Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά αν θα έβαζα 1, σίγουρα δεν θα ήταν στο παιδικό.

Αλλά επειδή θα έβαζα σίγουρα 2 , ένα 9αρι και ένα 12άρι σε δωμάτιο και παιδικό αντίστοιχα, δεν έχει νόημα να το λέω .

Μάλιστα θα τα έβαζα και στη θέση προς τον δυτικό τοίχο και όχι στην ευθεία από τις πόρτες ώστε να εγκλωβίζεται όσο γίνεται ο έλεγχος της θερμοκρασίας μέσα στο δωμάτιο.

Αλλά οκ, λέω μια άποψη.

Εξαρτάται πάντα και το αν τίθεται θέμα χρημάτων. 

Αν έχεις απεριόριστο budget σε αυτό το επίπεδο, βάζεις όσα θες. Βάζεις πχ και στη σαλονοκουζινα δύο 12αρια αντί ενός 24αριου για θερμική ομοιομορφία. 

Αλλά κατά τη γνώμη μου ένας άνθρωπος που απευθύνεται σε φόρουμ να ρωτήσει ποια είναι η βέλτιστη λύση, τον απασχολεί και ο παράγοντας κόστους. 

Άλλο να καθαρίσεις με 500-600€, και άλλο με 1100-1200€. Σίγουρα κάτι λίγο θα θυσιάσεις προφανώς για αυτό το κέρδος μισού ή ενός μισθού για κάποιους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Εξαρτάται πάντα και το αν τίθεται θέμα χρημάτων. 

Αν έχεις απεριόριστο budget σε αυτό το επίπεδο, βάζεις όσα θες. Βάζεις πχ και στη σαλονοκουζινα δύο 12αρια αντί ενός 24αριου για θερμική ομοιομορφία. 

Αλλά κατά τη γνώμη μου ένας άνθρωπος που απευθύνεται σε φόρουμ να ρωτήσει ποια είναι η βέλτιστη λύση, τον απασχολεί και ο παράγοντας κόστους. 

Άλλο να καθαρίσεις με 500-600€, και άλλο με 1100-1200€. Σίγουρα κάτι λίγο θα θυσιάσεις προφανώς για αυτό το κέρδος μισού ή ενός μισθού για κάποιους. 

Εκτός από το κόστος υπάρχουν και άλλοι παράγοντες ειδικά για το θέμα ενός μωρού. Με 600€ αγοράζει 2 AUX ένα 9άρι και 1 12αρι και καθάρισε (παράδειγμα έφερα όχι προτάσεις ακόμα). 

Εκφράζω φυσικά πάντα την προσωπική μου άποψη και πάντα σκέφτομαι τί θα έκανα ο ίδιος αν ήμουν στην περίπτωση του ερωτηθεντα.

Φυσικά υπάρχουν και πιο αρμόδιοι να απαντήσουν που είναι καταρτισμένοι αλλά επαναλαμβάνω ότι να έχω ένα επίτηδες overkill για το ένα δωμάτιο κλιματιστικό και να εύχομαι να καλύψει το απέναντι άρα το ένα θα ζεσταίνεται πολύ και το άλλο θα είναι ένας άγνωστος Χ , στο δικό μου το μυαλό είναι no go.

1 ώρα πριν, hpdra είπε

Παιδιά να ρωτησω και για ενα εντελως ασχετο:

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186551-pitsos-p1zai1271w-φοίβη

Το δινει ο Κωτσοβολος με 36 άτοκες (χρηματοδοτηση), την εγκατάσταση δωρεαν, και δωροεπιταγη 50ε. Αυτό σε οικονομικη βαση επι του παροντος ειναι για μενα υπερ-τελειο και βοηθητικό.

Το μηχάνημα παλεύεται ή να μεινω μακρια?

Στα χαρτιά είναι μια χαρά.

Αν δεν σε προβληματίζει η χαμηλή εγγύηση , γιατί όχι;

@hpdra

 

Μπορείς να βάλεις και επέκταση εγγύησης

https://www.pitsos.gr/eksipiretisi-pelatwn/epektasi-eggiisis#/Togglebox=4586429-4586427-1/Togglebox=4586429-4586427-2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι από το εγχειρίδιο της Gree για το Bora...Για το 9αρι δεν έχει μίνιμουμ σωλήνα αλλά για τα υπόλοιπα λέει ξεκάθαρα μίνιμουμ 3 μέτρα...Σε επικοινωνία που είχα με τεχνικό της Nippon Μαυρογένης μου είπε τα εξής για την δικιά μου σωλήνα(1,8 μέτρα).. Μειωμένη απόδοση στο κλιματιστικό και ο συμπιεστής δεν μπορεί να γκαζωσει λόγω ότι δεν προλαβαίνει να εξαερωθει το υγρό και δίνει σήμα ο εγκέφαλος να κόψει ο συμπιεστής...Αυτά κατά λέξη σας τα μεταφερω...Ακόμα δεν έχει έρθει ο τεχνικός να κάνω όλες τις αλλαγές αλλά πιστεύω μέχρι το Σάββατο θα έχει έρθει...Για να δούμε...Υποψην ότι στο εγχειρίδιο έχει 3 τομείς που αναφέρονται σε 9αρι/12αρι/18-24αρι...

