Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θεωρώ δεδομένο ότι είσαι σίγουρος ότι ο χώρος σου 25 τ.μ χρειάζεται 12άρι γιατί αρκετές φορές τέτοιοι χώροι χρειάζονται 16 άρι  ή 18άρι . 

Αυτό το αρκετές πάει προς το πολλές ή στο μερικές? Μου φαίνονται πολλά για 25τμ. Όχι;

13 λεπτά πριν, costas80 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όντως άσχετος από ηλεκτρολογικά, θα φέρω το συντομότερο ηλεκτρολόγο για ανεξάρτητη γραμμή. Έβαλα σήμερα το power sel στο 100% και είδα το μετρητή της ΔΕΗ να γυρνάει πολύ πιο γρήγορα από ότι στο 50% οπότε το έβαλα ξανά στο 50%.

Αφού θα τον φέρεις, βάλτον να σου βάλει και τον μετρητή. Είναι 5΄ υπόθεση . Δεν θα σε χρεώσει λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημερα βρηκα τυχαια τον ψυκτικο που μου εγκατεστησε το 24αρι..(Θυμιζω inventor life pro που δεν ριχνει καταναλωση κατω απο 1200w με σωληνα 1 μετρο αντι 3 που ζητα η εταιρεια) καναμε μια κουβεντα  σχετικα και μου πε απο μονος του πως θα ρθει να προσθεσει σωληνα μεχρι 3 μετρα..αλλα να ξερεις μου λεει δεν προκειται να αλλαξει κατι, το προβλημα σου δεν ειναι ο κοντος σωληνας αλλα πιθανον η πλακετα της εξωτερικης μοναδας που αδυνατει να ριξει τα ρευματα στον συμπιεστη..δεν μπηκα στη διαδικασια να του ζητησω τον λογο γιατι δεν τηρουνται οι οδηγιες στο manual της συσκευης, μαλιστα μου φερε παραδειγμα το 9 αρι που δουλευει κανονικα με κοντο σωληνα..τι να πω,περιμενω να με παρει τηλ. να γινει κι αυτο..κι εννοειται θα του πω και για αντλια κενου!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

 αλλα πιθανον η πλακετα της εξωτερικης μοναδας που αδυνατει να ριξει τα ρευματα στον συμπιεστη

Ενδιαφέρον. Δεν νομίζω ότι είναι όλη η αλήθεια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Τα δύο πρώτα άστα στην άκρη . 

Η θα δεις το MIDEA RF όπου είναι επώνυμο κλιματιστικό και έχει καλά specs  για τα λεφτά του  με εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και επεκτάσιμη  7 χρόνια ΜΟΝΟ για τον συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η επέκταση . 

Η με λίγα παραπάνω λεφτά στα 399 πας στο Haier tundra green  με 5 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς όρο για ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση  
https://www.skroutz.gr/s/16611709/Haier-Tundra-Green-AS35TACHRA-1U35BEEFRA.html

και εδώ το βρίσκεις με δώρο το wifi :
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-green-AS35TACHRA.html


Και τα δύο σε στάθμη θορύβου και καταναλώσεις είναι σχεδόν ίδια . Η διαφορά είναι κυρίως το wifi που έχει το Haier και η 5 ετή του εγγύηση σε όλα τα μέρη  και ο λιγότερος θόρυβος που παράγει η εσωτερική μονάδα του haier σε σχέση με το Midea RF . Αν το Midea RF προορίζεται για σαλόνι ακόμα και τα 26 db ελάχιστα που δηλώνει ο κατασκευαστής είναι μια χαρά.

Θεωρώ δεδομένο ότι είσαι σίγουρος ότι ο χώρος σου 25 τ.μ χρειάζεται 12άρι γιατί αρκετές φορές τέτοιοι χώροι χρειάζονται 16 άρι  ή 18άρι . 

Προκειται για μια γκαρσονιερα (studio) ενιαιος χωρος. Ειναι 25 τμ. Το midea το εχω καπου αλλο σε ιδια τετραγωνικα κ ειμαι ευχαριστημενος. Απλα κανει κιγο θορυβο. Το wifi που εχει το haier δεν το πολυχρειαζομαι. Βεβαια ειδα οτι εχει το καινουργιο ψυκτικο υγρο ενω το midea οχι. Υπαρχει σε αυτο το μοντελο αλλα βλεπω οτι δεν εχει καλες κριτικες

 

https://www.skroutz.gr/s/14682200/Midea-Prime-2018-MA2-12NXD0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, costas80 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όντως άσχετος από ηλεκτρολογικά, θα φέρω το συντομότερο ηλεκτρολόγο για ανεξάρτητη γραμμή. Έβαλα σήμερα το power sel στο 100% και είδα το μετρητή της ΔΕΗ να γυρνάει πολύ πιο γρήγορα από ότι στο 50% οπότε το έβαλα ξανά στο 50%.

