Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Εγώ θα ξαναπώ ότι έλεγα και τότε, ότι κλιματιστικά τέτοιου τύπου δεν είναι inverter αλλά on/off. Τα A+++ δεν προκύπτουν από πουθενά ούτε η μέση κατανάλωση που δίνουν. Απαιτηστε επιστροφή χρημάτων και αγοραστε πραγματικό inverter. Αξίζει η ταλαιπωρία!!!!

Ψευδή χαρακτηριστικά με μη συνομολογημένες ιδιότητες (Α+++, μέση κατανάλωση, κατανάλωση στην αναμονή κλπ) κατά την αγορά σας δίνουν τη δυνατότητα επιστροφής βάση νομοθεσίας. 

Το Α+++ είναι πιστοποιημένο μιας και μπαίνει με τη βούλα της ΕΕ και ισχύει για το warmer season και είναι στην ενεργειακή ταμπέλα:

πχ tkn_g-671r32.jpeg

 

Inverter είναι ξεκάθαρα μιας και είναι η τεχνολογία αυτή -> AC to DC inverter .

Ούτε αυτό μπορείς να το προσβάλλεις.

Ο κόφτης των 900 ή 1200W δεν είναι ευθύνη της πχ Toyotomi αν προέρχεται από μηχανολογικό περιορισμό του κατασκευαστή συμπιεστή . 

Μόνο στοιχεία που μπορούν να μετρηθούν μπορείς να προσβάλεις , όπως έκανες εσύ με την αναμονή του 0.5watt (που και αυτό δύσκολα μετράται νομίζω πχ με το πριζάκι που πήρα μου βγάζει ο.8 watt για το Fujitsu ενώ το παλιό έλεγε 4watts , θέλει λοιπόν καλό όργανο με χαμηλό σφάλμα στην περιοχή μέτρησης, άλλη ακρίβεια έχει το όργανο που μετράει 0-3000 και άλλο 0-5).

 

Για να είμαστε λοιπόν αντικειμενικοί, είναι inverter Α+++.

Δεν αλλάζει αυτό ούτε αμφισβητείται.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, argitt είπε

Να κάνω και εγώ με την σειρά μου refresh για το Gree Bora 24...Άλλαξε η θέση του και μπήκε σε ανοιχτό χώρο η έξω μονάδα οπότε έγινε επιμήκυνση στην σωλήνωση στα 7.5 μέτρα... Αποτέλεσμα η έξω μονάδα να δουλεύει χαλαρά και αθόρυβα...Αυτή τη στιγμή έξω εχει 7 βαθμούς με 70% υγρασία, πολύ βροχή,μέσα επιθυμητή 21 και τους έχει πιάσει,ενώ ένα ανεξάρτητο θερμόμετρο γράφει 21.5 και η κατανάλωση παίζει σταθερά 900 με 950 watts...Το σημαντικό είναι πριν με την μικρή σωλήνωση (1.80μ) που και που τράβαγε κάτι γκαζιες μέχρι στις 2000 watts ενώ τώρα από την στιγμή που στάθηκε στην θερμοκρασία στάθηκε και στα watts...Είπαμε... Δεν είναι toshiba,daikin,fujitsu...Δεν κλαίω και δεν παραπονιέται γιατί βγάζει ζέστη σαν πιστολάκι μαλλιών και οι εδώ συνθήκες του σπιτιού έχουν μεγάλες απώλειες...Απλά στην κατανάλωση θα μπορούσε να πάει και καλύτερα... Καλημέρα σε όλους...

Ωραίος.

Αν μπορείς, δοκίμασε τις επόμενες ημέρες που θα ζεστάνει ο καιρός, με εξωτερική πχ πάνω από 15, να ζητήσεις 20 να δεις που θα πάει ως ελάχιστη κατανάλωση.

18 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Συμφορουμιτες είναι εύκολο κάποιος ή κάποιοι έμπειροι να συνεργαστούν και να γράψουν εδώ ένα pinned σχόλιο με tips για σωστή εγκατάσταση;

Δεν απαιτείται. Τα λένε τα installation manual που συνοδεύουν τις εκάστοτε συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πληροφορία σχετικα με το Gree Amber GRS 181 EI/JAM2-N3 , το οποιό φαίνεται και είναι εντυπωσιακό στα χαρακτηριστικά του..

Κατα πάσα πιθανοτητα έχει και αυτο "κόφτη".

