Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ακριβώς φίλε μου,για αυτό ΔΙΑΒΑΣΕ τι ακριβώς λένε τα σχόλια σχετικά με την λειτουργία των συγκεκριμένων κλιματιστικών.Και αν εχεις κάποια απορία μπορώ να σου εξηγήσω την διαφορά.

Το σχολιο συμφουριτη προς εμένα ήταν ότι επειδή το κλιματιστικό περάσε πάνω από τρεις βαθμούς και έκλεισε δεν είναι inverter αλλά on off 

Οπότε τι να.σχολιασω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ δεν ήθελα να κάνει κάτι άλλο εξξαλου δε μπορούσε να κάνει κάτι άλλο , όπως άλλωστε όταν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία κάνει και το toyotomi που έχω ανεβάσει και βιντεάκια ότι κατεβάζει στροφές αλλά άμα περάσει πολύς θερμοκρασία απλά σβήνει 

ερχόμαστε όμως στο ερώτημα γιατί κάποιοι αναρτούν ανακρίβειες και παραμυθιαζουν τον κόσμο 

ΔΕΝ είναι σωστή επιλογή κάποιος για να δικαιολογήσει μια λανθασμένη για το χώρο του αγορά κλιματιστικού να ανεβάζει πληροφορίες που δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικοτητα 

Η περιγραφή που κανείς για το futjitsu είναι η διαδικασία για ΟΛΑ  τα inverter αυτό που λες για το toyotomi έχει καταριφθει ήδη από τα δικά μου βίντεο και δεν νομίζω ότι μπορείς να το επικαλεστείς 

Το video σου είναι από 9αρι.

Με τα παιδιά που είχαν το 18 και 24 , ψαχνομασταν μήνες. Προσωπικά τους έβγαζα τρελούς γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι υπάρχουν inverter με κατώτερο κόφτη.

Έχεις χάσει την συζήτηση, είναι λογικό να αντιδράς. Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις πιο πίσω θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το video σου είναι από 9αρι.

Με τα παιδιά που είχαν το 18 και 24 , ψαχνομασταν μήνες. Προσωπικά τους έβγαζα τρελούς γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι υπάρχουν inverter με κατώτερο κόφτη.

Έχεις χάσει την συζήτηση, είναι λογικό να αντιδράς. Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις πιο πίσω θα καταλάβεις.η 9αρι 

Η 9αρι έχεις η 24αρι η λειτουργία του ,inverter δεν αλλάζει οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες 

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το σχολιο συμφουριτη προς εμένα ήταν ότι επειδή το κλιματιστικό περάσε πάνω από τρεις βαθμούς και έκλεισε δεν είναι inverter αλλά on off 

Οπότε τι να.σχολιασω 

Η διαφορά είναι μία και πολύ απλή. Το ένα μηχάνημα έχει ΕΛΑΧΙΣΤΗ κατανάλωση στην ΘΕΡΜΑΝΣΗ 850-900W (Toyo izuru 18000),αρα χονδρικά σαν να έχεις το λιγότερο ένα 9000btu κλίματιστικο (η λιγότερη θέρμανση που μπορεί να βγάλει) το οποίο ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ θα ανεβάσει την θερμοκρασία στον χώρο τόσο..ώστε να κλείσει..(για τον δικό μου χώρο,όταν ειχε 0-2C  και κάτω εξωτερική θερμοκρασία,δεν έκλεινε.. Όταν ήταν παραπάνω μπορεί σε 30 λεπτά,1 ώρα,2 ώρες και παραπάνω εξαρταται από πολλούς παράγοντες παντός στο τέλος ΕΚΛΕΙΝΕ)

Το άλλο.. μπορει να πέσει ΠΟΛΥ χαμηλά στην κατανάλωση αρα  μπορει να βγαλει πολυ λιγο θερμανση,δεν θα υπέρθερμανει τον χώρο και δεν θα κλεισει... Τώρα πχ έχει κατανάλωση 200W ,ΔΕΝ θα κλείσει αν δεν ανάψω καλοριφέρ..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το σχολιο συμφουριτη προς εμένα ήταν ότι επειδή το κλιματιστικό περάσε πάνω από τρεις βαθμούς και έκλεισε δεν είναι inverter αλλά on off 

