Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Καλημέρα 

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικών για χρήση το καλοκαίρι. 

Το ένα θα καλύψει σαλόνι κουζίνα 28τμ

και το άλλο ένα ευρύχωρο υ/δ 

Μονοκατοικία με πλάκα + κεραμοσκεπη και μέτρια μόνωση στην Αττική 

Μάλλον 18αρι & 9αρι; 

Με 1200-1400 ευρώ budget τι προτείνετε;

Επίσης αυτά με το Wi-Fi μπορώ να τα χειρίζομαι από μακριά;

Ευχαριστώ 

To Υ/Δ πόσα τετραγωνικά είναι; Το χτυπάει ο ήλιος το καλοκαίρι;

Το budget είναι και για τα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, CptBill είπε

Παμε στα αρνητικα.  Οταν πιασει θερμοκρασια και σταματησει να βγαζει ζεστο αερα αλλα δροσερο, ακους κατι ασχημα κρακ κρακ απο τα πλαστικα του. Δεν ειναι σαν του inventor passion pro  που ειναι απλα μικρα και συνεχομενα αλλα του midea θα ειναι πχ 2-3 αλλα τοσο δυνατα που σε καποια φαση νομιζα πως ακουγα καποιο μηχανικο θορυβο.  

Δεν θα πω οτι τα ακουσα πολλες φορες οπως επισης η μοναδα εχει μολις ενα 48ωρο χρησης οποτε δεν θα γινω αδικος. Ισως στρωσει στη πορεια. Απο την αλλη δεν το προοριζω για θερμανση στο μελλον οποτε δεν με απασχολει ιδιαιτερα. ΕΙμαι απο αυτους που μπορω να ζησω με τριγμους στα πλαστικα (σε λογικα πλαισια παντα).

Κρίμα για αυτό... έτσι είναι στην ουσία και το Nemesis στην κρεβατοκάμαρα. Δεν κάνει τα τσακ του passion eco που έχω στο σαλόνι αλλά κάτι περίεργα δυνατά τσακ (και μάλιστα περιοδικά πάντα ο ίδιος συνδυασμός ήχων, 2 μικρά ένα δυνατό κάθε Χ δευτερόλεπτα). Επειδή δεν βγάζουμε άκρη, δεν κοιμάσαι σε κρεβατοκάμαρα έτσι και επειδή απο λάθος του MM δεν αλλάχτηκαν όταν έπρεπε στις πρώτες 2 βδομάδες (δική τους υπαίτιότητα καθώς δεν δέχτηκαν να τα πάρουν πίσω τότε άμεσα και εμπλεξαν εμένα και την inventor σε ενα 6μηνο πέρα δώθε.. να ναι καλά η Inventor τουλάχιστον που σαν αντιπροσωπεία δεν έχω κανένα παράπονο), έλεγα αν έπαιρναν πίσω με πίεση τουλάχιστον του σαλονιού που ξεκάθαρα ήταν προβληματικό απ την αρχή (φτερωτή), να πήγαινα το Nemesis απ την κρεβατοκάμαρα στο σαλόνι (γιατί αντικειμενικά αν εξαιρέσει κανείς τα αφύσικα τσακ που ίσως να χω πέσει ΠΑΛΙ σε πρόβλημα, το μηχάνημα σε απόδοση πετάει και η εξωτερική μονάδα είναι σαν να μην δουλεύει) και να έπαιρνα ένα άλλο για την κρεβατοκάμαρα όσο πιο ήσυχο οπότε το συγκεκριμένο midea ήταν στα υπόψιν.

Θα πει κάποιος και γιατί δεν παίρνεις μια απ τις μάρκες που λέμε όπως πχ Mitsubishi, Toshiba, Panasonic (που είχα 10+ χρόνια και δεν έβγαζαν κιχ)  κτλ... γιατί απλά αν μπει κάποιος στο site του ΜΜ θα δει πως έχουν ελάχιστες μάρκες και οι περισσότερες (με εξαίρεση Daikin που τα καλά πάνε στον θεό και Fujitsu που και να με πλήρωναν δεν θα πήγαινα με αυτά που ακούω σε θόρυβο απ όποιον έχει fujitsu στην γειτονιά) τα μόνα που μένουν σαν μάρκες είναι inventor, toyotomi, midea κτλ και επειδή λεφτά δεν θα δω πίσω, ΑΝ καταφέρω επιτέλους να γίνει αλλαγή έστω το ένα, θα πρέπει να πάρω κάτι απο εκεί για αντικατάσταση.... τζίφος δηλαδή και έχω μπλέξει για τα καλά.... βλέπω να τα σκάω για Daikin σε αυτή την περίπτωση που είναι τα μόνα που αξίζουν στο συγκεκριμένο κατάστημα..

