Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και όμως.

Όταν στον ίδιο χώρο το Α μηχάνημα αρκείται στα 400 watts για 21 ρύθμιση και το Β μένει κολλημένο στα 900 μέχρι να υπερθερμανει τον χώρο στους 23 και μετά σβήνει , δεν θα έλεγες ότι το Β μηχάνημα δεν λειτουργεί σωστά ως ινβερτερ;

Μπορεί και να έχεις δίκιο

Αλλα δν  υπάρχει λόγος να συζητάμε περαιτέρω ειδικά όταν κάποιοι άνθρωποι εδώ προβαίνουν σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και εκφράσεις που δεν ταιριάζουν δε δημόσια συζήτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μπορεί και να έχεις δίκιο

Αλλα δν  υπάρχει λόγος να συζητάμε περαιτέρω ειδικά όταν κάποιοι άνθρωποι εδώ προβαίνουν σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και εκφράσεις που δεν ταιριάζουν δε δημόσια συζήτηση 

Τώρα αν κάποιοι ακολουθούν φανατικά κάποιες μάρκες,περαστικά τους...Καλή συνέχεια

 

Τα λόγια σου, όπως επίσης παρεθεσες τα μηχανήματα που έχεις.. Τι να υπονοείς άραγε; Στο εξηγησα,στο ξαναεξηγησα τι εννοεί ο γκουζελ, και εγώ.. εσύ λες τα δικά σου..(χωρίς να το έχεις καν το μηχάνημα για το οποίο συζηταμε)  και πετάς και την παραπάνω ατάκα.. τι να πω..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σωστή επιλογή συστήματος κλιματισμού προϋποθέτει μελέτη απωλειών και διαστασιολόγηση των μηχανημάτων στην μελέτη. Αν η επιλογή γίνεται μόνο με τα τετραγωνικά σαν να είναι πλακάκια ή το φθηνότερο μηχάνημα στην ισχύ που μας λέει ένας άσχετος πωλητής ότι χρειαζόμαστε, πρέπει να είμαστε και έτοιμοι να έχουμε ένα μηχάνημα που νομίζουμε ότι λειτουργεί λάθος ενώ στη πραγματικότητα είμαστε εμείς λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αν θεωρείς αυτή την φράση που παραθέτεις προσβλητική όπως είναι οι δικοί σου χαρακτηρισμοί τι να πω , μάλλον έχουμε άλλη αντίληψη περί ηθικής 

Απλά αν είδες παραπάνω σου έγραψα 10 μύνηματα εξηγώντας κάποια πράγματα,τα είδες καθόλου; Τα διάβασες;

 Το ότι έμμεσα εγώ προωθώ την toshiba δεν είναι προσβλητικό;

έγραψα τόσα μυνήματα για να σου εξηγήσω ποιο είναι το θέμα σχετικά με τα συγκεκριμένα κλίματιστικα,το οποίο δεν το κατάλαβες και φάνηκε από το πρώτο μύνημα σου σήμερα και ούτε καν τα έδωσες σημασία,δεν είναι προσβλητικό; 

Το ότι κάποιος έχασε τόσο χρόνο για να καταλάβει τι δεν πάει καλά με ac του.. Και εμφανίζεται ένας και λέει με τον τρόπο του.. Γατάκια ψέμματα λέτε,έχετε εμπάθεια με τα συγκεκριμένα κλίματιστικα κτλ, το δικό μου που είναι άλλο αλλά  δεν πειράζει δεν το  κανει..Δεν ειναι προσβλητικό;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Απλά αν είδες παραπάνω σου έγραψα 10 μύνηματα εξηγώντας κάποια πράγματα,τα είδες καθόλου; Τα διάβασες;

 Το ότι έμμεσα εγώ προωθώ την toshiba δεν είναι προσβλητικό;

έγραψα τόσα μυνήματα για να σου εξηγήσω ποιο είναι το θέμα σχετικά με τα συγκεκριμένα κλίματιστικα,το οποίο δεν το κατάλαβες και φάνηκε από το πρώτο μύνημα σου σήμερα και ούτε καν τα έδωσες σημασία,δεν είναι προσβλητικό; 

Το ότι κάποιος έχασε τόσο χρόνο για να καταλάβει τι δεν πάει καλά με ac του.. Και εμφανίζεται ένας και λέει με τον τρόπο του.. Γατάκια ψέμματα λέτε,έχετε εμπάθεια με τα συγκεκριμένα κλίματιστικα κτλ, το δικό μου που είναι άλλο αλλά  δεν πειράζει δεν το  κανει..Δεν ειναι προσβλητικό;  

Είναι κακό να βλέπεις παντού εχθρούς , καληνύχτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Είναι κακό να βλέπεις παντού εχθρούς , καληνύχτα 

Ακριβώς :) τσαμπα σπαταλησα πάνω από μία ώρα να εξηγήσω κάτι.. το οποίο ο άλλος δεν θέλει να καταλάβει.. καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nvel είπε

η σωστή επιλογή συστήματος κλιματισμού προϋποθέτει μελέτη απωλειών και διαστασιολόγηση των μηχανημάτων στην μελέτη. Αν η επιλογή γίνεται μόνο με τα τετραγωνικά σαν να είναι πλακάκια ή το φθηνότερο μηχάνημα στην ισχύ που μας λέει ένας άσχετος πωλητής ότι χρειαζόμαστε, πρέπει να είμαστε και έτοιμοι να έχουμε ένα μηχάνημα που νομίζουμε ότι λειτουργεί λάθος ενώ στη πραγματικότητα είμαστε εμείς λάθος

Προφανώς.

