Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι το General Electric GES-NX35. Ο σωλήνας είναι σίγουρα κάτω από 2 μέτρα μπορεί και 1,5 , δεν είμαι τώρα σπίτι να το μετρήσω. Μου είχαν πει όταν είχαν έρθει από την αντιπροσωπεία ότι θέλε 3 μέτρα, αλλά μόλις άκουσαν τον θόρυβο τον θεώρησαν μη φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Wizard270 είπε


Πριν 8 μήνες εγκατέστησα ένα 12άρι κλιματιστικό (δε θα πω μάρκα) με την εξωτερική μονάδα σε βάση τοίχου.
 

 

Επεξ/σία από guzel
Άκυρο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιό μοντέλο είναι ; Έχεις το εγχειρίδιο εγκατάστασης? Συνήθως υφίσταται ένα minimum όριο για την σωλήνα που είναι πάλι συνήθως τα 3 μέτρα.

Η κουλούρα που βλέπεις είναι για να πιάσει το μήκος, οπότε μπορεί μαζί με την κουλούρα να το φτάνει. Πρέπει να την μετρήσεις.  

Αλλά για 12άρι ίσως να είναι λιγότερο. Οπότε θα πρέπει να μας πεις το μοντέλο. Δεν υπάρχει πρόβλημα να πεις μάρκα/μοντέλο. 

Πάντως ο θόρυβος που μας έβαλες φαίνεται όντως κάτι το μη φυσιολογικό και αφού στο άλλαξαν την πρώτη φορά, λογικά θα στο ξανα αλλάξουν . 

Επίσης αν δεχτούν την αλλαγή, μπορείς πλέον να ζητήσεις να σου βάλουν κάποιο άλλο μοντέλο για να αποφύγεις μελλοντική ταλαιπωρία. 

Το μήκος του σωλήνα είναι περίπου 1,5 μέτρο. Μίλησα με την εταιρεία που μου το είχε εγκαταστήσει και είπαν ότι θα έρθουν να προσθέσουν 1,5 μέτρο ακόμα, αν και δε θεωρούν ότι θα λύσει το πρόβλημα και ότι αν και συνεχίζει ο θόρυβος και μετά, τότε να ζητήσω από την αντιπροσωπεία ξανά αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wizard270 είπε

Το μήκος του σωλήνα είναι περίπου 1,5 μέτρο. Μίλησα με την εταιρεία που μου το είχε εγκαταστήσει και είπαν ότι θα έρθουν να προσθέσουν 1,5 μέτρο ακόμα, αν και δε θεωρούν ότι θα λύσει το πρόβλημα και ότι αν και συνεχίζει ο θόρυβος και μετά, τότε να ζητήσω από την αντιπροσωπεία ξανά αλλαγή...

Μπορεί να είναι και η κοντή σωλήνα το πρόβλημα γιατί ανεβάζει μεγάλες πιέσεις και ίσως αυτό δημιουργεί τον θόρυβο / συντονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα το πρωί ήρθαν Τεχνικοι και αντικατεστησαν το προβληματικό Omnia με το Nemesis.... 

Συνολικά ήταν λίγο τσαπατσουληδες αφού κάνανε γρήγορα για να φύγουν... 

Άφησαν σοβαδες, καλώδια και κουτιά από το κλιματιστικό και έφυγαν....σα Λαγοί.... 

 

Αλλα...... 

Επειδή προφανώς είχαν οδηγίες από την Inventor τα βασικά τα εκαναν by the book

Αποστάσεις από τοίχους.... 

Αντλία κενου

3 μέτρα σωληνα

Αντικραδασμικα... 

Βέβαια Αυτοί έλεγαν ότι είναι υπερβολικές λεπτομέρειες.... Ολα αυτά... 

Και επειδη συνεργάζονται με Κωτσοβολο και βάζουν 7,8 κλιματιστικα την ημέρα θεωρώ όπως κατάλαβα ότι εν γένει δεν κάνουν τις εγκαταστάσεις.. με . Όλους τους κανόνες....

Αφού... Οπως είπαν είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά... 

Λίγο που το δούλεψα,η μειωση στον θόρυβο "ακούγεται" ... Αλλα και η απόδοση της εσωτερικής μονάδας επίσης φαίνεται ανώτερη.... 

