Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν έχει να κάνει απόλυτα με την τεχνολογία του συμπιεστή οι κραδασμοί .  Πολλά μοντέλα είναι μονού ρότορα σε Toshiba Mitshubishi Daikin ακριβά και μή ακριβά . 
 

 

Ναι αλλά μήπως οι κατασκευαστές αποφεύγουν τις χαμηλές στροφές στον συμπιεστη ώστε να αποφύγουν κραδασμούς / μηχανική καταπόνηση κτλ από τις περιστρεφόμενες μάζες; Μήπως για αυτό βλέπουμε κόφτη στα minimum watts? Γνωρίζεις κάτι σχετικά;

Επίσης θα μου έκανε εντύπωση αν ακριβές σειρές δεν είχαν και καλούς συμπιεστες twin rotary .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Δεν έχει να κάνει απόλυτα με την τεχνολογία του συμπιεστή οι κραδασμοί .  Πολλά μοντέλα είναι μονού ρότορα σε Toshiba Mitshubishi Daikin ακριβά και μή ακριβά . 

Είναι πολλοί οι παράγοντες που συνθέτουν το τελικό αποτέλεσμα . Παίζουν ρόλο και οι αντικραδασμικές βάσεις στον συμπιεστή και γενικότερα η κατασκευή στο σασί . 

Βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε για θόρυβο ή κραδασμούς όταν έχουν αναρτήσει την μονάδα με βάσεις στον τοίχο . Πόσο μάλλον αν οι βάσεις είναι σπαστού τύπου . Κανένας κατασκευαστής καμία αντιπροσωπεία δεν συνιστά να αναρτάται η μονάδα στο τοίχο γιατί αλλάζει όλη η χροιά του θορύβου και η ένταση του καθώς και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα συντονισμών και κραδασμών .  Είχαν βάλει μονάδα στο τοίχο στο χωριό μου οι ψυκτικοί, δεν ήμουν εκεί και δεν σκέφτηκα να πω στον πατέρα μου να μην το επιτρέψει αυτό .Την κατέβασα τελικά . Μέρα με την νύχτα . 

Τι εννοείς όταν λες βαλτομένη ;

 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Δεν έχει να κάνει απόλυτα με την τεχνολογία του συμπιεστή οι κραδασμοί .  Πολλά μοντέλα είναι μονού ρότορα σε Toshiba Mitshubishi Daikin ακριβά και μή ακριβά . 

Είναι πολλοί οι παράγοντες που συνθέτουν το τελικό αποτέλεσμα . Παίζουν ρόλο και οι αντικραδασμικές βάσεις στον συμπιεστή και γενικότερα η κατασκευή στο σασί . 

Βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε για θόρυβο ή κραδασμούς όταν έχουν αναρτήσει την μονάδα με βάσεις στον τοίχο . Πόσο μάλλον αν οι βάσεις είναι σπαστού τύπου . Κανένας κατασκευαστής καμία αντιπροσωπεία δεν συνιστά να αναρτάται η μονάδα στο τοίχο γιατί αλλάζει όλη η χροιά του θορύβου και η ένταση του καθώς και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα συντονισμών και κραδασμών .  Είχαν βάλει μονάδα στο τοίχο στο χωριό μου οι ψυκτικοί, δεν ήμουν εκεί και δεν σκέφτηκα να πω στον πατέρα μου να μην το επιτρέψει αυτό .Την κατέβασα τελικά . Μέρα με την νύχτα . 

Τι εννοείς όταν λες βαλτομένη ;

Ενοοω ότι η τεχνολογία των κλιματιστικων (ειδικά της πάνω κατηγορίας) βασίζεται σε τεχνολογία που έχει παρουσιαστεί τον προηγούμενο αιώνα με κάποιες βελτιώσεις στην ενεργειακή απόδοση σίγουρα....αλλά η βάση ίδια....

Μετά το twin rotary?...μήπως έχει αργήσει το μετά?

