Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Παντως το manual που εβαλες λεει και για μεγαλυτερη απόδοση, και μικρότερη κατανάλωση... Εχει ξαναγίνει η συζήτηση εδω πριν 5-6 μήνες και κάποιος φίλος εδω, μας εξήγησε και τη διαφορά του twin rotary της toshiba σε σχέση με της gree, ... της gree είναι ανώτερη τεχνολογία μιας και κάνει δεύτερη βαθμίδα συμίεςσης.

Το gree Amber που είναι αυτό που λες, έχει 2βαθμιο συμπιεστη, δλδ χαμηλή συμπίεση και είσοδο σε υψηλής.

Τα twin ring rotary είναι μια βαθμίδας , με 2 μικρούς αντί για έναν μεγάλο.

Τουλάχιστον αυτά έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το gree Amber που είναι αυτό που λες, έχει 2βαθμιο συμπιεστη, δλδ χαμηλή συμπίεση και είσοδο σε υψηλής.

Τα twin ring rotary είναι μια βαθμίδας , με 2 μικρούς αντί για έναν μεγάλο.

Τουλάχιστον αυτά έχω καταλάβει.

Και γω κατι τετοιο καταλαβα... παντως στον αξονα και των δυο υπαρχουν δυο δακτύλιοι , δηλαδη και τα δύο εχουν τη τεχνολογια twin rotary ομως το gree  εχει δυο θαλαμους συμπίεσης... νομιζω ότι το amber ειναι το οικονομικό τους μοντέλο και έχουν και αλλο πιο ακριβό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σ ευχαριστω! ναι το χω το manual, δεν βρισκω αυτο το 7,5ή 8 πουθενα,αλλα για να μας ειπαν απ την εταιρεια πως θελει 3 μετρα δε θα ναι ετσι;

ο τεχνικος μου πε κιολας πως ¨κι εγω δε θα βαζα 3 μετρα σωληνα,αλλα κατω απο 2 με τιποτα.."

Φιλε μου του το πα για το fujitsu πως πεφτει στα 300w και δεν το πιστευε φαντασου,μετα μου λεει εχω fujitsu δεν το χω μετρησει θα το κανω κ θα σου πω!!

Κι ομως δεν ειναι σαν το toyotomi του guzel γιατι το δικο μου πιανει θερμοκρασια και πεφτει στα 940 w για περιπου 30-45 λεπτα αλλα δεν μπορει να το κρατησει εκει,παντα το παει παραπανω 1200-1300 και μετα κλεινει που απλα αυτο δεν στεκει..Εννοειται πως αν δεν βρεθει λυση το κλιματιστικο θα αλλαχτει μου το πε κι ο ιδιος αλλα να περιμενουμε να το ψαξουμε πρωτα..αναγκαστικα ομως δε θα πρεπει πρωτα να γινει προβλκεπομενη εγκατασταση; κι η ταλαιπωρια η δικια μου να ασχολουμαι με ενα κλιματιστικο ελεος δηλαδη..

Να απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω. Διαφορετικά το μηχάνημα θα το πληρώσεις x2 στην ΔΕΗ πολύ σύντομα... Το μηχάνημα που έχεις είναι on/off.Υποθετω συνεχίζεις να το δουλεύεις με iFeel αλλιώς κλείνει. Δεν  είναι Inverter! Inverter της πλάκας με ελάχιστο όριο συγκεκριμένης ισχυς.... όπως ακριβώς το toyotomi izuru! Σαβουροinverter!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Παντως το manual που εβαλες λεει και για μεγαλυτερη απόδοση, και μικρότερη κατανάλωση... Εχει ξαναγίνει η συζήτηση εδω πριν 5-6 μήνες και κάποιος φίλος εδω, μας εξήγησε και τη διαφορά του twin rotary της toshiba σε σχέση με της gree, ... της gree είναι ανώτερη τεχνολογία μιας και κάνει δεύτερη βαθμίδα συμίεςσης.

Όντως λέει και απόδοση, αλλά το μέχρι 17% δεν εξηγεί το 1/3 στα watts που βλέπουμε. Κάτι άλλο είναι.

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

20190206-193433.jpg

Ναι δεν λέει. Άρα τηλέφωνο στην ινβερτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, guzel είπε

Να απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω. Διαφορετικά το μηχάνημα θα το πληρώσεις x2 στην ΔΕΗ πολύ σύντομα... Το μηχάνημα που έχεις είναι on/off.Υποθετω συνεχίζεις να το δουλεύεις με iFeel αλλιώς κλείνει. Δεν  είναι Inverter! Inverter της πλάκας με ελάχιστο όριο συγκεκριμένης ισχυς.... όπως ακριβώς το toyotomi izuru! Σαβουροinverter!

