Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν με θεωρω ειδικο για να κρινω απόλυτα... Παντως η εγκατασταση εγινε απο την Toshiba. Το επιβεβαιωμενο λαθος που εκαναν και τους το ειπα και δε μιλησαν (ηταν ομως αργα) ήταν που εκοψαν τους συνδεσμους (ρακορ?) και εκαναν κολληση.

Το μυνημα πηγαινε στον χρηστη anergo αλλα μαλλον εχεις και εσυ τοσιμπα για να απαντας...

Στο εγχειριδιο δεν δειχνει πουθενα κολλησεις μονο ενωσεις με ειδικα παξιμαδια στις αποληξεις των χαλκοσωληνων για προεκταση.

Αρα αυτη ειναι ελληνικη πατεντα των μπακαληδων ή δεν γινεται διαφορετικα για την επιλυση συγκεκριμενων περιπτωσεων...Το εχω απορια.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, afterhours είπε

Στο δικο σου το τοσιμπα η εγκατασταση εγινε οπως επρεπε ? Αν ναι χαιρομαι ιδιαιτερα.... μακαρι να ηξερα αυτα που ξερω τωρα οταν ειχα παρει το δικο μου. Που και να μην ηξερα δλδ αν ειχε ακολουθηθει το εγχειριδιο ολα θα ηταν ΟΚ....

 θα γίνει σε μια εβδομάδα η εγκατάσταση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CptBill είπε

Παιδες. Μαλλον θα επιλεξω το 9αρι midea ultimate comfort για αγορα αυριο. 

Το installation manual αναφερει 3μετρα ελαχιστο χαλκοσωληνα. Υπερβολη;

σελιδα 25 του pfd

http://www.mideauk.co.uk/wp-content/uploads/2017/09/Ultimate-Comfort-installation-manual.pdf

Όχι . Καθόλου υπερβολή . Σε άλλες εταιρίες ζητάνε και 5 μέτρα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

 θα γίνει σε μια εβδομάδα η εγκατάσταση......

Ελπιζω να κανεις σωστη επιλογη ψυκτικου...Μετα απο αυτο που επαθα θα ψαχνω ειδικο και θα ζηταω να βλεπω και το διπλωμα απο το ΙΕΚ που τελειωσε και με τι βαθμο χαχααχαχ. Το φυσαω και δεν κρυωνει.Εχω περιεργεια απο τα 10 τηλεφωνα που θα κανω ποσοι θα δεχτουν να κανουν οτι ζητησω by the book (εγχειριδιο κατασκευαστη).

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afterhours είπε

Το μυνημα πηγαινε στον χρηστη anergo αλλα μαλλον εχεις και εσυ τοσιμπα για να απαντας...

Στο εγχειριδιο δεν δειχνει πουθενα κολλησεις μονο ενωσεις με ειδικα παξιμαδια στις αποληξεις των χαλκοσωληνων για προεκταση.

Αρα αυτη ειναι ελληνικη πατεντα των μπακαληδων ή δεν γινεται διαφορετικα για την επιλυση συγκεκριμενων περιπτωσεων...Το εχω απορια.

Ε προφανως και δε προβλεπεται κολληση.  Γινεται εκχυλωση τους σωληνα και ενωση με ρακορ αλλα μαλλον τους ειναι η ευκολη λυση. Ναι toshiba εχω μια χαρα τα παει δεν εχω παραπονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, afterhours είπε

ΓΙα να γινεται κουβεντα :

Εβαλα ενα καινουργιο προσφατο κλιματιστικο σε υπνοδωματιο 9αρι με καλο COP SEER Α++ ψυξη και θερμανση ....Η εγκατασταση εγινε δυστυχως με λαθος τροπο απο μπακαλη οπως φαινεται......

Ολα αυτα που γραφω απο κατω τα εμαθα εκ των υστερων μετα την εγκατασταση με δικη μου ερευνα για να μαθω περι κλιματιστικων...Δεν ηξερες δεν ρωταγες λεει  ο σοφος λαος...

