Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/02/2019 at 21:30, Dare-Devil said:

Δυστυχώς θα σου βγάλει την ψυχή το συγκεκριμένο μοντέλο . Το κωδικολόγιο είναι εξαιρετικά περίπλοκο για να δεις τι φταίει . Το χειριστήριο έχει ένα service menu και ο τρόπος που αναγνωρίζεις το κωδικό βλάβης είναι της υπομονής . 
Αν έχεις όρεξη κατέβασε το service manual και πήγαινε στην σελίδα  67
https://www.manualslib.com/download/836665/Toshiba-Ras-137skv-E3.html

Δεν καταλαβαινω τιποτα απολυτως! Ποτε τα κανω αυτα; Οταν αναβοσβηνουν τα λαμπακια; Και τι ακριβως κανω;; ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!

 

Επισης αν καποιος μπορει να μου εξηγησει πως ακριβως καταλαβαινει το ινβερτερ οτι εχει πιασει θερμοκρασια και σταματαει. Καθως το μισο σαλονι ειναι ζεστο και το υπολοιπο μισο πιο κρυο, δλδ το μερος που ειναι πιο μακρυα απο το ινβερτερ. Πχ οταν το βαζω στους 23 βαθμους, το θερμομετρο απο κατω μου λεει 23,5-24,5 συνηθως. Τωρα ισως επηρεαζεται που ειναι και κοντα στην τηλεοραση.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δεν καταλαβαινω τιποτα απολυτως! Ποτε τα κανω αυτα; Οταν αναβοσβηνουν τα λαμπακια; Και τι ακριβως κανω;; ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!

Εύκολο είναι. Με ανοικτό το κλιματιστικό, πατάς το check με κάτι μυτερό πχ μολύβι.

Το τηλεχειριστήριο θα δείξει 00.  

Αν δεν υπάρχει σφάλμα στη μνήμη θα χτυπήσει μια φορά. 

Αν υπάρχει θα χτυπήσει 10 φορές και θα πατήσεις τα βελάκια (On / OFF) για να περάσεις από τον κωδικό που σου δείχνει τον κωδικό σφάλματος και τον υποκωδικό. Πας στον πίνακα από κάτω και τον διαβάζεις. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι ιονιστες αμφιβαλλω αν κανουν το παραμικρο στην ατμοσφαιρα.

Χρησιμοποιουν Υψηλη ταση με συνεπεια την διασπαση του αερα και τον 'ιονισμο' της ατμοσφαιρας με κυρια συνεπεια την δημιουργια οζοντος (χαρακτηριστικη μυρωδια σαν αυτη του εδαφους μια βροχερη μερα).Διαβασα οτι φορτιζουν τα σωματιδια σκονης κλπ με συνεπεια να σταματησουν να αιωρουνται(αμφιβαλλω προσωπικα).Αυτες οι μικρες συσκευουλες που βλεπω για να ιονισουν ολη την ατμοσφαιρα στον χωρο που ειναι εγκατεστημενο το κλιματιστικο θα περασουν 6-7 χρονια.Περιμενα να ειναι πολυ μεγαλυτερες σε διασταση,μεγεθους σαν το φιλτρο που εχουν οι συσκευες ωστε να μπορουν να ιονιζουν ικανοποιητικη ποσοτητα αερα.

 

 

http://airconditioninverter.gr/articles/ionistis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Αυτοι οι ιονιστες αμφιβαλλω αν κανουν το παραμικρο στην ατμοσφαιρα.

Χρησιμοποιουν Υψηλη ταση με συνεπεια την διασπαση του αερα και τον 'ιονισμο' της ατμοσφαιρας με κυρια συνεπεια την δημιουργια οζοντος (χαρακτηριστικη μυρωδια σαν αυτη του εδαφους μια βροχερη μερα).Διαβασα οτι φορτιζουν τα σωματιδια σκονης κλπ με συνεπεια να σταματησουν να αιωρουνται(αμφιβαλλω προσωπικα).Αυτες οι μικρες συσκευουλες που βλεπω για να ιονισουν ολη την ατμοσφαιρα στον χωρο που ειναι εγκατεστημενο το κλιματιστικο θα περασουν 6-7 χρονια.Περιμενα να ειναι πολυ μεγαλυτερες σε διασταση,μεγεθους σαν το φιλτρο που εχουν οι συσκευες ωστε να μπορουν να ιονιζουν ικανοποιητικη ποσοτητα αερα.

http://airconditioninverter.gr/articles/ionistis

Το άρθρο είναι λίγο ότι να ναι.

