Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Το power select θεωρητικά ρίχνει την μέγιστη απόδοση του κλίματιστικου,εμφανιζει μπάρες πάνω δεξιά στο τηλεκοντρόλ  ανάλογα την επιλογή μας..Π.χ. 100%  είναι τρεις μπάρες..

Θεωρητικά είναι ωραίο αν νοίκιαζεις το δωμάτιο σε κάποιον άλλον για να ρίξεις την μεγιστη κατανάλωση,η αν έχεις πολλά κλιματιστικά στο σπίτι,η αλλάζεις δωμάτιο/σπίτια συχνά.. και βέβαια και ο ηλεκτρολογικος πίνακας που ανεφεραν παραπάνω..Είναι σαν να έχεις τρία κλίματιστικα με διαφορετικα btu .. σαν ιδέα μου φαίνεται πανέξυπνη...

Λογικά όσο πιο χαμηλά το έχεις τόσο λιγοτερο θα κουράζεις τον συμπιεστή..,τόσο λιγοτερο θόρυβο θα κάνει η εξωτερική μονάδα..

Twin rotary για τα χαμηλά,περιορισμός των υψηλών στροφων = ένα πολύ καλό 9000,ενα πολύ καλό 12000 και ένα καλό 18000 btu, (παράδειγμα τα btu) σε ένα μηχάνημα. αν η μέγιστη στιγμιαία κατανάλωση είναι 1800w,στο 75% θα είναι περιπου 1350w,και στο 50% περιπου 900w.

Ελάχιστη στιγμιαια κατανάλωση θα είναι ίδια όπως είναι και τώρα.. 

Χωρίς να είμαι γνώστης,μπορεί και να λέω μπαρουφες..

Το παίρνεις στις διακοπές μαζί σου το δουλεύεις σαν 9αρι 😂 Το χειμώνα το βάζεις ξανά σαλόνι το δουλεύεις σαν 18αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, tz3s είπε

Καλησπερα παιδια... Ντρεπομαι που θα ρωτησω τωρα αυτα εδω γιατι εσεις το εχετε φτασει σε αλλα επιπεδα το τοπικ, αλλα μια συμβουλη θελω :)

Θελω ενα κλιματιστικο για ενα σπιτι 49 τ.μ. για το υπνοδωματιο στο οποιο εχω ενα παλιο μικρο. Στο σαλονι εχω ενα καλο TOSHIBA 12αρη αν θυμαμαι καλα. Θελω να αλλαξω το παλιο γτ το σπιτι το δινω βραχυχρονια και θελω να το εχω εγω στην διαχειριση μου (WIFI) για τις περιπτωσεις ενοικιασης να το εχουν ζεστο (η αντλια θερμοτητας αργει να ζεστανει αμα εχει καιρο ξενοικιαστο) ή κρυο αλλα με ενα οριο.

Οποτε αυτα που με νοιαζουν ειναι η οικονομια σε κοστος αγορας (να μην ξεφευγει), να εχει οσο το δυνατον πιο χαμηλη καταναλωση και το πιο σημαντικο... Ποτε ειναι η καλυτερη εποχη για αγορα? Θυμαμαι απο περσι καποια περιοδο βγαζουν τις προσφορες με +400 ευρω πχ κλιματιστικο δωρεαν εγκατασταση κτλ. Ή μηπως ειναι καλυτερο να δω τωρα?

Ευχαριστω :)

Στατιστικά φαίνεται ότι οι χαμηλότερες τιμές παίζουν Αύγουστο - Σεπτέμβριο. 

Τώρα για 9άρι που θες, υπάρχουν πολλές προτάσεις κάτω από τα 400€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχουμε για τα Gree Bora? 

Έχω υποψήφιο το shorai που μου πρότεινε συμφορουμίτης αλλά είμαι και στο ψάξιμο.

Έχω πάρει μια προσφορά για Inventor (που δεν το βλέπω να προχωράω εκει) και σήμερα μου έδωσαν μια σχετικά καλή προσφορά για 2x Gree Bora ( 18 & 9 btu). 

Τα καλοβλέπω μιας που εμπιστεύτηκα τους συγκεκριμένους επαγγελματίες αλλά ήθελα να ακούσω καμια γνώμη. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Τι γνώμη έχουμε για τα Gree Bora

Έχω υποψήφιο το shorai που μου πρότεινε συμφορουμίτης αλλά είμαι και στο ψάξιμο.

Έχω πάρει μια προσφορά για Inventor (που δεν το βλέπω να προχωράω εκει) και σήμερα μου έδωσαν μια σχετικά καλή προσφορά για 2x Gree Bora ( 18 & 9 btu). 

