Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν , τοποθετήθηκε σήμερα το toshiba shorai 18000 btu ,

ολα ωραία και καλά και καλή ποιότητα και αθόρυβο και ωραίο σχήμα  το έβαλα λοιπόν στους 23 βαθμούς να το δοκιμάσω , επειδή έκανε ζέστη λέω δε βαριέσαι ας το κατεβάσω δυο τρεις βαθμούς αφού όλοι λένε ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό  θα κόψει και θα κατεβάσει τις στροφές και θα συνεχίσει να δουλεύει και όλα αυτά τα ωραία ΑΛΛΑ μάλλον κάτι τέτοιο όπως υποπτευομουν δεν μπορούσε  να γίνει γιατί απλά επειδή η θερμοκρασία ήταν πολύ πάνω από την ρυθμισμένη το κλιματιστικό ΑΠΛΑ ΕΚΛΕΙΣΕ και εδώ πάει η ατάκα ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΑΛΛΟ 

αντε γεια 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν , τοποθετήθηκε σήμερα το toshiba shorai 18000 btu ,

ολα ωραία και καλά και καλή ποιότητα και αθόρυβο και ωραίο σχήμα  το έβαλα λοιπόν στους 23 βαθμούς να το δοκιμάσω , επειδή έκανε ζέστη λέω δε βαριέσαι ας το κατεβάσω δυο τρεις βαθμούς αφού όλοι λένε ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό  θα κόψει και θα κατεβάσει τις στροφές και θα συνεχίσει να δουλεύει και όλα αυτά τα ωραία ΑΛΛΑ μάλλον κάτι τέτοιο όπως υποπτευομουν δεν μπορούσε  να γίνει γιατί απλά επειδή η θερμοκρασία ήταν πολύ πάνω από την ρυθμισμένη το κλιματιστικό ΑΠΛΑ ΕΚΛΕΙΣΕ και εδώ πάει η ατάκα ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΑΛΛΟ 

αντε γεια 

Και τί ήθελες να κάνει;

Βασικά, μεγειες.

Αν θες να το δεις, το βράδυ που θα πέσει η θερμοκρασία, θα το βάλεις πχ στους 21 και θα δεις ότι θα συμπεριφερθεί τέλεια.

Επίσης το δικό μου το Fujitsu αν το έχω πχ στους 22 και πιάσει 21.5 και ξαφνικά το ρίξω στους 20 θα κλείσει η έξω μονάδα και το μέσα περιστρέφεται εξαιρετικά αργά για να διαβάζει. Κλείνει όμως. Μετά από λίγη ώρα που διαβάζει πτώση, σιγά σιγά ξεκινά σε ελάχιστη κατανάλωση πχ 200 όταν το toyotomi θα πήγαινε 1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και τί ήθελες να κάνει;

Βασικά, μεγειες.

Αν θες να το δεις, το βράδυ που θα πέσει η θερμοκρασία, θα το βάλεις πχ στους 21 και θα δεις ότι θα συμπεριφερθεί τέλεια.

Επίσης το δικό μου το Fujitsu αν το έχω πχ στους 22 και πιάσει 21.5 και ξαφνικά το ρίξω στους 20 θα κλείσει η έξω μονάδα και το μέσα περιστρέφεται εξαιρετικά αργά για να διαβάζει. Κλείνει όμως. Μετά από λίγη ώρα που διαβάζει πτώση, σιγά σιγά ξεκινά σε ελάχιστη κατανάλωση πχ 200 όταν το toyotomi θα πήγαινε 1200.

Εγώ δεν ήθελα να κάνει κάτι άλλο εξξαλου δε μπορούσε να κάνει κάτι άλλο , όπως άλλωστε όταν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία κάνει και το toyotomi που έχω ανεβάσει και βιντεάκια ότι κατεβάζει στροφές αλλά άμα περάσει πολύς θερμοκρασία απλά σβήνει 

ερχόμαστε όμως στο ερώτημα γιατί κάποιοι αναρτούν ανακρίβειες και παραμυθιαζουν τον κόσμο 

ΔΕΝ είναι σωστή επιλογή κάποιος για να δικαιολογήσει μια λανθασμένη για το χώρο του αγορά κλιματιστικού να ανεβάζει πληροφορίες που δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικοτητα 

