Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, liakjim είπε

@guzel Ελπίζω να έχεις όντως μούφα μικρόφωνο, αλλιώς με βλέπω να αφαιρώ ένα ακόμα αστέρι από το Fujitsu.....😛

Το δικό μου κάνει σαν ελικόπτερο σε σχέση με το δικό σου. Το Fujitsu χρησιμοποιεί πολύ περισσότερες στροφές στον ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να ακούω ροή αέρα και ποτέ τον συμπιεστή. Μόνο υπό συνθήκες , που ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει (υποπτεύομαι ότι κόβει σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες για να μην πιάνει πάγο), κόβει σε σημείο που πρέπει να πάω από πάνω να το ακούσω ή όταν ρίχνει watts.

Προφανώς είναι πιο πιεσμένο για να βγάλει στο μικρό μέγεθος που έχει μέσα και έξω , τα +30000BTUs που έχει ως επάρκεια στη θέρμανση.  Το Shorai πάει μέχρι 22.193.

Βλέπω το Fujitsu στα 3030μ3/ώρα στην εξωτερική και το Shorai στα 1920. Σημαντική διαφορά.

Εντυπωσιακό μηχάνημα.

Δυστυχώς για εσένα είναι καλό το τηλ μου 😂 Άλλωστε το ίδιο ακούω και με το αυτι μου😋😋 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@guzel καλημερα αντε μπορει να παιδευτηκες αλλα πηρες κορυφαιο μηχανημα μπραβο!!!

Γιατι η τεχνολογια inverter που αγοραζουμε πρεπει ακριβως ετσι να δουλευει, ασταματητα με σκαμπανεβασματα στα btu/watts ειδαλλως δεν μιλαμε για inverter!!..

Απο ωρα σε ωρα περιμενω τους τεχνικους της inventor να μου λυσουν τις αποριες,επεται συνεχεια!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, energy52 είπε

Απο ωρα σε ωρα περιμενω τους τεχνικους της inventor να μου λυσουν τις αποριες,επεται συνεχεια!! 

Θα έρθουν για το θέμα των τριγμών στην εσωτερική μονάδα ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο toyotomi  παντος όλα τα ακούω στη εξωτερική μονάδα, ανεμιστήρα, συμπιεστή, ένα φύσημα, και κάτι που ακούγεται σαν να τρομπαρει (όταν παιζει κάπως χαμηλα).Μερα με την νύχτα με τον @guzel  και @liakjim,όταν επιστρέψω θα ανεβάσω και εγώ να δείτε πως κάνουν τα άλλα κλιματιστικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα έρθουν για το θέμα των τριγμών στην εσωτερική μονάδα ή κάτι άλλο;

Οχι,μακαρι να χα κι εγω τριγμους..τα δικα μου παραπονα αφορουν αδικαιολογητη υψηλη καταναλωση σε ζεστο καιρο οπως αυτες τις τελευταιες 10 μερες με νοτια και 15 βαθμους..ηταν στο προγραμμα να μου αλλαξουν και αισθητηρα θερμοκρασιας μετα απο την 1η επισκεψη πριν τις γιορτες και να δουμε για πιο λογο το inverter σκαλωνει εκει στα 1200-1400w και δεν παιζει πιο χαμηλα.. 

