Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μιλατε για wireless controls, εχω το google home mini μου το φεραν δωρο απο Καναδα..γνωριζει κανεις αν μπορει να χει καποια παραπλησια χρηση; απ οτι εχω καταλαβει πρεπει να υπαρχει wireless function μιας συσκευης για να λειτουργησει μεσω assistant;; το χω στο κουτι και καθεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μιας και μιλατε για wireless controls, εχω το google home mini μου το φεραν δωρο απο Καναδα..γνωριζει κανεις αν μπορει να χει καποια παραπλησια χρηση; απ οτι εχω καταλαβει πρεπει να υπαρχει wireless function μιας συσκευης για να λειτουργησει μεσω assistant;; το χω στο κουτι και καθεται..

Θεωρώ ότι για να λειτουργησει  θα πρέπει να έχεις έναν controller όπως το Broadlink με το οποίο θα είναι συνδεδεμένη η συσκευή (πχ air con) και αυτό με την σειρά του με το Google Home.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anergos13 είπε

για τσεκαρε αυτο το video ....ειναι θεμα εφαρμογης ....και μονο ...

στο  pro μοντελο   η διαφορα ειναι οτι υποστηριζει και RF και ΙR συχνοτητες.....ενω το απλο μονο IR....

Δοκίμασε και αυτή την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.com.broadlink.econtrol.plus

Μπα δεν βλέπω διαφορά από αυτό που ήδη έχω. Το PRO έχει τις δυνατότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπα δεν βλέπω διαφορά από αυτό που ήδη έχω. Το PRO έχει τις δυνατότητες. 

Δεν είναι θέμα Pro ή απλό είναι θέμα της εφαρμογής που χρησιμοποιείς.... 

είδα πολλά video... Και προγραμματιζεται με tasks και το απλό... 

Τα βασικά πλεονέκτηματα του είναι

https://blog.banggood.com/black-bean-rm-mini-3-controller-37190.html

 

7A43A608-ED70-4064-9CE1-4073A8567B9E.jpeg

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

1 Ισχυρίζεσαι ότι η προσθήκη υδραυλικής αντίστασης (πτώση πίεσης) που ανέφερα μέσω των ελαχίστων απαιτούμενων 2+2=4 μέτρων σωλήνας θα ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ (ακουσων ακουσων) την ροή του φρεον. ΗΜΑΡΤΟΝ 

2. Πιο μικρή ταχύτητα ροής ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ σημαίνει μεγαλύτερη μετάδοση θερμότητας ανά κύκλο (προσοχή! Όχι στη μονάδα του χρόνου). Φαντάσου να βγεις γυμνός σε μηχανή σε μια μικρή πίστα 200 μέτρων, και στον ένα γύρο τον πας με 150km/h και στον άλλο με 10 km/h. Μετά από πιο γύρο τα δαχτυλάκια θα έχουν παγώσει περισσότερο; 

3. Εγώ μιλώ για το θετικό αποτέλεσμα της μείωσης ταχύτητας μέσω της πτώσης πίεσης στο δίκτυο φρεον, και εσύ μου λες για τα ΑΡΝΗΤΙΚΆ αποτελέσματα της ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ταχύτητας. Τι να πω. Μάλλον θες να μιλάς σε δικό σου μήκος κύματος για να σχηματίσεις εντυπώσεις. 

1) δεν μίλησα για εξτρά σωλήνες σαν υδραυλική αντίσταση που δεν ανέφερες πουθενά κάτι τέτοιο απλά μια υδραυλική αντίσταση σαν να είναι κάτι σαν εξάρτημα της φαντασία σου για κλιματιστικά, δεν φταίω εγώ αν τα γράφεις αλαλούμ και φαίνονται σαν ασυναρτησίες.

2) ανα  κύκλο ναι αλλά θα έχεις λιγότερους κυκλους στην μονάδα του χρόνου άρα λιγότερη απόδοση άρα άστο γίνε κομμωτής καλύτερα

3) δεν ανέφερα ποτέ για αρνητικά αυξημένης ταχύτητας δεν ξέρω σε ποιο όνειρο το είδες αυτό και άμα δεν μπορείς καθόλου γίνε κομμωτής του κ@λου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, anergos13 είπε

Πήρα ένα τηλέφωνο στην Toshiba για να ρωτήσω για το κόστος του WI FI module..

Δεν το έχουν φέρει ακόμα....(Η σειρά έχει βγει από τον Ιούνιο)...

Αναμένεται Αρχές Μαΐου.(Ένα χρόνο μετά 👎)......με πιεστικη ερώτηση  για ενδεχόμενο κοστος....είπανε γύρω στα 90€. ευρώ.....γιατί θα είναι "εξελιγμένο"😂😂

90 ευρώ για ένα wifi module, φαντάσου πόσο χρεώνουν τις πλακέτες ...   😂 . 
Ελπίζω τουλάχιστον να είναι plug and play και να μην χρειάζεται να ανοίξει τα πλαστικά κάποιος τεχνικός για την εγκατάσταση άρα επιπλέον κόστος . Σε αυτό δεν κατάφερα να βρω κάποια πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

90 ευρώ για ένα wifi module, φαντάσου πόσο χρεώνουν τις πλακέτες ...   😂 . 
Ελπίζω τουλάχιστον να είναι plug and play και να μην χρειάζεται να ανοίξει τα πλαστικά κάποιος τεχνικός για την εγκατάσταση άρα επιπλέον κόστος . Σε αυτό δεν κατάφερα να βρω κάποια πληροφορία.

Δυστυχώς στο after sales οι "Επώνυμοι" είναι Φωτιά και Λαβρα....

