Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Για το Toyotomi Izuru TRN/TRG-856ZR τι γνώμη έχετε? 

Σκοτώνει για απόλυτη απόδοση, αν έχεις μαγαζί. 

Για σπίτι τώρα , φαίνεται ότι υπάρχουν πιο καλές επιλογές με καλύτερη συμπεριφορά. βλ Toshiba Shorai 

Γενικά αν διαβάσεις καμιά 50αριά σελίδες πιο πίσω, υπάρχει πολύ φαΐ με το Toyotomi. Από αρνητικής άποψης. 

Κανείς όμως δεν θα σου πει ότι δεν αποδίδει. Απλά δεν φαίνεται να πέφτει χαμηλά σε watt.  

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Izuru 856zr . Εκτός από τα αρνητικά δηλαδη οτι δεν ρίχνει χαμηλά σε watt,μπορεί να σου παρουσιάσει μία on/off συμπεριφορά, και δεν είναι και το πιο αθόρυβο κλιματιστικό.. η θέρμανση που αποδιδει είναι απίστευτη.. Δοκιμασμενο και σε ιδιαίτερα χαμηλές εξωτερικες θερμοκρασίες υπό το μηδέν δεν καταλαβαίνει τίποτα... 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταρχάς να πω ότι το μεταπτυχιακό μου έχει να κάνει με στατιστική ανάλυση μετρητικών διατάξεων , οπότε συμφωνώ ότι στο συγκεκριμένο χθεσινό παράδειγμα, ήμουν πολύ επιπόλαιος μιας και το σπίτι ήταν όντως σε φάση θέρμανσης (αν και είναι ύποπτο ότι πάλι στους 6C έριξε στροφές ο ανεμιστήρας).

Πάμε σε ένα πιο σιγουράκι. 🙂

Στις 8/2 και 9/2 , το κλιματιστικό δούλεψε 24/7.

Στις 8/2 το βράδυ κατά τις 23:10, με εξωτερική αυτή :

Screenshot.png

Το κλιματιστικό δούλευε έτσι :

https://streamable.com/t5ak5

Την επόμενη μέρα το μεσημέρι με εξωτερική αυτή :

Screenshot-1.png

και ενώ δεν άλλαξα την απαίτηση για εσωτερική θερμοκρασία και επίσης η λογική λέει ότι το κλιματιστικό έχει να καλύψει μικρότερες ανάγκες θέρμανσης λόγω μικρότερου ΔΤ και πράγματι η κατανάλωση είχε σταθεροποιηθεί σε ελαφρώς χαμηλότερες τιμές, το κλιματιστικό δούλευε έτσι :

https://streamable.com/e34r7

Προφανώς δεν χρειάζεται ντεσιμπελόμετρο, η διαφορά είναι χαοτική.

Ερωτώ λοιπόν : αφού δεν άλλαξαν οι απαιτήσεις του σπιτιού, ίσα ίσα θα έλεγε κανείς ότι λόγω αύξησης της εξωτερικής θερμοκρασίας από 6,2 σε 10 αυτές θα μειώθηκαν και αφού στους 10 το κλιματιστικό θα έχει λογικά μεγαλύτερο COP αντί για τους 6,2 , τότε γιατί επιλέγει να αυξήσει δραματικά τις στροφές του ανεμιστήρα ;;;;;;

Και γιατί να είναι λάθος που αύξησε τις στροφές  ο  ανεμιστήρας ; Ο συμπιεστής τί έκανε με τα Hertz του ; Mήπως μείωσε τα Hertz και αύξησε τις στροφές του ανεμιστήρα ( ο ανεμιστήρας είναι κατα πολύ οικονομικότερος σε λειτουργία) ; Δεν ξέρω , αλλά ούτε ξέρω ποιες είναι οι παράμετροι λειτουργίας του μηχανήματος στην EEPROM του . Αυτό που λες ότι έκανε δεν μου φαίνεται παράξενο . Βασικά δεν μου λέει κάτι !



Φιλικά μην ψειρίζετε το παραμικρό όσον αφορά το μηχανολογικό κομμάτι μιας αντλίας θερμότητας . Το χετε πάει σε άλλο level και έχει ξεφύγει η ενότητα! Εδώ και αρκετές μέρες βλέπω να βγάζετε συμπεράσματα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι ένα κλιματιστικό χωρίς καμία επιστημονική αιτιολογία  αλλά μόνο με....  feeling !

Ειδικά όλη η κουβέντα με τις συχνότητες του defrost που διάβαζα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι μια μονάδα, πραγματικά χωρίς μετρήσεις και δεδομένα  (και να έχεις το υπόβαθρο να  καταλάβεις τι μετράς και ΓΙΑΤΙ το μετράς) άκρη δεν βγαίνει και σας έβλεπα εδώ μέσα σχεδόν να έχετε βγάλει μηχανολογικό πόρισμα για το αν δουλεύει σωστά η μονάδα  απλά συγκρίνοντας την με κάποιου άλλου !!!!

Δεν θέλω να προσβάλλω κάποιον με τα παραπάνω. Καλοπροαίρετα τα λέω και όσοι με παρακολουθούν που γράφω ποτέ μου δεν ειρωνεύτηκα κανέναν ! 

13 ώρες πριν, guzel είπε

Μίλησα με Toshiba με διαβεβαίωσαν ότι το μοντέλο RAS18PAVSG/PKVSG-E  έρχεται με το eco mode ... Με ρώτησε 2-3 φορές αν το δικό μου είναι με R32... Μου είπε θα το ψάξει περισσότερο και θα με πάρει τηλέφωνο ....

Τί έγινε ; Δεν ξέρουν τί πουλάνε και αυτοί όπως η Toyotomi ; :P    .   Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω τι σκατά γίνεται με το Shorai που έχεις  !

