Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, SMARTYN89 είπε

Για το (2) το σκέφτηκα, αλλά λυπήθηκα τον τοίχο να του κάνω κι άλλη τρύπα όταν ήδη είχε μόλις 3 εκατοστά ψηλότερα (15cm  πρότεινε ο τεχνικός με βάση το manual). Ευτυχώς έχω i-Feel οπότε το θέμα για τον αισθητήρα δε με ανησυχεί και επίσης δουλεύω 90% της ώρας στη πιο χαμηλή σκάλα οπότε νομίζω δε θα έχω θέμα.

Παρ'όλα αυτά έχεις απόλυτο δίκιο.

Απο. Θόρυβο στην Έναρξη πως πάει η εξωτερική μονάδα του Omnia Eco? 

Κάνει. Αρκετό.? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

Απο. Θόρυβο στην Έναρξη πως πάει η εξωτερική μονάδα του Omnia Eco? 

Κάνει. Αρκετό.? 

Κοίτα εγώ έχω το Nemesis και απ'ότι έχω καταλάβει δεν έχει την ίδια εξωτερική μονάδα με το Omnia. Του Νέμεσις είναι πιο μεγάλη, μέχρι και οι μάστορες το σχολιάζαν μεταξύ τους (βάζουν Ομνια πολύ πιο συχνά σε σπίτια). Πάντως εγώ δεν έχω παρατηρήσει ενοχλητικό θόρυβο. Και κάθομαι στο PC που είναι 2 μέτρα σε ευθεία απο την μονάδα με ένα τοίχο διαφορά. Το θέμα είναι να μη κάνει συντονισμούς, τριγμούς, δονήσεις κλπ, ευτυχώς που δεν υπάρχουν καθόλου.

Τώρα αν έχεις εκπαιδευμένο αυτί (ή οι γείτονές σου) και ανησυχείς, βγάζω ένα βίντεο κάποια στιγμή να πάρεις μια γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SMARTYN89 είπε

Κοίτα εγώ έχω το Nemesis και απ'ότι έχω καταλάβει δεν έχει την ίδια εξωτερική μονάδα με το Omnia. Του Νέμεσις είναι πιο μεγάλη, μέχρι και οι μάστορες το σχολιάζαν μεταξύ τους (βάζουν Ομνια πολύ πιο συχνά σε σπίτια). Πάντως εγώ δεν έχω παρατηρήσει ενοχλητικό θόρυβο. Και κάθομαι στο PC που είναι 2 μέτρα σε ευθεία απο την μονάδα με ένα τοίχο διαφορά. Το θέμα είναι να μη κάνει συντονισμούς, τριγμούς, δονήσεις κλπ, ευτυχώς που δεν υπάρχουν καθόλου.

Τώρα αν έχεις εκπαιδευμένο αυτί (ή οι γείτονές σου) και ανησυχείς, βγάζω ένα βίντεο κάποια στιγμή να πάρεις μια γεύση.

 Ωπα λάθος μου.... 

Έχω ένα θέματακι με θόρυβο στο omnia.... και το ψάχνω λίγο... 

Τα πλαστικά του συμπεριφορά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και μιλατε για inventor και θορυβους στα πλαστικα κι εμενα στο life pro 24 ακουγονται λιγο οταν αλλαζει η θερμοκρασια του αερα και πιο πολυ οταν κλεινει το βραδυ..ευτυχως δεν κραταει πολυ κανα 3-4 κρακ-κρακ..παντως αξιζει να επισημανω πως σε 2 παλιοτερα inventor που εχω (σειρα evo) ποτε μα ποτε δεν ακουσα το παραμικρο στα πλαστικα τους και τα χω χρονια..οσο για θορυβο;;σαν να μην υπαρχουν στο χωρο!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιάνω το Omnia Eco δεξιά αριστερά και το. πιέζω και τρίζει όλο... 

Έκανα την ίδια κίνηση σε ένα Toshiba 18αρι 7ετιας........σιγη....

Έχουν θέμα.τα πλαστικά τους.... τριζατα! 

Ήταν και ένας λόγος που ξαναεπελεξα Toshiba.... 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SMARTYN89 είπε

Το Nemesis δε το έχω ακούσει ποτέ να τρίζει. Το έχω 3 μέρες μόνο όμως. Πάρα πολύ ήσυχο γενικά. 

