Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έξω περίπου 16-17C, ρύθμιση μέσα στο σπίτι 22C ελάχιστη στιγμιαια κατανάλωση 180W ! Η εξωτερική δεν ακούγεται σχεδόν καθολου ούτε αν πας δίπλα της. Αν είχα το toyo τώρα, θα είχε ελάχιστη 900W,θα ακουγόταν σε όλο το τετράγωνο (λόγο υψηλής εξωτερικής θερμοκρασιας).. και αντί για 22 μέσα στο σπίτι θα είχα 24-25. Εντυπωσιασμενος :)

full inverter μηχανημα!!!! Κανονικα ετσι θα πρεπε να δουλευουν ολα!!

Προφανως μεσα απ ολη αυτη την κουβεντα που κανουμε εδω και καιρο και τις μετρησεις, αν μη τι αλλο αποδεικνυεται που βρισκεται η διαφορα σε μηχανηματα που κοστιζουν (πχ  24αρια) ακατεβατα 1100-1300 ευρω και σ αυτα που παιζουν 800-1000 ευρω..Ενα inventor/gree 24αρι μπορει να το βρεις μεχρι και 750 ευρω σε προσφορα ενω ενα toshiba/mitsubishi πολυ δυσκολα κατω απο 1100..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε εμένα πάντως είναι 2 τα φάουλ της εγκατάστασης...1.Λαθος μήκος σωληνώσεων(1.80μ με ιδανική στο μανουάλ τα 8 μέτρα και μίνιμουμ τα 3 μέτρα).2.Μη επαρκή ς εξαερισμός της έξω μονάδας και λάθος τοποθέτηση σε τοίχο με κραδασμούς βόμβο και ότι επακόλουθο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, argitt είπε

Σε εμένα πάντως είναι 2 τα φάουλ της εγκατάστασης...1.Λαθος μήκος σωληνώσεων(1.80μ με ιδανική στο μανουάλ τα 8 μέτρα και μίνιμουμ τα 3 μέτρα).2.Μη επαρκή ς εξαερισμός της έξω μονάδας και λάθος τοποθέτηση σε τοίχο με κραδασμούς βόμβο και ότι επακόλουθο....

Σε τι κλιματιστικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim από το τελευταίο μου post, τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα καθώς είχαμε ασταμάτητο "τσακ τσακ" είτε ανοιχτό είτε όταν ανοιγόκλεινε.. παρατήρησα μεγάλο κενό ανάμεσα στο ac και τον τοίχο στην μια πλευρά αριστερά όπως το κοιτάμε όπου και από εκεί ερχόταν και ο ήχος (δεν ξέρω αν έγινε απο την σύζυγο στην προσπάθεια της να σταματήσει τα τσακ των πρώτων ημερών ή κατά την εγκατάσταση), ο ήχος φαινόταν να έρχεται απο μπροστά ανάμεσα στις περσίδες αλλά σιγά σιγά αφού έφαγα ώρες να ασχολούμαι εκεί, μετά παρατήρησα το κενό και ίσως ο θόρυβος να έρχεται απο εκεί. Έβαλα λίγο χαρτί στο κενό για να το σταθεροποιήσω το AC να δω αν φταίει αυτό (καθώς είδα πως εκεί είναι που έκανε τα κρακ) και βελτιώθηκε αρκετά (όχι τέλεια). 

Μετά είδα ότι σαν να μην ειναι τέλεια κουμπωμένο το πλαστικό σώμα (ίσως ιδέα μου, ένα ανεπαίσθητο κυμμάτισμα) οπότε ξεβίδωσα το σώμα, το ανασήκωσα (δεν το έβγαλα) και το κούμπωσα όπου όντως έκανε το κλακ που έπρεπε (έχω δει στο συγκεκριμένο μοντέλο πως μπαίνει πως κουμπώνει, τα πάντα.. ) απο εκείνη τη στιγμή, είναι σχεδόν αθόρυβο κατά το άνοιγμα, αθόρυβο κατά την λειτουργία και κάνει μόνο τσακ (αρκετούτσικα αλλά οκ ντάξει) στο κλείσιμο.. δυστυχώς δεν τράβηξα βίντεο πως ακουγόταν πριν ... τώρα ακούγεται σαν το δικό σου στην ουσία... θα γίνει βέβαια το τεστ drive το βράδυ. Μακάρι να έχει όντως στρώσει καθώς έφαγα σχεδόν την μισή μέρα σήμερα με αυτό το πράγμα. Εντόπισα που έρχεται ο ήχος, εντόπισα γιατί συμβαίνει και θέλω να πιστεύω πως λύθηκε σε μεγάλο βαθμό... θα δείξει. Πάντως είχε φτάσει σε τραγικό σημείο ο θόρυβος που δεν κοιμόσουν (εδώ ήχοι πλαστικού όχι σαν του nemesis) αλλά ελπίζω να ήταν απλά το ότι κάτι δεν είχε κουμπώσει καλά. 

