Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Μπορεις παρεις με την επιστροφη αλλα ηλεκτρικα που θες για το σπιτι στα λεφτα αυτα ,και απο αλλο καταστημα κλιματιστικο .Δες και αυτο ,η νταικιν βασικα πουλα οτι δεν χαλανε ευκολα

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_daikin-siesta-c35-1211650.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Τι να πάρω.. πριν 2 βδομάδες έκανα την ανοησία και τα έσκασα στο ΜΜ (650 για μια ηχομπάρα + επέκταση εγγύησης) ακόμα και να γινόταν αυτό, δεν έχω πλέον να πάρω κάτι.. τέλοσπάντων με έχουν κάνει μπαλάκι (με ευθύνη της ΜΜ και όχι της Inventor) ανάμεσα σε αυτούς και την Inventor.. απ τον Αύγουστο το "θα βρεθεί η καλύτερη λύση μην ανησυχείτε" που μου έχουν πει στο ΜΜ πρέπει να το έχω ακούσει ίσα με 20-30 φορές. Ξαναλέω φταίω και εγώ που δεν κυνήγησα τότε την άρνηση τους να μου αλλάξουν έστω το ένα εντός 2-3 ημερών απ την αγορά. Η Inventor κάνει ότι μπορεί.. στο ένα στην κρεβατοκάμαρα κάπου υπάρχει πρόβλημα και ίσως είναι της εγκατάστασης, δεν ξέρω γιατί έχει αλλάξει μια φορά ήδη η συσκευή (η προηγούμενη για φτερωτή) και μάλιστα το άλλαξαν με καλύτερο μοντέλο (να το τονίσω για να δείξω πως η Inventor έκανε καλές κινήσεις) ενώ το άλλο στο σαλόνι έχει απ την αρχή θέμα με την φτερωτή και αυτό (λίγο λιγότερο απ το άλλο που άλλαξε στην κρεβατοκάμαρα) που ξεκινάει να ακούγεται μετά απο κάνα 2ωρο λειτουργίας όταν πιάσει θερμοκρασία και μπει σε κατάσταση συντήρησης οπότε άκρη δεν βγαίνει αφού έρχονται για το ένα, δεν ακούνε κάτι εκείνη την στιγμή και φεύγουν. Μαλώνω με το ΜΜ που δεν μου το πήραν απ την αρχή πίσω αυτό στο σαλόνι ως όφειλαν (μας είπαν σήμερα το ανεκδιήγητο απ τα κεντρικά.. αν είχατε πει ότι δεν σας αρέσει θα το παίρναμε, μας είπατε ότι ακούτε κάτι περίεργο οπότε γιαυτό αρνηθήκαμε, ήταν θέμα διατύπωσης!), αυτό στην κρεβατοκάμαρα το χω ξεγράψει πλέον... AC των 700 ευρώ στο τέλος θα δοθεί σε κάνα Κωτσόβολο για 100 ευρώ ανακύκλωσης και απλά πέταξα ένα χιλιάρικο που έφτυσα αίμα να δώσω.

Δεν κατηγορώ την Inventor καθώς δεν μπορώ να πω.. έτρεξαν, άλλαξαν και ίσως εγώ να έπεσα σε προβληματικά μηχανήματα ίσως να έγινε κακή εγκατάσταση απ την αρχή απ το συνεργείο που ήρθε εκ μέρους ΜΜ (αν και η αντικατάσταση έγινε απο Inventor αφήνοντας αρχικά ίδιες σωλήνες και μετά απο λίγο καιρό αλλάζοντας την μισή σωλήνα) δεν ξέρω.. έχω όμως αρχίσει να τα παίρνω χοντρά με την ΜΜ τις τελευταίες μέρες που ρίχνουν το μπαλάκι συνέχεια στην Inventor απ την πρώτη μέρα αγοράς αλλά τα χιλιάρικα μου μια χαρά τα έχουν πάρει όλα αυτά τα χρόνια απ το συγκεκριμένο κατάστημα.. τέλοσπάντων... το παίρνω σιγά σιγά απόφαση πως δεν θα την γλυτώσω και θα τα ξανασκάσω σε κάνα Κωτσόβολο σε λίγο καιρό και πως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι απλά να μην με ξαναδούν στα ΜΜ (σε ένα κατάστημα που μέχρι τώρα είχαμε άψογη σχέση και έχω αφήσει μια περιουσία μέχρι και 2 βδομάδες πριν). Στα ελάχιστα θετικά μια κοπέλα στο κατάστημα που είναι η μόνη που το παλεύει να βρεθεί κάποια λύση..