Μακάρι να μην έχεις θέμα.... 

πάντως οι περισσότεροι φίλοι εδώ έχουν αναφέρει τριξιματα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Πιάνω το Omnia Eco δεξιά αριστερά και το. πιέζω και τρίζει όλο... 

Έκανα την ίδια κίνηση σε ένα Toshiba 18αρι 7ετιας........σιγη....

Έχουν θέμα.τα πλαστικά τους.... τριζατα! 

Αφού τα πιάνεις και τα πιέζεις τί ήθελες να κάνουν σε αυτή την περίπτωση ; Οι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν κλιματιστικά με γνώμονα να μην κάνουν θόρυβο όταν τα ζουλάς  !!
Πιάσε και απο Daikin μοντέλα ή άλλων εταιριών να δεις ότι το ίδιο θα κάνουν . 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Capacity λέει . Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος τί σημαίνει. COP δεν είναι πάντως.  

 

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Και εγω προσπαθω να βρω τι ακριβώς σημαίνει.. δεν ειμαι σίγουρος 

Capacity = Η ονομαστική του απόδοση σε btu/h . Capacity ratio που λέει στο διάγραμμα . Το 100 % είναι η ονομαστική του απόδοση . Το 50 % είναι το μισό της ονομαστικής απόδοσης  κοκ . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SMARTYN89 είπε

Το Nemesis δε το έχω ακούσει ποτέ να τρίζει. Το έχω 3 μέρες μόνο όμως. Πάρα πολύ ήσυχο γενικά. 

Nαι αλλα μην ξεχνας οτι προκειται για την ακριβη σειρα της εταιρειας,αυτο θα λειπε να τριζουν..γενικα παντως δεν θα πρεπε να τριζουν,υποτιθεται αγοραζεις επωνυμο κλιματιστικο (εστω κι αν δεν ειναι κατασκευαστης) κι οχι κανα aux/crown/finlux κτλ...

Βεβαια η εταιρεια στεκεται στο υψος της και κανει αντικαταστασεις χωρις πολλα πολλα απ οτι εχω καταλαβει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 30/1/2019 στις 12:04 ΠΜ, georgepppo είπε

σε όλα τα κλιματιστικά θες τουλάχιστον 2-2.5 μέτρα χαλκοσωλήνας για να κάνει σωστά τον κύκλο του το φρέον και να εκτελεστεί σωστά ο ψυκτικός κύκλος,για να πιάσεις τα μέτρα σωληνώσεως που θες μπορεί να είναι και κοντά η μονάδα αλλά κάνεις μια κουλουρίτσα απο πίσω όσο χρειάζεται πχ στο δικό μου έχουν κάνει μια μικρή κουλουρίτσα και δεν πάει ίσια για να πιάσει τα 2 μέτρα η χαλκοσωλήνα,αν είναι πολύ κοντή η σωλήνα μπορεί να μην λειτουργεί καλά μέχρι να σου κάψει συμπιεστή και η εγγύηση δεν σε καλύπτει για εσφαλμένη εγκατάσταση.

51449303_353166815527035_5992340424373567488_n.jpg

Μπορεί κάποιος επιστημονικά και μηχανολογικά να τεκμηριώσει το λόγο απαίτησεις ελάχιστου μήκους σωληνώσεων ΠΕΡΑΝ της ενδεχόμενης υπάρξης συντονισμού των σωληνώσεων σε συγκεκριμένη ταχύτητα ροής προφανώς (παροχής). 

Ρώτησα και τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση, οι βοηθοί έλεγαν απλά γενικά για να δουλεύει καλά το μηχάνημα, και ο μάστορας όταν πίεσα για εξήγηση πέραν του "λόγω μεγάλων πιέσεων χρειάζεται για να δουλεύει καλά το μηχάνημα" μου είπε ότι έχουν οδηγίες για λόγους θορύβου το οποίο είναι και το μόνο που βρίσκω εφικτό και λογικό να συμβεί.
Το -μπακάλικο-  "να κάνει το κύκλο του το φρέον" που είπε ο συμφορουμίτης συγνώμη, αλλά με όλο το σεβασμό το ακούω βερεσέ, γιατί δε ΔΕΙΧΝΕΙ να βασίζεται σε καμιά θεωρία θερμοδυναμικής/ρευστομηχανικής κλπ.