Αυτη τη φορα ηρθε ο ιδιος ο υπευθυνος της daikin που χει αναλαβει το σερβις της inventor εδω στην πολη μου! Τους εξηγω την συνολικη συμπεριφορα του μηχανηματος, (δουλευει αψογα στις παγωνιες,αλλα απαραδεκτα στο ζεστο καιρο με on/off συμπεριφορα)δειχνοντας παραλληλα τα τεχνικα του χαρακτηριστικα..Αφου αλλαξαν τον αισθητηρα,καναμε ολοκληρη κουβεντα σχετικα με τις ελαχιστες καταναλωσεις που μπορει να πεσει ενα 24αρι και ποτε συμβαινει αυτο..κοιταζοντας ελαχιστη καταναλωση 450w που δειχνει το δικο μου και min btu 6800 μου λεει..."μην περιμενεις να πεσει τοσο χαμηλα,δυσκολο για 24αρι,σε daikin που χω μετρησει εχω δει 700w ελαχιστη, πολλες φορες δεν ισχυουν ακριβως αυτα που γραφουν στα χαρτια οι εταιρειες..ομως στα 700-1000w που ναι η τελευταια σκαλα του συμπιεστη θα πρεπε να τα βλεπει κι εδω υπαρχει θεμα και θα το βρουμε μην ανησυχεις..Εντωμεταξυ, οση ωρα δουλευε το μηχανημα με το νεο αισθητηρα κι εχοντας τον μετρητη διπλα παρακολουθωντας το inverter τσεκαρε την εγκατασταση και το μηκος του σωληνα..μου λεει.."ξερεις ποσο πρεπει να ναι το ελαχιστο μηκος σωληνωσεων για το life pro; το χεις προχειρο να το δουμε; αστο θα παρω κατευθειαν στην inventor..πραγματι παιρνει μπροστα μου την εταιρεια και ρωτα αυτο το πραγμα..νομιζω του απαντησαν 3 μετρα..Σε 24αρι  ποτε δεν βαζουμε λιγοτερο απο 2 μετρα σωληνα χωρις τα ρακορ,εσενα αν το μετρησουμε ζητημα να ναι ενα μετρο...σκεψου σε αντλια θερμοτητας το ελαχιστο μηκος σωληνα ειναι 4 μετρα..αυτο πολυ πιθανον να επηρεαζει την λειτουργια του συμπιεστη γιατι αναγκαζεται και δουλευει με περισσοτερο ψυκτικο υγρο μεσα, σε σχεση με το μηκος του σωληνα...μου λεγε και κατι αλλα που δεν τα συγκρατησα..μετα με ρωτα αν ειδα τον ψυκτικο να βαζει αντλια κενου;;εγω δεν θυμαμαι καμια αντλια κενου αλλα εξαερωση του λεω..

Τελος παντων μου λεει μην αγχωνεσαι, παρακολουθησε το πως δουλευει με το νεο αισθητηρα και ξανα μιλαμε θα το λυσουμε το προβλημα!!Παιδια για να μην κουραζω αλλο,αισθανομαι σε πρωτη φαση ανοητος τουλαχιστον που δωσα κοντα 1000αρικο συνολικα για ενα a/c και δεν εχω σωστη εγκατασταση....ολα αυτα που χουμε ξανα συζητησει σε προηγουμενα post δηλαδη..Με αλλα λογια πολυ πιθανον το μηχανημα να μην εχει τιποτα,και ζητω συγνωμη για την οποια παραπληροφορηση!!

Τωρα για πειτε μου..να παρω τον αλλο ψυκτικο που μου κανε την εγκατασταση και να γινουμε μαλλια κουβαρια;;

Αλλα μερικες φορες φταιμε κι εμεις σαν καταναλωτες που απαιτουμε το φτηνο..Σκεφτειτε εμενα μου πηρε 80 ευρω για την εγκατασταση,ενω το team που ρθε σημερα μου ειπαν 120 ευρω για 24αρι..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οχι,μακαρι να χα κι εγω τριγμους..τα δικα μου παραπονα αφορουν αδικαιολογητη υψηλη καταναλωση σε ζεστο καιρο οπως αυτες τις τελευταιες 10 μερες με νοτια και 15 βαθμους..ηταν στο προγραμμα να μου αλλαξουν και αισθητηρα θερμοκρασιας μετα απο την 1η επισκεψη πριν τις γιορτες και να δουμε για πιο λογο το inverter σκαλωνει εκει στα 1200-1400w και δεν παιζει πιο χαμηλα.. 