1.Πολυ κοντο μηκος αγωγου (το εγχειριδιο εγραφε 2.5 μετρα τουλαχιστον και το κλιματιστικο το εξωτερικο συμπιεστης μπηκε ακριβως στο ιδιο υψος με μεσα..μηκος αγωγου ελαχιστο...

Δεν μποροσε να μπει κατω στο μπαλκονι και μπηκε ψηλα αλλα θα μπορουσε να μπει παρακεντρα για να αυξηθει το μηκος αγωγου

2.Οταν παιρνει εμπρος η μοναδα συντονιζει με τον τοιχο παρα πολυ θορυβος εντονα (δεν μπηκαν τσιμουχες αποσβεσης/βασεις αντικραδασμικες-- σκετη επαφη με μεταλο υφισταται.Αφου παρει καποιες σταθερες στροφες ο συντονισμος και ο θορυβος σταματανε

3.Δεν εγινε δημιουργια κενου με το ειδικο μηχανημα αφου λογικα βαριοτανε ο "μαστορας"

4.Το καλοκαιρι οταν ειναι idle ο συμπιεστης μυριζει ασχημα το κλιματιστικο...αρα λογικα δεν εχει δωσει στην απαραιτητη κλιση στο μηχανημα με αποτελεσμα να μυριζω τα απονερα της αποχετευσης της εσωτ.μοναδας (βεβαια βλεπω νερα εξω αλλα ισως οχι το μεγιστο που θα μπορουσαν να φευγουν εξω).Το εκανε απο την αρχη αυτο αρα δεν υφισταται θεμα οτι επιαστε μεσα βρωμα η φτερωτη και θελει ολο λυσιμο και καθαρισμο χημικο των ψυκτικων στοιχειων coils....

Μετα απο ολα αυτα εκει στην Ανοιξη πριν τις ζεστες θα κανω ερευνα αγορας για διπλωματουχο ψυκτικο και οχι μπακαλη... Θα ξαναγινει απο την αρχη η εγκατασταση με ολες τις προδιαγραφες του κατασκευαστη με επιβλεψη απο εμενα και με το εγχειριδιο του κατασκευαστη παρασαγκας,,,θα τηρηθει μεχρι χιλιοστου και ποσα γραμαρια φρεον θα πρεπει να μπουν ανα μετρο αγωγου ...λεπτομερεια μεχρι αηδιας γιατι ετσι πρεπει.... (εκτος απο το να μπει κατω κατω στο μπαλκονι γιατι δεν υπαρχει χωρος αυτο θα ειναι εκτος προδιαγραφων)

Σε οσα αλλα σπιτια εχω παει σχεδον σε ολα οι εγκαταστασεις  σε mini split  κατα 90% ειναι αρπα κολα ( η χαρα του μπακαλη)

1. Ή να βάλει το μήκος σωλήνα που χρειάζεται και να το κάνει κουλούρα πίσω απο την εξωτερική μονάδα.

2. Καλό είναι να μπαίνουν πάντα αντικραδασμικά όταν η μονάδα τοποθετείτε στο τοίχο . Δεν είναι όμως σωστό να μπαίνει στο τοίχο γιατί δημιουργούντε θέματα συντονισμού και μεταφοράς θορύβου μέσα στην οικία μας . Αν την βάλεις δάπεδο είναι η μέρα με την νύχτα . 

3. Έπρεπε να κάνει κενό . 

4. Τα κλιματιστικά μπορεί να μυρίζουν στο idle στην ψύξη για πολλούς λόγους . Είτε θέλει απολύμανση (συντήρηση)  . Είτε δεν έχει δώσει σωστή κλίση στην μονάδα  αλλά μην ξεχνάς ότι το στοιχείο έχει υγρασία στην λειτουργία της ψύξης οπότε οταν μπει σε idle η μονάδα μια μικρή μυρωδία ενδεχομένως να είναι αισθητή συνήθως σε πολύ κοντινή απόσταση . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

1. Ή να βάλει το μήκος σωλήνα που χρειάζεται και να το κάνει κουλούρα πίσω απο την εξωτερική μονάδα.

