Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκαν επιτέλους τα Daikin.. η εγκατάσταση έγινε όσο καλύτερα γινόταν. Ο δικός μου, τι τύχη, δούλευε χρόνια σαν συνεργάτης της Daikin οπότε τα ήξερε απ έξω και ανακατωτά τα μηχανήματα. Η εγκατάσταση έγινε κανονικά με τα μέτρα σωλήνα που πρέπει και αρκετή χρήση αντλίας κενού (αρκετά λεπτά και όχι 1 λεπτό όμως οι εγκαταστάτες της ΜΜ που και για να την βάλουν την ζήτησα).. 

Δεν έχει περάσει πολύ ώρα που μπήκαν αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι πως, λείπουν μεν πραγματάκια όπως τα follow me, το wifi (βέβαια παίρνει τρελό module σαν addon, αλλά πανάκριβο) ΑΛΛΑ η απόδοση είναι ΚΑΜΙΑ σχέση... άναψα αυτό στο σαλόνι, καθόμουν έξω και περίμενα να ακούσω το εξωτερικό μηχάνημα να ξεκινήσει... περίμενα, περίμενα δεν άκουγα τίποτα, έρχεται η σύζυγος μου λέει έχει ξεκινήσει εδώ και ώρα και βγάζει πολύ ζεστό αέρα. Έξω κιχ δεν ξέρεις ότι είναι αναμμένο πραγματικά. Βέβαια είναι πολύ νωρίς... τα μηχανήματα μετά απο κάποιο καιρό βγάζουν τα κουσούρια τους στις εξωτερικές μονάδες.

Μέσα είναι πιο αθόρυβο και απ το passion eco που το θεωρούσα υπερβολικά αθόρυβο αλλά η απόδοση του είναι φοβερή. Ζέστανε τον χώρο με ανοιχτά τα πάντα σε 15 λεπτά όπως τον ζέσταινε το passion σε 40 με τον χώρο απομονωμένο (βέβαια πιθανόν και η λάθος χρήση της αντλιας κενού στο passion να έπαιξε και αυτή τον ρόλο της)

Δοκιμάσαμε και τα 2, τα "τσακ" στις διαστολές των πλαστικών όταν το κλείσαμε στην κρεβατοκάμαρα ήταν αυτά που είχα με το Panasonic και στην ουσία σχεδόν ανύπαρκτα και μακάρι να μείνει έτσι να γλιτώσω απ την μουρμούρα της συζύγου!!

Κατανάλωση δοκίμασα του σαλονιού με έναν μετρητή (βέβαια είχε δουλέψει μισή ώρα πιο πριν αλλά μέχρι και οι μπαλκονόπορτες άνοιγαν συνέχεια), το έκλεισα για λίγα λεπτά και έβαλα τον μετρητή).

Ρύθμιση στους 21,5 (με 6 ως 8 έξω) και τα 2 daikin, ανοιχτό το σπίτι και απομονωμένο μόνο το γραφείο με το panasonic (σβησμένο). Γύρω στα 4.5 watt αναμονή, όταν το άνοιξα  μετά απο λίγη ώρα στα 320 watt φύσαγε χλυαρό αέρα για κάποια ώρα. Κάποια ώρα μετά έφτασε τα 670 watt όπου φύσαγε πλέον ζεστό αέρα (στο max πάνω κάτω του passion). Όταν μετά απο κάποια ώρα έφτασε στο μέγιστο της απόδοσης, έκανε ένα peek για πολύ γρήγορα στα 1040 watt και μετά έπεσε στα 700-730 watt φυσώντας πολύ ζεστό αέρα. Η κατανάλωσε απο εκείνη την στιγμή έπαιζε απο 600 ως 800 watt και η θερμοκρασία σε λίγη ώρα πήγε στους 20 στο 1 μέτρο ύψος (άρα φαντάζομαι  εκεί που είναι ο σένσορας του μηχανήματος θα πλησίαζε την ρύθμιση, ευτυχώς ο σένσορας είναι λογικά στην κάτω μεριά της συσκευής που βλέπω κάτι γρίλιες, οπότε το follow me δεν θα είναι τόσο απαραίτητο) και εκεί άρχισε πιο συντηρητική κατανάλωση 400-450 watt. Αυτά στο 12ρι χωρίς οικονομική λειτουργία κτλ. Δεν ξέρω αν πάει παρακάτω, δεν το έχω αφήσει ώρα και σίγουρα έστω και με απομονωμένο το γραφείο (γύρω στα 75-77 τετραγωνικά τώρα) το 12ρι και το 9ρι σίγουρα δεν είναι αρκετά. Θα δω πως συμπεριφέρεται και με απομονωμένο το σαλόνι όπως δουλεύαμε και τα προηγούμενα. ΝΟΜΙΖΩ αν θυμάμαι καλά, το passion έπεφτε μετά απο πολύ περισσότερη ώρα (και είχε και follow me ενεργό) στην καλύτερη μέχρι τόσο που είναι τώρα το daikin. Αν το "eco" πήγαινε με απομονωμένο το σαλόνι όσο το daikin με όλα ανοιχτά, νομίζω σε καλό δρόμο είμαστε. Σίγουρα πάντως τις καταναλώσεις που λέτε στο Toshiba ή Fujitsu, το βλέπω δύσκολο να τις φτάσει