Τα καλοβλέπω μιας που εμπιστεύτηκα τους συγκεκριμένους επαγγελματίες αλλά ήθελα να ακούσω καμια γνώμη. Ευχαριστώ 

Ο αδερφός μου  (ψυκτικός), πίνει νερό στο ονομά τους (δούλευε στη gree). Αν έχεις πάρει καλή προσφορά, στα συνιστώ. Αν τα πάρεις, πες μας και τις εντυπώσεις σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tz3s είπε

Καλησπερα παιδια... Ντρεπομαι που θα ρωτησω τωρα αυτα εδω γιατι εσεις το εχετε φτασει σε αλλα επιπεδα το τοπικ, αλλα μια συμβουλη θελω :)

Θελω ενα κλιματιστικο για ενα σπιτι 49 τ.μ. για το υπνοδωματιο στο οποιο εχω ενα παλιο μικρο. Στο σαλονι εχω ενα καλο TOSHIBA 12αρη αν θυμαμαι καλα. Θελω να αλλαξω το παλιο γτ το σπιτι το δινω βραχυχρονια και θελω να το εχω εγω στην διαχειριση μου (WIFI) για τις περιπτωσεις ενοικιασης να το εχουν ζεστο (η αντλια θερμοτητας αργει να ζεστανει αμα εχει καιρο ξενοικιαστο) ή κρυο αλλα με ενα οριο.

Οποτε αυτα που με νοιαζουν ειναι η οικονομια σε κοστος αγορας (να μην ξεφευγει), να εχει οσο το δυνατον πιο χαμηλη καταναλωση και το πιο σημαντικο... Ποτε ειναι η καλυτερη εποχη για αγορα? Θυμαμαι απο περσι καποια περιοδο βγαζουν τις προσφορες με +400 ευρω πχ κλιματιστικο δωρεαν εγκατασταση κτλ. Ή μηπως ειναι καλυτερο να δω τωρα?

Ευχαριστω :)

Για το υπνοδωμάτιο ένα 9άρι λογικά θα σε καλύψει . 
Με το wi-fi μπορείς να ελέγχεις απομακρυσμένα το κλιματιστικό  αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορείς να κλειδώσεις θερμοκρασίες και λειτουργίες . Οποιοδήποτε που έχει πρόσβαση στο χειριστήριο του κλιματιστικού μπορεί να τις αλλάξει ανά πάσα στιγμή.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θες κάποιο τρόπο να περιορίσεις την άσκοπη κατανάλωση του κλιματιστικού . Κάποιο τρόπο να κλειδώνεις τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας  για να μην ρυθμίζει αυτός που μένει μέσα στο σπίτι το κλιματιστικό π.χ στην ψύξη στους 18 βαθμούς και το αφήνει να καίει κιόλας και όταν λείπει .


Κλιματιστικά που έχουν τέτοιες δυνατότητες ενσωματωμένες  είναι της Inventor τα παρακάτω και το ενσωματωμένο αυτό σύστημα το ονομάζουν Hotel Menu :

Με σειρά προτεραιότητας όσον αφορά τη χαμηλή κατανάλωση:

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/king   απο τα τοπ σε καταναλώσεις αυτή την στιγμή στην αγορά .

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/passion-eco-ionisths

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/omnia-eco


Παρ τους ένα τηλ να σου εξηγήσουν τις λεπτομέρειες .  Δεν γνωρίζω άλλες εταιρείες αν έχουν κάτι αντίστοιχο είτε ως έξτρα είτε ενσωματωμένο μέσα στο μηχάνημα . 


Συνήθως καλές τιμές θα βρείς το φθινόπωρο τέλη Αυγούστου και μετά που τελειώνουν οι ζέστες και θέλουν τα καταστήματα να ξεστοκάρουν ότι έχει απομείνει απο το εμπόρευμα που έχουν στις αποθήκες τους  . Εκτός απο αυτή την "κλασσική" περίοδο εκπτώσεων , σε ανύποπτα χρονικά διαστήματα όλο και κάποια προσφορά μπορεί να βρεις σε κάποιο κλιματιστικό . Ααα και στην τελευταία black friday έγινε πανικός με εκπτώσεις στα κλιματιστικά !


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, svizi είπε

O χώρος είναι ενιαίος εκτός από το υπνοδωμάτιο ~15τ.μ που είναι ξεχωριστός χώρος. Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες αλλά κάποιες μέρες που δεν έχει αέρα στις Κυκλάδες μπορεί να δυσανασχετήσεις λίγο...

