Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε Toshiba shorai με toyotomi izuru σε κανένα σημείο. Το κλιματιστικό δεν έκλεισε καθόλου από χθες δούλευε ασταμάτητα στα 130-300w έχοντας σταθερή θερμοκρασία στον χώρο! Για να καταλάβεις ότι λειτουργεί πρέπει να βάλεις το χέρι σου για να διαπιστώσεις ότι βγάζει αέρα και εκεί απορεις: μα καλά πως είναι δυνατόν ;

Ακόμη και σε μεγάλες σκαλες ο αέρας του δεν σε κρουβει όπως ποσοτικά τον πετούσε το toyotomi. Σ' αυτό υπάρχει ποιότητα στον αέρα, δεν καταλαβαίνεις από πού έρχεται, απλά τον απολαμβάνεις!

Τέλειο σε όλα, εκτός από το κοντρόλ του, της toyotomi ήταν πιο απλό και ευαναγνωστο. Το δουλεύω με mi remote από το κινητό!

 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@guzel Μην είναι και μεγάλο το 18άρι και ήθελες το 16άρι ή ακόμα και το 13άρι και ας μην είναι twin rotary inverter που λογικά δεν χρειάζεται σε μικρότερους συμπιεστές.

Αλλά θα το δεις το καλοκαίρι στις ζέστες αλλά και του χρόνου τον χειμώνα γιατί πλέον οι θερμοκρασίες είναι πολύ ευνοϊκές. Όχι πως σου λέω να το αλλάξεις . Αφού μπορεί και κατεβαίνει τόσο χαμηλά, είσαι κομπλέ. 

Στεναχωρέθηκα για το Toyotomi που το καημένο βραχυκύκλωσε όταν του ζήτησες να κάνει τα αδύνατα. Ferrari να τρέξει σε στενάκι της Κυψέλης. 

Φανταστείτε πόσες τέτοιες λάθος αγορές υπάρχουν .

Επίσης πόσο άσχετοι ήταν όλοι αυτοί και υποτίθεται "ειδικοί" που σου έλεγαν μάλιστα ότι το κλιματιστικό είναι και μικρό. Πραγματικά απίστευτο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

@guzel Μην είναι και μεγάλο το 18άρι και ήθελες το 16άρι ή ακόμα και το 13άρι και ας μην είναι twin rotary inverter που λογικά δεν χρειάζεται σε μικρότερους συμπιεστές.

Αλλά θα το δεις το καλοκαίρι στις ζέστες αλλά και του χρόνου τον χειμώνα γιατί πλέον οι θερμοκρασίες είναι πολύ ευνοϊκές. Όχι πως σου λέω να το αλλάξεις . Αφού μπορεί και κατεβαίνει τόσο χαμηλά, είσαι κομπλέ. 

Στεναχωρέθηκα για το Toyotomi που το καημένο βραχυκύκλωσε όταν του ζήτησες να κάνει τα αδύνατα. Ferrari να τρέξει σε στενάκι της Κυψέλης. 

Φανταστείτε πόσες τέτοιες λάθος αγορές υπάρχουν .

Επίσης πόσο άσχετοι ήταν όλοι αυτοί και υποτίθεται "ειδικοί" που σου έλεγαν μάλιστα ότι το κλιματιστικό είναι και μικρό. Πραγματικά απίστευτο . 

Να φανταστείς και οι τεχνικοί χθες, όταν είδαν το χώρο, με ρώτησαν γιατί κατέβηκα σε 18αρι! Άντε τώρα να εξηγώ..  Τους είπα απλά ότι μου το πρότεινε μηχανολόγος, ο ένας έκανε τον σταυρό του (στην κυριολεξία, δε κάνω πλάκα).

Εγώ βεβαια να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι έφταιγαν τα BTUs αλλά το ίδιο το μηχάνημα. Όταν δεν μπορούσε να βγάλει κάτω από 40 βαθμους λογικό ήταν να κλείνει. Άλλωστε η ίδια η toyotomi παραδέχτηκε ότι έτσι έχει προγραμματιστεί να λειτουργεί: 1200-1300watts ακατεβατα. Να το χαίρονται!!

Δεν είναι όμως τα watts, τώρα με το Toshiba καταλαβαίνεις τις διαφορές... Και δυστυχώς για την toyo, οι διαφορές είναι χαωτικές σε όλα τα επίπεδα.