Εγω με το panasonic 15 χρονια πίσω δεν είδα χαωτικες διάφορες...αλλά κάποιες βελτιώσεις.

Ίσως βέβαια γιατί το panasonic είχε πολιτισμενη απόδοση (και ενεργειακά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Ενοοω ότι η τεχνολογία των κλιματιστικων (ειδικά της πάνω κατηγορίας) βασίζεται σε τεχνολογία που έχει παρουσιαστεί τον προηγούμενο αιώνα με κάποιες βελτιώσεις στην ενεργειακή απόδοση σίγουρα....αλλά η βάση ίδια....

Μετά το twin rotary?...μήπως έχει αργήσει το μετά?

Εγω με το panasonic 15 χρονια πίσω δεν είδα χαωτικες διάφορες...αλλά κάποιες βελτιώσεις.

Ίσως βέβαια γιατί το panasonic είχε πολιτισμενη απόδοση (και ενεργειακά)

Έχω δει και άλλες τεχνολογίες πχ 3D compressor με τον ροτορα να είναι σαν δίσκος υπό γωνία. Δεν ξέρω αν έχει χρησιμοποιηθεί.

Λογικά θα υπάρχουν εξελίξεις που εμείς δεν τις ξέρουμε ή δεν έχουμε τον τρόπο να τις διαπιστώσουμε.

Πάντως βλέποντας πόσο στρωτα και αθόρυβα δουλεύει το shorai , ειλικρινά πόσο πιο αθόρυβο να γίνει;

Από θέμα απόδοσης τώρα, ποιος ξέρει; Μόνο όποιος είναι μέσα στο ερευνητικό τμήμα μπορεί να μας πει (σιγά μην έλεγε βασικά χαχαχα ).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου. Το καλοκαίρι έβαλα 4 κλιματιστικά carrier ventus supreme με το wifi. Η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα είναι εντελώς αθόρυβες και στο 9 και στο 14 και στο 18αρι. Με βάση μετρητή πίνακα της Schneider αλλά και το μέτρηση στο καθένα όταν πιάσουν θερμοκρασία δε κλείνουν αλλά συνεχίζουν σε πολύ πολύ πολύ αργές στροφές και μπορεί να έχω στα 4 μαζί κατανάλωση 600w πχ.

Εξαιρετική ποιότητα και ψυχρού και θερμού αέρα τραγική εφαρμογή στο wifi που απαξιώνει την όλη εμπειρία καθώς ουσιαστικά το μόνο που λειτουργεί είναι το άνοιξε κλείσε και το πρόγραμμα ημερών δημιουργεί προβλήματα. 

Καλά πλαστικά χωρίς θορύβους στο ζέσταμα κρύωμα. Τα φίλτρα του είναι μικρά (hepa και άνθρακα) αλλά δεν είδα και μεγαλύτερα σε κλιματιστικό και άλλωστε έχω και ιοντιστη καθαριστή οπότε δεν με ενδιαφέρει. 

Γενικά μέχρι στιγμής τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση σε διάταξη 2*9000 σε κρεβατοκάμαρες, 1*14000 σε γραφείο 1*18000 σε σαλόνι όλα πάνε καλά.

Ελπίζω να μου κρατήσουν χρόνια όσο ένα παλαιότερο Fujitsu made in Japan που είχα. Σκυλί μαύρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, fylatos είπε

Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου. Το καλοκαίρι έβαλα 4 κλιματιστικά carrier ventus supreme με το wifi. Η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα είναι εντελώς αθόρυβες και στο 9 και στο 14 και στο 18αρι. Με βάση μετρητή πίνακα της Schneider αλλά και το μέτρηση στο καθένα όταν πιάσουν θερμοκρασία δε κλείνουν αλλά συνεχίζουν σε πολύ πολύ πολύ αργές στροφές και μπορεί να έχω στα 4 μαζί κατανάλωση 600w πχ.

