Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, energy52 είπε

@anergos13 η εξωτερικη θερμοκρασια ποσο ηταν οταν μετρησες 430w ;;Δοκιμασες να το βαλεις στους 21; 

η  εξωτερικη ηταν 15 C.....το εβαλα και 21C πανω κατω τα ιδια.....

σημερα ολο το μεσημερι εκανα δοκιμες ....το ξεκιναγα...κρυωνα το δωματιο ξανα......

και δεν εκοβε ποτε...ουτε καν on off.......φτερωτη συμπιεστης λειτουργια full

απο χθες το βραδυ ( με 10 C ) που εστησα αυτι για ωρα ....το ακουσα... και λεω κατi μαλλον δεν παει καλα....

αυτο καταναλωνει (Μεση καταναλωση)  τωρα περισσοτερο απο το Shorai....

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Mπορεί να ακουγεται λιγο υπερβολικο (εγω σε ησυχο δωματιο το ακουω -ισως εχει κολλησει τ αυτι μου τι να πω) και οντως να ειναι πχ θεμα της τοιχοποιιας απλα θελω να διασφαλισω οτι δεν τρεχει κατι με την εξωτερικη μονάδα .

και να δω τι θα κανω στην συνεχεια με την εγκατασταση.....

Αλλα τα θεματα δεν τελειωνουν.......

Σημερα επισης αποφασισα να κανω ενα check με καταναλωσεις στο Nemesis γιατι κατι δεν ακουγα καλα.....ή μαλλον ακουγα συνεχεια...

το κλιματιστικο ειναι σε παιδικο υπνοδωματιο και δεν εχω αμεση επαφη.....

και ανακαλυψα το παρακατω θεμα που περιγραφω στο mail που τους εστειλα......

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικα με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και με το 2ο air condition που μου εγκαταστήσατε (σε αντικατάσταση του Omnia Eco O3MVI32-09WiFiR/ O3MVO32-09  που είχε πρόβλημα με θόρυβο στον συμπιεστή). 
 
Στο Νemesis ρυθμίζω την επιθυμητη θερμοκρασια πχ στους 22C και παρατηρώ ότι σε χωρο 15τμ πιάνει την θερμοκρασία και συνεχίζει και δουλεύει... για ώρες...Ασταματητα.!!
 
Παρατήρησα επίσης ότι στην εξωτερική μονάδα συμπιεστής και φτερωτή  δεν ρίχνουν καθόλου στροφές από την αρχή που το ανοίγω εως και που το κλείνω ( πχ 2-3ωρες)
 
Παράλληλα έβαλα μετρητή κατανάλωσης στην παροχή και είδα ότι για περίπου 2 ώρες στους 22C η κατανάλωση παραμένει σταθερή στα 430W με 440W... Με αποτέλεσμα η εσωτερική θερμοκρασία να ξεπερνά τους 22Cκαι να φτάνει 23C και 24C...
 
(Σας  επισυναπτω σχετικές φώτο) 
 
H ίδια συμπεριφορά όταν επιλέξω 23 C απλά η κατανάλωση ανεβαίνει μόνιμα στα 480W
 
Αρα δεν υπάρχει λειτουργία αυξομειούμενη  όπως θα έπρεπε αλλά ΣΤΑΘΕΡΗ... 
Πιθανολογώ οτι  ίσως δεν λειτουργεί σωστά ο θερμοστάτης... (?)
 
Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες. 
 

Κολλημενος θερμοστατης????

1.jpg

2.jpg

 

37 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Mπορεί να ακουγεται λιγο υπερβολικο (εγω σε ησυχο δωματιο το ακουω -ισως εχει κολλησει τ αυτι μου τι να πω) και οντως να ειναι πχ θεμα της τοιχοποιιας απλα θελω να διασφαλισω οτι δεν τρεχει κατι με την εξωτερικη μονάδα .

και να δω τι θα κανω στην συνεχεια με την εγκατασταση.....

Αλλα τα θεματα δεν τελειωνουν.......

Σημερα επισης αποφασισα να κανω ενα check με καταναλωσεις στο Nemesis γιατι κατι δεν ακουγα καλα.....ή μαλλον ακουγα συνεχεια...

το κλιματιστικο ειναι σε παιδικο υπνοδωματιο και δεν εχω αμεση επαφη.....

και ανακαλυψα το παρακατω θεμα που περιγραφω στο mail που τους εστειλα......

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικα με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και με το 2ο air condition που μου εγκαταστήσατε (σε αντικατάσταση του Omnia Eco O3MVI32-09WiFiR/ O3MVO32-09  που είχε πρόβλημα με θόρυβο στον συμπιεστή). 
 
