Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 6:43 ΜΜ, teachertza είπε

Ναι, δέν έχεις άδικο. Υπάρχει όμως μία μικρή λεπτομέρεια.

Η xiaomi και η apple είναι δύο μεγάλες εταιρείες οι οποίες και οι δύο έχουν απο πίσω τους μεγάλες αγορές, Αμερική και Κίνα αντίστοιχα.

Η inventor τί είναι? Μία Ελληνική εταιρεία η οποία φτιάχνει φασόν πράγματα. Και να πείς ας πούμε οτι πήρε το μηχανισμό του toshiba shorai και του άλλαξε το πλαστικό απ έξω να πώ οκ αξίζει. Απ ότι βλέπω δέν έχει πχ eurovent certification κάτι το οποίο πετάει (μερικώς) τα όποια χαρακτηριστικά στον κάδο των αχρήστων. Δεν αντιλέγω οτι μπορεί να φτιάχνει καλά προιόντα στο τέλος.

 Οι μεγάλες παραδοσιακές εταιρείες daikin, mitsubishi, fujitsu, toshiba και όποια άλλη δέν λέω οτι είναι το θέσφατο σε μία αγορά. Αλλα δέν μπορεί όοοολες να έκλεισαν και στη θέση τους να ήρθε μία ... Ελληνική φασόν εταιρεία. ΚΑΠΟΙΕΣ μπορεί να έχουν σβήσει, ΚΑΠΟΙΕΣ θα κλείσουν δέν αντιλέγω. ΚΑΠΟΙΕΣ άλλες θα εμφανιστούν απο το μηδέν. 

Όμως όταν ας πούμε κοιτάμε κάποιο προιόν δέν μπορούμε να αποκλείσουμε τις "καλές' φίρμες. Δέν λέω, καλά έκανες και πρότεινες, και σε ευχαριστώ. Αλλα ρε παιδί μου οκ δέν μπορώ ας πούμε να μήν βάλω στο συγκριτικό ΕΣΤΩ ΜΙΑ καλή φίρμα μέσα. Αν ας πούμε η διαφορά είναι στα 50 ευρώ εγώ θα πάω στις παραδοσιακές εταιρείες.

Και επειδή αναφέρετε παραδείγματα, είχα αγοράσει για την δουλειά δύο toyotomi και ένα daikin κινέζικο το φθηνό. Ε το toyotomi δέν λειτουργεί καλά, έχει πέσει η απόδοση του, δέν θυμίζει κάν ινβέρτερ. Το daikin είναι βράχος το φθηνό. Έτυχε? Δέν ξέρω. 

Την xiaomi την ανέφερα ως λαμπρό παράδειγμα εταιρίας όπου απο το πουθενά και μέσα σε μια 8ετία  (η εταιρεία ιδρύθηκε το 2010) έγινε ένας πολύ δυνατός παίκτης και επικίνδυνος για τους παραδοσιακούς ανταγωνιστές .  Ένα τυχαίο παράδειγμα ότι οι καιροί αλλάζουν και "η τράπουλα ανακατεύεται"  όπου μια εταιρεία με πολύ μικρή ιστορία είναι υπολογίσιμη  δύναμη, με καλά οικονομικά και αξιόπιστα προϊόντα .
Κράτα βασικά μόνο αυτό που ήθελα να τονίσω με τα παραδείγματα μου . Άλλες με ιστορία εξαφανίζονται, άλλες συρικτώνονται και συνεχίζουν να υπάρχουν, νέες εταιρείες έρχονται στο προσκήνιο και τα πάνε χάλια ή μέτρια ή τέλια . 

