Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατασκευή γενικά του σπιτιού είναι σύγχρονη (8-10 ετών) και έχοντας 4 κλιματιστικα κρεμασμενα στην ίδια τοίχοποιια δεν έχω τόσο έντονο θόρυβο με κανένα άλλο...

Ουτε με ενα hitachi on off 20 ετών που απ την αρχή έκανε θόρυβο (αλλά λιγότερο ενοχλητικό από τον δυνατό του omnia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, anergos13 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα του θορύβου της εξωτερικής μονάδας του Omnia Eco με ένα πρόχειρο video

Το κλιματιστικό εχει ανοίξει 2-3 λεπτά και είναι ρυθμισμένο στους 24 βαθμούς με επιλογή follow me.. (εσωτερικη 18)

Στην αρχή ακούγεται ο "Φυσιολογικός" θόρυβος από την εξωτερική μονάδα και μετά από λίγο ανεβάζει λειτουργία στο Max... Μερική Βοη περνάει στην εσωτερική μονάδα.... 

Μετά από 5-7 λεπτά πέφτει στο "Φυσιολογικό" ξανά... 

Εδώ η Μονάδα μόνο με λειτουργία Fun

ως σύγκριση... 

Εδώ ένα  βίντεο ενδεικτικό του θορύβου που παράγει η εξωτερική του Panasonic 15αρι inverter (15ετιας) προς απόσυρση και αντικατάσταση με το Toshiba.... 

Στους 21 βαθμούς (συντήρηση) 

Πως σας ακούγεται γενικά? 

Η σύγκριση θορύβου πρέπει να γίνεται στις ίδιες συνθήκες λειτουργίας των μονάδων . (Στροφές συμπιεστή, στροφές ανεμιστήρα)  .
Τα κλιματιστικά όταν δίνουν τέρμα τα γκάζια σαφώς αυξάνεται κατα πολύ ο θόρυβος.

Απο την άλλη το πως ακούγεται ο ήχος σε μας , συμπέρασμα βέβαιο δεν μπορεί να βγεί γιατί εξαρτάται απο την ποιότητα του μικροφώνου . 

Ο θόρυβος που μεταδίδεται στο μέσα σου χώρο είναι κλασσική περίπτωση μονάδας που έχει αναρτηθεί σε τοιχοποιία κάτι το οποίο κανένας μα κανένας κατασκευαστής δεν το προτείνει για να αποφεύγονται φαινόμενα συντινισμού και μεταφοράς θορύβου . 

Ο μόνος που μπορεί να κρίνει αν υπάρχει κάποιο θέμα με την εξωτερική μονάδα είναι η αντιπροσωπεία όπου θα στείλει τεχνικό της να το ακούσει και να το μετρήσει . Για αυτό σου προτείνω να μιλήσεις μαζί τους και να σου στείλουν δικό τους άνθρωπο . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η σύγκριση θορύβου πρέπει να γίνεται στις ίδιες συνθήκες λειτουργίας των μονάδων . (Στροφές συμπιεστή, στροφές ανεμιστήρα)  .
Τα κλιματιστικά όταν δίνουν τέρμα τα γκάζια σαφώς αυξάνεται κατα πολύ ο θόρυβος.

Απο την άλλη το πως ακούγεται ο ήχος σε μας , συμπέρασμα βέβαιο δεν μπορεί να βγεί γιατί εξαρτάται απο την ποιότητα του μικροφώνου . 

Ο θόρυβος που μεταδίδεται στο μέσα σου χώρο είναι κλασσική περίπτωση μονάδας που έχει αναρτηθεί σε τοιχοποιία κάτι το οποίο κανένας μας κανένας κατασκευαστής δεν το προτείνει για να αποφεύγονται φαινόμενα συντινισμού και μεταφοράς θορύβου . 

Ο μόνος που μπορεί να κρίνει αν υπάρχει κάποιο θέμα με την εξωτερική μονάδα είναι η αντιπροσωπεία όπου θα στείλει τεχνικό της να το ακούσει και να το μετρήσει . Για αυτό σου προτείνω να μιλήσεις μαζί τους και να σου στείλουν δικό τους άνθρωπο . 

Και κάτι ευχαριστο... 

Πριν μια ώρα έστειλα Mail με το video στην Inventor και πριν 5 λεπτά με πήραν τηλ για να δώσω στοιχεία και να κανονίσουμε για ραντεβού με Τεχνικό..... 

+1 Credit Αρχικά στην Inventor!!! 

