Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, energy52 είπε

τ.μ. συνολο σπιτιου 85 αλλα εκει που ναι το a/c σαλοκουζινα+διαδρομος 50-55..εχω 2 θερμομετρα στα δυο ακρα του σαλονιου,το ενα εδειχνε 22,5, το αλλο 22,3..εχω κρεμασει κι ενα πανω διπλα ακριβως εκει που χει τον αισθητηρα κι εδειχνε 23,5..

Για να μην παρεξηγηθω..θεωρω υψηλη την παραπανω καταναλωση, με δεδομενο τις ευνοικες θερμοκρασιες γενικα που χει τις τελευταιες μερες..Στις παγωνιες επαιζε 1300-1400 κι ηταν απολυτα φυσιολογικο για να συντηρησει το χωρο στους 21-22 κατι που το χουμε ξανασυζητησει!

Δηλαδη ζηταω 21,κι ανεβαζει τη θερμοκρασια 1,5 βαθμο παραπανω,χωρις να πεφτει το ινβερτερ στη χαμηλοτερη σκαλα..

Ναι είναι περίεργο. Αφού ζητάς 21 και το πιάνει, γιατί πάει παραπάνω? Γιατί δεν κόβει να συντηρήσει? Θέλει όντως το σπίτι 1200W για να συντηρηθεί? Δεν αποκλείεται κιόλας αν έχεις απώλειες γιατί τα 85τμ και ενιαίος 55 δεν είναι και λίγο. Πολλά ερωτηματικά. Ίσως να έστελνες όλα αυτά τα δεδομένα με ένα email στην Invector. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Όπως εχω αναφέρει και παλαιότερα με το toyotomi,το κατά πόσο συχνά θα κλείνει η θα ανοίγει ένα μηχάνημα δεν σε ξεπουλάει στην ΔΕΗ αυτό που σε ξεπουλάει ή όχι είναι οι συντελεστές απόδοσης και οι καμπύλες τους . Το αν κλείνει ή όχι ένα μηχάνημα είναι τελευταίας σημασίας στην κατανάλωση ενέργειας . Είναι το λιγότερο υπερβολή ότι θα φουσκώσει το λογαριασμό στη ΔΕΗ αν θα ανοιγοκλείνει. Διαφορά αισθητή θα φανεί αν μιλάγαμε για ένα μηχάνημα που δουλεύει 24/7 (π.χ σε ενα server room).

Οταν ενα κλιματιστικο inverter δεν λειτουργει ως inverter γιατι να δει καποιος τις καμπυλες και γιατι να τις λαβει υπ οψη του? Εξ ορισμου η τεχνολογια ivnerter εχει χαμηλη καταναλωση και με βαση αυτη τη τεχνολογια πετυχαινουν τους συντελεστες... αν δε λειτουργει ως inverter δεν μπορει να πιασει τους συντελεστες που ισχυριζεται... Η αυξηση της θερμοκρασιας κατα εναν βαθμο απο 20 σε 21 δεν εχει καμια σχεση ως προς τη καταναλωση απο 21 σε 22.. Ενα κλιματιστικο που δε λειτουργει ως invertrer εχει αλλα ευρη λειτουργιας και καταναλωνει πολλαπλα περισσοτερη ενεργεια (ισχυριζονται ως και 30%).

39 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον κάποιος. να είχε το Shorai σε 24αρι.....

Ποσο θα κατέβαινε η κατανάλωση?

