Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, argitt είπε

Να κάνω και εγώ με την σειρά μου refresh για το Gree Bora 24...Άλλαξε η θέση του και μπήκε σε ανοιχτό χώρο η έξω μονάδα οπότε έγινε επιμήκυνση στην σωλήνωση στα 7.5 μέτρα... Αποτέλεσμα η έξω μονάδα να δουλεύει χαλαρά και αθόρυβα...Αυτή τη στιγμή έξω εχει 7 βαθμούς με 70% υγρασία, πολύ βροχή,μέσα επιθυμητή 21 και τους έχει πιάσει,ενώ ένα ανεξάρτητο θερμόμετρο γράφει 21.5 και η κατανάλωση παίζει σταθερά 900 με 950 watts...Το σημαντικό είναι πριν με την μικρή σωλήνωση (1.80μ) που και που τράβαγε κάτι γκαζιες μέχρι στις 2000 watts ενώ τώρα από την στιγμή που στάθηκε στην θερμοκρασία στάθηκε και στα watts...Είπαμε... Δεν είναι toshiba,daikin,fujitsu...Δεν κλαίω και δεν παραπονιέται γιατί βγάζει ζέστη σαν πιστολάκι μαλλιών και οι εδώ συνθήκες του σπιτιού έχουν μεγάλες απώλειες...Απλά στην κατανάλωση θα μπορούσε να πάει και καλύτερα... Καλημέρα σε όλους...

Όταν το ψυκτικό μέσο δεν εκτονώνεται σωστά στο κύκλωμα λόγω κοντής σωλήνωσης.. τότε αρχίζουν τα προβλήματα τόσο στην συμπεριφορά όσο και στον θόρυβο  ! Εχω βαρεθεί να το λέω :P

4 ώρες πριν, guzel είπε

Εγώ θα ξαναπώ ότι έλεγα και τότε, ότι κλιματιστικά τέτοιου τύπου δεν είναι inverter αλλά on/off. Τα A+++ δεν προκύπτουν από πουθενά ούτε η μέση κατανάλωση που δίνουν. Απαιτηστε επιστροφή χρημάτων και αγοραστε πραγματικό inverter. Αξίζει η ταλαιπωρία!!!!

Ψευδή χαρακτηριστικά με μη συνομολογημένες ιδιότητες (Α+++, μέση κατανάλωση, κατανάλωση στην αναμονή κλπ) κατά την αγορά σας δίνουν τη δυνατότητα επιστροφής βάση νομοθεσίας. 

H μέση κατανάλωση προκύπτει απο συγκεκριμένους τύπους μαθηματικών και με συγκεκριμένη διαδικασία σύμφωνα με τα πρότυπα που έχει ορίσει η ευρωπαική ένωση . Ενα κλειδί στον υπολογισμό της μέσης κατανάλωσης είναι το φορτίο σχεδιασμού που δηλώνει ο κατασκευαστής . Όπως έχω πει και πολλές φορές στο παρελθόν μην κάνετε σύγκριση καταναλώσεων με βάση την δηλωμένη εποχιακή κατανάλωση στα ενεργειακά ταμπελάκια γιατί είναι εξαιρετικά στο περίπου και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα  (με τον εώς τώρα υπολογισμό των καταναλώσεων που η ίδια η Ε.Ε έχει ορίσει)

Κοντά στην πραγματικότητα για σύγκριση καταναλώσεων κλιματιστικών μοντέλων ΠΟΙΟΤΙΚΑ και ΟΧΙ ΠΟΣΟΤΙΚΑ είναι οι συντελεστές απόδοσης SCOP SEER και σε αυτούς και μόνο να βασίζεστε όταν συγκρίνεται κλιματιστικά κατα την αγορά για να επιλέξετε το πιο οικονομικό σε λειτουργία . 

