Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, fylatos είπε

Το μόνο που λέει είναι  τριπλό 3d DC inverter τίποτα άλλο δυστυχώς. Ναι γύρω στα 240-250.

Πάντως με Αυτά που αναφέρεις για 800€ που βλεπω στο Skroutz ακούγεται πολύ καλή περίπτωση... 

Εγγύηση πόσο έχει? 

Βλέπω 3 χρόνια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά μήπως οι κατασκευαστές αποφεύγουν τις χαμηλές στροφές στον συμπιεστη ώστε να αποφύγουν κραδασμούς / μηχανική καταπόνηση κτλ από τις περιστρεφόμενες μάζες; Μήπως για αυτό βλέπουμε κόφτη στα minimum watts? Γνωρίζεις κάτι σχετικά;

Επίσης θα μου έκανε εντύπωση αν ακριβές σειρές δεν είχαν και καλούς συμπιεστες twin rotary .

Δεν γνωρίζω κάτι σχετικά με αυτό και ούτε έχω ακούσει ξανά κάτι παρόμοιο . Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κρίνεις μεμονωμένα ενα μηχανολογικό σύστημα απο μια και μόνο τεχνολογία που εφαρμόζει για το αν είναι καλύτερο σε κάτι ή όχι .
Το ίδιο είναι και με τα αυτοκίνητα . Οι αναρτήσεις πολλαπλών συνδέσμων είναι ανώτερες τεχνολογικά και παρέχουν καλύτερη άνεση . Πρακτικά όμως υπάρχουν αμάξια με την κλασσική φθηνή και απλοϊκή υλοποίηση που λέγεται ημιάκαμπτος  (όπου ο ημιάκαμπτος δεν διακρίνεται για την άνεση του και σαν σύστημα ανάρτησης αντιδρά απότομα σε ανωμαλίες )όπου έχουν εξαιρετικές επιδόσεις σε άνεση και κρατήματα σε σύγκριση με άλλα αυτοκίνητα που εφαρμόζουν την ακριβή λύση που λέγεται ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων . Αυτό διότι απο μόνη της η τεχνολογία δεν λέει τίποτα . Γιατί η ανάρτηση δεν είναι μόνο αυτο το σύστημα και πέρα απο αυτό το set up της θα παίξει καθοριστικό ρόλο στο τελικό το αποτέλεσμα . 

Ούτε τα άλογα ενός κινητήρα παίζουν αποκλειστικό ρόλο στις επιδόσεις στα 0-100 χλμ . 

Για αυτό και στον κλιματισμό βλέπεις κλιματιστικά με ROTARY συμπιεστή να βγάζουν απο τα κορυφαία SCOP και SEER που φτάνουν και ξεπερνάνε πολλές φορές τις επιδόσεις που βγάζουν μοντέλα με τις ακριβές  υλοποιήσεις των twin rotary  . Γιατί όπως είπα ένα κλιματιστικό είναι ένα μηχανολογικό σύστημα τεχνολογιών  και σωστής σχεδίασης για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα . 

 

5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Επειδη αυτο με τους τοίχους το ακουω συχνα, που τα βάζουν τα κλιματιστικα οι "άλλοι" ? (Μπείτε μια στο google maps, Τοκιο και κάντε μια βόλτα στα σπίτια .. κρεμασμένα τα έχουν και αυτοι, οπως και εμεις)

Εμενα κρεμασμένη ηταν και η μονάδα του Toyotomi και του Shorai. Μέρα με την νύχτα η φασαρία / βαβούρα το ένα με τον αλλο.. (Να μπω στην λεπτομέρεια οτι το toyotomi είχε μία μόνο ηχομονωτικη κουβέρτα? ενω το shorai απο οτι είδα σε ενα video έχει τρείς?, η το ένα ειναι single rotary και το αλλο twin rotary) Δεν με νομιζω να χρειάζεται να συγκρίνουμε μηχανήματα, το ενα κανει θορυβο, ενω το αλλο δεν κάνει.  Οπως επίσης το ένα ρίχνει χαμηλα την κατανάλωση (είδα και 190W)  οταν χρειάζεται ενω το αλλο μέχρι 900W και δεν εχει καμία απολύτως σχέση με το μέγεθος του χώρου(παραπάνω ναι πάει, λιγότερο δεν παει).