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

To Υ/Δ πόσα τετραγωνικά είναι; Το χτυπάει ο ήλιος το καλοκαίρι;

Το budget είναι και για τα 2?

Το υ/Δ το χτυπάει ήλιος ναι. Μέχρι το μεσημέρι ειδικότερα. Δεν το μέτρησα μιας που δεν είμαι και πολύ φίλος με το a/c ειδικά στον ύπνο. Θα το βάλω όμως για περιπτώσεις ανάγκης . Στο σπίτι εγκατασταθηκαμε πρόσφατα και ευελπιστώ να είναι οκ τα βράδια μιας που είναι 500μ από θάλασσα .

Το μεγαλύτερο με ενδιαφέρει περισσότερο επειδή ζουν και σκυλάκια όταν λείπουμε και θέλουμε να έχουν δροσιά. 

Το budget είναι και για τα δύο εκτός αν δεν βρεθεί κατι αξιόλογο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Μίλησα με Toshiba με διαβεβαίωσαν ότι το μοντέλο RAS18PAVSG/PKVSG-E  έρχεται με το eco mode ... Με ρώτησε 2-3 φορές αν το δικό μου είναι με R32... Μου είπε θα το ψάξει περισσότερο και θα με πάρει τηλέφωνο ....

Έχουνε μπλέξει τα μπούτια τους μου φαίνεται.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Έχουνε μπλέξει τα μπούτια τους μου φαίνεται.... 

Ένα από τα δυο είναι μεταγενέστερο μοντέλο, θα μάθουμε αύριο ποιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Το υ/Δ το χτυπάει ήλιος ναι. Μέχρι το μεσημέρι ειδικότερα. Δεν το μέτρησα μιας που δεν είμαι και πολύ φίλος με το a/c ειδικά στον ύπνο. Θα το βάλω όμως για περιπτώσεις ανάγκης . Στο σπίτι εγκατασταθηκαμε πρόσφατα και ευελπιστώ να είναι οκ τα βράδια μιας που είναι 500μ από θάλασσα .

Το μεγαλύτερο με ενδιαφέρει περισσότερο επειδή ζουν και σκυλάκια όταν λείπουμε και θέλουμε να έχουν δροσιά. 

Το budget είναι και για τα δύο εκτός αν δεν βρεθεί κατι αξιόλογο 

Για τον μεγαλύτερο χώρο , πιστεύω να σε καλύψει το 16άρι Shorai https://www.bestprice.gr/item/2155071999/toshiba-shorai-ras-16pkvsg-e-ras-16pavsg-e.html

Μίλα με ψυκτικό ή μηχανολόγο μήπως πρέπει να πας στο 18άρι https://www.bestprice.gr/item/2155071998/toshiba-shorai-ras-18pkvsg-e-ras-18pavsg-e.html

Για το υπνοδωμάτιο , θέλεις κάτι αθόρυβο και μάλλον 12άρι. 

Πρόταση μιας κ το αντίστοιχο 9άρι έχει πολύ καλές κριτικές https://www.bestprice.gr/item/2155366903/cvmore-intense-cvinti-12cvinto-12.html

Έχει και 10 χρόνια εγγύηση με δικό τους σέρβις προϋπόθεση και πάει μόλις στα 20dB.  

 

Άρα με το 18άρι Toshiba και το 12 cvmore , πας στα ~1300€ . 

56 λεπτά πριν, guzel είπε

Ένα από τα δυο είναι μεταγενέστερο μοντέλο, θα μάθουμε αύριο ποιο!

Από αυτά που είπε ο @Dare-Devil, το power-sel σου είναι άχρηστο. 

Βασικά και το ECO για μένα είναι άχρηστο, όπως και το αντίστοιχο ecomony που έχει το Fujitsu γιατί είναι σαν να έχεις ρυθμίσει χαμηλότερα την θερμοκρασία. Ακριβώς το ίδιο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τον μεγαλύτερο χώρο , πιστεύω να σε καλύψει το 16άρι Shorai BestPrice iconToshiba Shorai RAS-16PKVSG-E / RAS-16PAVSG-E (842,00€ σε 12 καταστήματα)

Μίλα με ψυκτικό ή μηχανολόγο μήπως πρέπει να πας στο 18άρι BestPrice iconToshiba Shorai RAS-18PKVSG-E / RAS-18PAVSG-E (976,00€ σε 11 καταστήματα)

Για το υπνοδωμάτιο , θέλεις κάτι αθόρυβο και μάλλον 12άρι. 