Το αντίστοιχο module της mitsubishi

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/aksesouar-klimatistikon/mitsubishi-electric-wifi-interface-mac-557if-e.html

Στον Κινέζο πάρε κόσμε 

https://www.skroutz.gr/c/428/aksesouar-oikiakwn-syskeuwn.html?keyphrase=inventor+wifi+module

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Δεν είναι θέμα Pro ή απλό είναι θέμα της εφαρμογής που χρησιμοποιείς.... 

είδα πολλά video... Και προγραμματιζεται με tasks και το απλό... 

Τα βασικά πλεονέκτηματα του είναι

https://blog.banggood.com/black-bean-rm-mini-3-controller-37190.html

7A43A608-ED70-4064-9CE1-4073A8567B9E.jpeg

To mini που έχω κάνει απλό προγραμματισμό με αντίστροφη μέτρηση και με κανόνες ώρας. Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως. 

Τo pro έχει και κανόνες με θερμοκρασία μιας και έχει θερμόμετρο. Αυτό το mini δεν το έχει. 

Βασικά προσωπικά το θέλω μόνο να το βάζω από πριν μπροστά μέσω wifi και αυτό το κάνει άψογα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

To mini που έχω κάνει απλό προγραμματισμό με αντίστροφη μέτρηση και με κανόνες ώρας. Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως. 

Τo pro έχει και κανόνες με θερμοκρασία μιας και έχει θερμόμετρο. Αυτό το mini δεν το έχει. 

Βασικά προσωπικά το θέλω μόνο να το βάζω από πριν μπροστά μέσω wifi και αυτό το κάνει άψογα. 

Δεν προκύπτει από κάπου ότι έχει θερμόμετρο...το έψαξα αρκετά πριν το παραγγείλω...

Αν το έχεις βρει κάπου με ενδιαφέρει....

Τα tasks που μπορείς να δημιουργήσει κάποιος είναι κοινά αφού βασίζονται στις ίδιες εφαρμογές...

Η Διαφορά τους είναι στον δεκτη (RF  IR) όπως είπα...

Με RF μπορεί να ελέγξει κάποιος πχ ηλεκτρικά μοτέρ κουρτινων,ρόλων,τεντων που δουλεύουν σε RF συχνότητες....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Δεν προκύπτει από κάπου ότι έχει θερμόμετρο...το έψαξα αρκετά πριν το παραγγείλω...

Αν το έχεις βρει κάπου με ενδιαφέρει....

Τα tasks που μπορείς να δημιουργήσει κάποιος είναι κοινά αφού βασίζονται στις ίδιες εφαρμογές...

Η Διαφορά τους είναι στον δεκτη (RF  IR) όπως είπα...

Με RF μπορεί να ελέγξει κάποιος πχ ηλεκτρικά μοτέρ κουρτινων,ρόλων,τεντων που δουλεύουν σε RF συχνότητες....

Υποθέτω ότι έχει θερμόμετρο, αλλιώς πως βάζεις temperature rules?

c2e33f6dff05e2fb34b727b77098dce2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υποθέτω ότι έχει θερμόμετρο, αλλιώς πως βάζεις temperature rules?

c2e33f6dff05e2fb34b727b77098dce2.png

Γιατί επάνω στον controller μπορείς να συνδέσεις smart WiFi Θερμόμετρο για να δώσει την εντολή.....πχ

 

https://www.amazon.com/iHome-iSS50-Smartmonitor-monitoring-anywhere/dp/B01LZUSJ26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

Γιατί επάνω στον controller μπορείς να συνδέσεις smart WiFi Θερμόμετρο για να δώσει την εντολή.....πχ

https://www.amazon.com/iHome-iSS50-Smartmonitor-monitoring-anywhere/dp/B01LZUSJ26

Ναι το είδα τώρα που το έψαξα. Σορρυ για το μπέρδεμα.

https://www.gearbest.com/living-appliances/pp_363534.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ναι το είδα τώρα που το έψαξα. Σορρυ για το μπέρδεμα.

https://www.gearbest.com/living-appliances/pp_363534.html

Κανένα θέμα....εδώ είμαστε για να μιλάμε και να βρίσκουμε λύσεις...ο καθένας με ότι γνωρίζει,,

Πάντως ο συγκεκριμένος controller που βρήκες....τα σπάει πραγματικά....

Αφού είναι πολύχρηστικος για πολλές συσκευές και πραγματικά είναι....Smart

.....καμία σχέση με τα WiFi module air con  για τα οποία συζητάμε....

 

Αν δεν σου κάνει κόπο ψάξε λίγο το κομμάτι εβδομαδιαίου προγραμματισμου στην εφαρμογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, anergos13 είπε

 

 

Αν δεν σου κάνει κόπο ψάξε λίγο το κομμάτι εβδομαδιαίου προγραμματισμου στην εφαρμογή...

Μπα, δεν δουλεύει ο προγραμματισμός, ούτε η αντίστροφη μέτρηση ούτε με ώρα.

Τα βάζω αλλά δεν δίνει εντολή.

S90204-204410.jpg.ba9032d977e5db08f3eae38e5a947748.jpgS90204-204426.jpg.83774ce463340bceb775a1423556d832.jpgS90204-204434.jpg.49fb020372264d2475f6dabedfb601e6.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπα, δεν δουλεύει ο προγραμματισμός, ούτε η αντίστροφη μέτρηση ούτε με ώρα.

Τα βάζω αλλά δεν δίνει εντολή.

S90204-204410.jpg.ba9032d977e5db08f3eae38e5a947748.jpgS90204-204426.jpg.83774ce463340bceb775a1423556d832.jpgS90204-204434.jpg.49fb020372264d2475f6dabedfb601e6.jpg

Δοκίμασες και τις 2 εφαρμογές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...