Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλοδούλευτο. Πραγματικά αθόρυβο. Εξαιρετικό μηχάνημα. 

Σε πόσα τμ είναι και καίει τόσο λίγο?

Τους έστειλα email τα 2 video. 

Δεν είμαι σίγουρος αν πάει αναλογικά. 

Έχω δει 2 modes λειτουργίας, ένα mode κάτω από τους 6-7 που δεν ακούγεται τίποτα και ένα πάνω από εκεί που η μονάδα κάνει πολύ θόρυβο (από τον ανεμιστήρα όχι τον συμπιεστή) .

θα το μετρήσω πάντως σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες να δω τί κάνει .  

35 τετραγωνικά ενιαίος και ένας. Διάδρομος 5 τμ. 

31 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν είναι, δεν εμφανίζει το δικό μου μπάρες κάτω αριστερά. Μου κάνει τρομερή εντύπωση, ενώ είναι ίδιο μηχάνημα. Δεν αντέχω και τρίτη αντικατάσταση...😂

http://www.toshiba-aircon.gr/library/residential/pkvsg-e/εγχειρίδιο-χρήσης-ras-18-22-24pkvsg-e-ras-18-22-24pavsg-e/

Και εδώ στο manual τους λείπει το power sel..

 Άλλο κοντρόλ ή άλλο μηχάνημα;;;;;;

@anergos13 έχει ένα άσπρο πλαστικό κάτω από το καπάκι της εσωτερικής το δικό σου;

Αναφέρεσαι στην λευκή ραγα που έψαχνες που μπαίνει? 

Αν εννοεις αυτή ναι υπάρχει κανονικά.. 

Τωρα όσο αφορά το power sel... Δεν ξερω τι γίνεται.... και το εγχειρίδιο (hard copy) το αναφερει.... 

Ο ακριβής τύπος του μοντέλου είναι.. 

RAS-18PKVSG-E 

 

 

IMG_20190210_165246-2304x1088.jpg

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, anergos13 είπε

35 τετραγωνικά ενιαίος και ένας. Διάδρομος 5 τμ. 

Αναφέρεσαι στην λευκή ραγα που έψαχνες που μπαίνει? 

Αν ενοοεις αυτή ναι υπάρχει κανονικά.. 

Τωρα όσο αφορά το power sel... Δεν ξερω τι γίνεται.... και το εγχειρίδιο (hard copy) το αναφερει.... 

Ο ακριβής τύπος του μοντέλου είναι.. 

RAS-18PKVSG-E 

IMG_20190210_165246-2304x1088.jpg

Ναι το ίδιο μοντέλο έχω, με διαφορετικό κοντρόλ, manual, ίσως και μηχάνημα ....

Μείον 5 αστέρια στη Toshiba 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Ναι το ίδιο μοντέλο έχω, με διαφορετικό κοντρόλ, manual, ίσως και μηχάνημα ....

Μείον 5 αστέρια στη Toshiba 😂

παρε ενα τηλ στην αντιπροσωπεια γιατι μπορεις να πατησεις ανετα εδω....... που το αναφερουν ξεκαθαρα

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

 

2019-02-10_17-06-37.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anergos13 είπε

παρε ενα τηλ στην αντιπροσωπεια γιατι μπορεις να πατησεις ανετα εδω....... που το αναφερουν ξεκαθαρα

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

2019-02-10_17-06-37.png

Έστειλα ήδη email φίλε μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, anergos13 είπε

35 τετραγωνικά ενιαίος και ένας. Διάδρομος 5 τμ. 

 

Α οκ, μικρός ο χώρος. Και πάλι όμως φοβερό. 

Να το δούμε από Τρίτη που έρχεται κρύο. Είμαι περίεργος να μου πεις πώς συμπεριφέρεται κοντά στο μηδέν από θέμα απόψυξης. 

4 λεπτά πριν, anergos13 είπε

παρε ενα τηλ στην αντιπροσωπεια γιατι μπορεις να πατησεις ανετα εδω....... που το αναφερουν ξεκαθαρα

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

2019-02-10_17-06-37.png

Μάλλον είναι θέμα παρτίδας. 

