Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 hours ago, liakjim said:

Μονωσεις όχι κάτι σπουδαίο ( 3αρι dow σε 2πλο τούβλο και αλουμίνια με διπλό τζάμι χωρίς θερμοδιακοπη )

Συγκρατημένο σε βλέπω με το "όχι κάτι σπουδαίο", πιο κάτω από αυτό λέγεται αμόνωτο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Συγκρατημένο σε βλέπω με το "όχι κάτι σπουδαίο", πιο κάτω από αυτό λέγεται αμόνωτο. 😛

Α ξέχασα, έχουμε και μόνωση 3άρι dow στον οπλισμό και στις πλάκες (κάτι τέτοιο). Καλύτερα τώρα ? 🤪

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dare-Devil ή κάποιος άλλος μηχανολόγος, μπορεί να μου εξηγήσει τον εξής γρίφο (βασικά να επιβεβαιώσει την υποψία μου) . 

Γιατί η εξωτερική μονάδα στις χαμηλές θερμοκρασίες δουλεύει σε χαμηλές στροφές ανεμιστήρα ενώ με την ίδια ρύθμιση στο τηλεχειριστήριο σε πιο υψηλή  εξωτερική θερμοκρασία και σχεδόν ίδια watt, ανεβάζει σε σαφώς περισσότερες στροφές κάνοντας και θόρυβο? 

Εδώ το video που έβαλα χθες βράδυ με εξωτερική 6. 

Και εδώ τώρα το μεσημέρι με εξωτερική 10.5 , πάντα στους 22 εσωτερική και ίδια σχεδόν watt. Το κλιματιστικό δεν έκλεισε καθόλου από χθες για να πω ότι κρύωσε το σπίτι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim οντως ειναι αισθητη η διαφορα του θορυβου!Εγω ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις μετρησει θερμοκρασια αερα μ αυτη την καταναλωση,450w ειπαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

@liakjim οντως ειναι αισθητη η διαφορα του θορυβου!Εγω ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις μετρησει θερμοκρασια αερα μ αυτη την καταναλωση,450w ειπαμε;

Εννοείς θερμοκρασία αέρα που βγάζει η εσωτερική μονάδα? Αν ναι , εξαρτάται από την ταχύτητα του ανεμιστήρα.

Για να σου απαντήσω το έβαλα στο medium που δίνει 800m3/hr και μου έδειξε 37,5 C.

Στο quiet που δίνει 580m3/hr μου βγάζει 41C. 

Όμως είναι στενή η μονάδα, 79 εκ μόλις πλάτος, άρα νομίζω δεν έχει νόημα να συγκρίνεις. 

Κατανάλωση τώρα παίζει στα 400-450W. Εξωτερική 7.8. Μέσα 21,5 με ρύθμιση 22. 

 

edit 6 βαθμούς εξωτερική τώρα και χωρίς καμία μεταβολή σε watt και ρυθμίσεις, έπεσε στο εντελώς αθόρυβο mode. 

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω πώς εξηγείται. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εννοείς θερμοκρασία αέρα που βγάζει η εσωτερική μονάδα? Αν ναι , εξαρτάται από την ταχύτητα του ανεμιστήρα.

Για να σου απαντήσω το έβαλα στο medium που δίνει 800m3/hr και μου έδειξε 37,5 C.

Στο quiet που δίνει 580m3/hr μου βγάζει 41C. 

Όμως είναι στενή η μονάδα, 79 εκ μόλις πλάτος, άρα νομίζω δεν έχει νόημα να συγκρίνεις. 

Κατανάλωση τώρα παίζει στα 400-450W. Εξωτερική 7.8. Μέσα 21,5 με ρύθμιση 22. 

edit 6 βαθμούς εξωτερική τώρα και χωρίς καμία μεταβολή σε watt και ρυθμίσεις, έπεσε στο εντελώς αθόρυβο mode. 

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω πώς εξηγείται. 

Ναι αυτο εννοουσα! Εντυπωσιακη αποδοση νομιζω..Εγω ελεγα θα μου λεγες τιποτα 25-30C σε τοσο χαμηλα watts..

Το δικο μου ανοιχτο απ τις 8.30 σημερα, με μια διακοπη 45λεπτων για αερισμο του χωρου εχει γραψει ο μετρητης 11,62ΚW..Η ζεστη εχει παει παντου, εχω 22,5 στο σαλονι και σχεδον 21 στα υπνοδωματια μονο με το 24αρι.εξωτερικη 8.

