Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Σημασία έχει να λύσουν το πρόβλημα . Αν όντως λείπουν 2 πτερύγια μικρά απο τον ανεμιστήρα  (δόντια όπως λες) τότε δεν έχει σωστή ζυγοστάθμιση και λογικό να τραντάζεται και να κάνει θόρυβο . Σε αυτή την περίπτωση θα σου αλλάξουν τον σπασμένο ανεμιστήρα . Αν δεν του λείπουν αυτά τα δόντια μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο . Όπως και να έχει οφείλουν να στο φτιάξουν είτε φταίει ο ανεμιστήρας είτε το μοτέρ του ανεμιστήρα είτε τα κουζινέτα στον άξονα . 

Δίνω μεγαλύτερη πιθανότητα σε σπασμένο δοντια ανεμιστήρα. 

Το πόσα κλιματιστικά θέλει το σπίτι σου για να καλυφθεί όλο και πόσα btu/h το καθένα θα στο πει ψυκτικός ή μηχανολόγος που θα δει το χώρο σου . Γενικά λύσεις το στυλ ένα κλιματιστικό για να πιάνει 2 και τρεις χώρους καλύτερα να αποφεύγονται . Είναι δύσκολο να διοχετεύσεις την θερμότητα ομοιόμορφα στους χώρους και θα έχεις θερμοκρασιακές ανισότητες .

60 τ.μ χώρο έχει . Αν δεν έχει σοβαρές μονώσεις στην τοιχοποιία και καλά κουφώματα λίγο δύσκολο να τον καλύψει 18άρι πόσο μάλλον σε ακραίες εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες . Καλοκαιρί με καύσωνα είτε σε θερμοκρασίες κάτω απο 7 βαθμούς το χειμώνα . Η Safe λύση είναι να πάει σε 24άρη  αλλά να συμβουλευτεί ψυκτικό ή μηχανολόγο που θα δει τον χώρο του . 

Όταν ανεβάσει περσίδες και ξαναδείς κατανάλωση 230 watts ή παρόμοιου μεγέθους κατανάλωση βγες έξω και δες αν ακούγεται η έξω μονάδα .  Αν δουλεύει κάνει απόψυξη . 

Επίσης είσαι σίγουρος ότι κοιτάζεις W  (watts) στο μετρητή και όχι Volts ;

Και το δικό μου shorai έχει ένα μικρό κενό στη δεξιά πλευρά ο ανεμιστήρας. Προφανώς έτσι είναι ο ανεμιστήρας του.. Θόρυβο όμως δε κάνει ούτε στη τέρμα σκάλα!

IMG-20190224-121341.jpg

Άσχετο, αλλά από κει μέσα πως βγάζουμε την σκόνη αλήθεια;

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

...

Όταν ανεβάσει περσίδες και ξαναδείς κατανάλωση 230 watts ή παρόμοιου μεγέθους κατανάλωση βγες έξω και δες αν ακούγεται η έξω μονάδα .  Αν δουλεύει κάνει απόψυξη . 

Επίσης είσαι σίγουρος ότι κοιτάζεις W  (watts) στο μετρητή και όχι Volts ;

Dare εχεις δικιο,  κοιτουσα τα Volts!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπορείς να βρεις 2 καλά 12άρια στην τιμή ενός ακριβού 24αριου.

πχ ένα 16αρι και ενα 12άρι , θα σου βγει κάπου 1000€.

https://www.skroutz.gr/s/11998501/Gree-Bora-GRS-121-EI-JBR1-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/8017927/Inventor-Life-L3VI-16-ION-L3V0-16.html

Προσπάθησε πάντως να φέρεις άνθρωπο στο σπίτι να σου πει τί είναι καλύτερο για το σπίτι σου. 

Είναι και τα δύο για Έδεσσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Είναι και τα δύο για Έδεσσα;

Ναι, αλλά από την στιγμή που μας έχεις δώσει λίγες πληροφορίες για τη διαρρύθμιση και τις δυνατότητες και ανάγκες του σπιτιού σου, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν χρειάζεσαι

1 24αρι

1 18αρι και 1 9αρι

2 12 αρια

1 18αρι και 1 12αρι

κτλ

Αν έχεις κάποιον μηχανολόγο ή κάποιον ψυκτικό που να εμπιστεύεσαι, τον φέρνεις και σου λέει τις απαιτήσεις.

