Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Απλά παραθέτω την προσωπική άποψη :) ζέστη αβερτα είχε το toyo!! Δεν είχα παράπονο! Μια τελευταία ερώτηση.. δηλαδή εσένα το κλίματιστικο σου δεν κλείνει;(ξεπερνάει την επιθυμητή θερμοκρασία και κλείνει)

Όταν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία κλείνει , το είχα πριν με το I feel στο 21 και έπιασε ένδειξη στο πληκτρολόγιο 25  εκεί έκλεισε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία κλείνει , το είχα πριν με το I feel στο 21 και έπιασε ένδειξη στο πληκτρολόγιο 25  εκεί έκλεισε 

Σωστά δουλεύει. Είναι toyo 😂 

Και μετά από πόση ώρα ξεκινάει;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία κλείνει , το είχα πριν με το I feel στο 21 και έπιασε ένδειξη στο πληκτρολόγιο 25  εκεί έκλεισε 

Κατάλαβα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, guzel είπε

Άνοιξε το παράθυρο ρε φίλε 😂🤣

Αυτό θα κάνω γιατί έχει καταντήσει αηδία να μην καίει τίποτα και να έχω 25 βαθμούς μέσα στο χώρο που το έχω , με κάτι τέτοια θα πάει για κλείσιμο η ΔΕΗ που δεν έχει κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αυτό θα κάνω γιατί έχει καταντήσει αηδία να μην καίει τίποτα και να έχω 25 βαθμούς μέσα στο χώρο που το έχω , με κάτι τέτοια θα πάει για κλείσιμο η ΔΕΗ που δεν έχει κατανάλωση 

Έτσι, μόλις κλείσει η ΔΕΗ άλλαξε πάροχο, να παίρνουν σειρά και οι άλλοι, έχουν πάρει αέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Έτσι, μόλις κλείσει η ΔΕΗ άλλαξε πάροχο, να παίρνουν σειρά και οι άλλοι, έχουν πάρει αέρα!

Από τον άλλο μήνα είμαι ήδη σε άλλο πάροχο 

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εμένα χαλασμένο είναι το βάζω 23 και πάει 23.. 😛 Ένας αγαπημένος πελάτης της ΔΕΗ.

Πόση κατανάλωση κανείς γενικά το τετράμηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό θα κάνω γιατί έχει καταντήσει αηδία να μην καίει τίποτα και να έχω 25 βαθμούς μέσα στο χώρο που το έχω , με κάτι τέτοια θα πάει για κλείσιμο η ΔΕΗ που δεν έχει κατανάλωση 

Οι φίλοι @guzel και @Rnd1978 έχουν ταλαιπωρηθεί με ένα 24άρι και 18άρι αντίστοιχα Toyotomi Hiro , τα οποία ανεξαρτήτως ρυθμίσεων και θερμικών απαιτήσεων, αρνούταν να κατεβάσουν κατανάλωση από τα περίπου 1200 και περίπου 900 Watts αντίστοιχα. 

Παρόμοιες συμπεριφορές παρατηρήθηκαν από μέλη σε 24αρια gree bora, inventor και από μένα σε ένα 18αρι Ariston. 

Ως αποτέλεσμα το κλιματιστικό δουλεύει ως inverter πάνω από αυτό το κατώφλι κατανάλωσης αλλά από εκεί και κάτω κλείνει θυμίζοντας παλιά on-off . 

Είναι σαν αυτό που λες:

39 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία κλείνει , το είχα πριν με το I feel στο 21 και έπιασε ένδειξη στο πληκτρολόγιο 25  εκεί έκλεισε 

είναι λάθος αυτό. Το κλιματιστικό έκαψε τσάμπα ενέργεια για να σε πάει 25. Έπρεπε απλά να ρίξει κατανάλωση και να μείνει στα 21. 

Είναι εντελώς λάθος. 

Όλα πρέπει να είναι ίδιο φασόν, σκοτώνουν από ζέστη αλλά σε χαμηλές απαιτήσεις δεν πάνε αντίστοιχα χαμηλά. 

Τα μέλη πέρασαν σε Toshiba Shorai 18αρι και ξαφνικά στον ίδιο χώρο είδανε ακόμα και 170Watts!!!! 

Αν πας καμιά 10ριά σελίδες πριν , έχω προτείνει μια εξήγηση ( σχεδιαστικός περιορισμός λόγω μεγάλου μονού συμπιεστή ώστε να αποφύγουν κραδασμούς σε μηχανικές καταπονήσεις σε χαμηλές στροφές συμπιεστή). 

βλέπε στο 1:30

Τα twin ring rotary , σαν το Toshiba , το δικό μου το Fujitsu , δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κατέβουν σε πολύ χαμηλή κατανάλωση, δείχνοντας ότι μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. 