Αυτό που λες για το αεράκι, επιδρά στους εξωτερικούς χώρους και στην αισθητή θερμοκρασία. 

Εγώ αυτό που λέω είναι το κατά πόσο επιβαρυμενη είναι η κατοικία σε θέμα απαιτήσεων ψύξης, και λόγω νορμάλ εξωτερικών θερμοκρασιών, λόγω ημιυπογειου, λόγω διαμερίσματος άνωθεν, δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. 

Είμαι βέβαιος ότι παλεύεται και χωρίς κλιματιστικό, για αυτό μάλλον και λες ότι απλά με αεράκι ανοίγεις παράθυρα και καλυπτεσαι. 

Το 18αρι δείχνει υπεραρκετό. Στη μήλο σκέψου με 9αρι σαπιο μη ινβερτερ, δροσίζεται (σχεδόν όλο, κυρίως γιατί χάνει λόγω έντονης διαμερισματοποίησης) διαμέρισμα ισόγειο περί τα 50τμ χωρίς μόνωση με την μία πλευρά σε σπηλιά και όλα τα άλλα εκτεθειμένα. Αντίστοιχα εσύ, με το 18αρι θα σαι θεός. Μη δώσεις τα έξτρα λεφτά του 24αριου, εκτός αν θες να είναι το σπίτι στους 20-21 βαθμούς σε εξωτερική 35-40. Ο μέσος άνθρωπος και με 24-27 είναι μια χαρά το καλοκαίρι. 

Ειλικρινά, ενδέχεται και με ένα 12.000-16.000 btu να έκανες την δουλειά σου. Αλλά θέλει μελέτη, οπότε στις περιπτώσεις αυτές συνήθως πας σε λίγο παραπάνω για να είσαι safe. 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα ένα τεστ για το Power selection...  στο Shorai... 

Έβαλα θερμοκρασία 28 βαθμούς απο 21...

Ανέβασε κατανάλωση

Power Sel 100%        1750W

Power Sel  75%          1200W

Power Sel  50%           800W

Το Μηχάνημα είναι Απόλυτα σωστό με τα specs που δίνει... 

Και το Power Sel δεν είναι gimmick όπως νόμιζα... 

Respect!! 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Μόλις έκανα ένα τεστ για το Power selection...  στο Shorai... 

Έβαλα θερμοκρασία 28 βαθμούς απο 21...

Ανέβασε κατανάλωση

Power Sel 100%        1750W

Power Sel  75%          1200W

Power Sel  50%           800W

Το Μηχάνημα είναι Απόλυτα σωστό με τα specs που δίνει... 

Και το Power Sel δεν είναι gimmick όπως νόμιζα... 

Respect!! 

Κλάμα οι μηχανικοί... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Κλάμα οι μηχανικοί... 😛

ε καλα υπερβαλεις τωρα... θελει μελετη ωστε να σου πει σε πια σκαλα πρεπει να βαλεις το power selection...(50€ παρακαλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Με Ευχαριστεί ότι κάνει Αυτά που πρέπει Καλα.... Χωρίς να έχει εφετζιδικες δυνατότητες! 

100%...  επίσης αφού δουλευει ,και ακολουθήσουν και άλλοι κατασκευαστές αυτην την λειτουργία(+ το twin rotary),θα απλοποιηθεί πολύ η αγορά ενός κλίματιστικου.. Δεν θα υπάρχει η έννοια,είναι μεγάλο το μηχάνημα σε μικρό χώρο,θα δουλεύει σαν on/off,η θα αλλάζει την υγρασία ή ότι άλλο λένε αν βάλεις ένα μηχάνημα μεγάλο για το χώρο σου. Παίρνεις ένα θηρίο,το βάζεις σαν 12000btu και είσαι κομπλέ.. Ξαφνικά,κάνει άπιστευτα χαμηλές θερμοκρασίες; Πατάς ένα κουμπί γίνεται 18000btu 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

100%...  επίσης αφού δουλευει ,και ακολουθήσουν και άλλοι κατασκευαστές αυτην την λειτουργία(+ το twin rotary),θα απλοποιηθεί πολύ η αγορά ενός κλίματιστικου.. Δεν θα υπάρχει η έννοια,είναι μεγάλο το μηχάνημα σε μικρό χώρο,θα δουλεύει σαν on/off,η θα αλλάζει την υγρασία ή ότι άλλο λένε αν βάλεις ένα μηχάνημα μεγάλο για το χώρο σου. Παίρνεις ένα θηρίο,το βάζεις σαν 12000btu και είσαι κομπλέ.. Ξαφνικά,κάνει άπιστευτα χαμηλές θερμοκρασίες; Πατάς ένα κουμπί γίνεται 18000btu 