Στο Νemesis ρυθμίζω την επιθυμητη θερμοκρασια πχ στους 22C και παρατηρώ ότι σε χωρο 15τμ πιάνει την θερμοκρασία και συνεχίζει και δουλεύει... για ώρες...Ασταματητα.!!
 
Παρατήρησα επίσης ότι στην εξωτερική μονάδα συμπιεστής και φτερωτή  δεν ρίχνουν καθόλου στροφές από την αρχή που το ανοίγω εως και που το κλείνω ( πχ 2-3ωρες)
 
Παράλληλα έβαλα μετρητή κατανάλωσης στην παροχή και είδα ότι για περίπου 2 ώρες στους 22C η κατανάλωση παραμένει σταθερή στα 430W με 440W... Με αποτέλεσμα η εσωτερική θερμοκρασία να ξεπερνά τους 22Cκαι να φτάνει 23C και 24C...
 
(Σας  επισυναπτω σχετικές φώτο) 
 
H ίδια συμπεριφορά όταν επιλέξω 23 C απλά η κατανάλωση ανεβαίνει μόνιμα στα 480W
 
Αρα δεν υπάρχει λειτουργία αυξομειούμενη  όπως θα έπρεπε αλλά ΣΤΑΘΕΡΗ... 
Πιθανολογώ οτι  ίσως δεν λειτουργεί σωστά ο θερμοστάτης... (?)
 
Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες. 
 

Κολλημενος θερμοστατης????

1.jpg

2.jpg

Αν θυμάμαι καλά αυτό το nemesis pro greeoειδες ειναι..  δεν έχει πλήκτρο temp και εμφανίζει την θερμοκρασία που έχει πιάσει  στο κλίματιστικο πάνω; Μήπως τιποτα ifeel είναι ενεργοποιημένο;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, anergos13 είπε

η  εξωτερικη ηταν 15 C.....το εβαλα και 21C πανω κατω τα ιδια.....

σημερα ολο το μεσημερι εκανα δοκιμες ....το ξεκιναγα...κρυωνα το δωματιο ξανα......

και δεν εκοβε ποτε...ουτε καν on off.......φτερωτη συμπιεστης λειτουργια full

απο χθες το βραδυ ( με 10 C ) που εστησα αυτι για ωρα ....το ακουσα... και λεω κατi μαλλον δεν παει καλα....

αυτο καταναλωνει (Μεση καταναλωση)  τωρα περισσοτερο απο το Shorai....

Με αυτα τα δεδομενα θα πρεπε να πεφτει 300-350w εφοσον εχει πιασει θερμοκρασια..το δικο μου 9αρι (ινβεντορ) στην κρεβατοκαμαρα το χω δει μεχρι 310w οπως σημερα που χε ηλιο..Απ την αλλη, μια καταναλωση 450w για 9αρι ειναι και φυσιολογικη,αυτο θα σου πουνε απ την εταιρεια..

Mη συγκρινεις με toshiba, αλλο μηχανημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Μη παιζουμε με τις λεξεις τωρα... ειναι αυτονοητο οτι ολα χαλανε. Και οι bmw χαλανε και τα citronen χαλανε αλλα αν δεις πχ peugeot 106 στο δρομο σημερα ειναι σπανιο, bmw του 80 θα δεις.. Δεν εχω ορεξη να παιζω με τις λεξεις, ταν dainkin σε σχεση με τα φασον px  inventor απλα δε χαλανε. Επισης ειναι αστειο να συγκρινουμε μια εταιρεια που προσφερει στη τεχνολογια και στις καινοτομιες σε σχεση με αντιπροσωπους που αγοραζουν παρωχημενες τεχνολογιες... Η dainkin οταν ειχε r32 οι αλλοι εχιαν ψυκτηκο μεσο το νερο που βρηκες εσυ τωρα την ανυπαρκτη dainkin ενας θεος ξερει. Αν το κριτηριο ειναι οι πωλησεις, πραγματι η ferrari πουλαει λιγοτερα απο τη hyondai. 

