Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι με νέα μέτρηση.. 

 με εξωτερική 12C και επιθυμητή στα 22C ξεκίνησε με 1000 + W και έπεσε μετά από λίγο γύρω στα 400W... Και κάποια στιγμή...... Σταμάτησε.... 

Ποιο λογική λειτουργία.... 

Αλλα.... 

Ποιο κάτω δεν βλεπω να πηγαινει εύκολα..... ☹️

Απο την άλλη  το μεσημέρι με υψηλότερη εξωτερική δεν ξέρω γιατί δεν σταματάγε κάποια στιγμή..... 

Όμως δεν έχει καμία. σχέση στις καταναλώσεις και τον τρόπο λειτουργίας του Shorai που δεν σταματάει ποτέ... Αλλα κατεβαίνει σε ασύλληπτα χαμηλά watt και ο συμπιεστής και η φτερωτη δουλεύουν απολύτως ρελαντί.... 

Θα ρίξω άκυρο στο mail στην inventor.... 

Βλέπω ότι τις προδιαγραφές τις κρατάει σχεδόν στο 100% ο Ιάπωνας.. 

Ενώ ο Κινέζος μόνο στο χαρτί..... 

IMG_20190220_200005-1152x544.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω είμαι κατασκευαστης,δίνω τα μηχανήματα μου με την επωνυμία μου,και δίνω σε άλλες εταιρείες χωρίς αυτοκόλλητα,να βάζουν την επωνυμία τους πάνω. Υπάρχει περίπτωση να αφήσω τα μηχανήματα τους να είναι καλύτερα από τα δικά μου; Ειδικα αν η τιμή πώλησης είναι πάνω κάτω ίδια τιμή με τα δικά μου; Δεν το νομίζω.. Κάποια "λεπτομέρεια"  θα κάνει την διαφορά.. π.χ. Original Gree Amber, και τα φασον του που έχει γεμίσει η αγορά ...

το G10 technology είναι; 

(αξιοποιει τις χαμηλές συχνοτητες περιστροφής του συμπιεστή μέχρι 1hz),έτσι ο συμπιεστης δεν σταματά ακόμα και αν έχει επιτευχθεί η θερμοκρασία..Λέει η Gree)

Αν παρεις όμως το φασον θα σταματά..γιατι δεν έχει αυτή την τεχνολογία(είναι βασισμένα σε παλιότερη έκδοση του Gree Amber) 

Δουλεύει μέχρι και -30 ,ενώ τα φασον π.χ. μέχρι -15 (θέρμανση) ίσως αυτό.

Παντος θεωρώ απίθανο ένα φασον να είναι κοντα με το κανονικό καινουργιο προϊόν του κατασκευαστή που είναι βασισμένο πάνω.Αν ίσχυε αυτό,δεν θα το παραχωρουσαν για φασον,θα το εδίναν όταν και εάν, το νέο τους μοντέλο εχει καποια σημαντική "λεπτομέρεια" που θα έκανε διαφορά σε σχέση με το φασον. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έστω είμαι κατασκευαστης,δίνω τα μηχανήματα μου με την επωνυμία μου,και δίνω σε άλλες εταιρείες χωρίς αυτοκόλλητα,να βάζουν την επωνυμία τους πάνω. Υπάρχει περίπτωση να αφήσω τα μηχανήματα τους να είναι καλύτερα από τα δικά μου; Ειδικα αν η τιμή πώλησης είναι πάνω κάτω ίδια τιμή με τα δικά μου; Δεν το νομίζω.. Κάποια "λεπτομέρεια"  θα κάνει την διαφορά.. π.χ. Original Gree Amber, και τα φασον του που έχει γεμίσει η αγορά ...

το G10 technology είναι; 

(αξιοποιει τις χαμηλές συχνοτητες περιστροφής του συμπιεστή μέχρι 1hz),έτσι ο συμπιεστης δεν σταματά ακόμα και αν έχει επιτευχθεί η θερμοκρασία..Λέει η Gree)

Αν παρεις όμως το φασον θα σταματά..γιατι δεν έχει αυτή την τεχνολογία(είναι βασισμένα σε παλιότερη έκδοση του Gree Amber) 

Δουλεύει μέχρι και -30 ,ενώ τα φασον π.χ. μέχρι -15 (θέρμανση) ίσως αυτό.

