Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου, το αποφάσισα, GREE BORA 24άρι. Θα το παραγγείλω σήμερα.  ( το είδα ότι δεν είναι από τα πιο οικονομικά σε κατανάλωση, αλλά προτιμώ να δίνω κάτι παραπάνω σε ρεύμα , από το να μου ζαλίζει το κεφάλι). Βέβαια , επειδή ήδη έχω ρωτήσει, δεν υπάρχει στην αγορά, η εταιρία θα εισάγει το συγκεκριμένο στις αρχές του Μάρτη, οπότε γύρω στα μέσα του μήνα  το βλέπω. 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τη βοήθεια και το χρόνο που μου διέθεσαν.

Όταν γίνει η τοποθέτηση, θα γράψω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χθες έγινε η παραγγελία από κόκοτα Toshiba shorai 18000 BTU. Προορίζεται για ψύξη θέρμανση ενιαίου χώρου σαλόνι κουζίνα 35 τετραγωνικών στην κεντρική Εύβοια. Σπίτι κατασκευής 2006 με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπη και με απλό Dow μόνωση. Σε λίγες μέρες μετά την εγκατάσταση ελπίζω να επανέλθω με καλά αρχικά σχόλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, wishmaster1 είπε

Μετα απο πολυ διαβασμα και μελετωντας γνωμες και εμπειριες μελων ,αποφασισα την αγορα ενος  toshiba sorai 18000 btu , μολις τοποθετηθηκε απο τον ψυκτικο στον ελεγχο της λειτουργιας του διαπιστωθηκαν εντονοι κραδασμοι στην εσωτερικη μοναδα που οσο μεγαλωνε η ταχυτητα τοσο πιο εντονοι γινοταν.κοιταζοντας ο ψυκτικος τον ανεμιστηρα βλεπει οτι λειπουν δυο δοντια στην δεξια πλευρα και οτι εκει οφειλονται οι κραδασμοι.Μετα απο επικοινωνια με την αντιπροσωπεια κλεισαμε ραντεβου για τριτη. Επειδη θελω να ειμαι προετοιμασμενος, καποιος φιλος που εχει το ιδιο κλιματιστικο ας ριξει μια ματια στο δικο του να μου πει πως ειναι. Επειδη υπαρχει περιπτωση να μου πουν οτι ετσι ειναι απο την κατασκευη του και οτι θελει μονο ζυγισμα ο ανεμιστηρας, να ξερω τι θα απαντησω. Ευχαριστω.

Τι εννοείς λείπουν δύο δόντια; Το πρώτο shorai που μου έβαλαν έκανε ένα θόρυβο η εσωτερική (τακ τακ) το δούλεψα λίγο στο φουλ και ο θόρυβος εξαφανίστηκε.

Μου το αλλάξε ο Κωτσόβολος, ενώ ήταν οκ το κλιματιστικό, το είχα για μια εβδομάδα και δεν το είχε κάνει ξανά. Το άλλαξα προληπτικά, μιας που όταν το έβαλαν μπροστά την πρώτη φορά δεν πήρε μπροστά η εξωτερική στο ζεστό.. (έμαθα μετά ότι τη πρώτη φορά παίρνει μπροστά στο κρύο)

1 ώρα πριν, ForeignOffice είπε

Το αφήνω λοιπόν για την ώρα και αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι σας παρακαλώ πείτε μου γιατί πραγματικά είναι ανάγκη. Ευχαριστώ.

Από θέμα κατανάλωσης Fujitsu και Toshiba shorai ... Καταναλώνουν ψίχουλα. Και το shorai έχει μικρή εξωτερική μονάδα και ίσως κάνει και αυτό συχνά defrost όπως το fujitsu. Κάνε υπομονή να έρθει η Ωκεανίς να δούμε πως θα τα πάει το shorai στο θέμα απόψυξης. O @Rnd1978 μένει κάπου βόρεια οπότε θα έχει στοιχεία τις επόμενες ημέρες με τον χιονιά για το shorai

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, guzel είπε

Τι εννοείς λείπουν δύο δόντια; Το πρώτο shorai που μου έβαλαν έκανε ένα θόρυβο η εσωτερική (τακ τακ) το δούλεψα λίγο στο φουλ και ο θόρυβος εξαφανίστηκε.