IMG_20190302_094255~2.jpg

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, argitt είπε

Αυτό είναι από το εγχειρίδιο της Gree για το Bora...Για το 9αρι δεν έχει μίνιμουμ σωλήνα αλλά για τα υπόλοιπα λέει ξεκάθαρα μίνιμουμ 3 μέτρα...Σε επικοινωνία που είχα με τεχνικό της Nippon Μαυρογένης μου είπε τα εξής για την δικιά μου σωλήνα(1,8 μέτρα).. Μειωμένη απόδοση στο κλιματιστικό και ο συμπιεστής δεν μπορεί να γκαζωσει λόγω ότι δεν προλαβαίνει να εξαερωθει το υγρό και δίνει σήμα ο εγκέφαλος να κόψει ο συμπιεστής...Αυτά κατά λέξη σας τα μεταφερω...Ακόμα δεν έχει έρθει ο τεχνικός να κάνω όλες τις αλλαγές αλλά πιστεύω μέχρι το Σάββατο θα έχει έρθει...Για να δούμε...Υποψην ότι στο εγχειρίδιο έχει 3 τομείς που αναφέρονται σε 9αρι/12αρι/18-24αρι...

IMG_20190302_094255~2.jpg

Ωραίος. Αυτό το κείμενο έτσι όπως είναι γραμμένο, είναι κατά λέξη copy paste σε εγχειρίδια εγκατάστασης κλιματιστικών της inventor, gree  και toyotomi , δείχνοντας πόσο πολύ μοιράζονται μεταξύ τους εντόσθια (λογικά της gree ).

Είναι να αναρωτιέται κανείς πόσες χιλιάδες κλιματιστικά έχουν εγκατασταθεί λάθος σε όλη την επικράτεια (χώρια την έλλειψη συντήρησης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Καλησπέρα παιδιά, εξαιρετικό το φόρουμ γενικά, θησαυρός το νήμα αυτό. 

Το τσαρδί της φωτό (ενοικιαστής, όχι ιδιοκτήτης) βρίσκεται σε όροφο πρώτο, από πάνω κατοικήσιμο διαμέρισμα, στο ισόγειο κλιματιζόμενος χώρος 07:00-17:00). Στημεστοτοιχία κλειστό ακατοίκητο σπίτι. Κατασκευή 2005, αλουμίνια ανοιγόμενα με διπλά τζάμια, μόνωση καλή σύμφωνα με τον εγκαταστάτη του toyotomi o οποίος έδειξε αρκετά έκπληκτος όταν έβγαλε από τον τοίχο ένα κομμάτι μονωτικό αρκετά χοντρό αφρολέξ (Dow ισως).  Περιοχή Μεσόγεια.

Αυτή τη στιγμή το σπίτι ζεσταίνεται με το Toyotomi 18.000 btu στη θέση που βλέπετε. Με κλειστή την πόρτα του παιδικού ζεσταινει την κουζίνα πολύ, το καθιστικό ικανοποιητικά. Στα μεγάλα κρύα φέτος όμως έδειξε τα λίγα btu του καθώς χωρίς τζάκι μετά βίας ανέβαινε στο χώρο η θερμοκρασία 20 βαθμούς. Τα τετραγωνικά της εναίας σαλοτραπεζαρίας είναι γύρω στα 60 τμ. Το έφερα από το  παλιό σπίτι όμως και δε μπορούσα να το πετάξω, καταλαβαίνω πως είναι μικρό και χρειάζομαι για τη σαλοτραπεζαρία τουλάχιστον 24άρι ή να προσθέσω ένα ακόμη 9άρι.

Τελοσπάντως με κλειστή τη μεσόπορτα από τα υπνοδωμάτια η κατάσταση ήταν σαφώς καλύτερη, ωστόσο καθώς δεν υπήρχε άλλη θέρμανση, η πόρτα του υπνοδωματίου έμενα ανοικτή για να σπάει η θερμοκρασία κάτι που γινόταν σε κάποιο βαθμό, όχι πολύ ικανοποιητικό αλλά δούλευε ηλεκτρικό υπόστρωμα.  Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι η κατανάλωση δε με εχει ξενίσει.

