Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδες εκλεισα για το Σαββατο αυτο το κλιματιστικο στα 500 ευρω μαζι με τοποθετηση.

https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6439

για Υ/Δ.

Για ριχτε γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δυο ερωτήσεις για το Nemesis Pro 12αρι που πρόσφατα έβαλα.

1. Μηκος σωληνώσεων: Θορυβήθηκα απο άλλα posts που ανέφεραν ατασθαλίες των μαστόρων και είπα να τσεκάρω κι εγώ. Το μήκως της σωλίνας απο την εσωτερική μέχρι την εξωτερική μονάδα είναι όντως 1,5m όπως υπέθετα. +-10 εκατοστά πχ. Κοιτάω το installation manual ωστόσο, και δε βλέπω ξεκάθαρο περιορισμό για το ελάχιστο μήκος, παρα μόνο για το μέγιστο που έχει ολόκληρο πίνακα. Για το ελάχιστο μήκος, αναφέρει μόνο: 

"1. Σταθερό μήκος ψυκτικών σωληνώσεων:
 5 μέτρα, 7,5 μέτρα, 8 μέτρα

2. Ελάχιστο μήκος σωληνώσεων:
Για τη μονάδα με μήκος αγωγού 5m, δεν υπάρχει όριο σχετικά με το ελάχιστο μήκος του αγωγού σύνδεσης. Για τη μονάδα με μήκος αγωγού 7.5m και 8m, το ελάχιστο μήκος του αγωγού πρέπει να είναι 3m
"

Πώς θα καταλάβω ποια μονάδα έχω :P ?

2. Απόσταση κλιματιστικού απο το ταβάνι: στη σελίδα 70 του manual της εσωτερικής μονάδας, αναφέρει τουλάχιστον 15 cm απο το ταβάνι. Εμένα καθώς υπήρχε ήδη τρύπα στο σπίτι και ήταν λόγο πιο ψηλά, κατέληξε να είναι 12 cm απο το ταβάνι η μπροστά όψη (την οποία νομίζω οτί μετράει στην εικόνα), και 9.5cm το πίσω μέρος που ακουμπάει στον τοίχο καθώς έχει τραπέζιο σχήμα η μονάδα. Πρώτον ποια αποσταση εννοεί απο τις δύο, και δεύτερον να ανησυχήσω ή όχι? (το δουλεύω συνήθως στην πρώτη σκάλα απο θεμα ροής αέρα)

 

Τέλος για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα κάποια "pdesign tests" αρχεία για τα Nemesis που ουσιαστικά έχουν λίγο πιο αναλυτικές υπολογισμούς για τα COPd EERd (d=differential λογικά) αναλογα με κάποιες εξωτερικές θερμοκρασίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Έβλεπα τις οδηγίες εγκατάστασης του shorai 18k,θέλει το λιγότερο 5cm απόσταση από το ταβάνι..(ενώ συνήθως θέλουν πολύ παραπάνω τα άλλα μηχανήματα) αριστερά όπως κοιτας το μηχάνημα 30cm!! Αποσταση,και δεξιά 17cm.. αρα έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας να θεωρήσω  αριστερά;

Ενας λόγος που ο κατασκευαστής σου ζητάει ένα ελάχιστο χώρο  αριστερά και δεξιά  (αλλά και από πάνω)   είναι για να υπάρχει χώρος σε περίπτωση που χρειαστεί service το μηχάνημα (π.χ αφαίρεση πλακέτας ή ανεμιστήρα).

7 ώρες πριν, guzel είπε

Σήμερα κάνανε την αντικατάσταση λόγω του θέματος που έκανε στην αρχή (όταν το έβαλαν μπροστά δεν πήρε μπρος η εξωτερική μονάδα). Σήμερα κατάλαβα ότι για να πάρει μπρος απλά θέλει πρώτα να γυρίσει στη ψύξη και όχι στη θέρμανση που το έβαζαν, καθώς και το σημερινό έκανε το ίδιο ακριβώς 😂

Στόκοι! 

Επίσης κάτι που παρατήρησα σήμερα αλλα και την προηγουμενη φορα, και νομίζω ότι είναι λάθος, συνδέουν τους χαλκοσωληνες πριν εγκαταστήσουν το κλιματιστικό στον τοιχο και τις περνάνε μετά από την τρυπα. Έτσι γίνεται ? Θυμάμαι στο toyotomi το είχαν βάλει πρώτα τοιχο και έξω κάνανε την επεκταση..

Στην ουσία έγινε αντικατάσταση χωρίς λόγο ...

Σήμερα έβαλα και τα φίλτρα δεν τα είχα βάλει την πρωτη φορα (κράτησα και του προηγουμενου 😂) ωστόσο δεν έχω ιδέα, αλλα ούτε μάλλον η toshiba πως μπαίνουν. Η μια πλευρά είναι μπλε και η από κάτω πράσινη. Πια μπαίνει πάνω και πια κάτω ? 