2. Καλό είναι να μπαίνουν πάντα αντικραδασμικά όταν η μονάδα τοποθετείτε στο τοίχο . Δεν είναι όμως σωστό να μπαίνει στο τοίχο γιατί δημιουργούντε θέματα συντονισμού και μεταφοράς θορύβου μέσα στην οικία μας . Αν την βάλεις δάπεδο είναι η μέρα με την νύχτα . 

3. Έπρεπε να κάνει κενό . 

4. Τα κλιματιστικά μπορεί να μυρίζουν στο idle στην ψύξη για πολλούς λόγους . Είτε θέλει απολύμανση (συντήρηση)  . Είτε δεν έχει δώσει σωστή κλίση στην μονάδα  αλλά μην ξεχνάς ότι το στοιχείο έχει υγρασία στην λειτουργία της ψύξης οπότε οταν μπει σε idle η μονάδα μια μικρή μυρωδία ενδεχομένως να είναι αισθητή συνήθως σε πολύ κοντινή απόσταση . 
 

Ευχαριστω για την απαντηση...Να υποθεσω η κουλουρα ειναι λυση αναγκης και οχι η optimized λυση που ειναι ευθεια

Οσον αφορα για τη μυρωδια εγραψα εξαρχης οτι μπορει να ειναι θεμα κλισης γιατι το εκανε απο οταν ηταν καινουργιο...Θελει ψαξιμο...Το καθαρισα αργοτερα με ειδικα χημικα που χρησιμοποιουν και οι ιδιοι οι ψυκτικοι πανω στα πεντακαθαρα στοιχεια coils αλλα και παλι μυριζε σε idle/recycling air στην ψυξη

Στην θερμανση δεν υπαρχει προφανως κανεναν θεμα μυρωδιας αφου ο κυκλος αντιστρεφεται και πιανει στην εξωτερικη μοναδα υγροποιηση

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SMARTYN89 είπε

Γεια σας παίδες, 

Σήμερα το πρωί έβαλα το Nemesis Pro 12άρι (Inventor). Πρόλαβα να το δουλέψω ελάχιστα για να έχω άποψη, αλλά σε 5-10 λεπτά πήγε τους 17.5 σε 19.5 σε χώρο 26-30 τμ με ανοιχτή πόρτα ΥΔ (άλλα 10τμ), αλλά είχε βεβαια έξω λιακάδα με 12-15°C (Κρήτη).

Θα το μελετήσω πιο αναλυτικά να σας πω τη γνώμη μου τις επόμενες μέρες, αλλά όποιος έχει κάποια ερώτηση (φωτό-βίντεο-δοκιμή) feel free και θα το κοιτάξω.

Μόνο "αρνητικό" (θετικό είναι) οτί τα καλώδια είναι όλα κρυμμένα μέσα στον τοίχο, και δε βλέπω ούτε πριζα ούτε καλώδιο για να μπορέσω να μετρήσω κατανάλωση, έστω κι επαγωγικά. Θέλω πάρα πολύ να το μετρήσω (φάση συντήρησης, μεσος όρος, max peaks), αλλά όχι τόσο ωστε να του έλεγα να αφήσει καλώδια έξω και να πιάσει μόνιμα πρίζα εφόσον δε χρειαζόταν.

Εχω σκεφτεί λύση να κλείσω πχ για μία ώρα όλους τους διακόπτες απο τον ηλ. πίνακα και να αφήσω μόνο του A/C (έχει δικό του) και να συγκρίνω ενδείξεις ΔΕΗ. Πολύ μπακαλίστικο, αλλά μια τάξη χονδροειδή εκτίμηση (μέσο όρο) θα την πάρω. Απλά αυτό δεν έχω όρεξη να το κάνω πάνω απο 2-3 φορές. 