Όταν στο 18αρι φτάνει περίπου στα 200w 

εχω το 22αρι αλλα δεν εχω μετρητη ενεργειας... αν παρω θα σε ενημερωσω γιατι βλεπω οτι το ψαχνεις. Παντως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, Το 24αρι παντως εχει χειροτερους συντελεστες απο το 22αρι. Καλο ειναι αν το ψανχεις να δεις τι ειναι διαμορφωση παλμου και συχνοτητας και γιατι καποια δε μπορουν να ριξουν τις στροφες. Δεν ειναι ολα τα κλιματιστικα ιδια, εχουν μεγαλες διαφορες στη λειτουργια τους και δεν ειναι μονο ενας δυο συτνελεστες. Προσωπικα θεωρω καποια μοντελα της mitsubishi και της gree ανωτερα σε καποιες τεχνολογιες που θεωρω αιχμης Και η hitachi (τα μοντελα που φαιρνει η ABB και οχι αυτα που υπαρχουν στα μαγαζια ειναι πολυ καλα). Τα φασον ειναι αλλη κατηγορια και ειναι προφανως κατωτερα.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Οταν ενα κλιματιστικο inverter δεν λειτουργει ως inverter γιατι να δει καποιος τις καμπυλες και γιατι να τις λαβει υπ οψη του? Εξ ορισμου η τεχνολογια ivnerter εχει χαμηλη καταναλωση και με βαση αυτη τη τεχνολογια πετυχαινουν τους συντελεστες... αν δε λειτουργει ως inverter δεν μπορει να πιασει τους συντελεστες που ισχυριζεται... Η αυξηση της θερμοκρασιας κατα εναν βαθμο απο 20 σε 21 δεν εχει καμια σχεση ως προς τη καταναλωση απο 21 σε 22.. Ενα κλιματιστικο που δε λειτουργει ως invertrer εχει αλλα ευρη λειτουργιας και καταναλωνει πολλαπλα περισσοτερη ενεργεια (ισχυριζονται ως και 30%).

εχω το 22αρι αλλα δεν εχω μετρητη ενεργειας... αν παρω θα σε ενημερωσω γιατι βλεπω οτι το ψαχνεις. Παντως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, Το 24αρι παντως εχει χειροτερους συντελεστες απο το 22αρι. Καλο ειναι αν το ψανχεις να δεις τι ειναι διαμορφωση παλμου και συχνοτητας και γιατι καποια δε μπορουν να ριξουν τις στροφες. Δεν ειναι ολα τα κλιματιστικα ιδια, εχουν μεγαλες διαφορες στη λειτουργια τους και δεν ειναι μονο ενας δυο συτνελεστες. Προσωπικα θεωρω καποια μοντελα της mitsubishi και της gree ανωτερα σε καποιες τεχνολογιες που θεωρω αιχμης Και η hitachi (τα μοντελα που φαιρνει η ABB και οχι αυτα που υπαρχουν στα μαγαζια ειναι πολυ καλα). Τα φασον ειναι αλλη κατηγορια και ειναι προφανως κατωτερα.

Εχω πάρει το 18αρι και αναμένω τοποθετηση από μέρα σε μέρα....

Το ερώτημα που έθεσα έχει ενδιαφέρον έστω και για το 22αρι για να δούμε λίγο την εν γένει συμπεριφορά του (σε σχέση και με τα 24αρια που συζητάμε)......αφού στο 18αρι με βάση τα λεγόμενα και τις μετρήσεις του φίλου @guzel  οι κατανάλωσεις του είναι υποδειγματικες ....

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, energy52 είπε

20190206-193433.jpg

Έλα το βρήκα https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/LIFE PRO/L4V_18%2B24_ServiceManual.pdf

Screenshot-1.png.018137f09c70a4a9c41f3a8ea6f85b28.png

 

Άρα έχεις standard connection pipe length τα 5 μέτρα.

Οπότε από εδώ

Screenshot-2.png.10fe6e26225d33f4f9ef69cf9bf2170a.png

Βλέπουμε ότι σύμφωνα με το εγχειρίδιο δεν έχει περιορισμό ως προς τη μικρή σωλήνα.

 

Αλλά έχει αποστάσεις για έξω και μέσα μονάδα. Τις καλύπτεις? 

