Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για αυτο είπα άν εννοει αυτο που περιγραφει εδω : https://ibb.co/jwmQnrC

τοτε Respect :)

Αυτό είναι εγκατεστημένο σε αντλίες θερμότητας.

Ίσως ένα τηλέφωνο στην Toshiba με ερώτημα "τί εννοείτε με αυτό, γιατί σκέφτομαι να αγοράσω " θα μας έλυνε την απορία αν και επαναλαμβάνω ότι δεν είναι μέσα στο service manual όπου λέει ξεκάθαρα ότι κάνει αντιστροφή κύκλου με την τετράοδη .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

28 λεπτά πριν, guzel είπε

Το έβαλε ένας γνωστός μου (shorai 24αρι) σε χωριό με πολύ μεγάλο υψομετρο, (κοντά στα Ανώγεια Κρήτης) θα πάω μαλλον ΣΚ και θα βγάλω βίντεο.  Δεν του έκοψε τώρα με τον χιονιά καθόλου.

Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσο μπορεί να κατέβει το 24αρι.

Υστερ απο τα γραφόμμενα  σκεφτομε για ενα shorai 24αρι

Κανε ενα review  να δουμε τη λεει!!!

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι εγκατεστημένο σε αντλίες θερμότητας.

Ίσως ένα τηλέφωνο στην Toshiba με ερώτημα "τί εννοείτε με αυτό, γιατί σκέφτομαι να αγοράσω " θα μας έλυνε την απορία αν και επαναλαμβάνω ότι δεν είναι μέσα στο service manual όπου λέει ξεκάθαρα ότι κάνει αντιστροφή κύκλου με την τετράοδη .

Ούτος η αλλως θα έκανε με αντιστροφη κύκλου, αν παγώσει φουλ η μονάδα.. , αν ομως παγώσει σε ένα σημειο.. και μπορεί το Bypass  να το λιώσει, δεν θα χρειαστει να κάνει απόψυξη (αρα καθυστερεί την λειτουργία της απόψυξης) . Απλα το συνδύασα στο μυαλο μου επειδη είδα το κλιματιστικο εξω με παγο κάτω, να το λιώνει, να τρέχει νερο αβερτα σαν βρυσουλα στην αποχευτευση, οι δυο ανεμιστήρες μεσα εξω να δουλευουν ,και  ο μέσα βγάζει χλιαρο αέρα.

Αλλα δεν υποστηριζω οτι εχει κατι τετοιο η μοναδα. Ισως είπα :)

Οταν πηρα τηλέφωνο (πριν το αγορασω) να ρωτησω τι ειναι το power select, μου δωσαν τηλεφωνο απο εναν εδω θεσσαλονικη, και δεν ειχε ιδεα τι ειναι το Power select.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ούτος η αλλως θα έκανε με αντιστροφη κύκλου, αν παγώσει φουλ η μονάδα.. , αν ομως παγώσει σε ένα σημειο.. και μπορεί το Bypass  να το λιώσει, δεν θα χρειαστει να κάνει απόψυξη (αρα καθυστερεί την λειτουργία της απόψυξης) . Απλα το συνδύασα στο μυαλο μου επειδη είδα το κλιματιστικο εξω με παγο κάτω, να το λιώνει, να τρέχει νερο αβερτα σαν βρυσουλα στην αποχευτευση και μέσα να δουλευει κανονικά βγάζοντας χλιαρο αέρα.

Αλλα δεν υποστηριζω οτι εχει κατι τετοιο η μοναδα. Ισως είπα :)

Να ανοίγει μερικώς η 4οδη και να αφήνει ζεστό να πάει έξω?

Δεν αποκλείεται , αλλά θέλει σιγουριά εκ μέρους σου. Μπορεί να έλιωσε ο πάγος έξω γιατί έριξε watts ή κάτι άλλο.

Στο manual δεν το λέει. Θα ρωτήσω και τον αδερφό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να ανοίγει μερικώς η 4οδη και να αφήνει ζεστό να πάει έξω?

Δεν αποκλείεται , αλλά θέλει σιγουριά εκ μέρους σου. Μπορεί να έλιωσε ο πάγος έξω γιατί έριξε watts ή κάτι άλλο.