Αυτη τη φορα ηρθε ο ιδιος ο υπευθυνος της daikin που χει αναλαβει το σερβις της inventor εδω στην πολη μου! Τους εξηγω την συνολικη συμπεριφορα του μηχανηματος, (δουλευει αψογα στις παγωνιες,αλλα απαραδεκτα στο ζεστο καιρο με on/off συμπεριφορα)δειχνοντας παραλληλα τα τεχνικα του χαρακτηριστικα..Αφου αλλαξαν τον αισθητηρα,καναμε ολοκληρη κουβεντα σχετικα με τις ελαχιστες καταναλωσεις που μπορει να πεσει ενα 24αρι και ποτε συμβαινει αυτο..κοιταζοντας ελαχιστη καταναλωση 450w που δειχνει το δικο μου και min btu 6800 μου λεει..."μην περιμενεις να πεσει τοσο χαμηλα,δυσκολο για 24αρι,σε daikin που χω μετρησει εχω δει 700w ελαχιστη, πολλες φορες δεν ισχυουν ακριβως αυτα που γραφουν στα χαρτια οι εταιρειες..ομως στα 700-1000w που ναι η τελευταια σκαλα του συμπιεστη θα πρεπε να τα βλεπει κι εδω υπαρχει θεμα και θα το βρουμε μην ανησυχεις..Εντωμεταξυ, οση ωρα δουλευε το μηχανημα με το νεο αισθητηρα κι εχοντας τον μετρητη διπλα παρακολουθωντας το inverter τσεκαρε την εγκατασταση και το μηκος του σωληνα..μου λεει.."ξερεις ποσο πρεπει να ναι το ελαχιστο μηκος σωληνωσεων για το life pro; το χεις προχειρο να το δουμε; αστο θα παρω κατευθειαν στην inventor..πραγματι παιρνει μπροστα μου την εταιρεια και ρωτα αυτο το πραγμα..νομιζω του απαντησαν 3 μετρα..Σε 24αρι  ποτε δεν βαζουμε λιγοτερο απο 2 μετρα σωληνα χωρις τα ρακορ,εσενα αν το μετρησουμε ζητημα να ναι ενα μετρο...σκεψου σε αντλια θερμοτητας το ελαχιστο μηκος σωληνα ειναι 4 μετρα..αυτο πολυ πιθανον να επηρεαζει την λειτουργια του συμπιεστη γιατι αναγκαζεται και δουλευει με περισσοτερο ψυκτικο υγρο μεσα, σε σχεση με το μηκος του σωληνα...μου λεγε και κατι αλλα που δεν τα συγκρατησα..μετα με ρωτα αν ειδα τον ψυκτικο να βαζει αντλια κενου;;εγω δεν θυμαμαι καμια αντλια κενου αλλα εξαερωση του λεω..

Τελος παντων μου λεει μην αγχωνεσαι, παρακολουθησε το πως δουλευει με το νεο αισθητηρα και ξανα μιλαμε θα το λυσουμε το προβλημα!!Παιδια για να μην κουραζω αλλο,αισθανομαι σε πρωτη φαση ανοητος τουλαχιστον που δωσα κοντα 1000αρικο συνολικα για ενα a/c και δεν εχω σωστη εγκατασταση....ολα αυτα που χουμε ξανα συζητησει σε προηγουμενα post δηλαδη..Με αλλα λογια πολυ πιθανον το μηχανημα να μην εχει τιποτα,και ζητω συγνωμη για την οποια παραπληροφορηση!!

Τωρα για πειτε μου..να παρω τον αλλο ψυκτικο που μου κανε την εγκατασταση και να γινουμε μαλλια κουβαρια;;

Αλλα μερικες φορες φταιμε κι εμεις σαν καταναλωτες που απαιτουμε το φτηνο..Σκεφτειτε εμενα μου πηρε 80 ευρω για την εγκατασταση,ενω το team που ρθε σημερα μου ειπαν 120 ευρω για 24αρι..

Απο την στιγμή που το μήκος του σωλήνα δεν είναι το προβλεπόμενο και δεν έχει γίνει και εγκατάσταση με αντλία κενού σίγουρα δεν μπορεί κανείς να βγάλει σαφές συμπέρασμα αν έχει κάποιο θέμα το κλιματιστικό σου ή όλα συμβαίνουν εξαιτίας της εκτός προδιαγραφών εγκατάστασης . Αυτά που σου είπε ο ψυκτικός για τα πιθανά προβλήματα που δημιουργεί μια λανθασμένη εγκατάσταση ισχύουν . 
80 ευρώ + ΦΠΑ εγκατάσταση και χωρίς να γίνουν τα προβλεπόμενα είναι παράλογο .  Εκτός και αν ο εγκαταστάτης έπρεπε να το τοποθετήσει το μηχάνημα σε κάποιο σημείο όπου ήταν πολύ δύσκολη η τοποθέτηση  οπότε να πάω πάσο για τα λεφτά που ζήτησε, έστω για λανθασμένη εγκατάσταση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@energy52  έκανα μια μίνι αναζήτηση και βρήκα το εξής για το life pro :

9baa99d90d17c6d640e69ce08ab26665.png

 

Τσέκαρε λοιπόν το δικό σου τι λέει και όπως επίσης το installation manual που έχεις στο σπίτι (λογικά) . 