Ναι το twin rotary όπως χαρακτηριστικά μου είπαν από Toshiba: δεν υπάρχει σε σπλιτακια μόνο από 18αρι και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα μηχανήματος και όχι θέμα btu..Αν είχε πάρει το δικό μου το toyo 18000 απλά αντί να πήγαινε στα 1300w..Θα δούλευε με ελάχιστη 850-900w και θα είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά..Απλά θα δούλευε λίγη παραπάνω ώρα στην συντήρηση.  

Περιμένω να ενημερωθώ επίσημα αν και το Kuro έχει την ίδια συμπεριφορά ..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, j2k said:

Μολις το κλεισεις βεβαια γινετε παγακι αμεσως δεν κραταει η ζεστη οπως απο τα καλοριφερ..

Γι' αυτό δεν το κλείνεις, απλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2019 στις 1:09 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Κοιτούσα παλαιότερα για μένα κάτι σε 7άρι ή όσο πιο μικρό γίνεται για ένα μικρό χώρο  (9 t.μ) αλλά τα 7άρια χωρίς να καταλαβαίνω πραγματικά τον λόγο είναι ακριβότερα μηχανήματα απο ένα 9άρι  και δεν υπάρχει και ποικιλία σε 7άρι . 
Aπό την άλλη όλα τα 7άρια  (τουλάχιστον μέχρι 600 ευρώ)  είναι 7άρια ή 8άρια στην ψύξη αλλά στην θέρμανση 9άρια και 10 άρια .   Δηλαδή στην θέρμανση δεν έχω δει κανένα να έχει ονομαστική απόδοση κάτω απο 8500 btu/h  .

To fujitsu που κοιτάς έχει ονομαστική στην ψύξη  6824 btu/h και στην θέρμανση 8530 btu/h (τέτοια απόδοση στην θέρμανση έχουν πολλά 9άρια του εμπορίου )

Aπο db θορύβου οτιδήποτε κάτω απο 22 είναι μια χαρά . 

Σε τέτοιο μικρό χώρο και το καλύτερο inverter μηχάνημα να πάρεις όπου θα ρίχνει πολύ χαμηλά τα Hertz του συμπιεστή κτλ δεν νομίζω να γλιτώσεις την ON-OFF  συμπεριφορά . Ίσως να γίνεται πιο αραιά .

Οπότε βλέποντας μέχρι 600 ευρώ τις ονομαστικές αποδόσεις και την ελάχιστη δυνατή απόδοση σε btu/h για τα 7άρια  πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα είναι και τα 9άρια . 

Anyway όπως και να χει το συγκεκριμένο fujitsu έχει καλές καταναλώσεις βλέποντας τα COP EER του . Τα db του είναι 19 sthn χαμηλή σκάλα στην ψύξη και 21 db στην θέρμανση  αλλά θα σου λεγα να κοιτάξεις και 9άρια που έχουν τις ίδιες αποδόσεις σε ονομαστική και ελάχιστη απόδοση στην θέρμανση  γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα βρεις οικονομικότερο σε αγορά μοντέλο σε 9άρι . 

Μπορεί να έχει πιάσει πουρί ο ανεμιστήρας ή ο άξονας ή τα κουζινέτα κτλ και να σου το κάνει αυτό .  Απο πότε έχεις να το κάνεις συντήρηση ; 

thanks για την απαντηση. Εκτος εαν μου διαφευγει κατι, δεν εχω καταφερει να βρω κατι αντιστοιχα καλο με το fujitsu σε χαμηλοτερη τιμη. 

Μια μια προχειρη ερευνα εχουμε και λεμε ως εναλλακτικες προτασεις.

Το αρχικο σχεδιο ηταν το 7αρι ASYG07KGTA //// τιμη 800 ευρω. SCOP 6.4, SEER 8.52

Εναλλακτικα βλεπω τα:

Midea Ultimate Comfort //// τιμη 600 ευρω, SCOP 5.4, SEER 8.2 /// 19.5db ελαχιστος θορυβος

Fujitsu KM Series ASYG09KMTA, ////τιμη 650 ευρω, SCOP  5.3  SEER 7.4  ///   20db ελαχιστος θορυβος

Haier Dawn AS09DCAHRA //// τιμη απο 600-650 ευρω, SCOP   6.25 , SEER 8.5 //// 15db (?!!) ελαχιστος θορυβος. Την haier την φοβαμαι γιατι ειχα το tundra και αλλαχθηκε 2 φορες η εξωτερικη μοναδα λογο θορυβου. 