Στο θέμα μας τώρα... και εγώ κάτι σε Daikin ή Mitsubishi ή Toshiba σκεφτόμουν μιας και είδα καλά λόγια για αυτές τις 3 μάρκες (αν δεν κάνω λάθος).. ΜΜ έχει μόνο την Daikin και μάλιστα νομίζω λίγο παλιότερα μοντέλα σε τιμή νέων..

Ανάμεσα σε αυτές τις 3 μάρκες, ποια θα ήταν η σειρά προτίμησης σε ένα εύρος τιμών 700-900 (για 9ρι για την κρεβατοκάμαρα.. κατά προτίμηση προς τα κάτω η τιμή αλλά αν είναι για κάτι καλό να πιεστώ). Πότε βγαίνουν νέα μοντέλα στην αγορά? Μάρτη? Μάϊο? αξίζει να περιμένω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Craven είπε

Στο θέμα μας τώρα... και εγώ κάτι σε Daikin ή Mitsubishi ή Toshiba σκεφτόμουν μιας και είδα καλά λόγια για αυτές τις 3 μάρκες (αν δεν κάνω λάθος).. ΜΜ έχει μόνο την Daikin και μάλιστα νομίζω λίγο παλιότερα μοντέλα σε τιμή νέων..

Ανάμεσα σε αυτές τις 3 μάρκες, ποια θα ήταν η σειρά προτίμησης σε ένα εύρος τιμών 700-900 (για 9ρι για την κρεβατοκάμαρα.. κατά προτίμηση προς τα κάτω η τιμή αλλά αν είναι για κάτι καλό να πιεστώ). Πότε βγαίνουν νέα μοντέλα στην αγορά? Μάρτη? Μάϊο? αξίζει να περιμένω?

Αναλογα τα μοντελα τους .Και οι 3 ειναι απο τις καλυτερες σαν μαρκες.Το Nτακιν του ΜΜ νομιζω ειναι νεο μοντελο .Μπορεις να το δεις σε καταστημα πουλα μονο Νταικιν να τσεκαρεις γνωμες .Τα ιδια και για τις αλλες μαρκες .Νεα μοντελα ειναι αναλογα την  εταιρια ποτε βγαζει και ποτε τα φερνουν στην αγορα.

51 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η Midea δεν έχει χειριστήρια προς πώληση για τα κλιματιστικά της  ή μήπως ζητάει μια περιουσία για να το αγοράσεις;

Αν ειναι να το χαλανε συχνα ,μαλλον δεν θα συμφερει για νοικιαζομενα.Πληρωνεις κανονικο μηχανημα με διαφημιση τη λειτουργια του κοντρολ.Το συμβατο ειναι και πιο μεγαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Craven είπε