Παντος θεωρώ απίθανο ένα φασον να είναι κοντα με το κανονικό καινουργιο προϊόν του κατασκευαστή που είναι βασισμένο πάνω.Αν ίσχυε αυτό,δεν θα το παραχωρουσαν για φασον,θα το εδίναν όταν και εάν, το νέο τους μοντέλο εχει καποια σημαντική "λεπτομέρεια" που θα έκανε διαφορά σε σχέση με το φασον. 

Έτσι φαίνεται ότι. είναι.. 

Κάποιος. Άραγε με Gree Amber θα μπορούσε να μας πει κάποια πράγματα για τον τρόπο λειτουργίας, καταναλώσεις... 

Και πόσο πλησιάζουν τα specs αυτα που δίνει ο κατασκευαστης.. 

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ το forum , πρώτο μήνυμα με αφορμή το ποσό κάτω κατεβαίνει σε κατανάλωση watt το toyotomi .

Βεβαια  εμένα είναι το kuro το 9αρι , το οποίο με μετρητή στην πρίζα και με ρυθμισμένη θερμοκρασία στόχου 20 και θερμοκρασία που δείχνει όταν ξαναπατάς το κουμπάκι και υποτίθεται ότι σου δείχνει την πραγματική πάλι 20 .

Λοιπον ο μετρητής έπαιζε από 450 έως 570 watt.

Εξωτερικη μονάδα σε τοίχο με 4,5 μέτρα σωλήνα , εγκατάσταση με αντλία κενού .

Παντως η εξωτερική μονάδα είναι η πιο αθόρυβη από τα αλλά κλιματιστικά που έχω τα οποία είναι ένα 9αρι Samsung smart inverter λέει, του 2012 και ένα Mitsubishi 18αρι on off  του 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Χαιρετώ το forum , πρώτο μήνυμα με αφορμή το ποσό κάτω κατεβαίνει σε κατανάλωση watt το toyotomi .

Βεβαια  εμένα είναι το kuro το 9αρι , το οποίο με μετρητή στην πρίζα και με ρυθμισμένη θερμοκρασία στόχου 20 και θερμοκρασία που δείχνει όταν ξαναπατάς το κουμπάκι και υποτίθεται ότι σου δείχνει την πραγματική πάλι 20 .

Λοιπον ο μετρητής έπαιζε από 450 έως 570 watt.

Εξωτερικη μονάδα σε τοίχο με 4,5 μέτρα σωλήνα , εγκατάσταση με αντλία κενού .

Παντως η εξωτερική μονάδα είναι η πιο αθόρυβη από τα αλλά κλιματιστικά που έχω τα οποία είναι ένα 9αρι Samsung smart inverter λέει, του 2012 και ένα Mitsubishi 18αρι on off  του 2007.

20 βαθμοί επιθυμητή σε 9αρι, έστω και συντήρηση 450-570w όπως λες είναι πολλά. Σου κλείνει το κλιματιστικό η δουλεύει αδιάκοπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, guzel είπε

20 βαθμοί επιθυμητή σε 9αρι, έστω και συντήρηση 450-570w όπως λες είναι πολλά. Σου κλείνει το κλιματιστικό η δουλεύει αδιάκοπα;

Δεν κλείνει , βέβαια το έχω σε κρεβατοκάμαρα με ανοιχτή πόρτα που βγαίνει σε διάδρομο και δυο μπάνια , απέναντι έχει άλλο δωμάτιο 13 τετραγωνικά που έχω το Samsung , ούτε το Samsung κλείνει 

επισης δίπλα στο δωμάτιο που έχω το toyotomi υπάρχει ακόμα μια κρεβατοκάμαρα παιδική που και αυτή ζεσταίνετε από αυτό , τώρα συγκεκριμένα εκεί έχει 19,7 

αυτη τη στιγμή έχω το Samsung κλειστό και την πορ5α του δωματίου άρα το toyotomi ζες5αινει 2 κρεβατοκάμαρες των 13 τετραγωνικών η κάθε μια δυο μπάνια και ένα διάδρομο τεσσάρων μέτρων 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

20 βαθμοί επιθυμητή σε 9αρι, έστω και συντήρηση 450-570w όπως λες είναι πολλά. Σου κλείνει το κλιματιστικό η δουλεύει αδιάκοπα;

Δεν ξέρεις τις ανάγκες του σπιτιού.