LG Ocean R32 PC09SQ.NSJ  //// τιμη γυρω στα 550 ευρω, SCOP δεν βρισκω για θερμη ζωνη, SEER 7 /// 19db ελαχιστος θορυβος

Οποιες επιπλεον προτασεις ευπροσδεκτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Να φανταστείς και οι τεχνικοί χθες, όταν είδαν το χώρο, με ρώτησαν γιατί κατέβηκα σε 18αρι! Άντε τώρα να εξηγώ..  Τους είπα απλά ότι μου το πρότεινε μηχανολόγος, ο ένας έκανε τον σταυρό του (στην κυριολεξία, δε κάνω πλάκα).

Εγώ βεβαια να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι έφταιγαν τα BTUs αλλά το ίδιο το μηχάνημα. Όταν δεν μπορούσε να βγάλει κάτω από 40 βαθμους λογικό ήταν να κλείνει. Άλλωστε η ίδια η toyotomi παραδέχτηκε ότι έτσι έχει προγραμματιστεί να λειτουργεί: 1200-1300watts ακατεβατα. Να το χαίρονται!!

Δεν είναι όμως τα watts, τώρα με το Toshiba καταλαβαίνεις τις διαφορές... Και δυστυχώς για την toyo, οι διαφορές είναι χαωτικές σε όλα τα επίπεδα.

Ναι το twin rotary όπως χαρακτηριστικά μου είπαν από Toshiba: δεν υπάρχει σε σπλιτακια μόνο από 18αρι και πάνω.

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα μηχανήματος και όχι θέμα btu..Αν είχε πάρει το δικό μου το toyo 18000 απλά αντί να πήγαινε στα 1300w..Θα δούλευε με ελάχιστη 850-900w και θα είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά..Απλά θα δούλευε λίγη παραπάνω ώρα στην συντήρηση.  

Περιμένω να ενημερωθώ επίσημα αν και το Kuro έχει την ίδια συμπεριφορά ..

Δεν είναι θέμα αν μπορεί ή όχι αλλά είναι συνειδητή επιλογή από τον κατασκευαστή από το εργοστάσιο. 

Αν ισχύουν αυτά που διαβάσαμε σε προηγούμενες σελίδες, μπορεί ο κατασκευαστής απλά να μην θέλει το κλιματιστικό του να βγάζει χλιαρό αέρα ώστε να μην νιώθει ο άνθρωπος ψυχρά ρεύματα αέρα. 

Βάλε τι γεγονός ότι ο χώρος θέλει λίγη ενέργεια , ίσως όλα εξηγούνται πολύ απλά. 

Το Toshiba και το δικό μου το Fijitsu δεν έχουν τέτοια κόμπλεξ. Και το δικό μου το βλέπω να πάει πολύ χαμηλά και να βγάζει μόλις 27C αέρα.

Αλλά όλα αυτά είναι υποθέσεις που κάνουμε μιας και δεν είμαστε ειδικοί. 

ΥΓ πλάκα έχουν οι τύποι αυτοί. Αν έρθουν την Τετάρτη να το δούν, δείξτους τα 200-400 Watt που καίει και ζήτα τους να στο εξηγήσουν. Άσχετοι.  

44 λεπτά πριν, CptBill είπε

thanks για την απαντηση. Εκτος εαν μου διαφευγει κατι, δεν εχω καταφερει να βρω κατι αντιστοιχα καλο με το fujitsu σε χαμηλοτερη τιμη. 

Μια μια προχειρη ερευνα εχουμε και λεμε ως εναλλακτικες προτασεις.

Το αρχικο σχεδιο ηταν το 7αρι ASYG07KGTA //// τιμη 800 ευρω. SCOP 6.4, SEER 8.52

Εναλλακτικα βλεπω τα:

Midea Ultimate Comfort //// τιμη 600 ευρω, SCOP 5.4, SEER 8.2 /// 19.5db ελαχιστος θορυβος

Fujitsu KM Series ASYG09KMTA, ////τιμη 650 ευρω, SCOP  5.3  SEER 7.4  ///   20db ελαχιστος θορυβος

Haier Dawn AS09DCAHRA //// τιμη απο 600-650 ευρω, SCOP   6.25 , SEER 8.5 //// 15db (?!!) ελαχιστος θορυβος. Την haier την φοβαμαι γιατι ειχα το tundra και αλλαχθηκε 2 φορες η εξωτερικη μοναδα λογο θορυβου. 