 

IMG_20190208_112854-1843x870.jpg

IMG_20190208_134025-1632x3456.jpg

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, anergos13 είπε

Βέβαια Αυτοί έλεγαν ότι είναι υπερβολικές λεπτομέρειες.... Ολα αυτά... 

Και επειδη συνεργάζονται με Κωτσοβολο και βάζουν 7,8 κλιματιστικα την ημέρα θεωρώ όπως κατάλαβα ότι εν γένει δεν κάνουν τις εγκαταστάσεις.. με . Όλους τους κανόνες....

Αφού... Οπως είπαν είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά... 


Ήρθαν προετοιμασμένοι, αλλά έπρεπε να τους ζητήσεις  δήλωση εγκαταστάτη που προβλέπει ο νόμος (μαζί με την προβλεπόμενη πιστοποίηση που έχει 1-2 ανά εταιρεία) να τους στείλεις αδιάβαστους 😛

Κάθεται ο Ιάπωνας μηχανικός και σχεδιάζει ένα state-of-the-art μηχάνημα, για να το πάρει ο Έλληνας ψυκτικός και να του βγάλει τα μάτια.


Οπως έχω επανειλημένα πει, οι σκιτζήδες είναι η συντριπτική πλειοψηφία στον κλάδο με δυσάρεστες συνέπειες στην οικονομία και το περιβάλλον...

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπορεί να είναι και η κοντή σωλήνα το πρόβλημα γιατί ανεβάζει μεγάλες πιέσεις και ίσως αυτό δημιουργεί τον θόρυβο / συντονισμό.

Ήρθε η εταιρεία που το εγκατέστησε και το ανεβάσαμε τελικά στην ταράτσα, αφού είμαι τελευταίος όροφος. Έτσι, προστέθηκε και 1,5 μέτρο σωλήνας. Θα το δοκιμάσω λίγες μέρες και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anergos13 είπε

Σήμερα το πρωί ήρθαν Τεχνικοι και αντικατεστησαν το προβληματικό Omnia με το Nemesis.... 

Συνολικά ήταν λίγο τσαπατσουληδες αφού κάνανε γρήγορα για να φύγουν... 

Άφησαν σοβαδες, καλώδια και κουτιά από το κλιματιστικό και έφυγαν....σα Λαγοί.... 

Αλλα...... 

Επειδή προφανώς είχαν οδηγίες από την Inventor τα βασικά τα εκαναν by the book

Αποστάσεις από τοίχους.... 

Αντλία κενου

3 μέτρα σωληνα

Αντικραδασμικα... 

Βέβαια Αυτοί έλεγαν ότι είναι υπερβολικές λεπτομέρειες.... Ολα αυτά... 

Και επειδη συνεργάζονται με Κωτσοβολο και βάζουν 7,8 κλιματιστικα την ημέρα θεωρώ όπως κατάλαβα ότι εν γένει δεν κάνουν τις εγκαταστάσεις.. με . Όλους τους κανόνες....

Αφού... Οπως είπαν είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά... 

Λίγο που το δούλεψα,η μειωση στον θόρυβο "ακούγεται" ... Αλλα και η απόδοση της εσωτερικής μονάδας επίσης φαίνεται ανώτερη.... 

IMG_20190208_112854-1843x870.jpg

IMG_20190208_134025-1632x3456.jpg

Σκεψου εμενα ειναι 24 αρι και μου χουν βαλει σωληνα ουτε 1,5 μετρο..Εσενα θυμισε μου ποσα btu ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Wizard270 είπε

Ήρθε η εταιρεία που το εγκατέστησε και το ανεβάσαμε τελικά στην ταράτσα, αφού είμαι τελευταίος όροφος. Έτσι, προστέθηκε και 1,5 μέτρο σωλήνας. Θα το δοκιμάσω λίγες μέρες και θα ενημερώσω.

Τώρα λογικά θα είσαι οκ. Μόνο μη πάει πάνω από τα 10μέτρα υψομετρική και 15 η σωλήνα, καθώς και να επιβεβαιώσεις ότι σου έκαναν ελαιοπαγιδα στην περίπτωση που είναι πάνω από 5 μέτρα.

https://data2.manualslib.com/pdf7/144/14375/1437488-ge/gesnx25out.pdf?3b9aa2a45c01534ab937094cd4559f11&take=binary

7263f40da2ce3c2195dd7552b7f29d4a.png

Αν δεν βαριέσαι, κάνε μας και ένα μίνι review  για το κλιματιστικό, ανεξάρτητα του προβλήματος. 

