Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, kprimax είπε

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό 24άρι. Θα τοποθετηθεί σε χώρο ενιαίο καθιστικό - κουζίνα, 60 τετραγωνικά. Γύρω στο 1.000 άρικο ποιο θα προτείνατε; Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η απόδοση στη θέρμανση. ( και να είναι και αθόρυβο) Διάβασα πάρα πολλές απόψεις κι εδώ κι αλλού , μα όσο διαβάζω , τόσο προβληματίζομαι. 

Περιοχή; Μονωσεις / κουφώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Στις ευνοϊκές συνθήκες που έχει σήμερα,

f3a2d4c3e2d172164f9913b8e95b8069.png

το Fujitsu ειλικρινά δεν πιστεύω να έχει αντίπαλο στην κατανάλωση για 24άρι

Εδώ με χειριστήριο στους 20 και μέσα στο σπίτι 20,7C

Είναι λίγο θολό, λέει 184watts !!!!!!

0-02-05-9b082846e65a3edb58bc36a64e4aaa347c01211342e2cc01b49ba811554b8405_11b46bb2.jpg.10ca28215caabb131de75d776a739767.jpg

Να υπενθυμίσω ότι έχει να καλύψει 60τμ και με ανοίγματα πχ σκάλα που πάει σε άλλον όροφο και χωρίς καλές μονώσεις. 

Έξω βέβαια κάνει σαν ελικόπτερο,  που φαντάζει περίεργο έτσι ????

Αλλά να είναι καλά ο αδερφός μου (ψυκτικός) που μου έδωσε την απάντηση:

Ο συμπιεστής έχει ρίξει τόσο πολύ στροφές που το φρέον κινείται αργά μέσα στο στοιχείο. Επίσης ο εξωτερικός αέρας είναι ζεστός οπότε ο ανεμιστήρας στρέφει γρήγορα για να προλάβει να απορροφήσει θερμότητα στη φάση της συμπύκνωσης. Αν δεν έστρεφε γρήγορα ο ανεμιστήρας, δεν θα μπορούσε να ρίξει τόσο στροφές στον συμπιεστή και συνεπώς την κατανάλωση. Οπότε τελικά στα @@ μου !!!!! Το μηχάνημα κεντάει (όταν δεν πλησιάζεις το μηδέν). 

Μη ξεχνάμε είναι δίνει 7,34 COP στους 12C!!!!

Και μάλιστα με πιστοποίηση Eurovent

07f881522bfc6da2f21d9726331a5180.png

Αδερφέ συγγνώμη αλλά ειλικρινά καίγομαι να βρω οικονομική λύση για ηλεκτρική θέρμανση του σπιτιού. Δυστυχώς έχουμε μπει σε διακανονισμό για χρέη στη ΔΕΗ και ως ο νεότερος στην οικογένεια ψάχνω να βρω τρόπους προκειμένου να μειώσω όσο το δυνατόν περισσότερο το κόστος του ρεύματος. Το σπίτι εδώ και αρκετά χρόνια ζεσταίνεται με θερμοπομπους και σόμπες. Αρχικά θέλω να ρωτήσω, επειδή βλέπω να αναφέρεσαι σε ένα Fujitsu με καλά λόγια όσον αφορά την κατανάλωση, είναι αυτό;

 

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html#specs

Εάν ναι, μου προτείνεις να προχωρήσω στην αγορά του; Με ενδιαφέρει κυρίως η κατανάλωση αλλά και η κάλυψη όσο το δυνατόν μεγαλύτερου χώρου ούτως ώστε η ενέργεια που θα δαπανάται να έχει ουσιαστικό αντίκρισμα σε όσο το δυνατόν περισσότερα δωμάτια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ διαβασμα και μελετωντας γνωμες και εμπειριες μελων ,αποφασισα την αγορα ενος  toshiba sorai 18000 btu , μολις τοποθετηθηκε απο τον ψυκτικο στον ελεγχο της λειτουργιας του διαπιστωθηκαν εντονοι κραδασμοι στην εσωτερικη μοναδα που οσο μεγαλωνε η ταχυτητα τοσο πιο εντονοι γινοταν.κοιταζοντας ο ψυκτικος τον ανεμιστηρα βλεπει οτι λειπουν δυο δοντια στην δεξια πλευρα και οτι εκει οφειλονται οι κραδασμοι.Μετα απο επικοινωνια με την αντιπροσωπεια κλεισαμε ραντεβου για τριτη. Επειδη θελω να ειμαι προετοιμασμενος, καποιος φιλος που εχει το ιδιο κλιματιστικο ας ριξει μια ματια στο δικο του να μου πει πως ειναι. Επειδη υπαρχει περιπτωση να μου πουν οτι ετσι ειναι απο την κατασκευη του και οτι θελει μονο ζυγισμα ο ανεμιστηρας, να ξερω τι θα απαντησω. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kprimax είπε

Περιοχή Πάτρα. Το σπίτι έχει αρκετά καλή μόνωση, κουφώματα με διπλά τζάμια.

