Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα βιντεοσκοπισω το Fujitsu όταν είναι στα τέρματα και κλείσει. Μπορεί να ακουστούν λίγα αδιαορατα τσικ τσικ.

Όσο λειτουργεί, ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Τον καημένο 😆

Δε μου έχουν κάνει παράπονα , μάλλον δεν έχουν παραισθήσεις όπως φαίνεται η τουλάχιστον δεν έχουν κάποιο λόγο που να τους ενοχλεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δε μου έχουν κάνει παράπονα , μάλλον δεν έχουν παραισθήσεις όπως φαίνεται η τουλάχιστον δεν έχουν κάποιο λόγο που να τους ενοχλεί 

Θα σου κάνουν το καλοκαίρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως , αλλά μη το κάνουμε σαν το ανέκδοτο με το γρύλο 

Προφανώς δε το ξέρεις το ανέκδοτο , θα ήταν πολύ διδακτικό στη περίπτωση σου αν το ηξερες

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη αλλά από την στιγμή που τα daikin θα τα έχετε συνέχεια σε λειτουργία , γιατί σας απασχολούν οι ήχοι της συστολής όταν το κλείνετε αφού δεν θα το κλείνετε ;

Μα ποιος είπε ότι θα τα έχω συνέχεια σε λειτουργία? Είπα ξεκάθαρα πως δουλεύει μια το ένα μια το άλλο κλιματιστικό (νομίζω ήμουν ξεκάθαρος τι έγραψα) οπότε αν πας να κοιμηθείς, το ανάβεις και θες μισή ή παραπάνω ώρα να σταματήσουν τα τακ, ε είναι λίγο σπαστικό, δεν νομίζεις? (αυτό χωρίς όμως να λέω πως δεν κοιμάσαι πλέον.. πριν δεν κοιμόσουν). Τώρα αν αυτά τα τακ είναι έντονα ή όχι ώστε να ενοχλούν.. όχι δεν είναι τόσο, αν και αυξήθηκαν αντί να μειωθούν πράγμα που όπως είπα με έκανε να ανησυχήσω λιγάκι αλλά ίσως ήταν απλά τυχαίο και αύριο να είναι λιγότερα μεθαύριο περισσότερα κτλ.

Τέλος, εγώ μίλησα για την κατηγορία της τιμής και αν αυτό είναι λογικό, όχι αν ξεπερνιέται με κόλπα ανάβοντας το πχ 24/7 .. είπα ότι δεν είναι φυσικά τόσο ενοχλητικό αλλά αν έχεις πληρώσει 1000 ευρώ για ένα 9ρι (θες λάθος μου? δεκτό) απορείς για το παραμικρό. Είναι σαν να με ρωτάς "Γιατί σε νοιάζει αν η BMW που πήρες τρίζει λιγάκι το port bagaz όταν κλείνει αφού θα το έχεις κλειστό συνήθως και θα το ανοίγεις σπάνια?" ε θα σε νοιάζει αν έχεις σκάσει 40-50 χιλιάρικα για αυτήν. Αν όμως τρίζει σε όλα πλέον λίγο τότε ΟΚ! απλή απορία ήταν :).

Το θέμα δεν είναι αν είναι κάτι που δεν μπορώ να ζήσω μαζί του ή όχι, αν δεν αυξηθούν θα ζήσω με αυτά φυσικά και ας το περίμενα καλύτερο απ το panasonic των 15 χρόνων, απλά ζήτησα να μάθω αν είναι φυσιολογικό ή όχι σε αυτή την κατηγορία τιμής γιατί στο μυαλό μου είχα πως σε τέτοια κατηγορία, δεν θα είχα κιχ. Δεν μιλάω για πρόβλημα για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για κάποια τακ όπως αναφέρουν αρκετοί σε αρκετά μοντέλα εδώ μέσα σε αρκετά ήπιο βαθμό και όχι σαν να έχεις πάρει ένα σφυρί και να βαράς το AC όπως πριν ή να πετάγεσαι στην μέση της νύχτας να κάνεις άκρη γιατί νομίζεις πως διαλύεται και πέφτει πάνω σου :P Μιλάμε για απλή απορία εδώ απλά και μόνο για αυτή την κατηγορία τιμής και τίποτε παραπάνω καθώς είμαι ο πρώτος που λέω για Daikin οπότε (κακώς) κάνω το πειραματόζωο, όπως επίσης αν με την εμπειρία σας γνωρίζετε αν αυτοί οι ήχοι με τον καιρό μειώνονται ή όχι σε τέτοιας ποιότητας πλαστικά. Ούτε πρόβλημα αναφέρω ούτε τίποτα. :) Τα ξεκαθαρίζω γιατί απ την απάντηση, αισθάνομαι ότι υπάρχει παρεξήγηση στο τι εννοώ (άσχετα αν επαναλαμβάνω ξανά και ξανά τα τελευταία για να μην υπάρξει..)

