Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, costas80 είπε

Την Παρασκευή έγινε η τοποθέτηση από πιστοποιημένο σε R32 εγκαταστάτη. Τοποθετήθηκε στη βεράντα στο δάπεδο η εξωτερική μονάδα. Αρκετά αθόρυβη η ως τώρα λειτουργία της. Πως μπορώ να διαπιστώσω την κατανάλωση του μηχανήματος;

Θα πρέπει να αγοράσεις έναν μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να αγοράσεις έναν μετρητή.

Ο μετρητής που συνδέεται; Το κλιματιστικό είναι συνδεδεμένο σε παροχή απευθείας χωρίς πρίζα. Μπορώ να τον συνδέσω μόνος μου ή χρειάζεται ηλεκτρολόγος; Επίσης η εξωτερική μονάδα σταματά κάποια στιγμή ή δουλεύει συνέχεια; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Από https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/ αυτούς ποιός ταιριάζει;

Επεξ/σία από costas80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άλλο ένα βιντεάκι συγνώμη που είναι ανάποδα ο μετρητής αλλά δε χωράει αλλιώς 

Σε λειτουργία i feel με 21 βαθμούς ρύθμιση και εξωτερική 11 η θερμοκρασία μέσα είναι στο 21,4 και η κατανάλωση σε watt από 187 έως 195 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, costas80 είπε

Ο μετρητής που συνδέεται; Το κλιματιστικό είναι συνδεδεμένο σε παροχή απευθείας χωρίς πρίζα. Μπορώ να τον συνδέσω μόνος μου ή χρειάζεται ηλεκτρολόγος; Επίσης η εξωτερική μονάδα σταματά κάποια στιγμή ή δουλεύει συνέχεια; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Από https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/ αυτούς ποιός ταιριάζει;

Υπάρχουν λύσεις. 

Μια αυτή που το βάζεις μόνος σου : https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Και μια αυτή που το βάζει ηλεκτρολόγος στον πίνακα https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=25729

Η εξωτερική κανονικά δεν σταματάει. Θα σταματήσει αν έχεις στον χώρο 21 και του πατήσεις 20. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν λύσεις. 

Μια αυτή που το βάζεις μόνος σου : https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Και μια αυτή που το βάζει ηλεκτρολόγος στον πίνακα https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=25729

Η εξωτερική κανονικά δεν σταματάει. Θα σταματήσει αν έχεις στον χώρο 21 και του πατήσεις 20. 

Ευχαριστώ για τα links. Η γραμμή που παίρνει ρεύμα το κλιματιστικό δεν είναι ανεξάρτητη, αλλά τροφοδοτεί και ένα δωμάτιο. Ο ψυκτικός μου είπε πως είναι καλύτερο να φέρω ηλεκτρολόγο να τραβήξει ανεξάρτητη γραμμή, οπότε αν το κάνω θα του πω να τοποθετήσει και το μετρητή του δεύτερου link. Αυτές τις μέρες που το λειτουργώ δεν έχω καταλάβει την εξωτερική μονάδα να σταματά. Έχω ορίσει επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 23 βαθμούς. Αν τους φτάσει θα κόψει ή θα συνεχίσει να λειτουργεί; Το power sel είναι στο 50% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, costas80 είπε

Ευχαριστώ για τα links. Η γραμμή που παίρνει ρεύμα το κλιματιστικό δεν είναι ανεξάρτητη, αλλά τροφοδοτεί και ένα δωμάτιο. Ο ψυκτικός μου είπε πως είναι καλύτερο να φέρω ηλεκτρολόγο να τραβήξει ανεξάρτητη γραμμή, οπότε αν το κάνω θα του πω να τοποθετήσει και το μετρητή του δεύτερου link. Αυτές τις μέρες που το λειτουργώ δεν έχω καταλάβει την εξωτερική μονάδα να σταματά. Έχω ορίσει επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 23 βαθμούς. Αν τους φτάσει θα κόψει ή θα συνεχίσει να λειτουργεί; Το power sel είναι στο 50% 

Σοφή κίνηση να το πας σε ανεξάρτητη γραμμή.