Η περιγραφή που κανείς για το futjitsu είναι η διαδικασία για ΟΛΑ  τα inverter αυτό που λες για το toyotomi έχει καταριφθει ήδη από τα δικά μου βίντεο και δεν νομίζω ότι μπορείς να το επικαλεστείς 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ δεν ήθελα να κάνει κάτι άλλο εξξαλου δε μπορούσε να κάνει κάτι άλλο , όπως άλλωστε όταν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία κάνει και το toyotomi που έχω ανεβάσει και βιντεάκια ότι κατεβάζει στροφές αλλά άμα περάσει πολύς θερμοκρασία απλά σβήνει 

ερχόμαστε όμως στο ερώτημα γιατί κάποιοι αναρτούν ανακρίβειες και παραμυθιαζουν τον κόσμο 

ΔΕΝ είναι σωστή επιλογή κάποιος για να δικαιολογήσει μια λανθασμένη για το χώρο του αγορά κλιματιστικού να ανεβάζει πληροφορίες που δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικοτητα 

Το διάβασα τρεις φορές το κείμενο σου,δεν κατάλαβα τι θες να πεις..ουτε που θες να καταλήξεις. 

Το μόνο σίγουρο είναι αν είχες πάρει το toyo 18 izuru ,με τη εξωτερική που έχει τώρα και το έβαζες 21 και είχε μέσα στο σπίτι 20 π.χ. θα έφτανε 23 μέσα στο σπίτι και θα έκλεινε.ενω με  το shorai έχεις 21..,22, οσο επιλέξεις και αν εξαρτάται ΜΟΝΟ από αυτό η θέρμανση δεν θα κλείσει... δεν είπε κανείς ότι δεν κλείνει ποτέ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το διάβασα τρεις φορές το κείμενο σου,δεν κατάλαβα τι θες να πεις..ουτε που θες να καταλήξεις. 

Θέλω να πω και να καταλήξω ότι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται την λειτουργία των inverter και πως συμπεριφέρονται και ότι δε φταίνε οι μάρκες των κλιματιστικών ούτε των original ούτε τον φασον ούτε τίποτα 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το ειχε βαλει στο auto θα γυριζε στη ψυξη... αφου ηθελε να κατεβασει τη θερμοκρασια επρεπε να κανει ετσι... πρεπει να νοιωθουμε λιγο τι κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θέλω να πω και να καταλήξω ότι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται την λειτουργία των inverter και πως συμπεριφέρονται και ότι δε φταίνε οι μάρκες των κλιματιστικών ούτε των original ούτε τον φασον ούτε τίποτα 

Μακάρι να είχες πάρει το toyo,και πιο φτηνά θα σου έβγαινε.. και θα καταλαβαίνες ΑΚΡΙΒΩΣ τι διαφορά έχει το ένα με το αλλο ;)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μακάρι να είχες πάρει το toyo,και πιο φτηνά θα σου έβγαινε.. και θα καταλαβαίνεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι διαφορά έχει το ένα με το αλλο ;)

Ξεχνάς ότι έχω toyo και έχω και βίντεο πώς δουλεύει δε λέω λόγια στον αέρα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ξεχνάς ότι έχω toyo 

Μιλάω για το IZURU 18000 & 24000 btu (856ZR - 871ZR)

Όσο για τα KURO τα μεγάλα πάλι (18000-24000) μετά από επικοινωνία με ΥΠΕΥΘΥΝΟ εισαγωγέα στην Ελλάδα ,έχουν ΛΙΓΟ καλύτερη συμπεριφορά.(χονδρικά αντί για 900W να πάει 750W? Δεν θυμάμαι ακριβως πόσο το υπολόγισε..κάτι τέτοιο για το 18000)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ξεχνάς ότι έχω toyo 

dimostr συγγνωμη που επεμβαινω αλλα πολυ θα ηθελα να μου περιγραψεις πως ακριβως περιμενες να λειτουργησει το κλιματιστικο μετα απο αυτη την ενεργεια που εκανες (να κατεβασεις την επιθυμητη θερμοκρασια). Πολυ θα ηθελα να δω τον τροπο σκεψης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

dimostr συγγνωμη που επεμβαινω αλλα πολυ θα ηθελα να μου περιγραψεις πως ακριβως περιμενες να λειτουργησει το κλιματιστικο μετα απο αυτη την ενεργεια που εκανες (να κατεβασεις την επιθυμητη θερμοκρασια). Πολυ θα ηθελα να δω τον τροπο σκεψης σου.