2 ώρες πριν, guzel είπε

Το πρώτο που είχαν βάλει έκανε τακ ο ανεμιστηρας., Ο οποίος έστρωσε όταν το έβαλα στο φουλ. Μου το αλλάξε ο Κωτσόβολος προληπτικά.

Θορύβους συστολής διαστολής όμως δεν κάνει στη συχνότητα του toyotomi, φαίνεται άλλωστε από τα πλαστικά του που είναι κατά πολύ ανώτερα 

Αν λες για την φτερωτή τότε φαντάζομαι θα ήταν κάποιο συνεχόμενο περιοδικό τακ και όχι συστολής διαστολής οπότε άλλο αυτό όπως λες και εσύ (σοβαρό θέμα με την φτερωτή είχε το ένα passion eco αλλά όχι απλά τακ αλλά σαν αεροπλάνο με έλικα σε απογείωση :P). Τα πλαστικά του Daikin όντως είναι πολύ ανώτερα, το καταλαβαίνεις όταν πριν ακουμπούσα το AC (όχι πίεζα, ακουμπούσα απλά) και έτριζε ολόκληρο και τώρα είναι σχεδόν απόλυτα ήσυχο ενώ τα πλαστικά του είναι "μαλακά". Γενικά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δεν εντόπισα κανένα σημείο που αν το ακουμπήσεις κάνει το οποιοδήποτε "τακ" μιας και τα πλαστικά του φαίνονται ιδιαίτερα ποιοτικά.

Πάντως για να μην παρεξηγούμαι, στην κλίμακα 0-100 για θορύβους στην εσωτερική μονάδα, το Nemesis ήταν στο 100 (είχε όμως το πιο ήσυχο εξωτερικό μηχάνημα που έχω δει ποτέ), το passion eco το ένα ήταν στο 90 και το άλλο ήταν στο 60 (αν δεν είχε θέμα με την φτερωτή θα το κράταγα αυτό... σε τέτοια κατηγορία τιμής τα δικαιολογούσα όσα έκανε ή έστω τα ανεχόμουνα.. το 12ρι έκανε λιγότερα απ τα μισά λεφτά που έχει το 9ρι daikin τι να λέμε τώρα) ενώ τα daikin είναι στο 20... τα panasonic που λέω, ήταν στο 10 και πολύ λέω αλλά είχε φτάσει η ώρα τους :) Σίγουρα λοιπόν το Daikin με το (συγκεκριμένο προβληματικό μιας και άλλη λένε ότι είναι μια χαρά) Nemesis, είναι μέρα με την νύχτα. Αυτό για να μην υπάρχει παρεξήγηση πως αναφέρω κάποιο φοβερό πρόβλημα πλέον (γιατί παρεξηγήσεις όπως βλέπουμε μια χαρά υπάρχουν στον γραπτό λόγο...). Εφόσον λες "στην συχνότητα του toyotomi" φαντάζομαι κάνει και εσένα κάποια ψιλά οπότε πιθανόν να είναι απόλυτα φυσιολογικό και με τα panasonic να είχα απλά πέσει στην περίπτωση ή στην super συναρμολόγηση :)

Να σαι καλά για την απάντηση! :)

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Craven

 

τα ινβερτερ θα πρέπει να δουλεύουν 24/7. Τότε πιάνουν τη μέγιστη απόδοση και οικονομία.

Όσο για τα πλαστικά, θεωρώ ότι δεν μπορείς να πας κόντρα στη φυσική = συστολή ενός συστήματος που αποτελείται από πολλά διαφορετικά υλικά .

Νομίζω ότι η πιο απλή λύση είναι απλά να μην τα κλείνετε.

Φυσικά πάντα καλοπροαίρετα και με μηδενική διάθεση αστειισμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Craven

τα ινβερτερ θα πρέπει να δουλεύουν 24/7. Τότε πιάνουν τη μέγιστη απόδοση και οικονομία.