Το κλιματιστικό θα κατεβάσει watts και δεν θα κόψει. Γιατί 50% το έχεις; Σε πόσα τμ είναι; Περιοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2019 στις 10:17 ΠΜ, costas80 είπε

Χθες έγινε η παραγγελία από κόκοτα Toshiba shorai 18000 BTU. Προορίζεται για ψύξη θέρμανση ενιαίου χώρου σαλόνι κουζίνα 35 τετραγωνικών στην κεντρική Εύβοια. Σπίτι κατασκευής 2006 με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπη και με απλό Dow μόνωση χτισμένο με alfa block. Σε λίγες μέρες μετά την εγκατάσταση ελπίζω να επανέλθω με καλά αρχικά σχόλια.

 

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σοφή κίνηση να το πας σε ανεξάρτητη γραμμή.

Το κλιματιστικό θα κατεβάσει watts και δεν θα κόψει. Γιατί 50% το έχεις; Σε πόσα τμ είναι; Περιοχή;

Θα είναι καλύτερα με power sel 100%; Για οικονομία κατανάλωσης το έθεσα 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, costas80 είπε

Θα είναι καλύτερα με power sel 100%; Για οικονομία κατανάλωσης το έθεσα 50%

Αυτό θα το δεις με τον μετρητή. Λογικά θα είναι ακριβώς το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Άλλο ένα βιντεάκι συγνώμη που είναι ανάποδα ο μετρητής αλλά δε χωράει αλλιώς 

Σε λειτουργία i feel με 21 βαθμούς ρύθμιση και εξωτερική 11 η θερμοκρασία μέσα είναι στο 21,4 και η κατανάλωση σε watt από 187 έως 195 

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και ένα 18αρι ή 24αρι Kuro γιατί έχουμε δει μόνο το Hiro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και ένα 18αρι ή 24αρι Kuro γιατί έχουμε δει μόνο το Hiro.

Οπως κι απο inventor omnia eco/passion/ nemesis 18αρι-24αρι θα χε ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Οπως κι απο inventor omnia eco/passion/ nemesis 18αρι-24αρι θα χε ενδιαφερον!

Περιμένω από την εξωτική Κίνα τους μετρητές μου, και θα ανεβάσω από omnia 18αρι. Δε κόβει γενικά, αλλά σπάνια (φαντάζομαι όταν έχει πιάσει τον κόφτη του) κόβει και εντελώς. Βέβαια συχνά έχω πολύ υψηλές θερμοκρασίες στον Πειραιά 12-15 βαθμους. 

Σε pitsos 12αρι = midea (φαίνεται από τα καλά) φασον, σε μέτρηση με αμπεροτσιμπιδα ενδεικτικά με ρύθμιση 25 σε σημείο όμως που το βαράει απευθείας λίγος αέρας από την μονάδα, και με εξωτερική 10-12, τράβαγε 350watt. Εσωτερική πρέπει να κρατούσε 22-23 σε μικρό δωμάτιο αλλά με μεγάλες απώλειες. (βόρειο με σάπια αλουμινένια βέβαια μπαλκονοπορτα και ανοιχτό περιμετρικά με μέτριες τυπικές μονωσεις ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, help needed - αποδήμησε εις κύριον το παλιό no-name κλιματιστικό... 

Πρόκειται για ένα σαλόνι ~30τ.μ. που όμως είναι στο κέντρο του σπιτιού και διαχέεται και στα υπόλοιπα δωμάτια μέρος της θέρμανσης.

Θα άξιζε να πάω σε κάτι όπως Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR ή Toyotomi TDN/TDG-A51VR8 ?

Μήπως υπάρχει κάποια πιο οικονομική εναλλακτική (γιατί οικονομικά η φάση δεν παλεύεται) είτε σε πιο οικονομικό brand είτε σε λιγότερα btu?

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Περιμένω από την εξωτική Κίνα τους μετρητές μου, και θα ανεβάσω από omnia 18αρι. Δε κόβει γενικά, αλλά σπάνια (φαντάζομαι όταν έχει πιάσει τον κόφτη του) κόβει και εντελώς. Βέβαια συχνά έχω πολύ υψηλές θερμοκρασίες στον Πειραιά 12-15 βαθμους. 