Ίσως να είναι και θέμα ηλεκτρονικών δλδ πιο χοντροκομμένη οδήγηση του DC inverter. 
Ίσως συνδυασμός, ποιός ξέρει (μόνο κάποιος που είναι μέσα στον χώρο θα μας έλεγε). 

Για αυτό βλέπεις μια χλεύη για τις καταναλώσεις των Toyotomi . Όχι όμως για για την ποσότητα της ζέστης  , που τα μηχανήματα αυτά γαζώνουν. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Από τον άλλο μήνα είμαι ήδη σε άλλο πάροχο 

Πόση κατανάλωση κανείς γενικά το τετράμηνο 

Δεν έχω μετρήσει να σου πω την αλήθεια,με το Toyo τετράμηνο μου ήρθε  εκκαθαριστικός 220€.. 

Το πρόβλημα το δικό μου ήταν αυτό που περιγράφεις και σου φαίνεται φυσιολογικό. Το βάζεις 21 , φτάνει 25 και κλείνει.. Έστω ότι καίει παρά πολύ λίγο όπως λες,αν πηγαίνε 21 και έμενε στο 21 δεν θα έκαιγε λιγότερο; Εσύ 21 θες, και αυτό πάει 25.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Δεν έχω μετρήσει να σου πω την αλήθεια,με το Toyo τετράμηνο μου ήρθε  εκκαθαριστικός 220€.. 

Το πρόβλημα το δικό μου ήταν αυτό που περιγράφεις και σου φαίνεται φυσιολογικό. Το βάζεις 21 , φτάνει 25 και κλείνει.. Έστω ότι καίει παρά πολύ λίγο όπως λες,αν πηγαίνε 21 και έμενε στο 21 δεν θα έκαιγε λιγότερο; Εσύ 21 θες, και αυτό πάει 25.. 

25 πάει γιατί στο μισό σπίτι έχω και άλλη πηγή θέρμανσης κα8μτο σπίτι είναι μονωμενο και όχι γιατί το στέλνει το κλιματιστικό εκεί ,

το πρωί που έχω το τζάκι σβηστό το κλιματιστικ9 κάνει αυτό που λέει το βάζεις 21 και μένει εκεί και παίζει με την κατανάλωση σαν αυτή που έδειξα στο βίντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

25 πάει γιατί στο μισό σπίτι έχω και άλλη πηγή θέρμανσης κα8μτο σπίτι είναι μονωμενο και όχι γιατί το στέλνει το κλιματιστικό εκεί ,

το πρωί που έχω το τζάκι σβηστό το κλιματιστικ9 κάνει αυτό που λέει το βάζεις 21 και μένει εκεί και παίζει με την κατανάλωση σαν αυτή που έδειξα στο βίντεο 

Και δεν κλείνει; Όταν είναι μοναδική πηγή θέρμανσης;(και έχει 7 βαθμούς και πάνω έξω..Και δεν έχεις όλες τις πόρτες ανοιχτές να ζεστάνει όλο σπίτι,αλλά τον χώρο που είναι εγκατεστημένο κλιματιστικό,σαν 9000btu) Αν δεν κλείνει τότε κομπλέ :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι φίλοι @guzel και @Rnd1978 έχουν ταλαιπωρηθεί με ένα 24άρι και 18άρι αντίστοιχα Toyotomi Hiro , τα οποία ανεξαρτήτως ρυθμίσεων και θερμικών απαιτήσεων, αρνούταν να κατεβάσουν κατανάλωση από τα περίπου 1200 και περίπου 900 Watts αντίστοιχα. 

Παρόμοιες συμπεριφορές παρατηρήθηκαν από μέλη σε 24αρια gree bora, inventor και από μένα σε ένα 18αρι Ariston. 

Ως αποτέλεσμα το κλιματιστικό δουλεύει ως inverter πάνω από αυτό το κατώφλι κατανάλωσης αλλά από εκεί και κάτω κλείνει θυμίζοντας παλιά on-off . 

Είναι σαν αυτό που λες:

είναι λάθος αυτό. Το κλιματιστικό έκαψε τσάμπα ενέργεια για να σε πάει 25. Έπρεπε απλά να ρίξει κατανάλωση και να μείνει στα 21. 

Είναι εντελώς λάθος. 

Όλα πρέπει να είναι ίδιο φασόν, σκοτώνουν από ζέστη αλλά σε χαμηλές απαιτήσεις δεν πάνε αντίστοιχα χαμηλά. 

Τα μέλη πέρασαν σε Toshiba Shorai 18αρι και ξαφνικά στον ίδιο χώρο είδανε ακόμα και 170Watts!!!! 

Αν πας καμιά 10ριά σελίδες πριν , έχω προτείνει μια εξήγηση ( σχεδιαστικός περιορισμός λόγω μεγάλου μονού συμπιεστή ώστε να αποφύγουν κραδασμούς σε μηχανικές καταπονήσεις σε χαμηλές στροφές συμπιεστή). 

