Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από λίγο δεχτηκα τηλ από την Inventor σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το θόρυβο στην εξωτερική μονάδα του Omnia Eco... 

Μετά το video που έστειλα το είδαν και αποφάσισαν να μου αντικαταστησουν το κλιματιστικό με το Nemesis Pro... Με δικό τους τεχνικό.... 

Respect για το after sales απλα +1

Η καλύτερη αντιμετώπιση που έχω δει από εταιρία... 

25 λεπτά πριν, guzel είπε

Άρα προσθέτει λειτουργίες που έλειπαν από το κοντρόλ του. Εβδομαδιαίος προγραμματισμός, λειτουργία 8c, floor (τι είναι αυτό;) Και επίσης δείχνει στην εφαρμογή εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία!?!?!

Το floor που αναφέρει προφανώς είναι γιατί με μια εφαρμογή ελέγχει πολλά κλιματιστικα.... 

Πάντως θεωρώ ότι αξίζει να δοκιμάσεις το Broadlink...

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Πριν από λίγο δεχτηκα τηλ από την Inventor σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το θόρυβο στην εξωτερική μονάδα του Omnia Eco... 

Μετά το video που έστειλα το είδαν και αποφάσισαν να μου αντικαταστησουν το κλιματιστικό με το Nemesis Pro... Με δικό τους τεχνικό.... 

Respect για το after sales απλα +1

Όντως respect. Σου δίνουν δωρεάν 2 μοντέλα πάνω (πηδάνε το passion )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο στην Inventor,εμένα για το ίδιο πρόβλημα αλλά σε πολύ πιο δυνατό θορυβο..εστειλα δύο φορες video,πηρα πανω απο 20 φορές τηλ(δεν απαντούσαν) ήρθαν 3 φορές να το ακούσουν οι τεχνικοί,(έλειψα τρεις φορές από την δουλειά μου),κάθε φορά που το άνοιγαν ένας  καινούργιος θόρυβος εμφανιζόταν,και έκανε και επιπλεον τον παραπάνω  θορυβο...μιλησα με τον υπεύθυνο της toyotomi όπου τελικα τον είπα αφού κάνει τόσο θόρυβο και δεν είναι πρόβλημα τότε να το ανεβάσω στο διαδίκτυο αναφέροντας ότι έτσι κάνει το αθόρυβο μοντέλο..Μετά από 5 σχεδον μήνες μου άλλαξαν την εξωτερική μονάδα.Αν και φοβάμαι ότι και πάλι υπό καποιες συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίας  έτσι θα κάνει και η καινούργια μονάδα. Δεν θα το μάθω ομως, μιας και που συντομα θα αλλαχτει όλο το κλιματιστικό... Ξανά μπράβο στην Inventor

Για το ασύρματο 90ευρω; Προτιμώ να δώσω 40,να πάρω το broadlink ,να πάρω και τον ελεγκτή αέρα και να κάνω ότι κάνει η εφαρμογή + πολλά παραπάνω πράγματα :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μπράβο στην Inventor,εμένα για το ίδιο πρόβλημα αλλά σε πολύ πιο δυνατό..εστειλα δύο φορες video,πηρα πανω απο 20 φορές τηλ(δεν απαντούσαν) ήρθαν 3 φορές να το ακούσουν οι τεχνικοί,(έλειψα τρεις φορές από την δουλειά μου),κάθε φορά που το άνοιγαν ένας  καινούργιος θόρυβος εμφανιζόταν,και έκανε και επιπλεον τον παραπάνω  θορυβο...μιλησα με τον υπεύθυνο της toyotomi όπου τελικα τον είπα αφού κάνει τόσο θόρυβο και δεν είναι πρόβλημα τότε να το ανεβάσω στο διαδίκτυο αναφέροντας ότι έτσι κάνει το αθόρυβο μοντέλο..Μετά από 5 σχεδον μήνες μου άλλαξαν την εξωτερική μονάδα.Αν και φοβάμαι ότι και πάλι υπό καποιες συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίας  έτσι θα κάνει και η καινούργια μονάδα. Δεν θα το μάθω ομως, μιας και που συντομα θα αλλαχτει όλο το κλιματιστικό... Ξανά μπράβο στην Inventor