Πρόταση μιας κ το αντίστοιχο 9άρι έχει πολύ καλές κριτικές BestPrice iconCvmore Intense CVINTI-12/CVINTO-12 (317,00€ σε 22 καταστήματα)

Έχει και 10 χρόνια εγγύηση με δικό τους σέρβις προϋπόθεση και πάει μόλις στα 20dB.  

Άρα με το 18άρι Toshiba και το 12 cvmore , πας στα ~1300€ . 

Από αυτά που είπε ο @Dare-Devil, το power-sel σου είναι άχρηστο. 

Βασικά και το ECO για μένα είναι άχρηστο, όπως και το αντίστοιχο ecomony που έχει το Fujitsu γιατί είναι σαν να έχεις ρυθμίσει χαμηλότερα την θερμοκρασία. Ακριβώς το ίδιο. 

Σαφώς είναι τρικ marketing αφού για το power sel όπως το ερμήνευσε ο @Dare-Devil δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ανέφερει η Toshiba ως λειτουργία.... 

Στην εγκατάσταση του Shorai ενώ η εγκατάσταση έγινε by the book... ο ψυκτικός "ακολούθησε" την πατάτα που είχε κάνει.και.ο.προηγουμενος και. έβαλε στο ίδιο ύψος την βάση της εξωτερικής μονάδας.... 5cm  από το ταβάνι του μπαλκονιου ... Δεξιά. Αριστερά είναι ανοικτό..... 

 

το. Nemesis  το τοποθέτησαν πιο. χαμηλά οι ψυκτικοι "της Inventor" 

 

 

 

Screenshot_20190211-171622__01.jpg

IMG_20190211_170148-1088x2304.jpg

IMG_20190211_170214-1088x2304.jpg

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τον μεγαλύτερο χώρο , πιστεύω να σε καλύψει το 16άρι Shorai BestPrice iconToshiba Shorai RAS-16PKVSG-E / RAS-16PAVSG-E (842,00€ σε 13 καταστήματα)

Μίλα με ψυκτικό ή μηχανολόγο μήπως πρέπει να πας στο 18άρι BestPrice iconToshiba Shorai RAS-18PKVSG-E / RAS-18PAVSG-E (976,00€ σε 12 καταστήματα)

Για το υπνοδωμάτιο , θέλεις κάτι αθόρυβο και μάλλον 12άρι. 

Πρόταση μιας κ το αντίστοιχο 9άρι έχει πολύ καλές κριτικές BestPrice iconCvmore Intense CVINTI-12/CVINTO-12 (317,00€ σε 22 καταστήματα)

Έχει και 10 χρόνια εγγύηση με δικό τους σέρβις προϋπόθεση και πάει μόλις στα 20dB.  

Άρα με το 18άρι Toshiba και το 12 cvmore , πας στα ~1300€

Σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις.

Να υποθέσω πως το toshiba είναι καλύτερο από τα inventor που μου πρότεινε μαγαζί? Και δευτερον τι σημαίνει το wifi στα ac,το χειρίζομαι από μακριά ή απλά για χρήση στο σπίτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις.

Να υποθέσω πως το toshiba είναι καλύτερο από τα inventor που μου πρότεινε μαγαζί? Και δευτερον τι σημαίνει το wifi στα ac,το χειρίζομαι από μακριά ή απλά για χρήση στο σπίτι? 

Το Toshiba είναι αγορασμένο από μέλη εδώ μέσα και είναι φουλ ευχαριστημένοι.

Το wifi δουλεύει και μέσα φυσικά αλλά χρησιμότητα έχει κυρίως όταν θες να το δουλέψεις από μακριά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Ένα από τα δυο είναι μεταγενέστερο μοντέλο, θα μάθουμε αύριο ποιο!

Παντως στο δικο μου που εχει μονο το eco η αγορα εγινε 10/2017 με R32 και ειμαι βεβαιος οτι μολις παρελαβε τα πρωτα κομματια η αντιπροσωπεια των χανιων τοτε.