Screenshot-3.png.d9992f5da1249fb9ae97d0d725c4fa43.png

Screenshot-4.png.bf2f203728b9de1f743aea6321f6206b.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω αλλα που το λεει δεν το βλεπω..με λλα λογια βλεπεις πως δεν υπαρχει min μηκος χαλκοσωληνα..πριν που τη μετρησα ειναι περιπου 1,10-1,20μ..Τοτε γιατι ειπαν απ την εταιρεια πως θελει 3 μετρα;να καναν λαθος; κατσε θα προσπαθησω να τους παρω κι εγω!

Παντως ο τεχνικος ηταν απολυτος πως στα 24αρια δεν βαζουμε ποτε μικροτερο μηκος απο 2 μετρα!!

 

27 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ευχαριστω αλλα που το λεει δεν το βλεπω..με λλα λογια βλεπεις πως δεν υπαρχει min μηκος χαλκοσωληνα..πριν που τη μετρησα ειναι περιπου 1,10-1,20μ..Τοτε γιατι ειπαν απ την εταιρεια πως θελει 3 μετρα;να καναν λαθος; κατσε θα προσπαθησω να τους παρω κι εγω!

Παντως ο τεχνικος ηταν απολυτος πως στα 24αρια δεν βαζουμε ποτε μικροτερο μηκος απο 2 μετρα!!

Μολις μιλησα με inventor..2.5 μετρα min..και να κοιταξω την εγκατασταση και ξαναμιλαμε!

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Ευχαριστω αλλα που το λεει δεν το βλεπω..με λλα λογια βλεπεις πως δεν υπαρχει min μηκος χαλκοσωληνα..πριν που τη μετρησα ειναι περιπου 1,10-1,20μ..Τοτε γιατι ειπαν απ την εταιρεια πως θελει 3 μετρα;να καναν λαθος; κατσε θα προσπαθησω να τους παρω κι εγω!

Παντως ο τεχνικος ηταν απολυτος πως στα 24αρια δεν βαζουμε ποτε μικροτερο μηκος απο 2 μετρα!!

Μολις μιλησα με inventor..2.5 μετρα min..και να κοιταξω την εγκατασταση και ξαναμιλαμε!

Στο πινακακι , 3η σειρά από το τέλος, λέει 5.

Άρα στον κανόνα μετά, ισχύει το κανένας περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο πινακακι , 3η σειρά από το τέλος, λέει 5.

Άρα στον κανόνα μετά, ισχύει το κανένας περιορισμός.

Ναι τωρα το ειδα! οπως και να χει θα κανω προσθετη εργασια το πηρα αποφαση να παει στα 2,5 μετρα και κενο κανονικα! Αναρωτιεμαι τι τιμη θα μου πει γι αυτο.. Dare devil αν θες πες μας τη γνωμη σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Ναι τωρα το ειδα! οπως και να χει θα κανω προσθετη εργασια το πηρα αποφαση να παει στα 2,5 μετρα και κενο κανονικα! Αναρωτιεμαι τι τιμη θα μου πει γι αυτο.. Dare devil αν θες πες μας τη γνωμη σου!!

Το να τον κυνηγήσεις να στο κάνει δωρεάν μέσω της Inventor δεν παίζει? Δεν είναι συμβεβλημένος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι τωρα το ειδα! οπως και να χει θα κανω προσθετη εργασια το πηρα αποφαση να παει στα 2,5 μετρα και κενο κανονικα! Αναρωτιεμαι τι τιμη θα μου πει γι αυτο.. Dare devil αν θες πες μας τη γνωμη σου!!


Στο πίνακα με τα specs του κλιματιστικού αναφέρει "connection pipe length"  5 m . Οι προδιαγραφές ενός κλιματιστικού σε όλες τις εταιρείες βγαίνουν με 5 μέτρα σωληνώσεων στις εργαστηριακές δοκιμές. 
Ενώ στην παράγραφο αναφέρει standard length of connection pipe.  Δεν ξέρω τι θέλουν να πουν με το standard . Ενδεχομένως μπορεί να αναφέρεται σε μοντέλα με έτοιμες σωληνώσεις απο το εργοστάσιο και πιθανόν οι εξωτερικές μονάδες να είναι διαφορετικά εργοστασιακά προγεμισμένες με φρέον (σε ποσότητα). Σε κάποιες χώρες του εξωτερικού τα κλιματιστικά δίνονται με μεγαλύτερα μήκη σωληνώσεων απο αυτά τα μήκη που υπάρχουν στην εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού όταν το αγοράζουμε . 