Μόλις διάβασα ενα review (skroutz) για το Gree Hansol GRS - 181 EI/JSH2 - N2. Και αυτο το μοντελο εχει 2 Stage Compressor + G10 Inverter (απλα είναι R410) και εδω είναι το Review:
PKPANOS στις 20/02/2019

Αγορά 24/07/2017 ψύξη θέρμανση δεν είναι και άσχημα !
Σήμερα μέτρησα την κατανάλωση με μηχάνημα αποτέλεσμα ότι μόνο οικονομικό δεν είναι
στους 22 c με εσωτερική 21c ξεκινάει στα και ανεβαίνει 1200 w για μια μονάδα ?
αφοί την πιάσει σταματάει τελείως σαν να δουλεύει on stop ?
και αφού πέσει η θερμοκρασία άντε πάλι στο φουλ το μοτέρ 1200 -1500w ?

αν το βάλεις 27c να πιάσει κάηκε η γούνα σου ?
κανονικά σαν inverter θα έπρεπε το μοτέρ να κρατάει θερμοκρασία και όχι να κλείνει τελείως ?
προβληματίστηκα άσχημα με το μηχάνημα ?
σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα που δίνουνε δεν υπάρχει δικαιολογία !!

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το Α+++ είναι πιστοποιημένο μιας και μπαίνει με τη βούλα της ΕΕ και ισχύει για το warmer season και είναι στην ενεργειακή ταμπέλα:

η ενεργειακή σήμανση των προϊόντων είναι ευθύνη των προμηθευτών τους και όχι της ΕΕ, οι αρχές των μελών της ΕΕ μπορούν να ελέγχουν την ακρίβεια της σήμανσης άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι τα προϊόντα είναι ελεγμένα από τρίτους για την ακρίβεια της δήλωσης του προμηθευτή. Ειδικά στα κλιματιστικά σε ψύξη η μεθοδολογία μέτρησης της ενεργειακής απόδοσης είναι αστεία γιατί τα μηχανήματα μετρώνται σε συνθήκες ελληνικής άνοιξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μια πληροφορία σχετικα με το Gree Amber GRS 181 EI/JAM2-N3 , το οποιό φαίνεται και είναι εντυπωσιακό στα χαρακτηριστικά του..

Κατα πάσα πιθανοτητα έχει και αυτο "κόφτη".

Μόλις διάβασα ενα review (skroutz) για το Gree Hansol GRS - 181 EI/JSH2 - N2. Και αυτο το μοντελο εχει 2 Stage Compressor + G10 Inverter (απλα είναι R410) και εδω είναι το Review:
PKPANOS στις 20/02/2019

Αγορά 24/07/2017 ψύξη θέρμανση δεν είναι και άσχημα !
Σήμερα μέτρησα την κατανάλωση με μηχάνημα αποτέλεσμα ότι μόνο οικονομικό δεν είναι
στους 22 c με εσωτερική 21c ξεκινάει στα και ανεβαίνει 1200 w για μια μονάδα ?
αφοί την πιάσει σταματάει τελείως σαν να δουλεύει on stop ?
και αφού πέσει η θερμοκρασία άντε πάλι στο φουλ το μοτέρ 1200 -1500w ?

αν το βάλεις 27c να πιάσει κάηκε η γούνα σου ?
κανονικά σαν inverter θα έπρεπε το μοτέρ να κρατάει θερμοκρασία και όχι να κλείνει τελείως ?
προβληματίστηκα άσχημα με το μηχάνημα ?
σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα που δίνουνε δεν υπάρχει δικαιολογία !!

Ωχ!!!!!

Βρε τι πήγαμε να πάθουμε....

25 λεπτά πριν, nvel είπε

η ενεργειακή σήμανση των προϊόντων είναι ευθύνη των προμηθευτών τους και όχι της ΕΕ, οι αρχές των μελών της ΕΕ μπορούν να ελέγχουν την ακρίβεια της σήμανσης άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι τα προϊόντα είναι ελεγμένα από τρίτους για την ακρίβεια της δήλωσης του προμηθευτή. Ειδικά στα κλιματιστικά σε ψύξη η μεθοδολογία μέτρησης της ενεργειακής απόδοσης είναι αστεία γιατί τα μηχανήματα μετρώνται σε συνθήκες ελληνικής άνοιξης

