Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ,

Ψάχνω για ένα air-condition 12 άρι μάλλον αλλά και μια εναλλακτική επιλογή σε 9άρι για να δώ τι θα με συμφέρει περισσότερο.

Θα το χρησιμοποιώ και για θέρμανση σε δωμάτιο και για ψύξη.

Επειδή βλέπω διαφορα στο skroutz σε bestprice και κτλ έχω μπερδευτεί γιατι πραγματικά είναι πολλά .

Για παράδειγμα υπάρχουν κάποιες προσφορές σε κάπως άγνωστα μαγαζιά που όμως δεν καλύπτουν τα μεταφορικά ( και έχουν υπερκοστολόγηση σε αυτά) και σίγουρα δεν καλύπτουν και την τοπόθεση του air-condition . Σε ένα site για τοπόθετηση είδα πως υπάρχει κόστος στα 80 ευρώ.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποσο θα κοστίζει όλο το πακέτο μαζί για ένα οικονομικό air-condition που όμως θα έχει και κάποια εγγύηση μαζί με το κόστος τοποθέτησης ;

Για παράδειγμα αξίζει αυτό σαν πακέτο με δωρεάν εγκατάσταση και μεταφορικά

Για 12άρι  :

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121845-mitsubishi-msz-hj35va-smart

Mitsubishi MSZ HJ35VA : 499 ευρώ

Για 9άρι :

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/180695-toyotomi-tdn-tdg-a28vr7

Toyotomi TDN TDG A28VR7 : 469 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, prt είπε

Καλησπέρα σας ,

Ψάχνω για ένα air-condition 12 άρι μάλλον αλλά και μια εναλλακτική επιλογή σε 9άρι για να δώ τι θα με συμφέρει περισσότερο.

Θα το χρησιμοποιώ και για θέρμανση σε δωμάτιο και για ψύξη.

Επειδή βλέπω διαφορα στο skroutz σε bestprice και κτλ έχω μπερδευτεί γιατι πραγματικά είναι πολλά .

Για παράδειγμα υπάρχουν κάποιες προσφορές σε κάπως άγνωστα μαγαζιά που όμως δεν καλύπτουν τα μεταφορικά ( και έχουν υπερκοστολόγηση σε αυτά) και σίγουρα δεν καλύπτουν και την τοπόθεση του air-condition . Σε ένα site για τοπόθετηση είδα πως υπάρχει κόστος στα 80 ευρώ.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποσο θα κοστίζει όλο το πακέτο μαζί για ένα οικονομικό air-condition που όμως θα έχει και κάποια εγγύηση μαζί με το κόστος τοποθέτησης ;

Για παράδειγμα αξίζει αυτό σαν πακέτο με δωρεάν εγκατάσταση και μεταφορικά

Για 12άρι  :

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121845-mitsubishi-msz-hj35va-smart

Mitsubishi MSZ HJ35VA : 499 ευρώ

Για 9άρι :

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/180695-toyotomi-tdn-tdg-a28vr7

Toyotomi TDN TDG A28VR7 : 469 ευρώ

Καταρχάς πρέπει να δεις αν θες 9άρι, 12άρι ή παραπάνω. Αν μας έλεγες τετραγωνικά, περιοχή, μονώσεις , κουφώματα θα ήταν χρήσιμο. 

Επίσης τα 80€ δεν είναι πολλά για εγκατάσταση. Προσοχή σε αυτούς που λένε λιγότερα και μετά έχουν κρυφές χρεώσεις πχ 20€/μ η σωλήνα κτλ ή απλά σε κλέβουν με μικρότερο μήκος χαλκού. 

Για τα συγκεκριμένα μοντέλα. 

Το Mitsubishi έχει πολύ χαμηλά SEER και SCOP : http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1552921777.pdf

Το Toyotomi αν το θες για κρεββατοκάμαρα έχει υψηλά dB. Από απόδοση είναι στον μέσο όρο. 

Γενικά όχι και τόσο καλές επιλογές. 

Αν θες δώσε περισσότερο info . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 ώρες πριν, teachertza είπε

Οκ δέν λέω καλά τα μηχανήματα που προτείνετε αλλα απο την άλλη μεριά είναι τόσο καλά όσο κάποιες παραδοσιακές μάρκες? Πχ το toshiba είναι παραδοσιακή καλή εταιρεία κλιματισμού οικιακού. Είστε σίγουροι πχ οτι τα inventor δέν θα τα κλάψει κανείς σε 5 χρόνια? Η οτι δέν θα πέσει κάθετα η απόδοση τους? Απ ότι βλέπω δέν έχουν πχ πιστοποίηση eurovent, με ενοχλεί λίγο αυτό.