Ακουσα απο υπευθύνους και υπευθύνους το κλιματιστικο ειναι μεγάλο για το χώρο σου, το κλιματιστικό ειναι μικρό για το χώρο σου, έχεις πολυ καλη μόνωση, έχεις αλλη θέρμανση, περίμενε να ζεσταθούν τα τούβλα.. και ενα σωρο άλλα πραγματα (τα οποια σε κάποιους μπορεί να ισχύουν και να επηρεάζουν..) αλλα πανω απο ολα ειναι ΤΙ και ΑΝ μπορει να κάνει ενα μηχανημα. Το οποιο είτε δεν το ξέρουν, είτε δεν το λενε, είτε δεν θέλουν να το πουν και πεταν την καραμέλα.

Τα βάζουν όπου τα βάζουμε και εμείς ; So what ; Αυτό δεν αλλάζει αυτό που προείπα . Ανάλογα το υλικό της τοιχοποιίας το πάχος την ποιότητα των βάσεων αν είναι σπαστές ή μονοκόμματες και άλλα τόσα έχεις μεγάλες πιθανότητες να έχεις όλα αυτά τα προβλήματα που σου περιέγραψα .  Δεν είναι ειδικής κατασκευής τα μηχανήματα της Ιαπωνίας για τοίχο και εδω στην Ελλάδα δεν είναι . 

Αυτό με το Shorai αμα βρεις το βίντεο που είδες θέλω να το δω γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό ούτε φωτογραφία . 


Υπεύθυνη απάντηση για το αν ειναι μεγάλο ή όχι το κλιματιστικό σου παίρνεις μόνο με μηχανολογική μελέτη . Όλα τα άλλα είναι στο περίπου και σίγουρα ο πιο εμπειρος μηχανικός ή ψυκτικός έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσει πιο κοντά με την πρόβλεψη του στην πραγματικότητα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Πάντως με Αυτά που αναφέρεις για 800€ που βλεπω στο Skroutz ακούγεται πολύ καλή περίπτωση... 

Εγγύηση πόσο έχει? 

Βλέπω 3 χρόνια... 

Όταν το πήρα εγώ σαν καινούργιο μοντέλο είχαν κάποια προσφορά και στην απόδειξη λέει 5 έτη σε συμπιεστή 5 έτη σε μηχανικά μέρη. Πάντως από αυτά που έλεγε η eurovent δεν φαίνεται να έχει ξεφύγει.

Για την ώρα είμαι χαρούμενος με την αγορά. Αν γίνει κάτι θα το αναφέρω εδώ μέσα. Αυτές οι συσκευές φαίνονται μετά από κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Dare-Devil said:

Μοντέλο να μας πεις και πόσες φορές αναβοσβήνει το κάθε λαμπάκι και ποιά λαμπάκια είναι σταθερά η σβηστά   (επίσης χρωμα και αν γράφει κάτι επάνω το καθένα που αναβοσβήνει)

http://www.forcecooling.com/eshop/17000btu-18000btu/174-toshiba-ras-167sav-e3-ras-167skv-e3-inverter.html

Οτι φαινεται και στο βιντεο. Αναβοσβηνουν συνεχεια, μεχρι να βγαλω την πριζα.

Τα φιλτρα τα καθαριζω καθε λιγους μηνες.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, anergos13 είπε

Ενοοω ότι η τεχνολογία των κλιματιστικων (ειδικά της πάνω κατηγορίας) βασίζεται σε τεχνολογία που έχει παρουσιαστεί τον προηγούμενο αιώνα με κάποιες βελτιώσεις στην ενεργειακή απόδοση σίγουρα....αλλά η βάση ίδια....

Μετά το twin rotary?...μήπως έχει αργήσει το μετά?

Εγω με το panasonic 15 χρονια πίσω δεν είδα χαωτικες διάφορες...αλλά κάποιες βελτιώσεις.

Ίσως βέβαια γιατί το panasonic είχε πολιτισμενη απόδοση (και ενεργειακά)

Και το σύνολο των ΜΕΚ κινητήρων στηρίζονται σε τεχνολογίες του 1800-1900 που έχουν υποστεί βελτιώσεις . 

