Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Fujitsu όπως έχω δείξει και παλιότερα, δουλεύει μια χαρά με το Broadlink mini . 

Καλή φάση να το βάζεις από μακριά και να βρίσκεις το σπίτι ζεστό. 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπεις τη θερμοκρασία που έχεις σπίτι. 

Βέβαια, με ένα παλιό κινητό, το Alfred και ένα θερμόμετρο στην κατάλληλη θέση, και λύθηκε το πρόβλημα !!!!  😎

(έχω παραγγείλει αυτό , που σαν bluetooth θα το βλέπει κατευθείαν, αλλά μέχρι να έρθει τη βολεύουμε! ) 

viber-image.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 24/02/2019 at 22:33, liakjim said:

Εύκολο είναι. Με ανοικτό το κλιματιστικό, πατάς το check με κάτι μυτερό πχ μολύβι.

Το τηλεχειριστήριο θα δείξει 00.  

Αν δεν υπάρχει σφάλμα στη μνήμη θα χτυπήσει μια φορά. 

Αν υπάρχει θα χτυπήσει 10 φορές και θα πατήσεις τα βελάκια (On / OFF) για να περάσεις από τον κωδικό που σου δείχνει τον κωδικό σφάλματος και τον υποκωδικό. Πας στον πίνακα από κάτω και τον διαβάζεις. 

Μου το ξαναεκανε σημερα μετα απο ημερες. Εκανα το check και μου εβγαλε τα εξης σφαλματα : 3 11 12 1F. Να σημειωσω οτι ισως να υπαρχει προβλημα και με τις πριζες. Ακριβως στην ιδια ευθεια πιο κατω ειναι η πριζα για την τηλεοραση η οποια καμια φορα αναβοσβηνε οταν ειχα ταυτοχρονα και το πλυντηριο πιατων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Μου το ξαναεκανε σημερα μετα απο ημερες. Εκανα το check και μου εβγαλε τα εξης σφαλματα : 3 11 12 1F. Να σημειωσω οτι ισως να υπαρχει προβλημα και με τις πριζες. Ακριβως στην ιδια ευθεια πιο κατω ειναι η πριζα για την τηλεοραση η οποια καμια φορα αναβοσβηνε οταν ειχα ταυτοχρονα και το πλυντηριο πιατων..

Πολύ πιθανό, μιας και στο 1F σου λέει: 

Check power voltage.
(220–230–240 V +10%)

Το κλιματιστικό θα πρέπει να είναι στη δική του πρίζα που παίρνει από μια ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Μου το ξαναεκανε σημερα μετα απο ημερες. Εκανα το check και μου εβγαλε τα εξης σφαλματα : 3 11 12 1F. Να σημειωσω οτι ισως να υπαρχει προβλημα και με τις πριζες. Ακριβως στην ιδια ευθεια πιο κατω ειναι η πριζα για την τηλεοραση η οποια καμια φορα αναβοσβηνε οταν ειχα ταυτοχρονα και το πλυντηριο πιατων..

Με μια μικρή επιφύλαξη γιατί το βλαβολόγιο τους είναι περίεργο . Η πλακέτα εσωτερικού μηχανήματος ή μοτέρ εσωτερικού ή και τα δύο .  Μίλα με ψυκτικό καλύτερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2019 στις 6:46 ΜΜ, dimostr είπε

Φίλε η άγορα έγινε μέσω Κωτσόβολου έχει δωρεάν εγκατάσταση 

οι εγκαταστατες τους τρεις που συνεργάζεται ο Κωτσόβολος εδώ στη λαμια τους δυο τους ξέρω μου έχουν κάνει εγκατάσταση ο ένας στο toyotomi και ο άλλος το Samsung  έχουν κάνει καλή δουλειά 

 

Προσοχη μην ξεχασεις ελαχιστη αποσταση εξωτερικης και εσωτερικης μοναδας 3 μετρα, ρωτησα ψυκτικο της toshiba και μου ειπε οι πιεσεις του ψυκτικου υγρου ειναι προρυθμισμενες γι΄αυτη την αποσταση.