Δεν νομίζω, εδώ βλέπω 35C εξωτερική http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17625180011374/pdesign_tkn_g-671r32.pdf

 

Και η σχετική νομοθεσία https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32011R0626&from=EL

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ενεργειακή απόδοση δεν μετράται στους 35°C αλλά σύμφωνα με τις θερμοκρασίες και τις ώρες λειτουργίας του πίνακα 1 στο παράρτημα VII του κανονισμού που έβαλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nvel είπε

η ενεργειακή απόδοση δεν μετράται στους 35°C αλλά σύμφωνα με τις θερμοκρασίες και τις ώρες λειτουργίας του πίνακα 1 στο παράρτημα VII του κανονισμού που έβαλες

Ναι αυτό έβλεπα τώρα και ήμουν έτοιμος να το διορθώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση - Ιδέα  .. Δεν ξέρω αν αξίζει να το δοκιμασω η είναι χάσιμο χρόνου και δεν θα δουλέψει.. Θα ήθελα την γνώμη σας.. Πολλα κλιματιστικά δυστυχώς ΔΕΝ έχουν ifeel / follow me .. μια λειτουργία που συνήθως είναι πραγματικά χρήσιμη ειδικα στην θέρμανση.

Και λεω εγω..  παίρνεις το τηλεχειριστήριο μαθαίνεις τα κουμπιά (ρύθμιση θερμοκρασίας / ένταση  ανεμιστήρα κτλ). Αρα μπορεις να ελέγξεις πλήρως το κλιματιστικο (μεσω υπέρυθρων) σε ενα κουτί βάση.

Εχεις σε κάποιο σημείο (όπως έχουμε το τηλεκοντρολ Ifeel /follow me) ενα άλλο κουτάκι που συνδέεται ασύρματα με την βάση,και παρέχει πληροφορίες θερμοκρασίας, ποσότητα αέρα,υγρασία κτλ τις οποιες τις στέλνει ανα τακτα χρονικά διαστήματα στην βάση.

Μέσω των δυνατοτήτων/λειτουργιών που μου δίνει το κλιματιστικό και τον κατάλληλο κώδικα δεν μπορει να γίνει ενα κατι σαν "ifeel" ? (Αυξομειώνοντας θερμοκρασια και αέρα , μιας και που θα επηρεάζεται απο τον αισθητηρα που έχει πάνω το κλιματιστικο)

Εαν ναι (προσωπικά ειναι η μόνη λειτουργία που μου λειπει στο shorai μου), μπορω να φανταστώ παρα πολλες λειτουργίες που μπορούν να προστεθούν (απλα αναφέρω κάποιες) που δεν τις παρέχουν τωρα τα κλιματιστικα, η τις έχουν τα ακριβα μηχανήματα.. (Χωρίς να πειραχθεί ούτε βίδα στο κλιματιστικό)

* 2 η παραπάνω αισθητήρες θερμοκρασιας χώρου,

* επιλογή κατευθυνσης αερα αναλογα με τον επιλεγμένο αισθητήρα

* επιλογή κατευθυνσης αερα ανάλογα με την θερμοκρασία του εκάστοτε αισθητηρα

* Αισθητηρας εξωτερικής θερμοκρασιας, σε συνδυασμο με τους αλλους αισθητηρες  ώστε να "μαθαίνει" και να βελτιώνει τον τροπο λειτουργίας του.

* Να μην βάζεις το κλιματιστικό να ανοιγει 8:00 , αλλα να του λες 9:30 θέλω να εχει 22 μέσα στο σπίτι.. ανοιξε εσυ οποτε θες.

* Στατιστικα, π.χ. αν το βάλεις να ανεβάσει απο  15 σε 20, να σε ενημερώνει οτι θέλει συνήθως 3 ώρες με την εξωτερική θερμοκρασία  για να την πάει στην επιθυμητη.

* Να παίρνει τα στοιχεία πρόγνωση του καιρου και να τα χρησιμοποιεί κατάλληλα(με συνδεση στο διαδίκτυο).

* Να μπαίνει ως παράγοντας θερμικής άνεσης η υγρασία του χώρου

* Εαν μπει και ενας ανιχνευτης κίνησης, να χαμηλώνει την θερμοκρασία η και να κλείνει το κλιματιστικο.

και αλλα..

Ποια είναι η γνώμη σας..? Απλα μια ιδέα παραθέτω !