Ακόμα και ο κλιματισμός έχει βελτιωθεί στηριζόμενος σε παλιές τεχνολογίες αλλά ναι έχουν παραχθεί και νέες.Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει η τεχνολογία με ενδιαφέρει η υλοποίηση . Τι να τον κάνω των 2 φορές πανάκριβο twin rotary όταν μια καλή σχεδίαση με rotary συμπιεστή μπορεί να μου δώσει εξίσου καλά αποτελέσματα (σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια που ψάχνω κλιματιστικό)  και όταν λέω αποτελέσματα αυτά που στην ουσία σε ενδιαφέρουν . Θόρυβος καταναλώσεις αποδόσεις .  Πριν αρκετά χρόνια το COP στα 3.0-3.5 ήταν σουπερ ουάου . Τώρα έχουμε φτάσει COP 6  ακόμα και με Rotary ούτε καν twin rotary . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν γνωρίζω κάτι σχετικά με αυτό και ούτε έχω ακούσει ξανά κάτι παρόμοιο . Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κρίνεις μεμονωμένα ενα μηχανολογικό σύστημα απο μια και μόνο τεχνολογία που εφαρμόζει για το αν είναι καλύτερο σε κάτι ή όχι .
Το ίδιο είναι και με τα αυτοκίνητα . Οι αναρτήσεις πολλαπλών συνδέσμων είναι ανώτερες τεχνολογικά και παρέχουν καλύτερη άνεση . Πρακτικά όμως υπάρχουν αμάξια με την κλασσική φθηνή και απλοϊκή υλοποίηση που λέγεται ημιάκαμπτος  (όπου ο ημιάκαμπτος δεν διακρίνεται για την άνεση του και σαν σύστημα ανάρτησης αντιδρά απότομα σε ανωμαλίες )όπου έχουν εξαιρετικές επιδόσεις σε άνεση και κρατήματα σε σύγκριση με άλλα αυτοκίνητα που εφαρμόζουν την ακριβή λύση που λέγεται ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων . Αυτό διότι απο μόνη της η τεχνολογία δεν λέει τίποτα . Γιατί η ανάρτηση δεν είναι μόνο αυτο το σύστημα και πέρα απο αυτό το set up της θα παίξει καθοριστικό ρόλο στο τελικό το αποτέλεσμα . 

Ούτε τα άλογα ενός κινητήρα παίζουν αποκλειστικό ρόλο στις επιδόσεις στα 0-100 χλμ . 

Για αυτό και στον κλιματισμό βλέπεις κλιματιστικά με ROTARY συμπιεστή να βγάζουν απο τα κορυφαία SCOP και SEER που φτάνουν και ξεπερνάνε πολλές φορές τις επιδόσεις που βγάζουν μοντέλα με τις ακριβές  υλοποιήσεις των twin rotary  . Γιατί όπως είπα ένα κλιματιστικό είναι ένα μηχανολογικό σύστημα τεχνολογιών  και σωστής σχεδίασης για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα . 

 

Τα βάζουν όπου τα βάζουμε και εμείς ; So what ; Αυτό δεν αλλάζει αυτό που προείπα . Ανάλογα το υλικό της τοιχοποιίας το πάχος την ποιότητα των βάσεων αν είναι σπαστές ή μονοκόμματες και άλλα τόσα έχεις μεγάλες πιθανότητες να έχεις όλα αυτά τα προβλήματα που σου περιέγραψα .  Δεν είναι ειδικής κατασκευής τα μηχανήματα της Ιαπωνίας για τοίχο και εδω στην Ελλάδα δεν είναι . 

Αυτό με το Shorai αμα βρεις το βίντεο που είδες θέλω να το δω γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό ούτε φωτογραφία . 


Υπεύθυνη απάντηση για το αν ειναι μεγάλο ή όχι το κλιματιστικό σου παίρνεις μόνο με μηχανολογική μελέτη . Όλα τα άλλα είναι στο περίπου και σίγουρα ο πιο εμπειρος μηχανικός ή ψυκτικός έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσει πιο κοντά με την πρόβλεψη του στην πραγματικότητα . 

Και σε μηχανολογο να πήγαινα,αν δεν ανακαλυπτα ότι το κλιματιστικό που πήρα παίζει μέχρι  ελαχιστο περίπου 50% της μεγιστη απόδοσης του πάλι θα γκρινιάζα και θα είχα την ίδια  on/off συμπεριφορά του κλίματιστικου..