 Παραδοσιακές μάρκες παραμένουν παραδοσιακές , άλλες μεγάλες μάρκες παραδοσιακές εξαφανίζονται ή συρρικνώνονται  , νέες μάρκες έρχονται στο προσκήνιο και καταλαμβάνουν τρελά μερίδια αγοράς . 

Αυτό ισχύει γενικότερα . Όπως κάποτε η apple στα κινητά ήταν το απόλυτο μηδέν και ένα βήμα πριν την επίσημη χρεοκοπία , τώρα είναι απο τους μεγάλους παίχτες  (με μια μεγάλη ύφεση που δέχθηκε το τελευταίο χρόνο) .  Μεταξύ των παραδοσιακών κατασκευαστών , πριν 6-7 χρόνια δημιουργήθηκε η xiaomi και απο το πουθενά πλέον είναι μια εταιρεία όπου σάρωσε κυριολεκτικά τους παραδοσιακούς ανταγωνιστές . Είναι τέταρτη σε μερίδιο αγοράς .  Άλλο πολύ λαμπρό παράδειγμα είναι η huawei όπου είναι σταθερά στην δεύτερη θέση σε πωλήσεις παγκοσμίως.
Απο την άλλη μια παραδοσιακή μάρκα που όλοι την σεβόμαστε, η Nokia χρεοκόπησε, άλλαξε χέρια και αυτή την στιγμή  είναι ένα τίποτα σε πωλήσεις . 

Εχω δεκάδες παραδείγματα αλλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι όλα είναι ρευστά στο επιχειρηματικό κομμάτι . Με τα χρόνια αλλάζουν πολλά . 

Τώρα όσον αφορά για την πτώση απόδοσης  που κάθε κλιματιστικό μπορεί να το πάθει αυτό αν βγάλει βλάβη, οι εταιρίες δίνουν εγγύηση , εγγύηση δεν σημαίνει μόνο δεν μου δουλεύει, σημαίνει ότι σου εγγυώμαι ότι το προϊόν για τα Χ χρόνια θα δουλεύει σωστά . Αυτή είναι η υποχρέωση τους και όσες σέβονται τον πελάτη και θέλουν να συνεχίσουν να υπάρχουν, αποδέχονται τις ευθύνες τους . 

 

19 ώρες πριν, teachertza είπε

Οκ όμως τί είναι αυτό που κάνει το samsung κακό ενώ έχει καλά χαρακτηριστικά και το inventor καλό?

Πχ να αναφέρω οτι έχω ένα mitsubishi MSZ-SF25VE νομίζω το πήρα πρίν 4 χρόνια. Το μηχάνημα κάνει φοβερό κλίμα στο δωμάτιο. Το γεμίζει αμέσως και μετά πέφτει σε ένταση και το διατηρεί κρύο. Αθόρυβο ξεχνάς οτι υπάρχει. Μήπως αξίζει τα παραπάνω λεφτά να πάει κανείς σε κάτι τέτοιο?

Η samsung έχει παράδοση σε προβλήματα με τα κλιματιστικά της όπως και η LG . Είναι δύο μάρκες όπου δεν αξίζουν να τις κοιτάξει κανείς  μέχρι τώρα τουλάχιστον. 
Αν ψάξεις αριστερά και δεξιά θα διαβάσεις πολλά προβλήματα με συμπιεστές και πλακέτες . Χαρακτηριστικό παράδειγμα βλαβών ήταν ένα μοντέλο της σειράς mirror της LG . 
Με την LG ήδη δύο άτομα εδώ μεσα  έχουν ποστάρει ραγισμένα πλαστικά , στην κυριολεξία θρύψαλα, χωρίς λόγό και αιτία  όπως υποστηρίζουν. Μιλάμε για κλιματιστικά που ήταν max 5 ετίας .

Δες την πρώτη περίπτωση... του ζητάνε για τα πλαστικά όσο του κόστισε το κλιματιστικό !!! no comments . 

Την δεύτερη περίπτωση δεν την βρήκα . 

Αν θες την άποψη μου μέχρι τώρα, lg samsung είναι πολύ καλές μάρκες σε ψυγεία και πλυντήρια , τηλεοράσεις ,οθόνες κτλ ειδικά η LG σε πλυντήρια . 