Για το ασύρματο 90ευρω; Προτιμώ να δώσω 40,να πάρω το broadlink ,να πάρω και τον ελεγκτή αέρα και να κάνω ότι κάνει η εφαρμογή + πολλά παραπάνω πράγματα :)

90€ (πιθανή τιμη) έχει το WiFi Module της Toshiba....της inventor είναι γύρω στα 15-20 ευρώ

Το αναφέρω γιατί βλέπω ότι συζητάς για Inventor...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anergos13 είπε

90€ (πιθανή τιμη) έχει το WiFi Module της Toshiba....της inventor είναι γύρω στα 15-20 ευρώ

Το αναφέρω γιατί βλέπω ότι συζητάς για Inventor...

Toshiba Shorai έρχεται :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, babality είπε

καλησπερα. εχουμε καμια γνωμη για τα kerosun? ας πουμε αυτο

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/190387-kerosun clima-kcg1828iv

Για ψύξη το θές ή και για θέρμανση ; 

Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν καλύτερες επιλογές με μεγαλύτερη εγγύηση  απο αυτή που προσφέρουν για τα Kerosun (5 χρόνια συμπιεστής και 2 χρόνια τα υπόλοιπα μέρη π.χ πλακέτες)

Επίσης οι τιμές θορύβου για την εσωτερική μονάδα δεν είναι καλές για υπνοδωμάτιο . 

6 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Toshiba Shorai RAS18PAVSG

Αυτο ειναι το αυτοκολλητο στην εξωτερικη μοναδα. Δλδ στι φουλ καιει 2 κιλοβατωρες;

Οι θερμοκρασιες που δειχνει indoor και outdoor τι σημαινουν; Γνωριζετε;

IMG-c8350ce368a15a94a296abc8b706b955-V.jpg

Είναι οι θερμοκρασίες στις οποίες μετρήθηκαν οι αναγραφόμενες αποδόσεις  (btu/h αλλά στην ετικέτα στις αναφέρει σε watts . Άλλη μονάδα μέτρησης δηλαδή)  και κατανάλωσης  του κλιματιστικού σε ψύξη και θέρμανση . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονο ψυξη το θελω. επισης μου το αφηνει 300ε λογω παλιων συναλλαγων μου πανε οταν πηρα τηλ

Επεξ/σία από babality
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babality είπε

μονο ψυξη το θελω. επισης μου το αφηνει 300ε λογω παλιων συναλλαγων μου πανε οταν πηρα τηλ

Τα kerosun μάλλον έχουν το ίδιο service με τα toyotomi, ίσως είναι και ίδια εταιρεία. Μακριά, θα κλαις αν τους χρειαστείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, babality είπε

μονο ψυξη το θελω. επισης μου το αφηνει 300ε λογω παλιων συναλλαγων μου πανε οταν πηρα τηλ

Αν θες μόνο από Κωτσόβολο, τότε στα 300€ δεν υπάρχει κάτι άλλο. Από χαρακτηριστικά είναι στον μέσο όρο. 

Δεν νομίζω να έχει βάλει κάποιος εδώ από Kerosun. Προσωπικά δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν κλιματιστικά της εταιρίας. Κινέζικο φασόν θα είναι αλλά στα λεφτά αυτά όλα είναι. 

Πάντως δύσκολα να το προτείνει κάποιος, όταν με μικρή χρηματική επιβάρυνση υπάρχουν πιο δουλεμένα κλιματιστικά και με 10χρονη εγγύηση ή πιο επώνυμα. 

πχ

https://www.skroutz.gr/s/8691985/Daikin-Siesta-ATXN25NB9.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/15145485/Cvmore-Intense-CVINTI-09-CVINTO-09.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/12821671/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-09WiFiR-L4VO32-09.html#reviews

 

Αν το βάλεις , τουλάχιστον πες μας τις εντυπώσεις σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babality είπε

μονο ψυξη το θελω. επισης μου το αφηνει 300ε λογω παλιων συναλλαγων μου πανε οταν πηρα τηλ

Σαν μηχάνημα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο  με μικρή εγγύηση 5 χρόνια συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρα και η αντιπροσωπεία είναι η Toyotomi όπου μερικοί βρήκαν το μπελά τους αν διαβάσεις προηγούμενα posts . 