Ορίστε το video, είναι δύο Ρώσοι που το ανοιγουν (αν ενεργοποιήσεις το cc,και βάλεις auto translate στα αγγλικά κάτι μπορεί να πιάσεις,έτσι το είδα και εγώ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενο σπίτι που ενοικίαζα σε gree είχα αυτό που λέτε πάντως on/off συμπεριφορά. Και το είχα αποδώσει στο ότι ήταν μεγάλο κλιματιστικό σε λίγα τετραγωνικά. Δε το είχα ψάξει παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και αν λεμε η αληθεια ειναι μια....5 εταιρειες ειναι που κανουν σχεδιασμο και βρισκουν νεες τεχνολογιες. Οταν βρουν μια και την υλοποιησουν ελευθερωνουν τις προηγουμενες για τις φασον εταιρειες... Ειναι αστειο να λεμε οτι ενα φασον υπαρχει περιπτωση να ειναι καλυτερο απο ενα κλιματιστικο των 5 αυτων εταιρειων. Υπαρχει βεβαια περιπτωση ενα φασον να ειναι καλυτερο απο ενα αλλο φασον επειδη πληρωσε περισσοτερα για να της δωσουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης , αλλα μεχρι εκει. Η αγορα εχει χορο για ολους αναλογα την οικονομικη δυνατοτηα του καθενος... ειναι ομως στεναχωρο να βλεπεις φασον ισαξιας τιμης  ή περιπου ισαξιας με αυτα των κατασκευαστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

http://www.forcecooling.com/eshop/17000btu-18000btu/174-toshiba-ras-167sav-e3-ras-167skv-e3-inverter.html

Οτι φαινεται και στο βιντεο. Αναβοσβηνουν συνεχεια, μεχρι να βγαλω την πριζα.

Τα φιλτρα τα καθαριζω καθε λιγους μηνες.

Δυστυχώς θα σου βγάλει την ψυχή το συγκεκριμένο μοντέλο . Το κωδικολόγιο είναι εξαιρετικά περίπλοκο για να δεις τι φταίει . Το χειριστήριο έχει ένα service menu και ο τρόπος που αναγνωρίζεις το κωδικό βλάβης είναι της υπομονής . 
Αν έχεις όρεξη κατέβασε το service manual και πήγαινε στην σελίδα  67
https://www.manualslib.com/download/836665/Toshiba-Ras-137skv-E3.html

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και σε μηχανολογο να πήγαινα,αν δεν ανακαλυπτα ότι το κλιματιστικό που πήρα παίζει μέχρι  ελαχιστο περίπου 50% της μεγιστη απόδοσης του πάλι θα γκρινιάζα και θα είχα την ίδια  on/off συμπεριφορά του κλίματιστικου..

Ορίστε το video, είναι δύο Ρώσοι που το ανοιγουν (αν ενεργοποιήσεις το cc,και βάλεις auto translate στα αγγλικά κάτι μπορεί να πιάσεις,έτσι το είδα και εγώ)


Το unboxing σε άλλο επίπεδο !! 🤣

Ναι έχουν βάλει διπλή στρώση  αλλά δεν έχουν καλύψει το πάνω μέρος  που το καλύπτουν όλοι οι κατασκευαστές σε γενικές γραμμές .  Δηλαδή η κουβέρτα πιάνει κυκλικά τον συμπιεστή και κλείνει και απο πάνω με σκρατς  και δεν τον βλέπεις καθόλου απο πάνω . Είναι καλυμμένος !

Μάλιστα σε ευχαριστώ για την πληροφορία !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ κατάλαβα ότι υπάρχουν 2 τύποι Inverter, τα real Inverter και τα φόλα inverter. Τα φόλα προφανώς είναι ανακατασκευές από παλιά μηχανήματα που δεν πουλήθηκαν ποτέ.

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν, ότι πρέπει να ζεσταθούν τα δομικά υλικά και τότε θα επεφτε η κατανάλωση και να το αφήσω για 24-48 ώρες. Ότι και αν έκανα δεν άλλαξε ποτέ συμπεριφορά το προηγούμενο φόλα inverter κλιματιστικό.(toyotomi izuru). Τελικά με το Toshiba όλα έγιναν ξεκάθαρα, μόλις πιάσει επιθυμητή -είτε σε 5 λεπτά είτε μετά από Χ ώρες- η κατανάλωση πέφτει στα τάρταρα.