Σε pitsos 12αρι = midea (φαίνεται από τα καλά) φασον, σε μέτρηση με αμπεροτσιμπιδα ενδεικτικά με ρύθμιση 25 σε σημείο όμως που το βαράει απευθείας λίγος αέρας από την μονάδα, και με εξωτερική 10-12, τράβαγε 350watt. Εσωτερική πρέπει να κρατούσε 22-23 σε μικρό δωμάτιο αλλά με μεγάλες απώλειες. (βόρειο με σάπια αλουμινένια βέβαια μπαλκονοπορτα και ανοιχτό περιμετρικά με μέτριες τυπικές μονωσεις ) 

Η Midea είναι τεράστια κατασκευάστρια εταιρεία. Εδώ στο forum δεν έχει εμφανιστεί πάντως κάποιος με 18αρι και άνω Midea για να δούμε τι κάνει. Το 12αρι είναι μικρό, οπότε λογικό να πάει χαμηλά.

4 ώρες πριν, hpdra είπε

Παιδιά, help needed - αποδήμησε εις κύριον το παλιό no-name κλιματιστικό... 

Πρόκειται για ένα σαλόνι ~30τ.μ. που όμως είναι στο κέντρο του σπιτιού και διαχέεται και στα υπόλοιπα δωμάτια μέρος της θέρμανσης.

Θα άξιζε να πάω σε κάτι όπως Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR ή Toyotomi TDN/TDG-A51VR8 ?

Μήπως υπάρχει κάποια πιο οικονομική εναλλακτική (γιατί οικονομικά η φάση δεν παλεύεται) είτε σε πιο οικονομικό brand είτε σε λιγότερα btu?

Κοίτα, έχει παρατηρηθεί ότι τα 18άρια και άνω toyotomi έχουν υψηλά minimum watts . Συγκεκριμένα δεν κατεβαίνουν κάτω από τα 900W....

Υπάρχουν όμως πολλά ευχαριστημένα μέλη με το Toshiba Shorai, το οποίο φοράει twin rotary συμπιεστή και είναι εξαιρετικά οικονομικό.

Προσπάθησε να παζαρέψεις όπως εδώ

Αν πετύχει η τιμή, με 7 χρόνια εγγύηση έναντι 2 των Toyotomi θα το έλεγα μονόδρομο.

Βασικά και να μην πετύχει το παζάρεμα, τα χρήματα θα αποσβεστούν από το ρεύμα , μιας και στις ίδιες συνθήκες που το Toyotomi έκαιγε ακατέβατα 900W , το Toshiba πάει στο 1/4 με 1/3 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hpdra είπε

Παιδιά, help needed - αποδήμησε εις κύριον το παλιό no-name κλιματιστικό... 

Πρόκειται για ένα σαλόνι ~30τ.μ. που όμως είναι στο κέντρο του σπιτιού και διαχέεται και στα υπόλοιπα δωμάτια μέρος της θέρμανσης.

Θα άξιζε να πάω σε κάτι όπως Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR ή Toyotomi TDN/TDG-A51VR8 ?

Μήπως υπάρχει κάποια πιο οικονομική εναλλακτική (γιατί οικονομικά η φάση δεν παλεύεται) είτε σε πιο οικονομικό brand είτε σε λιγότερα btu?

 

4 ώρες πριν, hpdra είπε

Παιδιά, help needed - αποδήμησε εις κύριον το παλιό no-name κλιματιστικό... 

Πρόκειται για ένα σαλόνι ~30τ.μ. που όμως είναι στο κέντρο του σπιτιού και διαχέεται και στα υπόλοιπα δωμάτια μέρος της θέρμανσης.

Θα άξιζε να πάω σε κάτι όπως Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR ή Toyotomi TDN/TDG-A51VR8 ?

Μήπως υπάρχει κάποια πιο οικονομική εναλλακτική (γιατί οικονομικά η φάση δεν παλεύεται) είτε σε πιο οικονομικό brand είτε σε λιγότερα btu?

Θα κλαις .... Εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα να πληρώνεις ΔΕΗ 

Toshiba Shorai και από εμένα! Σοβαρό μηχάνημα σε όλα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...