Θα σου πρότεινα το 22αρι το Toshiba Shorai. Το βλέπω στα 1100€.

Ίσως να σε καλύπτει και το 18αρι αλλά θέλει μελέτη για να είσαι σίγουρος.

7 ώρες πριν, ForeignOffice είπε

Αδερφέ συγγνώμη αλλά ειλικρινά καίγομαι να βρω οικονομική λύση για ηλεκτρική θέρμανση του σπιτιού. Δυστυχώς έχουμε μπει σε διακανονισμό για χρέη στη ΔΕΗ και ως ο νεότερος στην οικογένεια ψάχνω να βρω τρόπους προκειμένου να μειώσω όσο το δυνατόν περισσότερο το κόστος του ρεύματος. Το σπίτι εδώ και αρκετά χρόνια ζεσταίνεται με θερμοπομπους και σόμπες. Αρχικά θέλω να ρωτήσω, επειδή βλέπω να αναφέρεσαι σε ένα Fujitsu με καλά λόγια όσον αφορά την κατανάλωση, είναι αυτό;

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html#specs

Εάν ναι, μου προτείνεις να προχωρήσω στην αγορά του; Με ενδιαφέρει κυρίως η κατανάλωση αλλά και η κάλυψη όσο το δυνατόν μεγαλύτερου χώρου ούτως ώστε η ενέργεια που θα δαπανάται να έχει ουσιαστικό αντίκρισμα σε όσο το δυνατόν περισσότερα δωμάτια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναι αυτό είναι.

Το κλιματιστικό είναι όντως οικονομικό στη λειτουργία του. Έχει όμως κάποια μειονεκτήματα όπως το υψηλό κόστος αγοράς, είναι θορυβώδες και σε θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν είναι επιρρεπές στην συγκέντρωση πάγου. Δύναμη όμως έχει.

Μάλλον θα πρέπει να σε ρωτήσω πόσα τετραγωνικά θέλεις να καλύψεις και που μένεις, μονωσεις κτλ.

Ίσως χρειάζεσαι 2 μικρότερα ή κάτι άλλο. Μια κατοψη του χώρου θα βοηθούσε.

Φυσικά το ιδανικό είναι να απευθυνθείς σε μηχανικό.

 

5 ώρες πριν, wishmaster1 είπε

Μετα απο πολυ διαβασμα και μελετωντας γνωμες και εμπειριες μελων ,αποφασισα την αγορα ενος  toshiba sorai 18000 btu , μολις τοποθετηθηκε απο τον ψυκτικο στον ελεγχο της λειτουργιας του διαπιστωθηκαν εντονοι κραδασμοι στην εσωτερικη μοναδα που οσο μεγαλωνε η ταχυτητα τοσο πιο εντονοι γινοταν.κοιταζοντας ο ψυκτικος τον ανεμιστηρα βλεπει οτι λειπουν δυο δοντια στην δεξια πλευρα και οτι εκει οφειλονται οι κραδασμοι.Μετα απο επικοινωνια με την αντιπροσωπεια κλεισαμε ραντεβου για τριτη. Επειδη θελω να ειμαι προετοιμασμενος, καποιος φιλος που εχει το ιδιο κλιματιστικο ας ριξει μια ματια στο δικο του να μου πει πως ειναι. Επειδη υπαρχει περιπτωση να μου πουν οτι ετσι ειναι απο την κατασκευη του και οτι θελει μονο ζυγισμα ο ανεμιστηρας, να ξερω τι θα απαντησω. Ευχαριστω.

Αν έχει σπασμένα δόντια και κραδασμούς, θα στο αλλάξουν 100% .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σου πρότεινα το 22αρι το Toshiba Shorai. Το βλέπω στα 1100€.

Ίσως να σε καλύπτει και το 18αρι αλλά θέλει μελέτη για να είσαι σίγουρος.

Ναι αυτό είναι.