πχ σε 18αρι υπάρχει αυτό https://www.skroutz.gr/s/14662963/Cvmore-Vento-CVENTI-18-CVENTO-18.html

που είναι φασόν της gree με 10 χρόνια εγγύηση.

Οι συνδυασμοί είναι πολλοί. Αλλά πρώτα σιγουρέψου για τις ανάγκες του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, αλλά από την στιγμή που μας έχεις δώσει λίγες πληροφορίες για τη διαρρύθμιση και τις δυνατότητες και ανάγκες του σπιτιού σου, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν χρειάζεσαι

1 24αρι

1 18αρι και 1 9αρι

2 12 αρια

1 18αρι και 1 12αρι

κτλ

Αν έχεις κάποιον μηχανολόγο ή κάποιον ψυκτικό που να εμπιστεύεσαι, τον φέρνεις και σου λέει τις απαιτήσεις.

πχ σε 18αρι υπάρχει αυτό https://www.skroutz.gr/s/14662963/Cvmore-Vento-CVENTI-18-CVENTO-18.html

που είναι φασόν της gree με 10 χρόνια εγγύηση.

Οι συνδυασμοί είναι πολλοί. Αλλά πρώτα σιγουρέψου για τις ανάγκες του σπιτιού.

Λοιπόν έχω τη γιαγιά μου μαζί με τη θεία μου σε ένα χώρο γύρω στα 25 τ.μ. Η θεία καπνίζει πολύ επομένως θαρρώ πως πρέπει να έχει και ένα ιονιστη το μηχάνημα. Το σπίτι είναι περί τα 120 τ.μ όλο. Μετά την κουζίνα έχει ένα διάδρομο όπου υπάρχουν τουαλέτες και μια αποθήκη, εμένα με ενδιαφέρει η ζέστη να πηγαίνει και στις τουαλέτες, δηλαδή να μη βγαίνουν από την κουζίνα και παγώνουν. Αναφέρω την κουζίνα διότι εκεί κοιμούνται, εκεί ξυπνάνε, γενικά εκεί περνούν όλη τη μέρα τους. Τα υπνοδωμάτια δε χρησιμοποιούνται πλέον.

 

Ένα πρόχειρο τσαπατσουλικο σχέδιο του χώρου. https://imgur.com/a/XmXZHAn

Όσον αφορά τις δυνατότητες του σπιτιού όπως έχω πει ξανά είναι παλιό, ο θείος μου στον κάτω όροφο έβαλε πρόσφατα θερμοπροσοψη και κουφώματα με τριπλό τζαμί, εγώ όμως τη δεδομένη στιγμή πρέπει να επενδύσω σε κάτι που θα θερμαίνει το σπίτι και όχι να διατηρεί τη ζέστη η οποία δεν υπάρχει. Νομίζω γίνομαι αντιληπτός. Plus ότι το budget που διαθέτω είναι στενό εάν λάβω υπόψη ότι ο θείος μου έβαλε τα παραπάνω με ένα ποσό γύρω στο 4000αρο.

Επεξ/σία από ForeignOffice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4000€ θα αποσβεστούν γρήγορα, ενώ τα 1000€ των κλιματιστικών θα μπουν στο σουρωτήρι που έχεις.

To σχέδιο δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, liakjim said:

Εύκολο είναι. Με ανοικτό το κλιματιστικό, πατάς το check με κάτι μυτερό πχ μολύβι.

Το τηλεχειριστήριο θα δείξει 00.  

Αν δεν υπάρχει σφάλμα στη μνήμη θα χτυπήσει μια φορά. 

Αν υπάρχει θα χτυπήσει 10 φορές και θα πατήσεις τα βελάκια (On / OFF) για να περάσεις από τον κωδικό που σου δείχνει τον κωδικό σφάλματος και τον υποκωδικό. Πας στον πίνακα από κάτω και τον διαβάζεις. 