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα με τον μετρητή αγκαλιά στο σπίτι που έχουν το 9αρι Invector Passion Pro II

P90303-191625.jpg

Βρίσκεται σε 20τμ δωμάτιο, εξωτερική 8 , ζήτηση 20C :

P90303-191009.jpg

Όπως ήταν αναμενόμενο δεν υπήρχε κόφτης και το είδα να ισορροπεί στο περίπου 240W ενώ έκανε και ένα στιγμιαίο πέρασμα από τα 92W. 

P90303-191533.jpg

P90303-191059.jpg

 

Η δε μονάδα , δουλεύει ξεκούραστα και αθόρυβα σε τόσο μικρή κατανάλωση:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πήγα με τον μετρητή αγκαλιά στο σπίτι που έχουν το 9αρι Invector Passion Pro II

P90303-191625.jpg

Βρίσκεται σε 20τμ δωμάτιο, εξωτερική 8 , ζήτηση 20C :

P90303-191009.jpg

Όπως ήταν αναμενόμενο δεν υπήρχε κόφτης και το είδα να ισορροπεί στο περίπου 240W ενώ έκανε και ένα στιγμιαίο πέρασμα από τα 92W. 

P90303-191533.jpg

P90303-191059.jpg

Η δε μονάδα , δουλεύει ξεκούραστα και αθόρυβα σε τόσο μικρή κατανάλωση:

Ερώτηση επειδή δε παρακολουθούσα όλη την συζήτηση από την αρχή , αυτό με τους κοφτες  πως προέκυψε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ερώτηση επειδή δε παρακολουθούσα όλη την συζήτηση από την αρχή , αυτό με τους κοφτες  πως προέκυψε ?

Από τον @guzel και τον @Rnd1978, ο πρώτος με 24αρι Toyotomi και ο 2ος με 18αρι, όπου παρατήρησαν ότι τα κλιματιστικά τους, έπιαναν θερμοκρασία αλλά αυτά δεν έκοβαν watts κάτω από ~1200 και ~900 αντίστοιχα αλλά συνέχιζαν να υπερθέρμαίνουν τον χώρο μέχρι που απλά έκλειναν. 

Κατά καιρούς το επιβεβαίωναν και άλλα μέλη με 18άρια και 24άρια gree και invector αλλά και από μένα με ένα 18άρι Ariston που πήγαινε ελάχιστη 914,5 και μετά απλά έσβηνε:

0-02-05-9d05d772ff41d7fdf834c8ade99d26a24854b6c5638184a480731c9a112c2013_b10944dd_1550405738.jpg.a3a33fef701ebafa89b49ff714e092b5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Craven είπε

@liakjim από το τελευταίο μου post, τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα καθώς είχαμε ασταμάτητο "τσακ τσακ" είτε ανοιχτό είτε όταν ανοιγόκλεινε.. παρατήρησα μεγάλο κενό ανάμεσα στο ac και τον τοίχο στην μια πλευρά αριστερά όπως το κοιτάμε όπου και από εκεί ερχόταν και ο ήχος (δεν ξέρω αν έγινε απο την σύζυγο στην προσπάθεια της να σταματήσει τα τσακ των πρώτων ημερών ή κατά την εγκατάσταση), ο ήχος φαινόταν να έρχεται απο μπροστά ανάμεσα στις περσίδες αλλά σιγά σιγά αφού έφαγα ώρες να ασχολούμαι εκεί, μετά παρατήρησα το κενό και ίσως ο θόρυβος να έρχεται απο εκεί. Έβαλα λίγο χαρτί στο κενό για να το σταθεροποιήσω το AC να δω αν φταίει αυτό (καθώς είδα πως εκεί είναι που έκανε τα κρακ) και βελτιώθηκε αρκετά (όχι τέλεια). 

