Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Μπορεί κάποιος επιστημονικά και μηχανολογικά να τεκμηριώσει το λόγο απαίτησεις ελάχιστου μήκους σωληνώσεων ΠΕΡΑΝ της ενδεχόμενης υπάρξης συντονισμού των σωληνώσεων σε συγκεκριμένη ταχύτητα ροής προφανώς (παροχής). 

Ρώτησα και τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση, οι βοηθοί έλεγαν απλά γενικά για να δουλεύει καλά το μηχάνημα, και ο μάστορας όταν πίεσα για εξήγηση πέραν του "λόγω μεγάλων πιέσεων χρειάζεται για να δουλεύει καλά το μηχάνημα" μου είπε ότι έχουν οδηγίες για λόγους θορύβου το οποίο είναι και το μόνο που βρίσκω εφικτό και λογικό να συμβεί.
Το -μπακάλικο-  "να κάνει το κύκλο του το φρέον" που είπε ο συμφορουμίτης συγνώμη, αλλά με όλο το σεβασμό το ακούω βερεσέ, γιατί δε ΔΕΙΧΝΕΙ να βασίζεται σε καμιά θεωρία θερμοδυναμικής/ρευστομηχανικής κλπ.

Τι εννοείς φίλε μου με το module? χρειάζεται module για να συνδεθεί wi-fi? Τον έχω ήδη παραγγείλει και περιμένω πως προφανώς μέσω wifi θα βλέπω τα δεδομένα και θα ελέγχω την "έξυπνη" πρίζα

Το φρέον ρέει υπό κάποια πίεση στο κύκλωμα, η ενέργεια για αυτό δίνεται από τον συμπιεστή, όσο αυξάνεται το μήκος των σωληνώσεων αυξάνεται η αντίσταση που συναντάει το ρευστό και έτσι μειώνεται η πίεση λόγω τριβών του ρευστού που κυκλοφορεί στις σωληνώσεις, για να εκτελεστεί ο ψυκτικός κύκλος συμπίεσης των υδρατμών με τον βέλτιστο τρόπο στο εκάστοτε μηχάνημα σου λέει ο κατασκευαστής πρέπει να παρουσιάζει το φρέον από μια μέγιστη πίεση και κάτω, ο τρόπος για αυτό είναι διαμέσου του ελάχιστου μήκους σωληνώσεων. Τώρα ο θόρυβος και αυτά που είπαν οι τεχνικοί καθώς και αυτά που ανέφερε ο συμφορουμήτης έχουνε επίσης δίκιο. Οι συμπιεστές με ψυκτικά υγρά μεταγενέστερα του R22 λειτουργούν με παραπάνω από 60PSI στην χαμηλή, στην υψηλή ακόμα περισσότερα, οι πιέσεις είναι αρκετά υψηλές και πρέπει να υπάρχει κάποια μείωση-εξισορρόπηση στο κύκλωμα που επιτυγχάνεται με το ελάχιστο μήκος των σωληνώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω η απάντηση είναι απλή.

Τα κλιματιστικά σχεδιάζονται να καλύψουν όσο το δυνατόν όλες τις περιπτώσεις. Σπίτια, μαγαζιά κτλ.

Ο σχεδιαστής λοιπόν θεωρεί μια μέση τιμή σωλήνα και υπολογίζει την πτώση πίεσης που αυτή προκαλεί. Ας πούμε 10 μέτρα.

Οπότε ρυθμίζει τα εξαρτήματα έτσι ώστε να καλύπτει αυτή την μέση τιμή ή ένα μέσο εύρος.

Όταν λοιπόν πας και βάζεις κοντή σωλήνα, η πίεση θα είναι υψηλότερη και άρα καταπόνηση στον συμπιεστή και επίσης θα έχεις υψηλή ταχύτητα ρευστού στον αγωγό οπότε θόρυβο και ίσως και κραδασμούς λόγω συντονισμού.

 

https://www.fujitsu-general.com/uk/support/faq/split/0220.html

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία το 2019 που κατασκευάζονται, όταν το μεγαλύτερο ποσοστό όλων των συσκευών κατασκευάζεται στην Κίνα.

Και το Toshiba στην Κίνα κατασκευάζεται προφανώς, (το κοντρόλ του γράφει made in Thailand) αλλά τα πλαστικά του φαίνονται πολύ ποιοτικά σε σχέση με το toyotomi, που επίσης κατασκευάζεται στην Κίνα. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει η χώρα κατασκευής.

Τρίξιμο πλαστικών λογω συστολής/διαστολής το Toshiba δεν έχει, είναι πραγματικά αθόρυβο σε όλα του. Μόνο στη μεγάλη σκάλα ακούγεται ο ανεμιστήρας (λογικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Δεν έχει σημασία το 2019 που κατασκευάζονται, όταν το μεγαλύτερο ποσοστό όλων των συσκευών κατασκευάζεται στην Κίνα.

Και το Toshiba στην Κίνα κατασκευάζεται προφανώς, (το κοντρόλ του γράφει made in Thailand) αλλά τα πλαστικά του φαίνονται πολύ ποιοτικά σε σχέση με το toyotomi, που επίσης κατασκευάζεται στην Κίνα. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει η χώρα κατασκευής.