Μου το αλλάξε ο Κωτσόβολος, ενώ ήταν οκ το κλιματιστικό, το είχα για μια εβδομάδα και δεν το είχε κάνει ξανά. Το άλλαξα προληπτικά, μιας που όταν το έβαλαν μπροστά την πρώτη φορά δεν πήρε μπροστά η εξωτερική στο ζεστό.. (έμαθα μετά ότι τη πρώτη φορά παίρνει μπροστά στο κρύο)

Από θέμα κατανάλωσης Fujitsu και Toshiba shorai ... Καταναλώνουν ψίχουλα. Και το shorai έχει μικρή εξωτερική μονάδα και ίσως κάνει και αυτό συχνά defrost όπως το fujitsu. Κάνε υπομονή να έρθει η Ωκεανίς να δούμε πως θα τα πάει το shorai στο θέμα απόψυξης. O @Rnd1978 μένει κάπου βόρεια οπότε θα έχει στοιχεία τις επόμενες ημέρες με τον χιονιά για το shorai

Πείτε ρε παιδιά ότι μπορείτε γιατί δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. 500€ ρεύμα το δίμηνο με 700€ σύνταξη... Θα αρχίσω να παίρνω τις μετρήσεις μόνος από τούδε και στο εξής. Και Έδεσσα χιονίζει σήμερα, δράμα η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Πείτε ρε παιδιά ότι μπορείτε γιατί δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. 500€ ρεύμα το δίμηνο με 700€ σύνταξη... Θα αρχίσω να παίρνω τις μετρήσεις μόνος από τούδε και στο εξής. Και Έδεσσα χιονίζει σήμερα, δράμα η κατάσταση.

Φίλε δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα  απόψυξης καθώς μένω Κρήτη όπου οι θερμοκρασίες εδώ είναι υψηλές. 

Στην περίπτωσή μου σε χώρο 60τμ (ενιαίος) με ανοιχτές πόρτες καπου 97τμ έχω όλη μέρα στο χώρο (ενιαίο) 21.5 - 22.5 με επιθυμητή 22 και 23 εναλλάξ και καταναλώσεις 200 έως μαξ 500w. Το μηχάνημα είναι άριστο σε όλα του, αποδοση, αθόρυβο κλπ. Αυτό που πρέπει να δεις σοβαρά όπως σου λέει ο liakjim είναι πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα στις χαμηλές θερμοκρασίες και στην αποψυξη. Υπάρχουν μέλη εδώ με shorai σε πιο κρύες περιοχές που θα μπορούν να σε βοηθήσουν ;)

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Φίλε δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα  απόψυξης καθώς μένω Κρήτη όπου οι θερμοκρασίες εδώ είναι υψηλές. 

Στην περίπτωσή μου σε χώρο 60τμ (ενιαίος) με ανοιχτές πόρτες καπου 97τμ έχω όλη μέρα στο χώρο (ενιαίο) 21.5 - 22.5 με επιθυμητή 22 και 23 εναλλάξ και καταναλώσεις 200 έως μαξ 500w. Το μηχάνημα είναι άριστο σε όλα του, αποδοση, αθόρυβο κλπ. Αυτό που πρέπει να δεις σοβαρά όπως σου λέει ο liakjim είναι πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα στις χαμηλές θερμοκρασίες και στην αποψυξη. Υπάρχουν μέλη εδώ με shorai σε πιο κρύες περιοχές που θα μπορούν να σε βοηθήσουν ;)

Βλέπω γενικά ότι liakjim έχει γνώσεις και από προηγούμενα σχόλια που διάβασα, αλλά δε μου πρότεινε το shorai για την περίπτωση μου. Όπως έχω πει επανειλημμένα και σίγουρα γίνεται αντιληπτό έχω θέμα με την κατανάλωση -οπως και οι περισσότεροι πιστευω-. Οπότε κοιτάω προτιστως αυτό και δευτερευόντως τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και η ωκεανις! Μέχρι στιγμής ενθουσιασμένος με το shorai, 0-1C έξω ,75-80% υγρασία, χιονίζει αβερτα ρύθμιση στους 23C συνεχόμενα από χθες το μεσημέρι.,μέσα στο στο σαλονι σταθερά 22C και στα δωμάτια 21.2 ,κατανάλωση τώρα που είδα περίπου 650W(που το ελάχιστο 900W που είχε το toyo), το σπίτι ζεστό σαν να έχω το καλοριφέρ (χωρίς να έχω κρύα ρεύματα μιας και δεν το έχω κλείσει καθόλου και έχει ζεσταθεί παντου). Πριν λίγο είχε αρκετο πάγο η εξωτερική μονάδα,τώρα που βγήκα έξω να δω δεν είδα καθόλου,αρα μάλλον έκανε απόψυξη και δεν κατάλαβα τίποτα.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ForeignOffice είπε

Βλέπω γενικά ότι liakjim έχει γνώσεις και από προηγούμενα σχόλια που διάβασα, αλλά δε μου πρότεινε το shorai για την περίπτωση μου. Όπως έχω πει επανειλημμένα και σίγουρα γίνεται αντιληπτό έχω θέμα με την κατανάλωση -οπως και οι περισσότεροι πιστευω-. Οπότε κοιτάω προτιστως αυτό και δευτερευόντως τα υπόλοιπα.