Οι ενεργειακές κλάσεις στα ταμπελάκια των κλιματιστικών προκύπτουν απο τους βαθμούς απόδοσης . Οχι απο την κατανάλωση όπου είναι διαφορετική απο χώρο σε χώρο για το κάθε μηχάνημα .  

klasi.png

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακόμα ένας που περιγράφει συμπεριφορά κόφτη σε 24αρι :

S90313-162135(1).jpg.4ad5d7b42e028cc3e466381a25e4e5cc.jpg

Αναγράφει κατανάλωση μεταξύ 1 kw έως 3.75 kw . Τώρα τι θέλει να πει με αυτό υπάρχουν 2 πιθανά :

α) Συνολική ωριαία κατανάλωση μεταξύ αυτού του εύρους

β) Στιγμιαία ισχύς μεταξύ αυτού του εύρους . 


Τον "κόφτη" που τον διαπίστωσες ;   Δεν αναφέρει ότι κλείνει το κλιματιστικό απο 1kw στιγμιαία ισχύς και κάτω .  Αν ο χώρος του έχει μεγάλες απαιτήσεις σε συντήρηση θερμοκρασίας οποιοδήποτε κλιματιστικό (για 24άρι στην περίπτωση μας) θα μπορούσε όχι απλά να δούλευε ρελαντί στο 1 kw αλλά και στα 2 kw .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αναγράφει κατανάλωση μεταξύ 1 kw έως 3.75 kw . Τώρα τι θέλει να πει με αυτό υπάρχουν 2 πιθανά :

α) Συνολική ωριαία κατανάλωση μεταξύ αυτού του εύρους

β) Στιγμιαία ισχύς μεταξύ αυτού του εύρους . 


Τον "κόφτη" που τον διαπίστωσες ;   Δεν αναφέρει ότι κλείνει το κλιματιστικό απο 1kw στιγμιαία ισχύς και κάτω .  Αν ο χώρος του έχει μεγάλες απαιτήσεις σε συντήρηση θερμοκρασίας οποιοδήποτε κλιματιστικό (για 24άρι στην περίπτωση μας) θα μπορούσε όχι απλά να δούλευε ρελαντί στο 1 kw αλλά και στα 2 kw .

 

Αν ήταν ωραία, θα έλεγε kWh.

Λέει στιγμιαία και σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει, βάζω στοίχημα ότι απλά δεν το έχει παρατηρήσει ποτέ κάτω από 1000W (κόφτης).

Για να είμαι αντικειμενικός, παραδέχομαι ότι μπορεί να είναι και αυτό που λες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ήταν ωραία, θα έλεγε kWh.

Λέει στιγμιαία και σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει, βάζω στοίχημα ότι απλά δεν το έχει παρατηρήσει ποτέ κάτω από 1000W (κόφτης).

Για να είμαι αντικειμενικός, παραδέχομαι ότι μπορεί να είναι και αυτό που λες.

Επειδή βλέπω κατα καιρους εδω μέσα να μιλάνε για κατανάλωση και να εκφράζονται σε kw  γιατί δεν γνωρίζουν τί είναι kw και τί kwh θα μπορούσε ακριβώς το ίδιο να γίνεται και στην περίπτωση με αυτό το comment στο skroutz.gr για αυτό έθεσα δύο πιθανά σενάρια .
Ακόμα και αν αναφέρεται σε ισχύ λειτουργίας δεν αναφέρει ότι κλείνει το κλιματιστικό άρα το post του εμένα μου δίνει να καταλάβω σε τί εύρος ισχύς δούλευε το κλιματιστικό όταν το μέτρησε για τον συγκεκριμένο χώρο και τις συγκεκριμένες συνθήκες (εξωτερική θερμοκρασία , και set point χειριστηρίου)  . Μόνο αυτό  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Επειδή βλέπω κατα καιρους εδω μέσα να μιλάνε για κατανάλωση και να εκφράζονται σε kw  γιατί δεν γνωρίζουν τί είναι kw και τί kwh θα μπορούσε ακριβώς το ίδιο να γίνεται και στην περίπτωση με αυτό το comment στο skroutz.gr για αυτό έθεσα δύο πιθανά σενάρια .
Ακόμα και αν αναφέρεται σε ισχύ λειτουργίας δεν αναφέρει ότι κλείνει το κλιματιστικό άρα το post του εμένα μου δίνει να καταλάβω σε τί εύρος ισχύς δούλευε το κλιματιστικό όταν το μέτρησε για τον συγκεκριμένο χώρο και τις συγκεκριμένες συνθήκες (εξωτερική θερμοκρασία , και set point χειριστηρίου)  . Μόνο αυτό  !