Εξαρτάται την εγκατάσταση . 

Το κάθε μηχάνημα έχει προεγκατεστημένες σωληνώσεις . Το μήκος που έχουν καμιά φορά διαφέρει λίγο απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή .  Αν υποθέσουμε ότι πάμε να τοποθετήσουμε επιτόπου το μηχάνημα το εσωτερικό και να περάσουμε τις σωληνώσεις μέσα απο την τρύπα, αν το τέλος του σωλήνα πέφτει ακριβώς πάνω στην έξοδο της τρύπας που έχουν κάνει τότε τους δημιουργεί πρόβλημα γιατί δεν υπάρχει αρκετός χώρος να δουλέψουν και να συνδέσουν τα υπόλοιπα μέτρα σωλήνας . 

Δεν υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτούς τους δύο τρόπους . Ο κάθε ένας ψυκτικός επιλέγει τί τον βολεύει !

Τσάμπα αντικατάσταση λοιπόν !! 😂
Τί εννοείς ότι η Toshiba δεν έχει ιδέα πως μπαίνουν τα φίλτρα ; !!!!! ;;;;!!!

25 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

παιδες εκλεισα για το Σαββατο αυτο το κλιματιστικο στα 500 ευρω μαζι με τοποθετηση.

https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6439

για Υ/Δ.

Για ριχτε γνωμες.

Nothing special . Σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις μηχανήματα με καλύτερο SCOP SEER  (καλύτερες καταναλώσεις).
Τα db θορύβου του μέσα μηχανήματος είναι μια χαρά για υπνοδωμάτιο . 
Την εγγύηση την λες και μικρή όταν άλλες δίνουν 5ετή ή 10ετή . 

Κατα τα άλλα είναι Mitshubishi που σημαίνει ότι είναι απο τα πιο αξιόπιστα της αγοράς . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, guzel είπε

Σήμερα κάνανε την αντικατάσταση λόγω του θέματος που έκανε στην αρχή (όταν το έβαλαν μπροστά δεν πήρε μπρος η εξωτερική μονάδα). Σήμερα κατάλαβα ότι για να πάρει μπρος απλά θέλει πρώτα να γυρίσει στη ψύξη και όχι στη θέρμανση που το έβαζαν, καθώς και το σημερινό έκανε το ίδιο ακριβώς 😂

Στόκοι! 

Επίσης κάτι που παρατήρησα σήμερα αλλα και την προηγουμενη φορα, και νομίζω ότι είναι λάθος, συνδέουν τους χαλκοσωληνες πριν εγκαταστήσουν το κλιματιστικό στον τοιχο και τις περνάνε μετά από την τρυπα. Έτσι γίνεται ? Θυμάμαι στο toyotomi το είχαν βάλει πρώτα τοιχο και έξω κάνανε την επεκταση..

Στην ουσία έγινε αντικατάσταση χωρίς λόγο ...

Σήμερα έβαλα και τα φίλτρα δεν τα είχα βάλει την πρωτη φορα (κράτησα και του προηγουμενου 😂) ωστόσο δεν έχω ιδέα, αλλα ούτε μάλλον η toshiba πως μπαίνουν. Η μια πλευρά είναι μπλε και η από κάτω πράσινη. Πια μπαίνει πάνω και πια κάτω ? 

Τώρα το είδα. Απίθανοι! 

Το πλαστικό τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SMARTYN89 είπε

Παιδιά δυο ερωτήσεις για το Nemesis Pro 12αρι που πρόσφατα έβαλα.

1. Μηκος σωληνώσεων: Θορυβήθηκα απο άλλα posts που ανέφεραν ατασθαλίες των μαστόρων και είπα να τσεκάρω κι εγώ. Το μήκως της σωλίνας απο την εσωτερική μέχρι την εξωτερική μονάδα είναι όντως 1,5m όπως υπέθετα. +-10 εκατοστά πχ. Κοιτάω το installation manual ωστόσο, και δε βλέπω ξεκάθαρο περιορισμό για το ελάχιστο μήκος, παρα μόνο για το μέγιστο που έχει ολόκληρο πίνακα. Για το ελάχιστο μήκος, αναφέρει μόνο: 

"1. Σταθερό μήκος ψυκτικών σωληνώσεων:
 5 μέτρα, 7,5 μέτρα, 8 μέτρα

2. Ελάχιστο μήκος σωληνώσεων:
Για τη μονάδα με μήκος αγωγού 5m, δεν υπάρχει όριο σχετικά με το ελάχιστο μήκος του αγωγού σύνδεσης. Για τη μονάδα με μήκος αγωγού 7.5m και 8m, το ελάχιστο μήκος του αγωγού πρέπει να είναι 3m
"

Πώς θα καταλάβω ποια μονάδα έχω :P ?