Προφανώς οι εταιρείες με τα φόλα inverter (toyotomi, inventor κλπ), θεωρούν ότι ο κόσμος δεν μπαίνει στην διαδικασία να μετρήσει τις καταναλώσεις και απλά πιστεύει τα όσα γράφουν. Τι να κάνουμε είμαστε και όλοι εμείς που μπήκαμε στον κόπο και τα μετρήσαμε και έχουμε κάθε λόγο να το φωνάξουμε για να μη την πατήσουν άλλοι, με τα όσα ανακριβή λέει η κάθε εταιρεία.

Αν κλείνει το κλιματιστικό, είναι  on/off που απλά το βάφτησαν inverter!!!!

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα .θα ήθελα την βοήθεια σας.ψαχνω για AC και σήμερα είδα αυτό

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/187833-morris-wfin50132 είναι καλό?γνωστή εταιρία είναι πολύ καλή τιμή κ αρκετές τεχνολογίες.5 χρόνια εγγυηση

Ο χώρος που θα το βάλω είναι είναι σαλόνι/τραπεζαρία περίπου στα 30τμ.δεν έχω ιδέα αρκετά για AC τώρα διαβάζω και μαθαίνω Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μέχρι 600€ ?

Επεξ/σία από kwstas_1993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δυστυχώς θα σου βγάλει την ψυχή το συγκεκριμένο μοντέλο . Το κωδικολόγιο είναι εξαιρετικά περίπλοκο για να δεις τι φταίει . Το χειριστήριο έχει ένα service menu και ο τρόπος που αναγνωρίζεις το κωδικό βλάβης είναι της υπομονής . 
Αν έχεις όρεξη κατέβασε το service manual και πήγαινε στην σελίδα  67
https://www.manualslib.com/download/836665/Toshiba-Ras-137skv-E3.html


Το unboxing σε άλλο επίπεδο !! 🤣

Ναι έχουν βάλει διπλή στρώση  αλλά δεν έχουν καλύψει το πάνω μέρος  που το καλύπτουν όλοι οι κατασκευαστές σε γενικές γραμμές .  Δηλαδή η κουβέρτα πιάνει κυκλικά τον συμπιεστή και κλείνει και απο πάνω με σκρατς  και δεν τον βλέπεις καθόλου απο πάνω . Είναι καλυμμένος !

Μάλιστα σε ευχαριστώ για την πληροφορία !

Αν προσέξεις στο 18:56 έχει και τρίτη "κουβέρτα" κάτω από το συμπιεστή που εκπλησει τους unboxers.

Το(πρώην) toyo μου,που το άνοιξαν πάνω από 10 φορές οι τεχνικοί έχει μονο μία κουβέρτα. Σαν την δεύτερη που τα αγκαλιάζει όλα.

Αν δεν σας ενδιαφέρει ο θόρυβος,η αν κλείνει (σαν on/off) σε συνθήκες χαμηλού φορτίου το κλίματιστικο,το Toyo είναι ένα εργοστάσιο παραγωγής ζέστης.. βγάζει ζεστό αέρα σαν πιστολάκι ,δοκιμάστηκε σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες για την χώρα μας (Ιανουαρίου 19),έχει τα πάντα από καλουδια wifi,ιονιστη κτλ.. Και για αυτό έχει τόσες καλές κριτικές γενικά.

Απλά εγώ με τον θόρυβο θα είχα θέμα 100% το καλοκαίρι,δεν μου πρόσφερε τη σταθερή θερμική άνεση (υπερθερμαινε τον χώρο σε συνθήκες χαμηλού φορτίου,είχε συμπεριφορα on/off) και τέλος δεν μ'άρεσει να μου λένε ψέμματα (αν κάποιος λέει ψέμματα για ένα πράγμα,που ξέρω ότι τα άλλα που ισχυρίζεται είναι αληθεια;)  Και εκεί έγινε η αλλαγή σε άλλη μάρκα.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τέλος καλό όλα καλά με τα 2 inventor που είχα το θεματάκι. Το θέμα λύθηκε κυρίως λόγω πρωτοβουλίας της ίδιας της Inventor αλλά και μιας απίστευτης τύπισσας στα MM που το πήρε πατριωτικά απ την μεριά της. Δεν ξέρω αν πρώτα μίλησε αυτή με Inventor ή αν η Inventor με πήρε απο μόνη της, το θέμα είναι ότι προσφέρθηκαν απο Inventor να πάρουν τα μηχανήματα πίσω αφού είχα τόσους μήνες θέματα που δεν λύθηκαν σε τόσες επισκέψεις και να κοπεί πιστωτικό στα ΜΜ ώστε να πάρω άλλα μηχανήματα από εκεί. Εδώ να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Inventor για το after sales της. Το αν μου έκατσε μια στραβή με τα μηχανήματα κτλ, δεν το κούρασαν αφού δεν λύθηκε το θέμα και μόνοι τους μου βρήκαν την καλύτερη λύση και ας "φύγω".