Όσο για τα πλαστικά, θεωρώ ότι δεν μπορείς να πας κόντρα στη φυσική = συστολή ενός συστήματος που αποτελείται από πολλά διαφορετικά υλικά .

Νομίζω ότι η πιο απλή λύση είναι απλά να μην τα κλείνετε.

Φυσικά πάντα καλοπροαίρετα και με μηδενική διάθεση αστειισμου.

Να σαι καλά... αν δεις και το edit που έκανα, εξηγώ πως δεν αναφέρω πρόβλημα, γιατί πιθανόν δεν έγινα κατανοητός.. μια απλή απορία είναι για την κατηγορία της τιμής και τίποτε άλλο. Είμαι σίγουρος πως και το Panasonic έκανε κάποια (που θα χω διαγράψει απ την μνήμη μου και τώρα διογκώνω λόγω του τι τραβήξαμε τόσους μήνες.. ). Δεν υπάρχει σύγκριση με πριν, η ποιότητα είναι ΠΟΛΥ ανώτερη και οι ήχοι είναι στο 1/20 για να είμαι ξεκάθαρος σε αυτό. Δεν μιλάω λοιπόν για κάποιο "πρόβλημα" απλά ήθελα αυτό που έκανες μόλις, μια επιβεβαίωση, ίσως γιατί εμένα η μνήμη μου παίζει παιχνίδια (ή απλά η panasonic είχε κάνει μαγικά ή ήταν πιο "απλό" το όλο σύστημα αφού εδώ έχουμε κουτάκια για τα wlan, κουτάκια για τα flash streamer, θήκες για τον ιονιστή κτλ που φαντάζομαι απο 1 τακ να κάνει το καθένα extra, έχει λογική μετά το ότι έχουμε συνολικά παραπάνω), οπότε απ ότι κατάλαβα όλα κάνουν τους θορύβους τους είτε στα 500 είτε στα 1500 :) (προβληματικό μόνο μην σας τύχει ποτέ ευχή και κατάρα σας δίνω.. δεν μπορείτε να φανταστείτε καν :P)

Το να μην τα κλείνω εφόσον φεύγουμε απ την κρεβατοκάμαρα και πάμε στο σαλόνι, είναι λίγο δύσκολο.. το να δουλεύει 10-12 ώρες το ένα και άλλες τόσες το άλλο είναι πιο εφικτό... είναι τέτοιο το σχήμα του σπιτιού και έχουμε συνηθίσει και λόγο θορύβου να απομονώνουμε τους χώρους που προσπάθησα να κάνω ότι είπες το Σάββατο, όντως ήταν μικρή η κατανάλωση όπως είπα για 3 AC απλά δεν ήταν πρακτικό για άλλους λόγους (ήχου κυρίως). Στο ότι εσύ έχεις δίκιο δεν το συζητάμε.. αποδείχτηκε το Σάββατο αυτό άλλωστε όπως είπα. Μια χαρά είναι τα Daikin, ποιοτικότατα, οικονομικότατα στην λειτουργία τους (130watt δεν είδα αλλά το να δουλεύει με 5 βαθμούς έξω στα 400 το 90% του χρόνου λειτουργίας για εμένα είναι super).

Να στε καλά παιδιά για τις απαντήσεις και δεν το κουράζουμε άλλο το θέμα :).. ώρα για σοβαρότερα πράγματα για το forum, για μετρήσεις κτλ :)

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

Ήχος εξωτερικής μονάδας στους 21 βαθμούς 

Μια χαρά είναι.

14 λεπτά πριν, Craven είπε

 

 

Να στε καλά παιδιά για τις απαντήσεις και δεν το κουράζουμε άλλο το θέμα :).. ώρα για σοβαρότερα πράγματα για το forum, για μετρήσεις κτλ :)

Όλα τα θέματα είναι εξίσου σοβαρά και όλα μαζί δημιουργούν την εικόνα της αγοράς που έχει βοηθήσει πιστεύω . Αλλιώς το θέμα δεν θα είχε λόγο ύπαρξης. Προσωπικά θα ήθελα και άλλες πληροφορίες από σένα μιας και δεν έχουμε πολλά μέλη με daikin, όπως και άλλες μετρήσεις κατανάλωσης , μέχρι πόσο κατεβαίνουν στην ελάχιστη κατανάλωση, κάνα video από τις εξωτερικές μονάδες σε λειτουργία , από τις εσωτερικές, video από τους ήχους που αναφέρεις κτλ