Το ερώτημα τώρα, Ερχετε η ώρα να γεμίσει το παιδικό :)  Που σημαίνει ότι για τουλάχιστον τους πρώτους 6 μήνες το μωρό θα κοιμάται στο Υπνοδωμάτιο με μαμά μπαμπά. Έχει τελεσιδηκίσει η αγορά ενός ακόμη κλιματιστικού το οποίο θα μπει σε κάποιο από τα 2 δωμάτια. Η αρχική σκέψη  Α είναι να μπει στο Υπνοδωμάτιο και στη θέση δεξιά απένατι από την πόρτα του παιδικού ώστε να φυσάει και στο παιδικό σπάζοντας εκεί τη θερμοκρασία μέχρι το φθινόπωρο όπουα θα αγοραστεί και άλλο ένα κλιματιστικό για το Παιδικό. Η άλλη σκέψη Β είναι το αντίστροφο με τη διαφορά ότι αν μπει στο παιδικό θα θερμαίνει/ψύχει το Παιδικό χωρίς αυτό να κατοικείται για το πρώτο 6μηνο-7μηνο.

Νομίζω ότι θα επικρατήσει η Α αλλά σε αυτή την περίπτωση το υποερώτημα είναι πάμε σε 9.000 ή 12.000 το οποίο και βγάζει περισσότερο όγκο αέρα ώστε να στέλνει απέναντι στο παιδικό και θα σαπορτάρει καλύτερα το 18άρι του σαλονιού. Το υπνοδωμάτιο είναι 10 τετραγωνικά, το δε Παιδικό 12-13.

Το σίγουρο είναι ότι σαν υπνοδωμάτιο του φτάνει το 9.000αρι αλλά από τη στιγμή που βρίσκεις πια 12άρι MIDEA/Inventor στα 469/489 δεν είναι καλύτερα για 30-40 ευρώ να πάρεις το μεγαλύτερο?

Θα δουλέψει όμως σωστά ή λόγω μικρού χώρου δεν θα αποδίδει γιατί θα κλείνει μιας και θα πιάνει θερμοκρασία (παρότι θαναι ινβέρτερ και σύμφωνα με κάποια πράγματα που διάβασα πιο πίσω)?

Για τον επόμενο χειμώνα το πλάνο είναι να είναι όλα ανοικτά για να υπάρχει καλύτερη ομοιομορφία στη θερμοκρασία όλων των χώρων.

Ευχαριστώ όσους διαθέσετε το χρόνο σας για να διαβάσετε και απαντήσετε.

Εχω δει 12άρια

 https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir-με-ιονιστή-1211771.html Συμπεριλαμβάνεται εγκ/ση

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-passion-eco-p9mvi32-12wifi-με-ιονιστή-1211775.html  Συμπεριλαμβάνεται εγκ/ση

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html  Συμπεριλαμβάνεται εγκ/ση

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-blanc-ma-12nxd0.html  Συμπεριλαμβάνεται εγκ/ση

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186418-inventor-p9mvi32-09wifi-passion-eco Συμπεριλαμβάνεται εγκ/ση

9άρια

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185617-carrier-42qhc009d8sa-crystal Συμπεριλαμβάνεται εγκ/ση (σε γραφείο που υπάρχει είμαστε πολύ ευχαριστημένοι)

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-9-ma2-09nxd0-i-wifi-ready-1211219.html Συμπεριλαμβάνεται εγκ/ση

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir-με-ιονιστή-1211770.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mb-09n8d6-i-mission-wifi-1211227.html

Ευχαριστώ όσους διαθέσετε το χρόνο σας για να διαβάσετε και απαντήσετε.

Κάτοψη.jpg

Σε γενικές γραμμές μιας και καλύτερα να σου απαντησει ένας επαγγελματίας που θα δεί τον χώρο σου ,σου προτείνω:

1)  βάλε ένα 9ιάρι σε κάθε υπνοδωμάτιο και άσε το 18άρι στο σαλόνι  αν το σκεπτικό σου είναι ανοιχτές πόρτες και να θερμαίνεις όλο το σπίτι όλη την ώρα.
Πιθανόν η θέρμανση απο το ένα ή τα 2 9άρια να υποβοηθήσει την θέρμανση στο σαλόνι που είναι ελλειπής τον ακραίο χειμώνα . Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και το καλοκαίρι με υψηλή θερμοκρασία  ειδικά όταν ανάβεις κουζίνα . 

2) Βάζεις 2 9άρια και αν το 18άρι εξακολουθεί να μην καλύπτει βάλε μεγαλύτερο ή βάλε ένα 9άρι ακόμα στο σαλόνι επικουρικά . 2 κλιματιστικά στον ίδιο χώρο βάζουμε μόνο όταν η διαμόρφωση του χώρου μας το επιτρέπει να τοποθετηθούν σε τέτοια σημεία όπου τα ρεύματα του αέρα που δημιουργούν δεν ενοχλούν εμάς ή δεν μπερδεύουν τους αισθητήρες θερμοκρασίας των κλιματιστικών . 