Πλεον δεν χρειαζεται να το δουλευω με ifeel γιατι με την αλλαγη του αισθητηρα προχθες,εστρωσε δεν κανει τα τρελα που κανε και δεν μπαινει stand by..Mενει κι η επενεγκατασταση που θα γινει τη βδομαδα και βλεπουμε..!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι αυτο εννοουσα! Εντυπωσιακη αποδοση νομιζω..Εγω ελεγα θα μου λεγες τιποτα 25-30C σε τοσο χαμηλα watts..

Το δικο μου ανοιχτο απ τις 8.30 σημερα, με μια διακοπη 45λεπτων για αερισμο του χωρου εχει γραψει ο μετρητης 11,62ΚW..Η ζεστη εχει παει παντου, εχω 22,5 στο σαλονι και σχεδον 21 στα υπνοδωματια μονο με το 24αρι.εξωτερικη 8.

Πλεον δεν χρειαζεται να το δουλευω με ifeel γιατι με την αλλαγη του αισθητηρα προχθες,εστρωσε δεν κανει τα τρελα που κανε και δεν μπαινει stand by..Mενει κι η επενεγκατασταση που θα γινει τη βδομαδα και βλεπουμε..!

Με την αλλαγή του αισθητήρα είδες διάφορα στην κατανάλωση; Πάντως για να μη κλείνει τώρα, είχε θέμα ο προηγούμενος αισθητήρας.

@liakjim έχεις μιλήσει με την αντιπροσωπεία ; Όσο είναι μεγαλύτερη η εξωτερική ανεβαίνει ο θόρυβος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθες με τοποθετημενο το Toshiba Shorai 18 ....(επιτελους)

Η εγκαταταση εγινε οπως επρεπε ....2,5 μετρα σωληνα ,αντλια κενου ακομα και αντικραδασμικα (δεν χρειαζονταν πρακτικα )

το μηχανημα ειναι πραγματικα εξαιρετικο αφου το βασικο του προσον ειναι οτι μπορεις να το φερεις εκει που θελεις εσυ...

απο την ρυθμιση των περσιδων ....μεχρι το επιπεδο λειτουργιας του συμπιεστη ( 100%-75% -50%)

και παντα με την ελαχιστη δυνατη οχληση....αφου οταν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια  απλα κοιτας το led για να δεις οτι δουλευει (Fan auto 23db)

εννοειται οτι δεν τριζει κανενα πλαστικο  μερος....

απο το πρωι με εξωτερικη 15 c  και μηχανηματος στους 21 C ( και επιλογη 50% στον συμπιεστη)  εχει καταναλωση μεταξυ  180-250 W

εδω ενα video της εξωτερικης μοναδας....

https://streamable.com/2xrzo

η διαφορα απο το Νemesis ειναι εμφανης....(χωρις το nemesis να ειναι κακο)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Απο χθες με τοποθετημενο το Toshiba Shorai 18 ....(επιτελους)

Η εγκαταταση εγινε οπως επρεπε ....2,5 μετρα σωληνα ,αντλια κενου ακομα και αντικραδασμικα (δεν χρειαζονταν πρακτικα )

το μηχανημα ειναι πραγματικα εξαιρετικο αφου το βασικο του προσον ειναι οτι μπορεις να το φερεις εκει που θελεις εσυ...

απο την ρυθμιση των περσιδων ....μεχρι το επιπεδο λειτουργιας του συμπιεστη ( 100%-75% -50%)

και παντα με την ελαχιστη δυνατη οχληση....αφου οταν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια  απλα κοιτας το led για να δεις οτι δουλευει (Fan auto 23db)

εννοειται οτι δεν τριζει κανενα πλαστικο  μερος....

απο το πρωι με εξωτερικη 15 c  και μηχανηματος στους 21 C ( και επιλογη 50% στον συμπιεστη)  εχει καταναλωση μεταξυ  180-250 W

εδω ενα video της εξωτερικης μοναδας....

https://streamable.com/2xrzo

η διαφορα απο το Νemesis ειναι εμφανης....(χωρις το nemesis να ειναι κακο)

Καλορίζικο!!!!! Αυτό με το επίπεδο του συμπιεστή δε το κατάλαβα. Πως το ρυθμίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, guzel είπε

Καλορίζικο!!!!! Αυτό με το επίπεδο του συμπιεστή δε το κατάλαβα. Πως το ρυθμίζεις;

Πατώντας το  Power-Sel στο control  σου δίνει τις τρεις επιλογές 100-75-50

 

09B54946-C9A0-46EF-88D7-E3010C11A7A6.jpeg

665B8642-EA34-412C-B1BD-E491C10C8BCB.jpeg

Επεξ/σία από anergos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω τι παρατήρησα.... 

Διαβάζοντας το Ελληνικό manual ανάφερε την επιλογή ως Eco... 

http://www.toshiba-aircon.gr/library/residential/pkvsg-e/εγχειρίδιο-χρήσης-ras-18-22-24pkvsg-e-ras-18-22-24pavsg-e/

Εψαχνα να δω που είναι... Μάταιο.. 