Κανένας δεν είπε ότι εκλεισαν όλες . Ισχύει αυτό που είπες  "ΚΑΠΟΙΕΣ μπορεί να έχουν σβήσει, ΚΑΠΟΙΕΣ θα κλείσουν δέν αντιλέγω. ΚΑΠΟΙΕΣ άλλες θα εμφανιστούν απο το μηδέν. "
Η Inventor είναι μια ελληνική εταιρεία που δεν δραστηριοποιείται μόνο στην Ελλάδα .  Έχει εξαγωγική δραστηριότητα σε 50 χώρες , θυγατρική εταιρεία στην Ρουμανία που ασχολείται με τις εξαγωγές . Το 33% του τζίρου της είναι απο τις εξαγωγές .  Επίσης έχει γραφεία στην Κίνα για την επίβλεψη της παραγωγικής διαδικασίας αλλά και ένα κομμάτι των εξαγωγών .
Αυτό που τουλάχιστον έχει κάνει είναι το κλασσικό outsourcing για την παραγωγική διαδικασία . Τι σημαίνει αυτό ; Έχει κάνει συμφωνία με εργοστάσια της Κίνας που έχουν έτοιμες στημένες γραμμές παραγωγής κλιματισμού για την παραγωγή του προϊόντος.Η κίνα πλέον έχει περίπου το 90 % της παγκόσμιας παραγωγής οικιακών κλιματιστικών.

Aνάλογες κινήσεις έχουν κάνει η Daikin (βλέπε joint venture με Gree) , η Carrier-Toshiba (joint venture  για να παράγει κλιματιστικά η Midea για αυτούς) .
Daikin και Toshiba-Carrier έχουν ρίξει μοντέλα στην αγορά όπου είτε είναι καθαρά δικά τους είτε είναι παραγωγής και τεχνογνωσίας των Gree και Midea  είτε είναι μισά-μισά στην τεχνολογία που φοράνε . 

Σχετικά με τις προτάσεις μου:
Οι επιλογές μου βασίστηκαν σε τρία πράγματα:
1. Το budget που διαθέτεις που αυτό καθορίστηκε απο την αρχική επιλογή του KLWA fujitsu (όπως μου απάντησες έμμεσα στην ερώτηση μου με like) 
2. Καλύτερη σχέση χαρακτηριστικών και budget.
3.Χρονική διάρκεια εγγύησης . 

Στις προτάσεις για μοντέλα σου πρόσθεσα και κλιματιστικό της Fujitsu (παραδοσιακή εταιρεία) που αξίζει το συγκεκριμένο μοντέλο της . 




Η Eurovent είναι μια ανεξάρτητη εταιρεία όπου πιστοποιεί/επιβεβαιώνει συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές των κλιματιστικών . Όπως το COP, EER κ.α
Οι εταιρείες κλιματισμού πάντα όταν σχεδιάζουν και παράγουν ένα μοντέλο επιβεβαιώνουν σε δικά τους εργαστήρια τι ισχύει . 
Απο κει και πέρα οι εταιρείες αν θέλουν επιλέγουν και πληρώνουν (με κόστος φυσικά που προσθέτετε στη τιμή του προϊόντος ) για να πιστοποιήσουν τα μοντέλα τους  και σε άλλο εργαστήριο όπως είναι της Eurovent . 

Υπάρχει και μια ακόμη εταιρεία που πιστοποιεί, μου διαφεύγει το όνομα της αλλά παραδόξως δεν έχω δει κανένα μοντέλο κλιματιστικού της αγοράς που να έχει πιστοποιηθεί απο αυτήν . Anyway η eurovent παίζει μπάλα σε αυτό τον τομέα όπως φαίνεται. 


Όσο για το toyotomi ή οποιοδήποτε κλιματιστικό όπου παρουσιάζει φαινόμενα πτώσης/μείωσης απόδοσης μετά απο καιρό  αυτό συμβαίνει γιατί :

1) Δεν έγιναν σωστές εκχυλώσεις στην εγκατάσταση με αποτέλεσμα η εγκατάσταση με την πάροδο του καιρού να χάνει το φρέον. Όταν έχασε μια σεβαστή ποσότητα όπου μπορεί να γίνει και μένα απο ένα χρόνο απο την στιγμή που θα ξεκινήσει η διαρροή , τότε άρχισες να αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα . 

2)  Βλάβη στο κλιματιστικό . 

Σε πρώτη φάση καλείς μάστορα αν είσαι εκτός εγγύησης να δει ότι το κύκλωμα έχει την σωστή ποσότητα ψυκτικού  και να ελέγξει την εγκατάσταση . Αν η εγκατάσταση δεν έχει κανένα στεγανωτικό πρόβλημα στα ρακόρ τότε υποψιάζεσαι το μηχάνημα . 

