Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kajagoogoo είπε

Καλησπέρα!

Έχω ένα Kelvinator TAC-22CHSA/ZI. Η εσωτερική μονάδα δουλεύει αλλά η εξωτερική όχι και μου βγάζει code error Ε0 (απ'ό,τι κατάφερα να βρω στο ιντερνετ, Ε0 σημαίνει ότι δεν επικοινωνούν οι δύο μονάδες μεταξύ τους) και Ε5. Τηλεφώνησα σε μια εταιρεία που στο site της αναγραφει "επίσημο service" αλλά, καθότι το κλιματιστικό αγοράστηκε από πολυκατάστημα που δεν υπάρχει πια, δεν έχουν ανταλλακτικά (υποθέτω ότι κάηκε η πλακέτα).

Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ!

Κατά 99 % είναι κλιματιστικό κατασκευής TCL . Αντιπροσωπεία Kelvinator Ελλάδα δεν βρίσκω . Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με το κατάστημα μιας και αυτοί ξέρουν τον προμηθευτή . 

Αν το E0 σημαίνει αυτό που λες τότε ισχύει ένα από τα παρακάτω:

1. Ελαττωματική πλακέτα στο έξω μηχάνημα

2. Ελαττωματική πλακέτα στο μέσα.

3. Και οι δύο παρέδωσαν πνεύμα . 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Μιας κι ανεβασε μετρηση απο 9αρι inventor o φιλος πιο πανω  βρηκα επιτελους ευκαιρια χθες και συνδεσα τον wi fi μετρητη sonoff pow r2 με το 9αρι inventor life pro που χω σε 10τ.μ. υπνοδωματιο  και ιδου το αποτελεσμα..ζητηση 21,εξωτερικη περιπου 8-10C..επεσε στα 215w  οταν επιασε θερμοκρασια..215-250w επαιζε βασικα

Screenshot-20190302-222623-e-We-Link.jpg

Παρατηρησα ομως πως σε τοσο χαμηλη καταναλωση η εξωτερικη μοναδα ακουγεται αρκετα παραπανω..απ τα 300w και πανω εντελως αθορυβο μεσα -εξω..Παλι καλα αυτο δεν εχει καποιου ειδους "κοφτη" και το inverter του εχει ευρος..Στο ξεκινημα το πρωι επιασε και τα 1100w ενω για αρκετη ωρα επαιζε 470w και τελικα κατω απο 300..αμα ξανακανει παγωνια θα ανεβασω αλλη μια μετρηση!

Όταν λες ότι ακούγεται η έξω . Βγαίνεις έξω και την ακούς πιο έντονα ή ο ήχος της εξωτερικής μονάδας περνάει μέσα στο χώρο σου ;

Επίσης την εξωτερική μονάδα την έχεις αναρτημένη στο τοίχο ή στο δάπεδο ; 
Το μήκος σωληνώσεων είναι κάτω ή πάνω απο 2.5-3 m ; 

Στις 2/3/2019 στις 10:40 ΜΜ, Craven είπε

@liakjim από το τελευταίο μου post, τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα καθώς είχαμε ασταμάτητο "τσακ τσακ" είτε ανοιχτό είτε όταν ανοιγόκλεινε.. παρατήρησα μεγάλο κενό ανάμεσα στο ac και τον τοίχο στην μια πλευρά αριστερά όπως το κοιτάμε όπου και από εκεί ερχόταν και ο ήχος (δεν ξέρω αν έγινε απο την σύζυγο στην προσπάθεια της να σταματήσει τα τσακ των πρώτων ημερών ή κατά την εγκατάσταση), ο ήχος φαινόταν να έρχεται απο μπροστά ανάμεσα στις περσίδες αλλά σιγά σιγά αφού έφαγα ώρες να ασχολούμαι εκεί, μετά παρατήρησα το κενό και ίσως ο θόρυβος να έρχεται απο εκεί. Έβαλα λίγο χαρτί στο κενό για να το σταθεροποιήσω το AC να δω αν φταίει αυτό (καθώς είδα πως εκεί είναι που έκανε τα κρακ) και βελτιώθηκε αρκετά (όχι τέλεια). 