Μια μάρκα είναι καλή όχι μόνο επειδή το προϊόν της μπορεί να έχει ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά . Είναι όλο το πακέτο που κάνει ένα μοντέλο ή μια εταιρεία καλύτερη απο μία άλλη . Σαφώς και τέλεια εταιρεία δεν υπάρχει. Αυτό είναι ιδεατό  και σίγουρα έχει να κάνει και με τις ανάγκες μας  και τις προτεραιότητες μας με βάση τα παρακάτω (κατά την δικιά μου άποψη) :

1) Προϊόν-χαρακτηριστικά .
2) Τιμή αγοράς (value for money)
2) Διάρκεια εγγύησης και όροι.
3) Ποιότητα after sales (αμεσότητα, ποιότητα εξυπηρέτησης κτλ)
3) Κόστος ανταλλακτικών εκτός εγγύησης ( η LG είδες τί ζητάει )
 

6 ώρες πριν, fylatos είπε

Έχω όπως γράψει και πριν 4 Carrier supreme 2*18, 2*9. Είμαι ευχαριστημένος φουλ από το πρώτο εξάμηνο λειτουργίας. Επειδή θέλω να βάλω κάτι αρκετά πιο οικονομικό όμως στο σπίτι που ενοικιάζω θα ήθελα την άποψη σας. 

Είδα τα Hair tundra green 9.000+12.000btu. Τα θέλω αποκλειστικά για ψύξη, θα με καλύψουν σε υπνοδωμάτιο 15τμ το ένα και σαλόνι γραφείο εννιαίο 30τμ το άλλο; Μπορούν να μπουν σε ευνοϊκές για τους χώρους θέσεις. Τα βρίσκω στα 780€ με την εγκατάσταση.

Περιοχή;
Έχουν μονώσεις οι τοιχοποιίες ;
Έχεις καλά σύγχρονα κουφώματα; Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Ο ήλιος βλέπει τους χώρους αυτούς ; Για πολλές ώρες την ημέρα ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 Παραδοσιακές μάρκες παραμένουν παραδοσιακές , άλλες μεγάλες μάρκες παραδοσιακές εξαφανίζονται ή συρρικνώνονται  , νέες μάρκες έρχονται στο προσκήνιο και καταλαμβάνουν τρελά μερίδια αγοράς . 

Αυτό ισχύει γενικότερα . Όπως κάποτε η apple στα κινητά ήταν το απόλυτο μηδέν και ένα βήμα πριν την επίσημη χρεοκοπία , τώρα είναι απο τους μεγάλους παίχτες  (με μια μεγάλη ύφεση που δέχθηκε το τελευταίο χρόνο) .  Μεταξύ των παραδοσιακών κατασκευαστών , πριν 6-7 χρόνια δημιουργήθηκε η xiaomi και απο το πουθενά πλέον είναι μια εταιρεία όπου σάρωσε κυριολεκτικά τους παραδοσιακούς ανταγωνιστές . Είναι τέταρτη σε μερίδιο αγοράς .  Άλλο πολύ λαμπρό παράδειγμα είναι η huawei όπου είναι σταθερά στην δεύτερη θέση σε πωλήσεις παγκοσμίως.
Απο την άλλη μια παραδοσιακή μάρκα που όλοι την σεβόμαστε, η Nokia χρεοκόπησε, άλλαξε χέρια και αυτή την στιγμή  είναι ένα τίποτα σε πωλήσεις . 

Εχω δεκάδες παραδείγματα αλλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι όλα είναι ρευστά στο επιχειρηματικό κομμάτι . Με τα χρόνια αλλάζουν πολλά . 

Τώρα όσον αφορά για την πτώση απόδοσης  που κάθε κλιματιστικό μπορεί να το πάθει αυτό αν βγάλει βλάβη, οι εταιρίες δίνουν εγγύηση , εγγύηση δεν σημαίνει μόνο δεν μου δουλεύει, σημαίνει ότι σου εγγυώμαι ότι το προϊόν για τα Χ χρόνια θα δουλεύει σωστά . Αυτή είναι η υποχρέωση τους και όσες σέβονται τον πελάτη και θέλουν να συνεχίσουν να υπάρχουν, αποδέχονται τις ευθύνες τους . 

 

Η samsung έχει παράδοση σε προβλήματα με τα κλιματιστικά της όπως και η LG . Είναι δύο μάρκες όπου δεν αξίζουν να τις κοιτάξει κανείς  μέχρι τώρα τουλάχιστον. 
Αν ψάξεις αριστερά και δεξιά θα διαβάσεις πολλά προβλήματα με συμπιεστές και πλακέτες . Χαρακτηριστικό παράδειγμα βλαβών ήταν ένα μοντέλο της σειράς mirror της LG . 
Με την LG ήδη δύο άτομα εδώ μεσα  έχουν ποστάρει ραγισμένα πλαστικά , στην κυριολεξία θρύψαλα, χωρίς λόγό και αιτία  όπως υποστηρίζουν. Μιλάμε για κλιματιστικά που ήταν max 5 ετίας .

Δες την πρώτη περίπτωση... του ζητάνε για τα πλαστικά όσο του κόστισε το κλιματιστικό !!! no comments . 

Την δεύτερη περίπτωση δεν την βρήκα . 