Το ότι είναι σχεδον το ίδιο με το Gree Amber δεν σε βάζει σε υποψίες οτι κλείνει; :)Έχετε  υπόψιν ότι πολλοί πιστεύουν οτι αυτη είναι φυσιολογική συμπεριφορά του κλίματιστικου να ξεπερνάει την επιθυμητή θερμοκρασία και να κλεινει... Για αυτόν τον λόγο δεν το αναφέρουν ως προβλημα

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το ότι είναι σχεδον το ίδιο με το Gree Amber δεν σε βάζει σε υποψίες οτι κλείνει; :)Έχετε  υπόψιν ότι πολλοί πιστεύουν οτι αυτη είναι φυσιολογική συμπεριφορά του κλίματιστικου να ξεπερνάει την επιθυμητή θερμοκρασία και να κλεινει... Για αυτόν τον λόγο δεν το αναφέρουν ως προβλημα

Και ίδιο με το Toyotomi Kuro που ξέρουμε ήδη ότι έχει και αυτό κόφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εσείς οι μηχανολογοι είστε πολύ σπασικλες 😋😋😋

Μωρε οι μηχανολογοι καλα τα λενε,αλλα οταν  το θεωρητικο κομματι δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που βλεπουμε στην πραξη,αυτο που εμεις σαν απλοι καταναλωτες διαπιστωνουμε στα σπιτια μας,πολυ απλα απορριπτεις τη θεωρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2019 στις 10:21 ΜΜ, liakjim είπε

Ωραίος. Αφού επιβεβαίωσε και @Dare-Devil

 που είναι του χώρου αυτό που σου είπα για 2 κλιματιστικά , νομίζω πήρες την σωστή επιλογή.

Για τη θέση θα σου πουν και οι εγκαταστατες , εξαρτάται από το που είναι το κρεβάτι κτλ αλλά προσωπικά θα το ήθελα όσο πιο μέσα γίνεται στο δωμάτιο δλδ προς τον δυτικό τοίχο ή αριστερά στο σχεδιάγραμμα με σκοπό να μένει η ψύξη / θέρμανση μέσα στον χώρο.

Μη μας ξεχάσεις να δώσεις και ένα.ριβιου του ινβεντορ.

Inventor omnia 9.000 btu Λοιπόν, μπήκε σήμερα το εργαλείο, ζεστάθηκε η κρεβατοκάμαρα. Εγκατάσταση στο πάτωμα με αντλία κενού κανα 10λεπτο. 

Μετρητη δεν προμηθεύτηκα ακόμη. Με εξωτερική 10,8 εσωτερική ζήτηση 22 και follow me ενεργό και πόρτα ανοικτή το κλιματιστικό το ακούω που μείωσε τις στροφές του. 

 Ωστόσο νέα δεδομένα, με ενδειξη χειριστήριο 21 και κατεβασμα ζήτησης για 19  ανέβασε περσιδα, συνέχισε να λειτουργεί ο ανεμιστήρας απειροελαχιστα, εξωτερική μονάδα όμως σταμάτησε. 

Βάσει προηγούμενων θα έπρεπε να συνεχίσει να λειτουργεί, σωστά; Στον φίλο όμως με το καινούριο Shorai και έκανε κάτι παρόμοιο είπατε ότι είναι λογικό. 