2 ώρες πριν, billfor είπε

 

απέδωσε αξιοπρεπώς ακόμα και σε διψήφιο μείον 

Μήπως θα μπορούσες να προσδιορίσεις το "αξιοπρεπώς" τί σημαίνει;

Αν αναφέρεσαι σε διαστήματα defrost, μήπως κατεγραψες συχνότητα τους, την εξωτερική θερμοκρασία και σχετική υγρασία καθώς και τα watts που σου έπαιζε;

 

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

 

το G10 technology είναι; 

(αξιοποιει τις χαμηλές συχνοτητες περιστροφής του συμπιεστή μέχρι 1hz),έτσι ο συμπιεστης δεν σταματά ακόμα και αν έχει επιτευχθεί η θερμοκρασία..Λέει η Gree)

 

 

 

Η πρόταση ξεκινάει από το :

"H νέα κατοχυρωμένη τεχνολογία οδήγησης," άρα μήπως όντως τελικά το τμήμα τροφοδότης είναι αυτό που επιτρέπει στα κλιματιστικά να ρίχνουν στροφές;

Από την άλλη το bora που ένας φίλος πιο πίσω είπε ότι επίσης δεν κατεβάζει, λέει ότι έχει επίσης g10.

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Έστω είμαι κατασκευαστης,δίνω τα μηχανήματα μου με την επωνυμία μου,και δίνω σε άλλες εταιρείες χωρίς αυτοκόλλητα,να βάζουν την επωνυμία τους πάνω. Υπάρχει περίπτωση να αφήσω τα μηχανήματα τους να είναι καλύτερα από τα δικά μου; Ειδικα αν η τιμή πώλησης είναι πάνω κάτω ίδια τιμή με τα δικά μου; Δεν το νομίζω.. Κάποια "λεπτομέρεια"  θα κάνει την διαφορά.. π.χ. Original Gree Amber, και τα φασον του που έχει γεμίσει η αγορά ...

το G10 technology είναι; 

(αξιοποιει τις χαμηλές συχνοτητες περιστροφής του συμπιεστή μέχρι 1hz),έτσι ο συμπιεστης δεν σταματά ακόμα και αν έχει επιτευχθεί η θερμοκρασία..Λέει η Gree)

Αν παρεις όμως το φασον θα σταματά..γιατι δεν έχει αυτή την τεχνολογία(είναι βασισμένα σε παλιότερη έκδοση του Gree Amber) 

Δουλεύει μέχρι και -30 ,ενώ τα φασον π.χ. μέχρι -15 (θέρμανση) ίσως αυτό.

Παντος θεωρώ απίθανο ένα φασον να είναι κοντα με το κανονικό καινουργιο προϊόν του κατασκευαστή που είναι βασισμένο πάνω.Αν ίσχυε αυτό,δεν θα το παραχωρουσαν για φασον,θα το εδίναν όταν και εάν, το νέο τους μοντέλο εχει καποια σημαντική "λεπτομέρεια" που θα έκανε διαφορά σε σχέση με το φασον. 

Το Amber έχει διβαθμιο συμπιεστη για αυτό πάει μέχρι -30.
Δεν νομίζω να έχει δώσει τον συμπιεστη αυτόν σε άλλη εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Ψάχνω για ενα κλιματιστικο 12btu γυρω στα 300-350, το θελω για εκμετάλλευση να νοικιάσω ενα διαμέρισμα. Εχω δει κατι eskimo, juro pro, τι γνώμη έχετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επανέρχομαι για το toyoromi το έβαλα χθες σε λειτουργία sleep με ρυθμισμένη θερμοκρασία 20 , όπως λέει το manual το κλιματιστικό θα ρίξει το πρώτο μισάωρο 1 βαθμό και μετά ανά ώρα 1 βαθμό ακόμη για τις επόμενες 2 ώρες .

Λοιπόν κατά τις 3 το βράδυ το κλιματιστικό έριξε την κατανάλωση στα 15 watt και έμεινε εκεί , επειδή πίστεψα ότι έσβησε βγήκα να δω την εξωτερική μονάδα και σας λέω ότι η μονάδα δουλευε κανονικά με πάρα πολύ λίγες στροφές ,χρειάστηκε να ανέβω σε σκάλα να βάλω το αυτί μου πάνω στη μονάδα για να καταλάβω ότι ο ανεμιστήρας γυρνούσε .