Ναι φιλε μου μαζι σου ειμαι,αλλα θα πρεπει να αποκλεισω μια κακη εγκατασταση και μετα να προχωρησω δε νομιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Ναι φιλε μου μαζι σου ειμαι,αλλα θα πρεπει να αποκλεισω μια κακη εγκατασταση και μετα να προχωρησω δε νομιζεις;

Ναι συμφωνώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Να απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω. Διαφορετικά το μηχάνημα θα το πληρώσεις x2 στην ΔΕΗ πολύ σύντομα... Το μηχάνημα που έχεις είναι on/off.Υποθετω συνεχίζεις να το δουλεύεις με iFeel αλλιώς κλείνει. Δεν  είναι Inverter! Inverter της πλάκας με ελάχιστο όριο συγκεκριμένης ισχυς.... όπως ακριβώς το toyotomi izuru! Σαβουροinverter!

Όπως εχω αναφέρει και παλαιότερα με το toyotomi,το κατά πόσο συχνά θα κλείνει η θα ανοίγει ένα μηχάνημα δεν σε ξεπουλάει στην ΔΕΗ αυτό που σε ξεπουλάει ή όχι είναι οι συντελεστές απόδοσης και οι καμπύλες τους . Το αν κλείνει ή όχι ένα μηχάνημα είναι τελευταίας σημασίας στην κατανάλωση ενέργειας . Είναι το λιγότερο υπερβολή ότι θα φουσκώσει το λογαριασμό στη ΔΕΗ αν θα ανοιγοκλείνει. Διαφορά αισθητή θα φανεί αν μιλάγαμε για ένα μηχάνημα που δουλεύει 24/7 (π.χ σε ενα server room).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όπως εχω αναφέρει και παλαιότερα με το toyotomi,το κατά πόσο συχνά θα κλείνει η θα ανοίγει ένα μηχάνημα δεν σε ξεπουλάει στην ΔΕΗ αυτό που σε ξεπουλάει ή όχι είναι οι συντελεστές απόδοσης και οι καμπύλες τους . Το αν κλείνει ή όχι ένα μηχάνημα είναι τελευταίας σημασίας στην κατανάλωση ενέργειας . Είναι το λιγότερο υπερβολή ότι θα φουσκώσει το λογαριασμό στη ΔΕΗ αν θα ανοιγοκλείνει. Διαφορά αισθητή θα φανεί αν μιλάγαμε για ένα μηχάνημα που δουλεύει 24/7 (π.χ σε ενα server room).

Το δουλεύει με iFeel και δεν κλείνει ποτέ, έχοντας πάντα κατανάλωση 1300-1400watts..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το gree Amber που είναι αυτό που λες, έχει 2βαθμιο συμπιεστη, δλδ χαμηλή συμπίεση και είσοδο σε υψηλής.

Τα twin ring rotary είναι μια βαθμίδας , με 2 μικρούς αντί για έναν μεγάλο.

Τουλάχιστον αυτά έχω καταλάβει.

υπάρχουν οι twin rotary  , υπάρχουν και οι 2 stage (2 βαθμίδων) όπου είναι twin rotary . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όπως εχω αναφέρει και παλαιότερα με το toyotomi,το κατά πόσο συχνά θα κλείνει η θα ανοίγει ένα μηχάνημα δεν σε ξεπουλάει στην ΔΕΗ αυτό που σε ξεπουλάει ή όχι είναι οι συντελεστές απόδοσης και οι καμπύλες τους . Το αν κλείνει ή όχι ένα μηχάνημα είναι τελευταίας σημασίας στην κατανάλωση ενέργειας . Είναι το λιγότερο υπερβολή ότι θα φουσκώσει το λογαριασμό στη ΔΕΗ αν θα ανοιγοκλείνει. Διαφορά αισθητή θα φανεί αν μιλάγαμε για ένα μηχάνημα που δουλεύει 24/7 (π.χ σε ενα server room).

Ακριβώς.

Πάντως ξαναδιάβασα πιο προσεχτικά το paper που ανέβασα και ίσως τελικά μας δίνει την απάντηση.

Ενώ τα twin ring μπορούν να κατέβουν στις 12στροφές το δευτερόλεπτο χωρίς πρόβλημα, τα single πάνε μέχρι 30. Πιο κάτω έχουν πολλούς κραδασμούς (λογικό).

Βάλτε τώρα στην εξίσωση και το toyotomi είναι μεγάλο σε μέγεθος και άρα έχει μεγάλο συμπιεστη, ίσως είναι προγραμματισμενο να μην κατεβαίνει πολύ σε στροφές για αποφυγή μεγάλων κραδασμών και συνεπώς κατώφλι στα watts. Δεν είναι τυχαίο που η Toshiba βάζει twin ring από το 18αρι και πάνω.