Αναμένετε Τεχνικός....μακάρι να είναι καλός.....

Γιατί εδώ επαρχια έρχεται συνεργαζομενος.....και σε επισκεψη σε φίλο...αυτός που ήρθε.......δεν είχε ούτε θερμόμετρο μαζί του.....

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, georgepppo είπε

αγόρι μου όταν σου λέει ο ίδιος ο κατασκευαστής ελάχιστο 2.5 μέτρα τι θες να σου κάνουμε και διάγραμμα μολιερ η να σου αναλύσουμε ρευστοδυναμικές εξισώσεις ? εγώ είμαι μηχανολόγος και αυτό που μπορώ να φανταστώ για τα μέτρα σωλήνωσης είναι πως πρέπει η να γίνει σωστά υπερθέρμανση/υπόψυξη η να βρίσκει κάποια αντίσταση ο συμπιεστής για να μην υπάρχει "άεργη ισχύς" όπως με τις αντλίες που όταν βάζεις αντλία που σηκώνει πολλά bar σε λίγα μέτρα σωλήνα που χαλάει γιατί δεν έχει την απαιτούμενη αντίσταση επίσης το φρέον σα ρευστό έχει μια πυκνότητα σε κάθε διαθέσιμο χώρο αν εσύ έχεις λίγη σωλήνα θα είναι πιο πυκνό και δεν θα δουλεύει στην σωστή του πυκνότητα , ο κάθε ψυκτικός μάστορας δεν έχει τελειώσει και μετσόβιο , τέτοιες ανόητες απαιτήσεις να μην έχεις απο τον κάθε μάστορα/βοηθό αλλά απο τον κατασκευαστή, ο μάστορας ξέρει ότι πρέπει να το κάνει έτσι για να δουλεύει και αυτό έχει σημασία όχι να απαιτείς εσύ ο μάστορας να σου εξηγήσει και την ισεντροπική μεταβολή του φρέον κατά τη συμπίεση , γιατί θα σε πάρει στο ψηλό και θα έχει και δίκιο ο άνρθωπος. 

δεν είναι όλα τα κλιματιστικά ίδια όπως τα vw δεν έχουν καμία σχέση με τα toyota και τα fiat , ότι σου γράφει το manual αλλά συνήθως 2-2.5 μέτρα ελάχιστο θες.

τα panasonic 15ετίας είναι japan 😉 

η ποιότητα έχει να κάνει με την μάρκα και την σειρά πχ το daikin το κινέζικο δεν έχει καμία σχέση με το βέλγικο όπως το fujitsu το κινέζικο με το ιαπωνικό (και η τιμή αλλάζει προφανώς) , ότι πληρώνεις παίρνεις άλλη ποιότητα έχει το κλιματιστικό των 300 άλλη των 500 και άλλη των 700 (στα ίδια btu).

έχω δει σε πόσα σπίτια 9άρια μάρκα με έκαψες να μην φτουράνε και daikin να σκοτώνουν επίσης στην απόδοση ότι πληρώνεις παίρνεις και άσε τα specs να λένε ότι θέλουν (εμπειρικά πάντα σαν ψυκτικός).

επίσης σε πόσα κλιματιστικά έχω δει θέματα με πλακέτες και βλακείες που δίνεις 100-200 για πλακέτες σε μηχανάκια των 300 ευρώ ενώ αν έπαιρνες κατευθείαν το πιο καλό fujitsu,daikin κλπ κίχ δεν θα έκανε και θα δούλευε και καλύτερα (δεν έχω δει βλάβη σε τέτοιες μάρκες παρά ελάχιστες περιπτώσεις  ενώ σε φτηνά συνέχεια χαλάνε πλακέτες, σένσορες και παπαράκια ), επίσης μακριά απο samsung έχω παει σε 3 ψυγεία τους τελευταίους μήνες και τα 3 samsung και ένα κλαπέτο κατάψυξης/συντήρησης είχε 70 ευρώ + φπα για ένα πλαστικάκι που βγαίνει προβληματικό και σπάει εύκολα. 

Κι εγώ λέω μακριά από Samsung / LG κλιματιστικά και ψυγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 ώρες πριν, kstgr είπε

Κι εγώ λέω μακριά από Samsung / LG κλιματιστικά και ψυγεία

Έχω ψυγείο Samsung μια χαρά έχει βγει!

Επεξ/σία από guzel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, guzel είπε

Έχω ψυγείο Samsung μια χαρά έχει βγει!