 

Στις 28/1/2019 στις 11:49 ΜΜ, anergos13 είπε

Όντως ο blitzwolf, οπως και όλα τα προϊόντα της εταιρίας,τα σπάει...και τιμή όσο 3 καφέδες...

Τον έχει πάρει φίλος....και τον έχει παραγγείλει και εγώ...μαζί με το module για το wifi (broadlink)

Τι εννοείς φίλε μου με το module? χρειάζεται module για να συνδεθεί wi-fi? Τον έχω ήδη παραγγείλει και περιμένω πως προφανώς μέσω wifi θα βλέπω τα δεδομένα και θα ελέγχω την "έξυπνη" πρίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Μπορεί κάποιος επιστημονικά και μηχανολογικά να τεκμηριώσει το λόγο απαίτησεις ελάχιστου μήκους σωληνώσεων ΠΕΡΑΝ της ενδεχόμενης υπάρξης συντονισμού των σωληνώσεων σε συγκεκριμένη ταχύτητα ροής προφανώς (παροχής).

δεν υπάρχει κάποιο ελάχιστο μήκος σωληνώσεων πέραν από αυτό που ορίζει ο κάθε κατασκευαστής ανάλογα με τον σχεδιασμό που έχει κάνει. Υπάρχουν μηχανήματα με μήκος σωληνώσεων μερικά εκατοστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Αφού τα πιάνεις και τα πιέζεις τί ήθελες να κάνουν σε αυτή την περίπτωση ; Οι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν κλιματιστικά με γνώμονα να μην κάνουν θόρυβο όταν τα ζουλάς  !!
Πιάσε και απο Daikin μοντέλα ή άλλων εταιριών να δεις ότι το ίδιο θα κάνουν . 

Capacity = Η ονομαστική του απόδοση σε btu/h . Capacity ratio που λέει στο διάγραμμα . Το 100 % είναι η ονομαστική του απόδοση . Το 50 % είναι το μισό της ονομαστικής απόδοσης  κοκ . 

 

To 15ετιας - προς απόσυρση - panasonic επίσης έχει πολύ καλύτερη συναρμογή πλαστικών (τυχαίο?) 

Έχοντας και το Omnia (6 Μηνών) φαίνεται (ακούγεται) η διαφορά.... 

Το καλοκαίρι στο κρυο κανένα θέμα... όταν ξεκίνησε το ζεστό... άρχισαν οι ανοχές των πλαστικών.... Και τα τσικι τσικι... όχι σε τρομερό βαθμό... Αλλα υπαρκτό (κάποιοι φίλοι ανέφεραν χειρότερο θόρυβο) 

Πήγα σε Media Mark και είδα από κοντά  τα πλαστικά μέρη σε Inventor, midea, toyotomi, Toshiba, daikin, mitsubishi- με την αφή, άνοιγμα κλείσιμο καπάκια καθώς και πίεση πλαστικών - καταλάβαινες την ανοχή καθώς και την ποιότητα των πλαστικών.... 

τουλάχιστον σε αυτά που είδα από κοντά.... 

Ήταν Εμφανέστατη η Διαφορά.... 

 

Δεν μειώνω τα Inventor σε specs και απόδοση, εγγύηση (τουναντίον) ..... Αλλα σε αυτο τον τομέα.... οι τωρινές σειρές πάσχουν.... 

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε

Μπορεί κάποιος επιστημονικά και μηχανολογικά να τεκμηριώσει το λόγο απαίτησεις ελάχιστου μήκους σωληνώσεων ΠΕΡΑΝ της ενδεχόμενης υπάρξης συντονισμού των σωληνώσεων σε συγκεκριμένη ταχύτητα ροής προφανώς (παροχής). 

Ρώτησα και τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση, οι βοηθοί έλεγαν απλά γενικά για να δουλεύει καλά το μηχάνημα, και ο μάστορας όταν πίεσα για εξήγηση πέραν του "λόγω μεγάλων πιέσεων χρειάζεται για να δουλεύει καλά το μηχάνημα" μου είπε ότι έχουν οδηγίες για λόγους θορύβου το οποίο είναι και το μόνο που βρίσκω εφικτό και λογικό να συμβεί.
Το -μπακάλικο-  "να κάνει το κύκλο του το φρέον" που είπε ο συμφορουμίτης συγνώμη, αλλά με όλο το σεβασμό το ακούω βερεσέ, γιατί δε ΔΕΙΧΝΕΙ να βασίζεται σε καμιά θεωρία θερμοδυναμικής/ρευστομηχανικής κλπ.