E παλι υπερβαλεις.... θα αγοραζεις ενα κλιματιστικο στη τιμη των τριων.... για βλακες τους εχεις... αυτα ειναι απλα πραγματα, δεν αποτελουν ανακαλυψη αλλα εφραμογη, και απλα δε το κανουν. Δες τωρα η toshiba εφερε μοντελα χωρις τη λειτουργια (για μενα -1 η toshiba γι αυτο ακομα και αν ειμαι ικανοποιημενος με το 22αρι μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

100%...  επίσης αφού δουλευει ,και ακολουθήσουν και άλλοι κατασκευαστές αυτην την λειτουργία(+ το twin rotary),θα απλοποιηθεί πολύ η αγορά ενός κλίματιστικου.. Δεν θα υπάρχει η έννοια,είναι μεγάλο το μηχάνημα σε μικρό χώρο,θα δουλεύει σαν on/off,η θα αλλάζει την υγρασία ή ότι άλλο λένε αν βάλεις ένα μηχάνημα μεγάλο για το χώρο σου. Παίρνεις ένα θηρίο,το βάζεις σαν 12000btu και είσαι κομπλέ.. Ξαφνικά,κάνει άπιστευτα χαμηλές θερμοκρασίες; Πατάς ένα κουμπί γίνεται 18000btu 

Ο @guzel

θα έπρεπε να βάζει το toyotomi στο 10% 😂

Σοβαρά τώρα, νομίζω ότι ένα περιττό χαρακτηριστικό για την συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

32 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Μόλις έκανα ένα τεστ για το Power selection...  στο Shorai... 

Έβαλα θερμοκρασία 28 βαθμούς απο 21...

Ανέβασε κατανάλωση

Power Sel 100%        1750W

Power Sel  75%          1200W

Power Sel  50%           800W

Το Μηχάνημα είναι Απόλυτα σωστό με τα specs που δίνει... 

Και το Power Sel δεν είναι gimmick όπως νόμιζα... 

Respect!! 

Με το 50% δεν θα ζεστάνει ποτέ εκεί που του ζήτησες ή ακόμα και αν ναι, η συνολική ενέργεια που θα δαπανήσει θα είναι η ίδια , μόνο ο χρόνος θα αλλάξει.

Πραγματικά μου φαίνεται περιττό ειδικά για το shorai που κατεβαίνει τόσο χαμηλά.

Μόνο αν κάποιος μετακομίσει και δεν έχει το νέο σπίτι ασφάλεια και καλώδια για τα ρεύματα οπότε ο ψυκτικός θα το βάλει χαμηλότερα (που και πάλι είναι άχρηστο γιατί θα έπρεπε να ήταν ρύθμιση χειροκίνητη πάνω στο μηχάνημα για αποφυγή λάθους ).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο @guzel

θα έπρεπε να βάζει το toyotomi στο 10% 😂

Σοβαρά τώρα, νομίζω ότι ένα περιττό χαρακτηριστικό για την συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

η συντριπτική πλειοψηφια των περιπτώσεων δεν εχει δικο της σπιτι...και το ποσοστο αυξανεται... πιστεψέ με ειναι το πιο χρησιμο χαρακτηριστικο που εχω ακουσει εδω και καιρο.... ( τι i-feel ή το αλλο της mitsubisi -νομιζω- που σε βλεπει που καθεσαι και στριβει αλλου στη ψυξη και πανω σου στη θερμανση ειναι το αποκορυφωμα του περιττου). Δηλαδη θεωρεις σοβαρο χαρακτηριστικό το wifi για μια συσκευή που πιανει θερμοκρασια σε 10 λεπτα και όχι αυτο που μπορει να σε σωσει απο αποτυχημενη αγορα ή νεα αγορα σε περιπτωση μετακομησης? 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

E παλι υπερβαλεις.... θα αγοραζεις ενα κλιματιστικο στη τιμη των τριων.... για βλακες τους εχεις... αυτα ειναι απλα πραγματα, δεν αποτελουν ανακαλυψη αλλα εφραμογη, και απλα δε το κανουν. Δες τωρα η toshiba εφερε μοντελα χωρις τη λειτουργια (για μενα -1 η toshiba γι αυτο ακομα και αν ειμαι ικανοποιημενος με το 22αρι μου)

 Τα τελευταια shorai το έχουν το Power Sel όπως είπε και ο @guzel που μιλησε μαζί τους...αφού είναι update αυτών με το ECO....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...