Τι να πάρω.. πριν 2 βδομάδες έκανα την ανοησία και τα έσκασα στο ΜΜ (650 για μια ηχομπάρα + επέκταση εγγύησης) ακόμα και να γινόταν αυτό, δεν έχω πλέον να πάρω κάτι.. τέλοσπάντων με έχουν κάνει μπαλάκι (με ευθύνη της ΜΜ και όχι της Inventor) ανάμεσα σε αυτούς και την Inventor.. απ τον Αύγουστο το "θα βρεθεί η καλύτερη λύση μην ανησυχείτε" που μου έχουν πει στο ΜΜ πρέπει να το έχω ακούσει ίσα με 20-30 φορές. Ξαναλέω φταίω και εγώ που δεν κυνήγησα τότε την άρνηση τους να μου αλλάξουν έστω το ένα εντός 2-3 ημερών απ την αγορά. Η Inventor κάνει ότι μπορεί.. στο ένα στην κρεβατοκάμαρα κάπου υπάρχει πρόβλημα και ίσως είναι της εγκατάστασης, δεν ξέρω γιατί έχει αλλάξει μια φορά ήδη η συσκευή (η προηγούμενη για φτερωτή) και μάλιστα το άλλαξαν με καλύτερο μοντέλο (να το τονίσω για να δείξω πως η Inventor έκανε καλές κινήσεις) ενώ το άλλο στο σαλόνι έχει απ την αρχή θέμα με την φτερωτή και αυτό (λίγο λιγότερο απ το άλλο που άλλαξε στην κρεβατοκάμαρα) που ξεκινάει να ακούγεται μετά απο κάνα 2ωρο λειτουργίας όταν πιάσει θερμοκρασία και μπει σε κατάσταση συντήρησης οπότε άκρη δεν βγαίνει αφού έρχονται για το ένα, δεν ακούνε κάτι εκείνη την στιγμή και φεύγουν. Μαλώνω με το ΜΜ που δεν μου το πήραν απ την αρχή πίσω αυτό στο σαλόνι ως όφειλαν (μας είπαν σήμερα το ανεκδιήγητο απ τα κεντρικά.. αν είχατε πει ότι δεν σας αρέσει θα το παίρναμε, μας είπατε ότι ακούτε κάτι περίεργο οπότε γιαυτό αρνηθήκαμε, ήταν θέμα διατύπωσης!), αυτό στην κρεβατοκάμαρα το χω ξεγράψει πλέον... AC των 700 ευρώ στο τέλος θα δοθεί σε κάνα Κωτσόβολο για 100 ευρώ ανακύκλωσης και απλά πέταξα ένα χιλιάρικο που έφτυσα αίμα να δώσω.

Δεν κατηγορώ την Inventor καθώς δεν μπορώ να πω.. έτρεξαν, άλλαξαν και ίσως εγώ να έπεσα σε προβληματικά μηχανήματα ίσως να έγινε κακή εγκατάσταση απ την αρχή απ το συνεργείο που ήρθε εκ μέρους ΜΜ (αν και η αντικατάσταση έγινε απο Inventor αφήνοντας αρχικά ίδιες σωλήνες και μετά απο λίγο καιρό αλλάζοντας την μισή σωλήνα) δεν ξέρω.. έχω όμως αρχίσει να τα παίρνω χοντρά με την ΜΜ τις τελευταίες μέρες που ρίχνουν το μπαλάκι συνέχεια στην Inventor απ την πρώτη μέρα αγοράς αλλά τα χιλιάρικα μου μια χαρά τα έχουν πάρει όλα αυτά τα χρόνια απ το συγκεκριμένο κατάστημα.. τέλοσπάντων... το παίρνω σιγά σιγά απόφαση πως δεν θα την γλυτώσω και θα τα ξανασκάσω σε κάνα Κωτσόβολο σε λίγο καιρό και πως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι απλά να μην με ξαναδούν στα ΜΜ (σε ένα κατάστημα που μέχρι τώρα είχαμε άψογη σχέση και έχω αφήσει μια περιουσία μέχρι και 2 βδομάδες πριν). Στα ελάχιστα θετικά μια κοπέλα στο κατάστημα που είναι η μόνη που το παλεύει να βρεθεί κάποια λύση..

Στο θέμα μας τώρα... και εγώ κάτι σε Daikin ή Mitsubishi ή Toshiba σκεφτόμουν μιας και είδα καλά λόγια για αυτές τις 3 μάρκες (αν δεν κάνω λάθος).. ΜΜ έχει μόνο την Daikin και μάλιστα νομίζω λίγο παλιότερα μοντέλα σε τιμή νέων..

Ανάμεσα σε αυτές τις 3 μάρκες, ποια θα ήταν η σειρά προτίμησης σε ένα εύρος τιμών 700-900 (για 9ρι για την κρεβατοκάμαρα.. κατά προτίμηση προς τα κάτω η τιμή αλλά αν είναι για κάτι καλό να πιεστώ). Πότε βγαίνουν νέα μοντέλα στην αγορά? Μάρτη? Μάϊο? αξίζει να περιμένω?