Επεξ/σία από wishmaster1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wishmaster1 είπε

Προσοχη μην ξεχασεις ελαχιστη αποσταση εξωτερικης και εσωτερικης μοναδας 3 μετρα, ρωτησα ψυκτικο της toshiba και μου ειπε οι πιεσεις του ψυκτικου υγρου ειναι προρυθμισμενες γι΄αυτη την αποσταση.

Ευχαριστώ για την πληροφορία θα τους δω αν πάνε να το βάλουν κοντά να έχω το νου μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το κλιματιστικο τοποθετειται μεσα εξω πες τους να  κανουν κουλουρα τους σωληνες και να τους βαλουν αναμεσα στον τοιχο και την εξωτερικη μοναδα οπως εκανα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wishmaster1 είπε

Εαν το κλιματιστικο τοποθετειται μεσα εξω πες τους να  κανουν κουλουρα τους σωληνες και να τους βαλουν αναμεσα στον τοιχο και την εξωτερικη μοναδα οπως εκανα και εγω.

Την εξωτερική μονάδα μάλλον θα την αφήσω πάτωμα όποτε θα έχει το μήκος , αν τη βάλω τοίχο εκε8 που είναι αυτό που θα αλλάξω τότε ναι πρέπει να γίνει κουλούρα πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Craven σου έχω video από το άναμμα και το κλείσιμο του Fujitsu και τους ήχους που βγάζει. 

Θέλει ακουστικά.

Το σπίτι κρύο , στους 17,1 C , εξωτερική 12C και το τηλεχειριστήριο στο 22, οπότε τα μέγιστα watts πήγαν μέχρι τα 2240W περίπου, για να πέσουν μετά από λίγο στα 1200W.

Στο 0:35 της εκκίνησης , μην τρομάξεις από τα κρακ, ήταν η σκαλίτσα που κατέβηκα 🤪

Το 2ο video είναι από το κλείσιμο. Το κλιματιστικό στους 24 για καμιά ώρα για να πιάσει θερμοκρασία το στοιχείο (αέρας στους 54C) .

Εδώ θα ακούσεις αρκετά κρακ. Ακούγονται δυνατά αλλά πίστεψέ με , είναι επειδή έχω το κινητό δίπλα. Όταν κάθομαι στο σαλόνι, ζήτημα να ακούσω 1-2. 

Στην πράξη, επειδή το έχω με ρύθμιση στους 21 παίζει πολύ πιο κάτω σε watt και άρα σε θερμοκρασία αέρα, οπότε δεν ακούω τίποτα ή άντε 1-2 πολυυυυυ αχνά. 

Ετοιμάσου για τα πιο βαρετά 20΄της ζωής σου :

 

Αν βαριέσαι, στο 2ο video , σου βάζω waveform όπου φαίνονται τα σημαντικότερα events ώστε να πας κατευθείαν (πάτα πάνω στην εικόνα για πιο ευκρίνεια, πάνω είναι η κλίμακα του χρόνου ) :

e02da20e7871feef322676a1575203c1.png

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Την εξωτερική μονάδα μάλλον θα την αφήσω πάτωμα όποτε θα έχει το μήκος , αν τη βάλω τοίχο εκε8 που είναι αυτό που θα αλλάξω τότε ναι πρέπει να γίνει κουλούρα πίσω 

Προτίμησε στο πάτωμα να την βάλεις . Αποφεύγεις την πιθανότητα συντονισμών και μεταφοράς θορύβου στο μέσα χώρο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, liakjim said:

Πολύ πιθανό, μιας και στο 1F σου λέει: 

Check power voltage.
(220–230–240 V +10%)

Το κλιματιστικό θα πρέπει να είναι στη δική του πρίζα που παίρνει από μια ασφάλεια.

Στη δική του πρίζα είναι. Τώρα από πίσω τι ακριβώς παίζει με την συνδεσμολογια δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα...Μια ερωτησούλα απλής φύσεως...Εμένα οι σωλήνες έχουν μήκος 1 μέτρο και 80 πόντους....Τι επιπτώσεις έχω???Να ξανάφερω τον ψυκτικό και να μου κάνει σωλήνωση πάνω από 3 μέτρα η να το αφήσω όπως έχει????Και κάτι τελευταίο...Το Gree έχει πραγματική αναμονή 0.5 watt...

Επεξ/σία από argitt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...