Εδώ το λέει

http://www.toshiba-aircon.gr/en/products/residential-air-conditioning/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

, ενώ εδώ έχει το ECO 

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

@guzel, τι το θες , να πάει κάτω από τα 170Watts ???? Χαλαρααααα....

 

Και εδώ, ECO έχει http://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2018/06/SHORAI-Brochure-2018-UK.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Α οκ, μικρός ο χώρος. Και πάλι όμως φοβερό. 

Να το δούμε από Τρίτη που έρχεται κρύο. Είμαι περίεργος να μου πεις πώς συμπεριφέρεται κοντά στο μηδέν από θέμα απόψυξης. 

Μάλλον είναι θέμα παρτίδας. 

Εδώ το λέει

http://www.toshiba-aircon.gr/en/products/residential-air-conditioning/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

, ενώ εδώ έχει το ECO 

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

@guzel, τι το θες , να πάει κάτω από τα 170Watts ???? Χαλαρααααα....

Και εδώ, ECO έχει http://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2018/06/SHORAI-Brochure-2018-UK.pdf

Πάντως τώρα που έχει κάτσει στα 250 w επιλεγοντας 100-75-50  από το power sel δεν βλέπω αλλαγή......

Να το δούμε όντως όπως λες στο κρύο πως συμπεριφερεται....

αν προσφερει κάτι πρακτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Α οκ, μικρός ο χώρος. Και πάλι όμως φοβερό. 

Να το δούμε από Τρίτη που έρχεται κρύο. Είμαι περίεργος να μου πεις πώς συμπεριφέρεται κοντά στο μηδέν από θέμα απόψυξης. 

Μάλλον είναι θέμα παρτίδας. 

Εδώ το λέει

http://www.toshiba-aircon.gr/en/products/residential-air-conditioning/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

, ενώ εδώ έχει το ECO 

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/

@guzel, τι το θες , να πάει κάτω από τα 170Watts ???? Χαλαρααααα....

Και εδώ, ECO έχει http://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2018/06/SHORAI-Brochure-2018-UK.pdf

IMG-20190210-130601.jpg

😂 Ε λέω μήπως είναι πιο παλιό μοντέλο το δικό μου 😜 Θα τους πάρω και τηλ να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, guzel είπε

IMG-20190210-130601.jpg

😂 Ε λέω μήπως είναι πιο παλιό μοντέλο το δικό μου 😜 Θα τους πάρω και τηλ να δουμε

Μήπως έχεις πατημένο το ECO😂😂 μήπως εγώ έχω το παλιό....

Σε τι θερμοκρασίες παίζεις τώρα?

Εγώ έχω εξωτερική 14c εσωτερική 21c 

Fan στο auto....

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Μήπως έχεις πατημένο το ECO😂😂 μήπως εγώ έχω το παλιό....

Σε τι θερμοκρασίες παίζεις τώρα?

Όχι δε το δουλεύω το eco. Η αλήθεια είναι δεν ξέρω κατά πόσο πρακτικό είναι το powersel. Όπως και να έχει θα ήθελα να μάθω  γιατι υπάρχουν  δύο ίδια  μοντέλα  με  διαφορετικές ιδιότητες  το  καθενα. Το έχω μόνιμα 22 βαθμούς. 55-60 τμ και ανοιχτό ένα δωμάτιο πάντα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ξαφνικα έκανε μια τούμπα..... προς τα κάτω 😂😂😂😂

IMG_20190210_173742.jpg

14 λεπτά πριν, guzel είπε

Όχι δε το δουλεύω το eco. Η αλήθεια είναι δεν ξέρω κατά πόσο πρακτικό είναι το powersel. Όπως και να έχει θα ήθελα να μάθω  γιατι υπάρχουν  δύο ίδια  μοντέλα  με  διαφορετικές ιδιότητες  το  καθενα. Το έχω μόνιμα 22 βαθμούς. 55-60 τμ και ανοιχτό ένα δωμάτιο πάντα ;)

Για μάθε να δουμε τι παίζεται..... 

 

Τελικά.δεν ξέρω αν και με το 16αρι ( 200 €   μειον - χωρίς twin rotary  ομως) θα είχα την ιδια κάλυψη /κατανάλωση...?? 

Μήπως ήταν υπερβολή ελαφρως το 18αρι?