12 ώρες πριν, Craven είπε

Κρίμα για αυτό... έτσι είναι στην ουσία και το Nemesis στην κρεβατοκάμαρα. Δεν κάνει τα τσακ του passion eco που έχω στο σαλόνι αλλά κάτι περίεργα δυνατά τσακ (και μάλιστα περιοδικά πάντα ο ίδιος συνδυασμός ήχων, 2 μικρά ένα δυνατό κάθε Χ δευτερόλεπτα). Επειδή δεν βγάζουμε άκρη, δεν κοιμάσαι σε κρεβατοκάμαρα έτσι και επειδή απο λάθος του MM δεν αλλάχτηκαν όταν έπρεπε στις πρώτες 2 βδομάδες (δική τους υπαίτιότητα καθώς δεν δέχτηκαν να τα πάρουν πίσω τότε άμεσα και εμπλεξαν εμένα και την inventor σε ενα 6μηνο πέρα δώθε.. να ναι καλά η Inventor τουλάχιστον που σαν αντιπροσωπεία δεν έχω κανένα παράπονο), έλεγα αν έπαιρναν πίσω με πίεση τουλάχιστον του σαλονιού που ξεκάθαρα ήταν προβληματικό απ την αρχή (φτερωτή), να πήγαινα το Nemesis απ την κρεβατοκάμαρα στο σαλόνι (γιατί αντικειμενικά αν εξαιρέσει κανείς τα αφύσικα τσακ που ίσως να χω πέσει ΠΑΛΙ σε πρόβλημα, το μηχάνημα σε απόδοση πετάει και η εξωτερική μονάδα είναι σαν να μην δουλεύει) και να έπαιρνα ένα άλλο για την κρεβατοκάμαρα όσο πιο ήσυχο οπότε το συγκεκριμένο midea ήταν στα υπόψιν.

Θα πει κάποιος και γιατί δεν παίρνεις μια απ τις μάρκες που λέμε όπως πχ Mitsubishi, Toshiba, Panasonic (που είχα 10+ χρόνια και δεν έβγαζαν κιχ)  κτλ... γιατί απλά αν μπει κάποιος στο site του ΜΜ θα δει πως έχουν ελάχιστες μάρκες και οι περισσότερες (με εξαίρεση Daikin που τα καλά πάνε στον θεό και Fujitsu που και να με πλήρωναν δεν θα πήγαινα με αυτά που ακούω σε θόρυβο απ όποιον έχει fujitsu στην γειτονιά) τα μόνα που μένουν σαν μάρκες είναι inventor, toyotomi, midea κτλ και επειδή λεφτά δεν θα δω πίσω, ΑΝ καταφέρω επιτέλους να γίνει αλλαγή έστω το ένα, θα πρέπει να πάρω κάτι απο εκεί για αντικατάσταση.... τζίφος δηλαδή και έχω μπλέξει για τα καλά.... βλέπω να τα σκάω για Daikin σε αυτή την περίπτωση που είναι τα μόνα που αξίζουν στο συγκεκριμένο κατάστημα..

Daikin πραγματικά δεν αξίζουν για αυτά που προσφέρουν .  Η μόνη σειρά που αξίζει πραγματικα είναι η Ururu sharara . Χίλιες φορές να πας σε Toshiba ή Mitshubishi παρά να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά σε Daikin με κατώτερα χαρακτηριστικά απο τον ανταγωνισμό 3ετή εγγύηση και ανταλλακτικά (τιμές) στο θεό ! Όχι ότι οι άλλες δύο είναι φθηνές στα ανταλλακτικά ή έχουν εξαιρετικό value for money (εκτός αν παίζει κάποια ειδική προσφορά) αλλά έχουν μεγαλύτερη εγγύηση ναι μεν ακριβές αλλά καλύτερη σχέση τιμής- δυνατοτήτων .  Βέβαια όλα εξαρτώνται και απο το budget σου . Τι διαθέτεις και τί μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά .  Άλλοι ενδιαφέρονται για μηχανήματα με 10ετή εγγύηση για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο για να μην σκάσουν μια περιουσία σε ανταλλακτικά άλλων εταιρειών με μικρή εγγύηση, άλλοι δεν τους προβληματίζει το κόστος επισκευής και έχουν και υψηλό budget . 

Όσο για τα τσακ που λες  θα τα ακούσεις και σε άλλα μοντέλα άλλων κατασκευαστών όπως Daikin, Fujitsu και γενικότερα κλιματιστικό που να μην κάνει το παραμικρό τσακ  το θεωρώ σχεδόν όνειρο . 

 

7 ώρες πριν, anergos13 είπε

Σαφώς είναι τρικ marketing αφού για το power sel όπως το ερμήνευσε ο @Dare-Devil δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ανέφερει η Toshiba ως λειτουργία.... 

Στην εγκατάσταση του Shorai ενώ η εγκατάσταση έγινε by the book... ο ψυκτικός "ακολούθησε" την πατάτα που είχε κάνει.και.ο.προηγουμενος και. έβαλε στο ίδιο ύψος την βάση της εξωτερικής μονάδας.... 5cm  από το ταβάνι του μπαλκονιου ... Δεξιά. Αριστερά είναι ανοικτό..... 

το. Nemesis  το τοποθέτησαν πιο. χαμηλά οι ψυκτικοι "της Inventor" 

Screenshot_20190211-171622__01.jpg

IMG_20190211_170148-1088x2304.jpg

IMG_20190211_170214-1088x2304.jpg

Να βγάλει πρόβλημα η πλακέτα της έξω μονάδας ( δεν στο εύχομαι) και να δω πως σκατά θα ανοίξει το πάνω καπάκι ο ψυκτικός και πως θα αλλάξει την πλακέτα . Θα αποσυνδέσουν  την εξωτερική μονάδα για να αλλάξουν πλακέτα . Μανούρα τεράστια ! Ένας σοβαρός λόγος που ζητάνε οι εταιρίες απόσταση στο πάνω μέρος είναι αυτός . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Και γιατί να είναι λάθος που αύξησε τις στροφές  ο  ανεμιστήρας ; Ο συμπιεστής τί έκανε με τα Hertz του ; Mήπως μείωσε τα Hertz και αύξησε τις στροφές του ανεμιστήρα ( ο ανεμιστήρας είναι κατα πολύ οικονομικότερος σε λειτουργία) ; Δεν ξέρω , αλλά ούτε ξέρω ποιες είναι οι παράμετροι λειτουργίας του μηχανήματος στην EEPROM του . Αυτό που λες ότι έκανε δεν μου φαίνεται παράξενο . Βασικά δεν μου λέει κάτι !