LG Ocean R32 PC09SQ.NSJ  //// τιμη γυρω στα 550 ευρω, SCOP δεν βρισκω για θερμη ζωνη, SEER 7 /// 19db ελαχιστος θορυβος

Οποιες επιπλεον προτασεις ευπροσδεκτες.

Προσωπικά θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα αυτά για ένα 9άρι. 

Προτάσεις :

https://www.skroutz.gr/s/15145485/Cvmore-Intense-CVINTI-09-CVINTO-09.html#reviews

https://www.bestprice.gr/item/2155366904/cvmore-intense-cvinti-09cvinto-09.html

10χρόνια εγγύηση (εφόσον κάνεις τα σερβις σε αυτούς) και 19db

https://www.skroutz.gr/s/14681141/Midea-Blanc-2018-MA-09NXD0.html#reviews

https://www.fgeurope.gr/el/products/blanc-2018-09kbtu

Πιστοποίηση από eurovent και 21db. 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Προσωπικά θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα αυτά για ένα 9άρι. 

Προτάσεις :

https://www.skroutz.gr/s/15145485/Cvmore-Intense-CVINTI-09-CVINTO-09.html#reviews

BestPrice iconCvmore Intense CVINTI-09/CVINTO-09 (298,00€ σε 28 καταστήματα)

10χρόνια εγγύηση (εφόσον κάνεις τα σερβις σε αυτούς) και 19db

https://www.skroutz.gr/s/14681141/Midea-Blanc-2018-MA-09NXD0.html#reviews

https://www.fgeurope.gr/el/products/blanc-2018-09kbtu

Πιστοποίηση από eurovent και 21db. 

greetings liakjim με τα αναλυτικα σου ποστ με το fujitsu τα οποια εχω ευχαριστηθει.

Δεν θελω να παω σε κατι φθηνο γιατι βλεπω εκπτωσεις απο τους διαφορους μη παραδοσιακους κατασκευαστες.

Η κριτικη μου πχ για το haier tundra βρισκεται εδω: https://www.skroutz.gr/s/8539793/Haier-Tundra-AS09TA2HRA-1U09BE8ERA.html#reviews

Promising κλιματιστικο στα χαρτια αλλα στη πραξη εφαγα τη ταλαιπωρια της αρκουδας με την εξωτερικη μοναδα. Ενω ηταν αριστο κλιματιστικο, δυνατη ροη αερα, αθορυβο (μου φαινεται πως ηταν πιο αθορυβο απο το passion pro που εχω τωρα), η εξωτερικη μοναδα ηταν καταστροφη.

Ευτυχως η inventor ηταν φανταστικη στο customer support.

Οποτε για αυτο στοχευω σε κατι πιο premium. Το κλιματιστικο θα δουλευει σε ενα σπιτι οπου βρισκεται σε ενα ελαιωνα και υπαρχει νεκρικη ησυχια. Οποτε οσο πιο χαμηλα db τοσο καλυτερα. Και επισης ειναι πολυ σημαντικο να μπορει να χαμηλωσει το ενεργειακο του φορτιο σε λογικα πλαισια. Βλεπουμε ποσο κακα ειναι τα toyotomi σε αυτο το τομεα. 

Διαβαζω καλα λογια για τα midea οποτε το blanc που προτεινες μοιαζει καλη προταση  σε τοσο χαμηλη τιμη.

Παντως με τρωει ασχημα ο κωλος μου για το Haier Dawn. Καλα δεν υπαρχει κανενας που να το εχει παρει;

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CptBill απολαυστικό το review σου στο skroutz. 
Κοίτα στα χαρτιά από αποδόσεις κτλ , το Dawn είναι σαφώς ανώτερο σε όλα. 

Δεν βρήκα την πιστοποίηση της eurovent αλλά μάλλον αυτή είναι του προηγούμενου μοντέλου με το R410 φρέον http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1548592900.pdf

Πολύ καλές τιμές. 