Μετά είδα ότι σαν να μην ειναι τέλεια κουμπωμένο το πλαστικό σώμα (ίσως ιδέα μου, ένα ανεπαίσθητο κυμμάτισμα) οπότε ξεβίδωσα το σώμα, το ανασήκωσα (δεν το έβγαλα) και το κούμπωσα όπου όντως έκανε το κλακ που έπρεπε (έχω δει στο συγκεκριμένο μοντέλο πως μπαίνει πως κουμπώνει, τα πάντα.. ) απο εκείνη τη στιγμή, είναι σχεδόν αθόρυβο κατά το άνοιγμα, αθόρυβο κατά την λειτουργία και κάνει μόνο τσακ (αρκετούτσικα αλλά οκ ντάξει) στο κλείσιμο.. δυστυχώς δεν τράβηξα βίντεο πως ακουγόταν πριν ... τώρα ακούγεται σαν το δικό σου στην ουσία... θα γίνει βέβαια το τεστ drive το βράδυ. Μακάρι να έχει όντως στρώσει καθώς έφαγα σχεδόν την μισή μέρα σήμερα με αυτό το πράγμα. Εντόπισα που έρχεται ο ήχος, εντόπισα γιατί συμβαίνει και θέλω να πιστεύω πως λύθηκε σε μεγάλο βαθμό... θα δείξει. Πάντως είχε φτάσει σε τραγικό σημείο ο θόρυβος που δεν κοιμόσουν (εδώ ήχοι πλαστικού όχι σαν του nemesis) αλλά ελπίζω να ήταν απλά το ότι κάτι δεν είχε κουμπώσει καλά. 

Κατά την εγκατάσταση ο τεχνικός κρεμάει το κλιματιστικό στην μεταλλική βάση που έχει βιδώσει στο τοίχο . Αν κατά το κρέμασμα δεν "κουμπώσουν" όλα τα αυτάκια της εσωτερικής μονάδας πάνω στη βάση υπάρχει πιθανότητα θορύβων κατα την λειτουργία . 

Επίσης κατά το βίδωμα της μεταλλικής βάσης της εσωτερικής μονάδας στο τοίχο πρέπει να βιδωθεί καλά και σε όλα τα σημεία όπου υποδεικνυει ο κατασκευαστής . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, energy52 είπε

Μιας κι ανεβασε μετρηση απο 9αρι inventor o φιλος πιο πανω  βρηκα επιτελους ευκαιρια χθες και συνδεσα τον wi fi μετρητη sonoff pow r2 με το 9αρι inventor life pro που χω σε 10τ.μ. υπνοδωματιο  και ιδου το αποτελεσμα..ζητηση 21,εξωτερικη περιπου 8-10C..επεσε στα 215w  οταν επιασε θερμοκρασια..215-250w επαιζε βασικα

Screenshot-20190302-222623-e-We-Link.jpg

Παρατηρησα ομως πως σε τοσο χαμηλη καταναλωση η εξωτερικη μοναδα ακουγεται αρκετα παραπανω..απ τα 300w και πανω εντελως αθορυβο μεσα -εξω..Παλι καλα αυτο δεν εχει καποιου ειδους "κοφτη" και το inverter του εχει ευρος..Στο ξεκινημα το πρωι επιασε και τα 1100w ενω για αρκετη ωρα επαιζε 470w και τελικα κατω απο 300..αμα ξανακανει παγωνια θα ανεβασω αλλη μια μετρηση!

Παρόμοια κατανάλωση με το passion που είδα, 1100W στην εκκίνηση και μετά στα ~450W και τελικά στα 250W..

Για τον θόρυβο που λες, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, ίσα ίσα διαπίστωσα το αντίθετο ότι δηλαδή ο ήχος του συμπιεστή μειωνόταν εμφανώς με τη μείωση των watts και μιλάμε για εγκατάσταση που έχει όλα τα φόντα βα παράγει θόρυβο δλδ κρεμαστό στον τοίχο και σωλήνα που δεν ήταν μεγαλύτερη από 1.5 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει γραφτεί οι σωληνώσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 μέτρα στα κλιματιστικά (3,5 ιδανικά για έως 14.000btu).

Αν η σωλήνωση είναι έως 1-1,5μ, τι κακό γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όπως έχει γραφτεί οι σωληνώσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 μέτρα στα κλιματιστικά (3,5 ιδανικά για έως 14.000btu).

Αν η σωλήνωση είναι έως 1-1,5μ, τι κακό γίνεται?

Δεν έχει γραφτεί κάτι τέτοιο.

Λέμε απλά να ακολουθούνται κατά γράμμα οι οδηγίες του κατασκευαστή ή αν δεν λένε, ότι λέει η αντιπροσωπία.

Έχω δει οδηγίες από 18άρι ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός και άλλο που να λέει πχ 3 μέτρα.