Φιλικά μην ψειρίζετε το παραμικρό όσον αφορά το μηχανολογικό κομμάτι μιας αντλίας θερμότητας . Το χετε πάει σε άλλο level και έχει ξεφύγει η ενότητα! Εδώ και αρκετές μέρες βλέπω να βγάζετε συμπεράσματα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι ένα κλιματιστικό χωρίς καμία επιστημονική αιτιολογία  αλλά μόνο με....  feeling !

Ειδικά όλη η κουβέντα με τις συχνότητες του defrost που διάβαζα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι μια μονάδα, πραγματικά χωρίς μετρήσεις και δεδομένα  (και να έχεις το υπόβαθρο να  καταλάβεις τι μετράς και ΓΙΑΤΙ το μετράς) άκρη δεν βγαίνει και σας έβλεπα εδώ μέσα σχεδόν να έχετε βγάλει μηχανολογικό πόρισμα για το αν δουλεύει σωστά η μονάδα  απλά συγκρίνοντας την με κάποιου άλλου !!!!

Δεν θέλω να προσβάλλω κάποιον με τα παραπάνω. Καλοπροαίρετα τα λέω και όσοι με παρακολουθούν που γράφω ποτέ μου δεν ειρωνεύτηκα κανέναν ! 

Τί έγινε ; Δεν ξέρουν τί πουλάνε και αυτοί όπως η Toyotomi ; :P    .   Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω τι σκατά γίνεται με το Shorai που έχεις  !

Daikin πραγματικά δεν αξίζουν για αυτά που προσφέρουν .  Η μόνη σειρά που αξίζει πραγματικα είναι η Ururu sharara . Χίλιες φορές να πας σε Toshiba ή Mitshubishi παρά να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά σε Daikin με κατώτερα χαρακτηριστικά απο τον ανταγωνισμό 3ετή εγγύηση και ανταλλακτικά (τιμές) στο θεό ! Όχι ότι οι άλλες δύο είναι φθηνές στα ανταλλακτικά ή έχουν εξαιρετικό value for money (εκτός αν παίζει κάποια ειδική προσφορά) αλλά έχουν μεγαλύτερη εγγύηση ναι μεν ακριβές αλλά καλύτερη σχέση τιμής- δυνατοτήτων .  Βέβαια όλα εξαρτώνται και απο το budget σου . Τι διαθέτεις και τί μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά .  Άλλοι ενδιαφέρονται για μηχανήματα με 10ετή εγγύηση για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο για να μην σκάσουν μια περιουσία σε ανταλλακτικά άλλων εταιρειών με μικρή εγγύηση, άλλοι δεν τους προβληματίζει το κόστος επισκευής και έχουν και υψηλό budget . 

Όσο για τα τσακ που λες  θα τα ακούσεις και σε άλλα μοντέλα άλλων κατασκευαστών όπως Daikin, Fujitsu και γενικότερα κλιματιστικό που να μην κάνει το παραμικρό τσακ  το θεωρώ σχεδόν όνειρο . 

 

Να βγάλει πρόβλημα η πλακέτα της έξω μονάδας ( δεν στο εύχομαι) και να δω πως σκατά θα ανοίξει το πάνω καπάκι ο ψυκτικός και πως θα αλλάξει την πλακέτα . Θα αποσυνδέσουν  την εξωτερική μονάδα για να αλλάξουν πλακέτα . Μανούρα τεράστια ! Ένας σοβαρός λόγος που ζητάνε οι εταιρίες απόσταση στο πάνω μέρος είναι αυτός . 

Έχεις δει πολλές φορές τι κάνουν τα περιστέρια;;; καλή η απόσταση από πάνω αλλά αν υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα κ@λοπουλά άστα να πάνε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Και γιατί να είναι λάθος που αύξησε τις στροφές  ο  ανεμιστήρας ; Ο συμπιεστής τί έκανε με τα Hertz του ; Mήπως μείωσε τα Hertz και αύξησε τις στροφές του ανεμιστήρα ( ο ανεμιστήρας είναι κατα πολύ οικονομικότερος σε λειτουργία) ; Δεν ξέρω , αλλά ούτε ξέρω ποιες είναι οι παράμετροι λειτουργίας του μηχανήματος στην EEPROM του . Αυτό που λες ότι έκανε δεν μου φαίνεται παράξενο . Βασικά δεν μου λέει κάτι !



Φιλικά μην ψειρίζετε το παραμικρό όσον αφορά το μηχανολογικό κομμάτι μιας αντλίας θερμότητας . Το χετε πάει σε άλλο level και έχει ξεφύγει η ενότητα! Εδώ και αρκετές μέρες βλέπω να βγάζετε συμπεράσματα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι ένα κλιματιστικό χωρίς καμία επιστημονική αιτιολογία  αλλά μόνο με....  feeling !

Ειδικά όλη η κουβέντα με τις συχνότητες του defrost που διάβαζα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι μια μονάδα, πραγματικά χωρίς μετρήσεις και δεδομένα  (και να έχεις το υπόβαθρο να  καταλάβεις τι μετράς και ΓΙΑΤΙ το μετράς) άκρη δεν βγαίνει και σας έβλεπα εδώ μέσα σχεδόν να έχετε βγάλει μηχανολογικό πόρισμα για το αν δουλεύει σωστά η μονάδα  απλά συγκρίνοντας την με κάποιου άλλου !!!!