Σήμερα έγινε η απεγκατάσταση και άμεσα με φώναξε η κοπελιά στα MM για να διαλέξω άλλα μηχανήματα. Φυσικά με τις επιλογές που είχα (που δεν είχα καλύτερα) στα ΜΜ, η μόνη λύση ήταν τα Daikin, οπότε κατέληξα στα ATXM25M (9ρι) και ATXM35M (12ρι).. μου βγήκαν άλλα 735 πάνω απ τα inventor (έτσουξε λίγο) αλλά σε γενικές γραμμές βγήκαν καλή τιμή καθώς έτρεχαν σε έκπτωση και είχαν απ όσο έμαθα και δωρεάν εγκατάσταση την οποία δεν πήρα καθώς οι εγκαταστάτες απο ΜΜ δεν θέλω καν να τους σχολιάσω για την δουλειά που έκαναν την προηγούμενη φορά οπότε κόπηκε κάποιο ποσό απ την τιμή με τον σκοπό να βάλω τον δικό μου άνθρωπο που ξέρω τόσα χρόνια και έχει κάνει όλες τις εγκαταστάσεις (πάντα άψογα by the book)

Όλα καλά λοιπόν... εκτός απο ένα πράγμα... αυτό που δεν είχα κάτσει να ασχοληθώ να μάθω είναι σχετικά με την εγγύηση της Daikin... οκ ξέρω πως είναι μόνο 3 χρόνια η εγγύηση στην Daikin (έδιναν στα ΜΜ 5ετία με extra 119 στο κάθε μηχάνημα αλλά δεν την πάλευα να δώσω άλλα 240 με τίποτα....), το πρόβλημα όμως είναι πως τώρα που με ηρεμία μπόρεσα να δω λίγο (δεν είχα χρόνο καθόλου όλα έγιναν μέσα σε ελάχιστες ώρες εντελώς ξαφνικά χωρίς να προλάβω να κάνω τίποτα) διαβάζω για εγκατάσταση και ετήσια συντήρηση απο ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΈΝΟ απο την Daikin άνθρωπο (ισχύει? τι εννοούμε εξουσιοδοτημένο?) με αποτέλεσμα να αρχίσω να αμφιβάλλω αν μπορεί καν ο δικός μου να κάνει την εγκατάσταση (μεταξύ μας ούτε σφραγίδα δεν ξέρω σίγουρα αν μπορεί να βάλει ο ίδιος ή θα πρέπει να βάλει άλλος...). Ρώτησα την ίδια την Daikin και μου έδωσαν την τσουχτερή τιμή των 100 ευρώ (απ τα 40-50-60 της "γειτονιάς" περίμενα ένα 80ρι απο daikin αλλά όχι τα διπλά....)

Θέλω να το πάω by the book (2,5 - 3 μέτρα, όσο λέει για σωλήνα, δεν ξέρω πόσο θα γράφει όπως και αντλία κενού κτλ) αλλά πρέπει να είναι απ την ίδια την Daikin ο άνθρωπος? Ξέρω πως το καλύτερο είναι να ρωτήσω αύριο την ίδια την Daikin αλλά καλό είναι να γνωρίζω άμεσα καθώς αύριο πρωί πρέπει να τα κανονίσω όλα για να γίνει η εγκατάσταση το συντομότερο (δεν έχουμε άλλη πηγή θέρμανσης και αν έρθει το ΠΣΚ με την κακοκαιρία, την κάτσαμε).

Αν επίσης γνωρίζει κάποιος, κάποιον "εξουσιοδοτημένο" για την Daikin κοντά στην Νίκαια που πάνω απ όλα να κάνει καλή και σωστή εγκατάσταση όπως πρέπει, ας μου δώσει τα στοιχεία σε ένα PM.. 