Μην κατηγορείτε (σε πρώτη φάση) το μηχάνημα ότι δεν αποδίδει γιατί υπάρχουν τόσοι άλλοι παράγοντες για την μείωση απόδοσης που δεν έχει να κάνει με το μηχάνημα  (διαρροή εγκατάστασης, εξωτερική μονάδα που την βλέπει ο ήλιος και τα αισθητήρια μουρλαίνονται , βούλωμα στο κύκλωμα απο μαλ@κια του τεχνικού, κολλημένο κλιματιστικό στο ταβάνι (αφορά την λειτουργία θέρμανσης), λάθος επιλογή μοντέλου για τις απαιτήσεις του χώρου σε btu/h κ.α





 

Στις 18/3/2019 στις 10:11 ΜΜ, fylatos είπε

Νότιο δυτικό προσανατολισμό με ελάχιστο ήλιο απευθείας μέσα στην ημέρα, είναι σε άνοιγμα όμως οπότε δεν ενοχλεί είναι φωτεινό το σπίτι. 

Ανοιγομενα καινούργια κουφώματα, σχετικά καλή μόνωση αν κρίνω από την κατανάλωση αερίου τον χειμώνα. 

Ενεργειακή κατηγορία C βάσει του πιστοποιητικού.

Οι χώροι είναι απομονώσιμοι από συρόμενες πόρτες.

Το 9άρι πιστεύω θα σε καλύψει στα 15 τετραγωνικά . Το 12 άρι για 30 τ.μ έχω κάποιες επιφυλάξεις μπορεί να είναι αρκετά οριακό για τον χώρο σου και στους καύσωνες να μην σε καλύπτει . Ίσως να είναι καλύτερα να πας σε 18άρι . Καλό είναι να δει τον χώρο σου ένας ψυκτικός ή έστω να μιλήσεις μαζί του να δεις τι θα σου πει . Πάρε γνώμες απο 2-3 ψυκτικούς αν γίνεται . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά, μία ερώτηση.

Οι σκέτοι καθαριστές αέρα με φίλτρο hepa και ενεργού άνθρακα (όχι ιονιστές που κολάν την σκόνη στον χώρο και παράγουν άζωτο με τον ιονισμό)  των 150-200 ευρώ κάνουν καλύτερη δουλειά από τα κλιματιστικά τα οποία έχουν αντίστοιχες λειτουργίες;

Γενικά έχω κάποια θέματα/ευαισθησίες όταν έχει μικροσωματίδια πάνω από ένα συγκεκριμένο μέγεθος ή έντονες μυρωδιές στον χώρο.

Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να αγοράσω κλιματιστικό με τέτοια λειτουργία ή να πάρω 2 διαφορετικές συσκευές, τι πιστεύεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα στο υπνοδωμάτιο το tcl elite plus xa412(https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html)

Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές. Έγινε πολύ καλή τοποθέτηση με αντικραδασμικα στην βάση τοίχου μια και δεν μπορούσε να μπει στο πάτωμα, αντλία κενού από φίλο και το μηχάνημα"σκοτώνει". Αρκετά αθόρυβο και μέσα και έξω. Η μέσα μονάδα όταν πάει την θερμοκρασία που θες και τη βάλεις να δουλεύει στη χαμηλή σκάλα σχεδόν δεν ακούγεται, έπαθα πλάκα δεν το περίμενα.

Αν τώρα σε βάθος χρόνου βγει καλό, έχει 10 χρόνια εγγύηση μέσα έξω, θα έχω κάνει μια πολύ καλή αγορά

Στο άλλο δωμάτιο ίδιων τ.μ. έχω το Inventor passion eco από πέρυσι οπότε μπορώ να τα συγκρίνω ζωντανά και παρόλο που το Passion μου κόστισε σχεδόν 100€παραπάνω πουθενά δεν φαίνεται αυτή η διαφορά τιμής, προς το παρόν τουλάχιστον. Εύχομαι να λέω τα ίδια και του χρόνου και να μην μου έχει βγει μάπα το καρπούζι

Υ .γ Το κόστος μαζί με την τοποθέτηση 410€(350+60)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mplevris είπε