 

Πριν είχα το. 15αρι το Panasonic (15ετιας) και με.καλυπτε σχετικά καλά (δεν έπιανε καλά το διάδρομο) ... Οχι τόσο καλά βέβαια όπως το Shorai

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Και ξαφνικα έκανε μια τούμπα..... προς τα κάτω 😂😂😂😂

IMG_20190210_173742.jpg

Για μάθε να δουμε τι παίζεται..... 

Τελικά.δεν ξέρω αν και με το 16αρι ( 200 €   μειον - χωρίς twin rotary  ομως) θα είχα την ιδια κάλυψη /κατανάλωση...?? 

Μήπως ήταν υπερβολή ελαφρως το 18αρι?

Πριν είχα το. 15αρι το Panasonic (15ετιας) και με.καλυπτε σχετικά καλά (δεν έπιανε καλά το διάδρομο) ... Οχι τόσο καλά βέβαια όπως το Shorai

Ναι μάλλον είναι μπόμπα για τα 35τμ αλλά καλύτερα που εξασφαλίσεις τέτοια κατανάλωση με twin rotary. Θα πιάνεις και αμέσως τις επιθυμητές.

130w έχω πιάσει και εγώ στους 21 βαθμούς. Αλλά νιώθουμε πιο άνετα με 22 ;)

Αν θεωρήσουμε ότι το δικό μου χωρίς powersel δουλεύει στο 100% και έχει τέτοια κατανάλωση, άστο μόνιμα στο 100%! 

Το μηχάνημα είναι πραγματικά αριστουργημα σε όλα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anergos13 είπε

Πατώντας το  Power-Sel στο control  σου δίνει τις τρεις επιλογές 100-75-50

09B54946-C9A0-46EF-88D7-E3010C11A7A6.jpeg

665B8642-EA34-412C-B1BD-E491C10C8BCB.jpeg

Απλώς να διευκρινίσω κάτι για να μην μπερδευτείτε . Ο λόγος που έχει αυτή την λειτουργία το Toshiba είναι για να φιμώσεις τα μέγιστα ρεύματα του μηχανήματος (άρα και την μέγιστη ψυκτική ή θερμική του απόδοση) όταν το μηχάνημα είναι εγκατεστημένο πάνω σε γραμμή ρεύματος με άλλες συσκευές . Αν η ασφάλεια σου είναι 16 άρα (παράδειγμα) το μηχάνημα τραβάει μέγιστα ρεύματα ( όταν χρειαστεί) 10 Amperes και εχεις και κάποια άλλη συσκευή στην ίδια γραμμή που όταν δουλεύει τραβάει  άλλα 10 Amperes προφανώς και οι δύο συσκευές μαζί δεν μπορούν να παίξουν (θα ρίξουν την ασφάλεια) . Οπότε με αυτή την επιλογή η Toshiba σου δίνει την δυνατότητα να "υποβιβάσεις" το μηχάνημα για να μην υπάρχει θέμα με την ασφάλεια της γραμμής . Για μένα είναι περιττό . Δεν θα ήθελα το μηχάνημα να μην αποδίδει τα μέγιστα . Θα φρόντιζα να γίνει αλλαγή της γραμμής απο τον πίνακα και της ασφάλειας ή να περαστεί νέα γραμμή . Για κάποιον άλλον μπορεί να είναι αναγκαίο κακό αλλά θα επέμενα να κάνει το πρώτο που ανέφερα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anergos13 είπε

 

Τωρα όσο αφορά το power sel... Δεν ξερω τι γίνεται.... και το εγχειρίδιο (hard copy) το αναφερει.... 

Ο ακριβής τύπος του μοντέλου είναι.. 