Αν θες την άποψη μου μέχρι τώρα, lg samsung είναι πολύ καλές μάρκες σε ψυγεία και πλυντήρια , τηλεοράσεις ,οθόνες κτλ ειδικά η LG σε πλυντήρια . 

Μια μάρκα είναι καλή όχι μόνο επειδή το προϊόν της μπορεί να έχει ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά . Είναι όλο το πακέτο που κάνει ένα μοντέλο ή μια εταιρεία καλύτερη απο μία άλλη . Σαφώς και τέλεια εταιρεία δεν υπάρχει. Αυτό είναι ιδεατό  και σίγουρα έχει να κάνει και με τις ανάγκες μας  και τις προτεραιότητες μας με βάση τα παρακάτω (κατά την δικιά μου άποψη) :

1) Προϊόν-χαρακτηριστικά .
2) Τιμή αγοράς (value for money)
2) Διάρκεια εγγύησης και όροι.
3) Ποιότητα after sales (αμεσότητα, ποιότητα εξυπηρέτησης κτλ)
3) Κόστος ανταλλακτικών εκτός εγγύησης ( η LG είδες τί ζητάει )
 

Περιοχή;
Έχουν μονώσεις οι τοιχοποιίες ;
Έχεις καλά σύγχρονα κουφώματα; Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Ο ήλιος βλέπει τους χώρους αυτούς ; Για πολλές ώρες την ημέρα ; 

 

Ναι, δέν έχεις άδικο. Υπάρχει όμως μία μικρή λεπτομέρεια.

Η xiaomi και η apple είναι δύο μεγάλες εταιρείες οι οποίες και οι δύο έχουν απο πίσω τους μεγάλες αγορές, Αμερική και Κίνα αντίστοιχα.

Η inventor τί είναι? Μία Ελληνική εταιρεία η οποία φτιάχνει φασόν πράγματα. Και να πείς ας πούμε οτι πήρε το μηχανισμό του toshiba shorai και του άλλαξε το πλαστικό απ έξω να πώ οκ αξίζει. Απ ότι βλέπω δέν έχει πχ eurovent certification κάτι το οποίο πετάει (μερικώς) τα όποια χαρακτηριστικά στον κάδο των αχρήστων. Δεν αντιλέγω οτι μπορεί να φτιάχνει καλά προιόντα στο τέλος.

 Οι μεγάλες παραδοσιακές εταιρείες daikin, mitsubishi, fujitsu, toshiba και όποια άλλη δέν λέω οτι είναι το θέσφατο σε μία αγορά. Αλλα δέν μπορεί όοοολες να έκλεισαν και στη θέση τους να ήρθε μία ... Ελληνική φασόν εταιρεία. ΚΑΠΟΙΕΣ μπορεί να έχουν σβήσει, ΚΑΠΟΙΕΣ θα κλείσουν δέν αντιλέγω. ΚΑΠΟΙΕΣ άλλες θα εμφανιστούν απο το μηδέν. 

Όμως όταν ας πούμε κοιτάμε κάποιο προιόν δέν μπορούμε να αποκλείσουμε τις "καλές' φίρμες. Δέν λέω, καλά έκανες και πρότεινες, και σε ευχαριστώ. Αλλα ρε παιδί μου οκ δέν μπορώ ας πούμε να μήν βάλω στο συγκριτικό ΕΣΤΩ ΜΙΑ καλή φίρμα μέσα. Αν ας πούμε η διαφορά είναι στα 50 ευρώ εγώ θα πάω στις παραδοσιακές εταιρείες.

Και επειδή αναφέρετε παραδείγματα, είχα αγοράσει για την δουλειά δύο toyotomi και ένα daikin κινέζικο το φθηνό. Ε το toyotomi δέν λειτουργεί καλά, έχει πέσει η απόδοση του, δέν θυμίζει κάν ινβέρτερ. Το daikin είναι βράχος το φθηνό. Έτυχε? Δέν ξέρω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγγύηση δεν σημαίνει ότι για Χ χρόνια θα δουλεύει σωστά αλλά αν χαλάσει στα Χ χρονιά θα επιδιορθωθεί, οι καλές εταιρίες δεν είναι αυτές που δίνουν πολλά χρόνια εγγύηση αλλά αυτές που αποδεδειγμένα στατιστικά τα προϊόντα τους δεν χαλάνε οπότε δεν είναι σημαντική η εγγύηση. Στις σοβαρές εγκαταστάσεις μπαίνουν αξιόπιστα προϊόντα ασχέτως με μια μεγάλη εγγύηση γιατί το ζητούμενο είναι να λειτουργεί η εγκατάσταση και όχι να είναι διαρκώς υπό δωρεάν επισκευή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 Παραδοσιακές μάρκες παραμένουν παραδοσιακές , άλλες μεγάλες μάρκες παραδοσιακές εξαφανίζονται ή συρρικνώνονται  , νέες μάρκες έρχονται στο προσκήνιο και καταλαμβάνουν τρελά μερίδια αγοράς . 