Συμφωνώ πάντως ότι δεν πρέπει να κάνουν κάτι σημαντικό.

Ο αφυγραντηρας μου που έχει ιονιστη, δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στον αέρα είτε τον θέτω εντός είτε όχι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, argitt είπε

Βόρεια Εύβοια 0 βαθμούς έξω μια απόψυξη το πρωί μια το μεσημέρι και μια πριν απο λίγο...Μέσα επιθυμητή 20 και το σπίτι κρατάει σταθερά 21 βαθμούς...Παίζει 1000 με 1100 watts και που και που τραβάει μια κλωτσιά μέχρι τις 2300 και μετά ξαναπέφτει...Αναμμένο εδώ και 3 ημέρες μου το φέρνει 1,2 kw κατανάλωση ανά ώρα....Έξω έχει 30 με 40 πόντους χιόνι...

Πανομοιοτυπη συμπεριφορα με inventor life 24ari..παιζει να φορανε τα ιδια πανω..

Να σε ρωτησω ετσι οπως το χεις με επιθυμητη 20 και στο σπιτι 21, αν το χαμηλωσεις στο 19 τι κανει,ριχνει καθολου καταναλωση ή μπαινει stand by; γενικα το χεις δει να πεφτει κατω απο 1000w και να το κραταει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω ακριβώς πώς λειτουργεί αυτή τη στιγμή που μιλάμε... επιθυμητή το έχω βάλει 18...Το θερμόμετρο της μονάδας μου γράφει εσωτερική θερμοκρασία 19... Ανεξάρτητο θερμόμετρο τοίχου μου λέει 20,5...Και η κατανάλωση είναι καρφωμένη 1050 με 1060..Δεν κλείνει καθόλου ούτε ανεβαζει περσίδες...Θα κλείσει εάν η διαφορά μεταξύ επιθυμητής και κανονικής θερμοκρασία ς είναι στους 2 βαθμούς...Δλδ σε αυτό το σενάριο που ρωτάς η απάντηση είναι ότι ναι θα κλείσει...Και κάτω από 1000 το έχω δει αλλά ελάχιστες φορές...

35 λεπτά πριν, energy52 είπε

Πανομοιοτυπη συμπεριφορα με inventor life 24ari..παιζει να φορανε τα ιδια πανω..

Να σε ρωτησω ετσι οπως το χεις με επιθυμητη 20 και στο σπιτι 21, αν το χαμηλωσεις στο 19 τι κανει,ριχνει καθολου καταναλωση ή μπαινει stand by; γενικα το χεις δει να πεφτει κατω απο 1000w και να το κραταει;

 

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, argitt είπε

.Θα κλείσει εάν η διαφορά μεταξύ επιθυμητής και κανονικής θερμοκρασία ς είναι στους 2 βαθμούς...

Οπως κανει και το δικο μου!! Σ ευχαριστω!

Εντωμεταξυ,αν δεν μπερδευω το μοντελο,τωρα τα κοιταζα εχουν στα χαρακτηριστικα τους ακριβως ιδιες καταναλωσεις στη θερμανση 450-3100w..Να ναι τυχαιο;

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανεβαζει περσιδες τι σημαινει?

Το εχω στους 20, εχει πιασει 20 βαθμους (απο οτι λεει ενα θερμομετρο χωρου που εχω) ανεβασε περσιδες και εχει καταναλωση 230 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οπως κανει και το δικο μου!! Σ ευχαριστω!

Εντωμεταξυ,αν δεν μπερδευω το μοντελο,τωρα τα κοιταζα εχουν στα χαρακτηριστικα τους ακριβως ιδιες καταναλωσεις στη θερμανση 450-3100w..Να ναι τυχαιο;

Μάλλον είναι τα ίδια...

5 λεπτά πριν, buuren είπε

Οταν ανεβαζει περσιδες τι σημαινει?

Το εχω στους 20, εχει πιασει 20 βαθμους (απο οτι λεει ενα θερμομετρο χωρου που εχω) ανεβασε περσιδες και εχει καταναλωση 230 watt.

