το fairy. Τι διαφορά εχουν αυτα τα 2; Στα specs και τα 2 είναι Α+++. H μόνη διαφορά που βλέπω ειναι οτι το fairy είναι 9212 btu και το bora 8530 btu. https://www.skroutz.gr/s/14976776/Gree-Fairy-GRS-101-EI-JFR-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/11998366/Gree-Bora-GRS-101-EI-JBR1-N3.html

Λίγο που τα είδα το fairy πιο δυνατό θέρμανση /ψύξη σε btu,έχει wifi,καλύτερους συντελεστές (άρα πιο οικονομικό) (scop/seer) , λίγο πιο αθόρυβο..Γενικά σε όλα είναι καλύτερο το fairy σε σχέση με το bora..(σύγκριση των δύο στο Σκρουτζ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Yperaspisths είπε

Tελικά μετα απο posts που διάβασα θα αγοράσω μάλλον gree. Δεν την ήξερα την εταιρεία ,αλλά απ'οτι διάβασα είναι καλη. Είμαι ανάμεσα στο bora και το fairy. Τι διαφορά εχουν αυτα τα 2; Στα specs και τα 2 είναι Α+++. H μόνη διαφορά που βλέπω ειναι οτι το fairy είναι 9212 btu και το bora 8530 btu. https://www.skroutz.gr/s/14976776/Gree-Fairy-GRS-101-EI-JFR-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/11998366/Gree-Bora-GRS-101-EI-JBR1-N3.html

Για κρεβατοκάμαρα δεν θα συνιστούσα κανένα από τα δύο μιας και δεν πέφτουν πολύ σε dB.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Tελικά μετα απο posts που διάβασα θα αγοράσω μάλλον gree. Δεν την ήξερα την εταιρεία ,αλλά απ'οτι διάβασα είναι καλη. Είμαι ανάμεσα στο bora και το fairy. Τι διαφορά εχουν αυτα τα 2; Στα specs και τα 2 είναι Α+++. H μόνη διαφορά που βλέπω ειναι οτι το fairy είναι 9212 btu και το bora 8530 btu. https://www.skroutz.gr/s/14976776/Gree-Fairy-GRS-101-EI-JFR-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/11998366/Gree-Bora-GRS-101-EI-JBR1-N3.html

 

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Για κρεβατοκάμαρα δεν θα συνιστούσα κανένα από τα δύο μιας και δεν πέφτουν πολύ σε dB.

Αν είναι για κρεβατοκάμαρα θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις μοντέλα που στη χαμηλή σκάλα έχουν τιμή θορύβου έως 23 db .  
Αυτα τα μοντέλα είναι στα 26 και 28 db . 

Μεταξύ των δύο το Fairy είναι ανώτερο απο το Bora σε θόρυβο, κατανάλωση στην ψύξη και παροχή ανεμιστήρα . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν ειδικά τεμάχια (αποστάτες) ώστε να τοποθετηθεί a/c περίπου όπως το έχω στη φωτό;

IMG_20190326_091735.thumb.jpg.61cfa1641af2785c6fc49c60d4779bed.jpg

Το "δόντι" είναι 4 εκ. και η εσωτερική μονάδα δε χωράει μεταξύ κολώνας και κάσας αφού είναι μόνο 73 εκ. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν ειδικά τεμάχια (αποστάτες) ώστε να τοποθετηθεί a/c περίπου όπως το έχω στη φωτό;

IMG_20190326_091735.thumb.jpg.61cfa1641af2785c6fc49c60d4779bed.jpg

Το "δόντι" είναι 4 εκ. και η εσωτερική μονάδα δε χωράει μεταξύ κολώνας και κάσας αφού είναι μόνο 73 εκ. Ευχαριστώ


Αποστάτες μπορεί κάποιος να φτιάξει εύκολα.
Το θέματα είναι:
1. Θα φαίνεται άσχημο.
2. Δεξιά που θα βγουν οι σωλήνες έχεις καπάκι ηλεκτρολογικό αν διακρίνω καλά.
3. Μην πας πάνω από το κουρτινόξυλο διότι η θέρμανση δεν θα σου αποδίδει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Klausx είπε


Αποστάτες μπορεί κάποιος να φτιάξει εύκολα.
Το θέματα είναι:
1. Θα φαίνεται άσχημο.
2. Δεξιά που θα βγουν οι σωλήνες έχεις καπάκι ηλεκτρολογικό αν διακρίνω καλά.
3. Μην πας πάνω από το κουρτινόξυλο διότι η θέρμανση δεν θα σου αποδίδει.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έλεγα αν υπάρχουν έτοιμοι που ίσως χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί σε ανάλογες περιπτώσεις.