Γιατί δεν συντασεις ένα ωραιότατο email προς την ινβεκτορ με κοινοποίηση το mm αναφέροντας το πλήρες ιστορικό και μάλιστα όλα αυτά που είπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει και αυτό με επίσημη επιστολή και προς τους 2 πλέον και email...το θέμα είναι να βρω κάτι καλό πλέον για την κρεβατοκάμαρα. Το Nemesis (αν δεν έχει πρόβλημα και αυτοί οι δυνατοί θόρυβοι είναι φυσιολογικοί γιατί είναι αφύσικα δυνατοί) θα πάρει την θέση του στο σαλόνι αφού τουλάχιστον δεν κοιμάται κανείς εκεί και απο απόδοση είναι καλό

Ας μην το κουράζω άλλο.. το θέμα τώρα είναι να βρω κάτι ήσυχο για την κρεβατοκάμαρα να ησυχάσω και εγώ να ησυχάσει και η Inventor απο εμένα :) Το να έχει νορμαλ απόδοση, να μην έχει προβλήματα με τα πλαστικά του και να μην κάνει περίεργο θόρυβο στην εξωτερική μονάδα (βλέπε fujitsu) είναι τα κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τα Gree είναι καλά μηχανήματα αλλά δεν έχουν και το καλύτερο after sales  ! Έχω διαβάσει / ακούσει κατά καιρούς για  ελλείψεις ανταλλακτικών  ή αργοπορία στην επίλυση βλαβών . 
 

Ενας γραφει στο σκρουτζ ,και κανεις δεν μπορει να ξερει τι εγινε.Οπως καθε βλαβη σε καθε εταιρια     https://www.skroutz.gr/s/11997856/Gree-Lomo-GRS-101-EI-JLM1-N2.html

44 λεπτά πριν, Craven είπε

Θα γίνει και αυτό με επίσημη επιστολή και προς τους 2 πλέον και email...το θέμα είναι να βρω κάτι καλό πλέον για την κρεβατοκάμαρα. Το Nemesis (αν δεν έχει πρόβλημα και αυτοί οι δυνατοί θόρυβοι είναι φυσιολογικοί γιατί είναι αφύσικα δυνατοί) θα πάρει την θέση του στο σαλόνι αφού τουλάχιστον δεν κοιμάται κανείς εκεί και απο απόδοση είναι καλό

Ας μην το κουράζω άλλο.. το θέμα τώρα είναι να βρω κάτι ήσυχο για την κρεβατοκάμαρα να ησυχάσω και εγώ να ησυχάσει και η Inventor απο εμένα :) Το να έχει νορμαλ απόδοση, να μην έχει προβλήματα με τα πλαστικά του και να μην κάνει περίεργο θόρυβο στην εξωτερική μονάδα (βλέπε fujitsu) είναι τα κριτήρια.

Θα πρεπει να αποδειξεις τους θορυβους οτι δεν ειναι σωστοι .Με αλλο τεχνικο ,αλλο ιδιο μηχανημα ισως.Αλλιως ευκολο να κανουν τον χαζο .Οτι τους συμφερει

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Τι γνώμη έχουμε για τα Gree Bora? 

Έχω υποψήφιο το shorai που μου πρότεινε συμφορουμίτης αλλά είμαι και στο ψάξιμο.

Έχω πάρει μια προσφορά για Inventor (που δεν το βλέπω να προχωράω εκει) και σήμερα μου έδωσαν μια σχετικά καλή προσφορά για 2x Gree Bora ( 18 & 9 btu). 