Στο δικό μου όταν ανεβάζει περσίδες κλείνει όλο το μηχάνημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, argitt είπε

Στο δικό μου όταν ανεβάζει περσίδες κλείνει όλο το μηχάνημα

Τωρα σταματησε να φερνει αερα τελειως (πριν φυσουσε απαλα) αλλα καταναλωνει 230 watt ακομα...μαλλον κανει καμια αποψυξη, δεν ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, buuren είπε

Τωρα σταματησε να φερνει αερα τελειως (πριν φυσουσε απαλα) αλλα καταναλωνει 230 watt ακομα...μαλλον κανει καμια αποψυξη, δεν ξερω. 

Μάλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2019 στις 2:14 ΠΜ, wishmaster1 είπε

Μετα απο πολυ διαβασμα και μελετωντας γνωμες και εμπειριες μελων ,αποφασισα την αγορα ενος  toshiba sorai 18000 btu , μολις τοποθετηθηκε απο τον ψυκτικο στον ελεγχο της λειτουργιας του διαπιστωθηκαν εντονοι κραδασμοι στην εσωτερικη μοναδα που οσο μεγαλωνε η ταχυτητα τοσο πιο εντονοι γινοταν.κοιταζοντας ο ψυκτικος τον ανεμιστηρα βλεπει οτι λειπουν δυο δοντια στην δεξια πλευρα και οτι εκει οφειλονται οι κραδασμοι.Μετα απο επικοινωνια με την αντιπροσωπεια κλεισαμε ραντεβου για τριτη. Επειδη θελω να ειμαι προετοιμασμενος, καποιος φιλος που εχει το ιδιο κλιματιστικο ας ριξει μια ματια στο δικο του να μου πει πως ειναι. Επειδη υπαρχει περιπτωση να μου πουν οτι ετσι ειναι απο την κατασκευη του και οτι θελει μονο ζυγισμα ο ανεμιστηρας, να ξερω τι θα απαντησω. Ευχαριστω.

Σημασία έχει να λύσουν το πρόβλημα . Αν όντως λείπουν 2 πτερύγια μικρά απο τον ανεμιστήρα  (δόντια όπως λες) τότε δεν έχει σωστή ζυγοστάθμιση και λογικό να τραντάζεται και να κάνει θόρυβο . Σε αυτή την περίπτωση θα σου αλλάξουν τον σπασμένο ανεμιστήρα . Αν δεν του λείπουν αυτά τα δόντια μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο . Όπως και να έχει οφείλουν να στο φτιάξουν είτε φταίει ο ανεμιστήρας είτε το μοτέρ του ανεμιστήρα είτε τα κουζινέτα στον άξονα . 

Δίνω μεγαλύτερη πιθανότητα σε σπασμένο δοντια ανεμιστήρα. 

Στις 23/2/2019 στις 7:57 ΠΜ, ForeignOffice είπε

Μένω Έδεσσα, το σπίτι είναι παλιό δεκαετίας του 80. Κοίτα ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά θα προτιμούσα να έπαιρνα κάτι που θα ζεσταινε και το υπόλοιπο σπίτι το οποίο θαρρώ είναι καμία κατοστη τετραγωνικά. Δηλαδή να βάλω ενα τώρα και ένα το καλοκαίρι στην άλλη άκρη του σπιτιού παραδείγματος χάρη.

Το πόσα κλιματιστικά θέλει το σπίτι σου για να καλυφθεί όλο και πόσα btu/h το καθένα θα στο πει ψυκτικός ή μηχανολόγος που θα δει το χώρο σου . Γενικά λύσεις το στυλ ένα κλιματιστικό για να πιάνει 2 και τρεις χώρους καλύτερα να αποφεύγονται . Είναι δύσκολο να διοχετεύσεις την θερμότητα ομοιόμορφα στους χώρους και θα έχεις θερμοκρασιακές ανισότητες .

Στις 23/2/2019 στις 7:45 ΠΜ, liakjim είπε

Θα σου πρότεινα το 22αρι το Toshiba Shorai. Το βλέπω στα 1100€.

Ίσως να σε καλύπτει και το 18αρι αλλά θέλει μελέτη για να είσαι σίγουρος.

