Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί λόγω κακοκαιρίας μαλλον έγινε στιγμιαία χαμηλή τάση στο δίκτυο της ΔΕΗ, έσβησαν στιγμιαία τα φώτα, η εξωτερική του Toshiba βγήκε εκτός για ένα δεκάλεπτο ενώ η εσωτερική δούλευε (άναβε το led). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατι οποτε βαζω το inverter να λειτουργει στο high βγαζει κρυο αερα; Μονο στο auto φαινεται οτι βγαζει σχετικα ζεστο. Το εχω στους 23-24 βαθμους συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Γιατι οποτε βαζω το inverter να λειτουργει στο high βγαζει κρυο αερα; Μονο στο auto φαινεται οτι βγαζει σχετικα ζεστο. Το εχω στους 23-24 βαθμους συνηθως.

Στο Low βγάζει πιο ζεστό στην θέρμανση ή πιο κρύο στην ψύξη λόγο του ότι μειώνεις τον αέρα.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να δεις αν υπάρχει πρόβλημα είναι να μετρήσεις θερμοκρασίες εισόδου/εξόδου αέρα (στους 30 βαθμούς το κοντρολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Γιατι οποτε βαζω το inverter να λειτουργει στο high βγαζει κρυο αερα; Μονο στο auto φαινεται οτι βγαζει σχετικα ζεστο. Το εχω στους 23-24 βαθμους συνηθως.

Πολύ λογικό.

Οι 23 βαθμοί λένε => βγάλε τόση ενέργεια ώστε να έχω 23.

Το κλιματιστικό , στο αυτόματα θα σου δώσει Χ ποσότητα αέρα (m3/hr) που θα έχει τέτοια θερμοκρασία ώστε να δώσει την ενέργεια που θες.

Όταν το βάλεις στο high, ξαφνικά θα πάρεις Υ ποσότητα αέρα (όπου Υ>Χ αν το auto είχε χαμηλότερη παροχή) ο οποίος προφανώς θα πρέπει να είναι σε χαμηλότερη θερμοκρασία ώστε πολλαπλασιαζόμενα να δώσουν την ίδια ενέργεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Σήμερα το πρωί λόγω κακοκαιρίας μαλλον έγινε στιγμιαία χαμηλή τάση στο δίκτυο της ΔΕΗ, έσβησαν στιγμιαία τα φώτα, η εξωτερική του Toshiba βγήκε εκτός για ένα δεκάλεπτο ενώ η εσωτερική δούλευε (άναβε το led). 

σε καθε "reboot" κλιματιστικου, η εξωτερικη μοναδα αργει να εκκινήσει για λογους ασφαλειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαταστάθηκε σήμερα στα πεθερικά, αυτό https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-ariston-prios-50-18-000btu-inverter-98039

Πολύ πρώτες εντυπώσεις. 

Είναι παντελώς αθόρυβο. Τα 44 τμ τα έφερε αμέσως βόλτα με εξωτερική 8. Έχει τεχνολογία τύπου ifeel (αισθητήρας και στο τηλεχειριστήριο). 

P90214-192455.jpg

P90214-191706.jpg

Η εξωτερική μονάδα είναι ποιοτική σαν κατασκευή. Από θόρυβο μια χαρά (ακούγεται ο συμπιεστής και όχι ο ανεμιστήρας. Σίγουρα όχι τόσο αθόρυβο όσο τα Shorai, αλλά σαφώς πιο αθόρυβο από το παλιό LG που αντικατέστησε). Κατανάλωση θα προσπαθήσω να μετρήσω κάποια στιγμή.

Γενικά για 450€ το θεωρώ μέχρι τώρα καταπληκτικό. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις Shorai 18000 μέχρι στιγμής (μερικές ωρες δηλαδή) , εξωτερική μονάδα πραγματικά mini σε σχέση με το θηρίο που είχε το toyotomi..Η εξωτερική του όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι που το εγκατεστήσαν δεν ακούγεται..Μέρα με την νύχτα με τον θόρυβο/δονήσεις/αέρα/φασαρία που έκανε το toyotomi. Εσωτερική πιο μεγάλη πιο στιβαρή, μέχρι τώρα δεν έχει κανει ουτε Τσικ ούτε τσακ..Ο ανεμιστήρας στις χαμηλές στροφές δεν ακούγεται καθόλου,και γενικά φαίνεται πολύ πιο πολιτισμένο μηχάνημα..(Στις υψηλές  στροφές κάνει έναν θόρυβο(όχι αέρας) δεν ξέρω γιατί.., φαντάζομαι ότι είναι λογικό).Κατανάλωση, όπως θα έπρεπε να δουλεύουν όλα τα inverter, αυτήν την στιγμή παίζει μεταξύ 350-450W (το toyotomi ελάχιστη που είδα ήταν 900W) και φαίνεται ότι δεν θα κλεισει,οπως εκλεινε on/off το  toyo..Γενικά όταν είναι στην συντήρηση ξεχνάς ότι εχεις κλίματιστικο.. Μέχρι τώρα κρατάει άνετα την θερμοκρασία 21.7 (ρυθμισμένο στους 22) με εξωτερική περιπου 6C

