Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι σε μπαλκόνι, απο την μία πλάγια πλευρα το χτυπάει βορράς ,απο μπροστά βλέπει ανατολή.. Γενικά έχει εδω περίπου θερμοκρασίες θεσσαλονίκης -2 -3 βαθμους C (μετρημένο με θερμομετρο αυτοκινητου, ισχύει όσες φορες το εχω ελεγξει..), υγρασία μερικές φορες έχει ιδιαίτερα ανεβασμένη.. άλλες φορές οχι.

Το Toyotomi, μια φορα και μόνο το ειχα δει να κάνει defrost σχεδον όλο τον χειμώνα που περάσαμε μαζι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ειναι σε μπαλκόνι, απο την μία πλάγια πλευρα το χτυπάει βορράς ,απο μπροστά βλέπει ανατολή.. Γενικά έχει εδω περίπου θερμοκρασίες θεσσαλονίκης -2 -3 βαθμους C (μετρημένο με θερμομετρο αυτοκινητου, ισχύει όσες φορες το εχω ελεγξει..), υγρασία μερικές φορες έχει ιδιαίτερα ανεβασμένη.. άλλες φορές οχι.

Το Toyotomi, μια φορα και μόνο το ειχα δει να κάνει defrost σχεδον όλο τον χειμώνα που περάσαμε μαζι...

Το 9αρι το toyo εμένα σε 68 ώρες έγραψε 29 kwh με θερμοκρασία ρυθμισμένο 21 στο ifeel οι εξωτερικές παίζανε από -1 το βράδυ έως + 3 την ημέρα defrost δεν έκανε από όσο κατάλαβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το 9αρι το toyo εμένα σε 68 ώρες έγραψε 29 kwh με θερμοκρασία ρυθμισμένο 21 στο ifeel οι εξωτερικές παίζανε από -1 το βράδυ έως + 3 την ημέρα defrost δεν έκανε από όσο κατάλαβα 

9KWh περίπου την ημέρα, για 9αρι κλιματιστικό.

IMG-20190226-110145.jpg

Εμενα έχει γράψει 52KWh για 9 ημέρες, 5.7/μέρα δε το κλείνω καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

9KWh περίπου την ημέρα, για 9αρι κλιματιστικό.

IMG-20190226-110145.jpg

Εμενα έχει γράψει 52KWh για 9 ημέρες, 5.7/μέρα δε το κλείνω καθόλου 

Πολύ καλά σου έχει γράψει με αυτές τις εξωτερικές θερμοκρασίες , οπότε μένει να δούμε του φίλου στη Θεσσαλονίκη με το shorai με εκείνες τις θερμοκρασίες που έχει για να βγαλουμε το μέσο όρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο λίγες μέρες με τα Daikin, στο 12ρι (εκεί έχω βάλει τον μετρητή) βλέπω πως με εξωτερική 5 με 6 βαθμούς και ρύθμιση στους 22 σε σαλόνι 19 με 20 τετραγωνικά, είχα κατανάλωση γύρω στα 400 watt (κοίταγα κάθε κάποιες ώρες, πέτυχα μέχρι 380) σταθερά με θερμοκρασία χώρου γύρω στους 21 στο 1 μέτρο απ το πάτωμα εκεί που είναι ο αισθητήρας πρόχειρα. Δεν ξέρω αν για 12ρι είναι καλή η κατανάλωση η όχι.

Πολύ ωραία απόδοση και ωραία ατμόσφαιρα με το flash streamer που έχει. Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ και το ματάκι υπερύθρων που έχει για οικονομία (όταν φύγεις απ τον χώρο πάνω απο 20 λεπτά ρίχνει λίγο απόδοση) και για πρακτικούς λόγους αφού φυσάει προς τα εκεί που δεν πιάνει άτομα (όσο μπορεί φυσικά) απ ότι κατάλαβα.