Δεν το συζητώ, κάθε χώρος πρέπει να έχει το δικό του σύστημα θέρμανσης για να έχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία σε κάθε χώρο . 
Μην επιλέγεις να βάλεις μεγαλύτερο σε υπνοδωμάτιο απο 9αρι όταν το 9άρι έτσι και αλλιώς θα υπερκαλύπτει τόσο μικρό χώρο. Με τα γενικά χαρακτηριστικά του κτιρίου που μου έδωσες ακόμα και ένα 6 άρι κλιματιστικό αν υπήρχε θα κάλυπτε τα 10 τ.μ του ενός υπνοδωματίου άνετα . Οπότε καταλαβαίνεις ήδη τα 9άρια θα ναι μεγάλα . Αν βάλεις μεγαλύτερο, έχεις δώσει 30-40-50 ευρώ παραπάνω δίχως λόγο και πιθανόν να μην μπορεί να κατέβει τόσο χαμηλά όσο οι ανάγκες του χώρου σου  και να συμπεριφέρεται σαν on-off  .


H βασική μου ερώτηση για να σου προτείνω επιλογές :  Μπορείς περίπου να μου πεις πόσες ώρες υπολογίζεις περίπου την ημέρα θα δουλεύει το κάθε κλιματιστικό σε κάθε υπνοδωμάτιο ; 
Εχεις π.χ σκοπό να αφήνεις του σαλονιού όλο το 24ώρο ανοιχτό σε μια Α θερμοκρασία και των υπνοδωματιών να τα ανάβεις μόνο όταν κοιμάστε ; 
Ποιο είναι το budget που μπορείς να διαθέσεις ;

 

8 ώρες πριν, chris8056 είπε

Καλημέρα,

Το Mitsubishi που σου λεω ειναι αυτο:

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-DM35VE Κλιματιστικό Inverter 12.000 btu/h

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=2725

http://www.climaair.4tyshop.gr/product/el/69555/DM 35 VE

Και το παιρνω τελικη 455 ευρω. Με την τοποθετηση ξεφευγω κι αλλο. Αξιζει ή να παρω το midea RF ή midea prime κ να τελειωνω?

Με 400 ευρώ αγοράζεις το prime που είναι ελαφρώς καλύτερο σε στάθμη θορύβου , σε καταναλώσεις σε ψύξη και θερμανση .
Το Mitshubishi επίσης στην ψύξη αποδίδει 10748 btu/h και στην θέρμανση 12.283 .  Eνω το Prime 12.000 btu/h ψύξη kai 13000 btu/h θέρμανση  σύν ότι έχει δυνατότερο ανεμιστήρα . 

https://www.nipponsa.gr/mitsubishielectric/wp-content/uploads/2018/03/mitsubishi_tableDM.pdf

https://www.fgeurope.gr/el/products/prime-2018-12kbtu

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύβος ερρίφθη, σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Επρυτανευσε η λογική κ κατέληξα σε 9αρι. Invertor omnia. Θα μπει στο υπνοδωμάτιο, άλλο ένα 9αρι θα πάρει σειρά για το φθινόπωρο. Το πλάνο λέει, ΟΛΟ το σπίτι να ζεσταίνεται με τον κλιματισμό. Αν υπάρχει καλή απόδοση θα λειτουργούν τουλάχιστον 10-12 ώρες/ μέρα και στα πολλά κρύα όπως φέτος Φούλ 24ωρο. Ομοίως και τις θερμές ημέρες.

Επελεξα το ινβερτορ έναντι του MiDea mission λόγω εγγύησης. Το «νταβατζιλίκι» του συνεργείου μια φορά το χρόνο δε μου αρέσει αν και παραδόξως κάνω συντήρηση μόνος με fectant3 2 φορές, πριν το καλοκαίρι και πριν το χειμώνα. (Εντάξει δε κατεβάζω φτερωτη, εκεί βάζω ψεκαστήρα και πινέλο) και φέρνω τεχνικό μια στα 2 χρόνια να κοιτάξει φρέον.

Εαν δεν υπήρχε αυτός ο όρος θα πήγαινα στο Midea λόγω του ότι πρόκειται για καθεαυτό κατασκευαστή.

Ωστοσο, μου έδειξαν και ένα Fujitsu ταϊλανδέζικο με τρέλα specs αλλά και 220 παραπάνω όποτε δεν..