Για το Nemesis (9ρι) απ την άλλη, αν και σκότωνε και αυτό σε απόδοση όπως και το daikin, η κατανάλωση ήταν αρκετά ψηλά. Δεν θυμάμαι ακριβώς καταναλώσεις πάντως σίγουρα πολύ πιο ψηλά (έχω την εντύπωση πως κάτω απο 700 δεν πρέπει να έπεφτε αλλά δεν θυμάμαι τόσους μήνες μετά την μέτρηση).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό το βίντεο το βάζω για να δείτε πέρα από τις στιγμιαίες καταναλώσεις πόσο έχει κάψει σε 5 ώρες και κάτι και ποια είναι η διακύμανση στα watt 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Craven είπε

Σίγουρα πάντως τις καταναλώσεις που λέτε στο Toshiba ή Fujitsu, το βλέπω δύσκολο να τις φτάσει

Ωραίος , άντε καλοδούλευτα. 

Για αυτό που γράφεις, θα δεις ότι αν τα αφήσεις εντός για ένα 24ωρο να ισορροπήσουν με τις απαιτήσεις του σπιτιού, η κατανάλωση θα πέσει πολύ. 

Θα άνοιγα όλους τους χώρους όπως έγραψα χθες , τόσο για την προσωπική σας άνεση να μην έχετε να αντιμετωπίζετε διέλευση από κρύους χώρους , όσο και για να αφήσετε τα κλιματιστικά να παίξουν μπάλα .  

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραίος , άντε καλοδούλευτα. 

Για αυτό που γράφεις, θα δεις ότι αν τα αφήσεις εντός για ένα 24ωρο να ισορροπήσουν με τις απαιτήσεις του σπιτιού, η κατανάλωση θα πέσει πολύ. 

Θα άνοιγα όλους τους χώρους όπως έγραψα χθες , τόσο για την προσωπική σας άνεση να μην έχετε να αντιμετωπίζεται διέλευση από κρύους χώρους , όσο και για να αφήσετε τα κλιματιστικά να παίξουν μπάλα .  

Ετσι ακριβώς πλησιάζει την ζέστη του καλοριφέρ.. :)  Χθες δεν έβαλα να κλείσει το βράδυ, δουλεύει συνέχεια..Και όποιος έρθει σπιτι νομίζει ότι έχω καλοριφέρ αναμμενα ,καμία σχέση με το κλείσε άνοιξε,κρύα ρεύματα κτλ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το βίντεο το βάζω για να δείτε πέρα από τις στιγμιαίες καταναλώσεις πόσο έχει κάψει σε 5 ώρες και κάτι και ποια είναι η διακύμανση στα watt 

Ο "κόφτης" έχει εντοπιστεί στα μεγάλα κλιματιστικά (18αρι και 24αρι). 

Ίσως στο μικρά δεν υπάρχει το ζήτημα των κραδασμών λόγω βαρών και για αυτό η Toshiba βγάζει το 16άρι Shorai (και κάτω) με συμβατικής σχεδίασης συμπιεστή. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο "κόφτης" έχει εντοπιστεί στα μεγάλα κλιματιστικά (18αρι και 24αρι). 

Ίσως στο μικρά δεν υπάρχει το ζήτημα των κραδασμών λόγω βαρών και για αυτό η Toshiba βγάζει το 16άρι Shorai (και κάτω) με συμβατικής σχεδίασης συμπιεστή. 