Το ότι γυρνάει πιο γρήγορα δε σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση . Δεν θα κοιτάζεις την στιγμιαία κατανάλωση θα κοιτάζεις την ωριαία με μετρητή και πάντα στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασιών μέσα και έξω . 

Θα σου πώ έναν πιθανό λόγο που το είδες να γυρίζει γρήγορα αν και εξαρχής είναι τελείως λάθος να κοιτάζεις το ρολόι της ΔΕΗ για να δεις αν καίει αρκετά ή λιγο μια συσκευή . Μόνο με μετρητή αυτά .  Όταν έπανέφερες το powersel στο 100 % έδωσες την δυνατότητα στο μηχάνημα όταν υπάρχει ζήτηση για αύξηση της θερμοκρασίας μέσα στο χώρο σου να δώσει τέρμα την απόδοση του άρα να ανεβάσει και τέρμα την στιγμιαία ισχύ του . Είναι λογικό να δεις το ρολόι να γυρίζει πιο γρήγορα . Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα μεγαλύτερη κατανάλωση σημαίνει ότι το κλιματιστικό θα φτάσει τις επιθυμητές συνθήκες γρηγορότερα   .  Για να κρίνουμε μια συσκευή πόσο καταναλώνει δεν κοιτάζουμε την στιγμιαία ισχύ κοιτάζουμε την ωριαία κατανάλωση ή την ημερήσια ή ότι βολεύει για να εξάγουμε σαφή συμπεράσματα με τις λιγότερες δυνατές αποκλίσεις . 


 

27 λεπτά πριν, chris8056 είπε

Προκειται για μια γκαρσονιερα (studio) ενιαιος χωρος. Ειναι 25 τμ. Το midea το εχω καπου αλλο σε ιδια τετραγωνικα κ ειμαι ευχαριστημενος. Απλα κανει κιγο θορυβο. Το wifi που εχει το haier δεν το πολυχρειαζομαι. Βεβαια ειδα οτι εχει το καινουργιο ψυκτικο υγρο ενω το midea οχι. Υπαρχει σε αυτο το μοντελο αλλα βλεπω οτι δεν εχει καλες κριτικες

https://www.skroutz.gr/s/14682200/Midea-Prime-2018-MA2-12NXD0.html

Κάποιοι λένε καλά λόγια κάποιοι αρνητικά  . 

Αν το Midea RF σε ενοχλεί τότε δες το Midea Prime ή το Haier Tundra green όπου οι στάθμες θορύβου τους είναι αρκετά πιο χαμηλές απο του Midea RF  και ιδανικές για υπνοδωμάτιο . 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτό το αρκετές πάει προς το πολλές ή στο μερικές? Μου φαίνονται πολλά για 25τμ. Όχι;

 

Δε πάει κάπου συγκεκριμένα . Εξαρτάται τις ανάγκες του κάθε χώρου . 

25 τ.μ αλλά με τι μονώσεις τί κουφώματα . Επίσης είναι ενιαίος σαλονοκουζίνα ; Τον βλέπει όλη μέρα ο ήλιος ; Τα δύο τελευταία είναι πρόβλημα το καλοκαίρι σε συνδυασμό με έναν καλό καύσωνα πάνω απο 35 βαθμούς αυξάνουν τις ανάγκες σε ψύξη και θέρμανση κατα πολύ . 

Φαντάσου τώρα κλιματιστικό 12άρι σε χώρο 25 τ.μ φίλου μου που του είπα να πάει σε μεγαλύτερο (δεν με άκουσε) διότι ο χώρος είναι σαλονοκουζίνα και τον βλέπει ο ήλιος όλη μερα. Το 12άρι με ονομαστική ψυκτική απόδοση 12.000 btu/h τον κάλυπτε μέχρι τους 35 βαθμούς κελσίου . Απο 35 βαθμούς και πάνω πόσο μάλλον όταν μαγείρευε ταυτόχρονα γινόταν πανηγύρι. Τα 12.000 btu/h  δεν επαρκούσαν .
Μην ξεχνάμε ότι οι ονομαστικές αποδόσεις των κλιματιστικών είναι οι εγγυημένες αποδόσεις για ψύξη με εξωτερική 35 κελσίου και θέρμανση με εξωτερική 7 βαθμούς . Το καλοκαίρι απο 35 βαθμούς και πάνω αρχίζει η πτώση απόδοσης (btu/h) σε ένα κλιματιστικό οπότε έχεις να υπολογίσεις και αυτόν τον παράγοντα .