Με συγχωρείς αλλά δεν παίζω με τις λέξεις εσύ δεν θες να καταλάβεις τί θέλω να πω . Ο όγκος πωλήσεων τις Daikin ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΑΚΟ κλιματισμό είναι σχεδόν μηδαμινός τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, άρα η πιθανότητα να ακούς για βλάβες είναι εξαιρετικά περιορισμένη . Για τις βλάβες μίλησα και όχι για τις πωλήσεις . Οι πωλήσεις είναι η αιτία που δεν θα ακούς τόσο συχνά για βλάβες . 
Μάλλον εσύ παίζεις με τις λέξεις . Η Daikin δεν είναι ανύπαρκτη εταιρεία. Δεν το γενίκευσα . Η Daikin κινεί τα νήματα στην ανάπτυξη τεχνολογιών και είναι μία απο τις top 3 παγκοσμίως στον επαγγελματικό κλιματισμό .  Εγώ αναφέρθηκα στην αγορά της Ελλάδας όπου και πάλι δεν γενικεύω . Στον οικιακό κλιματισμό (στην αγορά της Ελλάδας, στο διευκρυνίζω και πάλι για να μην γράφουμε σεντόνια) σχεδόν δεν υπάρχει . Στον επαγγελματικό όμως είναι δύναμη !!

Όσον αφορά αυτό που είπα ότι όλα χαλάνε με συγχωρείς αλλά επειδή παρακολουθώ αυτη την ενότητα πολύ καιρό έχω δει κατά καιρούς άτομα να πιστεύουν ότι υπάρχουν εταιρίες όπου δεν έχουν βλαβες , οπότε το διευκρίνισα .

Όλες τις εταιρίες μπορούν να συγκριθούν . Εξαρτάται όμως τί πας να συγκρίνεις . After sales support; τεχνογνωσία ; καινοτομία; value for money ; διάρκεια εγγύησης;  κτλ  
Αν εσένα σε ενδιαφέρει να αγοράσεις ένα κλιματιστικό μιας εταιρίας όπου έχει την προτοπορία σε μια τεχνολογία . Δηλαδή την έβγαλε πρώτη στην αγορά τότε δικαίωμα σου . 
Εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό . Με ενδιαφέρει το προϊόν και μόνο το προιόν αν με καλύπτει με βάση τις ανάγκες μου και το budget μου . Το ποιος έκανε την έρευνα και την ανάπτυξη μου είναι παντελώς αδιάφορο . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν θυμάμαι καλά αυτό το nemesis pro greeoειδες ειναι..  δεν έχει πλήκτρο temp και εμφανίζει την θερμοκρασία που έχει πιάσει  στο κλίματιστικο πάνω; Μήπως τιποτα ifeel είναι ενεργοποιημένο;

Το ifeel μόνιμα απενεργοποιημενο 

Και. Εσωτερική δεν δείχνει το χειριστήριο..... Οπως του Omnia (δυστυχώς) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Το ifeel μόνιμα απενεργοποιημενο 

Και. Εσωτερική δεν δείχνει το χειριστήριο..... Οπως του Omnia (δυστυχώς) 

Nemesis pro δεν είναι; Πατάς το temp διαδοχικά μέχρι να εμφανίσει ένα θερμόμετρο μέσα στο σπιτάκι (τηλεχειριστήριο) και για 3 δεύτερολεπτα εμφανίζει την θερμοκρασία στην οθόνη του κλίματιστικου και μετά γυρνάει στο τι θερμοκρασία έχεις σαν στόχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, energy52 είπε

Με αυτα τα δεδομενα θα πρεπε να πεφτει 300-350w εφοσον εχει πιασει θερμοκρασια..το δικο μου 9αρι (ινβεντορ) στην κρεβατοκαμαρα το χω δει μεχρι 310w οπως σημερα που χε ηλιο..Απ την αλλη, μια καταναλωση 450w για 9αρι ειναι και φυσιολογικη,αυτο θα σου πουνε απ την εταιρεια..

Mη συγκρινεις με toshiba, αλλο μηχανημα..

Το θέμα είναι ότι δεν έχει καμία. Αυξομείωση... Είναι τσιμέντο Σταθερο για 2-3 ώρες.... 

Ακόμα. Και. Το.Omnia έκανε εναλλαγές στην λειτουργία του.... Άλλο. αν στο μέγιστο έπιανες τ Αυτια σου όταν άκουγες το συμπιεστή.... 

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Nemesis pro δεν είναι; Πατάς το temp διαδοχικά μέχρι να εμφανίσει ένα θερμόμετρο μέσα στο σπιτάκι (τηλεχειριστήριο) και για 3 δεύτερολεπτα εμφανίζει την θερμοκρασία στην οθόνη του κλίματιστικου και μετά γυρνάει στο τι θερμοκρασία έχεις σαν στόχο

Δεν βλεπω να δείχνει την εσωτερικη

Βασικά δεν αλλαζει

https://streamable.com/igrfd

 

 
Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Το θέμα είναι ότι δεν έχει καμία. Αυξομείωση... Είναι τσιμέντο Σταθερο για 2-3 ώρες.... 