Αυτό ισχύει γενικότερα . Όπως κάποτε η apple στα κινητά ήταν το απόλυτο μηδέν και ένα βήμα πριν την επίσημη χρεοκοπία , τώρα είναι απο τους μεγάλους παίχτες  (με μια μεγάλη ύφεση που δέχθηκε το τελευταίο χρόνο) .  Μεταξύ των παραδοσιακών κατασκευαστών , πριν 6-7 χρόνια δημιουργήθηκε η xiaomi και απο το πουθενά πλέον είναι μια εταιρεία όπου σάρωσε κυριολεκτικά τους παραδοσιακούς ανταγωνιστές . Είναι τέταρτη σε μερίδιο αγοράς .  Άλλο πολύ λαμπρό παράδειγμα είναι η huawei όπου είναι σταθερά στην δεύτερη θέση σε πωλήσεις παγκοσμίως.
Απο την άλλη μια παραδοσιακή μάρκα που όλοι την σεβόμαστε, η Nokia χρεοκόπησε, άλλαξε χέρια και αυτή την στιγμή  είναι ένα τίποτα σε πωλήσεις . 

Εχω δεκάδες παραδείγματα αλλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι όλα είναι ρευστά στο επιχειρηματικό κομμάτι . Με τα χρόνια αλλάζουν πολλά . 

Τώρα όσον αφορά για την πτώση απόδοσης  που κάθε κλιματιστικό μπορεί να το πάθει αυτό αν βγάλει βλάβη, οι εταιρίες δίνουν εγγύηση , εγγύηση δεν σημαίνει μόνο δεν μου δουλεύει, σημαίνει ότι σου εγγυώμαι ότι το προϊόν για τα Χ χρόνια θα δουλεύει σωστά . Αυτή είναι η υποχρέωση τους και όσες σέβονται τον πελάτη και θέλουν να συνεχίσουν να υπάρχουν, αποδέχονται τις ευθύνες τους . 

 

Η samsung έχει παράδοση σε προβλήματα με τα κλιματιστικά της όπως και η LG . Είναι δύο μάρκες όπου δεν αξίζουν να τις κοιτάξει κανείς  μέχρι τώρα τουλάχιστον. 
Αν ψάξεις αριστερά και δεξιά θα διαβάσεις πολλά προβλήματα με συμπιεστές και πλακέτες . Χαρακτηριστικό παράδειγμα βλαβών ήταν ένα μοντέλο της σειράς mirror της LG . 
Με την LG ήδη δύο άτομα εδώ μεσα  έχουν ποστάρει ραγισμένα πλαστικά , στην κυριολεξία θρύψαλα, χωρίς λόγό και αιτία  όπως υποστηρίζουν. Μιλάμε για κλιματιστικά που ήταν max 5 ετίας .

Δες την πρώτη περίπτωση... του ζητάνε για τα πλαστικά όσο του κόστισε το κλιματιστικό !!! no comments . 

Την δεύτερη περίπτωση δεν την βρήκα . 

Αν θες την άποψη μου μέχρι τώρα, lg samsung είναι πολύ καλές μάρκες σε ψυγεία και πλυντήρια , τηλεοράσεις ,οθόνες κτλ ειδικά η LG σε πλυντήρια . 

Μια μάρκα είναι καλή όχι μόνο επειδή το προϊόν της μπορεί να έχει ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά . Είναι όλο το πακέτο που κάνει ένα μοντέλο ή μια εταιρεία καλύτερη απο μία άλλη . Σαφώς και τέλεια εταιρεία δεν υπάρχει. Αυτό είναι ιδεατό  και σίγουρα έχει να κάνει και με τις ανάγκες μας  και τις προτεραιότητες μας με βάση τα παρακάτω (κατά την δικιά μου άποψη) :

1) Προϊόν-χαρακτηριστικά .
2) Τιμή αγοράς (value for money)
2) Διάρκεια εγγύησης και όροι.
3) Ποιότητα after sales (αμεσότητα, ποιότητα εξυπηρέτησης κτλ)
3) Κόστος ανταλλακτικών εκτός εγγύησης ( η LG είδες τί ζητάει )
 

Περιοχή;
Έχουν μονώσεις οι τοιχοποιίες ;
Έχεις καλά σύγχρονα κουφώματα; Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Ο ήλιος βλέπει τους χώρους αυτούς ; Για πολλές ώρες την ημέρα ; 

Νότιο δυτικό προσανατολισμό με ελάχιστο ήλιο απευθείας μέσα στην ημέρα, είναι σε άνοιγμα όμως οπότε δεν ενοχλεί είναι φωτεινό το σπίτι. 