1. Όντως θα φαίνεται λίγο άσχημο αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο η λειτουργικότητα, δηλαδή να μπει αν γίνεται στο συγκεκριμένο σημείο.

2. Ναι έχει κουτί και από κάτω διακόπτη, ίσως πρέπει να καταργηθεί;

3. Ναι δε θα το έκανα 

 

Μάλλον πρέπει να καλέσω ψυκτικό για να το δει και να μου πει αν είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kronos73 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έλεγα αν υπάρχουν έτοιμοι που ίσως χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί σε ανάλογες περιπτώσεις.

1. Όντως θα φαίνεται λίγο άσχημο αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο η λειτουργικότητα, δηλαδή να μπει αν γίνεται στο συγκεκριμένο σημείο.

2. Ναι έχει κουτί και από κάτω διακόπτη, ίσως πρέπει να καταργηθεί;

3. Ναι δε θα το έκανα 

Μάλλον πρέπει να καλέσω ψυκτικό για να το δει και να μου πει αν είναι εφικτό.

2. Μπορεί και να περνάνε οριακά θα το δει ο ψυκτικός όταν πάρει τα μέτρα.

Το ιδανικό όπως είπες είναι να καλέσεις ψυκτικό, ίσως σου προτείνει κάποια καλύτερη θέση-λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν ειδικά τεμάχια (αποστάτες) ώστε να τοποθετηθεί a/c περίπου όπως το έχω στη φωτό;

IMG_20190326_091735.thumb.jpg.61cfa1641af2785c6fc49c60d4779bed.jpg

Το "δόντι" είναι 4 εκ. και η εσωτερική μονάδα δε χωράει μεταξύ κολώνας και κάσας αφού είναι μόνο 73 εκ. Ευχαριστώ

Άμα βάλεις το κουρτινοξυλο 15 πόντους πιο κάτω μπαίνει μια χαρά και με περιθώριο όσο χρειάζεται από το ταβάνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν ειδικά τεμάχια (αποστάτες) ώστε να τοποθετηθεί a/c περίπου όπως το έχω στη φωτό;

IMG_20190326_091735.thumb.jpg.61cfa1641af2785c6fc49c60d4779bed.jpg

Το "δόντι" είναι 4 εκ. και η εσωτερική μονάδα δε χωράει μεταξύ κολώνας και κάσας αφού είναι μόνο 73 εκ. Ευχαριστώ

Θεωρώ ότι η περίπτωση αυτή είναι ψωμοτύρι για έναν επαγγελματία ψυκτικό και ότι τσάμπα αγχώνεσαι.

Απλά επιβεβαίωσε στο τέλος ότι έχουν τηρηθεί οι αποστάσεις, αλφαδιές, μήκοι σωλήνων, κενά κτλ , και χωρίς κακοτεχνίες και περίεργες εμφανίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Ανυπομονώ και για την μέτρηση του @liakjim ,έχω μία προαισθηση ότι και των πεθερικών του 42 βαθμούς θερμοκρασία αερα θα βγάζει σε κατάσταση συντήρησης..

Το πιστόλι υπερύθρων έδειξε 32-35 σε συντήρηση (670W) εκείνη την στιγμή.

Επιφυλάσσομαι για νέα μέτρηση με κανονικό θερμόμετρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

ρηση (670W) εκείνη την στιγμή.

Επιφυλάσσομαι για νέα μέτρηση με κανο

Αν ισχυει η θερμοκρασια αυτη τοτε ακυρο για τους 42C .. Αλλα, τι θερμοκρασία έχει ο χώρος? και βγάζει 32-35 με 670W ?

😕

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

αν ισχυει η θερμοκρασία ακυρο τοτε και αυτο με τους 42C 😕

Μάλλον θα πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο με την υπερανάλυση και απλά να καταγραφούν με αντικειμενικότητα τα 18άρια και 24αρια που δεν κατεβάζουν υπό συνθήκες τα watts.

Προσωπικά ακόμα δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ότι το Ariston είναι ένα από αυτό μιας και παλιά έβλεπα 900 κάτι watts και τώρα το είδα 670. Όχι πιο κάτω βέβαια. Θα περιμένω να ζεστάνει λίγο ακόμα για να κάνω πείραμα. 

@kronos73, ρώτησα τον αδερφό μου (ψυκτικός) και επιβεβαίωσε ότι είναι τετριμμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...