Έχετε κάποια πιο εύκολη εναλλακτική που να μη χρειάζεται ηλεκτρολόγο? (πχ να μετρήσω κατ'ευθείαν στον πίνακα κάπως ακούγεται επικίνδυνο).

Α, επίσης, βλέπω οι περισσότεροι βάζετε την μονάδα κάτω στο μπαλκόνι, και όχι τέρμα πάνω. Υπάρχει λόγος για αυτό?

Για μέτρηση κατανάλωσης αφου δεν είναι με πρίζα η εγκατάσταση θα χρειαστείς έναν επαγωγικό μετρητή σαν αυτόν που είναι καλός : https://efergy.com/el/metrites-energeias-me-othoni/asyrmatos-metritis-energeias-elite-classic/

Οι μονάδες μπαίνουν στο δάπεδο για να αποφύγεις φαινόμενα συντονισμού της τοιχοποιίας και μεταφοράς θορύβου μέσα στο σπίτι .  Πέρα απο αυτό βοηθάει για να μπουν τα σωστά μήκη σωληνώσεων χωρίς να χρειαστεί να γίνουν κουλούρα απο πίσω απο το μηχάνημα όταν είναι στο τοίχο και έχει ήδη περιορισμένο χώρο απο πίσω για να αναπνέει   ιδανικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Για μέτρηση κατανάλωσης αφου δεν είναι με πρίζα η εγκατάσταση θα χρειαστείς έναν επαγωγικό μετρητή σαν αυτόν που είναι καλός : https://efergy.com/el/metrites-energeias-me-othoni/asyrmatos-metritis-energeias-elite-classic/

Οι μονάδες μπαίνουν στο δάπεδο για να αποφύγεις φαινόμενα συντονισμού της τοιχοποιίας και μεταφοράς θορύβου μέσα στο σπίτι .  Πέρα απο αυτό βοηθάει για να μπουν τα σωστά μήκη σωληνώσεων χωρίς να χρειαστεί να γίνουν κουλούρα απο πίσω απο το μηχάνημα όταν είναι στο τοίχο και έχει ήδη περιορισμένο χώρο απο πίσω για να αναπνέει   ιδανικά . 

Θα κοιταξω μηπως καταφερω και μπει στο δαπεδο του μπαλκονιου αλλα πολυ δυσκολη αποστολη λογω χωροταξιας εμβαδου εμποδιων κλπ που να σου εξηγω.

Παλι καλα που ο συντονισμος ειναι μονο οταν παιρνει μπρος η εξωτερικη μοναδα μετα δεν υπαρχει θεμα οταν πεφτουν οι στροφες... αλλιως θα ημουν για το φρενοκομειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tornado είπε

δεν παει καλωδιο με πριζα στο τοιχο? περιεργο αυτο....

καταφερες να το συνδεσεις με smartphone?

Τα περισσότερα κλιματιστικά δεν έρχονται με καλώδια (για να μην σου πω όλα πλέον)  . Όταν γίνεται εγκατάσταση έχεις δύο επιλογές . 
Η απευθείας σύνδεση στην ηλεκτρολογική γραμμή ή αν έχεις κοντά πρίζα μπαίνει καλώδιο και φις στο κλιματιστικό . 

24 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν με θεωρω ειδικο για να κρινω απόλυτα... Παντως η εγκατασταση εγινε απο την Toshiba. Το επιβεβαιωμενο λαθος που εκαναν και τους το ειπα και δε μιλησαν (ηταν ομως αργα) ήταν που εκοψαν τους συνδεσμους (ρακορ?) και εκαναν κολληση.

Γιατί να κάνουν κόλληση ;  Όσο χρόνο κάνουν για μια εκχύλωση άλλο τόσο για μια κόλληση . Για να μην σου πώ  ότι θεωρώ μεγαλύτερη μανούρα την κόλληση  γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις άζωτο κατά την κόλληση. Το άζωτο θα πρέπει να ρέει στην σωλήνα καθ όλη την διαδικασία της κόλλησης . 