Και αν έχεις και στοιχεία κατανάλωσης ακόμα καλύτερα με αναφορά σε τετραγωνικά χώρου, περιοχή κτλ 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τώρα λογικά θα είσαι οκ. Μόνο μη πάει πάνω από τα 10μέτρα υψομετρική και 15 η σωλήνα, καθώς και να επιβεβαιώσεις ότι σου έκαναν ελαιοπαγιδα στην περίπτωση που είναι πάνω από 5 μέτρα.

Αν δεν βαριέσαι, κάνε μας και ένα μίνι review  για το κλιματιστικό, ανεξάρτητα του προβλήματος. 

Και αν έχεις και στοιχεία κατανάλωσης ακόμα καλύτερα με αναφορά σε τετραγωνικά χώρου, περιοχή κτλ 

Η υψομετρική διαφορά είναι 1,5 μέτρο. Αποφύγετε το συγκεκριμένο μοντέλο (τα φτιάχνει η Haier πια, καμία σχέση με τα γνωστά General Electric). Ο θόρυβος συνεχίζεται, απλά δεν τον ακούω τώρα στο σπίτι. Θα μου πεις "τι σε νοιάζει τώρα". Με νοιάζει γιατί δεν ξέρω τι θα πουν οι γείτονες και γιατί δεν ξέρω αν αυτό θα επιφέρει φθορά στο κλιματιστικό. Τι δικαιολογία τώρα να πω στην αντιπροσωπεία; Το ανέβασα στην ταράτσα και θορυβεί, αλλά δεν το ακούω; 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Η υψομετρική διαφορά είναι 1,5 μέτρο. Αποφύγετε το συγκεκριμένο μοντέλο (τα φτιάχνει η Haier πια, καμία σχέση με τα γνωστά General Electric). Ο θόρυβος συνεχίζεται, απλά δεν τον ακούω τώρα στο σπίτι. Θα μου πεις "τι σε νοιάζει τώρα". Με νοιάζει γιατί δεν ξέρω τι θα πουν οι γείτονες και γιατί δεν ξέρω αν αυτό θα επιφέρει φθορά στο κλιματιστικό. Τι δικαιολογία τώρα να πω στην αντιπροσωπεία; Το ανέβασα στην ταράτσα και θορυβεί, αλλά δεν το ακούω; 🙄

Ότι παραπονέθηκαν οι γείτονες.. φαντάσου καλοκαίρι που θα έχουν ανοιχτά τα παράθυρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ότι παραπονέθηκαν οι γείτονες.. φαντάσου καλοκαίρι που θα έχουν ανοιχτά τα παράθυρα. 

Ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, liakjim είπε

6 βαθμοί έξω, 22 ρύθμιση, στον χώρο τώρα 21.4 , γύρω στα 400 watts.

Η εξωτερική μονάδα ακούγεται έτσι

Με τετοια συμπεριφορα και σε αγχωνει που κανει συχνα αποψυξη;; Τη βδομαδα δινει χιονια λεει (αν πεσουν μεσα..) οποτε θα δοκιμαστουν αλλη μια φορα!χαχα

Για θυμισε μου ποσα τ.μ.; παντως πρεπει να χεις πολυ καλη μονωση στο σπιτι!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, energy52 είπε

Με τετοια συμπεριφορα και σε αγχωνει που κανει συχνα αποψυξη;; Τη βδομαδα δινει χιονια λεει (αν πεσουν μεσα..) οποτε θα δοκιμαστουν αλλη μια φορα!χαχα

Για θυμισε μου ποσα τ.μ.; παντως πρεπει να χεις πολυ καλη μονωση στο σπιτι!

60τμ ενιαίος σαλονοτραπερια και κουζίνα.

Μονωσεις όχι κάτι σπουδαίο ( 3αρι dow σε 2πλο τούβλο και αλουμίνια με διπλό τζάμι χωρίς θερμοδιακοπη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...