Τελικα τι ισχύει;

Το WiFi του λειτουργεί ΟΚ έως τώρα. Όλως «περιέργως»  το account είναι ίδιο με την εφαρμογή της Carrier για το κλιματιστικό που έχουμε στο γραφείο. 

Καλυτερο review όταν βάλω κ το μετρητή.

Ωστόσο οφείλω να πω ότι στην κρεβατοκάμαρα του μωρού με ανοικτή πόρτα η θερμοκρασία είναι στους 18.2 με παράλληλη λειτουργία του Toyotomi 18.000btu στο σαλόνι, ρυθμισμένο για ζήτηση στους 22’c ,θερμόμετρο χώρου στο 21,5 ανεμιστήρας στο auto (δε το βλέπω να τη πιάνει)

παμε στο ερώτημα. Η καλύτερη λειτουργία όλων είναι στο Auto; Κάποιος πιο πίσω στο νήμα την αφοριζε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μωρε οι μηχανολογοι καλα τα λενε,αλλα οταν  το θεωρητικο κομματι δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που βλεπουμε στην πραξη,αυτο που εμεις σαν απλοι καταναλωτες διαπιστωνουμε στα σπιτια μας,πολυ απλα απορριπτεις τη θεωρια...

Αυτό που βλέπουμε στα σπίτια μας, πάντα έχει μια μηχανολογικη εξήγηση μιας και αναφερόμαστε σε απλά μηχανολογικα συστήματα που εφαρμόζουν απλούς φυσικούς νόμους.

Αλλοίμονο όμως αν περιμέναμε ότι στο μπλα μπλα του ινσομνια θα μάθουμε τι ανάγκασε τους σχεδιαστές να πάρουν μια απόφαση στον σχεδιασμό. Μόνο εικασίες.

Ίσως θα άξιζε να τεθούν τα ερωτήματα σε πιο εξειδικευμένο φόρουμ πχ στο mixanikos.gr μήπως βρεθεί κάποιος πιο ειδικός στον χώρο.

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Inventor omnia 9.000 btu Λοιπόν, μπήκε σήμερα το εργαλείο, ζεστάθηκε η κρεβατοκάμαρα. Εγκατάσταση στο πάτωμα με αντλία κενού κανα 10λεπτο. 

Μετρητη δεν προμηθεύτηκα ακόμη. Με εξωτερική 10,8 εσωτερική ζήτηση 22 και follow me ενεργό και πόρτα ανοικτή το κλιματιστικό το ακούω που μείωσε τις στροφές του. 

 Ωστόσο νέα δεδομένα, με ενδειξη χειριστήριο 21 και κατεβασμα ζήτησης για 19  ανέβασε περσιδα, συνέχισε να λειτουργεί ο ανεμιστήρας απειροελαχιστα, εξωτερική μονάδα όμως σταμάτησε. 

Βάσει προηγούμενων θα έπρεπε να συνεχίσει να λειτουργεί, σωστά; Στον φίλο όμως με το καινούριο Shorai και έκανε κάτι παρόμοιο είπατε ότι είναι λογικό. 

Τελικα τι ισχύει;

Το WiFi του λειτουργεί ΟΚ έως τώρα. Όλως «περιέργως»  το account είναι ίδιο με την εφαρμογή της Carrier για το κλιματιστικό που έχουμε στο γραφείο. 

Καλυτερο review όταν βάλω κ το μετρητή.

Ωστόσο οφείλω να πω ότι στην κρεβατοκάμαρα του μωρού με ανοικτή πόρτα η θερμοκρασία είναι στους 18.2 με παράλληλη λειτουργία του Toyotomi 18.000btu στο σαλόνι, ρυθμισμένο για ζήτηση στους 22’c ,θερμόμετρο χώρου στο 21,5 ανεμιστήρας στο auto (δε το βλέπω να τη πιάνει)

παμε στο ερώτημα. Η καλύτερη λειτουργία όλων είναι στο Auto; Κάποιος πιο πίσω στο νήμα την αφοριζε. 