Έχει και μεγάλη εξωτερική μονάδα για 9άρι (820x614x338), κατεβαίνει κ στους -30 άρα δεν θα κάνει πολλά defrost, είναι παντελώς αθόρυβο. 

Οπότε αφού υπάρχει τέτοια υποστήριξη από την αντιπροσωπία, θα το τόλμαγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CptBill είπε

thanks για την απαντηση. Εκτος εαν μου διαφευγει κατι, δεν εχω καταφερει να βρω κατι αντιστοιχα καλο με το fujitsu σε χαμηλοτερη τιμη. 

Μια μια προχειρη ερευνα εχουμε και λεμε ως εναλλακτικες προτασεις.

Το αρχικο σχεδιο ηταν το 7αρι ASYG07KGTA //// τιμη 800 ευρω. SCOP 6.4, SEER 8.52

Εναλλακτικα βλεπω τα:

Midea Ultimate Comfort //// τιμη 600 ευρω, SCOP 5.4, SEER 8.2 /// 19.5db ελαχιστος θορυβος

Fujitsu KM Series ASYG09KMTA, ////τιμη 650 ευρω, SCOP  5.3  SEER 7.4  ///   20db ελαχιστος θορυβος

Haier Dawn AS09DCAHRA //// τιμη απο 600-650 ευρω, SCOP   6.25 , SEER 8.5 //// 15db (?!!) ελαχιστος θορυβος. Την haier την φοβαμαι γιατι ειχα το tundra και αλλαχθηκε 2 φορες η εξωτερικη μοναδα λογο θορυβου. 

LG Ocean R32 PC09SQ.NSJ  //// τιμη γυρω στα 550 ευρω, SCOP δεν βρισκω για θερμη ζωνη, SEER 7 /// 19db ελαχιστος θορυβος

Οποιες επιπλεον προτασεις ευπροσδεκτες.

Το LG υπολόγισε ότι έχει SCOP στη θερμή ζώνη μεταξύ 4.90 και 5.2  .  Δεν βρήκα κάπου να το αναφέρουν αλλά στο λέω εμπειρικά ότι εκεί θα κυμαίνεται . Ενα normal δηλαδή SCOP . 

Απο και και πέρα LG και Samsung ούτε με κιάλια δεν θέλω να τις βλέπω . Το παρελθόν τους είναι γεμάτο προβλήματα και η εγγύηση που παρέχουν είναι αστεία (2 χρόνια η LG )  . 

Αν το κλιματιστικό που έχεις σκοπό να αγοράσεις προορίζεται και για θέρμανση  (κύρια πηγή) θα κοιτούσα αυτό που βγάζει το μεγαλύτερο SCOP  . Στην περίπτωση σου το Dawn . 
Πέρα απο αυτό η τιμή του για τέτοιο SCOP , SEER και τέτοια db καταλαβαίνεις ότι είναι value for money μεταξύ των άλλων επιλογών που πόσταρες . 

H εγγύηση είναι οκ. 5ετής σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης . Tα Midea και Fujitsu έχουν 3τή σε όλα τα μέρη. Επεκτάσιμη αυτόματα στα 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή αν γίνονται ετήσιες συντηρήσεις.

Σε αυτά τα λεφτά όσον αφορά την οικονομία στην κατανάλωση το θόρυβο και την εγγύηση είναι το πιο value for money . Να ξέρεις όμως , ότι δεν έχει ιονιστή ή έξτρα φίλτρα .  Έχει τα βασικά φίλτρα.Το μόνο που το κοντράρει είναι το 7άρι fujitsu με ίδιους στην ουσία συντελεστές απόδοσης άρα και οικονομία . Τιμές θορύβου πιο υψηλές μεν αλλά εξακολουθεί να είναι ένα αθόρυβο κλιματιστικό στην χαμηλή σκάλα  (21 db θερμανση , 19 db ψύξη) .Οτιδήποτε κάτω απο 22 db να το θεωρείς αθόρυβο για υπνοδωμάτιο .  Με μικρότερη εγγύηση  , πιο ακριβό αλλά με πιο compact εσωτερική μονάδα . 