 

60 τ.μ χώρο έχει . Αν δεν έχει σοβαρές μονώσεις στην τοιχοποιία και καλά κουφώματα λίγο δύσκολο να τον καλύψει 18άρι πόσο μάλλον σε ακραίες εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες . Καλοκαιρί με καύσωνα είτε σε θερμοκρασίες κάτω απο 7 βαθμούς το χειμώνα . Η Safe λύση είναι να πάει σε 24άρη  αλλά να συμβουλευτεί ψυκτικό ή μηχανολόγο που θα δει τον χώρο του . 

2 ώρες πριν, buuren είπε

Τωρα σταματησε να φερνει αερα τελειως (πριν φυσουσε απαλα) αλλα καταναλωνει 230 watt ακομα...μαλλον κανει καμια αποψυξη, δεν ξερω. 

Όταν ανεβάσει περσίδες και ξαναδείς κατανάλωση 230 watts ή παρόμοιου μεγέθους κατανάλωση βγες έξω και δες αν ακούγεται η έξω μονάδα .  Αν δουλεύει κάνει απόψυξη . 

Επίσης είσαι σίγουρος ότι κοιτάζεις W  (watts) στο μετρητή και όχι Volts ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Σημασία έχει να λύσουν το πρόβλημα . Αν όντως λείπουν 2 πτερύγια μικρά απο τον ανεμιστήρα  (δόντια όπως λες) τότε δεν έχει σωστή ζυγοστάθμιση και λογικό να τραντάζεται και να κάνει θόρυβο . Σε αυτή την περίπτωση θα σου αλλάξουν τον σπασμένο ανεμιστήρα . Αν δεν του λείπουν αυτά τα δόντια μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο . Όπως και να έχει οφείλουν να στο φτιάξουν είτε φταίει ο ανεμιστήρας είτε το μοτέρ του ανεμιστήρα είτε τα κουζινέτα στον άξονα . 

Δίνω μεγαλύτερη πιθανότητα σε σπασμένο δοντια ανεμιστήρα. 

Το πόσα κλιματιστικά θέλει το σπίτι σου για να καλυφθεί όλο και πόσα btu/h το καθένα θα στο πει ψυκτικός ή μηχανολόγος που θα δει το χώρο σου . Γενικά λύσεις το στυλ ένα κλιματιστικό για να πιάνει 2 και τρεις χώρους καλύτερα να αποφεύγονται . Είναι δύσκολο να διοχετεύσεις την θερμότητα ομοιόμορφα στους χώρους και θα έχεις θερμοκρασιακές ανισότητες .

60 τ.μ χώρο έχει . Αν δεν έχει σοβαρές μονώσεις στην τοιχοποιία και καλά κουφώματα λίγο δύσκολο να τον καλύψει 18άρι πόσο μάλλον σε ακραίες εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες . Καλοκαιρί με καύσωνα είτε σε θερμοκρασίες κάτω απο 7 βαθμούς το χειμώνα . Η Safe λύση είναι να πάει σε 24άρη  αλλά να συμβουλευτεί ψυκτικό ή μηχανολόγο που θα δει τον χώρο του . 

Όταν ανεβάσει περσίδες και ξαναδείς κατανάλωση 230 watts ή παρόμοιου μεγέθους κατανάλωση βγες έξω και δες αν ακούγεται η έξω μονάδα .  Αν δουλεύει κάνει απόψυξη . 

Επίσης είσαι σίγουρος ότι κοιτάζεις W  (watts) στο μετρητή και όχι Volts ;

Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να προχωρήσω σε αγορά δύο μηχανημάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ForeignOffice είπε

Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να προχωρήσω σε αγορά δύο μηχανημάτων. 

Μπορείς να βρεις 2 καλά 12άρια στην τιμή ενός ακριβού 24αριου.

πχ ένα 16αρι και ενα 12άρι , θα σου βγει κάπου 1000€.

https://www.skroutz.gr/s/11998501/Gree-Bora-GRS-121-EI-JBR1-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/8017927/Inventor-Life-L3VI-16-ION-L3V0-16.html

Προσπάθησε πάντως να φέρεις άνθρωπο στο σπίτι να σου πει τί είναι καλύτερο για το σπίτι σου. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...