Εμπειρικά τα 25 τ.μ για 12άρι είναι σε γενικές γραμμές μια οριακή περίπτωση που ανάλογα τις ανάγκες του χώρου μπορεί να χρειαστεί 16άρι

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το ότι γυρνάει πιο γρήγορα δε σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση . Δεν θα κοιτάζεις την στιγμιαία κατανάλωση θα κοιτάζεις την ωριαία με μετρητή και πάντα στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασιών μέσα και έξω . 

Θα σου πώ έναν πιθανό λόγο που το είδες να γυρίζει γρήγορα αν και εξαρχής είναι τελείως λάθος να κοιτάζεις το ρολόι της ΔΕΗ για να δεις αν καίει αρκετά ή λιγο μια συσκευή . Μόνο με μετρητή αυτά .  Όταν έπανέφερες το powersel στο 100 % έδωσες την δυνατότητα στο μηχάνημα όταν υπάρχει ζήτηση για αύξηση της θερμοκρασίας μέσα στο χώρο σου να δώσει τέρμα την απόδοση του άρα να ανεβάσει και τέρμα την στιγμιαία ισχύ του . Είναι λογικό να δεις το ρολόι να γυρίζει πιο γρήγορα . Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα μεγαλύτερη κατανάλωση σημαίνει ότι το κλιματιστικό θα φτάσει τις επιθυμητές συνθήκες γρηγορότερα   .  Για να κρίνουμε μια συσκευή πόσο καταναλώνει δεν κοιτάζουμε την στιγμιαία ισχύ κοιτάζουμε την ωριαία κατανάλωση ή την ημερήσια ή ότι βολεύει για να εξάγουμε σαφή συμπεράσματα με τις λιγότερες δυνατές αποκλίσεις . 


 

Κάποιοι λένε καλά λόγια κάποιοι αρνητικά  . 

Αν το Midea RF σε ενοχλεί τότε δες το Midea Prime ή το Haier Tundra green όπου οι στάθμες θορύβου τους είναι αρκετά πιο χαμηλές απο του Midea RF  και ιδανικές για υπνοδωμάτιο . 

Δε πάει κάπου συγκεκριμένα . Εξαρτάται τις ανάγκες του κάθε χώρου . 

25 τ.μ αλλά με τι μονώσεις τί κουφώματα . Επίσης είναι ενιαίος σαλονοκουζίνα ; Τον βλέπει όλη μέρα ο ήλιος ; Τα δύο τελευταία είναι πρόβλημα το καλοκαίρι σε συνδυασμό με έναν καλό καύσωνα πάνω απο 35 βαθμούς αυξάνουν τις ανάγκες σε ψύξη και θέρμανση κατα πολύ . 

Φαντάσου τώρα κλιματιστικό 12άρι σε χώρο 25 τ.μ φίλου μου που του είπα να πάει σε μεγαλύτερο (δεν με άκουσε) διότι ο χώρος είναι σαλονοκουζίνα και τον βλέπει ο ήλιος όλη μερα. Το 12άρι με ονομαστική ψυκτική απόδοση 12.000 btu/h τον κάλυπτε μέχρι τους 35 βαθμούς κελσίου . Απο 35 βαθμούς και πάνω πόσο μάλλον όταν μαγείρευε ταυτόχρονα γινόταν πανηγύρι. Τα 12.000 btu/h  δεν επαρκούσαν .
Μην ξεχνάμε ότι οι ονομαστικές αποδόσεις των κλιματιστικών είναι οι εγγυημένες αποδόσεις για ψύξη με εξωτερική 35 κελσίου και θέρμανση με εξωτερική 7 βαθμούς . Το καλοκαίρι απο 35 βαθμούς και πάνω αρχίζει η πτώση απόδοσης (btu/h) σε ένα κλιματιστικό οπότε έχεις να υπολογίσεις και αυτόν τον παράγοντα .

Εμπειρικά τα 25 τ.μ για 12άρι είναι σε γενικές γραμμές μια οριακή περίπτωση που ανάλογα τις ανάγκες του χώρου μπορεί να χρειαστεί 16άρι

Ειναι ενιαιος χωρος και ειναι σε βορεινο σημειο. Με ενδιαφερει για το καλοκαιρι περισσοτερο (ψυξη). Οποτε να προτιμησω το midea prime σε σχεση με το RF?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να κάνω λάθος, διορθωστε με. Έστω ότι το κλίματιστικο είναι ένα αυτοκίνητο,και έχεις να διανύσεις μία απόσταση. Αν πας αργά αργά δεν θα κάψει λιγότερη βενζίνη; Απλά θα φτάσεις πιο αργά με το να πατήσεις γκάζι.