Τρίξιμο πλαστικών λογω συστολής/διαστολής το Toshiba δεν έχει, είναι πραγματικά αθόρυβο σε όλα του. Μόνο στη μεγάλη σκάλα ακούγεται ο ανεμιστήρας (λογικό).

παίζει ρόλο και η προέλευση και οι εταιρείες σου δίνουν και china και japan επιλογές απλά αλλάζει η τιμή και η ποιότητα είναι αισθητή, εγώ δεν θα έπαιρνα japan λόγο τιμής αλλά αν μπορείς να το αγοράσεις θα είναι καλύτερο με διαφορά.

το toyotomi είναι ας πούμε παλύ κατώτερων προδιαγραφών , σε daikin,fujitsu,toshiba,panasonic,mitsubishi και τέτοιες μάρκες πάντα τα πλαστικά κουμπώνουν μπαμ και δεν ακούς κιχ σε άλλες μάρκες φτηνές σπάνε με το παραμικρό , χαλάνε , ακούς τρίξιματα , χαλάνε σένσορες, δέκτες σήματος, πλακέτες, τρυπάνε σωληνάκια απο μόνα τους στο συμπιεστή λόγο κακών σινεμπλόκ συμπιεστή η κακής κόλλησης κλπ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα του θορύβου της εξωτερικής μονάδας του Omnia Eco με ένα πρόχειρο video

Το κλιματιστικό εχει ανοίξει 2-3 λεπτά και είναι ρυθμισμένο στους 24 βαθμούς με επιλογή follow me.. (εσωτερικη 18)

Στην αρχή ακούγεται ο "Φυσιολογικός" θόρυβος από την εξωτερική μονάδα και μετά από λίγο ανεβάζει λειτουργία στο Max... Μερική Βοη περνάει στην εσωτερική μονάδα.... 

Μετά από 5-7 λεπτά πέφτει στο "Φυσιολογικό" ξανά... 

 

Εδώ η Μονάδα μόνο με λειτουργία Fun

ως σύγκριση... 

 

Εδώ ένα  βίντεο ενδεικτικό του θορύβου που παράγει η εξωτερική του Panasonic 15αρι inverter (15ετιας) προς απόσυρση και αντικατάσταση με το Toshiba.... 

Στους 21 βαθμούς (συντήρηση) 

 

Πως σας ακούγεται γενικά? 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Πριν λίγο έφεραν το Toshiba.... Made in Thailand Τελικά.... 

Απο εβδομάδα εγκατάσταση.... 

IMG_20190201_132517.jpg

Καλορίζικο..... Υπομονή μέχρι την εγκατάσταση!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γυρω στους 16 εξωτερικη....

εχθες το βραδυ πχ  με θερμοκρασια εξωτερικη  γυρω στους 12 (κλιματιστικο 23 )   απο το σαλονι (κοινο μπαλκονι ) με κλειστες μπαλκονοπορτες  οταν 'γκαζωνε' το ακουγα....

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χάλι.

να τους στειλω ενα email με το video ? 

ειναι ο default   Θόρυβος των Omnia Eco  ?

ή επεσα σε προβληματικη μοναδα?

(μια συγκριση περιμενω με ενα φιλο) 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@anergos13 κι εγω νομιζω ειναι υπερβολικος ο θορυβος...εχω κι εγω 9αρι το life pro και με παγωνιες ακουγοταν μεν στην αρχη αλλα καμια σχεση μ αυτο που ακουω στο βιντεο..αν το βαλεις στο 21-22 το ιδιο κανει το δοκιμασες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, anergos13 είπε

γυρω στους 16 εξωτερικη....

εχθες το βραδυ πχ  με θερμοκρασια εξωτερικη  γυρω στους 12 (κλιματιστικο 23 )   απο το σαλονι (κοινο μπαλκονι ) με κλειστες μπαλκονοπορτες  οταν 'γκαζωνε' το ακουγα....

να τους στειλω ενα email με το video ? 

ειναι ο default   Θόρυβος των Omnia Eco  ?

ή επεσα σε προβληματικη μοναδα?

(μια συγκριση περιμενω με ενα φιλο) 

Έχω και εγώ πρόσβαση στο ίδιο μοντέλο. Την Κυριακή που θα πάω εκεί θα προσπαθήσω να τραβήξω βίντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το 2ο βίντεο φαίνεται καλύτερα η κλιμάκωση του Θορυβου.. 

Στην αρχή το έβαλα στους 22 C  μετά 1-2 λεπτά στους 23 και αμέσως μετά στους 25 C

H κλιμάκωση του Θορύβου είναι 

1ο επίπεδο έως το 1 min

2o επιπεδο 1:00- 1:30

3ο επίπεδο 1:30-1:54 ( ψιλό ενοχλητικό) 

4ο επίπεδο 1:54- 2:27 (super ενοχλητικό) 

 

 

Και Κάτι Ευχαριστο... 

Πριν μια ώρα έστειλα Mail με το video στην Inventor και πριν 5 λεπτά με πήραν τηλ για να δώσω στοιχεία και να κανονίσουμε για ραντεβού με Τεχνικό..... 

+1 Credit Αρχικά στην Inventor!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...