Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Ωραία, επειδή εγώ είμαι από χωριό και αρχάριος θέλω ένα κλιματιστικό τύπου "β". Το shorai θαρρώ ανήκει σε αυτή την κατηγορία;

Ναι.είναι τυπου Β. Τωρα αν θα καλύψει ολο το σπιτι σου ενα Shorai δεν το ξερω :)

Επίσης να προσθέσω οτι ΑΝ το κλιματιστικο είναι στο σαλονι και ο χώρος εχει την επιθυμητη θερμοκρασια που θέλεις, το κλιματιστικό θα βγάζει ΧΛΙΑΡΟ αερα..(με πολυ χαμηλη ενταση ομως) , ΔΕΝ ξερω τι θα γίνει στα δωματια σου.. Μπορείς να το βάλεις να φυσάει δυνατα πάντα.. αλλα μπορει να ειναι ενοχλητικό αν κάθεσαι στο σαλόνι (λογο θερμοκρασίας αέρα)

Αν θες να βγάζει ΠΑΝΤΑ ζεστο αέρα (οταν και όσο δουλεύει) πας στο Α κλιματιστικο.(και επειδη έχει τις επανεκκινησεις, ίσως βοηθάει καλυτερα στα δωματια..)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, kezm είπε

Πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι εύκολο να μετρήσω την κατανάλωση στο μεγάλο daikin, διότι ο εγκαταστάτης (για λόγους καθαρά αισθητικούς), φρόντισε κρύψει εντελώς την μπρίζα πίσω από την εσωτερική μονάδα.

Αν είναι σε δική του πρίζα και ασφάλεια (το εύχομαι), μπορείς να βάλεις μετρητή ράγας. Έχουν από 14€ μέχρι και κάπου 60€ (με wifi κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, kezm είπε

Πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι εύκολο να μετρήσω την κατανάλωση στο μεγάλο daikin, διότι ο εγκαταστάτης (για λόγους καθαρά αισθητικούς), φρόντισε κρύψει εντελώς την μπρίζα πίσω από την εσωτερική μονάδα. Αντίθετα στα μικρά μπορώ να βάλω μετρητή και να σας πω.

Για το 9άκι που ήθελα να βάλω στο παιδικό δωμάτιο, (τελικά δεν αγόρασα το shorai), αλλά μόλις έκλεισα το Mitsubishi Heavy SRK/SRC 25 ZS-S το οποίο έβγαινε στα ίδια λεφτά (630). Θα το έχω την Δευτέρα-Τρίτη και θα σας πω εντυπώσεις.

έκρυψε δηλαδή την πρίζα πίσω απ το κάτω μέρος (που έχει ένα κάποιο κενό)? Δεν θα μου πολυάρεσε αυτό.. αισθητικά μπορεί να είναι καλύτερο, αλλά το να μην μπορείς να το βγάλεις απ την πριζα αν κάτι χρειαστεί ή αν υπάρξει ανάγκη ή να μην μπορείς να βάλεις μια πρίζα/πολύπριζο ασφαλείας κτλ (όπως κάνω πάντα σε τέτοιες συσκευές) δεν μου ακούγεται καλό και δεν ξέρω και σε τι θα επηρέαζε το ίδιο το μηχάνημα σε περίπτωση που το "σπρώχνει" έστω και λίγο (απο θορύβους κτλ) :) Επίσης όπως σωστά είπαν, αν έχεις μεγάλο κλιματιστικό τότε θέλει πρίζα με δική της ασφάλεια.

Πάντως ανάλογα πιο μοντέλο έχεις, αν παίρνει wifi module το daikin σου, μπορεί να υποστηρίζει μέτρηση κατανάλωσης σε πραγματικό χρόνο... το κακό είναι ότι η τιμή του wifi module είναι ιδιαίτερα τσουχτερή (γύρω στα 80-85 ευρώ Ελλάδα).. σε ebay γύρω στα 45-50 (αν το ρισκάρει κάποιος να του έρθει απο Βουλγαρία)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Craven είπε