Δεν θέλω να προσβάλλω κάποιον με τα παραπάνω. Καλοπροαίρετα τα λέω και όσοι με παρακολουθούν που γράφω ποτέ μου δεν ειρωνεύτηκα κανέναν ! 

Τί έγινε ; Δεν ξέρουν τί πουλάνε και αυτοί όπως η Toyotomi ; :P    .   Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω τι σκατά γίνεται με το Shorai που έχεις  !

Daikin πραγματικά δεν αξίζουν για αυτά που προσφέρουν .  Η μόνη σειρά που αξίζει πραγματικα είναι η Ururu sharara . Χίλιες φορές να πας σε Toshiba ή Mitshubishi παρά να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά σε Daikin με κατώτερα χαρακτηριστικά απο τον ανταγωνισμό 3ετή εγγύηση και ανταλλακτικά (τιμές) στο θεό ! Όχι ότι οι άλλες δύο είναι φθηνές στα ανταλλακτικά ή έχουν εξαιρετικό value for money (εκτός αν παίζει κάποια ειδική προσφορά) αλλά έχουν μεγαλύτερη εγγύηση ναι μεν ακριβές αλλά καλύτερη σχέση τιμής- δυνατοτήτων .  Βέβαια όλα εξαρτώνται και απο το budget σου . Τι διαθέτεις και τί μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά .  Άλλοι ενδιαφέρονται για μηχανήματα με 10ετή εγγύηση για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο για να μην σκάσουν μια περιουσία σε ανταλλακτικά άλλων εταιρειών με μικρή εγγύηση, άλλοι δεν τους προβληματίζει το κόστος επισκευής και έχουν και υψηλό budget . 

Όσο για τα τσακ που λες  θα τα ακούσεις και σε άλλα μοντέλα άλλων κατασκευαστών όπως Daikin, Fujitsu και γενικότερα κλιματιστικό που να μην κάνει το παραμικρό τσακ  το θεωρώ σχεδόν όνειρο . 

 

Να βγάλει πρόβλημα η πλακέτα της έξω μονάδας ( δεν στο εύχομαι) και να δω πως σκατά θα ανοίξει το πάνω καπάκι ο ψυκτικός και πως θα αλλάξει την πλακέτα . Θα αποσυνδέσουν  την εξωτερική μονάδα για να αλλάξουν πλακέτα . Μανούρα τεράστια ! Ένας σοβαρός λόγος που ζητάνε οι εταιρίες απόσταση στο πάνω μέρος είναι αυτός . 

Έχεις δίκιο, αλλά  αν γίνει ποτέ κάτι (φτου φτου😂) ο 1ος που θα έρθει θα είναι ο ίδιος τεχνικός.... όπως το βάλε με τον βοηθό του... έτσι θα υποχρεωθεί να το κατεβασει.. 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Και γιατί να είναι λάθος που αύξησε τις στροφές  ο  ανεμιστήρας ; Ο συμπιεστής τί έκανε με τα Hertz του ; Mήπως μείωσε τα Hertz και αύξησε τις στροφές του ανεμιστήρα ( ο ανεμιστήρας είναι κατα πολύ οικονομικότερος σε λειτουργία) ; Δεν ξέρω , αλλά ούτε ξέρω ποιες είναι οι παράμετροι λειτουργίας του μηχανήματος στην EEPROM του . Αυτό που λες ότι έκανε δεν μου φαίνεται παράξενο . Βασικά δεν μου λέει κάτι !



Φιλικά μην ψειρίζετε το παραμικρό όσον αφορά το μηχανολογικό κομμάτι μιας αντλίας θερμότητας . Το χετε πάει σε άλλο level και έχει ξεφύγει η ενότητα! Εδώ και αρκετές μέρες βλέπω να βγάζετε συμπεράσματα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι ένα κλιματιστικό χωρίς καμία επιστημονική αιτιολογία  αλλά μόνο με....  feeling !

Ειδικά όλη η κουβέντα με τις συχνότητες του defrost που διάβαζα για το αν δουλεύει σωστά ή όχι μια μονάδα, πραγματικά χωρίς μετρήσεις και δεδομένα  (και να έχεις το υπόβαθρο να  καταλάβεις τι μετράς και ΓΙΑΤΙ το μετράς) άκρη δεν βγαίνει και σας έβλεπα εδώ μέσα σχεδόν να έχετε βγάλει μηχανολογικό πόρισμα για το αν δουλεύει σωστά η μονάδα  απλά συγκρίνοντας την με κάποιου άλλου !!!!

Δεν θέλω να προσβάλλω κάποιον με τα παραπάνω. Καλοπροαίρετα τα λέω και όσοι με παρακολουθούν που γράφω ποτέ μου δεν ειρωνεύτηκα κανέναν ! 

 

Καλημέρα!

Καταρχάς να πω πως εννοείται πως δεν προσβάλλομαι και ότι συμφωνώ ότι όλοι μας υποπέφτουμε σε σφάλματα λογικής και υπερανάλυσης.

Από την άλλη μπορεί να μην είμαστε σε μηχανολογικό φόρουμ αλλά είμαστε σε τεχνολογικό , όπου το ψάξιμο είναι μάλλον στο DNA αυτών που είναι εδώ μέσα!!!

Αυτό το ψάξιμο είναι που οδήγησε μέλη τύπου @guzel να οδηγηθούν στο συμπέρασμα ότι το κλιματιστικό που είχαν αρχικά αγοράσει μάλλον είναι ακατάλληλο. Να ανοίξω εδώ μια παρένθεση λέγοντας ότι παραδέχομαι ότι ίσως το 99% των κλιματιστικών που μπαίνουν, επιλέγονται με μπακαλίστικη μέθοδο και όχι βάσει μηχανολογικής μελέτης. Για αυτό βλέπουμε ένα αξιόλογο μηχάνημα τύπου Toyotomi να θεωρείται όχι καλό.