Αν έχεις πχ το μοντέλο που δίνει τα στοιχεία του στα 5μέτρα, τότε ενδεχομένως να μην υπάρχει πρόβλημα με μικρότερη σωλήνα. 

Φυσικά εξαρτάται από το μοντέλο που έχεις , δες τι λέει στο ταμπελάκι του. Αν σου λέει 7,5μ ή 8 , τότε θέλει οπωσδήποτε 3μ ελάχιστα μέτρα. 

Επίσης το θεωρώ απίθανο να μη σου έκανε κενό πρώτα. Είναι πολύ απλή διαδικασία για να μην την κάνει . Στο δικό μου το 24άρι, έπιασε κενό σε 2-3 λεπτά. 

Πάντως αυτά τα 1300W, θυμίζουν πολύ Toyotomi του @guzel . Ίσως να είναι το ίδιο φασόν. Τελικά μπορεί να έχει θέμα η σειρά. Ή μπορεί να είναι και σε σένα overkill. Πλέον δεν έχω ιδέα. 

Σε κάθε περίπτωση στη θέση σου θα το κυνήγαγα μέσω της Inventor να σου αλλάξουν κλιματιστικό με άλλη σειρά πχ Nemesis. Ίσως να μην χρειάζεσαι και το 24άρι αλλά ένα 18άρι να αρκεί. 

ΥΓ Αυτό που σου είπε ο τεχνικός ότι δλδ τα 24άρια δεν κατεβαίνουν χαμηλά κάτω από τα 700W, δείξτου αυτό από το 24αρι Fujitsu με εξωτερική 9, συντήρηση χώρου 60τμ. και εσωτερική 21. 

IMG-98fa1735ea70b246759a285a95643460-V.jpg.bb082a7f7a9db3108e3ce4848f1054b2.jpg 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου δυσκολη εγκατασταση..η τρυπα υπηρχε απ το προηγουμενο και ο χωρος επαρκες..Μα να σου πω κατι..δεν του κανα παζαρια,αν μου λεγε οτι για 24αρι θελω 100 για σωστη εγκατασταση θα του τα δινα!!

Παντως ο τεχνικος τον ρωτησα κ  μου πε πως γινεται να διορθωθει με προεκταση σωληνωσης,μεζεμα τα υγρα στο συμπιεστη,αντλια κενου κτλ..οποτε συντομα θεωρω πως πρεπει να γινει,εστω κι αν πρεπει να πληρωσω εξτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως το life pro  είναι βασισμένο πάνω στο gree lomo 2014 όπως και τα toyotomi izuru. 1300w περίπου το 24, και βαριά 900w το 18.. 

Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε ελάχιστη κατανάλωση από κάποιο μηχάνημα που να μην έχει twin rotary συμπιεστη για να συγκρινουμε..

Επισυνάπτω και ένα video από την εξωτερική μονάδα του Toyotomi 856zr, αθόρυβη δεν την λες..

https://streamable.com/4nyd8

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ ότι το Gree bora παίζει σε 1000 έως 1250 watts για συντήρηση χώρου ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία...Πιο κάτω πολύ σπάνια το έχω δει να πέφτει και 600 watts το είδα μόνο σε ψύξη μια καλή ημέρα με 18 εξωτερική...Μάλιστα ο έξω έλικας ίσα ίσα που γυρνούσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε ελάχιστη κατανάλωση από κάποιο μηχάνημα που να μην έχει twin rotary συμπιεστη για να συγκρινουμε..

Το twin ring rotary δεν συνδέεται και δεν έχει καμία σχέση με την κατανάλωση. 