Αν πάντως λέει ο κατασκευαστής ότι θέλει 5 minimum και βάλει ο ψυκτικός λιγότερο (γιατί θέλει να σου φάει το κόστος των σωλήνων), θα έχεις υπερπίεση στο κύκλωμα της συμπίεσης και συνεπώς κατά περίπτωση επιβάρυνση του συμπιεστή, θόρυβο, κραδασμούς, μειωμένη απόδοση, αυξημένη κατανάλωση κτλ

πχ τυχαία είδα στην Daikin η οποία μάλιστα δεν θα καλύψει και την εγγύηση

Screenshot-1.png.ed198e580d4ff96f92c2953994a2ce44.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Κατά 99 % είναι κλιματιστικό κατασκευής TCL . Αντιπροσωπεία Kelvinator Ελλάδα δεν βρίσκω . Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με το κατάστημα μιας και αυτοί ξέρουν τον προμηθευτή . 

Αν το E0 σημαίνει αυτό που λες τότε ισχύει ένα από τα παρακάτω:

1. Ελαττωματική πλακέτα στο έξω μηχάνημα

2. Ελαττωματική πλακέτα στο μέσα.

3. Και οι δύο παρέδωσαν πνεύμα .

Ευχαριστώ για την απάντηση  @Dare-Devil.

Γνωρίζεις αν οι πλακέτες των κλιματιστικών επιδέχονται επιδιόρθωσης (γενικά μιλώντας, όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση) από ηλεκτρονικό ή η αντικατάσταση είναι μονόδρομος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kajagoogoo είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση  @Dare-Devil.

Γνωρίζεις αν οι πλακέτες των κλιματιστικών επιδέχονται επιδιόρθωσης (γενικά μιλώντας, όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση) από ηλεκτρονικό ή η αντικατάσταση είναι μονόδρομος;

Επιδέχονται . Το θέμα είναι το κόστος και αν αξίζει η επισκευή συγκριτικά με την αγορά καινούργιου μηχανήματος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 24αρι Toshiba το Shorai υπάρχει συγκεκριμένο μήκος που απαιτείται? Διάβασα το Manual και δεν είδα κάπου να αναφέρει κάτι σε ελάχιστο μήκος και το δικό μου το έχει μπει ψηλά η εξωτερική μονάδα χωρίς κουλούρα ή προέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kajagoogoo είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση  @Dare-Devil.

Γνωρίζεις αν οι πλακέτες των κλιματιστικών επιδέχονται επιδιόρθωσης (γενικά μιλώντας, όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση) από ηλεκτρονικό ή η αντικατάσταση είναι μονόδρομος;

Επιδέχονται σε γενικές γραμμές . Όχι σε όλες τις περιπτώσεις βλάβης όμως .

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Για το 24αρι Toshiba το Shorai υπάρχει συγκεκριμένο μήκος που απαιτείται? Διάβασα το Manual και δεν είδα κάπου να αναφέρει κάτι σε ελάχιστο μήκος και το δικό μου το έχει μπει ψηλά η εξωτερική μονάδα χωρίς κουλούρα ή προέκταση.

Εδώ είσαι, κοίτα στην σελ 24  https://www.manualslib.com/manual/1408389/Toshiba-Ras-18pkvsg-E.html

a175a75c22c5cfc4cc5798129fad729d_LI.jpg.6a3116badf7c09d551c10d66d932f783.jpg

 

Άρα, αν δεν έχεις 2μέτρα , απαίτησε την άμεση συμμόρφωση με τον κατασκευαστή. 

Επειδή μάλιστα η Toshiba έχει τις μετρήσεις της στα 7,5 και τα 2 είναι το ελάχιστο, προσωπικά θα ζήταγα 3-3,5μ ώστε να είμαι πιο κοντά στο ιδανικό και μακριά από το ελάχιστο. 

Επίσης μιας και είσαι αν δεν κάνω λάθος ο πρώτος με το 24αρι Shorai , αν θες κάνε μας ένα μίνι review , ιδανικά με φωτογραφίες, video από την λειτουργία, εντυπώσεις ως τώρα, σε ποια περιοχή είναι , σε ποιο υψόμετρο και υγρασία, αν στα πολλά κρύα διαπίστωσες συχνότητα αποψύξεων, αν έχεις μετρητή πόση κατανάλωση έχει, πόση είναι η ελάχιστη κατανάλωση που είδες κτλ 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ είσαι, κοίτα στην σελ 24  https://www.manualslib.com/manual/1408389/Toshiba-Ras-18pkvsg-E.html

a175a75c22c5cfc4cc5798129fad729d_LI.jpg.6a3116badf7c09d551c10d66d932f783.jpg

Άρα, αν δεν έχεις 2μέτρα , απαίτησε την άμεση συμμόρφωση με τον κατασκευαστή. 

Επειδή μάλιστα η Toshiba έχει τις μετρήσεις της στα 7,5 και τα 2 είναι το ελάχιστο, προσωπικά θα ζήταγα πάνω από 3-3,5μ ώστε να είμαι πιο κοντά στο ιδανικό και μακριά από το ελάχιστο. 