Τώρα απο τα "τσακ" γνωρίζω πως όλα τα ac κάνουν κάποια, διάβασα εδώ ακόμα και για τα toshiba κτλ (αν και θυμάμαι τα παλιά Panasonic δεν έκαναν). Η αλήθεια είναι πως επειδή είχαμε "καεί" και τα έσκασα ΠΟΛΥ χοντρά (θεωρητικά είναι μοντέλο των 930 το 9ρι και των 1100 το 12ρι.. τα πήρα φυσικά φτηνότερα αλλά και πάλι τα έσκασα), ήλπιζα να ήταν σαν τα panasonic αλλά κάνουν και αυτά τα "τσακ"τους  (η καλύτερα "τικ" πλέον)  και αυτό που (λάθος για εμένα) έχει μπει ακριβώς πάνω απ τα κεφάλια μας στο κρεβάτι, ολο και κάτι ψιλοακούγεται στην απόλυτη ησυχία. 

Βέβαια για να είμαι δίκαιος, ΚΑΜΙΑ σχέση με το προβληματικό nemesis! εδώ μιλάμε για τα φυσιολογικά τσακ που θα περίμενε κανείς απο ένα ac των 500 ευρώ πχ (ίσως όχι απ των 1000 αλλά οκ), το nemesis όπως είχα δείξει ήταν άλλο πράγμα, δεν ήταν φυσιολογικά τα πράγματα εκεί και πραγματικά νόμιζες ότι διαλύεται ότι σπάει (πέρα απ τους αφύσικους θορύβους που δεν έμοιαζαν ούτε με πλαστικά ούτε με τους κλασσικούς μεταλλικούς της εναλλαγής του φρέον που το daikin δεν κάνει). Εδώ τα πράγματα είναι φυσιολογικά μεν (πχ δεν σε ξυπνάνε αν έχεις ήδη κοιμηθεί) απλά ίσως όχι για αυτή την κατηγορία τιμής (υπερβολικής τιμής), για να γίνω κατανοητός στο τι εννοώ και να μην φανώ υπερβολικός (θα ήμουν ευτυχισμένος αν έτσι έκαναν τα inventor πχ για να γίνω απόλυτα κατανοητός). Το έβαλα και στο "powerfull" για να πάρουν την όποια φόρμα τα πλαστικά, δεν άλλαξε κάτι.

Δεν γνωρίζω αν με τον καιρό θα μειωθούν και αυτά (αν και δεν έγινε κάτι τέτοιο μέσα σε 3 μέρες), θα δείξει αλλά όπως και να χει τα πράγματα είναι τουλάχιστον υποφερτά πλέον :)

Φυσικά και αν έμπαινε στον απέναντι τοίχο στα 4+ μέτρα απ τα κεφάλια μας και όχι 1,5, θα ήταν σχεδόν αθόρυβα πλέον. Είχε μπει απο πάνω μας το panasonic τότε για πρακτικούς λόγους, κυρίως για να μην φυσάει προς τα εμάς και επειδή στον πλαϊνό πάνω απ το παράθυρο δεν μπορούσε να μπει καθώς υπάρχει ψευδότοιχος εκεί. Για να προλάβω όποιον πει γιατί δεν το κάναμε πιο πριν, απαντάω πως το inventor και σε άλλο δωμάτιο να το βάζαμε θα το ακούγαμε και θα νομίζαμε πως σπάνε πράγματα :P (ήταν ξεκάθαρα προβληματική παρτίδα...)

Υ.Γ. Νομίζω πως καμιά φορά όταν σου έχει τύχει κάτι πολύ στραβό, διογκώνεις στο μυαλό σου μετά οτιδήποτε παραπλήσιο αλλά φυσιολογικό ίσως.. πχ μπορεί και το panasonic να έκανε κάποια και να μην είχαμε δώσει ποτέ σημασία και τώρα με αυτά που τραβήξαμε να παρατηρούμε το κάθε τι. Ίσως και το ότι έδωσα ΤΟΣΑ λεφτά επιπλέον (άλλα τόσα όσα πριν) με κάνει ίσως να είμαι και υπερβολικά απαιτητικό απ αυτό που αγόρασα και λίγο άδικο :)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Craven είπε

Μετά απο λίγες μέρες με τα Daikin, στο 12ρι (εκεί έχω βάλει τον μετρητή) βλέπω πως με εξωτερική 5 με 6 βαθμούς και ρύθμιση στους 22 σε σαλόνι 19 με 20 τετραγωνικά, είχα κατανάλωση γύρω στα 400 watt (κοίταγα κάθε κάποιες ώρες, πέτυχα μέχρι 380) σταθερά με θερμοκρασία χώρου γύρω στους 21 στο 1 μέτρο απ το πάτωμα εκεί που είναι ο αισθητήρας πρόχειρα. Δεν ξέρω αν για 12ρι είναι καλή η κατανάλωση η όχι.