Και τώρα το νέο ερώτημα είναι σε ποια από τις 2 πλευρές μπαίνει, όπως βλέπουμε το σχέδιο στις κίτρινες θέσεις. Αριστερά η δεξιά; (Υπνοδωμάτιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ο κύβος ερρίφθη, σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Επρυτανευσε η λογική κ κατέληξα σε 9αρι. Invertor omnia. Θα μπει στο υπνοδωμάτιο, άλλο ένα 9αρι θα πάρει σειρά για το φθινόπωρο. Το πλάνο λέει, ΟΛΟ το σπίτι να ζεσταίνεται με τον κλιματισμό. Αν υπάρχει καλή απόδοση θα λειτουργούν τουλάχιστον 10-12 ώρες/ μέρα και στα πολλά κρύα όπως φέτος Φούλ 24ωρο. Ομοίως και τις θερμές ημέρες.

Επελεξα το ινβερτορ έναντι του MiDea mission λόγω εγγύησης. Το «νταβατζιλίκι» του συνεργείου μια φορά το χρόνο δε μου αρέσει αν και παραδόξως κάνω συντήρηση μόνος με fectant3 2 φορές, πριν το καλοκαίρι και πριν το χειμώνα. (Εντάξει δε κατεβάζω φτερωτη, εκεί βάζω ψεκαστήρα και πινέλο) και φέρνω τεχνικό μια στα 2 χρόνια να κοιτάξει φρέον.

Εαν δεν υπήρχε αυτός ο όρος θα πήγαινα στο Midea λόγω του ότι πρόκειται για καθεαυτό κατασκευαστή.

Ωστοσο, μου έδειξαν και ένα Fujitsu ταϊλανδέζικο με τρέλα specs αλλά και 220 παραπάνω όποτε δεν..

Και τώρα το νέο ερώτημα είναι σε ποια από τις 2 πλευρές μπαίνει, όπως βλέπουμε το σχέδιο στις κίτρινες θέσεις. Αριστερά η δεξιά; (Υπνοδωμάτιο)

Ωραίος. Αφού επιβεβαίωσε και @Dare-Devil

 που είναι του χώρου αυτό που σου είπα για 2 κλιματιστικά , νομίζω πήρες την σωστή επιλογή.

Για τη θέση θα σου πουν και οι εγκαταστατες , εξαρτάται από το που είναι το κρεβάτι κτλ αλλά προσωπικά θα το ήθελα όσο πιο μέσα γίνεται στο δωμάτιο δλδ προς τον δυτικό τοίχο ή αριστερά στο σχεδιάγραμμα με σκοπό να μένει η ψύξη / θέρμανση μέσα στον χώρο.

Μη μας ξεχάσεις να δώσεις και ένα.ριβιου του ινβεντορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι εκει προς το δυτικο τοιχο εχει την πριζα απο κατασκευης αλλα θα βαραει το κρεββατι στο δοξα πατρι. Ειναι μικρη κρεβατοκαμαρα και δεν εχει αλλο τροπο για να μπει το κρεββατι.

Σκεφτομαι να παρω και καποιο μετρητη καταναλωσης αν εχετε να προτεινετε για να σας κανω το review με ντοκουμεντα να βοηθησουμε κ καναν αλλο οπως βοηθηθηκα κ εγω διαβαζοντας.

Βεβαια μας εχει αφησει ο χειμωνας (μαλλον κ επιτελους λεω εγω) οποτε το καλο review θαναι μαλλον καλοκαιριατικο.

Ωστοσο ρε παιδια ψαχνω φιλτρα για το toyotomi akira που εχω κ δε βρισκω.

Τα μικρα εννοω οχι τα σκονης. Να φανταστω οτι μπορω να βαλω οτι γουσταρω και αν ναι με τοσο μικρη επιφανεια ειναι δυνατον να κανουν τη δουλεια που λενε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Η αληθεια ειναι οτι εκει προς το δυτικο τοιχο εχει την πριζα απο κατασκευης αλλα θα βαραει το κρεββατι στο δοξα πατρι. Ειναι μικρη κρεβατοκαμαρα και δεν εχει αλλο τροπο για να μπει το κρεββατι.

Σκεφτομαι να παρω και καποιο μετρητη καταναλωσης αν εχετε να προτεινετε για να σας κανω το review με ντοκουμεντα να βοηθησουμε κ καναν αλλο οπως βοηθηθηκα κ εγω διαβαζοντας.

Βεβαια μας εχει αφησει ο χειμωνας (μαλλον κ επιτελους λεω εγω) οποτε το καλο review θαναι μαλλον καλοκαιριατικο.

Ωστοσο ρε παιδια ψαχνω φιλτρα για το toyotomi akira που εχω κ δε βρισκω.

Τα μικρα εννοω οχι τα σκονης. Να φανταστω οτι μπορω να βαλω οτι γουσταρω και αν ναι με τοσο μικρη επιφανεια ειναι δυνατον να κανουν τη δουλεια που λενε;

Υπάρχουν λύσεις πχ να κάνετε το άλλο δωμάτιο κρεβατοκάμαρα και παιδικό τη μικρή, εσείς ξέρετε.