Τι εννοείς φίλε μου με το module? χρειάζεται module για να συνδεθεί wi-fi? Τον έχω ήδη παραγγείλει και περιμένω πως προφανώς μέσω wifi θα βλέπω τα δεδομένα και θα ελέγχω την "έξυπνη" πρίζα

Αναφέρομαι σε αυτό  το blitzwolf

https://m.banggood.com/Broadlink-Black-Bean-Smart-Home-Wifi-Remote-IR-Controller-Universal-Appliances-Smart-Control-p-1049494.html?rmmds=myorders

Το οποίο αν θυμαμε πήρε ο φίλος @liakjim

Επειδή το module της Toshiba ψυχανεμιζομαι ότι θα στοιχίζει πάνω από 100€.... Με αυτό θα κάνω τα βασικά με κόστος 3 καφέδων.... 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Μπορεί κάποιος επιστημονικά και μηχανολογικά να τεκμηριώσει το λόγο απαίτησεις ελάχιστου μήκους σωληνώσεων ΠΕΡΑΝ της ενδεχόμενης υπάρξης συντονισμού των σωληνώσεων σε συγκεκριμένη ταχύτητα ροής προφανώς (παροχής). 

Ρώτησα και τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση, οι βοηθοί έλεγαν απλά γενικά για να δουλεύει καλά το μηχάνημα, και ο μάστορας όταν πίεσα για εξήγηση πέραν του "λόγω μεγάλων πιέσεων χρειάζεται για να δουλεύει καλά το μηχάνημα" μου είπε ότι έχουν οδηγίες για λόγους θορύβου το οποίο είναι και το μόνο που βρίσκω εφικτό και λογικό να συμβεί.
Το -μπακάλικο-  "να κάνει το κύκλο του το φρέον" που είπε ο συμφορουμίτης συγνώμη, αλλά με όλο το σεβασμό το ακούω βερεσέ, γιατί δε ΔΕΙΧΝΕΙ να βασίζεται σε καμιά θεωρία θερμοδυναμικής/ρευστομηχανικής κλπ.

 

αγόρι μου όταν σου λέει ο ίδιος ο κατασκευαστής ελάχιστο 2.5 μέτρα τι θες να σου κάνουμε και διάγραμμα μολιερ η να σου αναλύσουμε ρευστοδυναμικές εξισώσεις ? εγώ είμαι μηχανολόγος και αυτό που μπορώ να φανταστώ για τα μέτρα σωλήνωσης είναι πως πρέπει η να γίνει σωστά υπερθέρμανση/υπόψυξη η να βρίσκει κάποια αντίσταση ο συμπιεστής για να μην υπάρχει "άεργη ισχύς" όπως με τις αντλίες που όταν βάζεις αντλία που σηκώνει πολλά bar σε λίγα μέτρα σωλήνα που χαλάει γιατί δεν έχει την απαιτούμενη αντίσταση επίσης το φρέον σα ρευστό έχει μια πυκνότητα σε κάθε διαθέσιμο χώρο αν εσύ έχεις λίγη σωλήνα θα είναι πιο πυκνό και δεν θα δουλεύει στην σωστή του πυκνότητα , ο κάθε ψυκτικός μάστορας δεν έχει τελειώσει και μετσόβιο , τέτοιες ανόητες απαιτήσεις να μην έχεις απο τον κάθε μάστορα/βοηθό αλλά απο τον κατασκευαστή, ο μάστορας ξέρει ότι πρέπει να το κάνει έτσι για να δουλεύει και αυτό έχει σημασία όχι να απαιτείς εσύ ο μάστορας να σου εξηγήσει και την ισεντροπική μεταβολή του φρέον κατά τη συμπίεση , γιατί θα σε πάρει στο ψηλό και θα έχει και δίκιο ο άνρθωπος.