Ανοιγομενα καινούργια κουφώματα, σχετικά καλή μόνωση αν κρίνω από την κατανάλωση αερίου τον χειμώνα. 

Ενεργειακή κατηγορία C βάσει του πιστοποιητικού.

Οι χώροι είναι απομονώσιμοι από συρόμενες πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fylatos είπε

Νότιο δυτικό προσανατολισμό με ελάχιστο ήλιο απευθείας μέσα στην ημέρα, είναι σε άνοιγμα όμως οπότε δεν ενοχλεί είναι φωτεινό το σπίτι. 

Ανοιγομενα καινούργια κουφώματα, σχετικά καλή μόνωση αν κρίνω από την κατανάλωση αερίου τον χειμώνα. 

Ενεργειακή κατηγορία C βάσει του πιστοποιητικού.

Οι χώροι είναι απομονώσιμοι από συρόμενες πόρτες.

Θα σε καλύψουν/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταρχάς πρέπει να δεις αν θες 9άρι, 12άρι ή παραπάνω. Αν μας έλεγες τετραγωνικά, περιοχή, μονώσεις , κουφώματα θα ήταν χρήσιμο. 

Επίσης τα 80€ δεν είναι πολλά για εγκατάσταση. Προσοχή σε αυτούς που λένε λιγότερα και μετά έχουν κρυφές χρεώσεις πχ 20€/μ η σωλήνα κτλ ή απλά σε κλέβουν με μικρότερο μήκος χαλκού. 

Για τα συγκεκριμένα μοντέλα. 

Το Mitsubishi έχει πολύ χαμηλά SEER και SCOP : http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1552921777.pdf

Το Toyotomi αν το θες για κρεββατοκάμαρα έχει υψηλά dB. Από απόδοση είναι στον μέσο όρο. 

Γενικά όχι και τόσο καλές επιλογές. 

Αν θες δώσε περισσότερο info . 

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Μιλάμε για Βόρεια Ελλάδα για υπνοδωμάτιο. Τα κουφώματα είναι παλιά..Πιθανότατα θα καταλήξω στο 12αρι..

Προσωπικά μου φαίνονται αρκετά τα 80 ευρώ αλλά σίγουρα είναι σχετικά με τι μηχάνημα θα πάρεις , όπως σίγουρα είναι σημαντικό να γίνει σωστή εγκατάσταση . Μου έχει συμβεί αυτό που είπες με καλώδια χαλκού και έξτρα χρήματα παλιότερα ! . Ο λόγος που το σχολιάσα αυτό είναι διοτι αλλες επιλογές από άλλα καταστήματα δεν περιλαμβάνουν δωρεαν εγκατάσταση οποτε ενα air-condition σε φτηνότερη τιμή θα έρθει π.χ γύρω στα 400 ευρώ με την εγκατάσταση στα 80 ευρώ ( ή παραπάνω σε περίπτωση που όπως ανέφερες σε κλέψουν )θα έρθει η μια  η άλλη με ένα αλλο που θα έχει δωρεαν εγκατασταση και θα κοστιζει οσο τα παραπάνω !

Από τον Κωτσόβολο πάντως μου πρότειναν στα 550 ευρώ και αυτά τα δύο :

Toyotomi A-C 12 btw TDNTDGA35VR7

Carrier 12 BTU 42QHC012D8SA CRYSTAL

Το δευτερο δε το γνωρίζω ως μάρκα ενώ Toyotomi έχω και ειμαι πολύ ικανοποιημένος ( βέβαια ήταν πιο ακριβό από αυτά αλλά οκ ).

Γενικά είμαι ανοιχτός σε κάποια άλλη πρόταση και αν γνωρίζεις κάποιο κατάστημα και πόσο θα στοιχίσει η εγκατάσταση (γιατι οι περισσότεροι δε το αναφέρουν καν..)

Δε θα ήθελα γενικά να δώσω περισσότερα από 500 - 550 ευρώ για όλο το πακετάκι ( air-condition - εγκατάσταση - μεταφορικά κτλ κτλ )..Είμαι ανοιχτός σε κάποια άλλη πρόταση συνολική από κάποιο κατάστημα δοκιμασμένο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, prt είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Μιλάμε για Βόρεια Ελλάδα για υπνοδωμάτιο. Τα κουφώματα είναι παλιά..Πιθανότατα θα καταλήξω στο 12αρι..