Στην πραγματικότητα το λάθος το έκανε ο πελάτης ο οποίος δεν αγόρασε ένα μηχάνημα που οι ιδιότητές του είναι τέτοιες που θα καλύψουν την μοναδική περίπτωσή του. Τα μόλις 200W που αρκούν για συντήρηση του χώρου είναι μάλλον η απόδειξη ότι ήταν απλά υπερδιαστασιολογημένο. Δεν φταίει η Toyotomi για αυτό. Αυτό όμως φαίνεται ότι ισχύει για τις παρούσες συνθήκες γιατί αν από την άλλη το καλοκαίρι το Toshiba δεν θα αρκεί να ψύξει το σπίτι του, ο φίλος μας θα πει που είσαι Toyotomi!!!

Πάμε τώρα στα δικά μου.

Δεν είναι σκοπός μου να έρθω σε αντιπαράθεση με τον σχεδιαστή του μηχανολογικού συστήματος που λέγεται Fujitsu ASYG24KLCA. Εννοείται ότι οι μηχανικοί που το σχεδίασαν δεν είναι τυχαίοι. Πόσο μάλλον από μια Fujitsu.

Ούτε υποστηρίζω ότι το μηχάνημα δεν δουλεύει σωστά. Είμαι σίγουρος ότι ο μελετητής του συστήματος, έχει έρθει σε αποφάσεις που είτε έχουν σκοπό τη βελτιστοποίηση της απόδοσης στο τεράστιο εύρος φακέλου συνθηκών που έχει να αντιμετωπίσει το σύστημα, είτε να περιορίσει τις επιπτώσεις που έχει μια σχεδιαστική απόφαση που πάει να καλύψει κάτι, ώστε να μην επιβαρύνει πολύ κάτι άλλο.

Λέγοντας λοιπόν τα ανωτέρω, προσπαθώ απλά να κατανοήσω μια συμπεριφορά του κλιματιστικού μου, απλά για να νιώσω καλύτερα με την αγορά που έκανα.

Αν λοιπόν μου πει κάποιος ότι η διαπιστωμένη αλλαγή στους περίπου 6C γίνεται για να αποφύγουμε να πλησιάσουμε τις συνθήκες που οδηγούν σε συσσώρευση πάγου ή πάνω από 6 αυξάνω τις στροφές του ανεμιστήρα ώστε να σου προσφέρω το κορυφαίο στην κατηγορία COP , απλά θα νιώσω καλύτερα.

Στην τελική ο θόρυβος δεν με προβληματίζει. Είναι μόνο αεροδυναμικός και δεν εισέρχεται μέσα στο σπίτι, ούτε έχω κοντά μου γείτονες. Στην πόλη όμως πιστεύω ότι θα υπήρχε πρόβλημα.

Πάμε τώρα στα θέματα defrost.

Γενικά είμαι πολύ προσεχτικός στα συμπεράσματά μου.

Όταν όμως βλέπω το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE στο ΣΠΙΤΙ Α να κάνει μια απόψυξη την ημέρα και το Fujitsu ASYG24KLCA στο ΣΠΙΤΙ Β μία απόψυξη την ώρα, ενώ τα σπίτια Α και Β είναι ίδια (δίδυμα χτίστηκαν μαζί) και άρα έχουν τις ίδιες μονώσεις και αλουμίνια , με τις ίδιες ρυθμίσεις (21 εσωτερική) και έχουν την ίδια χρήση (ήταν ανοιχτά 24/7 για πάνω από 3 ημέρες) και έχουν την ίδια πάνω κάτω χρήση των ανθρώπων και συνήθειες και τα κλιματιστικά είναι και τα 2 στο μπαλκόνι και τα 2 να ακουμπάνε κάτω, εκτεθειμένα στον ίδιο αέρα, στην ίδια υγρασία , στην ίδια θερμοκρασία και να καίνε πάνω κάτω τα ίδια watt ε κάτι μου λέει όχι απλά από διαίσθηση, αλλά από απλή λογική και το ψάχνω. Και αυτά είναι δεδομένα που υπάρχουν. Έχουν αποκλειστεί όλες οι άλλες παράμετροι.

Για αυτό ζητώ την μηχανολογική άποψη ενός μηχανολόγου.

untitled.png.25aa2564a05d15ee17d71f12618f5d1f.png

ΥΓ Εδώ να πω ότι με κάλεσαν από τη Fujitsu και θα έρθει τεχνικός να το δει.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, anikologr είπε

Έχεις δει πολλές φορές τι κάνουν τα περιστέρια;;; καλή η απόσταση από πάνω αλλά αν υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα κ@λοπουλά άστα να πάνε.. 

Ναι φίλε μου ! Τρώνε για να χέζουν, όχι για να ζουν  😂 . Αν κάποιος έχει θέμα με περιστέρια μπορεί να βάλει και καρφιά απο πάνω στην μονάδα .

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλημέρα!

Καταρχάς να πω πως εννοείται πως δεν προσβάλλομαι και ότι συμφωνώ ότι όλοι μας υποπέφτουμε σε σφάλματα λογικής και υπερανάλυσης.

Από την άλλη μπορεί να μην είμαστε σε μηχανολογικό φόρουμ αλλά είμαστε σε τεχνολογικό , όπου το ψάξιμο είναι μάλλον στο DNA αυτών που είναι εδώ μέσα!!!

Αυτό το ψάξιμο είναι που οδήγησε μέλη τύπου @guzel να οδηγηθούν στο συμπέρασμα ότι το κλιματιστικό που είχαν αρχικά αγοράσει μάλλον είναι ακατάλληλο. Να ανοίξω εδώ μια παρένθεση λέγοντας ότι παραδέχομαι ότι ίσως το 99% των κλιματιστικών που μπαίνουν, επιλέγονται με μπακαλίστικη μέθοδο και όχι βάσει μηχανολογικής μελέτης. Για αυτό βλέπουμε ένα αξιόλογο μηχάνημα τύπου Toyotomi να θεωρείται όχι καλό.