Τα καλοβλέπω μιας που εμπιστεύτηκα τους συγκεκριμένους επαγγελματίες αλλά ήθελα να ακούσω καμια γνώμη. Ευχαριστώ 

Ως κάτοχος Gree bora εδώ και 2 μήνες μπορώ να σου πω τα εξής...Είναι καλό και ποιοτικό μηχάνημα αλλά δεν είναι ούτε daikin ούτε mitsubishi...Σε mode θέρμανσης δουλεύει πολύ καλά και βγάζει Πολύ ζέστη....Αλλά...Δεν πέφτει η κατανάλωση χαμηλά όπως σε άλλες μάρκες ..Δλδ..Όταν άλλοι βλέπουν 600 και 700 watts συντήρηση,το gree σταθερά στα 1000...Βέβαια μπορεί σε άλλες κατασκευές μπορεί να πέφτει και ποιο χαμηλά αλλά στο δικό μου σπίτι μέχρι εκεί πάει...Κατά τα άλλα σε πολλά κρύα δεν έριξε απόδοση ακόμα και με χιόνια...Εάν ανατρέξεις σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου θα καταλάβεις τι εννοώ...Αυτή την στιγμή που μιλάω εδώ χιονίζει και το μηχάνημα το έχω στο auto 20 και από το πρωί δεν έχει κόψει ούτε μια φορά και σταθερά μέσα έχω 22 βαθμούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, svizi είπε

Όπως τα λες είναι τα πραγματα. Ουσιαστικά 5-6 μέρες το καλοκαίρι χρειάζεται το κλιματιστικό. Όχι δλδ ότι δεν την παλεύεις αλλά ξερεις για να μην υπάρχει γκρίνια.

Έχεις κάποια πρόταση για 18άρι;

Εσύ θα κατοικείς; είναι μόνιμη ή εξοχική κατοικία; 

Αν τρέξεις σελίδες στο παρών νήμα θα βρεις πολλές πληροφορίες και προτάσεις για τα καλά και τα κακά του καθενός κλιματιστικου. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την inventor, αλλά διαβάζω καλά σχόλια για τα Toshiba. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2019 στις 12:24 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Όσο για τα τσακ που λες  θα τα ακούσεις και σε άλλα μοντέλα άλλων κατασκευαστών όπως Daikin, Fujitsu και γενικότερα κλιματιστικό που να μην κάνει το παραμικρό τσακ  το θεωρώ σχεδόν όνειρο .

Ωπ, αυτό μου ξέφυγε. Εδώ βγάζω το καπέλο στη Fujitsu. Το δικό μου δεν έχει κάνει ποτέ ούτε τσικ, ούτε τσακ. Ακόμα και όταν το κλείνω και πριν έβγαζε φωτιές.

3 ώρες πριν, argitt είπε

Αυτή την στιγμή που μιλάω εδώ χιονίζει και το μηχάνημα το έχω στο auto 20 και από το πρωί δεν έχει κόψει ούτε μια φορά και σταθερά μέσα έχω 22 βαθμούς...

Με τί εξωτερική θερμοκρασία; Συνήθως όταν χιονίζει δεν κάνει παγετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωπ, αυτό μου ξέφυγε. Εδώ βγάζω το καπέλο στη Fujitsu. Το δικό μου δεν έχει κάνει ποτέ ούτε τσικ, ούτε τσακ. Ακόμα και όταν το κλείνω και πριν έβγαζε φωτιές.

Σε εμένα το αντίθετο σε ένα 10 ετίας +  fujitsu . Καλά... δεν ξεσηκώνει τον τόπο αλλά 2-3 καλά κρακ κρουκ θα τα κάνει οταν μπει σε αναμονή η μονάδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα θελα να σας ρωτησω κατι αλλο..οταν δουλευετε το κλιματιστικο ολη μερα οπως τωρα για θερμανση, ενδιαμεσα ανοιγετε καθολου τα παραθυρα να ανανεωθει ο αερας στο σπιτι εστω για 5 λεπτα;; Ειναι απαραιτητο κατι τετοιο;

Δεν μιλαω βεβαια για το πρωινο αερισμα του σπιτιου που φανταζομαι ολοι κανουμε απαραιτητως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εγω θα θελα να σας ρωτησω κατι αλλο..οταν δουλευετε το κλιματιστικο ολη μερα οπως τωρα για θερμανση, ενδιαμεσα ανοιγετε καθολου τα παραθυρα να ανανεωθει ο αερας στο σπιτι εστω για 5 λεπτα;; Ειναι απαραιτητο κατι τετοιο;

Δεν μιλαω βεβαια για το πρωινο αερισμα του σπιτιου που φανταζομαι ολοι κανουμε απαραιτητως!