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το airflow με δύο ανεξάρτητες περσίδες για τον αέρα.(Το οποίο με βολεύει πολύ για την διαρυθμιση που έχει το σπίτι μου)

Τηλεκοντρόλ τραγικό,μεγάλο με μία μικρή οθονουλα..(χωρίς backlight) και γενικά λίγο δύστροπο σε σχέση με το toyotomi. Αυτά μέχρι στιγμής, ελπίζω και στα καλά κρύα να κάνει αυτό που πρέπει να κάνει τον χειμώνα δηλαδή να κρατάει το σπίτι ζεστό..  :)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εντυπώσεις Shorai 18000 μέχρι στιγμής (μερικές ωρες δηλαδή) , εξωτερική μονάδα πραγματικά mini σε σχέση με το θηρίο που είχε το toyotomi..Η εξωτερική του όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι που το εγκατεστήσαν δεν ακούγεται..Μέρα με την νύχτα με τον θόρυβο/δονήσεις/αέρα/φασαρία που έκανε το toyotomi. Εσωτερική πιο μεγάλη πιο στιβαρή, μέχρι τώρα δεν έχει κανει ουτε Τσικ ούτε τσακ..Ο ανεμιστήρας στις χαμηλές στροφές δεν ακούγεται καθόλου,και γενικά φαίνεται πολύ πιο πολιτισμένο μηχάνημα..(Στις υψηλές  στροφές κάνει έναν θόρυβο(όχι αέρας) δεν ξέρω γιατί.., φαντάζομαι ότι είναι λογικό).Κατανάλωση, όπως θα έπρεπε να δουλεύουν όλα τα inverter, αυτήν την στιγμή παίζει μεταξύ 350-450W (το toyotomi ελάχιστη που είδα ήταν 900W) και φαίνεται ότι δεν θα κλεισει,οπως εκλεινε on/off το  toyo..Γενικά όταν είναι στην συντήρηση ξεχνάς ότι εχεις κλίματιστικο.. Μέχρι τώρα κρατάει άνετα την θερμοκρασία 21.7 (ρυθμισμένο στους 22) με εξωτερική περιπου 6C

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το airflow με δύο ανεξάρτητες περσίδες για τον αέρα.(Το οποίο με βολεύει πολύ για την διαρυθμιση που έχει το σπίτι μου)

Τηλεκοντρόλ τραγικό,μεγάλο με μία μικρή οθονουλα..(χωρίς backlight) και γενικά λίγο δύστροπο σε σχέση με το toyotomi. Αυτά μέχρι στιγμής, ελπίζω και στα καλά κρύα να κάνει αυτό που πρέπει να κάνει τον χειμώνα δηλαδή να κρατάει το σπίτι ζεστό..  :)

Εναν θορυβο στο ανεμιστηρα στην μέγιστη σκαλα κάνει.... Αλλα ίσως είναι άνευ σημασίας αφού... Δεν το βάζουμε σχεδόν ποτέ στο Max fan... 

 Καλοδούλευτο!! 

Με την Ευκαιρία να επιβεβαιώσω ότι τα εβδομαδιαία tasks στο broadlink δουλεύουν Κανονικότατα!! 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Εναν θορυβο στο ανεμιστηρα στην μέγιστη σκαλα κάνει.... Αλλα ίσως είναι άνευ σημασίας αφού... Δεν το βάζουμε σχεδόν ποτέ στο Max fan... 

 Καλοδούλευτο!! 

Με την Ευκαιρία να επιβεβαιώσω ότι τα εβδομαδιαία tasks στο broadlink δουλεύουν Κανονικότατα!! 

Ναι πρέπει να το παραγγείλω και αυτό σιγά σιγά.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για εξηγηστε μου το εξης.. οταν κατεβαζω τις περσιδες τερμα χαμηλα (οπως πρεπει δηλαδη στη θερμανση) παρατηρω μια αυξηση στην καταναλωση περιπου 80-100w..Συνηθως τις εχω στη μεση και προς τα πανω ελαφρως για να μην ενοχλει ο αερας,και παντα οταν τις κατεβαζω χαμηλα κατευθειαν συμβαινει αυτο..να δουλευει ο ανεμιστηρας της εξωτερικης πιο δυνατα;γιατι δε νομιζω να ναι απ τον συμπιεστη! 