Στις 29/1/2019 στις 5:19 ΜΜ, CptBill είπε

Χμμμμμ

manual απο αγγλια για τη σειρα ναι μεν ultimate comfort αλλα με διαφορετικους κωδικους μοντελων απο οτι διαπιστωσα στη πορεια

σελιδα 25

http://www.mideauk.co.uk/wp-content/uploads/2017/09/Ultimate-Comfort-installation-manual.pdf

3 m ως ελαχιστο

manual εγκαταστασης απο τη fgeurope για ολη τη σειρα ultimate comfort

σελιδα 25

https://www.fgeurope.gr/system/uploads/document/file/944/UC_IM.pdf

Αναφερει οτι " Nominal efficiency is tested on units with a pipe length of 5 meters (16.5ft).¨" χωρις να αναφερει ελαχιστο μηκος.

Δεν ξερω εαν μου διαφευγει κατι αλλο στο installation manual.

Τι λενε οι ειδήμονες; 

Ποσα μετρα να πω στον εγκαταστατη;

Θυμιζω πως  μιλαμε για το midea Ultimate Comfort 2018 09kBTU /// MT-09N8D6 το οποιο εγινε σημερα παραγγελια!

δεν είναι όλα τα κλιματιστικά ίδια όπως τα vw δεν έχουν καμία σχέση με τα toyota και τα fiat , ότι σου γράφει το manual αλλά συνήθως 2-2.5 μέτρα ελάχιστο θες.

47 λεπτά πριν, anergos13 είπε

To 15ετιας - προς απόσυρση - panasonic επίσης έχει πολύ καλύτερη συναρμογή πλαστικών (τυχαίο?) 

Έχοντας και το Omnia (6 Μηνών) φαίνεται (ακούγεται) η διαφορά.... 

Το καλοκαίρι στο κρυο κανένα θέμα... όταν ξεκίνησε το ζεστό... άρχισαν οι ανοχές των πλαστικών.... Και τα τσικι τσικι... όχι σε τρομερό βαθμό... Αλλα υπαρκτό (κάποιοι φίλοι ανέφεραν χειρότερο θόρυβο) 

Πήγα σε Media Mark και είδα από κοντά  τα πλαστικά μέρη σε Inventor, midea, toyotomi, Toshiba, daikin, mitsubishi- με την αφή, άνοιγμα κλείσιμο καπάκια καθώς και πίεση πλαστικών - καταλάβαινες την ανοχή καθώς και την ποιότητα των πλαστικών.... 

τουλάχιστον σε αυτά που είδα από κοντά.... 

Ήταν Εμφανέστατη η Διαφορά.... 

Δεν μειώνω τα Inventor σε specs και απόδοση, εγγύηση (τουναντίον) ..... Αλλα σε αυτο τον τομέα.... οι τωρινές σειρές πάσχουν.... 

Αναφέρομαι σε αυτό  το blitzwolf

https://m.banggood.com/Broadlink-Black-Bean-Smart-Home-Wifi-Remote-IR-Controller-Universal-Appliances-Smart-Control-p-1049494.html?rmmds=myorders

Το οποίο αν θυμαμε πήρε ο φίλος @liakjim

Επειδή το module της Toshiba ψυχανεμιζομαι ότι θα στοιχίζει πάνω από 100€.... Με αυτό θα κάνω τα βασικά με κόστος 3 καφέδων.... 😜

τα panasonic 15ετίας είναι japan 😉 

η ποιότητα έχει να κάνει με την μάρκα και την σειρά πχ το daikin το κινέζικο δεν έχει καμία σχέση με το βέλγικο όπως το fujitsu το κινέζικο με το ιαπωνικό (και η τιμή αλλάζει προφανώς) , ότι πληρώνεις παίρνεις άλλη ποιότητα έχει το κλιματιστικό των 300 άλλη των 500 και άλλη των 700 (στα ίδια btu).

έχω δει σε πόσα σπίτια 9άρια μάρκα με έκαψες να μην φτουράνε και daikin να σκοτώνουν επίσης στην απόδοση ότι πληρώνεις παίρνεις και άσε τα specs να λένε ότι θέλουν (εμπειρικά πάντα σαν ψυκτικός).