Υ.Γ Βλέπω την άψογη εγγύηση της Inventor και το άψογο after sales χωρίς μα μου σου του και απ την αλλη τους όρους της Daikin που μόνο να χορέψεις γυμνός κάτω απο φεγγάρι αφού έχεις πιεί το αίμα απο μονόκερο δεν πρέπει να έχεις κάνει πρώτα και "κλαίω"

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Craven είπε

Τελικά τέλος καλό όλα καλά με τα 2 inventor που είχα το θεματάκι. Το θέμα λύθηκε κυρίως λόγω πρωτοβουλίας της ίδιας της Inventor αλλά και μιας απίστευτης τύπισσας στα MM που το πήρε πατριωτικά απ την μεριά της. Δεν ξέρω αν πρώτα μίλησε αυτή με Inventor ή αν η Inventor με πήρε απο μόνη της, το θέμα είναι ότι προσφέρθηκαν απο Inventor να πάρουν τα μηχανήματα πίσω αφού είχα τόσους μήνες θέματα που δεν λύθηκαν σε τόσες επισκέψεις και να κοπεί πιστωτικό στα ΜΜ ώστε να πάρω άλλα μηχανήματα από εκεί. Εδώ να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Inventor για το after sales της. Το αν είχα εγώ τα κολλήματα μου σαν πελάτης, το αν μου έκατσε μια στραβή με τα μηχανήματα κτλ, δεν το κούρασαν αφού δεν λύθηκε το θέμα και μόνοι τους μου βρήκαν την καλύτερη λύση και ας "φύγω".

Σήμερα έγινε η απεγκατάσταση και άμεσα με φώναξε η κοπελιά στα MM για να διαλέξω άλλα μηχανήματα. Φυσικά με τις επιλογές που είχα (που δεν είχα καλύτερα) στα ΜΜ, η μόνη λύση ήταν τα Daikin, οπότε κατέληξα στα ATXM25M (9ρι) και ATXM35M (12ρι).. μου βγήκαν άλλα 735 πάνω απ τα inventor (έτσουξε λίγο) αλλά σε γενικές γραμμές βγήκαν καλή τιμή καθώς έτρεχαν σε έκπτωση και είχαν απ όσο έμαθα και δωρεάν εγκατάσταση την οποία δεν πήρα καθώς οι εγκαταστάτες απο ΜΜ δεν θέλω καν να τους σχολιάσω για την δουλειά που έκαναν την προηγούμενη φορά οπότε κόπηκε κάποιο ποσό απ την τιμή με τον σκοπό να βάλω τον δικό μου άνθρωπο που ξέρω τόσα χρόνια και έχει κάνει όλες τις εγκαταστάσεις (πάντα άψογα by the book)

Όλα καλά λοιπόν... εκτός απο ένα πράγμα... αυτό που δεν είχα κάτσει να ασχοληθώ να μάθω είναι σχετικά με την εγγύηση της Daikin... οκ ξέρω πως είναι μόνο 3 χρόνια η εγγύηση στην Daikin (έδιναν στα ΜΜ 5ετία με extra 119 στο κάθε μηχάνημα αλλά δεν την πάλευα να δώσω άλλα 240 με τίποτα....), το πρόβλημα όμως είναι πως τώρα που με ηρεμία μπόρεσα να δω λίγο (δεν είχα χρόνο καθόλου όλα έγιναν μέσα σε ελάχιστες ώρες εντελώς ξαφνικά χωρίς να προλάβω να κάνω τίποτα) διαβάζω για εγκατάσταση και ετήσια συντήρηση απο ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΈΝΟ απο την Daikin άνθρωπο (ισχύει? τι εννοούμε εξουσιοδοτημένο?) με αποτέλεσμα να αρχίσω να αμφιβάλλω αν μπορεί καν ο δικός μου να κάνει την εγκατάσταση (μεταξύ μας ούτε σφραγίδα δεν ξέρω σίγουρα αν μπορεί να βάλει ο ίδιος ή θα πρέπει να βάλει άλλος...). Ρώτησα την ίδια την Daikin και μου έδωσαν την τσουχτερή τιμή των 100 ευρώ (απ τα 40-50-60 της "γειτονιάς" περίμενα ένα 80ρι απο daikin αλλά όχι τα διπλά....)