Φίλε μου δε περίμενα να αντιδράσει αλλιώς εγώ ήξερα ότι το κλιματιστικό θα κλείσει 

Αλλά είχαμε σε προηγούμενες σελίδες μια διαφωνία και υποστηρίζουν κάποιοι ότι το inverter σε καμία περίπτωση δεν θα κλείσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Φίλε μου δε περίμενα να αντιδράσει αλλιώς εγώ ήξερα ότι το κλιματιστικό θα κλείσει 

Αλλά είχαμε σε προηγούμενες σελίδες μια διαφωνία και υποστηρίζουν κάποιοι ότι το inverter σε καμία περίπτωση δεν θα κλείσει 

Διάβασες τα σχόλια και κατάλαβες ότι αν πάρεις το Shorai,δεν θα κλεινει ποτέ; Σηκώνω τα χέρια!!

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μιλάω για το IZURU 18000 & 24000 btu (856ZR - 871ZR)

Όσο για τα KURO τα μεγάλα πάλι (18000-24000) μετά από επικοινωνία με ΥΠΕΥΘΥΝΟ εισαγωγέα στην Ελλάδα ,έχουν ΛΙΓΟ καλύτερη συμπεριφορά.(χονδρικά αντί για 900W να πάει 750W? Δεν θυμάμαι ακριβως πόσο το υπολόγισε..κάτι τέτοιο για το 18000)

Φίλε θέλω να γίνει σαφές ότι σε καμία περίπτωση ακόμα και στον φίλο που έκανε το λάθος και μου έστειλε προσωπικό μήνυμα υπονοώντας ότι έχω κάποια σχέση με την toyotomi δεν θέλω να θίξω κάποιον απλά κάποια πράγματα καλό θα είναι να τα σκεφτόμαστε λίγο 

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Διάβασες τα σχόλια και κατάλαβες ότι είπαμε ότι αν πάρεις το Shorai,δεν θα κλεινει; Σηκώνω τα χέρια!!

Σήκωσε τα γιατί μάλλον όταν κάποιος λέει ότι το κλιματιστικό λειτουργεί σαν on off λέει κάτι άλλο ?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Φίλε μου δε περίμενα να αντιδράσει αλλιώς εγώ ήξερα ότι το κλιματιστικό θα κλείσει 

Αλλά είχαμε σε προηγούμενες σελίδες μια διαφωνία και υποστηρίζουν κάποιοι ότι το inverter σε καμία περίπτωση δεν θα κλείσει 

δεν κλεινει εκτος και αν αλλαζεις το setpoint στο χειριστήριο.... Ειχα βαλει το engineering manual πριν κατι σελιδες για διαβασμα... Λεει οτι στο auto αν δει διαφορα θεμροκρασιας πανω απο 1 βαθμο γυριζει σε ψυξη... αν δεν ειναι στο auto αλλα στη θερμανση πρεπει να δει διαφορα 2 βαθμους για να κλεισει πραγμα που δεν γινεται αν δεν του αλλαξεις το setpoint... για οτι γραφω κραταω μια επιφυλαξη για την ακριβη διαφορα γιατι βαριεμαι να το ξαναψαξω...θα ξαναποσταρω το manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Φίλε θέλω να γίνει σαφές ότι σε καμία περίπτωση ακόμα και στον φίλο που έκανε το λάθος και μου έστειλε προσωπικό μήνυμα υπονοώντας ότι έχω κάποια σχέση με την toyotomi δεν θέλω να θίξω κάποιον απλά κάποια πράγματα καλό θα είναι να τα σκεφτόμαστε λίγο 

Ακριβώς φίλε μου,για αυτό ΔΙΑΒΑΣΕ τι ακριβώς λένε τα σχόλια σχετικά με την λειτουργία των συγκεκριμένων κλιματιστικών.Και αν εχεις κάποια απορία μπορώ να σου εξηγήσω την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...