Δεν είπα κάτι για το shorai. Το Fujitsu ανέφερα.

Το Shorai πάντως έχει επίσης μικρή εξωτερική μονάδα. Προσωπικά θα το φοβόμουν εξίσου.

44 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ήρθε και η ωκεανις! Μέχρι στιγμής ενθουσιασμένος με το shorai, 0-1C έξω ,75-80% υγρασία, χιονίζει αβερτα ρύθμιση στους 23C συνεχόμενα από χθες το μεσημέρι.,μέσα στο στο σαλονι σταθερά 22C και στα δωμάτια 21.2 ,κατανάλωση τώρα που είδα περίπου 650W(που το ελάχιστο 900W που είχε το toyo), το σπίτι ζεστό σαν να έχω το καλοριφέρ (χωρίς να έχω κρύα ρεύματα μιας και δεν το έχω κλείσει καθόλου και έχει ζεσταθεί παντου). Πριν λίγο είχε αρκετο πάγο η εξωτερική μονάδα,τώρα που βγήκα έξω να δω δεν είδα καθόλου,αρα μάλλον έκανε απόψυξη και δεν κατάλαβα τίποτα.. 

Καταρχάς 80C υγρασία είναι λίγο σχετικά.

Στα μέρη μου το πιο συνηθισμένο είναι να έχω 99% υγρασία δλδ κορεσμός φουλ.

Επίσης το μηχάνημα έχει να διαχειριστεί άλλα θερμικά φορτία, μικρότερα τμ και καλύτερες μονωσεις. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Στην Έδεσσα δεν ξέρω τι παίζει. Ο φίλος μπορεί να ρωτήσει κάνα γείτονα τί παίζει με άλλα κλιματιστικά στη περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είπα κάτι για το shorai. Το Fujitsu ανέφερα.

Το Shorai πάντως έχει επίσης μικρή εξωτερική μονάδα. Προσωπικά θα το φοβόμουν εξίσου.

Καταρχάς 80C υγρασία είναι λίγο σχετικά.

Στα μέρη μου το πιο συνηθισμένο είναι να έχω 99% υγρασία δλδ κορεσμός φουλ.

Επίσης το μηχάνημα έχει να διαχειριστεί άλλα θερμικά φορτία, μικρότερα τμ και καλύτερες μονωσεις. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Στην Έδεσσα δεν ξέρω τι παίζει. Ο φίλος μπορεί να ρωτήσει κάνα γείτονα τί παίζει με άλλα κλιματιστικά στη περιοχή.

Δεν ανέφερα ότι είπες για shorai. Απλά το γεγονός ότι δε μου το πρότεινες δε μου κινεί το ενδιαφέρον προκειμένου να προχωρήσω στην αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Τι εννοείς λείπουν δύο δόντια; Το πρώτο shorai που μου έβαλαν έκανε ένα θόρυβο η εσωτερική (τακ τακ) το δούλεψα λίγο στο φουλ και ο θόρυβος εξαφανίστηκε.

Εννοω οτι λειπουν δυο κομματια απο τον ανεμιστηρα στην δεξια πλευρα με αποτελεσμα οπως πιστευω να εχει χαλασει το ζυγισμα και να εχει κραδασμους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Δεν ανέφερα ότι είπες για shorai. Απλά το γεγονός ότι δε μου το πρότεινες δε μου κινεί το ενδιαφέρον προκειμένου να προχωρήσω στην αγορά του.

Αγαπητέ μου φίλε, μη στέκεσαι πολύ σε αυτά που γράφω. Ούτε μηχανολόγος είμαι ούτε τίποτα. Έχω δει σε λειτουργία 3-4 μηχανήματα μόνο.

Αυτό σε περίπτωση που με θεωρείς αυθεντία ή σχετικό. Δεν είμαι.

Ο καθένας προτείνει ως ιδιώτες που είμαστε και έχουμε παρατηρήσει κάποια πράγματα.

2-3 εδώ είναι μηχανολόγοι. Σίγουρα ο λόγος τους έχει αξία.