Στην πραγματικότητα το λάθος το έκανε ο πελάτης ο οποίος δεν αγόρασε ένα μηχάνημα που οι ιδιότητές του είναι τέτοιες που θα καλύψουν την μοναδική περίπτωσή του. Τα μόλις 200W που αρκούν για συντήρηση του χώρου είναι μάλλον η απόδειξη ότι ήταν απλά υπερδιαστασιολογημένο. Δεν φταίει η Toyotomi για αυτό. Αυτό όμως φαίνεται ότι ισχύει για τις παρούσες συνθήκες γιατί αν από την άλλη το καλοκαίρι το Toshiba δεν θα αρκεί να ψύξει το σπίτι του, ο φίλος μας θα πει που είσαι Toyotomi!!!

Πάμε τώρα στα δικά μου.

Δεν είναι σκοπός μου να έρθω σε αντιπαράθεση με τον σχεδιαστή του μηχανολογικού συστήματος που λέγεται Fujitsu ASYG24KLCA. Εννοείται ότι οι μηχανικοί που το σχεδίασαν δεν είναι τυχαίοι. Πόσο μάλλον από μια Fujitsu.

Ούτε υποστηρίζω ότι το μηχάνημα δεν δουλεύει σωστά. Είμαι σίγουρος ότι ο μελετητής του συστήματος, έχει έρθει σε αποφάσεις που είτε έχουν σκοπό τη βελτιστοποίηση της απόδοσης στο τεράστιο εύρος φακέλου συνθηκών που έχει να αντιμετωπίσει το σύστημα, είτε να περιορίσει τις επιπτώσεις που έχει μια σχεδιαστική απόφαση που πάει να καλύψει κάτι, ώστε να μην επιβαρύνει πολύ κάτι άλλο.

Λέγοντας λοιπόν τα ανωτέρω, προσπαθώ απλά να κατανοήσω μια συμπεριφορά του κλιματιστικού μου, απλά για να νιώσω καλύτερα με την αγορά που έκανα.

Αν λοιπόν μου πει κάποιος ότι η διαπιστωμένη αλλαγή στους περίπου 6C γίνεται για να αποφύγουμε να πλησιάσουμε τις συνθήκες που οδηγούν σε συσσώρευση πάγου ή πάνω από 6 αυξάνω τις στροφές του ανεμιστήρα ώστε να σου προσφέρω το κορυφαίο στην κατηγορία COP , απλά θα νιώσω καλύτερα.

Στην τελική ο θόρυβος δεν με προβληματίζει. Είναι μόνο αεροδυναμικός και δεν εισέρχεται μέσα στο σπίτι, ούτε έχω κοντά μου γείτονες. Στην πόλη όμως πιστεύω ότι θα υπήρχε πρόβλημα.

Πάμε τώρα στα θέματα defrost.

Γενικά είμαι πολύ προσεχτικός στα συμπεράσματά μου.

Όταν όμως βλέπω το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE στο ΣΠΙΤΙ Α να κάνει μια απόψυξη την ημέρα και το Fujitsu ASYG24KLCA στο ΣΠΙΤΙ Β μία απόψυξη την ώρα, ενώ τα σπίτια Α και Β είναι ίδια (δίδυμα χτίστηκαν μαζί) και άρα έχουν τις ίδιες μονώσεις και αλουμίνια , με τις ίδιες ρυθμίσεις (21 εσωτερική) και έχουν την ίδια χρήση (ήταν ανοιχτά 24/7 για πάνω από 3 ημέρες) και έχουν την ίδια πάνω κάτω χρήση των ανθρώπων και συνήθειες και τα κλιματιστικά είναι και τα 2 στο μπαλκόνι και τα 2 να ακουμπάνε κάτω, εκτεθειμένα στον ίδιο αέρα, στην ίδια υγρασία , στην ίδια θερμοκρασία και να καίνε πάνω κάτω τα ίδια watt ε κάτι μου λέει όχι απλά από διαίσθηση, αλλά από απλή λογική και το ψάχνω. Και αυτά είναι δεδομένα που υπάρχουν. Έχουν αποκλειστεί όλες οι άλλες παράμετροι.

Για αυτό ζητώ την μηχανολογική άποψη ενός μηχανολόγου.

untitled.png.25aa2564a05d15ee17d71f12618f5d1f.png

ΥΓ Εδώ να πω ότι με κάλεσαν από τη Fujitsu και θα έρθει τεχνικός να το δει.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις και καλά έκανες που ζήτησες τεχνικό απο την Fujitsu για τα συνεχόμενα defrosts (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το μοντέλο έχει κάποιο πρόβλημα απαραίτητα). 
Ο τεχνικός της Fujitsu θα κρίνει καλύτερα το μηχάνημα μιας και τα γνωρίζει και αυτός και η εταιρεία για το πως συμπεριφέρονται, πως τα έχουν σετάρει  και για ποιο λόγο. Θα κάνει και τις απαραίτητες μετρήσεις και θα αποφανθεί . 

Το θέμα για μένα είναι ότι καθόμαστε απο το πληκτρολόγιο και συζητάμε για προβληματισμούς στην συμπεριφορά ενός κλιματιστικού που ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ αλλά σελίδες πριν φτάσαμε στο σημείο να βγαίνουν συμπεράσματα , χωρίς κάποιο υποβαθρο, χωρίς να ξέρουμε τα μηχανήματα , χωρίς κάποια μέτρηση ή χωρίς να ξέρουμε τί μετράμε πραγματικά .
Όπως το κλασσικό σε comments στο skroutz.gr που γράφουν ότι είναι μάπα το μηχάνημα δεν αποδίδει και το βαθμολογούν με ένα αστέρι αλλά στην πράξη λόγω αμάθειας δεν καταλαβαίνουν ότι επιλέξανε λάθος μοντέλο για τις απαιτήσεις του χώρου τους και δεν φταίει σε αυτό το κλιματιστικό ή στην χειρότερη περίπτωση να χει κάνει βλακεία ο ψυκτικός και να χει χάσει το φρεόν απο τα ρακόρ . 