Υπάρχουν πάντα ελάχιστα μήκη σωληνώσεων στα κλιματιστικά, έτσι τουλάχιστον γνωρίζω. Αυτό που σου παν απο την εταιρεία , αυτό θα λάμβανα υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε


Στο πίνακα με τα specs του κλιματιστικού αναφέρει "connection pipe length"  5 m . Οι προδιαγραφές ενός κλιματιστικού σε όλες τις εταιρείες βγαίνουν με 5 μέτρα σωληνώσεων στις εργαστηριακές δοκιμές. 
Ενώ στην παράγραφο αναφέρει standard length of connection pipe.  Δεν ξέρω τι θέλουν να πουν με το standard . Ενδεχομένως μπορεί να αναφέρεται σε μοντέλα με έτοιμες σωληνώσεις απο το εργοστάσιο και πιθανόν οι εξωτερικές μονάδες να είναι διαφορετικά εργοστασιακά προγεμισμένες με φρέον (σε ποσότητα). Σε κάποιες χώρες του εξωτερικού τα κλιματιστικά δίνονται με μεγαλύτερα μήκη σωληνώσεων απο αυτά τα μήκη που υπάρχουν στην εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού όταν το αγοράζουμε . 

Υπάρχουν πάντα ελάχιστα μήκη σωληνώσεων στα κλιματιστικά, έτσι τουλάχιστον γνωρίζω. Αυτό που σου παν απο την εταιρεία , αυτό θα λάμβανα υπόψιν.

Ναι! Μου το ανεφερε αυτο με τις χωρες εξωτερικου και Ελλαδα κι οτι ισχυει αυτο min 2.5 μετρα αλλα δεν συγκρατησα λεπτομερειες..

H εξ.μοναδα ειναι λιγο κολλημενη στον τοιχο σε σχεση με τα 30cm min που δινει το manual αλλα ο τεχνικος μου πε πως δεν εχει θεμα εκει παιρνει αερα.

20190208-093143.jpg

20190208-093204.jpg

Dare devil σ ευχαριστω για την απαντηση!!

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ναι! Μου το ανεφερε αυτο με τις χωρες εξωτερικου και Ελλαδα κι οτι ισχυει αυτο min 2.5 μετρα αλλα δεν συγκρατησα λεπτομερειες..

H εξ.μοναδα ειναι λιγο κολλημενη στον τοιχο σε σχεση με τα 30cm min που δινει το manual αλλα ο τεχνικος μου πε πως δεν εχει θεμα εκει παιρνει αερα.

20190208-093143.jpg

20190208-093204.jpg

Dare devil σ ευχαριστω για την απαντηση!!