Ακόμα. Και. Το.Omnia έκανε εναλλαγές στην λειτουργία του.... Άλλο. αν στο μέγιστο έπιανες τ Αυτια σου όταν άκουγες το συμπιεστή.... 

Δεν βλεπω να δείχνει την εσωτερικη

Βασικά δεν αλλαζει

https://streamable.com/igrfd

https://streamable.com/nr8vl

 

 Στην ένδειξη που έχει πάνω στην εσωτερικη μονάδα θα δεις (δεν εμφανίζει την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει στην μονάδα; Εκεί θα το δεις θα τρία δευτερόλεπτα) όχι στο τηλεχειριστήριο

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

 Στην ένδειξη που έχει πάνω στην εσωτερικη μονάδα θα δεις (δεν εμφανίζει την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει στην μονάδα; Εκεί θα το δεις θα τρία δευτερόλεπτα)

Ωπα έχεις δίκιο.... Κοίταζα στο control όπως στο Omnia..... Ναι το δείχνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Ωπα έχεις δίκιο.... Κοίταζα στο control όπως στο Omnia..... Ναι το δείχνει... 

Αν αγοράσεις toyotomi,τα μισά μηχανήματα της αγοράς τα ξέρεις  !

Μόλις πάει +2 (μπορει και 3,δεν είμαι σίγουρος)πάνω από την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει,θα κλείσει

😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Αν αγοράσεις toyotomi,τα μισά μηχανήματα της αγοράς τα ξέρεις  😛

Δάσκαλε. 😂😂.

και το toyo καρφωμενο ήταν σε κατανάλωση.... Εδώ βλέπω βρέξει χιονίσει σήμερα 22 C 430 W.... 23C... 480W.... και έξω... nonstop μοναδα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο είναι η ελάχιστη κατανάλωση του μάλλον,έχω λυση όμως!!!!!

Το παίρνεις το βάφεις μπλε,το πετάς στην θάλασσα.. παίρνεις το shorai από το σαλόνι το βάζεις στο παιδικό δωμάτιο,πατάς το power select στο 50% και αγοράζεις ένα νέο shorai για το σαλόνι !!! Χαχαχαχα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Με συγχωρείς αλλά δεν παίζω με τις λέξεις εσύ δεν θες να καταλάβεις τί θέλω να πω . Ο όγκος πωλήσεων τις Daikin ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΑΚΟ κλιματισμό είναι σχεδόν μηδαμινός τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, άρα η πιθανότητα να ακούς για βλάβες είναι εξαιρετικά περιορισμένη . Για τις βλάβες μίλησα και όχι για τις πωλήσεις . Οι πωλήσεις είναι η αιτία που δεν θα ακούς τόσο συχνά για βλάβες . 
Μάλλον εσύ παίζεις με τις λέξεις . Η Daikin δεν είναι ανύπαρκτη εταιρεία. Δεν το γενίκευσα . Η Daikin κινεί τα νήματα στην ανάπτυξη τεχνολογιών και είναι μία απο τις top 3 παγκοσμίως στον επαγγελματικό κλιματισμό .  Εγώ αναφέρθηκα στην αγορά της Ελλάδας όπου και πάλι δεν γενικεύω . Στον οικιακό κλιματισμό (στην αγορά της Ελλάδας, στο διευκρυνίζω και πάλι για να μην γράφουμε σεντόνια) σχεδόν δεν υπάρχει . Στον επαγγελματικό όμως είναι δύναμη !!

Όσον αφορά αυτό που είπα ότι όλα χαλάνε με συγχωρείς αλλά επειδή παρακολουθώ αυτη την ενότητα πολύ καιρό έχω δει κατά καιρούς άτομα να πιστεύουν ότι υπάρχουν εταιρίες όπου δεν έχουν βλαβες , οπότε το διευκρίνισα .

Όλες τις εταιρίες μπορούν να συγκριθούν . Εξαρτάται όμως τί πας να συγκρίνεις . After sales support; τεχνογνωσία ; καινοτομία; value for money ; διάρκεια εγγύησης;  κτλ  
Αν εσένα σε ενδιαφέρει να αγοράσεις ένα κλιματιστικό μιας εταιρίας όπου έχει την προτοπορία σε μια τεχνολογία . Δηλαδή την έβγαλε πρώτη στην αγορά τότε δικαίωμα σου . 
Εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό . Με ενδιαφέρει το προϊόν και μόνο το προιόν αν με καλύπτει με βάση τις ανάγκες μου και το budget μου . Το ποιος έκανε την έρευνα και την ανάπτυξη μου είναι παντελώς αδιάφορο . 