Μετά λέω κάτσε να ψάξω το Αγγλικό manual και βρίσκω το Power_sel.... 

(το Hard copy το αναφερει κανονικα στα ελληνικα)

Και είδα ότι αυτή είναι η επιλογή στο control... 

Για δες λογικά... Το ίδιο πράγμα θα είναι.... 

IMG_20190210_162511.jpg

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Θα σου πω τι παρατήρησα.... 

Διαβάζοντας το Ελληνικό manual ανάφερε την επιλογή ως Eco... 

Εψαχνα να δω που είναι... Μάταιο.. 

Μετά λέω κάτσε να ψάξω το Αγγλικό manual και βρίσκω το Power_sel.... 

Και είδα ότι αυτή είναι η επιλογή στο control... 

Για δες λογικά... Το ίδιο πράγμα θα είναι.... 

IMG_20190210_162511.jpg

Δεν είναι, δεν εμφανίζει το δικό μου μπάρες κάτω αριστερά. Μου κάνει τρομερή εντύπωση, ενώ είναι ίδιο μηχάνημα. Δεν αντέχω και τρίτη αντικατάσταση...😂

http://www.toshiba-aircon.gr/library/residential/pkvsg-e/εγχειρίδιο-χρήσης-ras-18-22-24pkvsg-e-ras-18-22-24pavsg-e/

Και εδώ στο manual τους λείπει το power sel..

 Άλλο κοντρόλ ή άλλο μηχάνημα;;;;;;

@anergos13 έχει ένα άσπρο πλαστικό κάτω από το καπάκι της εσωτερικής το δικό σου;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν είναι, δεν εμφανίζει το δικό μου μπάρες κάτω αριστερά. Μου κάνει τρομερή εντύπωση, ενώ είναι ίδιο μηχάνημα. Δεν αντέχω και τρίτη αντικατάσταση...😂

http://www.toshiba-aircon.gr/library/residential/pkvsg-e/εγχειρίδιο-χρήσης-ras-18-22-24pkvsg-e-ras-18-22-24pavsg-e/

Και εδώ στο manual τους λείπει το power sel..

 Άλλο κοντρόλ ή άλλο μηχάνημα;;;;;;

Και σε εμενα δεν υπαρχει αυτο το κουμπι (το 22000btu εχω). Δε ξερω που το βρηκε ο φιλος παντως στο manual δεν υπαρχει τετοια αναφορα. Στην Ελλαδα φαινεται να μην υπαρχει τετοια version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Απο χθες με τοποθετημενο το Toshiba Shorai 18 ....(επιτελους)

Η εγκαταταση εγινε οπως επρεπε ....2,5 μετρα σωληνα ,αντλια κενου ακομα και αντικραδασμικα (δεν χρειαζονταν πρακτικα )

το μηχανημα ειναι πραγματικα εξαιρετικο αφου το βασικο του προσον ειναι οτι μπορεις να το φερεις εκει που θελεις εσυ...

απο την ρυθμιση των περσιδων ....μεχρι το επιπεδο λειτουργιας του συμπιεστη ( 100%-75% -50%)

και παντα με την ελαχιστη δυνατη οχληση....αφου οταν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια  απλα κοιτας το led για να δεις οτι δουλευει (Fan auto 23db)

εννοειται οτι δεν τριζει κανενα πλαστικο  μερος....

απο το πρωι με εξωτερικη 15 c  και μηχανηματος στους 21 C ( και επιλογη 50% στον συμπιεστη)  εχει καταναλωση μεταξυ  180-250 W

εδω ενα video της εξωτερικης μοναδας....

https://streamable.com/2xrzo

η διαφορα απο το Νemesis ειναι εμφανης....(χωρις το nemesis να ειναι κακο)

Καλοδούλευτο. Πραγματικά αθόρυβο. Εξαιρετικό μηχάνημα. 

Σε πόσα τμ είναι και καίει τόσο λίγο?

5 ώρες πριν, guzel είπε

@liakjim έχεις μιλήσει με την αντιπροσωπεία ; Όσο είναι μεγαλύτερη η εξωτερική ανεβαίνει ο θόρυβος; 

Τους έστειλα email τα 2 video. 

Δεν είμαι σίγουρος αν πάει αναλογικά. 

Έχω δει 2 modes λειτουργίας, ένα mode κάτω από τους 6-7 που δεν ακούγεται τίποτα και ένα πάνω από εκεί που η μονάδα κάνει πολύ θόρυβο (από τον ανεμιστήρα όχι τον συμπιεστή) .

θα το μετρήσω πάντως σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες να δω τί κάνει .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...