έκρυψε δηλαδή την πρίζα πίσω απ το κάτω μέρος (που έχει ένα κάποιο κενό)? Δεν θα μου πολυάρεσε αυτό.. αισθητικά μπορεί να είναι καλύτερο, αλλά το να μην μπορείς να το βγάλεις απ την πριζα αν κάτι χρειαστεί ή αν υπάρξει ανάγκη ή να μην μπορείς να βάλεις μια πρίζα/πολύπριζο ασφαλείας κτλ (όπως κάνω πάντα σε τέτοιες συσκευές) δεν μου ακούγεται καλό και δεν ξέρω και σε τι θα επηρέαζε το ίδιο το μηχάνημα σε περίπτωση που το "σπρώχνει" έστω και λίγο (απο θορύβους κτλ) :) Επίσης όπως σωστά είπαν, αν έχεις μεγάλο κλιματιστικό τότε θέλει πρίζα με δική της ασφάλεια.

Πάντως ανάλογα πιο μοντέλο έχεις, αν παίρνει wifi module το daikin σου, μπορεί να υποστηρίζει μέτρηση κατανάλωσης σε πραγματικό χρόνο... το κακό είναι ότι η τιμή του wifi module είναι ιδιαίτερα τσουχτερή (γύρω στα 80-85 ευρώ Ελλάδα).. σε ebay γύρω στα 45-50 (αν το ρισκάρει κάποιος να του έρθει απο Βουλγαρία)

Και έρχεται μια στιγμή που η ΔΕΗ αρχίζει να κάνει κόλπα? (έρχεται και φεύγει οπως εγινε προχθες εδω). Το αφήνεις να ανοιγοκλείνει το κλιματιστικο? 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι ακριβώς... εγώ σε τέτοια περίπτωση τρέχω να βγάλω πρίζες στις σημαντικές συσκευές ακόμα και με τα πολύπριζα ασφαλείας... εκεί τι κάνεις;....

Πάντως στα daikin η πηγή τροφοδοσίας ρεύματος είναι στην εξωτερική μονάδα απ ότι είχα δει και είχε επιβεβαιώσει και ο εγκαταστάτης, οπότε ένας καλός τρόπος να κρύψει κανείς το καλώδιο είναι να δώσει ρεύμα στην εξωτερική (με πρίζα στο μπαλκόνι ή με τρύπα στον τοίχο χαμηλά σε σημείο που δεν φαίνεται ΑΝ έχει πρίζα χαμηλά σε δική της ασφάλεια) και το καλώδιο στην εσωτερική μονάδα θα έρθει με τον σωλήνα όπως γίνεται και τώρα αλλά κρυμμένο μαζί του όπως και τώρα. Τώρα στην ουσία απ την εσωτερική πρίζα δίνει έξω και μετά ξανά μέσα και δεν βλέπω πολύ το νόημα.

 

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι.είναι τυπου Β. Τωρα αν θα καλύψει ολο το σπιτι σου ενα Shorai δεν το ξερω :)

Επίσης να προσθέσω οτι ΑΝ το κλιματιστικο είναι στο σαλονι και ο χώρος εχει την επιθυμητη θερμοκρασια που θέλεις, το κλιματιστικό θα βγάζει ΧΛΙΑΡΟ αερα..(με πολυ χαμηλη ενταση ομως) , ΔΕΝ ξερω τι θα γίνει στα δωματια σου.. Μπορείς να το βάλεις να φυσάει δυνατα πάντα.. αλλα μπορει να ειναι ενοχλητικό αν κάθεσαι στο σαλόνι (λογο θερμοκρασίας αέρα)

Αν θες να βγάζει ΠΑΝΤΑ ζεστο αέρα (οταν και όσο δουλεύει) πας στο Α κλιματιστικο.(και επειδη έχει τις επανεκκινησεις, ίσως βοηθάει καλυτερα στα δωματια..)

Θα μπει σε ένα σημείο που είναι διασταύρωση για όλο το σπίτι, τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί - δε γνωρίζω εάν αυτό πληρεί τις προϋποθέσεις -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Θα μπει σε ένα σημείο που είναι διασταύρωση για όλο το σπίτι, τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί - δε γνωρίζω εάν αυτό πληρεί τις προϋποθέσεις -