Μια χαρα καταλβαινω φιλε μην αγχωνεσαι. Πες μου μονο ενα, θεωρεις οτι υπαρχει θεμα συγκρισης μεταξυ των μηχανηματων, των γνωστων εταιρειων αιχμης με φασον πχ Inventor. ως προς τη λειτουργια τους?  Οταν το παλικαρι αναφερει budget 1200€ ειναι δυνατον να του προτεινεις inventor ? Ας σοβαρευομαστε λιγο. Καλο ειναι να κατανουμε τι κανουμε εδω μεσα. Το νυμα εχει λαβει τις τελευταιες μερες (μηνες θα ελεγα) ωραιο τεχνικο επιπεδο, χαρη σε 3-4 ατομα που ψαχνουν να βρουν πραγματα ενδιφεροντα, και καλο ειναι να μη σε ενοχλει αυτο. Ας μιλαμε λοιπον τεχνικα και τη διαφημιση μπορουμε να τη κανουμε σε αλλο χωρο. 

Οποιος λοιπον εχει το toshiba shorai και εχει ορεξη, (εγω εχω το 22αρι, αλλα δεν εχω χρονο για να το ψαξω, γιατι το μηχανημα  δε με εχει προβληματισει καθολου και αυτο μονο μου ειναι αρκετο τα τελευταια 2 χρονια) ας διαβασει και να μας πει τι καταλαβαινει σχετικα με τον τροπο λειτουργιας.

https://www.manualslib.com/manual/1408389/Toshiba-Ras-18pkvsg-E.html#manual

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ αυτό που παρακολουθώ εδώ και μήνες αδιαλείπτως και ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις σημαντικές πληροφορίες που μου μετέδωσαν.

Αφορμή για να γράψω στο φόρουμ παίρνω από τα τελευταία posts σχετικά με τις φίρμες στο χώρο του κλιματισμού και τα φασόν. Έχω ένα 20άρι daikin, on-off στο σαλόνι από το 2008 και ένα  inventor nemesis pro 12άρι στο υπνοδωμάτιο, από τον Οκτώβριο του 2018. Επηρεασμένος κυρίως από τα γραφόμενα του dare-devil σχετικά με την αξία της εγγύησης στους καιρούς που ζούμε, προχώρησα στην αγορά του inventor και μάλιστα όχι κάποιου εισαγωγικού μοντέλου αλλά ενός καλύτερου. Το inventor ήταν δηλαδή για μένα "παιδί της ανάγκης" κι όχι αντικειμενική επιλογή ποιότητας προϊόντος στα 600 ευρώ, και θα έλεγα ότι ήταν αγορά ρίσκου, δεδομένου ότι δυσπιστούσα στα στοιχεία που ανακοίνωνε η inventor στις προδιαγραφές των μηχανημάτων της αφού δεν είχε πιστοποίηση eurovent. Με μισή καρδιά λοιπόν και ελπίδα στην αξία της εγγύησης (αχρείαστη να 'ναι)... αγόρασα. Τι έδειξε τώρα η πράξη: Το inventor είναι αποδοτικό μηχάνημα, απέδωσε αξιοπρεπώς ακόμα και σε διψήφιο μείον τον προηγούμενο μήνα. Νομίζω όμως ότι είναι ιεροσυλία να το συγκρίνουμε με ένα daikin. Η ποιότητα λειτουργίας του inventor είναι παρακάτω, λειτουργεί θα έλεγα πιο τραχιά σε σχέση με το daikin. Δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω μετρήσεις, δεν έχω υψηλές τεχνικές γνώσεις, σε τελική ανάλυση ότι αγόρασα αγόρασα, με τα καλά του και τα κακά του αλλά όχι, μην ξεγελιέται κανείς, τα inventor δεν είναι daikin και φαντάζομαι ούτε mitsubishi, ούτε toshiba κλπ. Απλά είναι αποδοτικά μηχανήματα με καλούς όρους εγγύησης  Νομίζω λοιπόν ότι οι προσωπικές απόψεις πρέπει να λαμβάνουν υπόψη όχι μόνο την εγγύηση αλλά και την αντικειμενική ποιότητα ενός  προϊόντος. Ειδάλλως φτάνουμε σε  ισοπέδωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...