Πολύ ωραία απόδοση και ωραία ατμόσφαιρα με το flash streamer που έχει. Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ και το ματάκι υπερύθρων που έχει για οικονομία (όταν φύγεις απ τον χώρο πάνω απο 20 λεπτά ρίχνει λίγο απόδοση) και για πρακτικούς λόγους αφού φυσάει προς τα εκεί που δεν πιάνει άτομα (όσο μπορεί φυσικά) απ ότι κατάλαβα.

Τώρα απο τα "τσακ" γνωρίζω πως όλα τα ac κάνουν κάποια, διάβασα εδώ ακόμα και για τα toshiba κτλ (αν και θυμάμαι τα παλιά Panasonic δεν έκαναν). Η αλήθεια είναι πως επειδή είχαμε "καεί" και τα έσκασα ΠΟΛΥ χοντρά (θεωρητικά είναι μοντέλο των 930 το 9ρι και των 1100 το 12ρι.. τα πήρα φυσικά φτηνότερα αλλά και πάλι τα έσκασα), ήλπιζα να ήταν σαν τα panasonic αλλά κάνουν και αυτά τα "τσακ"τους  (η καλύτερα "τικ" πλέον)  και αυτό που (λάθος για εμένα) έχει μπει ακριβώς πάνω απ τα κεφάλια μας στο κρεβάτι, ολο και κάτι ψιλοακούγεται στην απόλυτη ησυχία. 

Βέβαια για να είμαι δίκαιος, ΚΑΜΙΑ σχέση με το προβληματικό nemesis! εδώ μιλάμε για τα φυσιολογικά τσακ που θα περίμενε κανείς απο ένα ac των 500 ευρώ πχ (ίσως όχι απ των 1000 αλλά οκ), το nemesis όπως είχα δείξει ήταν άλλο πράγμα, δεν ήταν φυσιολογικά τα πράγματα εκεί και πραγματικά νόμιζες ότι διαλύεται ότι σπάει (πέρα απ τους αφύσικους θορύβους που δεν έμοιαζαν ούτε με πλαστικά ούτε με τους κλασσικούς μεταλλικούς της εναλλαγής του φρέον που το daikin δεν κάνει). Εδώ τα πράγματα είναι φυσιολογικά μεν (πχ δεν σε ξυπνάνε αν έχεις ήδη κοιμηθεί) απλά ίσως όχι για αυτή την κατηγορία τιμής (υπερβολικής τιμής), για να γίνω κατανοητός στο τι εννοώ και να μην φανώ υπερβολικός (θα ήμουν ευτυχισμένος αν έτσι έκαναν τα inventor πχ για να γίνω απόλυτα κατανοητός). Το έβαλα και στο "powerfull" για να πάρουν την όποια φόρμα τα πλαστικά, δεν άλλαξε κάτι.

Δεν γνωρίζω αν με τον καιρό θα μειωθούν και αυτά (αν και δεν έγινε κάτι τέτοιο μέσα σε 3 μέρες), θα δείξει αλλά όπως και να χει τα πράγματα είναι τουλάχιστον υποφερτά πλέον :)

Φυσικά και αν έμπαινε στον απέναντι τοίχο στα 4+ μέτρα απ τα κεφάλια μας και όχι 1,5, θα ήταν σχεδόν αθόρυβα πλέον. Είχε μπει απο πάνω μας το panasonic τότε για πρακτικούς λόγους, κυρίως για να μην φυσάει προς τα εμάς και επειδή στον πλαϊνό πάνω απ το παράθυρο δεν μπορούσε να μπει καθώς υπάρχει ψευδότοιχος εκεί. Για να προλάβω όποιον πει γιατί δεν το κάναμε πιο πριν, απαντάω πως το inventor και σε άλλο δωμάτιο να το βάζαμε θα το ακούγαμε και θα νομίζαμε πως σπάνε πράγματα :P (ήταν ξεκάθαρα προβληματική παρτίδα...)

