Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, argitt είπε

Καλημέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα...Μια ερωτησούλα απλής φύσεως...Εμένα οι σωλήνες έχουν μήκος 1 μέτρο και 80 πόντους....Τι επιπτώσεις έχω???Να ξανάφερω τον ψυκτικό και να μου κάνει σωλήνωση πάνω από 3 μέτρα η να το αφήσω όπως έχει????Και κάτι τελευταίο...Το Gree έχει πραγματική αναμονή 0.5 watt...

Ποιο μοντέλο έχεις? 

Η απάντηση συνήθως είναι στο Installation manual που συνοδεύει την εκάστοτε συσκευή. 

Αν δεν το λέει, μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία να σου πουν. Για μικρά κλιματιστικά πχ 9αράκια, ενδεχομένως να μην υπάρχει θέμα και πάντα ανάλογα με εταιρεία/μοντέλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@argitt

Τα 24αρια από ότι έχουμε δει, συνήθως θέλουν πάνω από 3 μέτρα. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά για επιβεβαίωση.

Πιστεύω ότι θα σου πουν ότι πρέπει να επεκταθεί.

ΥΓ θα πάψω να προτείνω gree bora και τα λοιπά φασόν ινβερτερ τύπου ινβεκτορ, τοιοτομι κτλ. που αρνούνται να κατεβάσουν watt όταν πιάσουν θερμοκρασία. Το έχουμε δει το pattern ξανά.

Σε πόσα τετραγωνικά το έχεις; Μονωσεις;

Edit: το gree Amber που το έχω πρόχειρο, λέει minimum 3 μέτρα και ιδανικά 7.5.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

@argitt

Τα 24αρια από ότι έχουμε δει, συνήθως θέλουν πάνω από 3 μέτρα. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά για επιβεβαίωση.

Πιστεύω ότι θα σου πουν ότι πρέπει να επεκταθεί.

ΥΓ θα πάψω να προτείνω gree bora και τα λοιπά φασόν ινβερτερ τύπου ινβεκτορ, τοιοτομι κτλ. που αρνούνται να κατεβάσουν watt όταν πιάσουν θερμοκρασία. Το έχουμε δει το pattern ξανά.

Σε πόσα τετραγωνικά το έχεις; Μονωσεις;

Edit: το gree Amber που το έχω πρόχειρο, λέει minimum 3 μέτρα και ιδανικά 7.5.

Για το toyotomi υπάρχει βιντεάκι που δείχνει ότι ρίχνει στροφές και δουλεύει στις 190 όποτε μην  τα τσουβαλιάζετε όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για το toyotomi υπάρχει βιντεάκι που δείχνει ότι ρίχνει στροφές και δουλεύει στις 190 όποτε μην  τα τσουβαλιάζετε όλα 

Το video ήταν από 9αρακι ή 12αρι δηλαδή μικρό.

Έπρεπε όμως να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι σε 18αρι και άνω που τα βλέπουμε όλα αυτά με κόφτη στα 900 τα 18αρια και 1200 για τα 24άρια ανεξαρτήτως αν έχουν πιάσει θερμοκρασία ή όχι.

Μέχρι να βρεθεί κάτι που να το καταρρίπτει, είναι επόμενο να πηγαίνουν για τσουβάλιασμα .

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το video ήταν από 9αρακι ή 12αρι δηλαδή μικρό.

Έπρεπε όμως να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι σε 18αρι και άνω που τα βλέπουμε όλα αυτά με κόφτη στα 900 και 1200 για τα 24άρια ανεξαρτήτως αν έχουν πιάσει θερμοκρασία ή όχι.

Μέχρι να βρεθεί κάτι που να το καταρρίπτει, είναι επόμενο να πηγαίνουν για τσουβάλιασμα .

Το σωστό είναι αυτό που είπες ότι πρέπει δηλαδή να διευκρινίζουμε για ποιο μιλάμε 

ειναι στα να λες ότι η toshiba που στα 18 άρια και πάνω έχει διπλό συμπιεστή είναι ίδια με τα 9 άρια 12 άρια που έχουν μονο , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το σωστό είναι αυτό που είπες ότι πρέπει δηλαδή να διευκρινίζουμε για ποιο μιλάμε 

ειναι στα να λες ότι η toshiba που στα 18 άρια και πάνω έχει διπλό συμπιεστή είναι ίδια με τα 9 άρια 12 άρια που έχουν μονο , 

Έκανα quote το 24άρι gree αλλά ναι έχεις δίκιο.