Για μετρητή από Ελλάδα , ένας που παίζει πολύ είναι αυτός https://www.skroutz.gr/s/14565325/Energenie-EG-SSM-01.html

Αλλιώς , πιο φαντεζί και wifi κτλ κοίτα εδώ :

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-220V-16A-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1292899.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κατεληξα σε αυτο

 

14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Σε γενικές γραμμές μιας και καλύτερα να σου απαντησει ένας επαγγελματίας που θα δεί τον χώρο σου ,σου προτείνω:

1)  βάλε ένα 9ιάρι σε κάθε υπνοδωμάτιο και άσε το 18άρι στο σαλόνι  αν το σκεπτικό σου είναι ανοιχτές πόρτες και να θερμαίνεις όλο το σπίτι όλη την ώρα.
Πιθανόν η θέρμανση απο το ένα ή τα 2 9άρια να υποβοηθήσει την θέρμανση στο σαλόνι που είναι ελλειπής τον ακραίο χειμώνα . Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και το καλοκαίρι με υψηλή θερμοκρασία  ειδικά όταν ανάβεις κουζίνα . 

2) Βάζεις 2 9άρια και αν το 18άρι εξακολουθεί να μην καλύπτει βάλε μεγαλύτερο ή βάλε ένα 9άρι ακόμα στο σαλόνι επικουρικά . 2 κλιματιστικά στον ίδιο χώρο βάζουμε μόνο όταν η διαμόρφωση του χώρου μας το επιτρέπει να τοποθετηθούν σε τέτοια σημεία όπου τα ρεύματα του αέρα που δημιουργούν δεν ενοχλούν εμάς ή δεν μπερδεύουν τους αισθητήρες θερμοκρασίας των κλιματιστικών . 


Δεν το συζητώ, κάθε χώρος πρέπει να έχει το δικό του σύστημα θέρμανσης για να έχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία σε κάθε χώρο . 
Μην επιλέγεις να βάλεις μεγαλύτερο σε υπνοδωμάτιο απο 9αρι όταν το 9άρι έτσι και αλλιώς θα υπερκαλύπτει τόσο μικρό χώρο. Με τα γενικά χαρακτηριστικά του κτιρίου που μου έδωσες ακόμα και ένα 6 άρι κλιματιστικό αν υπήρχε θα κάλυπτε τα 10 τ.μ του ενός υπνοδωματίου άνετα . Οπότε καταλαβαίνεις ήδη τα 9άρια θα ναι μεγάλα . Αν βάλεις μεγαλύτερο, έχεις δώσει 30-40-50 ευρώ παραπάνω δίχως λόγο και πιθανόν να μην μπορεί να κατέβει τόσο χαμηλά όσο οι ανάγκες του χώρου σου  και να συμπεριφέρεται σαν on-off  .


H βασική μου ερώτηση για να σου προτείνω επιλογές :  Μπορείς περίπου να μου πεις πόσες ώρες υπολογίζεις περίπου την ημέρα θα δουλεύει το κάθε κλιματιστικό σε κάθε υπνοδωμάτιο ; 
Εχεις π.χ σκοπό να αφήνεις του σαλονιού όλο το 24ώρο ανοιχτό σε μια Α θερμοκρασία και των υπνοδωματιών να τα ανάβεις μόνο όταν κοιμάστε ; 
Ποιο είναι το budget που μπορείς να διαθέσεις ;

 

Με 400 ευρώ αγοράζεις το prime που είναι ελαφρώς καλύτερο σε στάθμη θορύβου , σε καταναλώσεις σε ψύξη και θερμανση .
Το Mitshubishi επίσης στην ψύξη αποδίδει 10748 btu/h και στην θέρμανση 12.283 .  Eνω το Prime 12.000 btu/h ψύξη kai 13000 btu/h θέρμανση  σύν ότι έχει δυνατότερο ανεμιστήρα . 

https://www.nipponsa.gr/mitsubishielectric/wp-content/uploads/2018/03/mitsubishi_tableDM.pdf

https://www.fgeurope.gr/el/products/prime-2018-12kbtu

 

14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Σε γενικές γραμμές μιας και καλύτερα να σου απαντησει ένας επαγγελματίας που θα δεί τον χώρο σου ,σου προτείνω:

1)  βάλε ένα 9ιάρι σε κάθε υπνοδωμάτιο και άσε το 18άρι στο σαλόνι  αν το σκεπτικό σου είναι ανοιχτές πόρτες και να θερμαίνεις όλο το σπίτι όλη την ώρα.
Πιθανόν η θέρμανση απο το ένα ή τα 2 9άρια να υποβοηθήσει την θέρμανση στο σαλόνι που είναι ελλειπής τον ακραίο χειμώνα . Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και το καλοκαίρι με υψηλή θερμοκρασία  ειδικά όταν ανάβεις κουζίνα . 