Τελικά έβαλα στο υπνοδωμάτιο το tcl elite plus xa412(https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html)

Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές. Έγινε πολύ καλή τοποθέτηση με αντικραδασμικα στην βάση τοίχου μια και δεν μπορούσε να μπει στο πάτωμα, αντλία κενού από φίλο και το μηχάνημα"σκοτώνει". Αρκετά αθόρυβο και μέσα και έξω. Η μέσα μονάδα όταν πάει την θερμοκρασία που θες και τη βάλεις να δουλεύει στη χαμηλή σκάλα σχεδόν δεν ακούγεται, έπαθα πλάκα δεν το περίμενα.

Αν τώρα σε βάθος χρόνου βγει καλό, έχει 10 χρόνια εγγύηση μέσα έξω, θα έχω κάνει μια πολύ καλή αγορά

Στο άλλο δωμάτιο ίδιων τ.μ. έχω το Inventor passion eco από πέρυσι οπότε μπορώ να τα συγκρίνω ζωντανά και παρόλο που το Passion μου κόστισε σχεδόν 100€παραπάνω πουθενά δεν φαίνεται αυτή η διαφορά τιμής, προς το παρόν τουλάχιστον. Εύχομαι να λέω τα ίδια και του χρόνου και να μην μου έχει βγει μάπα το καρπούζι

Υ .γ Το κόστος μαζί με την τοποθέτηση 410€(350+60)

Ωραία, έχουμε ακόμα ένα μοντέλο για πρόταση για 9άρι. Και οικονομικό και καλό.

Καλοδούλευτο λοιπόν. Αν έχεις και κάποιον μετρητή κατανάλωσης και μετρήσεις , θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις τι είδες.

Πόση σωλήνα σου έβαλε σε μήκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωραία, έχουμε ακόμα ένα μοντέλο για πρόταση για 9άρι. Και οικονομικό και καλό.

Καλοδούλευτο λοιπόν. Αν έχεις και κάποιον μετρητή κατανάλωσης και μετρήσεις , θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις τι είδες.

Πόση σωλήνα σου έβαλε σε μήκος;

Μετρητή έχω αλλά δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γιατί η σύνδεση είναι με απευθείας καλώδιο σε ασφάλεια στον πίνακα

Ο σωλήνας ήταν 2,8μ(2,5μ έδινε κατώτερο ο αντιπρόσωπος της TCL στο Ηράκλειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, mplevris είπε

Μετρητή έχω αλλά δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γιατί η σύνδεση είναι με απευθείας καλώδιο σε ασφάλεια στον πίνακα

https://www.bestprice.gr/cat/6039/power-consumption-meters.html?q=μετρητής+ρεύματος+ράγας+μονοφασικός+ψηφιακός&from=search&o=2

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2019 στις 9:09 ΜΜ, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι πως ναι, αν το πάρεις θα το κάνεις γιατί μέχρι τώρα δεν μας το έχει αναλύσει κάποιος. 

Είναι 120€ παραπάνω για το 18άρι , το οποίο σε Power select 75% θα γίνει 13,5. 

Θα είναι σίγουρα overkill πάντως αλλά θα έχει σίγουρα τη δυνατότητα να πέφτει σε εξευτελιστικά επίπεδα κατανάλωσης. 

Επίσης θα σου γυρίσει πίσω χρήματα λόγω σημαντικά καλύτερου SEER και COP και άρα χαμηλότερης κατανάλωσης (αν ισχύουν οι καμπύλες παντού)

0a68109d00ffaf151ce6630586c4be26.png

Επίσης δεν ξέρουμε πόσο χαμηλά θα μπορεί να πέφτει το 16άρι μιας και είναι single rotary http://toshibapro.fi/en/tuotteet/kotitaloudet/split-system/ras-_pkvsg/SM_SVM-18009_Air Conditioner Split Type Inverter R32 Indoor Unit RAS-B10_B13_B16PKVSG-E Outdoor Unit RAS-10_13_16PAVSG-E_EN/at_download/file

Προσωπικά βέβαια θα ήθελα κάποιον με 16αρι να μας πει τι είδε 😎

Η απόφαση δική σου φυσικά και αν θα ήθελες να δώσεις σχεδόν πάνω από 900€ για 25 τετραγωνικά . 