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λειτουργίες που αναφέρεις υπάρχουν στα σοβαρά συστήματα κλιματισμού εδώ και δεκαετίες, κάποια στιγμή μπορεί να περάσουν και σε σπλιτάκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nvel είπε

οι λειτουργίες που αναφέρεις υπάρχουν στα σοβαρά συστήματα κλιματισμού εδώ και δεκαετίες, κάποια στιγμή μπορεί να περάσουν και σε σπλιτάκια

Η ερωτηση μου είναι κυριώς μια.. Μπορώ μεσω λειτουργιων τηλέχειριστηριου να κάνω κατι σαν ifeel? με δικό μου θερμόμετρο?

Καποια κλιματιστικά έχουν POWERFUL εκει τα πραγματα είναι πολυ πιο ευκολα.., αν δεν έχει όμως?

Τις λειτουργίες απλα τις ανέφερα δεν ειπα οτι ειναι καινοτόμες :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Η ερωτηση μου είναι κυριώς μια.. Μπορώ μεσω λειτουργιων τηλέχειριστηριου να κάνω κατι σαν ifeel? με δικό μου θερμοστάτη?

Ναι.

 Με αυτά τα 2 : https://www.gearbest.com/smart home controls/pp_255607.html?vip=16836375&gclid=EAIaIQobChMIiubzlPf-4AIVx4bVCh0uqAzwEAAYASAAEgL7LPD_BwE

και

https://www.aliexpress.com/item/Broadlink-A1-Smart-Home-Sensor-Temperature-Humidity-Air-Quality-Light-Gas-Sound-Sensor-Wireless-Wifi-Remote/32601857461.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δηλαδη αυτα μπορείς καπως με scripting να  πεις θέλω 23 βαθμους μεσα στο σπιτι στον αισθητηρα σου? (οχι να βάλει 23C το κλιματιστικο)  Εαν ναι, το πήρα χθες.

Αλλιώς Θα το φτιάξω μόνος μου (Arduino & Arduino Shields),  Θέλω να μπορώ να τα ελέγχω εγω, ωστε να έχω ενα Ifeel στο σπιτι.. (αν γίνεται βεβαια.. σαν τρόπος λειτουργίας)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δηλαδη αυτα μπορείς καπως με scripting να  πεις θέλω 23 βαθμους μεσα στο σπιτι στον αισθητηρα σου? (οχι να βάλει 23C το κλιματιστικο)  Εαν ναι, το πήρα χθες.

Όχι, του λες : "αν πάει η θερμοκρασία τους 18, βάλτο μπροστά"

http://www.ibroadlink.com/rmPro/

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι, του λες : "αν πάει η θερμοκρασία τους 18, βάλτο μπροστά"

Εμ δεν θελω αυτο.. εγω θέλω να του πω θέλω 23 στον αισθητήρα Α που έχω στο δωματιο μου. Θελω αν χρειαστεί να βάλει 25oC την θερμοκρασία, η παραπάνω οσο χρειάζεται ωστε να πάει 23 τον χώρο στον αισθητηρα μου.(οπως κάνει σαν αποτέλεσμα, το θερμομετρο στο τηλεκοντρο Ifeel).

Με την μεγάλη διαφορά το οτι στο Ifeel το κλιματιστικό ,"απενεργοποιεί" τον αισθητήρα θερμοκρασιας που έχει πάνω στο κλιματιστικο και ετσι έχει εναν αισθητηρα στο τηλεκοντρολ.

Σε αυτο που λεω, ο αισθητήρας του κλιματιστικου πάνω θα είναι ανοιχτος και θα επηρεάζει την θερμοκρασια που βγάζει, άρα θα πρέπει να αυξομειώνω την θερμοκρασια για να φτάσω στο στόχο μου.. (και την ταχύτητα του αέρα) Εκει ειναι το θέμα μου..(Και οπως ειπα πριν με Powerful είναι πιο ευκολο μιας και που παίζει τέρμα χωρις να ελεγχει θερμοκρασια και μαλλον γίνεται, αλλα χωρίς?) Θα μου φτάσει το ευρος θερμοκρασίας που έχει το τηλεχειριστήριο στο κλιματιστικο? Εαν το βαλεις 25, παιζει να έχει 27-28 και πιο πολυ, πάνω στο ταβάνι(τοπικα) και θα ρίξει την θερμοκρασία αέρα το κλιματιστικο.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...