Μήπως μπορείς να βάλεις το λινκ με τα υπόλοιπα δεδομένα που έχεις πει για το τον χώρο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκαιο για την πρίζα. Καλό θα ήταν να φαίνεται και να μπορεί να βάλει κάποιος χέρι. Βέβαια στην δική μου περίπτωση οι πρίζες των Air-condition, έχουν δική τους ασφάλεια στον ηλεκτρικό πίνακα και έτσι κλείνοντας την ασφάλεια τους στον πίνακα καταφέρνω και σταματάω την παροχή στην συσκευή. Τις είχα απομονώσει με την λογική ότι θα σηκώνουν μεγάλα φορτία χωρίς να ζορίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mplevris είπε

Οι κυριότερες διάφορες που έχει το 412 σε σχέση με το χ51 είναι οι παρακάτω

WiFi Standard
Χειριστείτε εύκολα το κλιματιστικό σας μακριά από το σπίτι μέσω μιας «έξυπνης» εφαρμογής

Φίλτρο ιονισμού
Το φίλτρο ιονισμού απομακρύνει από τον αέρα, εξαιρετικά αποτε-λεσματικά, επιβλαβή βακτήρια, μύκητες και κοινά αλλεργιογόνα

Extreme Low Noise
Ο ανασχεδιασμένος φυγοκεντρικός ανεμιστήρας σε συνδυασμό με τον υψηλής ποιότητας κινητήρα του, προσφέρουν εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα θορύβου

4D Air Flow
Οι περσίδες κινούνται πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά για την καλύτερη κάλυψη του χώρου

Aπό φυλλαδια φαινονται τα παρακατω για τo 51 .Ψαξε μηπως παιζουν παρτιδες για αλλες τιμες.

Αλλα εχουν φιλτρα ανθρακα,αλλα  WIFI

https://www.mavrouafoi.gr/ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ/Οικιακά-Κλιματιστικά/tcl-elite-tac-12chsa-xa51-R32.html

https://kalomirisenergy.gr/klimatistiko-tcl-elite-r32-12000btu-inverter-tac-12chsaxa51i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μήπως μπορείς να βάλεις το λινκ με τα υπόλοιπα δεδομένα που έχεις πει για το τον χώρο σου;

Είχες προτείνει μηχανάκι με μεγάλη εξωτερική λόγω κρύου.

https://imgur.com/a/rkmJIaV

 

Επεξ/σία από ForeignOffice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Craven είπε

Έτσι ακριβώς... εγώ σε τέτοια περίπτωση τρέχω να βγάλω πρίζες στις σημαντικές συσκευές ακόμα και με τα πολύπριζα ασφαλείας... εκεί τι κάνεις;....

Πάντως στα daikin η πηγή τροφοδοσίας ρεύματος είναι στην εξωτερική μονάδα απ ότι είχα δει και είχε επιβεβαιώσει και ο εγκαταστάτης, οπότε ένας καλός τρόπος να κρύψει κανείς το καλώδιο είναι να δώσει ρεύμα στην εξωτερική (με πρίζα στο μπαλκόνι ή με τρύπα στον τοίχο χαμηλά σε σημείο που δεν φαίνεται ΑΝ έχει πρίζα χαμηλά σε δική της ασφάλεια) και το καλώδιο στην εσωτερική μονάδα θα έρθει με τον σωλήνα όπως γίνεται και τώρα αλλά κρυμμένο μαζί του όπως και τώρα. Τώρα στην ουσία απ την εσωτερική πρίζα δίνει έξω και μετά ξανά μέσα και δεν βλέπω πολύ το νόημα.

Δλδ το ρεύμα πάει πρώτα στην έξω μονάδα και μετά μαζί με την κουλούρα της χοντρής κ ψιλής σωλήνας πάει κρυμμένα στη μέσα μονάδα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argitt είπε

Δλδ το ρεύμα πάει πρώτα στην έξω μονάδα και μετά μαζί με την κουλούρα της χοντρής κ ψιλής σωλήνας πάει κρυμμένα στη μέσα μονάδα;;;

Απ όσο κατάλαβα και μου επιβεβαίωσε ναι.. και στα χαρακτηριστικά των daikin στα διάφορα eshops γράφει "πηγή ρεύματος στην εξωτερική μονάδα". Τώρα αν κατάλαβα κάτι λάθος, πάω πάσο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα πάει πάντα από την έξω μονάδα στην εσωτερική (έχω δει βέβαια και μερικά που λένε ότι έχουν τη δυνατότητα και τροφοδότησης μέσω της εσωτερικής). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...