Δε ξέρω πάντως τώρα είμαι σε μεγάλο δίλημμα γιατί θέλω να αλλάξω ένα on off Mitsubishi 18αρι που έχω στο σαλόνι που είναι 55 τετραγωνικά με κουζίνα και με έχουν προβληματίσει οι αναφορές για τα μεγάλα toyotomi γιατί το δικό μου το 9αρι όπως βλέπετε γ@*=ει και δε ξέρω τι να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω πάντως τώρα είμαι σε μεγάλο δίλημμα γιατί θέλω να αλλάξω ένα on off Mitsubishi 18αρι που έχω στο σαλόνι που είναι 55 τετραγωνικά με κουζίνα και με έχουν προβληματίσει οι αναφορές για τα μεγάλα toyotomi γιατί το δικό μου το 9αρι όπως βλέπετε γ@*=ει και δε ξέρω τι να κάνω 

Στα 18άρια υπάρχουν πολλές επιλογές. 

Καλή πρόταση είναι το Shorai το 18αρι που έχει φορεθεί πολύ εδώ και φαίνεται σε όλα εξαιρετικό. 

Κρατώ μια επιφύλαξη για το θέμα των αποψύξεων γιατί έχει μικρή εξωτερική μονάδα. 

Σήμερα και αύριο βράδυ θα είναι ένα καλό crash test . 

Όπως σκανδαλωδώς μικρή μονάδα έχει και το Asyg24klca που έχω , το οποίο ήδη από εξωτερική 4C και με RH 81%. έχει την τάση να πιάσει πάγο παρόλο  που στέκεται μόλις στα 600Watts. 

P90223-174454.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Στα 18άρια υπάρχουν πολλές επιλογές. 

Καλή πρόταση είναι το Shorai το 18αρι που έχει φορεθεί πολύ εδώ και φαίνεται σε όλα εξαιρετικό. 

Κρατώ μια επιφύλαξη για το θέμα των αποψύξεων γιατί έχει μικρή εξωτερική μονάδα. 

Σήμερα και αύριο βράδυ θα είναι ένα καλό crash test . 

Όπως σκανδαλωδώς μικρή μονάδα έχει και το Asyg24klca που έχω , το οποίο ήδη από εξωτερική 4C και με RH 81%. έχει την τάση να πιάσει πάγο παρόλο  που στέκεται μόλις στα 600Watts. 

P90223-174454.jpg

Θα το αλλάξω για τον επόμενο χειμώνα όποτε θα έχουμε πολλά να δούμε ,μπορεί να πέσει το 18αρι το daikin ururu στο χιλιάρικο και να πάρω εκείνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με εξωτερικη 2-4 βαθμους, το 24αρι inventor life pro καιει απ το πρωι 1220w σταθερα..καμια αποψυξη μεχρι στιγμης!

με επιθυμητη 22 εχω 23 στο σαλονι και 20-21 στα υπνοδωματια.πολυ καλα πιστευω!! Πως γινεται ρε παιδια ομως να καιει το ιδιο,ισως και παραπανω 1300w οταν η εξωτερικη ειναι 8-12 βαθμους; μυστηριο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, energy52 είπε

μυστηριο.....

images?q=tbn:ANd9GcQN3LEk9xcPh6bRZokwA1z

 

Για την απόψυξη ,  μια ωραία πατέντα έχει κάνει η Sharp. 

Αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχουν υιοθετήσει και άλλοι (ή αν ναι, ποια κλιματιστικά το έχουν ). 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον φαίνεται,δηλαδή δεν σταματάει  συνηθως την θέρμανση για να κανει defrost ,όταν πιάνει λίγο πάγο η μονάδα τη ξεπαγωνει και θερμαινει ταυτόχρονα; Χρησιμοποιώντας λιγο από την ζέστη από μέσα;

Δεν είμαι πολύ σίγουρος παντος,το toyo έλεγε στο τεχνικό manual για μία ηλεκτρική αντίσταση στον συμπιεστή και μία ηλεκτρική αντίσταση στο σασί του κλίματιστικου ,σε χαμηλές θερμοκρασίες και υπό συνθήκες ανάβανε (δεν εξηγεί τον λόγο)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ο "κόφτης" έχει εντοπιστεί στα μεγάλα κλιματιστικά (18αρι και 24αρι). 

Ίσως στο μικρά δεν υπάρχει το ζήτημα των κραδασμών λόγω βαρών και για αυτό η Toshiba βγάζει το 16άρι Shorai (και κάτω) με συμβατικής σχεδίασης συμπιεστή. 

Πάντως αν έχει κάποιος το 18αρι η το 24αρι να το βάλει στη λειτουργία I feel για να δούμε εκεί τι κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάντως αν έχει κάποιος το 18αρι η το 24αρι να το βάλει στη λειτουργία I feel για να δούμε εκεί τι κάνει 

Ειλικρινά το εξαντλήσαμε το ζήτημα με τα παιδιά, δεν ξέρω πόσες σελίδες πήρε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...