Προσωπικά μου φαίνονται αρκετά τα 80 ευρώ αλλά σίγουρα είναι σχετικά με τι μηχάνημα θα πάρεις , όπως σίγουρα είναι σημαντικό να γίνει σωστή εγκατάσταση . Μου έχει συμβεί αυτό που είπες με καλώδια χαλκού και έξτρα χρήματα παλιότερα ! . Ο λόγος που το σχολιάσα αυτό είναι διοτι αλλες επιλογές από άλλα καταστήματα δεν περιλαμβάνουν δωρεαν εγκατάσταση οποτε ενα air-condition σε φτηνότερη τιμή θα έρθει π.χ γύρω στα 400 ευρώ με την εγκατάσταση στα 80 ευρώ ( ή παραπάνω σε περίπτωση που όπως ανέφερες σε κλέψουν )θα έρθει η μια  η άλλη με ένα αλλο που θα έχει δωρεαν εγκατασταση και θα κοστιζει οσο τα παραπάνω !

Από τον Κωτσόβολο πάντως μου πρότειναν στα 550 ευρώ και αυτά τα δύο :

Toyotomi A-C 12 btw TDNTDGA35VR7

Carrier 12 BTU 42QHC012D8SA CRYSTAL

Το δευτερο δε το γνωρίζω ως μάρκα ενώ Toyotomi έχω και ειμαι πολύ ικανοποιημένος ( βέβαια ήταν πιο ακριβό από αυτά αλλά οκ ).

Γενικά είμαι ανοιχτός σε κάποια άλλη πρόταση και αν γνωρίζεις κάποιο κατάστημα και πόσο θα στοιχίσει η εγκατάσταση (γιατι οι περισσότεροι δε το αναφέρουν καν..)

Δε θα ήθελα γενικά να δώσω περισσότερα από 500 - 550 ευρώ για όλο το πακετάκι ( air-condition - εγκατάσταση - μεταφορικά κτλ κτλ )..Είμαι ανοιχτός σε κάποια άλλη πρόταση συνολική από κάποιο κατάστημα δοκιμασμένο .

Δεν λες τετραγωνικά, αλλά μάλλον πας για 12άρι.

Για υπνοδωμάτιο, προσωπικά θα κοίταγα τα dB να είναι κάτω από 23-24. 

Αν αυτό δεν είναι πρόβλημα, μπορείς να πας στο Toyotomi https://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html

Πάει μέχρι 26dB, όχι άσχημα. 

Αν θες αθόρυβο, θα κοίταγα σε ένα από τα παρακάτω :

https://www.skroutz.gr/s/14652710/AUX-AAS-121EI-JFZ1-N3.html

https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html

https://www.skroutz.gr/s/15145484/Cvmore-Intense-CVINTI-12-CVINTO-12.html

https://www.skroutz.gr/s/16611709/Haier-Tundra-Green-AS35TACHRA-1U35BEEFRA.html

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164496-mitsubishi-msz-dm35va-smart

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μα ποιοι τα γράφουν αυτά τα πράγματα; Θάψιμο! τσ τσ τσ 😋

01e86e837f7f6e981d820494d9c7acc4_LI.jpg.be5372c7ec3976c7a740fd01571ffba6.jpg

Καλα κανει το παλικαρι. Γραφει την εμπειρια του απο το κλιματιστικο που αγορασε. Γενικα αν εχεις αγορασει κατι καλο ειναι μοιραζεσαει τις εμπειριες σου.. Το προβλημα ειναι οταν καποιος μοιραζεται εμεπιριες χωρις να εχει αγορασει τα προιοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν έχω την εξής πρόταση να μου πείτε αν αξίζει. Έχω βρεί το carrier 42QHC009DS στα 350 ευρώ απο φίλο εγκαταστάτη.

Αξίζει σαν μηχάνημα και σαν εταιρεία ή είναι ετικέτα - αυτοκόλητο?

Δεύτερον.

Για το σαλόνι. Όπως είχα πεί είναι 25 τετραγωνικά. Ήρθε εγκαταστάτης που ξέρω για αυτοψία και μου είπε οτι θέλω πάνω απο 13btu. Με 16btu θα είμαι τέλεια λέει.

Το toshiba shorrai που προτείνουν αρκετά μέλη έχει νόημα αν πάρω πχ το

https://www.skroutz.gr/s/12068757/Toshiba-Shorai-R32-RAS-16PAVSG-E-RAS-16PKVSG-E.html

ή να πάω στα 18btu απευθείας? Έχουν διαφορά μεταξύ τους τα μοντέλα τόσο πολύ? Βλέπω οτι το 16άρι φτάνει και 18 btu φούλ ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν έχω την εξής πρόταση να μου πείτε αν αξίζει. Έχω βρεί το carrier 42QHC009DS στα 350 ευρώ απο φίλο εγκαταστάτη.

Αξίζει σαν μηχάνημα και σαν εταιρεία ή είναι ετικέτα - αυτοκόλητο?