Το κλιματιστικό δεν εισάγει αέρα  αλλά ανακυκλώνει τον αέρα του χώρου. Δεν έχει κάποιο σύστημα ανανέωσης του αέρα .  Οπότε αερισμό στο χώρο σου θα κάνεις ανοίγοντας τα παράθυρα . 
Δεν έχει καμία σχέση η λειτουργία του κλιματιστικού με την συχνότητα που θα πρέπει να αερίζεις το χώρο σου  αν αυτό θες να πεις !

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το κλιματιστικό δεν εισάγει αέρα  αλλά ανακυκλώνει τον αέρα του χώρου. Δεν έχει κάποιο σύστημα ανανέωσης του αέρα .  Οπότε αερισμό στο χώρο σου θα κάνεις ανοίγοντας τα παράθυρα . 
Δεν έχει καμία σχέση η λειτουργία του κλιματιστικού με την συχνότητα που θα πρέπει να αερίζεις το χώρο σου  αν αυτό θες να πεις !

Αυτο το γνωριζω πολυ καλα,δεν μιλαω για τη λειτουργια του κλιματιστικου! Αλλα αν συνηθιζετε να αεριζετε τον χωρο σε τακτα χρονικα διαστηματα  κι αν αυτο ενδυκνειται για λογους υγειας!!

Πολλοι ας πουμε ισχυριζονται πως επειδη ξηραινει τον αερα,πρεπει να ανανεωνεται!!

Εγω συνηθιζω να ανοιγω ολο το σπιτι το πρωι κανα 30-45 λεπτα κι αν το θυμηθω/βρω ευκαιρια κανω κι ενα πιο γρηγορο αερισμο το απογευμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αυτο το γνωριζω πολυ καλα,δεν μιλαω για τη λειτουργια του κλιματιστικου! Αλλα αν συνηθιζετε να αεριζετε τον χωρο σε τακτα χρονικα διαστηματα  κι αν αυτο ενδυκνειται για λογους υγειας!!

Πολλοι ας πουμε ισχυριζονται πως επειδη ξηραινει τον αερα,πρεπει να ανανεωνεται!!

Εγω συνηθιζω να ανοιγω ολο το σπιτι το πρωι κανα 30-45 λεπτα κι αν το θυμηθω/βρω ευκαιρια κανω κι ενα πιο γρηγορο αερισμο το απογευμα..

Όσο ξηραίνει τον αέρα ένα κλιματιστικό κατά την θέρμανση, το ίδιο ακριβώς θα ξήραινε οποιοδήποτε άλλο μέσο θέρμανσης για την ίδια "ποσότητα" θέρμανσης.
Το μόνο που κάνει πιο αισθητή την ξηρότητα του αέρα είναι τα ρεύματα αέρα που δημιουργούνται και μπορούν να ξηράνουν επιδερμίδα- μάτια κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωπ, αυτό μου ξέφυγε. Εδώ βγάζω το καπέλο στη Fujitsu. Το δικό μου δεν έχει κάνει ποτέ ούτε τσικ, ούτε τσακ. Ακόμα και όταν το κλείνω και πριν έβγαζε φωτιές.

Με τί εξωτερική θερμοκρασία; Συνήθως όταν χιονίζει δεν κάνει παγετό.

Εξωτερική 2 με 3 βαθμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Εσύ θα κατοικείς; είναι μόνιμη ή εξοχική κατοικία; 

Αν τρέξεις σελίδες στο παρών νήμα θα βρεις πολλές πληροφορίες και προτάσεις για τα καλά και τα κακά του καθενός κλιματιστικου. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την inventor, αλλά διαβάζω καλά σχόλια για τα Toshiba. 

Είναι εξοχική κατοικία. Κατοικείται περιστασιακά και από ενοίκους σε βραχυχρόνια μίσθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...