Το κλιματιστικό είναι όντως οικονομικό στη λειτουργία του. Έχει όμως κάποια μειονεκτήματα όπως το υψηλό κόστος αγοράς, είναι θορυβώδες και σε θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν είναι επιρρεπές στην συγκέντρωση πάγου. Δύναμη όμως έχει.

Μάλλον θα πρέπει να σε ρωτήσω πόσα τετραγωνικά θέλεις να καλύψεις και που μένεις, μονωσεις κτλ.

Ίσως χρειάζεσαι 2 μικρότερα ή κάτι άλλο. Μια κατοψη του χώρου θα βοηθούσε.

Φυσικά το ιδανικό είναι να απευθυνθείς σε μηχανικό.

Αν έχει σπασμένα δόντια και κραδασμούς, θα στο αλλάξουν 100% .

Μένω Έδεσσα, το σπίτι είναι παλιό δεκαετίας του 80. Κοίτα ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά θα προτιμούσα να έπαιρνα κάτι που θα ζεσταινε και το υπόλοιπο σπίτι το οποίο θαρρώ είναι καμία κατοστη τετραγωνικά. Δηλαδή να βάλω ενα τώρα και ένα το καλοκαίρι στην άλλη άκρη του σπιτιού παραδείγματος χάρη.

Επεξ/σία από ForeignOffice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Μένω Έδεσσα, το σπίτι είναι παλιό δεκαετίας του 80. Κοίτα ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά θα προτιμούσα να έπαιρνα κάτι που θα ζεσταινε και το υπόλοιπο σπίτι το οποίο θαρρώ είναι καμία κατοστη τετραγωνικά. Δηλαδή να βάλω ενα τώρα και ένα το καλοκαίρι στην άλλη άκρη του σπιτιού παραδείγματος χάρη.

Επέτρεψέ μου να μην πάρω σαφή θέση. Παλιό σπίτι , οπότε φαντάζομαι από μονώσεις χάλια?

Ίσως το χρήματα που θα έδινες για κλιματιστικά να έπρεπε να μπουν σε βελτίωσή τους και να κρατήσεις τη μορφή θέρμανσης που έχεις. 

Φυσικά αυτό θα το πει μηχανικός. 

Αν όμως θες οπωσδήποτε κλιματιστικό, να σου πω πως το Fujitsu είναι από αυτά που έχω δει απαγορευτικό για την πόλη σου γιατί είναι όπως είπα επιρρεπές στον πάγο. Θα κάνει συνέχεια defrost. 

Οκ η Έδεσσα δεν είναι και στον Βόρειο Αρκτικό κύκλο , ούτε σε υψόμετρο αλλά η πρότασή μου είναι το Gree Amber το 18άρι. https://www.bestprice.gr/item/2155327678/gree-amber-grs-181-eijam2-n3.html

Αιτία που στο προτείνω είναι ότι φοράει 2βάθμιο συμπιεστή οπότε στα κρύα δεν θα καταλαβαίνει τίποτα.

Εδώ snapshot από τα χαρακτηριστικά του που φαίνεται πόσο καλά συμπεριφέρεται στα κρύα. 

68003a7ff60b3181d3b2718797cfbb73.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επέτρεψέ μου να μην πάρω σαφή θέση. Παλιό σπίτι , οπότε φαντάζομαι από μονώσεις χάλια?

Ίσως το χρήματα που θα έδινες για κλιματιστικά να έπρεπε να μπουν σε βελτίωσή τους και να κρατήσεις τη μορφή θέρμανσης που έχεις. 

Φυσικά αυτό θα το πει μηχανικός. 

Αν όμως θες οπωσδήποτε κλιματιστικό, να σου πω πως το Fujitsu είναι από αυτά που έχω δει απαγορευτικό για την πόλη σου γιατί είναι όπως είπα επιρρεπές στον πάγο. Θα κάνει συνέχεια defrost. 

Οκ η Έδεσσα δεν είναι και στον Βόρειο Αρκτικό κύκλο , ούτε σε υψόμετρο αλλά η πρότασή μου είναι το Gree Amber το 18άρι. BestPrice iconGree Amber GRS-181 EI/JAM2-N3 (866,00€ σε 27 καταστήματα)

Αιτία που στο προτείνω είναι ότι φοράει 2βάθμιο συμπιεστή οπότε στα κρύα δεν θα καταλαβαίνει τίποτα.