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Ναι, και επιτηρητη τασης γιατι στη περιοχη μου ειναι χαμηλα 205-220 max αναλογα την εποχη.

Την καλύτερη επιλογή έκανες αφού έχεις αστάθειες στη τάση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τα περισσότερα κλιματιστικά δεν έρχονται με καλώδια (για να μην σου πω όλα πλέον)  . Όταν γίνεται εγκατάσταση έχεις δύο επιλογές . 
Η απευθείας σύνδεση στην ηλεκτρολογική γραμμή ή αν έχεις κοντά πρίζα μπαίνει καλώδιο και φις στο κλιματιστικό . 

Γιατί να κάνουν κόλληση ;  Όσο χρόνο κάνουν για μια εκχύλωση άλλο τόσο για μια κόλληση . Για να μην σου πώ  ότι θεωρώ μεγαλύτερη μανούρα την κόλληση  γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις άζωτο κατά την κόλληση. Το άζωτο θα πρέπει να ρέει στην σωλήνα καθ όλη την διαδικασία της κόλλησης . 

Την καλύτερη επιλογή έκανες αφού έχεις αστάθειες στη τάση . 

Τι να σου πω. Ετσι εκαναν, αλλα και εκει που δουλευω (δουλευα μεχρι προχθες βασικα) που τοποθετήθηκαν πανω απο 30 split της LG και της DAIKIN με το φλογιστρο στο χερι ηταν. Μου κανει εντυπωση διοτι η εγγυηση ισχυει αφου το εκαναν οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, guzel είπε

Έχετε βάλει πρίζα προστασίας από υπέρταση στο κλιματιστικό σας;

Ναι αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

7 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ναι, και επιτηρητη τασης γιατι στη περιοχη μου ειναι χαμηλα 205-220 max αναλογα την εποχη.

Τι κάνει αυτός?

edit οκ το βρήκα https://ilektroaytomatismoi.blogspot.com/2015/01/blog-post_31.html

https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2017/05/blog-post_22.html

Μάλλον θα πρέπει να βάλω

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, anergos13 είπε

Σε τι τιμή φίλε μου? 

 850 με την εγκατάσταση και την έξτρα δική εγγύηση του Κοτσόβολου (με έπρηξε η πωλήτρια).

13 ώρες πριν, guzel είπε

Καλορίζικο φίλε μου!!!! Έλα να μεγαλώνει η παρέα της Toshiba 😁

Έχει το δικό σου το άσπρο πλαστικό κάτω από το καπάκι; 

Θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω. Δεν έχω μετακομίσει ακόμα στο διαμέρισμα και το έχω δουλέψει 2-3 φορές οπότε δεν το έχω προσέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kax54638 είπε

 850 με την εγκατάσταση και την έξτρα δική εγγύηση του Κοτσόβολου (με έπρηξε η πωλήτρια).

Θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω. Δεν έχω μετακομίσει ακόμα στο διαμέρισμα και το έχω δουλέψει 2-3 φορές οπότε δεν το έχω προσέξει.

ΔΕΝ υπαρχει η τιμη που το πηρες ....το πακετο που πηρες εχει τωρα 1099€ + 95€ (εγκατασταση) + 200€ (εξτρα εγγυηση) - 100€ (Δωροεπιταγη) =1294 €

 και ενα χιλιαρικο στο skroutz...

εγω εχασα για μια μερα την  δωρεαν εγκατασταση 😠 .

 

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anergos13 είπε

ΔΕΝ υπαρχει η τιμη που το πηρες ....το πακετο που πηρες εχει τωρα 1099€ + 95ε (εγκατασταση) + 200€ (εξτρα εγγυηση) - 100€ (Δωροεπιταγη) =1294 €

 και ενα χιλιαρικο στο skroutz...

Ναι ήταν πολύ καλή ευκαιρία. Είχε αν θυμάμαι καλά 30% έκπτωση, δωρεάν εγκατάσταση και την δική τους εγγύηση μου την άφησε αν θυμάμαι καλά 60 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...