  Πριν που παρέθεσες μετρήσεις για το fujitsu και την συμπεριφορά του ασχέτως αν θεωρώ τα δεδομένα σωστά σου απάντησα με εικασία και ένα δεν ξερω διότι αυτό που σε προβληματίζει θα το ψάξει απο κοντά ένας τεχνικός της αντιπροσωπείας που έχει (θεωρητικά) παρακολουθήσει εκπαιδεύσεις για τα μοντέλα της και σίγουρα θα είναι εκεί μπροστά στο μηχάνημα να πάρει μετρήσεις σύμφωνα με ότι του έχει υποδείξει η εταιρεία να κάνει  ! Αν και σε πρώτη φάση εμένα προσωπικά δεν θα με προβληματιζαν τα δεδομένα που παρέθεσες  (αν τα θεωρήσουμε αξιόπιστα) διότι δεν αποδεικνύουν τίποτα περί προβλήματος στην λειτουργία του κλιματιστικού . Απλά δε μου λένε τίποτα, τουλάχιστον εμένα με τα όσα γνωρίζω και σίγουρα λιγότερα απο όσα γνωρίζει ένας καταρτισμένος άνθρωπος, ένας τεχνικός πεδίου, μιας αντιπροσωπείας .

25 λεπτά πριν, guzel είπε

Λοιπόν, μεταγενέστερο μοντέλο είναι αυτό με το Power Sel, όλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι ίδια.

Ξεχωρίζει απο κάπου με κάποιον κωδικό ; Σου είπαν τίποτα πάνω σε αυτό ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ναι φίλε μου ! Τρώνε για να χέζουν, όχι για να ζουν  😂 . Αν κάποιος έχει θέμα με περιστέρια μπορεί να βάλει και καρφιά απο πάνω στην μονάδα .

Καλά κάνεις και το ψάχνεις και καλά έκανες που ζήτησες τεχνικό απο την Fujitsu για τα συνεχόμενα defrosts (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το μοντέλο έχει κάποιο πρόβλημα απαραίτητα). 
Ο τεχνικός της Fujitsu θα κρίνει καλύτερα το μηχάνημα μιας και τα γνωρίζει και αυτός και η εταιρεία για το πως συμπεριφέρονται, πως τα έχουν σετάρει  και για ποιο λόγο. Θα κάνει και τις απαραίτητες μετρήσεις και θα αποφανθεί . 

Το θέμα για μένα είναι ότι καθόμαστε απο το πληκτρολόγιο και συζητάμε για προβληματισμούς στην συμπεριφορά ενός κλιματιστικού που ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ αλλά σελίδες πριν φτάσαμε στο σημείο να βγαίνουν συμπεράσματα , χωρίς κάποιο υποβαθρο, χωρίς να ξέρουμε τα μηχανήματα , χωρίς κάποια μέτρηση ή χωρίς να ξέρουμε τί μετράμε πραγματικά .
Όπως το κλασσικό σε comments στο skroutz.gr που γράφουν ότι είναι μάπα το μηχάνημα δεν αποδίδει και το βαθμολογούν με ένα αστέρι αλλά στην πράξη λόγω αμάθειας δεν καταλαβαίνουν ότι επιλέξανε λάθος μοντέλο για τις απαιτήσεις του χώρου τους και δεν φταίει σε αυτό το κλιματιστικό ή στην χειρότερη περίπτωση να χει κάνει βλακεία ο ψυκτικός και να χει χάσει το φρεόν απο τα ρακόρ . 

  Πριν που παρέθεσες μετρήσεις για το fujitsu και την συμπεριφορά του ασχέτως αν θεωρώ τα δεδομένα σωστά σου απάντησα με εικασία και ένα δεν ξερω διότι αυτό που σε προβληματίζει θα το ψάξει απο κοντά ένας τεχνικός της αντιπροσωπείας που έχει (θεωρητικά) παρακολουθήσει εκπαιδεύσεις για τα μοντέλα της και σίγουρα θα είναι εκεί μπροστά στο μηχάνημα να πάρει μετρήσεις σύμφωνα με ότι του έχει υποδείξει η εταιρεία να κάνει  ! Αν και σε πρώτη φάση εμένα προσωπικά δεν θα με προβληματιζαν τα δεδομένα που παρέθεσες  (αν τα θεωρήσουμε αξιόπιστα) διότι δεν αποδεικνύουν τίποτα περί προβλήματος στην λειτουργία του κλιματιστικού . Απλά δε μου λένε τίποτα, τουλάχιστον εμένα με τα όσα γνωρίζω και σίγουρα λιγότερα απο όσα γνωρίζει ένας καταρτισμένος άνθρωπος, ένας τεχνικός πεδίου, μιας αντιπροσωπείας .

Ξεχωρίζει απο κάπου με κάποιον κωδικό ; Σου είπαν τίποτα πάνω σε αυτό ;

Όχι δεν ξεχωρίζει από κάπου, μόνο από το κοντρόλ και το manual του. Ο τεχνικός που μίλησα μου είπε ότι ούτε και αυτός καταλαβαίνει γιατί έβαλαν σε 18αρι αυτή τη λειτουργία και ότι θα έστελνε email στο εργοστάσιο. Μου είπε επίσης ότι ένας χρήστης θα πρέπει να γνωρίζει γιατί να αλλάξει την απόδοση του συμπιεστή και να κάνει το κλιματιστικό του 9αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια... Ντρεπομαι που θα ρωτησω τωρα αυτα εδω γιατι εσεις το εχετε φτασει σε αλλα επιπεδα το τοπικ, αλλα μια συμβουλη θελω :)

Θελω ενα κλιματιστικο για ενα σπιτι 49 τ.μ. για το υπνοδωματιο στο οποιο εχω ενα παλιο μικρο. Στο σαλονι εχω ενα καλο TOSHIBA 12αρη αν θυμαμαι καλα. Θελω να αλλαξω το παλιο γτ το σπιτι το δινω βραχυχρονια και θελω να το εχω εγω στην διαχειριση μου (WIFI) για τις περιπτωσεις ενοικιασης να το εχουν ζεστο (η αντλια θερμοτητας αργει να ζεστανει αμα εχει καιρο ξενοικιαστο) ή κρυο αλλα με ενα οριο.