Δεύτερον.

Για το σαλόνι. Όπως είχα πεί είναι 25 τετραγωνικά. Ήρθε εγκαταστάτης που ξέρω για αυτοψία και μου είπε οτι θέλω πάνω απο 13btu. Με 16btu θα είμαι τέλεια λέει.

Το toshiba shorrai που προτείνουν αρκετά μέλη έχει νόημα αν πάρω πχ το

https://www.skroutz.gr/s/12068757/Toshiba-Shorai-R32-RAS-16PAVSG-E-RAS-16PKVSG-E.html

ή να πάω στα 18btu απευθείας? Έχουν διαφορά μεταξύ τους τα μοντέλα τόσο πολύ? Βλέπω οτι το 16άρι φτάνει και 18 btu φούλ ισχύ.

Πάρε το 16 να δούμε πως δουλεύει χωρίς twin rotary 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teachertza είπε

😂😂😂😂

Να κάνω το πειραματόζωο ε?

Η αλήθεια είναι πως ναι, αν το πάρεις θα το κάνεις γιατί μέχρι τώρα δεν μας το έχει αναλύσει κάποιος. 

Είναι 120€ παραπάνω για το 18άρι , το οποίο σε Power select 75% θα γίνει 13,5. 

Θα είναι σίγουρα overkill πάντως αλλά θα έχει σίγουρα τη δυνατότητα να πέφτει σε εξευτελιστικά επίπεδα κατανάλωσης. 

Επίσης θα σου γυρίσει πίσω χρήματα λόγω σημαντικά καλύτερου SEER και COP και άρα χαμηλότερης κατανάλωσης (αν ισχύουν οι καμπύλες παντού)

0a68109d00ffaf151ce6630586c4be26.png

Επίσης δεν ξέρουμε πόσο χαμηλά θα μπορεί να πέφτει το 16άρι μιας και είναι single rotary http://toshibapro.fi/en/tuotteet/kotitaloudet/split-system/ras-_pkvsg/SM_SVM-18009_Air Conditioner Split Type Inverter R32 Indoor Unit RAS-B10_B13_B16PKVSG-E Outdoor Unit RAS-10_13_16PAVSG-E_EN/at_download/file

Προσωπικά βέβαια θα ήθελα κάποιον με 16αρι να μας πει τι είδε 😎

Η απόφαση δική σου φυσικά και αν θα ήθελες να δώσεις σχεδόν πάνω από 900€ για 25 τετραγωνικά . 

Μάλλον τα αξίζει πάντως αν με ανοιχτές πόρτες καλύψεις και άλλους χώρους. 

120€ δεν είναι και λίγα βέβαια.

Αν αξίζει την εξάλειψη του ρίσκου, είναι σαφώς δική σου απόφαση. 

Για το carrier 42QHC009DS θα έλεγα στα 350€ είναι εξαιρετική επιλογή μιας και έχει πολύ καλά νούμερα και εξοπλισμό. 

http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1553022421.pdf

 

edit 

Ανακάλυψα τυχαία κάτι σημαντικό νομίζω. 

@Dare-Devil, εδώ θα ήθελα και την άποψή σου. 

Είδα αυτό 

58e86f8b9427480c687815bf2c1ed271_LI.jpg.0ad6084c43a3c0c8d76183c80554b1cc.jpg

και αυτό 

3f79d2c7bd9e6ec0c06b3b2d761b3842_LI.jpg.1b80cca4fa882a35de900d4777a50638.jpg

Παρατηρούμε ότι τα 10, 13, 16, 18 και 22άρι, μπορούν να κατεβάσουν τους συμπιεστές τους , στις περίπου 12rps (12 περιστροφές /δευτερόλεπτο). 

Άρα με κάθε επιφύλαξη, το 16άρι πιστεύω ότι θα έχει επίσης πολύ χαμηλή ελάχιστη κατανάλωση, χωρίς κόφτες. 

ΥΓ Το 24άρι πάντως τελικά ίσως να μην κατεβαίνει τοοοοοοοοοσο χαμηλά, αλλά ένα τσικ περισσότερο μιας και το βλέπω στα 19rps που και πάλι είναι χαμηλά. 

edit 2 

Και κάτι ακόμα. 

Από τις καμπύλες βλέπουμε και το ρεύμα που τραβάει ο συμπιεστής ανάλογα με τις στροφές. 

πχ το 18άρι στη θέρμανση το βλέπω από περίπου 1 Α έως 8.2 Α 

το 16άρι το βλέπω να είναι περίπου στα χαμηλά το ίδιο, άρα πλέον είμαι πιο βέβαιος ότι θα έχουν παρόμοια χαμηλή κατανάλωση. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...