Επίσης μια και είσαι αν δεν κάνω λάθος ο πρώτος με το 24αρι Shorai , αν θες κάνε μας ένα μίνι review , ιδανικά με φωτογραφίες, video από την λειτουργία, εντυπώσεις ως τώρα, σε ποια περιοχή είναι , σε ποιο υψόμετρο και υγρασία, αν στα πολλά κρύα διαπίστωσες συχνότητα αποψύξεων, αν έχεις μετρητή πόση κατανάλωση έχει, πόση είναι η ελάχιστη κατανάλωση που είδες κτλ 

Το a/c βρίσκεται στο πατρικό μου στη Αθήνα (μένω Θεσσαλονίκη εγώ). Το καλοκαίρι αγοραστηκε και είδα την εγκατάσταση που έχει γίνει για αυτό ρώτησα. Σχεδιάζω να κατέβω Παρασκευή στην Αθήνα, οπότε ευχαρίστως να σας στείλω φωτογραφίες, βίντεο από ότι χρειάζεστε. Δυστυχώς, σχετικά με αποψυξεις κλπ δεν μπορώ να έχω άποψη μιας και οι γονείς μου δεν το έχουν καθόλου και εγώ είναι πολύ δύσκολο σε 2-3 μέρες να σχηματίσω άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbakiasss είπε

Το a/c βρίσκεται στο πατρικό μου στη Αθήνα (μένω Θεσσαλονίκη εγώ). Το καλοκαίρι αγοραστηκε και είδα την εγκατάσταση που έχει γίνει για αυτό ρώτησα. Σχεδιάζω να κατέβω Παρασκευή στην Αθήνα, οπότε ευχαρίστως να σας στείλω φωτογραφίες, βίντεο από ότι χρειάζεστε. Δυστυχώς, σχετικά με αποψυξεις κλπ δεν μπορώ να έχω άποψη μιας και οι γονείς μου δεν το έχουν καθόλου και εγώ είναι πολύ δύσκολο σε 2-3 μέρες να σχηματίσω άποψη.

Μωρέ αν είχε τα κρύα που ζήσαμε μια χαρά θα σχημάτιζες άποψη, αλλά τώρα που θα έρθεις ζήτημα αν θα το δεις και σε λειτουργία 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 

Όταν λες ότι ακούγεται η έξω . Βγαίνεις έξω και την ακούς πιο έντονα ή ο ήχος της εξωτερικής μονάδας περνάει μέσα στο χώρο σου ;

Επίσης την εξωτερική μονάδα την έχεις αναρτημένη στο τοίχο ή στο δάπεδο ; 
Το μήκος σωληνώσεων είναι κάτω ή πάνω απο 2.5-3 m ; 

 

ακουγεται παραπανω θορυβος ενα  τουκ-τουκ-τουκ,πως να το περιγραψω, οταν βγαινω εξω αλλα ο θορυβος μεταφερεται και μεσα πιο εντονα στο διπλα δωματιο οχι βεβαια σε σημειο που να ενοχλει τοσο..ναι ειναι κρεμασμενο στον τοιχο αλλα πανω σε εξωτερικη θερμομονωση που εγινε πριν μπουμε στο σπιτι,ισως αυτο απο μονο του δημιουργει το θεμα..μηκος σωληνα σκαρτα 1-1,20 μετρα..παντως οπως ειπα και χθες μολις ανεβασει στροφες και παει 350-400w δεν ακουγεται καθολου..Ακομη και το 9αρι θελει 2 μετρα σωληνα δηλαδη;

Το αλλο 9αρι inventor evo 8 ετιας στο διπλανο δωματιο πεφτει μεχρι 310w στη θερμανση και ειναι παντελως αθορυβο μεσα -εξω με το ιδιο μηκος σωληνα..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2019 στις 10:17 ΠΜ, costas80 είπε

Χθες έγινε η παραγγελία από κόκοτα Toshiba shorai 18000 BTU. Προορίζεται για ψύξη θέρμανση ενιαίου χώρου σαλόνι κουζίνα 35 τετραγωνικών στην κεντρική Εύβοια. Σπίτι κατασκευής 2006 με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπη και με απλό Dow μόνωση χτισμένο με alfa block. Σε λίγες μέρες μετά την εγκατάσταση ελπίζω να επανέλθω με καλά αρχικά σχόλια.

Την Παρασκευή έγινε η τοποθέτηση από πιστοποιημένο σε R32 εγκαταστάτη. Τοποθετήθηκε στη βεράντα στο δάπεδο η εξωτερική μονάδα. Αρκετά αθόρυβη η ως τώρα λειτουργία της. Πως μπορώ να διαπιστώσω την κατανάλωση του μηχανήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...