Στο manual δεν το λέει. Θα ρωτήσω και τον αδερφό μου.

Μπορει να εχεις 100% δικιο, πολλα πραγματα μπορει να δημιουργήσαν μια τετοια κατάσταση(χαμηλωσαν τα watt,αλλαξε η εξωτερικη θερμοκρασια,μόλις είχε τελειώσει ενα αθορυβο γρήγορο defrost,δεν ειχα προλάβει να πιω καφε.. :) και αλλα πολλα) για αυτο δεν λεω οτι εχει κατι τετοιο η μοναδα.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφός μου (ψυκτικός) , μου είπε ότι δεν έχει υπόψη του κάποια οικιακή μονάδα με αυτό το σύστημα παρά μόνο σε μεγάλες επαγγελματικές μονάδες .

Παρόλα αυτά, το Shorai φαίνεται ότι περνάει ένα ακόμα crash test. Καταπληκτικό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Craven είπε

Ναι.. το ξέρω πως είναι φυσιολογικοί αυτοί οι ήχοι πλέον. Μόνο για την κατηγορία τιμής δεν ξέρω αν πρέπει να ακούγονται έστω και αυτοί σε συσκευές των 1000 ευρώ. Κατά τα άλλα οκ

Το shorai δεν κάνει τέτοιους ήχους. .το έκανε το toyotomi όταν άνοιγε και έκλεινε.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ισχύει κάτι τέτοιο, ίσως είχε κάνει defrost και δεν το πρόσεξα.. πάντος κάπως, ο πάγος έφυγε.. Να προσθέσω επίσης μερικά πράγματα σχετικά με το Shorai 18 μια και που το έχω περίπου 12 μέρες .

Η εσωτερική μονάδα , τα πλαστικά της κάνουν θόρυβο σπάνια, όταν ξεκινάει ( τσακ τσακ) στην θέρμανση (όχι ιδιαίτερα δυνατά, αλλά σαφώς λιγότερα και για λιγότερη ώρα σε σχέση με το toyo που έκανε πάντα). Ωστόσο εγώ που το έχω συνέχεια ανοιχτό δεν κάνει σχεδόν ποτέ.

Ο ανεμιστήρας / συμπεριφορά στις χαμηλές στροφές είναι τουλάχιστον υποδειγματικός ..δεν ακούγεται η εσωτερική μονάδα αν δουλεύει η όχι.. Όταν δουλεύει στις υψηλές σκάλες ανεμιστήρα όμως έχει βαβούρα (αλλά περιμένω από ένα συμφορουμίτη να πάει τεχνικός να δει γιατί κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας του, μήπως και είναι θέμα παρτίδας και όχι γενικά των Shorai)

Η εξωτερική μονάδα είναι πολύ αθόρυβη (ειδικά στις χαμηλές στροφές δεν κάνει κιχ), παρόλα αυτά ,όταν λειτουργεί δυνατά και ζορίζεται , ακούγεται,  κάνει φασαρία ο  συμπιεστης (λογικο βέβαια) όπως και έναν χαρακτηριστικό  συνεχόμενο  υψηλής συχνότητα ήχο. 

Όταν πατας π.χ. το High Power , η αν αλλάξεις επιθυμητή θερμοκρασία στο κλιματιστικό , αργει πολύ να ανεβάσει στροφές και ίσως για αυτό μερικά videakia που έχουν βάλει κάποιοι με shorai μας κάνουν να θεωρούμε ότι είναι τελείως αθόρυβο (δεν έχει ανεβάσει ακόμα πολλές στροφές, μπορεί να κάνει και πάνω από 5-10 λεπτά για να ανεβάσει τέρμα από την στιγμή που το ζητάμε. , δεν το εχω μετρήσει πόση ώρα ακριβώς αλλα αργεί χαρακτηριστικά ). Παρόλα αυτά καμία σχέση με την φασαρία θόρυβο που έκανε η εξωτερική μονάδα του Toyotomi, μέρα με την νύχτα.