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Craven είπε

Μα ποιος είπε ότι θα τα έχω συνέχεια σε λειτουργία? Είπα ξεκάθαρα πως δουλεύει μια το ένα μια το άλλο κλιματιστικό (νομίζω ήμουν ξεκάθαρος τι έγραψα) οπότε αν πας να κοιμηθείς, το ανάβεις και θες μισή ή παραπάνω ώρα να σταματήσουν τα τακ, ε είναι λίγο σπαστικό, δεν νομίζεις? (αυτό χωρίς όμως να λέω πως δεν κοιμάσαι πλέον.. πριν δεν κοιμόσουν). Τώρα αν αυτά τα τακ είναι έντονα ή όχι ώστε να ενοχλούν.. όχι δεν είναι τόσο, αν και αυξήθηκαν αντί να μειωθούν πράγμα που όπως είπα με έκανε να ανησυχήσω λιγάκι αλλά ίσως ήταν απλά τυχαίο και αύριο να είναι λιγότερα μεθαύριο περισσότερα κτλ.

Τέλος, εγώ μίλησα για την κατηγορία της τιμής και αν αυτό είναι λογικό, όχι αν ξεπερνιέται με κόλπα ανάβοντας το πχ 24/7 .. είπα ότι δεν είναι φυσικά τόσο ενοχλητικό αλλά αν έχεις πληρώσει 1000 ευρώ για ένα 9ρι (θες λάθος μου? δεκτό) απορείς για το παραμικρό. Είναι σαν να με ρωτάς "Γιατί σε νοιάζει αν η BMW που πήρες τρίζει λιγάκι το port bagaz όταν κλείνει αφού θα το έχεις κλειστό συνήθως και θα το ανοίγεις σπάνια?" ε θα σε νοιάζει αν έχεις σκάσει 40-50 χιλιάρικα για αυτήν. Αν όμως τρίζει σε όλα πλέον λίγο τότε ΟΚ! απλή απορία ήταν :).

Το θέμα δεν είναι αν είναι κάτι που δεν μπορώ να ζήσω μαζί του ή όχι, αν δεν αυξηθούν θα ζήσω με αυτά φυσικά και ας το περίμενα καλύτερο απ το panasonic των 15 χρόνων, απλά ζήτησα να μάθω αν είναι φυσιολογικό ή όχι σε αυτή την κατηγορία τιμής γιατί στο μυαλό μου είχα πως σε τέτοια κατηγορία, δεν θα είχα κιχ. Δεν μιλάω για πρόβλημα για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για κάποια τακ όπως αναφέρουν αρκετοί σε αρκετά μοντέλα εδώ μέσα σε αρκετά ήπιο βαθμό και όχι σαν να έχεις πάρει ένα σφυρί και να βαράς το AC όπως πριν ή να πετάγεσαι στην μέση της νύχτας να κάνεις άκρη γιατί νομίζεις πως διαλύεται και πέφτει πάνω σου :P Μιλάμε για απλή απορία εδώ απλά και μόνο για αυτή την κατηγορία τιμής και τίποτε παραπάνω καθώς είμαι ο πρώτος που λέω για Daikin οπότε (κακώς) κάνω το πειραματόζωο, όπως επίσης αν με την εμπειρία σας γνωρίζετε αν αυτοί οι ήχοι με τον καιρό μειώνονται ή όχι σε τέτοιας ποιότητας πλαστικά. Ούτε πρόβλημα αναφέρω ούτε τίποτα. :) Τα ξεκαθαρίζω γιατί απ την απάντηση, αισθάνομαι ότι υπάρχει παρεξήγηση στο τι εννοώ (άσχετα αν επαναλαμβάνω ξανά και ξανά τα τελευταία για να μην υπάρξει..)

Αν λες για την φτερωτή τότε φαντάζομαι θα ήταν κάποιο συνεχόμενο περιοδικό τακ και όχι συστολής διαστολής οπότε άλλο αυτό όπως λες και εσύ (σοβαρό θέμα με την φτερωτή είχε το ένα passion eco αλλά όχι απλά τακ αλλά σαν αεροπλάνο με έλικα σε απογείωση :P). Τα πλαστικά του Daikin όντως είναι πολύ ανώτερα, το καταλαβαίνεις όταν πριν ακουμπούσα το AC (όχι πίεζα, ακουμπούσα απλά) και έτριζε ολόκληρο και τώρα είναι σχεδόν απόλυτα ήσυχο ενώ τα πλαστικά του είναι "μαλακά". Γενικά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δεν εντόπισα κανένα σημείο που αν το ακουμπήσεις κάνει το οποιοδήποτε "τακ" μιας και τα πλαστικά του φαίνονται ιδιαίτερα ποιοτικά.