Ο ανεμιστήρας στην εσωτερική μονάδα ξανακουστηκε στις 7 το πρωί και άρχισε να ανεβάζει κατανάλωση

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν επανέρχομαι για το toyoromi το έβαλα χθες σε λειτουργία sleep με ρυθμισμένη θερμοκρασία 20 , όπως λέει το manual το κλιματιστικό θα ρίξει το πρώτο μισάωρο 1 βαθμό και μετά ανά ώρα 1 βαθμό ακόμη για τις επόμενες 2 ώρες .

Λοιπόν κατά τις 3 το βράδυ το κλιματιστικό έριξε την κατανάλωση στα 15 watt και έμεινε εκεί , επειδή πίστεψα ότι έσβησε βγήκα να δω την εξωτερική μονάδα και σας λέω ότι η μονάδα δουλευε κανονικά με πάρα πολύ λίγες στροφές ,χρειάστηκε να ανέβω σε σκάλα να βάλω το αυτί μου πάνω στη μονάδα για να καταλάβω ότι ο ανεμιστήρας γυρνούσε .

Ο ανεμιστήρας στην εσωτερική μονάδα ξανακουστηκε στις 7 το πρωί και άρχισε να ανεβάζει κατανάλωση

Είναι on/off το κλιματιστικό σου...

Τα 15w είναι όταν μπαίνει αναμονή, τόσο ακριβώς καταναλωνε και το δικό μου. Ανέβασε θερμοκρασία 22-23 και βγάλε φωτό κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι on/off το κλιματιστικό σου...

Τα 15w είναι όταν μπαίνει αναμονή, τόσο ακριβώς καταναλωνε και το δικό μου. Ανέβασε θερμοκρασία 22-23 και βγάλε φωτό κατανάλωση. 

Αναμονή έχει 4,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αναμονή έχει 4,5

4.5w έχει όταν είναι κλειστό , 15w έχει όταν πιάνει θερμοκρασία +2 βαθμούς και σταματάνε όλα μέχρι να ξεκινήσει πάλι όπως γράφεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

58 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν επανέρχομαι για το toyoromi το έβαλα χθες σε λειτουργία sleep με ρυθμισμένη θερμοκρασία 20 , όπως λέει το manual το κλιματιστικό θα ρίξει το πρώτο μισάωρο 1 βαθμό και μετά ανά ώρα 1 βαθμό ακόμη για τις επόμενες 2 ώρες .

Λοιπόν κατά τις 3 το βράδυ το κλιματιστικό έριξε την κατανάλωση στα 15 watt και έμεινε εκεί , επειδή πίστεψα ότι έσβησε βγήκα να δω την εξωτερική μονάδα και σας λέω ότι η μονάδα δουλευε κανονικά με πάρα πολύ λίγες στροφές ,χρειάστηκε να ανέβω σε σκάλα να βάλω το αυτί μου πάνω στη μονάδα για να καταλάβω ότι ο ανεμιστήρας γυρνούσε .

Ο ανεμιστήρας στην εσωτερική μονάδα ξανακουστηκε στις 7 το πρωί και άρχισε να ανεβάζει κατανάλωση

Μήπως έστρεφε ο ανεμιστήρας από τον αέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση τα αναγραφόμενα της toyotomi το κλιματιστικό σου είναι συμβατικό καθώς καταναλώνει 4.5w όπως εγραψες

http://www.toyotomi.gr/el/TOYOTOMI-TKN-TKG-628R32

ΑΝΑΜΟΝΗ 1 WATT
Σε κατάσταση αναμονής η κατανάλωση είναι λιγότερη του 1W. Με αυτή τη λειτουργία μειώνεται η κατανάλωση ενέργειας στην κατάσταση αναμονής έως και 80% ημερησίως σε σχέση με τα συμβατικά μοντέλα κατανάλωσης 4-5W.
Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως έστρεφε ο ανεμιστήρας από τον αέρα?

Όχι 

Και όπως εξήγησα και στο φίλο πιο πάνω εμένα αυτό που με νοιάζει είναι στη τελική τι θερμοκρασία έχω και με το κατανάλωση 

11 ώρες 4,1 κατανάλωση 20 βαθμοί 

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε που λένε 

Και αν ο φίλος έχει χαμηλότερη κατανάλωση μπράβο του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...