Το γεγονός πάντως δεν αλλάζει. Είναι απαράδεκτο για μένα να μην ρίχνουν watt.

Όσο για τα Toshiba βάζω στοίχημα ότι και τα κάτω από 18αρια μοντέλα τους είναι το ίδιο προσεγμένα. Μένει να διαπιστωθεί βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επικοινωνία με το ψυκτικό,θα αλλαχτεί και η θέση της έξω μονάδας λόγω εγκλωβισμού του αέρα και αναγκαία θα μπει σωλήνωση από 5 έως 7 μέτρα...Ας ελπίσουμε ότι θα ρίξει πιο χαμηλά τα watt σε κατάσταση συντήρηση ς και θα επανέλθω με συγκριτικό...Πάντως στο μανουάλ εγκαταστάσης γράφει 3 μέτρα μίνιμουμ... Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, argitt είπε

Μετά από επικοινωνία με το ψυκτικό,θα αλλαχτεί και η θέση της έξω μονάδας λόγω εγκλωβισμού του αέρα και αναγκαία θα μπει σωλήνωση από 5 έως 7 μέτρα...Ας ελπίσουμε ότι θα ρίξει πιο χαμηλά τα watt σε κατάσταση συντήρηση ς και θα επανέλθω με συγκριτικό...Πάντως στο μανουάλ εγκαταστάσης γράφει 3 μέτρα μίνιμουμ... Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια...

Θα μου έκανε εντύπωση αν έριχνε κατανάλωση αλλά σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον.

Αυτό με τον εγκλωβισμό ψυχρού αέρα με ενδιαφέρει γιατί ίσως είναι η αιτία που το δικό μου είναι επιρρεπές στην συγκέντρωση πάγου.

Μπορείς να το αναλύσεις ; Ποιος το είπε; Γιατί; Λίγο ινφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο που είναι τοποθετημένη η έξω μονάδα είναι ένας μικρός προθάλαμος που δεν έχει πολύ καλό εξαερισμό και ο αέρας του ανεμιστήρα κτυπαει απέναντι σε μια καμάρα και ξαναγυρίζει οπότε ζοριζεται η μονάδα και δεν εξαερωνεται σωστά με φρέσκο αέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξω περίπου 16-17C, ρύθμιση μέσα στο σπίτι 22C ελάχιστη στιγμιαια κατανάλωση 180W ! Η εξωτερική δεν ακούγεται σχεδόν καθολου ούτε αν πας δίπλα της. Αν είχα το toyo τώρα, θα είχε ελάχιστη 900W,θα ακουγόταν σε όλο το τετράγωνο (λόγο υψηλής εξωτερικής θερμοκρασιας).. και αντί για 22 μέσα στο σπίτι θα είχα 24-25. Εντυπωσιασμενος :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έξω περίπου 16-17C, ρύθμιση μέσα στο σπίτι 22C ελάχιστη στιγμιαια κατανάλωση 180W ! Η εξωτερική δεν ακούγεται σχεδόν καθολου ούτε αν πας δίπλα της. Αν είχα το toyo τώρα, θα είχε ελάχιστη 900W,θα ακουγόταν σε όλο το τετράγωνο (λόγο υψηλής εξωτερικής θερμοκρασιας).. και αντί για 22 μέσα στο σπίτι θα είχα 24-25. Εντυπωσιασμενος :)

Το 18αρι έχεις με το power select?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι :)

Σε μια βδομάδα θα παραλάβω και θα τοποθετήσω κι εγώ το ίδιο 

εσενα πόση απόσταση έχουν οι σωλήνες 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Σε μια βδομάδα θα παραλάβω και θα τοποθετήσω κι εγώ το ίδιο 

εσενα πόση απόσταση έχουν οι σωλήνες 

2,5 - 3 μέτρα με κουλούρα πίσω από την εξωτερική μονάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...