Έχω δύο ψυγεία samsung . Το ένα 5 χρόνια μια χαρά είναι . Το άλλο μέσα σε 2 μήνες έβγαλε συμπιεστή . Τώρα το χω 2 χρόνια περίπου.

Σε κλιματιστικά όμως πραγματικά δεν το χουν καθόλου . Ούτε η samsung ούτε η LG σε θέματα αξιοπιστίας . Πριν λίγες σελίδες ένας που έχει την κορυφαία και ακριβή σειρά της LG την Prestige ποσταρε φωτογραφίες με σπασμένα πλαστικά απο το πουθενά . Πριν περίπου 2 χρόνια ένας άλλος είχε ποστάρει  (δεν είμαι σίγουρος αν ποσταρε εδω μέσα ή σε άλλο θέμα) πάλι LG κλασσική της σειρά  (νομίζω την Libero) όπου έγινε κυριολεκτικά θρύψαλα όλο το πάνω μέρος στην εισαγωγή του μηχανήματος . Κομματάκια κομματάκια   φεύγαν τα πλαστικά  και δεν το κάλυψαν εντός εγγύησης . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2019 στις 1:52 ΠΜ, georgepppo είπε

αγόρι μου όταν σου λέει ο ίδιος ο κατασκευαστής ελάχιστο 2.5 μέτρα τι θες να σου κάνουμε και διάγραμμα μολιερ η να σου αναλύσουμε ρευστοδυναμικές εξισώσεις ? εγώ είμαι μηχανολόγος και αυτό που μπορώ να φανταστώ για τα μέτρα σωλήνωσης είναι πως πρέπει η να γίνει σωστά υπερθέρμανση/υπόψυξη η να βρίσκει κάποια αντίσταση ο συμπιεστής για να μην υπάρχει "άεργη ισχύς" όπως με τις αντλίες που όταν βάζεις αντλία που σηκώνει πολλά bar σε λίγα μέτρα σωλήνα που χαλάει γιατί δεν έχει την απαιτούμενη αντίσταση επίσης το φρέον σα ρευστό έχει μια πυκνότητα σε κάθε διαθέσιμο χώρο αν εσύ έχεις λίγη σωλήνα θα είναι πιο πυκνό και δεν θα δουλεύει στην σωστή του πυκνότητα , ο κάθε ψυκτικός μάστορας δεν έχει τελειώσει και μετσόβιο , τέτοιες ανόητες απαιτήσεις να μην έχεις απο τον κάθε μάστορα/βοηθό αλλά απο τον κατασκευαστή, ο μάστορας ξέρει ότι πρέπει να το κάνει έτσι για να δουλεύει και αυτό έχει σημασία όχι να απαιτείς εσύ ο μάστορας να σου εξηγήσει και την ισεντροπική μεταβολή του φρέον κατά τη συμπίεση , γιατί θα σε πάρει στο ψηλό και θα έχει και δίκιο ο άνρθωπος.

δεν είναι όλα τα κλιματιστικά ίδια όπως τα vw δεν έχουν καμία σχέση με τα toyota και τα fiat , ότι σου γράφει το manual αλλά συνήθως 2-2.5 μέτρα ελάχιστο θες.

τα panasonic 15ετίας είναι japan 😉 

η ποιότητα έχει να κάνει με την μάρκα και την σειρά πχ το daikin το κινέζικο δεν έχει καμία σχέση με το βέλγικο όπως το fujitsu το κινέζικο με το ιαπωνικό (και η τιμή αλλάζει προφανώς) , ότι πληρώνεις παίρνεις άλλη ποιότητα έχει το κλιματιστικό των 300 άλλη των 500 και άλλη των 700 (στα ίδια btu).

έχω δει σε πόσα σπίτια 9άρια μάρκα με έκαψες να μην φτουράνε και daikin να σκοτώνουν επίσης στην απόδοση ότι πληρώνεις παίρνεις και άσε τα specs να λένε ότι θέλουν (εμπειρικά πάντα σαν ψυκτικός).