Πάντως για να μην παρεξηγούμαι, στην κλίμακα 0-100 για θορύβους στην εσωτερική μονάδα, το Nemesis ήταν στο 100 (είχε όμως το πιο ήσυχο εξωτερικό μηχάνημα που έχω δει ποτέ), το passion eco το ένα ήταν στο 90 και το άλλο ήταν στο 60 (αν δεν είχε θέμα με την φτερωτή θα το κράταγα αυτό... σε τέτοια κατηγορία τιμής τα δικαιολογούσα όσα έκανε ή έστω τα ανεχόμουνα.. το 12ρι έκανε λιγότερα απ τα μισά λεφτά που έχει το 9ρι daikin τι να λέμε τώρα) ενώ τα daikin είναι στο 20... τα panasonic που λέω, ήταν στο 10 και πολύ λέω αλλά είχε φτάσει η ώρα τους :) Σίγουρα λοιπόν το Daikin με το (συγκεκριμένο προβληματικό μιας και άλλη λένε ότι είναι μια χαρά) Nemesis, είναι μέρα με την νύχτα. Αυτό για να μην υπάρχει παρεξήγηση πως αναφέρω κάποιο φοβερό πρόβλημα πλέον (γιατί παρεξηγήσεις όπως βλέπουμε μια χαρά υπάρχουν στον γραπτό λόγο...). Εφόσον λες "στην συχνότητα του toyotomi" φαντάζομαι κάνει και εσένα κάποια ψιλά οπότε πιθανόν να είναι απόλυτα φυσιολογικό και με τα panasonic να είχα απλά πέσει στην περίπτωση ή στην super συναρμολόγηση :)

Να σαι καλά για την απάντηση! :)

Ναι θα είχα και εγώ θέμα αν ήταν στην κρεβατοκάμαρα το κλιματιστικό. Στο κάνει σε κάθε κλείσιμο / άνοιγμα; Το δικό μου δεν έχει συγκεκριμένο ρυθμο , αλλά το έχω ακούσει να το κάνει συνολικά 2-3 φορές και όχι κάτι σπουδαίο και νομίζω το είχε κάνει στο κλείσιμο τις πρώτες ημερες. Αν είναι έντονος ο ήχος να τους πάρεις τηλ να το αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, guzel είπε

Ναι θα είχα και εγώ θέμα αν ήταν στην κρεβατοκάμαρα το κλιματιστικό. Στο κάνει σε κάθε κλείσιμο / άνοιγμα; Το δικό μου δεν έχει συγκεκριμένο ρυθμο , αλλά το έχω ακούσει να το κάνει συνολικά 2-3 φορές και όχι κάτι σπουδαίο και νομίζω το είχε κάνει στο κλείσιμο τις πρώτες ημερες. Αν είναι έντονος ο ήχος να τους πάρεις τηλ να το αναφέρεις.

Χθες το έκανε αρκετά το βράδυ και το έκανε και λίγο και κατά την λειτουργία (αυτό δεν ήταν καλό..) .. φαίνεται να είναι ήχος συστολής-διαστολής απλά δεν έχω εντοπίσει το σημείο αν και ανέβηκα και περίμενα να ακούσω (εντόπισα το σημείο που ακούγεται συνήθως αλλά ακουμπώντας εκεί τα πλαστικά δεν ακούγεται κιχ, οπότε είναι κάτι πιο εσωτερικά)...δυστυχώς δεν το κάνει 2-3 φορές αλλά αρκετά αλλά ευτυχώς όχι σε βαθμό του να σε ξυπνάει (ενοχλεί λιγάκι αν το ανάψεις λίγη ώρα πριν πας για ύπνο) και ευτυχώς μετά απο πχ 20-30 λεπτά σταματάει. Δυστυχώς εφόσον δεν είναι φανερό πρόβλημα όπως πριν όπως στα προηγούμενα AC, αλλά ήχοι συστολής διαστολής δεν νομίζω να επιδέχεται αναφοράς. Απ ότι έχω καταλάβει, σε σχέση με τα παλιά AC πλέον γίνεται σε όλα έκπτωση στα πλαστικά και όλα αυτά τα extra που έχουν μπει μέσα κουτάκια παρακουτάκια κάνουν τα πράγματα χειρότερα... πάντως αν ακούγονται τα πλαστικά σε ένα Daikin των 1000 μετά τι απαίτηση να έχεις για ένα AC των 400 :) 