2) Βάζεις 2 9άρια και αν το 18άρι εξακολουθεί να μην καλύπτει βάλε μεγαλύτερο ή βάλε ένα 9άρι ακόμα στο σαλόνι επικουρικά . 2 κλιματιστικά στον ίδιο χώρο βάζουμε μόνο όταν η διαμόρφωση του χώρου μας το επιτρέπει να τοποθετηθούν σε τέτοια σημεία όπου τα ρεύματα του αέρα που δημιουργούν δεν ενοχλούν εμάς ή δεν μπερδεύουν τους αισθητήρες θερμοκρασίας των κλιματιστικών . 


Δεν το συζητώ, κάθε χώρος πρέπει να έχει το δικό του σύστημα θέρμανσης για να έχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία σε κάθε χώρο . 
Μην επιλέγεις να βάλεις μεγαλύτερο σε υπνοδωμάτιο απο 9αρι όταν το 9άρι έτσι και αλλιώς θα υπερκαλύπτει τόσο μικρό χώρο. Με τα γενικά χαρακτηριστικά του κτιρίου που μου έδωσες ακόμα και ένα 6 άρι κλιματιστικό αν υπήρχε θα κάλυπτε τα 10 τ.μ του ενός υπνοδωματίου άνετα . Οπότε καταλαβαίνεις ήδη τα 9άρια θα ναι μεγάλα . Αν βάλεις μεγαλύτερο, έχεις δώσει 30-40-50 ευρώ παραπάνω δίχως λόγο και πιθανόν να μην μπορεί να κατέβει τόσο χαμηλά όσο οι ανάγκες του χώρου σου  και να συμπεριφέρεται σαν on-off  .


H βασική μου ερώτηση για να σου προτείνω επιλογές :  Μπορείς περίπου να μου πεις πόσες ώρες υπολογίζεις περίπου την ημέρα θα δουλεύει το κάθε κλιματιστικό σε κάθε υπνοδωμάτιο ; 
Εχεις π.χ σκοπό να αφήνεις του σαλονιού όλο το 24ώρο ανοιχτό σε μια Α θερμοκρασία και των υπνοδωματιών να τα ανάβεις μόνο όταν κοιμάστε ; 
Ποιο είναι το budget που μπορείς να διαθέσεις ;

 

Με 400 ευρώ αγοράζεις το prime που είναι ελαφρώς καλύτερο σε στάθμη θορύβου , σε καταναλώσεις σε ψύξη και θερμανση .
Το Mitshubishi επίσης στην ψύξη αποδίδει 10748 btu/h και στην θέρμανση 12.283 .  Eνω το Prime 12.000 btu/h ψύξη kai 13000 btu/h θέρμανση  σύν ότι έχει δυνατότερο ανεμιστήρα . 

https://www.nipponsa.gr/mitsubishielectric/wp-content/uploads/2018/03/mitsubishi_tableDM.pdf

https://www.fgeurope.gr/el/products/prime-2018-12kbtu

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/187832-morris-wfin35132?gclid=CjwKCAiAwojkBRBbEiwAeRcJZE5xFxB2sLjIqrKy9J-t2jQOCd8tRDSuNKg24etV-TpMeCDg5aWBSBoCGyIQAvD_BwE

 

Παιδια λεω να καταληξω εδω τελικα στο morris. Το βρηκα στον Κωτσοβολο στα 349 ευρω με παζαρι και δωρεαν μεταφορικα επαρχια. Ελπιζω να μου βγει καλο και να μην κανω βλακεια που δεν πηρα το midea prime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris8056 είπε

Παιδια κατεληξα σε αυτο

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/187832-morris-wfin35132?gclid=CjwKCAiAwojkBRBbEiwAeRcJZE5xFxB2sLjIqrKy9J-t2jQOCd8tRDSuNKg24etV-TpMeCDg5aWBSBoCGyIQAvD_BwE

Παιδια λεω να καταληξω εδω τελικα στο morris. Το βρηκα στον Κωτσοβολο στα 349 ευρω με παζαρι και δωρεαν μεταφορικα επαρχια. Ελπιζω να μου βγει καλο και να μην κανω βλακεια που δεν πηρα το midea prime

Μια χαρά φαίνεται.

Όταν το βάλεις, αν βρεις χρόνο θυμήσου να μας πεις εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά φαίνεται.

Όταν το βάλεις, αν βρεις χρόνο θυμήσου να μας πεις εντυπώσεις.

οκ αφου πηρα το οκ και απο εσας θα προχωρησω στην παραγγελια και θα ενημερωσω

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf

Παράγραφος 5.