Οπότε τι να.σχολιασω 

Επειδή το κλίματιστικο έβγαλε τόσο θέρμανση που ο χώρος ξεπέρασε τους τρεις βαθμούς και έκλεισε ..αυτό ανέφερε ο συμφοριτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Επειδή το κλίματιστικο έβγαλε τόσο θέρμανση που ο χώρος ξεπέρασε τους τρεις βαθμούς και έκλεισε ..αυτό ανέφερε ο συμφοριτης..

Είναι on/off το κλιματιστικό σου...

Τα 15w είναι όταν μπαίνει αναμονή, τόσο ακριβώς καταναλωνε και το δικό μου. Ανέβασε θερμοκρασία 22-23 και βγάλε φωτό κατανάλωση

 

Αυτό ανέφερε ο συμφουριτης για να μη λέμε ότι μας κατέβει όποτε αν τότε εκείνο ήταν on off τότε και αυτό που πήρα τώρα on off είναι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η 9αρι έχεις η 24αρι η λειτουργία του ,inverter δεν αλλάζει οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες 

Έτσι νομίζαμε και εμείς.

Αποδείχτηκε με στοιχεία ότι στα από 18 και άνω κλιματιστικά (που δεν έχουν twin ring rotary από όσα έχουμε καταλάβει), ότι έχουν κόφτη 900 και 1200 αντίστοιχα. Πιο κάτω δεν πάνε παρά μόνο κλείνουν.

Gree bora, toyotomi hiro, inventor και από μένα ένα ariston 18. Όλα το ίδιο.

Όπως είπα κάνε τον κόπο και θα τα δεις και μόνος σου.

Αν δεν τα βρεις, μπορώ να σε κατευθυνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι νομίζαμε και εμείς.

Αποδείχτηκε με στοιχεία ότι στα από 18 και άνω κλιματιστικά (που δεν έχουν twin ring rotary από όσα έχουμε καταλάβει), ότι έχουν κόφτη 900 και 1200 αντίστοιχα. Πιο κάτω δεν πάνε παρά μόνο κλείνουν.

Gree bora, toyotomi hiro, inventor και από μένα ένα ariston 18. Όλα το ίδιο.

Όπως είπα κάνε τον κόπο και θα τα δεις και μόνος σου.

Αν δεν τα βρεις, μπορώ να σε κατευθυνω.

Εδώ η αντιπαράθεση δεν είναι αν τα κλιματιστικά πάνε παρακάτω η παραπάνω η όπως αλλιώς θες πες το , αλλά πως βαφτίζει κάποιος την λειτουργία του κάθε κλιματιστικού επειδή δε του αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί 

Αν εξετάσουμε ποιο inverter είναι πιο οικονομικό τότε να συζητήσουμε για κοφτές 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι on/off το κλιματιστικό σου...

Τα 15w είναι όταν μπαίνει αναμονή, τόσο ακριβώς καταναλωνε και το δικό μου. Ανέβασε θερμοκρασία 22-23 και βγάλε φωτό κατανάλωση

 

Αυτό ανέφερε ο συμφουριτης για να μη λέμε ότι μας κατέβει 

Α καλά τότε που είπες ότι εσένα πεφτει στα 15W? Απλά προσπάθησα να σου εξηγήσω μερικά πράγματα που εννοουσε ο guzel,και εγώ..Όπως επισης καινόσοι άλλοι έχουν τα ίδια φασον μηχάνηματα.. Δεν θέλεις να καταλάβεις..Το σέβομαι.

Η συζήτηση αυτή μεταξύ σας ήταν 20 μυνήματα,εγώ σου λέω το ζουμί της συζήτησης και εσύ κάνεις ένα copy paste από ένα μύνημα.