Εδώ snapshot από τα χαρακτηριστικά του που φαίνεται πόσο καλά συμπεριφέρεται στα κρύα. 

68003a7ff60b3181d3b2718797cfbb73.png

Κοίτα γενικά έχω παρατήρηση ότι εάν κατεβάσουμε τα παντζούρια η θερμοκρασία διατηρείται. Πχ στο δικό μου δωμάτιο περί τα 25-30 τετραγωνικά με υψωμένα παντζούρια η θερμοκρασία με το θερμοπομπο δεν ανεβαίνει τους 19 βαθμούς, ενω με κατεβασμένα πάει στους 25+. Γενικά τα κλιματιστικά θεωρούνται ως η καλύτερη ηλεκτρική λύση θέρμανσης; Αυτό το gree πως τα πάει από κατανάλωση; Γιατί σου είπα ότι είναι το μείζον πρόβλημα της οικογένειας αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Γενικά τα κλιματιστικά θεωρούνται ως η καλύτερη ηλεκτρική λύση θέρμανσης; Αυτό το gree πως τα πάει από κατανάλωση; Γιατί σου είπα ότι είναι το μείζον πρόβλημα της οικογένειας αυτή τη στιγμή.

Τα κλιματιστικά είναι σαφώς τα πιο αποδοτικά συστήματα για θέρμανση . Ακόμα και το Fujitsu που έχω που είναι χάλια χαμηλά, στους -7 έχει COP 2,3 δλδ θα έχει 2.3 φορές μεγαλύτερη απόδοση από ένα σύστημα που βασίζεται σε ωμικές αντιστάσεις που έχουν βαθμό απόδοσης περίπου 0,99. 

Το συγκεκριμένο gree δεν το έχει κανείς συμφορουμίτης οπότε δεν ξέρω τι κατανάλωση έχει, αλλά αν τα στοιχεία που δηλώνει η gree είναι αληθή, θα πρέπει λόγω 2βαθμιου συμπιεστή να αποδίδει πολύ καλά σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες. 

Αν δεν θες να πας στην τύχη , υπάρχει και η πιστοποίηση eurovent. 

Εκεί έχω δει 2 μοντέλα Mitsubishi που διατηρούν εξαιρετική απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες :

https://www.skroutz.gr/s/6655925/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ71VA.html

ee487eccdf94dc9b12cb1f71bd1a9b15.png

 

και 

https://www.skroutz.gr/s/6655924/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ60VA.html

71aba926a4956e75684ef98d1e8bb9d8.png

 

Πιστεύω όμως ότι το Amber είναι καλή επιλογή + ότι έχει και 10 χρόνια εγγύηση. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω προς το GREE BORA το 24άρι. Έχει καλές κριτικές και όλοι λένε ότι είναι αθόρυβο. Για την κατανάλωση δε με νοιάζει τόσο, το βάζω σε τρίτη μοίρα.  Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά είναι σαφώς τα πιο αποδοτικά συστήματα για θέρμανση . Ακόμα και το Fujitsu που έχω που είναι χάλια χαμηλά, στους -7 έχει COP 2,3 δλδ θα έχει 2.3 φορές μεγαλύτερη απόδοση από ένα σύστημα που βασίζεται σε ωμικές αντιστάσεις που έχουν βαθμό απόδοσης περίπου 0,99. 

Το συγκεκριμένο gree δεν το έχει κανείς συμφορουμίτης οπότε δεν ξέρω τι κατανάλωση έχει, αλλά αν τα στοιχεία που δηλώνει η gree είναι αληθή, θα πρέπει λόγω 2βαθμιου συμπιεστή να αποδίδει πολύ καλά σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες. 

Αν δεν θες να πας στην τύχη , υπάρχει και η πιστοποίηση eurovent. 

Εκεί έχω δει 2 μοντέλα Mitsubishi που διατηρούν εξαιρετική απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες :

https://www.skroutz.gr/s/6655925/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ71VA.html

ee487eccdf94dc9b12cb1f71bd1a9b15.png

και 

https://www.skroutz.gr/s/6655924/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ60VA.html

71aba926a4956e75684ef98d1e8bb9d8.png

Πιστεύω όμως ότι το Amber είναι καλή επιλογή + ότι έχει και 10 χρόνια εγγύηση. 

Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή και δυστυχώς εγώ δεν έχω τις γνώσεις που απαιτούνται. Θεωρώ πως μια δοκιμασμένη λύση είναι πάντα καλύτερη, οπότε λέω να πάρω το Fujitsu. Θα είναι τόσο μεγάλες οι απώλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kprimax είπε

Κοιτάζω προς το GREE BORA το 24άρι. Έχει καλές κριτικές και όλοι λένε ότι είναι αθόρυβο. Για την κατανάλωση δε με νοιάζει τόσο, το βάζω σε τρίτη μοίρα.  Τι λέτε;

Ναι έχει καλές κριτικές.

Ψάξε λίγο, το έχει ένα μέλος εδώ μέσα. Θυμάμαι είπε ότι δεν πάει κάτω από τα 900 watts. Αλλά πρέπει να γαζώνει από ζέστη.

6 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή και δυστυχώς εγώ δεν έχω τις γνώσεις που απαιτούνται. Θεωρώ πως μια δοκιμασμένη λύση είναι πάντα καλύτερη, οπότε λέω να πάρω το Fujitsu. Θα είναι τόσο μεγάλες οι απώλειες;

Σου συνιστώ εντονως να μην το πάρεις. Στα κρύα θα σε πουλήσει. Δεν μένω στην πόλη σου για να ξέρω, αλλά αν έχεις υψηλή υγρασία και χαμηλή θερμοκρασία (που από ότι ξέρω η Έδεσσα έχει), το κλιματιστικό θα πιάνει πάγο . 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι έχει καλές κριτικές.

Ψάξε λίγο, το έχει ένα μέλος εδώ μέσα. Θυμάμαι είπε ότι δεν πάει κάτω από τα 900 watts. Αλλά πρέπει να γαζώνει από ζέστη.

Σου συνιστώ εντονως να μην το πάρεις. Στα κρύα θα σε πουλήσει.

Αυτή η eurovent πιστοποίηση από το δίωρο που αφιέρωσα στο παρόν νήμα λαμβάνεται αρκετά υπόψη από πολλούς. Άρα να κλείνω προς τα mitsubishi; Συγγνώμη που γίνομαι φορτικός απλά θέλω να μου προτείνεις κάτι εσύ στάνταρ να πάρω, δεν μπορώ τα "έχουμε αυτό, έχουμε εκείνο", σίγουρα υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για την περίπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Αυτή η eurovent πιστοποίηση από το δίωρο που αφιέρωσα στο παρόν νήμα λαμβάνεται αρκετά υπόψη από πολλούς. Άρα να κλείνω προς τα mitsubishi; Συγγνώμη που γίνομαι φορτικός απλά θέλω να μου προτείνεις κάτι εσύ στάνταρ να πάρω, δεν μπορώ τα "έχουμε αυτό, έχουμε εκείνο", σίγουρα υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για την περίπτωση μου.

Η πιστοποίηση eurovent απλά αποδεικνύει τα στοιχεία που δηλώνουν οι εταιρείες μιας και είναι ανεξάρτητος φορέας. 

Τα mitsubishi που σου έδειξα είναι ενδεικτικά, δεν τα έχω ψάξει όλα εκεί μέσα. Επίσης δεν έχουν κριτικές , ούτε τα έχει κάποιος από εδώ μέσα. Ούτε το amber. 

Άποψή μου να μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις. 

Αυτό που μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα, είναι να μην σου προτείνω το Fujitsu. Αν έμενες σε μια πόλη που είχε υψηλότερες θερμοκρασίες , θα σου έλεγα βουρ. 

Άκου και τη γνώμη των υπολοίπων. Προσωπικά θα έπαιρνα το amber.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Η πιστοποίηση eurovent απλά αποδεικνύει τα στοιχεία που δηλώνουν οι εταιρείες μιας και είναι ανεξάρτητος φορέας. 

Τα mitsubishi που σου έδειξα είναι ενδεικτικά, δεν τα έχω ψάξει όλα εκεί μέσα. Επίσης δεν έχουν κριτικές , ούτε τα έχει κάποιος από εδώ μέσα. Ούτε το amber. 

Άποψή μου να μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις. 

Αυτό που μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα, είναι να μην σου προτείνω το Fujitsu. Αν έμενες σε μια πόλη που είχε υψηλότερες θερμοκρασίες , θα σου έλεγα βουρ. 

Άκου και τη γνώμη των υπολοίπων. Προσωπικά θα έπαιρνα το amber.  

Το αφήνω λοιπόν για την ώρα και αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι σας παρακαλώ πείτε μου γιατί πραγματικά είναι ανάγκη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...