Aν προορίζεται για υπνοδωμάτιο τα db θορύβου της εσωτερικής μονάδας δεν είναι ιδανικά για να το θεωρήσεις αθόρυβο.

Με έξι ευρώ παραπάνω παίρνεις αυτό:
https://www.apothema.gr/haier-tundra-green-as25tabhra-1u25beffra-127665p

Με κατανάλωση στη ψύξη ίδια με το kerosun .  Seer 6.0 το kerosun και το haier 6.1  .
Η διαφορά τους είναι κυρίως στο θέμα θορύβου της εσωτερικής μονάδας :
21db θορύβου στην χαμηλή σκάλα και 36 db στην υψηλή το Haier ,ενώ το Kerosun 28 db στην χαμηλή 39 db στην υψηλή.

Aλλά και στην εγγύηση όπου το Haier δίνει 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρις υποχρέωση για ετήσια συντήρηση . 


Αλλη επιλογή με 20 ευρώ παραπάνω είναι το :
https://www.skroutz.gr/s/8963459/Midea-RF-New-MS12FU-09HRDN1.html


Ίδιες καταναλώσεις , εξίσου αθόρυβο με το Haier αλλά μικρότερη εγγύηση :  3 χρόνια σε όλα τα μέρη και  αν γίνονται ετήσιες συντηρήσεις μετά τον τρίτο χρόνο γίνεται επέκταση εγγύησης 7 ετών μόνο στο συμπιεστή . 

Οι προτάσεις μου είναι για το budget  των 300 ευρώ  που σου αφήνουν το kerosun . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Μιας που πέφτει ξανά η θερμοκρασία έξω, εξωτερική 9, εσωτερική σταθερά 22!

IMG-20190205.jpg

😁😎

Η Toshiba έχει εφεύρει το αεικίνητο φαίνεται !!!!!

Tο σπίτι δεν έχει ανάγκες. Έχεις καλές μονώσεις από ότι φαίνεται, είχε και γενικά καλό καιρό αυτές τις ημέρες (δεν ξέρω στην Κρήτη που είσαι ακριβώς αλλά βλέπω ακόμα και 25άρια στα Χανιά τις προηγούμενες ημέρες), μικρός σχετικά ο χώρος αλλά και πάλι, εντυπωσιακό. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Η Toshiba έχει εφεύρει το αεικίνητο φαίνεται !!!!!

Tο σπίτι δεν έχει ανάγκες. Έχεις καλές μονώσεις από ότι φαίνεται, είχε και γενικά καλό καιρό αυτές τις ημέρες (δεν ξέρω στην Κρήτη που είσαι ακριβώς αλλά βλέπω ακόμα και 25άρια στα Χανιά τις προηγούμενες ημέρες), μικρός σχετικά ο χώρος αλλά και πάλι, εντυπωσιακό. 

Στην Ναύπακτο παίζω με το 15αρι Panasonic(ακόμα) με 21 βαθμούς στο μηχάνημα  και 230w... Γύρω στους 18 εξωτερική σημερα

Το μηχάνημα για 15 χρόνια παραμένει εξαιρετικό (αλλά πάθαινει κοκομπλοκο κάποιες φορές και για αυτό θα αποσυρθεί) 

Θα γίνει Ευθεια Σύγκριση με το Shorai σε λίγες μέρες.... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η Toshiba έχει εφεύρει το αεικίνητο φαίνεται !!!!!

Tο σπίτι δεν έχει ανάγκες. Έχεις καλές μονώσεις από ότι φαίνεται, είχε και γενικά καλό καιρό αυτές τις ημέρες (δεν ξέρω στην Κρήτη που είσαι ακριβώς αλλά βλέπω ακόμα και 25άρια στα Χανιά τις προηγούμενες ημέρες), μικρός σχετικά ο χώρος αλλά και πάλι, εντυπωσιακό. 

Τις προηγούμενες είχε, σήμερα έχει κακοκαιρία. Εξωτερική έχει 9-10 τώρα. Ναι πραγματικά φοβερή κατανάλωση .. Από τα 1300 στα 170!!!!  

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...