Εξαιρετική ποιότητα και ψυχρού και θερμού αέρα τραγική εφαρμογή στο wifi που απαξιώνει την όλη εμπειρία καθώς ουσιαστικά το μόνο που λειτουργεί είναι το άνοιξε κλείσε και το πρόγραμμα ημερών δημιουργεί προβλήματα. 

Καλά πλαστικά χωρίς θορύβους στο ζέσταμα κρύωμα. Τα φίλτρα του είναι μικρά (hepa και άνθρακα) αλλά δεν είδα και μεγαλύτερα σε κλιματιστικό και άλλωστε έχω και ιοντιστη καθαριστή οπότε δεν με ενδιαφέρει. 

Γενικά μέχρι στιγμής τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση σε διάταξη 2*9000 σε κρεβατοκάμαρες, 1*14000 σε γραφείο 1*18000 σε σαλόνι όλα πάνε καλά.

Ελπίζω να μου κρατήσουν χρόνια όσο ένα παλαιότερο Fujitsu made in Japan που είχα. Σκυλί μαύρο.

Το 18αρι μόνο του, έχεις δει μέχρι πόσα watts μπορεί να κατέβει;

Επίσης από το εγχειρίδιο, μήπως λέει τι συμπιεστη φοράει;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος εχει inventor 24αρι κανα omnia/nemesis οποιοδηποτε μοντελο και μπορει να μετρησει καταναλωσεις ας γραψει σχετικα να κανουμε καμια συγκριση στα ακριβοτερα μοντελα να δουμε τι παιζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2019 στις 6:03 ΜΜ, Riddel είπε

O κωτσοβολοσ εβαλε αυτο σε προσφορα https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/187833-morris-wfin50132

αξιζει;

Γραφει ειναι αποκλειστικο .Διαβασε σχολια για παρομοια μοντελα.ισως σε βοηθησουν

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/1088/Morris.html

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά μήπως οι κατασκευαστές αποφεύγουν τις χαμηλές στροφές στον συμπιεστη ώστε να αποφύγουν κραδασμούς / μηχανική καταπόνηση κτλ από τις περιστρεφόμενες μάζες; Μήπως για αυτό βλέπουμε κόφτη στα minimum watts? Γνωρίζεις κάτι σχετικά;

Επίσης θα μου έκανε εντύπωση αν ακριβές σειρές δεν είχαν και καλούς συμπιεστες twin rotary .

Καποιος σε μιτσουμπισι πισω εχει αναφερει δουλευει χαμηλα.Δεν γραφει ειχε θεματα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

 

Καποιος σε μιτσουμπισι πισω εχει αναφερει δουλευει χαμηλα.Δεν γραφει ειχε θεματα

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Το συμπληρώνεις λίγο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οτι καταλαβα δουλευε σε χαμηλη εξωτερικη θερμοκρασια .Ιδια αποδοση.Δεν αναφερε ζορι,θορυβο,αλλη καταναλωση

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Απο οτι καταλαβα δουλευε σε χαμηλη εξωτερικη θερμοκρασια .Ιδια αποδοση.Δεν αναφερε ζορι,θορυβο,αλλη καταναλωση

Σορρι , ακόμα δεν σε πιάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν  ζοριζεται το κλιματιστικο δουλευει χαμηλα ,κανει θορυβο .Δεν το αποφευγουν οι κατασκευαστες οπως εγραψες .Καποια μηχανηματα φαινεται ειναι καλυτερα σε αυτο .Αν πιστεψουμε οτι γραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το 18αρι μόνο του, έχεις δει μέχρι πόσα watts μπορεί να κατέβει;

Επίσης από το εγχειρίδιο, μήπως λέει τι συμπιεστη φοράει;

Το μόνο που λέει είναι  τριπλό 3d DC inverter τίποτα άλλο δυστυχώς. Ναι γύρω στα 240-250.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...