Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση: ο ιονιστής που ακριβώς στην εσ. μονάδα βρίσκεται και τι μορφή έχει? Προφανώς δουλεύει πάντα και ανεξαρτήτων Mode έτσι?
(Υποθέτω πως το μοντέλο κλιματιστικού δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Ερώτηση: ο ιονιστής που ακριβώς στην εσ. μονάδα βρίσκεται και τι μορφή έχει? Προφανώς δουλεύει πάντα και ανεξαρτήτων Mode έτσι?
(Υποθέτω πως το μοντέλο κλιματιστικού δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο)

Είναι ένα σκατουλάκι που απλά ιονίζει τον αέρα που βγαίνει από το κλιματιστικό ώστε να προσκολληθούν τα μόρια της σκόνης σε μεγαλύτερα και άρα βαρύτερα και συνεπώς να μην αιωρούνται αλλά να καθίσουν κάτω. 

Το module φαίνεται πολύ εύκολα στα μοντέλα της Invertor που μας κάνει τη χάρη και βάζει τα parts φόρα παρτίδα :

πχ για το nemesis https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/NEMESIS_PRO/Exploded Views & Spare Parts List.zip 

Ψάξε το part no 15 . 

009e14ee07034faa210a87768c486771.png

Εμφανισιακά είναι κάπως έτσι https://www.google.com/search?q=cold+plasma+generator+module+air+conditioner&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiV7cmcxNTgAhUGQRUIHcFgDiwQ_AUIDigB&biw=1796&bih=1053

και από κόστος φαίνεται ότι είναι ευτελέστατο :

https://www.alibaba.com/product-detail/Air-Purifier-Components-Generator-Plasma-Module_60694704840.html?spm=a2700.7724857.normalList.9.1dca73bf6VVxgE

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΟΣ.!!!
Υποθέτω με τόσο μικρή κατανάλωση δε θα πειράξει (ηλεκτρομηχανολογικά εννοώ) να προσθέσουμε 2ο/3ο σκατουλάκι για καλύτερη δουλειά. 
Πχ μπορεί το δικό μας να έχει μόνο ιονιστή και να προσθέσουμε και πλάσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

ΘΕΟΣ.!!!
Υποθέτω με τόσο μικρή κατανάλωση δε θα πειράξει (ηλεκτρομηχανολογικά εννοώ) να προσθέσουμε 2ο/3ο σκατουλάκι για καλύτερη δουλειά. 
Πχ μπορεί το δικό μας να έχει μόνο ιονιστή και να προσθέσουμε και πλάσμα.

Το plasma και ο ιονιστής είναι το ίδιο πράγμα, απλά το Plasma είναι φαντάζομαι πιο πιασάρικο ως όνομα!!!

Φαντάζομαι κανείς δεν σε σταματάει να κάνεις μια πατέντα και να προσθέσεις και άλλα στην έξοδο . Βλέπω θέλουν μόλις 12V/2W τροφοδοσία. 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Negative+ion+Generator+Module&_sacat=0

Τώρα αν θα κερδίσεις κάτι, αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα. 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το plasma και ο ιονιστής είναι το ίδιο πράγμα, απλά το Plasma είναι φαντάζομαι πιο πιασάρικο ως όνομα!!!

Φαντάζομαι κανείς δεν σε σταματάει να κάνεις μια πατέντα και να προσθέσεις και άλλα στην έξοδο . Βλέπω θέλουν μόλις 12V/2W τροφοδοσία. 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Negative+ion+Generator+Module&_sacat=0

Τώρα αν θα κερδίσεις κάτι, αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα. 

Απλά προσοχή όποιος το επιχειρήσει στην τάση τροφοδοσίας, λογικά θέλει 220 και όχι 12 όπως είναι τα περισσότερα του συνδέσμου στο ΕΒΑΥ, όπως και να έχει θέλει τσεκάρισμα η τάση.
Πάντως είδαμε χάρις σε εσένα πιο είναι το έξτρα κόστος για τα εργοστάσια του φοβερού ιονιστή. 
Το αν θα κάνει δουλειά, ε όσο κάνει ο ένας,  άλλο τόσο χαχαχα 😋!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρχεται σιγά σιγά (εξωτερική 4C, RH 77%, watts 550-700) 

Spoiler

P90224-195947.jpg

Πάντως σε γενικές γραμμές , εδώ στα μέρη μου δεν είχε παγετό, η χαμηλότερη θερμοκρασία ήταν 2C και μέγιστη RH στο 94% . 