Και να σου πω την γνώμη μου; Είναι inverter μέχρι να πέσει στα 900W(18000),η 1300W (24000) μετά συμπεριφέρεται ακριβώς σαν on/off συμβατικό μηχάνημα.. Αρα δεν έχει άδικο. Και μία παράκληση αυτό που λες μία οτι κάποιοι λένε οτι να ναι,κάποιοι λένε ότι τους κατέβει,φαίνεται πολύ άσχημα στο μάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Επειδή το κλίματιστικο έβγαλε τόσο θέρμανση που ο χώρος ξεπέρασε τους τρεις βαθμούς και έκλεισε ..αυτό ανέφερε ο συμφοριτης..

η σωστη λειτουργια ειναι να βγαζει τοση ζεστη ωστε να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στην επιθυμητη... ακουστηκε απο μερικους οτι δεν ειναι προβλημα να ανεβαινει η θερμοκρασια πολυ και μετα να κλεινει μεχρι να ξαναπαρει εμπρος... αυτο δεν ειναι inverter αυτο ειναι on off.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην το ξεχειλωσουμε το θέμα όπως έχω πει και παλιότερα στο σπίτι μου έχω τρία κλιματιστικα toshiba shorai 18000btu ,Samsung smart inverter 9000btu και toyotomi kuro 9000btu 

Τώρα αν κάποιοι ακολουθούν φανατικά κάποιες μάρκες περαστικά τους 

καλη συνέχεια 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι γνωμη εχετε για αυτο -> https://www.skroutz.gr/s/14662941/Cvmore-Vento-CVENTI-09-CVENTO-09.html?

Η τιμη του ειναι παρα πολυ καλη και εχει καλα σχολια στο skroutz. Γερμανικη εταιρεια ειναι νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για να μην το ξεχειλωσουμε το θέμα όπως έχω πει και παλιότερα στο σπίτι μου έχω τρία κλιματιστικα toshiba shorai 18000btu ,Samsung smart inverter 9000btu και toyotomi kuro 9000btu 

Τώρα αν κάποιοι ακολουθούν φανατικά κάποιες μάρκες περαστικά τους 

καλη συνέχεια 

Απλά όταν κάποιοι πραγματικά ψάχνουν κάτι, ξοδεύουν ώρες ώρες για να το καταλάβουν..(όχι γιατί το θέλουν αλλά  αναγκάστηκαν  λόγο περίεργης συμπεριφοράς κλιματιστικού) και εμφανίζεται ένας σαν και σενα  και πετάει σπόντες ΧΩΡΙΣ να έχει καταλάβει τι λένε οι άλλοι,λέει ασυναρτησίες,και κυρίως ΚΡΑΖΕΙ τους άλλους είναι τουλάχιστον τραγικό.Πραγματικα ελπίζω να μην είσαι έτσι στην πραγματική ζωή και να μην έχεις αυτό το υφακι,ή τουλάχιστον να το έχεις σε πράγματα που γνωρίζεις..

Και εγώ έχω ένα Shorai 18000, 4 Daikin στην δουλειά(inverter),ένα hitachi 18000 στους δικούς μου,είχα πριν ένα izuru(κάτι σαν inverter),πιο πριν ένα συμβατικο IQ,και ακόμα  πιο πριν ένα συμβατικο Daikin του 98.So?

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ η αντιπαράθεση δεν είναι αν τα κλιματιστικά πάνε παρακάτω η παραπάνω η όπως αλλιώς θες πες το , αλλά πως βαφτίζει κάποιος την λειτουργία του κάθε κλιματιστικού επειδή δε του αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί 

Αν εξετάσουμε ποιο inverter είναι πιο οικονομικό τότε να συζητήσουμε για κοφτές 

Και όμως.

Όταν στον ίδιο χώρο το Α μηχάνημα αρκείται στα 400 watts για 21 ρύθμιση και το Β μένει κολλημένο στα 900 μέχρι να υπερθερμανει τον χώρο στους 23 και μετά σβήνει , δεν θα έλεγες ότι το Β μηχάνημα δεν λειτουργεί σωστά ως ινβερτερ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...