Μεγειες.

Απολύτως λογικό που σου έκοψε. Του έδωσες 2 βαθμούς κάτω απότομα.

Ταχύτητα του ανεμιστήρα θα το δεις. Αν βαριέσαι, ναι στο auto. Αν σε πάει ψηλά και σε ενοχλεί ο ήχος μπορείςνα το βάλεις χειροκίνητα εκεί που θες, έχοντας στο μυαλό ότι σε χαμηλή ταχύτητα θα αργεί να ζεστάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, guzel είπε

Προφανώς και την έχουν πατήσει πολλοί όπως εγώ που δεν είχα καμία σχέση με κλιματιστικά, δυστυχώς έχει περάσει στον κόσμο λόγω εντονοτατης διαφήμισης τα προηγούμενα χρόνια ότι τα toyotomi είναι ιαπωνικά και είναι top επιλογή. Αμ δε!!!!! Φασον του κερατά είναι ..Τα προωθεί κάργα και ο Κωτσόβολος και έτσι την πατάνε πολλοί δυστυχως!

Πραγματι καποτε τα ιαπωνικα toyotomi ηταν φοβερα μηχανηματα..εκει που δουλευει η γυναικα μου εχουν ενα 18αρι made in japan με τρομερη αποδοση ψυξη-θερμανση  μηχανημα 10+χρονων χωρις βλαβες. 

Φιλε guzel  ταλαιπωρηθηκες πραγματι πολυ με το τερας που βαλες στο σπιτι σου και ειναι γεγονος αλλα να σου πω κατι; ετσι οπως τα γραφεις μερικες φορες βγαινει προς τα εξω μια εμπαθεια με τη συγκεκριμμενη εταιρεια κι αυτο νομιζω δεν ειναι καλο προς αποφυγη παρεξηγησεων..Αλλωστε εχουν αναφερθει 9αρια-12αρια με υποδειγματικη λειτουργια σαν inverter νομιζω οποτε ας μην τα τσουβαλιαζουμε ολα. Εντελως φιλικα στο λεω!!

Για σκεψου απ την αλλη το  μηχανημα αυτο σε σπιτι 70+τ.μ. βορεια Ελλαδα που χει κρυα,να κραταει 22 βαθμους με 1300w τι θα λεγες; και γαμω τα κλιματιστικα!!

Οσο για το Α+++ αστο..δεν προκυπτει απ τη στιγμιαια/μεση καταναλωση αλλα απ την ετησια συμπεριφορα του κλιματιστικου σε συγκεκριμενες κλιματολογικες συνθηκες,καπως ετσι μου το χαν εξηγησει απ την inventor..   

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Η λειτουργία του ανεμιστήρα επηρεάζει την κατανάλωση ρεύματος;

Επηρεάζει αλλά είναι ανεπαίσθητη η διαφορά..Είτε προς τα πάνω (λόγο αυξημένων στροφών  μοτέρ ανεμιστήρα) είτε προς τα κατω (δεν ξέρω γιατί το κάνει αλλά μερικές φορές όταν δουλεύει ψηλές στροφές πέφτει λίγο η συνολική κατανάλωση του κλίματιστικου) αλλά μιλαμε για λίγα watt διαφορά όχι κάτι σημαντικό

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Η λειτουργία του ανεμιστήρα επηρεάζει την κατανάλωση ρεύματος;

Στο δικό μου έχω δει ότι μειώνεται λίγο αν το βάζω σε υψηλότερη ταχύτητα αλλά πολύ μικρή διαφορά. Το έχω στο auto (και με τις περσιδες στην τέρμα κάτω ήταν που στο δικό μου τουλάχιστον , γίνεται υποφερτο ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...