Μάλλον τα αξίζει πάντως αν με ανοιχτές πόρτες καλύψεις και άλλους χώρους. 

120€ δεν είναι και λίγα βέβαια.

Αν αξίζει την εξάλειψη του ρίσκου, είναι σαφώς δική σου απόφαση. 

Για το carrier 42QHC009DS θα έλεγα στα 350€ είναι εξαιρετική επιλογή μιας και έχει πολύ καλά νούμερα και εξοπλισμό. 

http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1553022421.pdf

edit 

Ανακάλυψα τυχαία κάτι σημαντικό νομίζω. 

@Dare-Devil, εδώ θα ήθελα και την άποψή σου. 

Είδα αυτό 

58e86f8b9427480c687815bf2c1ed271_LI.jpg.0ad6084c43a3c0c8d76183c80554b1cc.jpg

και αυτό 

3f79d2c7bd9e6ec0c06b3b2d761b3842_LI.jpg.1b80cca4fa882a35de900d4777a50638.jpg

Παρατηρούμε ότι τα 10, 13, 16, 18 και 22άρι, μπορούν να κατεβάσουν τους συμπιεστές τους , στις περίπου 12rps (12 περιστροφές /δευτερόλεπτο). 

Άρα με κάθε επιφύλαξη, το 16άρι πιστεύω ότι θα έχει επίσης πολύ χαμηλή ελάχιστη κατανάλωση, χωρίς κόφτες. 

ΥΓ Το 24άρι πάντως τελικά ίσως να μην κατεβαίνει τοοοοοοοοοσο χαμηλά, αλλά ένα τσικ περισσότερο μιας και το βλέπω στα 19rps που και πάλι είναι χαμηλά. 

edit 2 

Και κάτι ακόμα. 

Από τις καμπύλες βλέπουμε και το ρεύμα που τραβάει ο συμπιεστής ανάλογα με τις στροφές. 

πχ το 18άρι στη θέρμανση το βλέπω από περίπου 1 Α έως 8.2 Α 

το 16άρι το βλέπω να είναι περίπου στα χαμηλά το ίδιο, άρα πλέον είμαι πιο βέβαιος ότι θα έχουν παρόμοια χαμηλή κατανάλωση. 

Με κάθε επιφύλαξη το πιθανότερο είναι αυτό που λες  ότι και το 16άρι θα έχει παρόμοια συμπεριφορά εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν  (by the book εγκατάσταση, τα κατασκευαστικά όρια του μηχανήματος σε συνδυασμό με τις ανάγκες του χώρου, την ζητούμενη θερμοκρασία χώρου και την εξωτερική θερμοκρασία ανα πάσα στιγμή . )

Όσο για το power sel  μπορεί να είναι απλά μια λύση ανάγκης με μειονέκτημα να επηρεαστούν τα COP και EER , στην ουσία να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση (πόσο μεγαλύτερη άραγε;) . Οπότε κρατώ επιφυλάξεις σε αυτό και όποιος πραγματικά τον ενδιαφέρει να κάνει χρήση αυτής της λειτουργίας ας επιβεβαιώσει πρώτα με την αντιπροσωπεία ότι οι καμπύλες δεν επηρεάζονται αρνητικά λόγω αυτού του "throttling" (power sel)

Στις 20/3/2019 στις 4:34 ΜΜ, Billator είπε

Καλησπέρα παιδιά, μία ερώτηση.

Οι σκέτοι καθαριστές αέρα με φίλτρο hepa και ενεργού άνθρακα (όχι ιονιστές που κολάν την σκόνη στον χώρο και παράγουν άζωτο με τον ιονισμό)  των 150-200 ευρώ κάνουν καλύτερη δουλειά από τα κλιματιστικά τα οποία έχουν αντίστοιχες λειτουργίες;

Γενικά έχω κάποια θέματα/ευαισθησίες όταν έχει μικροσωματίδια πάνω από ένα συγκεκριμένο μέγεθος ή έντονες μυρωδιές στον χώρο.

Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να αγοράσω κλιματιστικό με τέτοια λειτουργία ή να πάρω 2 διαφορετικές συσκευές, τι πιστεύεται; 

Τα κλιματιστικά όσα φίλτρα και αν έχουν  δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε με καθαριστές αέρα .Προσφέρουν σαφώς ένα Α φιλτράρισμα αλλά μεχρι εκεί .  Για άνθρωπο που έχει κάποιο θέμα/ πρόβλημα/ ευαισθησία μονόδρομος η χρήση καθαριστή αέρα .

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Πες με υπερβολικό , πες με περίεργο ,ανασφαλή, πες με όπως θες .. 😛😂
Εξοπλισμό ράγας μόνο επώνυμο θα προτιμούσα . HAGER, ABB, LEGRAND, Schneider Electric κτλ.

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2019 στις 10:40 ΜΜ, Dare-Devil είπε


Η Eurovent είναι μια ανεξάρτητη εταιρεία όπου πιστοποιεί/επιβεβαιώνει συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές των κλιματιστικών . Όπως το COP, EER κ.α
Οι εταιρείες κλιματισμού πάντα όταν σχεδιάζουν και παράγουν ένα μοντέλο επιβεβαιώνουν σε δικά τους εργαστήρια τι ισχύει . 
Απο κει και πέρα οι εταιρείες αν θέλουν επιλέγουν και πληρώνουν (με κόστος φυσικά που προσθέτετε στη τιμή του προϊόντος ) για να πιστοποιήσουν τα μοντέλα τους  και σε άλλο εργαστήριο όπως είναι της Eurovent . 
 

H ινβεντορ εχουν γραψει καποιοι οτι μαυριστηκε από τη Eurovent .Αν ηταν να πληρωσουν μηπως  χρωστανε και δεν πανε καλα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/page/325/

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/page/443/

 

22 ώρες πριν, mplevris είπε

Τελικά έβαλα στο υπνοδωμάτιο το tcl elite plus xa412(https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html)

Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές. Έγινε πολύ καλή τοποθέτηση με αντικραδασμικα στην βάση τοίχου μια και δεν μπορούσε να μπει στο πάτωμα, αντλία κενού από φίλο και το μηχάνημα"σκοτώνει". Αρκετά αθόρυβο και μέσα και έξω. Η μέσα μονάδα όταν πάει την θερμοκρασία που θες και τη βάλεις να δουλεύει στη χαμηλή σκάλα σχεδόν δεν ακούγεται, έπαθα πλάκα δεν το περίμενα.

Αν τώρα σε βάθος χρόνου βγει καλό, έχει 10 χρόνια εγγύηση μέσα έξω, θα έχω κάνει μια πολύ καλή αγορά

Στο άλλο δωμάτιο ίδιων τ.μ. έχω το Inventor passion eco από πέρυσι οπότε μπορώ να τα συγκρίνω ζωντανά και παρόλο που το Passion μου κόστισε σχεδόν 100€παραπάνω πουθενά δεν φαίνεται αυτή η διαφορά τιμής, προς το παρόν τουλάχιστον. Εύχομαι να λέω τα ίδια και του χρόνου και να μην μου έχει βγει μάπα το καρπούζι

Υ .γ Το κόστος μαζί με την τοποθέτηση 410€(350+60)

Το μηχανημα που πηρες τελικα μεσα ηταν ειναι οπως ελεγες πριν με φιλτρα ,ιονιστη κλπ  ;

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τετραδιαστατο αιρ φλοου.

Άλλο επίπεδο λέμε 😆😋

Έτσι το ονομάζει έτσι στο γράφω.

Και καλά πάνε οι περσίδες πάνω κάτω και δεξιά αριστερά, εμένα δεν με αφορά το συγκεκριμένο αφού τις έχω σταθερές

Αυτό που με αφορά περισσότερο από όλα είναι ότι φαίνεται,προς το παρόν,να κάνω πολύ καλά τη δουλειά μου με 410€ 

Επεξ/σία από mplevris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mplevris είπε

Έτσι το ονομάζει έτσι στο γράφω.

Το ξέρω, απλά σχολιάζω την μαρκενιστικη αναγραφή της εταιρείας.