Οποτε αυτα που με νοιαζουν ειναι η οικονομια σε κοστος αγορας (να μην ξεφευγει), να εχει οσο το δυνατον πιο χαμηλη καταναλωση και το πιο σημαντικο... Ποτε ειναι η καλυτερη εποχη για αγορα? Θυμαμαι απο περσι καποια περιοδο βγαζουν τις προσφορες με +400 ευρω πχ κλιματιστικο δωρεαν εγκατασταση κτλ. Ή μηπως ειναι καλυτερο να δω τωρα?

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Όχι δεν ξεχωρίζει από κάπου, μόνο από το κοντρόλ και το manual του. Ο τεχνικός που μίλησα μου είπε ότι ούτε και αυτός καταλαβαίνει γιατί έβαλαν σε 18αρι αυτή τη λειτουργία και ότι θα έστελνε email στο εργοστάσιο. Μου είπε επίσης ότι ένας χρήστης θα πρέπει να γνωρίζει γιατί να αλλάξει την απόδοση του συμπιεστή και να κάνει το κλιματιστικό του 9αρι..

Τι σημαίνει πρέπει να γνωρίζει για να αλλάξει την απόδοση του συμπιεστή? 

Πράγμα το οποίο με τα λεγόμενα του @Dare-Devil δεν ισχύει και πρακτικά δεν βλεπω αλλαγή σε απόδοση /κατανάλωση.

Αλλα και πάλι αν ίσχυε πχ για τα δικά μου 35-40τμ μπορεί να είχε κάποια χρησιμότητα ανάλογα τις συνθήκες... 

Προφανώς ούτε ο ίδιος ήξερε τι κάνει το Power Sel νομίζω... 

Πριν λίγο ενεργοποίησα το Broadlink 

δουλεύει άψογα με το Shorai... 

Ενεργοποίησα και κάποια tasks και είδα ότι δούλεψαν κανονικά. 

έτσι έβαλα ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα και θα δω πως θα λειτουργήσει... 

Στα χρήσιμα της συσκευής είναι ότι φυσικά μπορουν να συνδεθούν και άλλες RF συσκευές.... 

 

Screenshot_20190212-160132__01.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το power select θεωρητικά ρίχνει την μέγιστη απόδοση του κλίματιστικου,εμφανιζει μπάρες πάνω δεξιά στο τηλεκοντρόλ  ανάλογα την επιλογή μας..Π.χ. 100%  είναι τρεις μπάρες..

Θεωρητικά είναι ωραίο αν νοίκιαζεις το δωμάτιο σε κάποιον άλλον για να ρίξεις την μεγιστη κατανάλωση,η αν έχεις πολλά κλιματιστικά στο σπίτι,η αλλάζεις δωμάτιο/σπίτια συχνά.. και βέβαια και ο ηλεκτρολογικος πίνακας που ανεφεραν παραπάνω..Είναι σαν να έχεις τρία κλίματιστικα με διαφορετικα btu .. σαν ιδέα μου φαίνεται πανέξυπνη...

Λογικά όσο πιο χαμηλά το έχεις τόσο λιγοτερο θα κουράζεις τον συμπιεστή..,τόσο λιγοτερο θόρυβο θα κάνει η εξωτερική μονάδα..

Twin rotary για τα χαμηλά,περιορισμός των υψηλών στροφων = ένα πολύ καλό 9000,ενα πολύ καλό 12000 και ένα καλό 18000 btu, (παράδειγμα τα btu) σε ένα μηχάνημα. αν η μέγιστη στιγμιαία κατανάλωση είναι 1800w,στο 75% θα είναι περιπου 1350w,και στο 50% περιπου 900w.

Ελάχιστη στιγμιαια κατανάλωση θα είναι ίδια όπως είναι και τώρα.. 

Χωρίς να είμαι γνώστης,μπορεί και να λέω μπαρουφες..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για χρήση το καλοκαίρι σε εξοχικό στις Κυκλάδες.

Το σπίτι είναι 65 τ.μ. ημιυπόγειο καινούργιας κατασκευής και πολύ καλη μόνωση. 

Το budget είναι σχετικά περιορισμένο. Η μονάδα μπορεί να τοποθετηθεί στη βορειανατολική πλευρά του σπιτιού. 

Από πάνω υπάρχει διόρωφη μεζονέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, svizi είπε

Καλησπέρα, 

είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για χρήση το καλοκαίρι σε εξοχικό στις Κυκλάδες.

Το σπίτι είναι 65 τ.μ. ημιυπόγειο καινούργιας κατασκευής και πολύ καλη μόνωση. 

Το budget είναι σχετικά περιορισμένο. Η μονάδα μπορεί να τοποθετηθεί στη βορειανατολική πλευρά του σπιτιού. 

Από πάνω υπάρχει διόρωφη μεζονέτα.

Από το πληκτρολόγιο και με βάση τα δεδομένα που παραθέτεις θα πήγαινα σε 18άρι, το οποίο θα σε καλύψει.
-Έχει μικρές απώλειες θερμότητας το σπίτι, σε μέτριες θερμοκρασίες (δε βαράει εύκολα 35-40+ βαθμούς στις κυκλάδες). 

Το ερώτημα το δικό μου είναι πόσο ενιαίος είναι ο χώρος και κατά πόσο μπορεί να επιτευχθεί θερμοκρασιακή ομοιομορφία έστω στο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O χώρος είναι ενιαίος εκτός από το υπνοδωμάτιο ~15τ.μ που είναι ξεχωριστός χώρος. Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες αλλά κάποιες μέρες που δεν έχει αέρα στις Κυκλάδες μπορεί να δυσανασχετήσεις λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...