Μετά είδα ότι σαν να μην ειναι τέλεια κουμπωμένο το πλαστικό σώμα (ίσως ιδέα μου, ένα ανεπαίσθητο κυμμάτισμα) οπότε ξεβίδωσα το σώμα, το ανασήκωσα (δεν το έβγαλα) και το κούμπωσα όπου όντως έκανε το κλακ που έπρεπε (έχω δει στο συγκεκριμένο μοντέλο πως μπαίνει πως κουμπώνει, τα πάντα.. ) απο εκείνη τη στιγμή, είναι σχεδόν αθόρυβο κατά το άνοιγμα, αθόρυβο κατά την λειτουργία και κάνει μόνο τσακ (αρκετούτσικα αλλά οκ ντάξει) στο κλείσιμο.. δυστυχώς δεν τράβηξα βίντεο πως ακουγόταν πριν ... τώρα ακούγεται σαν το δικό σου στην ουσία... θα γίνει βέβαια το τεστ drive το βράδυ. Μακάρι να έχει όντως στρώσει καθώς έφαγα σχεδόν την μισή μέρα σήμερα με αυτό το πράγμα. Εντόπισα που έρχεται ο ήχος, εντόπισα γιατί συμβαίνει και θέλω να πιστεύω πως λύθηκε σε μεγάλο βαθμό... θα δείξει. Πάντως είχε φτάσει σε τραγικό σημείο ο θόρυβος που δεν κοιμόσουν (εδώ ήχοι πλαστικού όχι σαν του nemesis) αλλά ελπίζω να ήταν απλά το ότι κάτι δεν είχε κουμπώσει καλά. 

Αυτά που λες για σφήνες πίσω από το κλιματιστικό μου ακούγονται τραγικά και γίνονται σε μηχανήματα 15ετιας.
Δες αν το μηχάνημα σου είναι αλφάδι αλλιώς μπορεί αυτό να προκαλεί τους θορύβους, επίσης καλό είναι να αφαιρέσεις τις σφήνες μετά από χρόνια το κλιματιστικό θα έχει πάρει "σασί" και ο κύλινδρος (ανεμιστήρας) που έχει μέσα θα αρχίσει να κάνει θόρυβο.

Σαν πρόβλημα εγκατάστασης ακούγεται αυτό, ανέβασε καμία φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχω ένα Kelvinator TAC-22CHSA/ZI. Η εσωτερική μονάδα δουλεύει αλλά η εξωτερική όχι και μου βγάζει code error Ε0 (απ'ό,τι κατάφερα να βρω στο ιντερνετ, Ε0 σημαίνει ότι δεν επικοινωνούν οι δύο μονάδες μεταξύ τους) και Ε5. Τηλεφώνησα σε μια εταιρεία που στο site της αναγραφει "επίσημο service" αλλά, καθότι το κλιματιστικό αγοράστηκε από πολυκατάστημα που δεν υπάρχει πια, δεν έχουν ανταλλακτικά (υποθέτω ότι κάηκε η πλακέτα).

Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσα watts αρκείται ένα καλό 24αρι Fujitsu για να εξισορροπήσει τις απώλειες ενός χώρου των 60τμ με εξωτερική 6C, διατηρώντας 21.5 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Πήγα με τον μετρητή αγκαλιά στο σπίτι που έχουν το 9αρι Invector Passion Pro II

Βρίσκεται σε 20τμ δωμάτιο, εξωτερική 8 , ζήτηση 20C :

Όπως ήταν αναμενόμενο δεν υπήρχε κόφτης και το είδα να ισορροπεί στο περίπου 240W ενώ έκανε και ένα στιγμιαίο πέρασμα από τα 92W. δε μονάδα , δουλεύει ξεκούραστα και αθόρυβα σε τόσο μικρή κατανάλωση:

Μιας κι ανεβασε μετρηση απο 9αρι inventor o φιλος πιο πανω  βρηκα επιτελους ευκαιρια χθες και συνδεσα τον wi fi μετρητη sonoff pow r2 με το 9αρι inventor life pro που χω σε 10τ.μ. υπνοδωματιο  και ιδου το αποτελεσμα..ζητηση 21,εξωτερικη περιπου 8-10C..επεσε στα 215w  οταν επιασε θερμοκρασια..215-250w επαιζε βασικα

Screenshot-20190302-222623-e-We-Link.jpg

Παρατηρησα ομως πως σε τοσο χαμηλη καταναλωση η εξωτερικη μοναδα ακουγεται αρκετα παραπανω..απ τα 300w και πανω εντελως αθορυβο μεσα -εξω..Παλι καλα αυτο δεν εχει καποιου ειδους "κοφτη" και το inverter του εχει ευρος..Στο ξεκινημα το πρωι επιασε και τα 1100w ενω για αρκετη ωρα επαιζε 470w και τελικα κατω απο 300..αμα ξανακανει παγωνια θα ανεβασω αλλη μια μετρηση!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...