Υ.Γ. Νομίζω πως καμιά φορά όταν σου έχει τύχει κάτι πολύ στραβό, διογκώνεις στο μυαλό σου μετά οτιδήποτε παραπλήσιο αλλά φυσιολογικό ίσως.. πχ μπορεί και το panasonic να έκανε κάποια και να μην είχαμε δώσει ποτέ σημασία και τώρα με αυτά που τραβήξαμε να παρατηρούμε το κάθε τι. Ίσως και το ότι έδωσα ΤΟΣΑ λεφτά επιπλέον (άλλα τόσα όσα πριν) με κάνει ίσως να είμαι και υπερβολικά απαιτητικό απ αυτό που αγόρασα και λίγο άδικο :)

Τι εννοείς τσακ; Τα πλαστικά διαστολή συστολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Respect απο μένα στην Toshiba αν το Smart Defrost που διαφημίζει αλλα δεν εξηγει..  (Με την λειτουργία της «Έξυπνης Απόψυξης» η κλιματιστική μονάδα αντιστρέφει τον κύκλο ψύξης μόνο όταν απαιτείται, αφού  το  νέο  λειτουργικό  της σύστημα  έχει  την  δυνατότητα  να καθυστερήσει χρονικά την εντολή για την απόψυξη. Με τον τρόπο αυτό, η μονάδα λειτουργεί σε θέρμανση σε μεγαλύτερο χρόνο με άριστες αποδόσεις ακόμα και στις πιο δυσμενείς καιρικές συνθήκες την περίοδο του χειμώνα) εννοεί αυτην η κάποια παραπλήσια λειτουργία στα AC μας.. https://ibb.co/jwmQnrC

Η αλήθεια είναι οτι το Σάββατο που είχε ιδανικές συνθήκες για πάγο, είχε σχηματιστεί πάγος, και τον είδα να λιώνει  ενω το κλιματιστικο συνέχιζε να δουλεύει μεσα..

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από χθες χρησιμοποιώ την smart πρίζα της blitzwolf... 

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-220V-16A-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1292899.html?rmmds=search

Στην κατανάλωση δείχνει την στιγμιαία  στην αρχή live και μετά κάνοντας refresh ανά κάποια χρονικά διαστήματα.... 

Και φυσικά δείχνει την συνολική ημερήσια.... 

Θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμη στο να βλέπεις και να συγκρίνεις Μ.Ο.  κατανάλωσεων.... Και έχεις απομακρυσμενα εικόνα... 

 

 

Screenshot_20190226-120820__01.jpg

Screenshot_20190226-120848__01.jpg

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το Shorai του @Rnd1978 το οποίο είχε να αντιμετωπίσει από ότι βλέπω θερμοκρασίες στους -1C και 94% σχετική υγρασία , δλδ άκρως επικίνδυνες για δημιουργία πάγου.

Το Fujitsu από την άλλη, είχε μέχρι 2C και 92% υγρασία , επίσης δυσμενείς συνθήκες.

Από την άλλη το Toshiba έχει να καλύψει μικρότερο χώρο , είναι 18αρι αντί για 24αρι , έχει ίδιες διαστάσεις εξωτερικής μονάδας και υπάρχουν 1 εκατομμύριο ακόμα παράγοντες πχ αέρας, προσανατολισμός , εγκιβωτισμός  κτλ + κατασκευαστικές διαφορές και επιλογές που καθιστούν την σύγκριση αδύνατη.

Αλλά μια χαρά συμπεριφέρθηκε.

@Rnd1978 το smart defrost δεν υπάρχει στον service manual , οπότε δεν φαίνεται πως το έχει η Toshiba

βλ σελ 40 https://ufile.io/fsyhp

Ίσως απλά δεν το πήρες χαμπάρι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.toshiba-aircon.gr/media/93107/Toshiba-Residential-2018-GR.pdf

Εδω το αναφέρει, και το περιγράφει.. ωστόσο δεν το αντιστοιχεί σε καποιο κλιματιστικο.. ενω

Low Ambient kit Επιτρέπει στη μονάδα να λειτουργεί αδιάλειπτα σε λειτουργία ψύξης και τους χειμερινούς μήνες, έως και -25°C (DSK9) , διευκρινίζει οτι το έχει μονο το DSK9

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραίο το Shorai του @Rnd1978 το οποίο είχε να αντιμετωπίσει από ότι βλέπω θερμοκρασίες στους -1C και 94% σχετική υγρασία , δλδ άκρως επικίνδυνες για δημιουργία πάγου.