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Εντυπώσεις Shorai 18000 μέχρι στιγμής (μερικές ωρες δηλαδή) , εξωτερική μονάδα πραγματικά mini σε σχέση με το θηρίο που είχε το toyotomi..Η εξωτερική του όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι που το εγκατεστήσαν δεν ακούγεται..Μέρα με την νύχτα με τον θόρυβο/δονήσεις/αέρα/φασαρία που έκανε το toyotomi. Εσωτερική πιο μεγάλη πιο στιβαρή, μέχρι τώρα δεν έχει κανει ουτε Τσικ ούτε τσακ..Ο ανεμιστήρας στις χαμηλές στροφές δεν ακούγεται καθόλου,και γενικά φαίνεται πολύ πιο πολιτισμένο μηχάνημα..(Στις υψηλές  στροφές κάνει έναν θόρυβο(όχι αέρας) δεν ξέρω γιατί.., φαντάζομαι ότι είναι λογικό).Κατανάλωση, όπως θα έπρεπε να δουλεύουν όλα τα inverter, αυτήν την στιγμή παίζει μεταξύ 350-450W (το toyotomi ελάχιστη που είδα ήταν 900W) και φαίνεται ότι δεν θα κλεισει,οπως εκλεινε on/off το  toyo..Γενικά όταν είναι στην συντήρηση ξεχνάς ότι εχεις κλίματιστικο.. Μέχρι τώρα κρατάει άνετα την θερμοκρασία 21.7 (ρυθμισμένο στους 22) με εξωτερική περιπου 6C

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το airflow με δύο ανεξάρτητες περσίδες για τον αέρα.(Το οποίο με βολεύει πολύ για την διαρυθμιση που έχει το σπίτι μου)

Τηλεκοντρόλ τραγικό,μεγάλο με μία μικρή οθονουλα..(χωρίς backlight) και γενικά λίγο δύστροπο σε σχέση με το toyotomi. Αυτά μέχρι στιγμής, ελπίζω και στα καλά κρύα να κάνει αυτό που πρέπει να κάνει τον χειμώνα δηλαδή να κρατάει το σπίτι ζεστό..  :)

Να υποθεσω απαιτησες αντικατασταση και το καταφερες ε; Αντε καλοδουλευτο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια για εξηγηστε μου το εξης.. οταν κατεβαζω τις περσιδες τερμα χαμηλα (οπως πρεπει δηλαδη στη θερμανση) παρατηρω μια αυξηση στην καταναλωση περιπου 80-100w..Συνηθως τις εχω στη μεση και προς τα πανω ελαφρως για να μην ενοχλει ο αερας,και παντα οταν τις κατεβαζω χαμηλα κατευθειαν συμβαινει αυτο..να δουλευει ο ανεμιστηρας της εξωτερικης πιο δυνατα;γιατι δε νομιζω να ναι απ τον συμπιεστη! 

Να υποθεσω απαιτησες αντικατασταση και το καταφερες ε; Αντε καλοδουλευτο!!

Επειδή το θερμόμετρο είναι πάνω, όταν έχεις τις περσίδες κάτω καθυστερεί να πάει η θερμοκρασία στο ταβάνι, ενώ στη μέση και πάνω την πιάνει γρήγορα με αποτέλεσμα να μη δίνει παραπάνω .. Μου το έκανε και το toyotomi αυτό.. Όπως επίσης είχε χαμηλότερη κατανάλωση στη μεσαία σκάλα (fan) παρά στο auto 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45' πριν. με εξωτερική 5,1C , 80% υγρασία και το κλιματιστικό έκοψε για απόψυξη.....

c1654f1f1ade8fed2d961959504abb89.png

Σε λίγο περιμένω τον τεχνικό της Fujitsu. Το έχασε το φαινόμενο αλλά το τράβηξα σε video. 

Για να δούμε τι θα βγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

45' πριν. με εξωτερική 5,1C , 80% υγρασία και το κλιματιστικό έκοψε για απόψυξη.....

c1654f1f1ade8fed2d961959504abb89.png

Σε λίγο περιμένω τον τεχνικό της Fujitsu. Το έχασε το φαινόμενο αλλά το τράβηξα σε video. 

Για να δούμε τι θα βγει. 

Από τι ώρα το δουλευεις;

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

45' πριν. με εξωτερική 5,1C , 80% υγρασία και το κλιματιστικό έκοψε για απόψυξη.....

c1654f1f1ade8fed2d961959504abb89.png

Σε λίγο περιμένω τον τεχνικό της Fujitsu. Το έχασε το φαινόμενο αλλά το τράβηξα σε video. 

Για να δούμε τι θα βγει. 

Από τι ώρα δουλεύει το κλιματιστικό;

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...