Δεν ξέρω τι έγινε τη νύχτα, αλλά διαπίστωσα μόλις 2 αποψύξεις ως τώρα αυτές τις 2 ημέρες που έκανε κρύο που το θεωρώ σχετικά αποδεκτό αν και το σπίτι ήταν ζεσταμένο και η κατανάλωση ήταν χαμηλή και έπαιζε πάντα κάτω από τα 900W (περιττό να πω πως το 18αρι mitsubishi και το επίσης 18άρι Ariston των δίπλα σπιτιών, δεν έκοψαν ούτε μια φορά...). 

Άρα το Fujitsu είναι προβληματικό στις χαμηλές θερμοκρασίες. Ξενερουά. 

Για πείτε οι υπόλοιποι. Αν δεν είστε σίγουροι για τις εξωτερικές, κάπου κοντά σας θα υπάρχει σταθμός https://www.wunderground.com/wundermap . 

Πείτε μοντέλο, τετραγωνικά χώρου, εξωτερική, RH% , watts και συχνότητα defrost. 

edit : Μόλις έκοψε. 3 φορές λοιπόν....😞

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 βαθμοί 70% υγρασία λαμια γαλανεϊκα ακόμα το kuro και το Samsung δεν έχουν κάνει απόψυξη 

στο kuro που έχω το μετρητή με θερμοκρασία 20 στο I feel δουλεύει από 380 έως 750 watt

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2019 στις 9:05 ΠΜ, dimostr είπε

Όχι 

Και όπως εξήγησα και στο φίλο πιο πάνω εμένα αυτό που με νοιάζει είναι στη τελική τι θερμοκρασία έχω και με το κατανάλωση 

11 ώρες 4,1 κατανάλωση 20 βαθμοί 

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε που λένε 

Και αν ο φίλος έχει χαμηλότερη κατανάλωση μπράβο του 

Βόρεια Εύβοια 0 βαθμούς έξω μια απόψυξη το πρωί μια το μεσημέρι και μια πριν απο λίγο...Μέσα επιθυμητή 20 και το σπίτι κρατάει σταθερά 21 βαθμούς...Παίζει 1000 με 1100 watts και που και που τραβάει μια κλωτσιά μέχρι τις 2300 και μετά ξαναπέφτει...Αναμμένο εδώ και 3 ημέρες μου το φέρνει 1,2 kw κατανάλωση ανά ώρα....Έξω έχει 30 με 40 πόντους χιόνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argitt είπε

Βόρεια Εύβοια 0 βαθμούς έξω μια απόψυξη το πρωί μια το μεσημέρι και μια πριν απο λίγο...Μέσα επιθυμητή 20 και το σπίτι κρατάει σταθερά 21 βαθμούς...Παίζει 1000 με 1100 watts και που και που τραβάει μια κλωτσιά μέχρι τις 2300 και μετά ξαναπέφτει...Αναμμένο εδώ και 3 ημέρες μου το φέρνει 1,2 kw κατανάλωση ανά ώρα....Έξω έχει 30 με 40 πόντους χιόνι...

Μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, argitt είπε

Βόρεια Εύβοια 0 βαθμούς έξω μια απόψυξη το πρωί μια το μεσημέρι και μια πριν απο λίγο...Μέσα επιθυμητή 20 και το σπίτι κρατάει σταθερά 21 βαθμούς...Παίζει 1000 με 1100 watts και που και που τραβάει μια κλωτσιά μέχρι τις 2300 και μετά ξαναπέφτει...Αναμμένο εδώ και 3 ημέρες μου το φέρνει 1,2 kw κατανάλωση ανά ώρα....Έξω έχει 30 με 40 πόντους χιόνι...

18αρι ?

Μόλις τώρα, argitt είπε

Gree bora 24αρι

Καλά είναι τότε , πολύ καλά 

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έρχεται σιγά σιγά (εξωτερική 4C, RH 77%, watts 550-700) 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

P90224-195947.jpg

Πάντως σε γενικές γραμμές , εδώ στα μέρη μου δεν είχε παγετό, η χαμηλότερη θερμοκρασία ήταν 2C και μέγιστη RH στο 94% . 

Δεν ξέρω τι έγινε τη νύχτα, αλλά διαπίστωσα μόλις 2 αποψύξεις ως τώρα αυτές τις 2 ημέρες που έκανε κρύο που το θεωρώ σχετικά αποδεκτό αν και το σπίτι ήταν ζεσταμένο και η κατανάλωση ήταν χαμηλή και έπαιζε πάντα κάτω από τα 900W (περιττό να πω πως το 18αρι mitsubishi και το επίσης 18άρι Ariston των δίπλα σπιτιών, δεν έκοψαν ούτε μια φορά...). 