Το Fujitsu από την άλλη, είχε μέχρι 2C και 92% υγρασία , επίσης δυσμενείς συνθήκες.

Από την άλλη το Toshiba έχει να καλύψει μικρότερο χώρο , είναι 18αρι αντί για 24αρι , έχει ίδιες διαστάσεις εξωτερικής μονάδας και υπάρχουν 1 εκατομμύριο ακόμα παράγοντες πχ αέρας, προσανατολισμός , εγκιβωτισμός  κτλ + κατασκευαστικές διαφορές και επιλογές που καθιστούν την σύγκριση αδύνατη.

Αλλά μια χαρά συμπεριφέρθηκε.

@Rnd1978 το smart defrost δεν υπάρχει στον service manual , οπότε δεν φαίνεται πως το έχει η Toshiba

βλ σελ 40 https://ufile.io/fsyhp

Ίσως απλά δεν το πήρες χαμπάρι?

Μη σου κάνει εντύπωση να το έχει και απλά να μην αναγράφεται στο manual. Εύκολα μπορούμε να το μάθουμε.

Όπως και να έχει δεν ξέρω αν λέγεται smart defrost η όπως αλλιώς, αλλά το να είχε πάγο η μονάδα του και απλά να έφυγε χωρίς να κόψει λέει πολλά.

Το έβαλε ένας γνωστός μου (shorai 24αρι) σε χωριό με πολύ μεγάλο υψομετρο, (κοντά στα Ανώγεια Κρήτης) θα πάω μαλλον ΣΚ και θα βγάλω βίντεο.  Δεν του έκοψε τώρα με τον χιονιά καθόλου.

Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσο μπορεί να κατέβει το 24αρι.

@liakjim υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικό το δικό σου;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή του smart defrost , δεν βγάζει κάποιο τέτοιο συμπέρασμα.

Απλά ότι δεν την πατάει με εσφαλμένες αποψύξεις.

Ίσως ένα τηλέφωνο στην Toshiba θα έδινε την απάντηση.

 

Smart Defrost

Με την λειτουργία της «Έξυπνης Απόψυξης» η κλιματιστική

μονάδα αντιστρέφει τον κύκλο ψύξης μόνο όταν απαιτείται,

αφού το νέο λειτουργικό της σύστημα έχει την δυνατότητα να

καθυστερήσει χρονικά την εντολή για την απόψυξη. Με τον

τρόπο αυτό, η μονάδα λειτουργεί σε θέρμανση σε μεγαλύτερο

χρόνο με άριστες αποδόσεις ακόμα και στις πιο δυσμενείς

καιρικές συνθήκες την περίοδο του χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, guzel είπε

Τι εννοείς τσακ; Τα πλαστικά διαστολή συστολή;

Ναι.. το ξέρω πως είναι φυσιολογικοί αυτοί οι ήχοι πλέον. Μόνο για την κατηγορία τιμής δεν ξέρω αν πρέπει να ακούγονται έστω και αυτοί σε συσκευές των 1000 ευρώ. Κατά τα άλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από την περιγραφή του smart defrost , δεν βγάζει κάποιο τέτοιο συμπέρασμα.

Απλά ότι δεν την πατάει με εσφαλμένες αποψύξεις.

Ίσως ένα τηλέφωνο στην Toshiba θα έδινε την απάντηση.

Smart Defrost

Με την λειτουργία της «Έξυπνης Απόψυξης» η κλιματιστική

μονάδα αντιστρέφει τον κύκλο ψύξης μόνο όταν απαιτείται,

αφού το νέο λειτουργικό της σύστημα έχει την δυνατότητα να

καθυστερήσει χρονικά την εντολή για την απόψυξη. Με τον

τρόπο αυτό, η μονάδα λειτουργεί σε θέρμανση σε μεγαλύτερο

χρόνο με άριστες αποδόσεις ακόμα και στις πιο δυσμενείς

καιρικές συνθήκες την περίοδο του χειμώνα.

Για αυτο είπα άν εννοει αυτο που περιγραφει εδω : https://ibb.co/jwmQnrC

τοτε Respect :)

Συν οτι παρατήρησα μια "περίεργη" συμπεριφορα απο το ac το σάββατο οπως είχα αναφέρει σε προηγουμενα post

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...