2. Απόσταση κλιματιστικού απο το ταβάνι: στη σελίδα 70 του manual της εσωτερικής μονάδας, αναφέρει τουλάχιστον 15 cm απο το ταβάνι. Εμένα καθώς υπήρχε ήδη τρύπα στο σπίτι και ήταν λόγο πιο ψηλά, κατέληξε να είναι 12 cm απο το ταβάνι η μπροστά όψη (την οποία νομίζω οτί μετράει στην εικόνα), και 9.5cm το πίσω μέρος που ακουμπάει στον τοίχο καθώς έχει τραπέζιο σχήμα η μονάδα. Πρώτον ποια αποσταση εννοεί απο τις δύο, και δεύτερον να ανησυχήσω ή όχι? (το δουλεύω συνήθως στην πρώτη σκάλα απο θεμα ροής αέρα)

Τέλος για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα κάποια "pdesign tests" αρχεία για τα Nemesis που ουσιαστικά έχουν λίγο πιο αναλυτικές υπολογισμούς για τα COPd EERd (d=differential λογικά) αναλογα με κάποιες εξωτερικές θερμοκρασίες.

1. Ο γενικός κανόνας λέει όχι κάτω απο 2.5 m μήκος σωληνώσεων στα κλιματιστικά . Απο κει και πέρα καλύτερα ότι αναφέρει ο κατασκευαστής . Πάρ τους ένα τηλέφωνο να μιλήσεις με κάποιον ειδικό να σου λύσει την απορία αυτή .Αυτοί ξέρουν καλύτερα.

2. Καλό είναι να αφήνουμε χώρο και μεγαλύτερο απο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής . Αυτό που σου λέει είναι το ελάχιστο . Εγώ θα του άφηνα 20 cm . 
Ειδικά όταν το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται και στην θέρμανση εκεί είναι που θες να του δώσεις "αέρα" για να διαβάζει καλύτερα την θερμοκρασία του χώρου . 

Αν είναι κολλημένο και το ύψος απο το ταβάνι είναι μικρότερο απο το ελάχιστο που σου λέει ο κατασκευαστής εκεί μπορεί να δημιουργηθούν θέματα απόδοσης επειδή ο ανεμιστήρας  (στην υψηλή παροχή του για παραδειγμα) ενδεχομένως δυσκολεύεται να ρουφήξει τον αέρα του χώρου , ή να ακούς κάποιους παφλασμούς απο τον ανεμιστήρα . 
Δε σημαίνει ότι όντως θα τα έχεις αυτά τα θέματα αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε να μην τηρούμε κατά γράμα τις οδηγίες εγκατάστασης . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, guzel είπε

Εδώ στις τρυπουλες είναι ο αισθητήρας: 

IMG-20190131-200425.jpg

IMG-20190131-200429.jpg

Όντως εκεί είναι  https://www.manualslib.com/download/1408389/Toshiba-Ras-18pkvsg-E.html 

Capture.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τώρα το είδα. Απίθανοι! 

Το πλαστικό τελικά;

Το πλαστικό δεν το πείραξα καθόλου. Το άφησα όπως ήρθε.

Κάτι που παρατηρώ, ίσως το έκανε και το πρώτο, ίσως είναι και ιδέα μου γιατί με αγχωνει λίγο που έβαλαν τις ίδιες σωλήνες αλλά και ο τρόπος που τις έβαλαν, στην εξωτερική ακούω από τις σωλήνες κάτι σα να κυλαει μέσα τους. 

Φοβάμαι μήπως δεν έχουν "δεθεί" καλά τα ρακορ, παιζει κάτι τέτοιο; Αντλία κενού έβαλαν κανονικά. Αλλά οι ίδιες σωλήνες βάλε βγάλε ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα πραγματάκι που .. δεν με ενθουσιαζει στο Toshiba σε συγκριση με το Toyotomi..  To  Capacity Variation ratio According to Temperature. Θα ήθελα πολυ να δω και του Fujitsu @liakjim αλλα δεν το βρηκα πουθενα για να συγκρίνω.. Ωστόσο να προσθέσω οτι δεν ειμαι και 100% σίγουρος οτι εχουν βάλει σωστο αληθινο διάγραμμα οι toyotomi,ενω toshiba ίσως λόγο Eurovent έπρεπε να βάλουν τα αληθινα. Ειναι του 656ZR( Toyotomi Kuro R32) , 556ZR (Toyotomi Izuru R410) , και Toshiba RAS-18PKVSG-E

7 βαθμους εξωτερική θερμοκρασία με 5 βαθμους εξωτερική , μεγάλη απότομη πτωση...