επίσης σε πόσα κλιματιστικά έχω δει θέματα με πλακέτες και βλακείες που δίνεις 100-200 για πλακέτες σε μηχανάκια των 300 ευρώ ενώ αν έπαιρνες κατευθείαν το πιο καλό fujitsu,daikin κλπ κίχ δεν θα έκανε και θα δούλευε και καλύτερα (δεν έχω δει βλάβη σε τέτοιες μάρκες παρά ελάχιστες περιπτώσεις  ενώ σε φτηνά συνέχεια χαλάνε πλακέτες, σένσορες και παπαράκια ), επίσης μακριά απο samsung έχω παει σε 3 ψυγεία τους τελευταίους μήνες και τα 3 samsung και ένα κλαπέτο κατάψυξης/συντήρησης είχε 70 ευρώ + φπα για ένα πλαστικάκι που βγαίνει προβληματικό και σπάει εύκολα. 

Θα παραθέσω μόνο την δικιά σου απάντηση, ως πιο εριστικός, και θα ευχαριστήσω τόσο εσένα όσο και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις σας. 

Από αυτά που διάβασα σε εσάς και αλλού, το μόνο που βλέπω ως στάνταρ είναι αυτό που ανέφερα, η προστασία από υδραυλικό θόρυβο (τυρβωδη ροή) και κραδασμούς (συντονισμός δικτύου). 

Επίσης αυτό που εγώ σκέφτομαι από όλα αυτά, είναι να προσθήκη υδραυλικής αντίστασης ώστε να μειωθεί η ταχύτητα του ψυκτικου υγρού στο κύκλωμα, ώστε "να έχει χρόνο" να γίνει η μετάδοση θερμότητας στα εσωτερικά και εξωτερικά στοιχεία προκειμένου να μπορέσει σε αυτή τη συγκριτικά χαμηλή ταχύτητα ρευστού, να επιτευχθεί η υπερθέρμανση και η υποψυξη που αναφέρθηκε (κάνουν καλό στο συμπιεστή αυτές οι συνθήκες). 

Επί προκειμένου στον φίλο μηχανολόγο που παρέθεσα, ας αφήσει τις ειρωνείες στην άκρη, και ας απαντήσει με την τεχνική του άποψη ως "μηχανολόγος", για ένα ζήτημα που ούτε mollier απαιτεί, αλλά ούτε και εξισώσεις. Μόνο να έχεις ιδέα τι σου γίνεται. 

Επίσης ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως δε περιμένει κανένας μηχανικός των κατασκευαστριων εταιρειών να πραγματοποιηθεί η υπολογισμένη υπερθέρμανση και υπόψυξη σε μονωμένο σωλήνα 3/4" δύο και δύο =τεσσάρων (επιπλέον) μέτρων μήκους σωλήνα (max υπολογισμός είναι αυτός).  Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε στοιχείο - εναλλάκτη θερμότητας.!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Έχω δύο ψυγεία samsung . Το ένα 5 χρόνια μια χαρά είναι . Το άλλο μέσα σε 2 μήνες έβγαλε συμπιεστή . Τώρα το χω 2 χρόνια περίπου.

Σε κλιματιστικά όμως πραγματικά δεν το χουν καθόλου . Ούτε η samsung ούτε η LG σε θέματα αξιοπιστίας . Πριν λίγες σελίδες ένας που έχει την κορυφαία και ακριβή σειρά της LG την Prestige ποσταρε φωτογραφίες με σπασμένα πλαστικά απο το πουθενά . Πριν περίπου 2 χρόνια ένας άλλος είχε ποστάρει  (δεν είμαι σίγουρος αν ποσταρε εδω μέσα ή σε άλλο θέμα) πάλι LG κλασσική της σειρά  (νομίζω την Libero) όπου έγινε κυριολεκτικά θρύψαλα όλο το πάνω μέρος στην εισαγωγή του μηχανήματος . Κομματάκια κομματάκια   φεύγαν τα πλαστικά  και δεν το κάλυψαν εντός εγγύησης . 

Μην ξεχνάς και εμένα που παιδεύομαι με το LG του σαλονιού :)


Επίσης έχει σπάσει και η περσίδα την οποία έχω επισκευάσει διότι δεν υπήρχε καν ανταλλακτικό.... 2013-14 μοντέλο.

Καλά για το θόρυβο στις max στροφές δεν το συζητάω καν λες και απογειώνετε αεροπλάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2019 στις 8:42 ΜΜ, Dare-Devil είπε

 

Nothing special . Σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις μηχανήματα με καλύτερο SCOP SEER  (καλύτερες καταναλώσεις).
Τα db θορύβου του μέσα μηχανήματος είναι μια χαρά για υπνοδωμάτιο . 
Την εγγύηση την λες και μικρή όταν άλλες δίνουν 5ετή ή 10ετή . 