Πχ κάπου είδα 3D DC inverter και προς στιγμή σκέφτηκα ότι είναι νέα τεχνολογία σε συμπιεστη . Τελικά ήταν 3 μοτέρ ινβερτερ (ανεμιστήρα μέσα, έξω και συμπιεστη = 3 Χ ινβερτερ = 3D inverter 😆 )

Ή κάπου είδα για εκπομπή βιταμίνης Β12 ή κάτι τέτοιο ...

Είμαι με κινητό αλλιώς θα το έβρισκα.

Το βρήκα , τελικά είναι βιταμίνη C !

Τέρμα τα πορτοκάλια παιδιά και το στρες.

Αναπνεύστε αέρα ινβερτορ ! 😂😂😂

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/183783-inventor-o2mvi-09wifir-omnia-plus

S90321-232016.jpg.0f1207b9b53a4b30a920b152801e497e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και τον 2ο ασύρματο μετρητή

Τον σύνδεσα ταυτόχρονα με τον υφιστάμενο

Όπως ήταν αναμενόμενο, είχαν αποκλίσεις. 

Καταρχάς στην αναμονή :

Blitzwolf 

Spoiler

de58130d37f268d14b06bb19b7fb90ec.png

 

 

Sonoff

Spoiler

S90322-174454.jpg.7a5a555d843215b795a97a3717785828.jpg

Όπως είπα αναμενόμενο μιας και είμαστε στο κάτω άκρο του εύρους , όπου ίσως δεν έχουμε τη μέγιστη ευαισθησία του κάθε οργάνου. 

Ο απλός μετρητής πρίζας  , το βγάζει κάπου 4.5W. 

Επίσης δοκίμασα μια τοστιέρα των 750W , μια σκούπα των επίσης 750W και έναν βραστήρα των 2000 W (ότι λέει το ταμπελάκι τους) 

Αποτελέσματα :

1c256339e4dd8444a5c3e5c23381b04e.png

Πάλι αποκλίσεις. 

Μακάρι να είχα πιστοποιημένα ωμικά φορτία ώστε να ξέρω ποιο είναι πιο ακριβές. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά νομίζω εντόπισα γιατί υπάρχει η διαφορά . 

Ενώ μετράνε την ένταση το ίδιο, υπάρχει διαφορά στην τάση. 

Blitzwolf

S90322-180512.jpg.7fa3c162c8f04350ae5f5b9d11033cf7.jpg

Sonoff

S90322-175020.jpg.b347732b2cd520bd54fb19edb7b5761b.jpg

 

Ποιο μετράει όμως σωστά την τάση ???

 

Επιστράτευσα το πολύμετρο:

Ανακάλυψα ότι το Sonoff τη μετράει με τρομερή ακρίβεια (εφόσον μετράει σωστά και το πολύμετρο , αλλά είναι ποιοτικό και το έχω συγκρίνει και με Fluke):

P90323-000919.jpg

και πάνω στο BlitzWolf

P90323-000545.jpg

ενώ τα πριζάκια λένε :

Sonoff

S90323-000205.jpg

και 

Blitzwolf

S90323-000454.jpg

Άρα νίκη από ότι φαίνεται για το Sonoff , παρόλο που προτιμώ το Blitzwolf ως ευκολία σε εγκατάσταση. 

Βέβαια μιλάμε για 3,5% απώλεια που σιγά τα αυγά έτσι? Είναι περίπου 20W στα 600W μέτρησης.   Αλλά οκ, υπάρχει. 

 

ΥΓ 

Ο φτηνιάρικος μετρητής, χάνει ακόμα περισσότερο και φαίνεται και από το διάγραμμα που είναι συστημικά χαμηλά στις μετρήσεις. Κάπου 4,5% Τσάμπα χαιρόμουν τόσο καιρό με το Fujitsu !!!!! 😋 Δεν έπεφτε στα 184W που το είχα δει, αλλά στα 192W....🤪

P90323-000257.jpg

Αυτά και τέρμα με τα offtopic με τους μετρητές. 

 

 

 

Απλά να ξέρουν όσοι έχουν τέτοιους μετρητές ότι αν μετράω σωστά, έχουν απώλεια. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...