βλέπε στο 1:30

Τα twin ring rotary , σαν το Toshiba , το δικό μου το Fujitsu , δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κατέβουν σε πολύ χαμηλή κατανάλωση, δείχνοντας ότι μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. 

Ίσως να είναι και θέμα ηλεκτρονικών δλδ πιο χοντροκομμένη οδήγηση του DC inverter. 
Ίσως συνδυασμός, ποιός ξέρει (μόνο κάποιος που είναι μέσα στον χώρο θα μας έλεγε). 

Για αυτό βλέπεις μια χλεύη για τις καταναλώσεις των Toyotomi . Όχι όμως για για την ποσότητα της ζέστης  , που τα μηχανήματα αυτά γαζώνουν. 

Ο καθένας μπορεί να χλευάζει ότι θέλει μέσα στα πλαίσια της πλάκας και του ευπρεπους σχολιασμού , αυτό όμως που είναι κατακριτέο είναι όταν κάποιος δε μπορεί να εξηγήσει κάτι και αντί να το παραδεχτεί στέλνει προσωπικά μηνύματα υπονοωντας ότι εγώ έχω κάποια σχέση με την Δημητριου Α,Ε και να στείλω χαιρετίσματα , ας μου πει ποια είναι αυτή για να στείλω αν το έχει τόση ανάγκη 

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι φίλοι @guzel και @Rnd1978 έχουν ταλαιπωρηθεί με ένα 24άρι και 18άρι αντίστοιχα Toyotomi Hiro , τα οποία ανεξαρτήτως ρυθμίσεων και θερμικών απαιτήσεων, αρνούταν να κατεβάσουν κατανάλωση από τα περίπου 1200 και περίπου 900 Watts αντίστοιχα. 

Παρόμοιες συμπεριφορές παρατηρήθηκαν από μέλη σε 24αρια gree bora, inventor και από μένα σε ένα 18αρι Ariston. 

Ως αποτέλεσμα το κλιματιστικό δουλεύει ως inverter πάνω από αυτό το κατώφλι κατανάλωσης αλλά από εκεί και κάτω κλείνει θυμίζοντας παλιά on-off . 

Είναι σαν αυτό που λες:

είναι λάθος αυτό. Το κλιματιστικό έκαψε τσάμπα ενέργεια για να σε πάει 25. Έπρεπε απλά να ρίξει κατανάλωση και να μείνει στα 21. 

Είναι εντελώς λάθος. 

Όλα πρέπει να είναι ίδιο φασόν, σκοτώνουν από ζέστη αλλά σε χαμηλές απαιτήσεις δεν πάνε αντίστοιχα χαμηλά. 

Τα μέλη πέρασαν σε Toshiba Shorai 18αρι και ξαφνικά στον ίδιο χώρο είδανε ακόμα και 170Watts!!!! 

Αν πας καμιά 10ριά σελίδες πριν , έχω προτείνει μια εξήγηση ( σχεδιαστικός περιορισμός λόγω μεγάλου μονού συμπιεστή ώστε να αποφύγουν κραδασμούς σε μηχανικές καταπονήσεις σε χαμηλές στροφές συμπιεστή). 

βλέπε στο 1:30

Τα twin ring rotary , σαν το Toshiba , το δικό μου το Fujitsu , δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κατέβουν σε πολύ χαμηλή κατανάλωση, δείχνοντας ότι μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. 

Ίσως να είναι και θέμα ηλεκτρονικών δλδ πιο χοντροκομμένη οδήγηση του DC inverter. 
Ίσως συνδυασμός, ποιός ξέρει (μόνο κάποιος που είναι μέσα στον χώρο θα μας έλεγε). 

Για αυτό βλέπεις μια χλεύη για τις καταναλώσεις των Toyotomi . Όχι όμως για για την ποσότητα της ζέστης  , που τα μηχανήματα αυτά γαζώνουν. 

Το θέμα ειναι οτι πάει σε τέτοιες θερμοκρασίες με τις καταναλώσεις που δείχνω στο βίντεο ανεβαίνει μέχρι τα 600 το πολύ κα8 συσσωρεύεται η ζέστη όποτε το κλιματιστικό δεν έχει άλλη επιλογή από το να κλείσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν χλευασα τα toyotomi,τα εκτιμώ και τα προτείνω σαν μηχανήματα..Εμένα όμως δεν με άφησαν ευχαριστημένο,και κυρίως ότι έπρεπε να ασχολούμαι 4-5 μήνες με το κλιματιστικό για να τους πεισω ότι κατι δεν πάει καλά..Τέλος καλό όλα καλά, βρήκα τρόπο πήρα αλλο μηχάνημα και δουλεύει ακριβώς όπως φαντάζομουν Θα δούλευε και το toyo. Αυτά από μένα για το συγκεκριμένο θέμα:) (έχω πει 100 φορές τα ίδια και τα ίδια)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...