Οποτε αυτο το κανω, οταν θα αρχισουν να αναβοσβηνουν τα λαμπακια ξανα; Αν και εχει να μου το κανει αρκετες ημερες πλεον.. Περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα 4000€ θα αποσβεστούν γρήγορα, ενώ τα 1000€ των κλιματιστικών θα μπουν στο σουρωτήρι που έχεις.

To σχέδιο δεν το καταλαβαίνω.

Μπαλκόνι, κουζίνα, μπάνια και διάδρομος. Δε με ενδιαφέρει το σουρωτηρι τη δεδομένη χρονική στιγμή, αλλά να ζεστάνω θεία και γιαγιά με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Μπαλκόνι, κουζίνα, μπάνια και διάδρομος. Δε με ενδιαφέρει το σουρωτηρι τη δεδομένη χρονική στιγμή, αλλά να ζεστάνω θεία και γιαγιά με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος.

Ok, άρα ένα 18αρι κλιματιστικό θα σας καλύψει πχ inventor , gree, που έχουν και 10 χρόνια εγγύηση. 

Ίσως να έβλεπες και κάτι χωρίς ρεύμα πχ σόμπα kerosun, υγραερίου, ξυλόσομπα αν έχετε φθηνά ξύλα.

edit

@ForeignOffice Ώπα, τώρα είδα το "μπάνια". Πόσα τμ είναι όλα? Μην περιμένεις τον αέρα ότι θα ζεστάνει το μπάνιο. Μπορεί να μπει δεξιά της πόρτας της κουζίνας ή στον τοίχο ώστε να φυσάει προς τον διάδρομο;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μέχρι στιγμής δεν το έχω δει να σταμάταει να κάνει defrost σε μένα.. Shorai 18

Ωραία , καλό αυτό , από κατανάλωση πως πήγε αυτές τις μέρες φίλε γιατί εγώ έχω στο σαλόνι ένα 18αρι on off Mitsubishi και θέλω να το αλλάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είδα να σου πω την αλήθεια τον μετρητη για να συγκρίνω πόσες KW ακριβώς έκαψε αυτές τις δυο μέρες. Πάντος χθες το βράδυ, είχε 0-1 εξωτερική, με σταθερη ρύθμιση 23 μέσα,στιγμιαία κατανάλωση είχε 600W , και την επομενη φορά που το είδα 760W. Φαντάζομαι κάπου εκει μέσα θα έπαιζε, αλλα δεν μπορω να ειμαι σίγουρος.(εχε υπόψιν ομως οτι το κλιματιστικο δεν εχει κλείσει,ουτε ECO,ουτε sleep, τιποτα δεν είχα ανοιχτο, 24h 23οC θερμοκρασια)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μέχρι στιγμής δεν το έχω δει να σταμάταει να κάνει defrost σε μένα.. Shorai 18

Αν μπορείς γράψε λίγο κλιματολογικές συνθήκες στην περιοχή σου, ελάχιστες θερμοκρασίες, υγρασία, υψόμετρο κτλ καθώς και θέση κλιματιστικού πχ μπαλκόνι, νότιος ή βόρειος προσανατολισμός κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν είδα να σου πω την αλήθεια τον μετρητη για να συγκρίνω πόσες KW ακριβώς έκαψε αυτές τις δυο μέρες. Πάντος χθες το βράδυ, είχε 0-1 εξωτερική, με σταθερη ρύθμιση 23 μέσα,στιγμιαία κατανάλωση είχε 600W , και την επομενη φορά που το είδα 760W. Φαντάζομαι κάπου εκει μέσα θα έπαιζε, αλλα δεν μπορω να ειμαι σίγουρος.(εχε υπόψιν ομως οτι το κλιματιστικο δεν εχει κλείσει,ουτε ECO,ουτε sleep, τιποτα δεν είχα ανοιχτο, 24h 23οC θερμοκρασια)

Καλή είναι η κατανάλωση αμα είχες βάλει και το sleep η κατανάλωση θα έπεφτε στο μέσο όρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...