Τι είναι αυτό στη δεξιά μεριά? Μετράει την κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!
Πριν 8 μήνες εγκατέστησα ένα 12άρι κλιματιστικό (δε θα πω μάρκα) με την εξωτερική μονάδα σε βάση τοίχου.
Το περασμένο καλοκαίρι στην ψύξη δούλευε καλά (αν και με λίγο παραπάνω θόρυβο εξωτερικής μονάδα σε σχέση με τα γούστα μου).
Επίσης, ξεκίνησε να δουλεύει καλά και στη θέρμανση αυτό το χειμώνα από το Νοέμβριο.
Όμως τέλη Ιανουαρίου όταν έπεφταν λίγο οι στροφές του συμπιεστή γιατί έφτανε κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία (έτσι υποθέτω) άρχισε η εξωτερική μονάδα να κάνει τον εξής απίστευτο θόρυβο: https://instaud.io/3haJ
Όταν ανέβαζε στροφές μετά από ώρα, ο θόρυβος αυτός έφευγε. Επειδή όμως δεν μπορούσα να το λειτουργήσω έτσι γιατί νόμιζα ότι θα πέσει το σαλόνι, φώναξα τεχνικό αντιπροσωπείας, το είδε και χθες μου αντικατέστησαν την εξωτερική μονάδα.
Κι ενώ νόμιζα ότι δουλεύει καλά, το βράδυ ακούστηκε πάλι αυτό όταν έπεσαν λίγο οι στροφές: https://instaud.io/3haK
Πώς είναι δυνατόν και οι 2 εξωτερικές μονάδες; Είμαι τόσο άτυχος με σκάρτο μοντέλο ή υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση; Ο σωλήνας είναι κάτω από 2 μέτρα, κάνει ένα μικρό κουλούριασμα πριν φτάσει στη μονάδα που είναι σε τοίχο με βάση και έχει και λαστιχάκια ανάμεσα στη μονάδα και στη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Γεια σας!
Πριν 8 μήνες εγκατέστησα ένα 12άρι κλιματιστικό (δε θα πω μάρκα) με την εξωτερική μονάδα σε βάση τοίχου.
Το περασμένο καλοκαίρι στην ψύξη δούλευε καλά (αν και με λίγο παραπάνω θόρυβο εξωτερικής μονάδα σε σχέση με τα γούστα μου).
Επίσης, ξεκίνησε να δουλεύει καλά και στη θέρμανση αυτό το χειμώνα από το Νοέμβριο.
Όμως τέλη Ιανουαρίου όταν έπεφταν λίγο οι στροφές του συμπιεστή γιατί έφτανε κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία (έτσι υποθέτω) άρχισε η εξωτερική μονάδα να κάνει τον εξής απίστευτο θόρυβο: https://instaud.io/3haJ
Όταν ανέβαζε στροφές μετά από ώρα, ο θόρυβος αυτός έφευγε. Επειδή όμως δεν μπορούσα να το λειτουργήσω έτσι γιατί νόμιζα ότι θα πέσει το σαλόνι, φώναξα τεχνικό αντιπροσωπείας, το είδε και χθες μου αντικατέστησαν την εξωτερική μονάδα.
Κι ενώ νόμιζα ότι δουλεύει καλά, το βράδυ ακούστηκε πάλι αυτό όταν έπεσαν λίγο οι στροφές: https://instaud.io/3haK
Πώς είναι δυνατόν και οι 2 εξωτερικές μονάδες; Είμαι τόσο άτυχος με σκάρτο μοντέλο ή υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση; Ο σωλήνας είναι κάτω από 2 μέτρα, κάνει ένα μικρό κουλούριασμα πριν φτάσει στη μονάδα που είναι σε τοίχο με βάση και έχει και λαστιχάκια ανάμεσα στη μονάδα και στη βάση.

Ποιό μοντέλο είναι ; Έχεις το εγχειρίδιο εγκατάστασης? Συνήθως υφίσταται ένα minimum όριο για την σωλήνα που είναι πάλι συνήθως τα 3 μέτρα.

Η κουλούρα που βλέπεις είναι για να πιάσει το μήκος, οπότε μπορεί μαζί με την κουλούρα να το φτάνει. Πρέπει να την μετρήσεις.  

Αλλά για 12άρι ίσως να είναι λιγότερο. Οπότε θα πρέπει να μας πεις το μοντέλο. Δεν υπάρχει πρόβλημα να πεις μάρκα/μοντέλο. 

Πάντως ο θόρυβος που μας έβαλες φαίνεται όντως κάτι το μη φυσιολογικό και αφού στο άλλαξαν την πρώτη φορά, λογικά θα στο ξανα αλλάξουν . 

Επίσης αν δεχτούν την αλλαγή, μπορείς πλέον να ζητήσεις να σου βάλουν κάποιο άλλο μοντέλο για να αποφύγεις μελλοντική ταλαιπωρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...