Υ.Γ Διάβασα το review σου στο skroutz.gr  .  Πιθανόν να έτυχες σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι  και με βάση αυτά που λες, είχες μια σωστή αντιμετώπιση και δεν κρυβόντουσαν πίσω απο τα τηλέφωνα . Οπότε ξέρεις ότι αν συμβεί το οτιδήποτε θα σε καλύψουν  αλλά απο την άλλη είναι και το ψυχολογικό της υπόθεσης που μας πιάνει όταν ένα προϊόν που αγοράσαμε έβγαλε κάποιο ελάττωμα και μετά γινόμαστε διστακτικοί ! ! 

Αν θες τη γνώμη μου πάρε ή το Fujitsu ή το Dawn . Δες τα και απο κοντά να δεις πως είναι . Ποιότητα πλαστικών μέγεθος κτλ . 

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

@CptBill απολαυστικό το review σου στο skroutz. 
Κοίτα στα χαρτιά από αποδόσεις κτλ , το Dawn είναι σαφώς ανώτερο σε όλα. 

Δεν βρήκα την πιστοποίηση της eurovent αλλά μάλλον αυτή είναι του προηγούμενου μοντέλου με το R410 φρέον http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1548592900.pdf

Πολύ καλές τιμές. 

Έχει και μεγάλη εξωτερική μονάδα για 9άρι (820x614x338), κατεβαίνει κ στους -30 άρα δεν θα κάνει πολλά defrost, είναι παντελώς αθόρυβο. 

Οπότε αφού υπάρχει τέτοια υποστήριξη από την αντιπροσωπία, θα το τόλμαγα. 

https://www.haieraircondition.gr/uploads/dawn/Haier- Dawn 09k Eurovent Certification.pdf

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CptBill είπε

thanks για την απαντηση. Εκτος εαν μου διαφευγει κατι, δεν εχω καταφερει να βρω κατι αντιστοιχα καλο με το fujitsu σε χαμηλοτερη τιμη. 

Μια μια προχειρη ερευνα εχουμε και λεμε ως εναλλακτικες προτασεις.

Το αρχικο σχεδιο ηταν το 7αρι ASYG07KGTA //// τιμη 800 ευρω. SCOP 6.4, SEER 8.52

Εναλλακτικα βλεπω τα:

Midea Ultimate Comfort //// τιμη 600 ευρω, SCOP 5.4, SEER 8.2 /// 19.5db ελαχιστος θορυβος

Fujitsu KM Series ASYG09KMTA, ////τιμη 650 ευρω, SCOP  5.3  SEER 7.4  ///   20db ελαχιστος θορυβος

Haier Dawn AS09DCAHRA //// τιμη απο 600-650 ευρω, SCOP   6.25 , SEER 8.5 //// 15db (?!!) ελαχιστος θορυβος. Την haier την φοβαμαι γιατι ειχα το tundra και αλλαχθηκε 2 φορες η εξωτερικη μοναδα λογο θορυβου. 

LG Ocean R32 PC09SQ.NSJ  //// τιμη γυρω στα 550 ευρω, SCOP δεν βρισκω για θερμη ζωνη, SEER 7 /// 19db ελαχιστος θορυβος

Οποιες επιπλεον προτασεις ευπροσδεκτες.

Μακριά από LG δεν ξέρουν να φτιάχνουν κλιματιστικά

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιστρέψουμε στο Fujitsu. 

Τώρα που έχουν ανέβει οι θερμοκρασίες , παρόλο που έχουν πέσει πολύ τα watts, η εξωτερική μονάδα παραμένει σε λειτουργία με πολλές στροφές στον ανεμιστήρα, 

Ως αποτέλεσμα κάνει θόρυβο. 

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Ο αδερφός μου (ο ψυκτικός θυμίζω), ισχυρίζεται ότι το κάνει τώρα που έχει ευχέρεια ώστε να δίνει υψηλό cop. Πράγματι στους 12C το COP σύμφωνα με το eurovent πάει στο 7,34 που είναι το μεγαλύτερο που έχω δει στα χαρτιά και δικαιολογεί πως συντηρεί τα 60τμ με μόλις 350Watts.  

9851240a2557b446ebc37cec6ff8837b.png

Εδώ σήμερα με +12 

και εδώ με +7. 