 

comp.png

εκτος και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος... 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ενα πραγματάκι που .. δεν με ενθουσιαζει στο Toshiba σε συγκριση με το Toyotomi..  To  Capacity Variation ratio According to Temperature. Θα ήθελα πολυ να δω και του Fujitsu @liakjim αλλα δεν το βρηκα πουθενα για να συγκρίνω.. Ωστόσο να προσθέσω οτι δεν ειμαι και 100% σίγουρος οτι εχουν βάλει σωστο αληθινο διάγραμμα οι toyotomi,ενω toshiba ίσως λόγο Eurovent έπρεπε να βάλουν τα αληθινα. Ειναι του 656ZR( Toyotomi Kuro R32) , 556ZR (Toyotomi Izuru R410) , και Toshiba RAS-18PKVSG-E

7 βαθμους εξωτερική θερμοκρασία με 5 βαθμους εξωτερική , μεγάλη απότομη πτωση...

comp.png

εκτος και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος... 

Που να δεις και του Gree Amber , εκεί θα κλάψεις . To μηχάνημα δεν καταλαβαίνει. 

Capture.jpg

Ούτε εγώ έχω βρει του Fujitsu αλλά φαντάζομαι θα είναι κάπως έτσι σαν του Toshiba ελέω μικρής εξωτερικής μονάδας. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

1. Ο γενικός κανόνας λέει όχι κάτω απο 2.5 m μήκος σωληνώσεων στα κλιματιστικά . Απο κει και πέρα καλύτερα ότι αναφέρει ο κατασκευαστής . Πάρ τους ένα τηλέφωνο να μιλήσεις με κάποιον ειδικό να σου λύσει την απορία αυτή .Αυτοί ξέρουν καλύτερα.

2. Καλό είναι να αφήνουμε χώρο και μεγαλύτερο απο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής . Αυτό που σου λέει είναι το ελάχιστο . Εγώ θα του άφηνα 20 cm . 
Ειδικά όταν το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται και στην θέρμανση εκεί είναι που θες να του δώσεις "αέρα" για να διαβάζει καλύτερα την θερμοκρασία του χώρου . 

Αν είναι κολλημένο και το ύψος απο το ταβάνι είναι μικρότερο απο το ελάχιστο που σου λέει ο κατασκευαστής εκεί μπορεί να δημιουργηθούν θέματα απόδοσης επειδή ο ανεμιστήρας  (στην υψηλή παροχή του για παραδειγμα) ενδεχομένως δυσκολεύεται να ρουφήξει τον αέρα του χώρου , ή να ακούς κάποιους παφλασμούς απο τον ανεμιστήρα . 
Δε σημαίνει ότι όντως θα τα έχεις αυτά τα θέματα αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε να μην τηρούμε κατά γράμα τις οδηγίες εγκατάστασης . 

Για το (2) το σκέφτηκα, αλλά λυπήθηκα τον τοίχο να του κάνω κι άλλη τρύπα όταν ήδη είχε μόλις 3 εκατοστά ψηλότερα (15cm  πρότεινε ο τεχνικός με βάση το manual). Ευτυχώς έχω i-Feel οπότε το θέμα για τον αισθητήρα δε με ανησυχεί και επίσης δουλεύω 90% της ώρας στη πιο χαμηλή σκάλα οπότε νομίζω δε θα έχω θέμα.

Παρ'όλα αυτά έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ενα πραγματάκι που .. δεν με ενθουσιαζει στο Toshiba σε συγκριση με το Toyotomi..  To  Capacity Variation ratio According to Temperature. Θα ήθελα πολυ να δω και του Fujitsu @liakjim αλλα δεν το βρηκα πουθενα για να συγκρίνω.. Ωστόσο να προσθέσω οτι δεν ειμαι και 100% σίγουρος οτι εχουν βάλει σωστο αληθινο διάγραμμα οι toyotomi,ενω toshiba ίσως λόγο Eurovent έπρεπε να βάλουν τα αληθινα. Ειναι του 656ZR( Toyotomi Kuro R32) , 556ZR (Toyotomi Izuru R410) , και Toshiba RAS-18PKVSG-E

7 βαθμους εξωτερική θερμοκρασία με 5 βαθμους εξωτερική , μεγάλη απότομη πτωση...

comp.png

εκτος και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος... 

Αυτό είναι πόσο αποδίδει το κλιματιστικό στις θερμοκρασίες του διαγράμματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Αυτό είναι πόσο αποδίδει το κλιματιστικό στις θερμοκρασίες του διαγράμματος;

Capacity λέει . Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος τί σημαίνει. COP δεν είναι πάντως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...