Άρα το Fujitsu είναι προβληματικό στις χαμηλές θερμοκρασίες. Ξενερουά. 

Για πείτε οι υπόλοιποι. Αν δεν είστε σίγουροι για τις εξωτερικές, κάπου κοντά σας θα υπάρχει σταθμός https://www.wunderground.com/wundermap . 

Πείτε μοντέλο, τετραγωνικά χώρου, εξωτερική, RH% , watts και συχνότητα defrost. 

edit : Μόλις έκοψε. 3 φορές λοιπόν....😞

Και αυτό λες ότι οφείλεται στο μέγεθος της εξωτερικής μονάδας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

Και αυτό λες ότι οφείλεται στο μέγεθος της εξωτερικής μονάδας 

Υποθέτω. 

Όταν συγκρίνω τις εξωτερικές μονάδες , τη δική μου (AOYG 24KLTA) και το πχ 18αρι Mitsubishi ( MUZ-SF50VE), παρατηρώ ότι το Fujitsu έχει πολύ λεπτά και πυκνά fins στο ψυγείο. Δεν έχει χώρο να απλωθεί και έχουν συμπυκνώσει τις επιφάνειες σε μικρότερες διαστάσεις . 

Κάτι αντίστοιχο με το video της Toshiba για το μέσα στοιχείο (στο 1:30) :

Spoiler

 

 

Το πρόβλημα όμως τώρα είναι ότι οι αποστάσεις μεταξύ των fins έχει μικρύνει οπότε είναι πιο εύκολο να πιάσει πάγο + ότι η εξωτερική μονάδα λόγω μικρότερων διαστάσεων έχει μικρότερης διαμέτρου ανεμιστήρα άρα θέλει περισσότερες στροφές και άρα πέφτει η θερμοκρασία του περισσότερο (με το πιστόλι τον είδα στους -5). 

Δεν μπορώ να τα αποδείξω βέβαια όλα αυτά, ίσως λέω βλακείες.  

Βλέποντας βέβαια το παρακάτω όπου έχω βάλει τις μονάδες στο σωστό σχετικό μέγεθος, δεν το βγάζω από το μυαλό μου. Η διαφορά είναι εκπληκτική. 

64d8099f47b3194af47e9e06811d71d4.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Υποθέτω. 

Όταν συγκρίνω τις εξωτερικές μονάδες , τη δική μου (AOYG 24KLTA) και το πχ 18αρι Mitsubishi ( MUZ-SF50VE), παρατηρώ ότι το Fujitsu έχει πολύ λεπτά και πυκνά fins στο ψυγείο. Δεν έχει χώρο να απλωθεί και έχουν συμπυκνώσει τις επιφάνειες σε μικρότερες διαστάσεις . 

Κάτι αντίστοιχο με το video της Toshiba για το μέσα στοιχείο (στο 1:30) :

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το πρόβλημα όμως τώρα είναι ότι οι αποστάσεις μεταξύ των fins έχει μικρύνει οπότε είναι πιο εύκολο να πιάσει πάγο + ότι η εξωτερική μονάδα λόγω μικρότερων διαστάσεων έχει μικρότερης διαμέτρου ανεμιστήρα άρα θέλει περισσότερες στροφές και άρα πέφτει η θερμοκρασία του περισσότερο (με το πιστόλι τον είδα στους -5). 

Δεν μπορώ να τα αποδείξω βέβαια όλα αυτά, ίσως λέω βλακείες.  

Εγώ έχω ένα Mitsubishi 18αρι και όντως η εξωτερική μονάδα είναι γαϊδούρι τα αλλά δυο 9αρια που έχω kuro και Samsung του kouro είναι εμφανώς μεγαλύτερη 

ασχετο αλλά για το gree amber λέει τίποτα γιατί θέλω να αλλάξω το Mitsubishi 18αρι που είναι off on 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εγώ έχω ένα Mitsubishi 18αρι και όντως η εξωτερική μονάδα είναι γαϊδούρι τα αλλά δυο 9αρια που έχω kuro και Samsung του kouro είναι εμφανώς μεγαλύτερη 

ασχετο αλλά για το gree amber λέει τίποτα γιατί θέλω να αλλάξω το Mitsubishi 18αρι που είναι off on 

Έκανα edit όπου έβαλα και συγκριτική φωτό!

Το Gree Amber πρέπει να σκοτώνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανα edit όπου έβαλα και συγκριτική φωτό!

Το Gree Amber πρέπει να σκοτώνει. 

 

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανα edit όπου έβαλα και συγκριτική φωτό!

Το Gree Amber πρέπει να σκοτώνει. 

Ναι η διαφορά είναι μεγάλη από το δικό σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...