 

Το γεγονός αυτό, μαζί με τον θόρυβο της εσωτερικής μονάδας που δεν την λες αθόρυβη και την ευπάθεια στον πάγο (η fgeurope.gr δεν απάντησε ποτέ στο email μου), με κάνει να ρίξω ένα αστέρι ακόμα στο review στο skroutz παρόλο που έχει καταπληκτική απόδοση. https://www.skroutz.gr/account/products/reviews/378990

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 4 χρόνια χρήση κυρίως τους χειμερινούς μήνες,και αυτούς όχι πολύ εντατικά, ελάχιστα για ψύξη το καλοκαίρι, το LG prestige h09al έχει αρχίσει να διαλύεται. Πραγματικά δεν το περίμενα από ένα τόσο ακριβό μηχάνημα, οικονομικό μεν σχετικά αθόρυβο, αλλά έχουν αρχίσει  κυριολεκτικά και πέφτουν κομμάτια δεν ξέρω γιατί, υποθέτω λόγω της θερμοκρασίας... Είναι δυνατόν;;;; 

20190119_121626.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Το LG υπολόγισε ότι έχει SCOP στη θερμή ζώνη μεταξύ 4.90 και 5.2  .  Δεν βρήκα κάπου να το αναφέρουν αλλά στο λέω εμπειρικά ότι εκεί θα κυμαίνεται . Ενα normal δηλαδή SCOP . 

Απο και και πέρα LG και Samsung ούτε με κιάλια δεν θέλω να τις βλέπω . Το παρελθόν τους είναι γεμάτο προβλήματα και η εγγύηση που παρέχουν είναι αστεία (2 χρόνια η LG )  . 

Αν το κλιματιστικό που έχεις σκοπό να αγοράσεις προορίζεται και για θέρμανση  (κύρια πηγή) θα κοιτούσα αυτό που βγάζει το μεγαλύτερο SCOP  . Στην περίπτωση σου το Dawn . 
Πέρα απο αυτό η τιμή του για τέτοιο SCOP , SEER και τέτοια db καταλαβαίνεις ότι είναι value for money μεταξύ των άλλων επιλογών που πόσταρες . 

H εγγύηση είναι οκ. 5ετής σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης . Tα Midea και Fujitsu έχουν 3τή σε όλα τα μέρη. Επεκτάσιμη αυτόματα στα 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή αν γίνονται ετήσιες συντηρήσεις.

Σε αυτά τα λεφτά όσον αφορά την οικονομία στην κατανάλωση το θόρυβο και την εγγύηση είναι το πιο value for money . Να ξέρεις όμως , ότι δεν έχει ιονιστή ή έξτρα φίλτρα .  Έχει τα βασικά φίλτρα.Το μόνο που το κοντράρει είναι το 7άρι fujitsu με ίδιους στην ουσία συντελεστές απόδοσης άρα και οικονομία . Τιμές θορύβου πιο υψηλές μεν αλλά εξακολουθεί να είναι ένα αθόρυβο κλιματιστικό στην χαμηλή σκάλα  (21 db θερμανση , 19 db ψύξη) .Οτιδήποτε κάτω απο 22 db να το θεωρείς αθόρυβο για υπνοδωμάτιο .  Με μικρότερη εγγύηση  , πιο ακριβό αλλά με πιο compact εσωτερική μονάδα . 


Αν θες τη γνώμη μου πάρε ή το Fujitsu ή το Dawn . Δες τα και απο κοντά να δεις πως είναι . Ποιότητα πλαστικών μέγεθος κτλ . 

https://www.haieraircondition.gr/uploads/dawn/Haier- Dawn 09k Eurovent Certification.pdf

Κυριως για ψυξη θα χρησιμοποιειται. Στο επομενο 9μηνο θα μπει μια hitachi monoblock αντλια θερμοτητας στον εκει χωρο.

Λεω να το τολμησω με το Dawn. Καποιος πρεπει να γραψει κριτικη για αυτο το κλιματιστικο 😛

Εναλλακτικα κοιταω τα midea.

Κριμα που η LG εχει παρει το δρομο της samsung με τις καμμενες πλακετες. Καποτε ειχε value for money κλιματιστικα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, CptBill είπε

Λεω να το τολμησω με το Dawn. Καποιος πρεπει να γραψει κριτικη για αυτο το κλιματιστικο 😛

 

Το 12άρι έχει κριτικές (η 2η λίγο ότι να 'ναι) https://www.skroutz.gr/s/9524242/Haier-AS12DCAHRA-1U12JECFRA.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...