επίσης σε πόσα κλιματιστικά έχω δει θέματα με πλακέτες και βλακείες που δίνεις 100-200 για πλακέτες σε μηχανάκια των 300 ευρώ ενώ αν έπαιρνες κατευθείαν το πιο καλό fujitsu,daikin κλπ κίχ δεν θα έκανε και θα δούλευε και καλύτερα (δεν έχω δει βλάβη σε τέτοιες μάρκες παρά ελάχιστες περιπτώσεις  ενώ σε φτηνά συνέχεια χαλάνε πλακέτες, σένσορες και παπαράκια ), επίσης μακριά απο samsung έχω παει σε 3 ψυγεία τους τελευταίους μήνες και τα 3 samsung και ένα κλαπέτο κατάψυξης/συντήρησης είχε 70 ευρώ + φπα για ένα πλαστικάκι που βγαίνει προβληματικό και σπάει εύκολα. 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, georgepppo είπε

αγόρι μου όταν σου λέει ο ίδιος ο κατασκευαστής ελάχιστο 2.5 μέτρα τι θες να σου κάνουμε και διάγραμμα μολιερ η να σου αναλύσουμε ρευστοδυναμικές εξισώσεις ? εγώ είμαι μηχανολόγος και αυτό που μπορώ να φανταστώ για τα μέτρα σωλήνωσης είναι πως πρέπει η να γίνει σωστά υπερθέρμανση/υπόψυξη η να βρίσκει κάποια αντίσταση ο συμπιεστής για να μην υπάρχει "άεργη ισχύς" όπως με τις αντλίες που όταν βάζεις αντλία που σηκώνει πολλά bar σε λίγα μέτρα σωλήνα που χαλάει γιατί δεν έχει την απαιτούμενη αντίσταση επίσης το φρέον σα ρευστό έχει μια πυκνότητα σε κάθε διαθέσιμο χώρο αν εσύ έχεις λίγη σωλήνα θα είναι πιο πυκνό και δεν θα δουλεύει στην σωστή του πυκνότητα , ο κάθε ψυκτικός μάστορας δεν έχει τελειώσει και μετσόβιο , τέτοιες ανόητες απαιτήσεις να μην έχεις απο τον κάθε μάστορα/βοηθό αλλά απο τον κατασκευαστή, ο μάστορας ξέρει ότι πρέπει να το κάνει έτσι για να δουλεύει και αυτό έχει σημασία όχι να απαιτείς εσύ ο μάστορας να σου εξηγήσει και την ισεντροπική μεταβολή του φρέον κατά τη συμπίεση , γιατί θα σε πάρει στο ψηλό και θα έχει και δίκιο ο άνρθωπος.

δεν είναι όλα τα κλιματιστικά ίδια όπως τα vw δεν έχουν καμία σχέση με τα toyota και τα fiat , ότι σου γράφει το manual αλλά συνήθως 2-2.5 μέτρα ελάχιστο θες.

τα panasonic 15ετίας είναι japan 😉 

η ποιότητα έχει να κάνει με την μάρκα και την σειρά πχ το daikin το κινέζικο δεν έχει καμία σχέση με το βέλγικο όπως το fujitsu το κινέζικο με το ιαπωνικό (και η τιμή αλλάζει προφανώς) , ότι πληρώνεις παίρνεις άλλη ποιότητα έχει το κλιματιστικό των 300 άλλη των 500 και άλλη των 700 (στα ίδια btu).

έχω δει σε πόσα σπίτια 9άρια μάρκα με έκαψες να μην φτουράνε και daikin να σκοτώνουν επίσης στην απόδοση ότι πληρώνεις παίρνεις και άσε τα specs να λένε ότι θέλουν (εμπειρικά πάντα σαν ψυκτικός).

επίσης σε πόσα κλιματιστικά έχω δει θέματα με πλακέτες και βλακείες που δίνεις 100-200 για πλακέτες σε μηχανάκια των 300 ευρώ ενώ αν έπαιρνες κατευθείαν το πιο καλό fujitsu,daikin κλπ κίχ δεν θα έκανε και θα δούλευε και καλύτερα (δεν έχω δει βλάβη σε τέτοιες μάρκες παρά ελάχιστες περιπτώσεις  ενώ σε φτηνά συνέχεια χαλάνε πλακέτες, σένσορες και παπαράκια ), επίσης μακριά απο samsung έχω παει σε 3 ψυγεία τους τελευταίους μήνες και τα 3 samsung και ένα κλαπέτο κατάψυξης/συντήρησης είχε 70 ευρώ + φπα για ένα πλαστικάκι που βγαίνει προβληματικό και σπάει εύκολα. 

To panasonic είναι made in Thailand 😜

https://lmg.nu/fileadmin/support/servicemanualer/s_e15ckp.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...