Από περιέργεια δοκίμασα το panasonic σήμερα το πρωί για να δούμε αν είμαστε τρελοί/υπερβολικοί/άδικοι, δεν εβγαλε κιχ ούτε στο άνοιγμα ούτε στο κλείσιμο ούτε πουθενά. Μάλλον τα panasonic του 2004-2005 ήταν πολύ ανώτερα στα πλαστικά τους και στην συναρμολόγηση τους από τα daikin του 2018-2019. Επίσης έχω την εντύπωση (λέω έτσι γιατί νόμιζα τόσες μέρες ότι έχει αρχίσει να ακούγεται το fujitsu απο δίπλα αλλά μάλλον δεν είναι αυτό) πως ενώ έξω το daikin είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο, μέσα απ τον τοίχο περνάει υπόκωφο βόμβο.. για να το περιγράψω, είναι σαν να έχει κάποιος αναμμένο το αυτοκίνητο του στο ρελαντί για να ζεσταθεί αν γίνομαι κατανοητός. Ελπίζω να κάνω λάθος και να προέρχεται από αλλού (θα το ξεκαθαρίσω τις επόμενες μέρες) αλλά αν πάντως κάνει τακ τακ μέσα και βόμβο απ έξω... αφήστε τα Daikin παίδες :) Δεν είναι τα τακ τακ το μεγάλο πρόβλημα και να πρέπει να φας τον τόπο βρεις άλλο που να μην κάνει, ακόμα και ο βόμβος απ αυτό να είναι λύνεται αφού περνάει μόνο απ τον τοίχο με αντικραδασμικά αν χρειαστεί (αλλά λεφτά εδώ λεφτά εκεί να δω πόσο θα μου πάνε στο τέλος),  αυτό που εννοώ είναι πως αν κάνει τέτοια αυτό των 1000 τότε γιατί να πας τελικά στων 1000 αφού την καλή κατανάλωση με τα ίδια τακ κτλ την βρίσκεις πχ και με 300 κάτω. Τσάμπα τα χρήματα (και ακόμα πιο τσάμπα αν πληρώσεις και μια 5ετία εγγύησης όπως εγώ.. με 500 λοιπόν διαφορά έπαιρνα άλλο ένα!). Αν είχα πληρώσει 500 πχ θα ήμουν ευχαριστημένος. Μια χαρά είστε με τα Toshiba και καλά να πάθω που ήθελα πειράματα εγώ που δεν έχω πάρει ως τώρα τίποτα μη δοκιμασμένο! Τώρα θα τα λουστώ. Τουλάχιστον σε σχέση με πριν είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα, , έχει καλή κατανάλωση και είναι πολύ πολύ πιο ήσυχο σε σχέση με το nemesis, απλά τα τόσα παραπάνω λεφτά δεν άξιζε για να γίνω κατανοητός, δεν νοιώθω ότι πήγα μια σκάλα πάνω από ένα των 500-600 :) Αυτά για να βοηθήσω υποψήφιους αγοραστές σε σχέση με τα έως τώρα δεδομένα.

ΣΚ θα προσπαθήσω να τραβήξω κάνα video την εσωτερική και εξωτερική μονάδα, να δω καταναλώσεις σε νορμαλ θερμοκρασίες (και κυρίως και στο 9ρι που δεν έχω τσεκάρει ακόμα) κτλ. Δυστυχώς δεν έχω καλό μετρητή και αν και το συγκεκριμένο μοντέλο υποστηρίζει παρακολούθηση κατανάλωσης μέσα απ το extra wifi module (απ τα λίγα χαρακτηριστικά που λες άντε εδώ είμαι σε μεγαλύτερη κατηγορία AC) το module Ελλάδα έχει 85 ευρώ 😮

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας YouTube βρηκα εκπληκτικά βιντεάκια για Toshiba σε πραγματικά ακραίες συνθήκες.

 

Θόρυβος 22αρι:

😮

**Στο δεύτερο βίντεο δεν γράφει αν είναι toshiba

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...