Θέλω να το πάω by the book (2,5 - 3 μέτρα, όσο λέει για σωλήνα, δεν ξέρω πόσο θα γράφει όπως και αντλία κενού κτλ) αλλά πρέπει να είναι απ την ίδια την Daikin ο άνθρωπος? Ξέρω πως το καλύτερο είναι να ρωτήσω αύριο την ίδια την Daikin αλλά καλό είναι να γνωρίζω άμεσα καθώς αύριο πρωί πρέπει να τα κανονίσω όλα για να γίνει η εγκατάσταση το συντομότερο (δεν έχουμε άλλη πηγή θέρμανσης και αν έρθει το ΠΣΚ με την κακοκαιρία, την κάτσαμε).

Αν επίσης γνωρίζει κάποιος, κάποιον "εξουσιοδοτημένο" για την Daikin κοντά στην Νίκαια που πάνω απ όλα να κάνει καλή και σωστή εγκατάσταση όπως πρέπει, ας μου δώσει τα στοιχεία σε ένα PM.. 

Προφανώς ψυκτικό με άδεια εννοούν και όχι απαραίτητα συνεργάτη της daikin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, guzel είπε

Προφανώς ψυκτικό με άδεια εννοούν και όχι απαραίτητα συνεργάτη της daikin

Μην είσαι απόλυτα σίγουρος . Η Daikin δεν χαρίζει . Είναι πολύ αυστηρή με τους όρους  ακόμα και με την παραμικρή λεπτομέρεια στην εγκατάσταση  που έχει γίνει λάθος άνετα σε πετάει εκτός εγγύησης . Δεν έχει την ελαστικότητα που έχουν άλλες εταιρείες που κάνουν "χάρες" .

Για μένα να πάρει τηλέφωνο να τους ρωτήσει τί εννοούν και να ζητήσει εγγράφως τους όρους της εγγύησης ή να τους κατεβάσει απο το site τους γιατι σοβαροί τεχνικοί λίγοι υπάρχουν που θα τα πάνε όλα by the book . Οπότε να ξέρει τι ζητάει η εταιρεία ! 

1 ώρα πριν, Craven είπε

Τελικά τέλος καλό όλα καλά με τα 2 inventor που είχα το θεματάκι. Το θέμα λύθηκε κυρίως λόγω πρωτοβουλίας της ίδιας της Inventor αλλά και μιας απίστευτης τύπισσας στα MM που το πήρε πατριωτικά απ την μεριά της. Δεν ξέρω αν πρώτα μίλησε αυτή με Inventor ή αν η Inventor με πήρε απο μόνη της, το θέμα είναι ότι προσφέρθηκαν απο Inventor να πάρουν τα μηχανήματα πίσω αφού είχα τόσους μήνες θέματα που δεν λύθηκαν σε τόσες επισκέψεις και να κοπεί πιστωτικό στα ΜΜ ώστε να πάρω άλλα μηχανήματα από εκεί. Εδώ να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Inventor για το after sales της. Το αν μου έκατσε μια στραβή με τα μηχανήματα κτλ, δεν το κούρασαν αφού δεν λύθηκε το θέμα και μόνοι τους μου βρήκαν την καλύτερη λύση και ας "φύγω".

 

Υ.Γ Βλέπω την άψογη εγγύηση της Inventor και το άψογο after sales χωρίς μα μου σου του και απ την αλλη τους όρους της Daikin που μόνο να χορέψεις γυμνός κάτω απο φεγγάρι αφού έχεις πιεί το αίμα απο μονόκερο δεν πρέπει να έχεις κάνει πρώτα και "κλαίω"

Για να σου είπε η αντιπροσωπεία ότι αποδέχεται να τα πάρει πίσω αυτό σημαίνει ότι χρεώνεται αυτή την χασούρα προς όφελος σου άρα ήταν δική της απόφαση . Αν ήταν απόφαση των MediaMarkt θα σε καλούσε το Media . 

Πάντως παρ όλο που όπως είπες και εσύ ήταν ευθύνη των MediaMarkt όλη αυτή η ταλαιπωρία και όχι την Inventor, μακάρι όλες οι εταιρείες να κάναν τέτοιου είδους εξαιρέσεις και να χαν τόσο ψηλά το after sales support σε αυτό το κομμάτι . Την εικόνα τους ! 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...