Υπάρχει ως τεχνολογία για τους κραδασμούς και άρα θόρυβο μόνο. 

https://docs.lib.purdue.edu/cgi/viewcontent.cgi?referer=https://www.google.com/&httpsredir=1&article=1744&context=icec

Η διαφορά σε κραδασμούς είναι τεράστια και είναι λογικό γιατί αντί για μια μεγάλη  μάζα που περιστρέφεται, έχεις 2 μικρότερες και μάλιστα ζυγισμένες αντιδιαμετρικά.  

 

0f95c51d68b17dbdb58783eb9fd9d5b9.png

539399887b4f7d3283f13dbe9148b354.png

 

 

 

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Επισυνάπτω και ένα video από την εξωτερική μονάδα του Toyotomi 856zr, αθόρυβη δεν την λες..

https://streamable.com/4nyd8

Πωωω , κάνει σαν τρακτέρ (αν και δημιουργείται και αντήχηση από το μπαλκόνι από πάνω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakjim είπε

@energy52  έκανα μια μίνι αναζήτηση και βρήκα το εξής για το life pro :

 

Τσέκαρε λοιπόν το δικό σου τι λέει και όπως επίσης το installation manual που έχεις στο σπίτι (λογικά) . 

Αν έχεις πχ το μοντέλο που δίνει τα στοιχεία του στα 5μέτρα, τότε ενδεχομένως να μην υπάρχει πρόβλημα με μικρότερη σωλήνα. 

Φυσικά εξαρτάται από το μοντέλο που έχεις , δες τι λέει στο ταμπελάκι του. Αν σου λέει 7,5μ ή 8 , τότε θέλει οπωσδήποτε 3μ ελάχιστα μέτρα. 

Επίσης το θεωρώ απίθανο να μη σου έκανε κενό πρώτα. Είναι πολύ απλή διαδικασία για να μην την κάνει . Στο δικό μου το 24άρι, έπιασε κενό σε 2-3 λεπτά. 

Πάντως αυτά τα 1300W, θυμίζουν πολύ Toyotomi του @guzel . Ίσως να είναι το ίδιο φασόν. Τελικά μπορεί να έχει θέμα η σειρά. Ή μπορεί να είναι και σε σένα overkill. Πλέον δεν έχω ιδέα. 

Σε κάθε περίπτωση στη θέση σου θα το κυνήγαγα μέσω της Inventor να σου αλλάξουν κλιματιστικό με άλλη σειρά πχ Nemesis. Ίσως να μην χρειάζεσαι και το 24άρι αλλά ένα 18άρι να αρκεί. 

ΥΓ Αυτό που σου είπε ο τεχνικός ότι δλδ τα 24άρια δεν κατεβαίνουν χαμηλά κάτω από τα 700W, δείξτου αυτό από το 24αρι Fujitsu με εξωτερική 9, συντήρηση χώρου 60τμ. και εσωτερική 21. 

IMG-98fa1735ea70b246759a285a95643460-V.jpg.bb082a7f7a9db3108e3ce4848f1054b2.jpg 

Σ ευχαριστω! ναι το χω το manual, δεν βρισκω αυτο το 7,5ή 8 πουθενα,αλλα για να μας ειπαν απ την εταιρεια πως θελει 3 μετρα δε θα ναι ετσι;

ο τεχνικος μου πε κιολας πως ¨κι εγω δε θα βαζα 3 μετρα σωληνα,αλλα κατω απο 2 με τιποτα.."

Φιλε μου του το πα για το fujitsu πως πεφτει στα 300w και δεν το πιστευε φαντασου,μετα μου λεει εχω fujitsu δεν το χω μετρησει θα το κανω κ θα σου πω!!

Κι ομως δεν ειναι σαν το toyotomi του guzel γιατι το δικο μου πιανει θερμοκρασια και πεφτει στα 940 w για περιπου 30-45 λεπτα αλλα δεν μπορει να το κρατησει εκει,παντα το παει παραπανω 1200-1300 και μετα κλεινει που απλα αυτο δεν στεκει..Εννοειται πως αν δεν βρεθει λυση το κλιματιστικο θα αλλαχτει μου το πε κι ο ιδιος αλλα να περιμενουμε να το ψαξουμε πρωτα..αναγκαστικα ομως δε θα πρεπει πρωτα να γινει προβλκεπομενη εγκατασταση; κι η ταλαιπωρια η δικια μου να ασχολουμαι με ενα κλιματιστικο ελεος δηλαδη..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Σ ευχαριστω! ναι το χω το manual, δεν βρισκω αυτο το 7,5ή 8 πουθενα,αλλα για να μας ειπαν απ την εταιρεια πως θελει 3 μετρα δε θα ναι ετσι;

ο τεχνικος μου πε κιολας πως ¨κι εγω δε θα βαζα 3 μετρα σωληνα,αλλα κατω απο 2 με τιποτα.."