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι μηχανήματα χοντροκομμένα τύπου toyotomi, gree, inventor με μεγάλη εξωτερική μονάδα, φαίνεται ότι στα χοντρά κρύα δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Εκεί θα στόχευα και συγκεκριμένα στο amber που έχει 10 χρόνια εγγύηση, 2 βαθμιο συμπιεστη και τεράστια εξωτερική μονάδα. Οι καταναλώσεις στα κλιματιστικά είναι παρόμοιες. Ένα που έχει κόφτη στα πχ 900 απλά θα δουλέψει λιγότερη ώρα. Το Amber δεν ξέρω τί κάνει. Δεν το έχει μετρήσει κάποιος. Στα χαρτιά πάντως από τεχνολογία σκίζει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είπα κάτι για το shorai. Το Fujitsu ανέφερα.

Το Shorai πάντως έχει επίσης μικρή εξωτερική μονάδα. Προσωπικά θα το φοβόμουν εξίσου.

Καταρχάς 80C υγρασία είναι λίγο σχετικά.

Στα μέρη μου το πιο συνηθισμένο είναι να έχω 99% υγρασία δλδ κορεσμός φουλ.

Επίσης το μηχάνημα έχει να διαχειριστεί άλλα θερμικά φορτία, μικρότερα τμ και καλύτερες μονωσεις. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Στην Έδεσσα δεν ξέρω τι παίζει. Ο φίλος μπορεί να ρωτήσει κάνα γείτονα τί παίζει με άλλα κλιματιστικά στη περιοχή.

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν έκανε αποψυξη .. οσο το πρόσεξα δεν σταμάτησε να βγάζει χλιαρό αέρα (αν και δεν ειμαι από κατω να το ελεγχω, και όταν παιζει χαμηλά δεν ακούγεται τιποτα) Παντος πριν από λίγο είδα ότι είχε παλι ασπρίσει κάτω σε ένα σημείο (πάγο) και απλα εξαφανίστηκε μετά από ένα σύντομο χρονικο διάστημα χωρίς να σταματήσει να λειτουργεί το κλιματιστικό..

Είδα στο τεχνικό manual ό τι η απόψυξη κρατάει 15 λεπτά,αρα θεωρω απίθανο να μην το καταλάβαινα ότι κάνει απόψυξη.. Επισης θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να μην έχει κάποια ένδειξη όταν κάνει defrost.. Θα το προσέξω και θα αναφέρω όταν κάνει,αν κάνει και πόσο συχνά..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι μηχανήματα χοντροκομμένα τύπου toyotomi, gree, inventor με μεγάλη εξωτερική μονάδα, φαίνεται ότι στα χοντρά κρύα δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Εκεί θα στόχευα και συγκεκριμένα στο amber που έχει 10 χρόνια εγγύηση, 2 βαθμιο συμπιεστη και τεράστια εξωτερική μονάδα. Οι καταναλώσεις στα κλιματιστικά είναι παρόμοιες. Ένα που έχει κόφτη στα πχ 900 απλά θα δουλέψει λιγότερη ώρα. Το Amber δεν ξέρω τί κάνει. Δεν το έχει μετρήσει κάποιος. Στα χαρτιά πάντως από τεχνολογία σκίζει.

@ForeignOffice ακριβως αυτο!! Εφοσον μενεις βορεια Ελλαδα, στη θεση σου θα διαλεγα ενα απ τα παραπανω που σου προτεινει ο liakjim.Πιο οικονομικα μηχανηματα στην αγορα σε σχεση με fujitsu/toshiba κτλ τα οποια θα σε βγαλουν μια χαρα στα κρυα..κι εγω 24αρι inventor εχω και δε μασαει μια στις παγωνιες εχει ομως τεραστια εξωτερικη μοναδα!!Ομως δεν ειναι το ιδιο οικονομικο σε καταναλωση σε ηπιο καιρο οπως πιο ακριβες επωνυμες μαρκες της αγορας! Παρ αυτα,  θα δεις τεραστια διαφορα στην καταναλωση σε σχεση με θερμαντικα σωματα που χρησιμοποιεις τωρα!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ForeignOffice , δεν μπόρεσα να βρω κατανάλωση για το 18άρι. 

Βρήκα πάντως για το 12άρι ενα video , όπου φαίνεται ότι δεν βλέπουμε κάτι περίεργους κόφτες που βλέπουμε σε άλλα μοντέλα στις minimum καταναλώσεις. 

Προσωπικά μετά το video αυτό, νιώθω πιο σίγουρος για την πρόταση για το Amber το 18άρι

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ανάποδα ο μετρητής γιατί δε χωράει αλλά νομίζω φαίνεται σε τι τιμές παίζουν τα watt με 21 βαθμούς στόχο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...