Όχι δεν θα χρειάζεται να μαζεύω 10 χρόνια αποδείξεις για να καταλάβει ο εκάστοτε τεχνικός αν το κλιματιστικό είναι καλό συντηρημένο η όχι.

λες και δεν μπορεί να καταλάβει ο ψυκτικός αν το κλιματιστικό είναι κακοσυντηρημένο. Η λες και δε μπορώ να πηγαίνω σε έναν να μου κόβει απόδειξη με 15 ευρώ συντήρηση κ να του πληρώνω το ΦΠΑ του (τραγικό) να το ξεσκονίζει πριν έρθουν να δουν τη βλάβη με τη σκούπα κ να πω α δε ξέρω εγώ το συντηρούσα ορίστε οι αποδείξεις.

Τεσπα λόγω επαγγέλματος με τις εγγυήσεις έχω μια έξτρα ευαισθησία. Αχρείαστα να είναι τα παλικάρια της Inventor αλλά φαίνεται να ξεκινούν από καλύτερη αφετηρία στην υποστήριξη μετά την πώληση.

 

θα ήθελα μια γνώμη για τα φίλτρα του toyotomi παιδια, αν μπορώ να βάλω οποιοδήποτε συνδυασμό θέλω, Π.χ ένα hepa κ ένα άλλου τύπου κτλ. Και κατά ποσό όλα αυτά βοηθάνε μιας και πρόκειται για ταινίες 5*10 cm. Είμαι λίγο δύσπιστος, θα το καταλάβαινα ας πούμε εάν κάλυπταν όλο το στοιχείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Η inventor δε θέλει ετήσιες συντηρήσεις; 

Όχι δεν σε υποχρεώνει για να ισχύει η εγγύηση  και απο άτομα που εχουν γράψει εδω μέσα για το aftersales της φαίνεται ότι ανταποκρίνεται άμεσα και με ευελιξία προς τον πελάτη.

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν λύσεις πχ να κάνετε το άλλο δωμάτιο κρεβατοκάμαρα και παιδικό τη μικρή, εσείς ξέρετε.

Για μετρητή από Ελλάδα , ένας που παίζει πολύ είναι αυτός https://www.skroutz.gr/s/14565325/Energenie-EG-SSM-01.html

Αλλιώς , πιο φαντεζί και wifi κτλ κοίτα εδώ :

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-220V-16A-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1292899.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Για το πρώτο link σου , τον Energenie επειδή τυγχάνει να χω ακριβώς το ίδιο μοντέλο αλλα με επωνυμία HAVAX (φασόν)  μπορώ να σου πω ότι είναι αξιόπιστος και με υψηλή ακρίβεια . Εγκρίνω για όποιον θέλει έναν μετρητή πρίζας και οικονομικό . 

16 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Η αληθεια ειναι οτι εκει προς το δυτικο τοιχο εχει την πριζα απο κατασκευης αλλα θα βαραει το κρεββατι στο δοξα πατρι. Ειναι μικρη κρεβατοκαμαρα και δεν εχει αλλο τροπο για να μπει το κρεββατι.

Σκεφτομαι να παρω και καποιο μετρητη καταναλωσης αν εχετε να προτεινετε για να σας κανω το review με ντοκουμεντα να βοηθησουμε κ καναν αλλο οπως βοηθηθηκα κ εγω διαβαζοντας.

Βεβαια μας εχει αφησει ο χειμωνας (μαλλον κ επιτελους λεω εγω) οποτε το καλο review θαναι μαλλον καλοκαιριατικο.

Ωστοσο ρε παιδια ψαχνω φιλτρα για το toyotomi akira που εχω κ δε βρισκω.

Τα μικρα εννοω οχι τα σκονης. Να φανταστω οτι μπορω να βαλω οτι γουσταρω και αν ναι με τοσο μικρη επιφανεια ειναι δυνατον να κανουν τη δουλεια που λενε;

Τα κλιματιστικά δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε άμεσα με τους καθαριστές αέρα . Τα φίλτρα τους σίγουρα κάνουν μια Α δουλειά . Πόσο καλή δουλειά κάνουν αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω . 
Δεν βρήκα κάποιες πληροφορίες για το AKIRA αν φοράει ειδικά φίλτρα  αλλά σίγουρα στο εμπόριο μπορείς να βρεις με το μέτρο φίλτρο ενεργού άνθρακα ή ίσως και Hepa και να το κόψεις στην διάσταση που θες  ή έτοιμα κομμένα.
https://mpakis.gr/product/ionistes/φίλτρα-ενεργού-άνθρακα-κλιματιστικώ/?ref=bestprice.gr

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις την toyotomi που μπορείς να βρεις τα δικά του φίλτρα και τί κόστος έχουν . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...