RAS-18PKVSG-E 

IMG_20190210_165246-2304x1088.jpg

το σκότωσαν στη μετάφραση 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Απλώς να διευκρινίσω κάτι για να μην μπερδευτείτε . Ο λόγος που έχει αυτή την λειτουργία το Toshiba είναι για να φιμώσεις τα μέγιστα ρεύματα του μηχανήματος (άρα και την μέγιστη ψυκτική ή θερμική του απόδοση) όταν το μηχάνημα είναι εγκατεστημένο πάνω σε γραμμή ρεύματος με άλλες συσκευές . Αν η ασφάλεια σου είναι 16 άρα (παράδειγμα) το μηχάνημα τραβάει μέγιστα ρεύματα ( όταν χρειαστεί) 10 Amperes και εχεις και κάποια άλλη συσκευή στην ίδια γραμμή που όταν δουλεύει τραβάει  άλλα 10 Amperes προφανώς και οι δύο συσκευές μαζί δεν μπορούν να παίξουν (θα ρίξουν την ασφάλεια) . Οπότε με αυτή την επιλογή η Toshiba σου δίνει την δυνατότητα να "υποβιβάσεις" το μηχάνημα για να μην υπάρχει θέμα με την ασφάλεια της γραμμής . Για μένα είναι περιττό . Δεν θα ήθελα το μηχάνημα να μην αποδίδει τα μέγιστα . Θα φρόντιζα να γίνει αλλαγή της γραμμής απο τον πίνακα και της ασφάλειας ή να περαστεί νέα γραμμή . Για κάποιον άλλον μπορεί να είναι αναγκαίο κακό αλλά θα επέμενα να κάνει το πρώτο που ανέφερα !

αν μενεις στο ενοικιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα αυτο που προσφερει η toshiba. Δε την ηξερα τη λειτουργια μολις μας ενημερωσε ο φιλος παραπανω, αλλα αν την ειχε και το δικο μου πολυ θα μου αρεσε. Το κουμπι eco απο την αλλη εχει αλλη φιλοσοφια.

image.png.1f51d48265c41f315a06a9939188ff08.png

Την οποια λειτουργια δεν εχω δοκιμασει.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

αν μενεις στο ενοικιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα αυτο που προσφερει η toshiba. Δε την ηξερα τη λειτουργια μολις μας ενημερωσε ο φιλος παραπανω, αλλα αν την ειχε και το δικο μου πολυ θα μου αρεσε. Το κουμπι eco απο την αλλη εχει αλλη φιλοσοφια.

image.png.1f51d48265c41f315a06a9939188ff08.png

Την οποια λειτουργια δεν εχω δοκιμασει.... 

Ναι αν δεν μπορείς να πειράξεις την ηλεκτρολογική εγκατάσταση  και πάλι όμως δεν έχει τόσο νόημα . Αν ο χώρος σου θέλει 24άρι αλλά εξαιτίας την ηλεκτρολογικής γραμμής σου πρέπει να ρίξεις την απόδοση του μηχανήματος και μετά να το κάνεις να συμπεριφέρεται σαν 18άρι και να μην σε καλύπτει δεν βρίσκω κάποιο νόημα  να έχεις μηχάνημα που δεν θα καλύπτει τον χώρο σου . Αλλά και πάλι το να παίζει ταυτόχρονα με το κλιματιστικό κάποια άλλη ενεργοβόρα συσκευή (δεν αναφέρομαι σε pc, τηλεόραση , ψυγείο , πλυντήριο αλλά σε κάποια συσκευή που θα τραβάει πολλά amperes)  στην ίδια γραμμή και να έχεις την ανάγκη να μειώσεις την απόδοση του μηχανήματος πάλι δεν το θεωρώ απο την εμπειρία μου ότι παίζει εύκολα σαν σενάριο . 

Αυτή η λειτουργία είναι για ειδικές περιπτώσεις. Θα μπορούσε να είναι χρήσιμη σε ένα μαγαζί ή εργαστήριο με επαγγελματικά εργαλεία που τραβάνε πολύ ρεύμα όπου έχεις θέματα με τις γραμμές του πίνακα οπότε για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα όπου θα λειτουργεί κάποια ενεργοβόρα επαγγελματική συσκευή για να κάνεις μια εργασία να ρίχνεις την απόδοση του κλιματιστικού και ας ανέβει η θερμοκρασία του χώρου για αυτό το χρονικό διάστημα  αν δεν σε ενοχλεί αυτό . 

Υ.Γ Δεν κατάφερα να βρω κάποιο σχετικό πίνακα για το πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό με αυτές τις λειτουργίες (μέγιστε αποδόσεις σε btu/h , μέγιστα amperes κτλ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...