Εάν σε κλιματιστικό π.χ. έχει να παει το δωμάτιο από 20 στους 22, (και δεδομένο ότι  φτάνει η θερμική ισχύ για να το πετύχει, αν βάλουμε power select 50%). Σίγουρα θα αργήσει αλλά δεν θα κάψει και λιγότερο ρεύμα;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chris8056 είπε

Ειναι ενιαιος χωρος και ειναι σε βορεινο σημειο. Με ενδιαφερει για το καλοκαιρι περισσοτερο (ψυξη). Οποτε να προτιμησω το midea prime σε σχεση με το RF?

Ρώτησα τον αδερφό μου (ψυκτικός) και μου πρότεινε αυτό https://www.skroutz.gr/s/14652710/AUX-AAS-121EI-JFZ1-N3.html#reviews

Έχει εντόσθια της Gree

 

http://auxaircondition.gr/wp-content/uploads/2018/05/fz_tecspecs.pdf

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου εγκατεστησαν το κλιματιστικο, ενα 24αρι και μου εκανε εντυπωση οτι την εξωτερικη μοναδα την αφησαν κατω στο μπαλκονι αντι να την κρεμασουν στον τοιχο. Ειναι αρκετα μεγαλη παντως.

Ειναι φυσιολογικο? Δυστυχως δεν ημουν εκει για να τους ρωτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Σημερα μου εγκατεστησαν το κλιματιστικο, ενα 24αρι και μου εκανε εντυπωση οτι την εξωτερικη μοναδα την αφησαν κατω στο μπαλκονι αντι να την κρεμασουν στον τοιχο. Ειναι αρκετα μεγαλη παντως.

Ειναι φυσιολογικο? Δυστυχως δεν ημουν εκει για να τους ρωτησω.

Καλά έκαναν. Κάτω εννοείτε καλύτερα. Τι κλιματιστικό έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Σημερα μου εγκατεστησαν το κλιματιστικο, ενα 24αρι και μου εκανε εντυπωση οτι την εξωτερικη μοναδα την αφησαν κατω στο μπαλκονι αντι να την κρεμασουν στον τοιχο. Ειναι αρκετα μεγαλη παντως.

Ειναι φυσιολογικο? Δυστυχως δεν ημουν εκει για να τους ρωτησω.

Oταν είναι δυνατόν είναι προτιμότερο να αφήσουν την μονάδα κάτω (οι κατασκευαστές το συνιστούν, μπαινει μεγαλύτερη σωλήνα,λιγότερες δονησεις,λιγότερος θόρυβος,γλιτωνεις βουητό μέσα στο σπίτι όταν και αν συντονίζει ο τοίχος) Αφού έχεις χώρο και μπορείς να βάλεις την μονάδα κατω,έκανες το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Σημερα μου εγκατεστησαν το κλιματιστικο, ενα 24αρι και μου εκανε εντυπωση οτι την εξωτερικη μοναδα την αφησαν κατω στο μπαλκονι αντι να την κρεμασουν στον τοιχο. Ειναι αρκετα μεγαλη παντως.

Ειναι φυσιολογικο? Δυστυχως δεν ημουν εκει για να τους ρωτησω.

Όχι μόνο φυσιολογικό, αλλά καλύτερα έτσι (θόρυβος, κραδασμοί κτλ). 

Ποιο μοντέλο είναι? Άλλα πράγματα θα πρέπει να σε απασχολούν -> αποστάσεις, μήκη, κενά με αντία κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. 

Το κλιματιστικο ειναι ενα Daikin FTXF60.

Ωραίος. Καλοδούλευτο. 

Επίσης μιας και είσαι αν δεν κάνω λάθος ο πρώτος με το συγκεκριμένο , αν θες κάνε μας ένα μίνι review , ιδανικά με φωτογραφίες, video από την λειτουργία, εντυπώσεις ως τώρα, σε ποια περιοχή είναι , σε ποιο υψόμετρο και υγρασία, αν έχεις μετρητή πόση κατανάλωση έχει, πόση είναι η ελάχιστη κατανάλωση που είδες κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραίος. Καλοδούλευτο. 

Επίσης μιας και είσαι αν δεν κάνω λάθος ο πρώτος με το συγκεκριμένο , αν θες κάνε μας ένα μίνι review , ιδανικά με φωτογραφίες, video από την λειτουργία, εντυπώσεις ως τώρα, σε ποια περιοχή είναι , σε ποιο υψόμετρο και υγρασία, αν έχεις μετρητή πόση κατανάλωση έχει, πόση είναι η ελάχιστη κατανάλωση που είδες κτλ 

Ευχαριστω. Θα προσπαθησω, αν και ειμαι αρκετα ασχετος με το αντικειμενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...