Σε χαμηλό φόρτο η συμπεριφορά του είναι τέλεια, μια φορα μόνο μου έκλεισε, επειδή είχε πραγματικά ζέστη έξω, το σπιτι το χτυπούσε ο ήλιος και ανέβηκε η θερμοκρασία παραπάνω από την επιθυμητη μέσα στο σπίτι.

Στα κρύα μέχρι τώρα, με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.. κρατάει άνετα το σπίτι στην επιθυμητή θερμοκρασία (23 το έχω), δεν έχει ακόμα χρειαστεί να ανοίξω καμία άλλη πηγή θέρμανσης. Επίσης η θερμικη άνεση που έχει το σπίτι, μου φαίνεται και αυτή υποδειγματική (δεν χρειάζεται να παίζω την θερμοκρασία του πάνω κατω),έχει σταθερή θερμοκρασία.

Το τηλεχειριστηριο ακόμα το θεωρω απαράδεκτο, άβολο, περίεργο. 

Λεπτομέρειες: Όταν πατάς το High Power (σαν το Powerful των DAIKIN είναι) χάνει το "Comfort Flow" ,και πρέπει να το ξαναβάλεις.

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει, με την ταχύτητα του ανεμιστήρα, φαίνεται να εξαρτάται από την θερμοκρασία εξόδου αέρα, δηλαδή άλλη ποσοτητα αέρα βγάζει όταν ξεκινάει το μηχανημα (και το εχεις βάλει π.χ. χειροκίνητα στην τελευταια σκάλα),και άλλη ποσότητα αέρα όταν έχει ήδη ζεστάνει τον αέρα μέσα στο σπίτι/δωμάτιο (πάλι χειροκίνητα στην τελευταία σκάλα). 

Λέει ότι έχει ECO λειτουργία.. τώρα πια με το power select ECO δεν έχει.(όχι ότι θα το ενεργοποιούσα ποτέ αλλά λέμε τώρα)

Μέχρι στιγμής δεν το έχω δει να κόψει για να κάνει απόψυξη.

Σε γενικές γραμμές ιδιαίτερα ευχαριστημένος, το μηχάνημα είναι αντάξιο των προσδοκιών μου για ένα μηχάνημα του 2018-2019.

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε πόσα τμ είναι είπαμε?

Σαλοκουζινα περίπου 35-40τμ, αν ανοίξω τις πόρτες των δωματίων (σχεδόν πάντα τις έχω ανοιχτές για να ζεσταθεί ολο το σπίτι, δεν έχει καθόλου διαδρόμους το σπίτι και κάνει δουλειά) παει 60τμ περίπου.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωραίο το Shorai του @Rnd1978 το οποίο είχε να αντιμετωπίσει από ότι βλέπω θερμοκρασίες στους -1C και 94% σχετική υγρασία , δλδ άκρως επικίνδυνες για δημιουργία πάγου.

Το Fujitsu από την άλλη, είχε μέχρι 2C και 92% υγρασία , επίσης δυσμενείς συνθήκες.

Από την άλλη το Toshiba έχει να καλύψει μικρότερο χώρο , είναι 18αρι αντί για 24αρι , έχει ίδιες διαστάσεις εξωτερικής μονάδας και υπάρχουν 1 εκατομμύριο ακόμα παράγοντες πχ αέρας, προσανατολισμός , εγκιβωτισμός  κτλ + κατασκευαστικές διαφορές και επιλογές που καθιστούν την σύγκριση αδύνατη.

Αλλά μια χαρά συμπεριφέρθηκε.

@Rnd1978 το smart defrost δεν υπάρχει στον service manual , οπότε δεν φαίνεται πως το έχει η Toshiba

βλ σελ 40 https://ufile.io/fsyhp

Ίσως απλά δεν το πήρες χαμπάρι?

Μήπως να παραγγείλω και εγώ ένα 24αρι shorai;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το Shorai μπορεί να πάρει WiFi ?

Ναι είναι wifi ready,αλλά δεν έχει βγει ακόμα το wifi module,θα βγει τους επόμενους μήνες(είχε ρωτήσει κάποιος από εδώ μέσα,και είναι/θα είναι πανακριβο.. προσωπικά θα πάω σε smarthome infrared επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...