Ίσως σιγά σιγά φτάνουμε στην εξήγηση ότι δλδ τα μεγάλα κλασικής αρχιτεκτονικής κλιματιστικά, δεν πάνε πολύ χαμηλά λόγω αποφυγής κραδασμών κάτι που τα twin ring rotary δεν προβληματίζονται.

Τι λέτε;

11 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

υπάρχουν οι twin rotary  , υπάρχουν και οι 2 stage (2 βαθμίδων) όπου είναι twin rotary . 

Ωραία Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το διαβάζω δικαιολογεί την συμπεριφορά του θορύβου (που σου είχα στείλει σε μύνημα) ,στην ψύξη το βραδυ (οταν είχε χαμηλή σχετικά εξωτερική θερμοκρασία) και δούλευε συντήρηση.. όπου πράγματικα το μηχάνημα χοροπηδούσε από τις δονησεις... Πιθανόν στην θέρμανση να έχουν κάποιο επιπλέον περιορισμό και για αυτό να μην το έχω προσέξει..Αλλά να έχει υψηλή ελαχιστη στιγμιαια κατανάλωση..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αποψε, μιας και μου αλλαξαν αισθητηρα στην εσωτερικη μοναδα δεν το δουλευω με ifeel ετσι για να δω πως παει..απ το απογευμα ανοικτο δεν εχει σταματησει,αυτη τη στιγμη εχω με επιθυμητη 21,θερμοκρασια στο χωρο 22,4 και καταναλωση 1160-1200w για αρκετη ωρα..καποια στιγμη νωριτερα οταν επιανε την επιθυμητη θερμοκρασια το inverter κατεβηκε μια σκαλα πιο κατω στα 900w..εμεινε εκει για μιση ωρα περιπου και μετα ανεβηκε 1400w, πολλα σκαμπανεβασματα μεταξυ 1100-1400 και τωρα μενει εκει 1160-1200..Το βρισκετε φυσιολογικο;

Το αλλο περιεργο ειναι πως πατωντας το πληκτρο temp στο κοντρολ διαβαζει θερμοκρασια χωρου 21!!Ενω με ενα αλλο δικο μου θερμομετρο που το χω κρεμασει  δειχνει 23,5..

Με βαση τα παραπανω δεδομενα, και με εξ.θερμοκρασια 9 βαθμους θα πρεπε να δουλευει οχι πανω απο 800-900w τι λετε;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, energy52 είπε

αποψε, μιας και μου αλλαξαν αισθητηρα στην εσωτερικη μοναδα δεν το δουλευω με ifeel ετσι για να δω πως παει..απ το απογευμα ανοικτο δεν εχει σταματησει,αυτη τη στιγμη εχω με επιθυμητη 21,θερμοκρασια στο χωρο 22,4 και καταναλωση 1160-1200w για αρκετη ωρα..καποια στιγμη νωριτερα οταν επιανε την επιθυμητη θερμοκρασια το inverter κατεβηκε μια σκαλα πιο κατω στα 900w..εμεινε εκει για μιση ωρα περιπου και μετα ανεβηκε 1400w, πολλα σκαμπανεβασματα μεταξυ 1100-1400 και τωρα μενει εκει 1160-1200..Το βρισκετε φυσιολογικο;

Το αλλο περιεργο ειναι πως πατωντας το πληκτρο temp στο κοντρολ διαβαζει θερμοκρασια χωρου 21!!Ενω με ενα αλλο δικο μου θερμομετρο που το χω κρεμασει  δειχνει 23,5..

Με βαση τα παραπανω δεδομενα, και με εξ.θερμοκρασια 9 βαθμους θα πρεπε να δουλευει οχι πανω απο 800-900w τι λετε;

Θύμισέ μου τμ. Επίσης πως και που μετράς θερμοκρασία. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θύμισέ μου τμ. Επίσης πως και που μετράς θερμοκρασία. 

τ.μ. συνολο σπιτιου 85 αλλα εκει που ναι το a/c σαλοκουζινα+διαδρομος 50-55..εχω 2 θερμομετρα στα δυο ακρα του σαλονιου,το ενα εδειχνε 22,5, το αλλο 22,3..εχω κρεμασει κι ενα πανω διπλα ακριβως εκει που χει τον αισθητηρα κι εδειχνε 23,5..

Για να μην παρεξηγηθω..θεωρω υψηλη την παραπανω καταναλωση, με δεδομενο τις ευνοικες θερμοκρασιες γενικα που χει τις τελευταιες μερες..Στις παγωνιες επαιζε 1300-1400 κι ηταν απολυτα φυσιολογικο για να συντηρησει το χωρο στους 21-22 κατι που το χουμε ξανασυζητησει!

Δηλαδη ζηταω 21,κι ανεβαζει τη θερμοκρασια 1,5 βαθμο παραπανω,χωρις να πεφτει το ινβερτερ στη χαμηλοτερη σκαλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...