Κατα τα άλλα είναι Mitshubishi που σημαίνει ότι είναι απο τα πιο αξιόπιστα της αγοράς . 

Σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο και μου απαντησες.

Κοιταξε εγω ηθελα ενα αξιοπιστο μηχανημα, στο παιδικο εχω ενα toyotomi και μου εχει βγει σκυλι (το εχω 4 χρονια).

Τωρα καταναλωσεις και τα σχετικα νομιζω ειναι συζητηση ανευ ουσιας η διαφορα ειναι σχετικα μικρη.

Πριν το παρω ημουν μεταξύ αυτου και ενος fujitsu, καμια σχεση ποιοτητα κατασκευης το ενα με το αλλο.

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg-09llce.html?source=external&offer=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα..

Εχω ενα Toyotomi Hiro 9αρι που εκανε πολυ θορυβο.

Εβαλα πλαστικες βασεις αλλα πατατηρησα  το σχημα του ανεμιστηρα ηταν  περιεργο .. Το αντιστοιχο 12αρι δεν εχει τετοιο σχημα

Εχει δει καποιος παρομιο σχημα ανεμιστήρα η το χειμωνα παραμορφωθηκε λογω χρησης?

Παρατηρηστε το κοκκινο χρωμα στην 1η φωτογραφια

 

IMG_20190203_152059_new.jpg.39caa189dc5d5f91a3159224fac97124.jpg

IMG_20190203_152055.jpg

 

 

IMG_20190203_152059.jpg

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει  στην θερμική απόδοση το minimum-maximum (btu)

Minimum αποδοση

Δύο πράγματα περνάν από το μυαλό μου.

1. Σημαίνει ότι π.χ. τοση είναι η minimum ζέστη που μπορεί να βγάλει ένα μηχάνημα για να διατηρήσει ένα χωρο;

2.Ή στο όριο λειτουργίας του μηχανήματος (π.χ -15) αυτή είναι η  ελαχιστη εγγυημένη απόδοση του;

Απορία λύθηκε από ένα forum και είναι το 1. (Αν τα λέει σωστά ο τύπος)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..

Εχω ενα Toyotomi Hiro 9αρι που εκανε πολυ θορυβο.

Εβαλα πλαστικες βασεις αλλα πατατηρησα  το σχημα του ανεμιστηρα ηταν  περιεργο .. Το αντιστοιχο 12αρι δεν εχει τετοιο σχημα

Εχει δει καποιος παρομιο σχημα ανεμιστήρα η το χειμωνα παραμορφωθηκε λογω χρησης?

Παρατηρηστε το κοκκινο χρωμα στην 1η φωτογραφια

IMG_20190203_152059_new.jpg.39caa189dc5d5f91a3159224fac97124.jpg

IMG_20190203_152055.jpg

IMG_20190203_152059.jpg

Δεν φαίνονται καλά οι φωτογραφίες. 

Μου φαίνεται ότι είναι σαν του δικού μου, που έχει περίεργο σχήμα, προφανώς για μείωση του θορύβου :

P90203-170429.jpg.a4ac51f8ec4a407eade161fca8978f89.jpgP90203-170526.jpg.9d78c8a436e03bba2d2f31990a241664.jpgP90203-170611.jpg.6a1fe077ec27b6552e878f5a1aff40d6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει  στην θερμική απόδοση το minimum-maximum (btu)

Minimum αποδοση

Δύο πράγματα περνάν από το μυαλό μου.

1. Σημαίνει ότι π.χ. τοση είναι η minimum ζέστη που μπορεί να βγάλει ένα μηχάνημα για να διατηρήσει ένα χωρο;

2.Ή στο όριο λειτουργίας του μηχανήματος (π.χ -15) αυτή είναι η  ελαχιστη εγγυημένη απόδοση του;

Απορία λύθηκε από ένα forum και είναι το 1. (Αν τα λέει σωστά ο τύπος)

Το λογικο ειναι να ισχυει το 1!

Το ζητημα ειναι..κατα ποσο μπορει ενα inverter χ μαρκας να  ανταποκριθει στα χαρακτηριστικα του; να αποδωσει δηλαδη εστω και κατα προσεγγιση το max και το min σε btu οταν του ζητηθει;;στην τελικη αυτο δεν πληρωνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

 

Απορία λύθηκε από ένα forum και είναι το 1. (Αν τα λέει σωστά ο τύπος)

Θα ήθελα το λινκ γιατί προσωπικά νόμιζα το 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...