Αλλά και πάλι. Έχουμε ένα pattern που επιβεβαιώθηκε πολλές φορές για να είναι τυχαίο .

1 ώρα πριν, gdask είπε

Εγώ θέλω να βρεθεί κανείς να μετρήσει αξιόπιστα πχ COP 5.1 στα 900w του Toyo και COP 2.5 στα 200w του Shorai να το ξαναπάρουμε από την αρχή 😂

 Το 5.1 του toyotomi δεν το αμφισβητούμε, ούτε ότι το μηχάνημα δεν είναι καλό . Είναι γνωστό ότι είναι τέρατα θέρμανσης. Αυτά δοκιμάζονται σε εργαστηριακό περιβάλλον σε συγκεκριμένο pdesign.

Στα πολύ χαμηλά φορτία όμως ναι, φαίνεται πως έχουν θέμα όπως και τα λοιπά φασόν.

Φυσικά αναφέρομαι στα μεγάλα μοντέλα , από 18 και άνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προφανώς.

Αλλά και πάλι. Έχουμε ένα pattern που επιβεβαιώθηκε πολλές φορές για να είναι τυχαίο .

 Το 5.1 του toyotomi δεν το αμφισβητούμε, ούτε ότι το μηχάνημα δεν είναι καλό . Είναι γνωστό ότι είναι τέρατα θέρμανσης. Αυτά δοκιμάζονται σε εργαστηριακό περιβάλλον σε συγκεκριμένο pdesign.

Στα πολύ χαμηλά φορτία όμως ναι, φαίνεται πως έχουν θέμα όπως και τα λοιπά φασόν.

Φυσικά αναφέρομαι στα μεγάλα μοντέλα , από 18 και άνω.

Εγώ προσωπικά δεν βάζω  το χέρι μου στην φωτιά σχετικά με την αξιοπιστία των στοιχείων που αναφέρει η συγκεκριμένη εταιρεία. Ο λόγος είναι ότι στο μοναδικό στοιχείο που μπορούμε να ελέγξουμε αν είναι σωστό (κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής), το οποιο διαφημίζει (856ZR) ότι έχει 0.5W, στο επίσημο Pdesign εμφανίζεται η πραγματική του που είναι περίπου 5W (και τόσο είναι μετρημένη και  από μένα) .Παρόλο που παρουσιάστηκε σαν τυπογραφικό λάθος του τμήμα marketing (λέμε τώρα) ,και το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι.. ακόμα και σήμερα διαφημίζεται με το "λάθος" αυτό.  

Τέρας θέρμανσης ναι,(εμπειρικά από μένα),αξιοπιστία/αληθινά στοιχεία δεν ξερω.Θελω / δεν θέλω εχω αμφιβολίες..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και σε εμένα inventor omnia 18.000, με καλές εξωτερικές θερμοκρασίες και ζήτηση 23/24. 

Έπαιξε από 1350w-1000w το λιγότερο. Inverter σου λέει μετά. Έχει κόφτη και αυτό, ξεκάθαρα. 

Πράγματι ενδιαφέρον μεγάλο θα είχε να υπολογιζαμε cop αλλά δεν είναι εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Δυστυχώς και σε εμένα inventor omnia 18.000, με καλές εξωτερικές θερμοκρασίες και ζήτηση 23/24. 

Έπαιξε από 1350w-1000w το λιγότερο. Inverter σου λέει μετά. Έχει κόφτη και αυτό, ξεκάθαρα. 

Πράγματι ενδιαφέρον μεγάλο θα είχε να υπολογιζαμε cop αλλά δεν είναι εύκολο. 

Είναι πολλά τα 23/24 όμως.

Με 21 ζήτηση και στον χώρο 20, τί κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι πολλά τα 23/24 όμως.

Με 21 ζήτηση και στον χώρο 20, τί κάνει;

Δε ξέρω τι νόημα θα είχε να έχει εξωτερική 16-17 και να ζητήσω 21.

20.5 ήταν ούτως ή άλλως το σπίτι και χωρίς κλιματιστικό χαχα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά τα 1000 και κάτω, κλείνει. Άρα είναι φάουλ! 

Επίσης ζήτησα και 30 και πάνω από 1350 δεν πήγε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...