3 ώρες πριν, anergos13 είπε

Σαφώς είναι τρικ marketing αφού για το power sel όπως το ερμήνευσε ο @Dare-Devil δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ανέφερει η Toshiba ως λειτουργία.... 

Στην εγκατάσταση του Shorai ενώ η εγκατάσταση έγινε by the book... ο ψυκτικός "ακολούθησε" την πατάτα που είχε κάνει.και.ο.προηγουμενος και. έβαλε στο ίδιο ύψος την βάση της εξωτερικής μονάδας.... 5cm  από το ταβάνι του μπαλκονιου ... Δεξιά. Αριστερά είναι ανοικτό..... 

το. Nemesis  το τοποθέτησαν πιο. χαμηλά οι ψυκτικοι "της Inventor" 

Screenshot_20190211-171622__01.jpg

IMG_20190211_170148-1088x2304.jpg

IMG_20190211_170214-1088x2304.jpg

Παντως απο manual της Toshiba (daiseikai) γραφει 

POWER-SEL Επιτυγχάνεται έως και 50% χαµηλότερη κατανάλωση ενέργειας και συνιστάται όταν ο ασφαλειοδιακόπτης είναι κοινός µε άλλες ηλεκτρικές συσκευές.

Ειναι πολυ εξυπνη λειτουργια και λυνει τα χερια σε πολλα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anergos13 είπε

Σαφώς είναι τρικ marketing αφού για το power sel όπως το ερμήνευσε ο @Dare-Devil δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ανέφερει η Toshiba ως λειτουργία.... 

Στην εγκατάσταση του Shorai ενώ η εγκατάσταση έγινε by the book... ο ψυκτικός "ακολούθησε" την πατάτα που είχε κάνει.και.ο.προηγουμενος και. έβαλε στο ίδιο ύψος την βάση της εξωτερικής μονάδας.... 5cm  από το ταβάνι του μπαλκονιου ... Δεξιά. Αριστερά είναι ανοικτό..... 

το. Nemesis  το τοποθέτησαν πιο. χαμηλά οι ψυκτικοι "της Inventor" 

Screenshot_20190211-171622__01.jpg

IMG_20190211_170148-1088x2304.jpg

IMG_20190211_170214-1088x2304.jpg

Δεν το λες και by the book, Όπως αναφέρεις το καπάκι από πάνω λύνεται αλλά δεν δίνει χέρι για να γίνει και μια σωστή συντήρηση "by the book" για να μην αλλάζεις πλακέτες κάθε 5-6 χρόνια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράστηκε για τα πεθερικά σήμερα αυτό https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-ariston-prios-50-18-000btu-inverter-98039

Από στοιχεία δεν είναι καθόλου άσχημο. https://s3.praktiker.gr/myPraktiker.Images/Products/98039/2/25149/Attachments/PF_399486.pdf

Εντυπώσεις με νεότερο. 

Η τιμή πάντως είναι πολύ καλή για 18άρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν το λες και by the book, Όπως αναφέρεις το καπάκι από πάνω λύνεται αλλά δεν δίνει χέρι για να γίνει και μια σωστή συντήρηση "by the book" για να μην αλλάζεις πλακέτες κάθε 5-6 χρόνια :)

Αν δεις προηγούμενο post θα δεις σε τι αναφέρομαι... 

Τα 3 βασικά έγιναν 

1.τοποθετηση εσωτερικής μονάδας με "αέρα" γύρω γυρω

2.2.5 μέτρα σωληνα

3.αντλια κενου

Η αλήθεια είναι.οτι έλειψα 10 λεπτα και έβαλε τις βάσεις της εξωτερικής μονάδας προφανώς για να καλύψει και τις τρύπες από την προηγούμενη βάση.... 

Τωρα για τις πλακέτες θεωρω ότι δεν κινδυνεύουν και αν τύχει κάτι, επειδή θα έρθει ο ίδιος (-είναι πιστοποιημενος εγκατασταστης του Κωτσοβολου και ψιλό γνωστός)... 

Το. προηγούμενο. Panasonic ήταν εκεί 15 χρόνια... 

Δεν ξέρω  μόνο αν βοηθαγε  το μηχάνημα ίσως στην ζέστη ο καλύτερος Αερισμός... (από. πάνω είναι μπαλκόνι)... Αυτός είναι ο.ενδοιασμος μου... 

Και λιγο. η καθαριότητα... που θα πρέπει να φροντιζω.... 😂

Την συντήρηση άλλωστε την κάνω μόνος μου.... 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...