Φιλε μου του το πα για το fujitsu πως πεφτει στα 300w και δεν το πιστευε φαντασου,μετα μου λεει εχω fujitsu δεν το χω μετρησει θα το κανω κ θα σου πω!!

Κι ομως δεν ειναι σαν το toyotomi του guzel γιατι το δικο μου πιανει θερμοκρασια και πεφτει στα 940 w για περιπου 30-45 λεπτα αλλα δεν μπορει να το κρατησει εκει,παντα το παει παραπανω 1200-1300 και μετα κλεινει που απλα αυτο δεν στεκει..Εννοειται πως αν δεν βρεθει λυση το κλιματιστικο θα αλλαχτει μου το πε κι ο ιδιος αλλα να περιμενουμε να το ψαξουμε πρωτα..αναγκαστικα ομως δε θα πρεπει πρωτα να γινει προβλκεπομενη εγκατασταση;

Βγάλε μας μια φωτογραφία το ταμπελάκι που είναι κολλημένο στην εξωτερική μονάδα. 

Ρώτα και της invertor εσύ προσωπικά, Στείλε και εμαιλ το λινκ που σου έστειλα. ΑΝ σου πουν 3 μέτρα, ναι κάντο . Ζήτα το από τον τύπο που στο έβαλε. Αν αρνηθεί απείλησε με μηνύσεις κτλ. Γενικά θέλει κυνήγι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το twin ring rotary δεν συνδέεται και δεν έχει καμία σχέση με την κατανάλωση. 

Υπάρχει ως τεχνολογία για τους κραδασμούς και άρα θόρυβο μόνο. 

https://docs.lib.purdue.edu/cgi/viewcontent.cgi?referer=https://www.google.com/&httpsredir=1&article=1744&context=icec

Η διαφορά σε κραδασμούς είναι τεράστια και είναι λογικό γιατί αντί για μια μεγάλη  μάζα που περιστρέφεται, έχεις 2 μικρότερες και μάλιστα ζυγισμένες αντιδιαμετρικά.  

0f95c51d68b17dbdb58783eb9fd9d5b9.png

539399887b4f7d3283f13dbe9148b354.png

Πωωω , κάνει σαν τρακτέρ (αν και δημιουργείται και αντήχηση από το μπαλκόνι από πάνω). 

Παντως το manual που εβαλες λεει και για μεγαλυτερη απόδοση, και μικρότερη κατανάλωση... Εχει ξαναγίνει η συζήτηση εδω πριν 5-6 μήνες και κάποιος φίλος εδω, μας εξήγησε και τη διαφορά του twin rotary της toshiba σε σχέση με της gree, ... της gree είναι ανώτερη τεχνολογία μιας και κάνει δεύτερη βαθμίδα συμίεςσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ίσως το life pro  είναι βασισμένο πάνω στο gree lomo 2014 όπως και τα toyotomi izuru. 1300w περίπου το 24, και βαριά 900w το 18.. 

Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε ελάχιστη κατανάλωση από κάποιο μηχάνημα που να μην έχει twin rotary συμπιεστη για να συγκρινουμε..

Επισυνάπτω και ένα video από την εξωτερική μονάδα του Toyotomi 856zr, αθόρυβη δεν την λες..

https://streamable.com/4nyd8

Δεν ξερω αν ειναι βασισμενο καπου και τι ομοιοτητες μπορει να εχει..σε καθε περιπτωση ανεξαρτητου μαρκας,οταν ενα a/c πωλειται με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα στα διαφορα εμπορικα καταστηματα τοτε αυτα θα πρεπει να φαινονται στην πραξη,εστω και κατα προσεγγιση...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...