Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, guzel είπε

είναι πολύ φτωχό το manual του, πάντως δεν το έχει! Το αφαίρεσα, είχε ζευλωσει και μερικά (αυτά τα μεταλλικα - δε ξέρω πως λέγονται)

Του έχω δώσει 22 βαθμούς, ο χώρος έχει 21.5 και δουλεύει από 150 έως 650w :D:D:D:D

fins ή αλλιώς πτερύγια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, guzel είπε

Τώρα έχει κάτσει εδώ με 10 βαθμούς εξωτερική 

IMG-20190126-190056-2.jpg

IMG-20190126-185945.jpg

Αυτά είναι !!!!!!

Το λέω ισοπαλία !!!!😎

Επίσης 10C εξωτερική εδώ , ρύθμιση 22, μέσα στο σπίτι επίσης 21,5

P90126-191854-1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με  9 βαθμούς εξωτερική το 15ετιας  Panasonic CS-E15CKP

(προς απόσυρση με τον ζαβό συμπιεστή που ξεκινάει οπότε του έρθει) 

Με επίσης 22 C ρύθμιση.... 

Χάσμα Γενναιων.... 😂😂😂

 

 

 

 

IMG_20190126_194146-1632x3456.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά είναι . 

Την εποχή που το πήρα κόντραρε σε specs τα κραταιά mitsubishi heavy industries με πολύ καλή αντιπροσωπεία..... Γκρισιν Παπας (μας..αφησε χρόνους) 

Πριν 2 χρονια έσπασε ένα δοντάκι στην άκρη από τις Περσιδες....

Και τωρα παίζουμε στο manual.... 

IMG_20190126_200359-1632x3456.jpg.0e0a13443e8718eb6c21570daef0b3c1.jpg

Αν ξεκίναγε να δουλεύει και ο συμπιεστής από την αρχή και. όχι οπότε του καπνίσει... Καλα θα ήταν... 

Έφτασε η Ώρα του.. 😜

 

@guzel  για  αυτό με τις Περσιδες που αναφέρεις εννοείς ότι οι εσωτερικές κινούνται ανεξάρτητα δεξιά αριστερά...?

Κάτι αντίστοιχο είχε και το panasonic... 

 

IMG_20190126_201356__01-1632x3456.jpg

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Την εποχή που το πήρα κόντραρε σε specs τα κραταιά mitsubishi heavy industries με πολύ καλή αντιπροσωπεία..... Γκρισιν Παπας (μας..αφησε χρόνους) 

Πριν 2 χρονια έσπασε ένα δοντάκι στην άκρη από τις Περσιδες....

Και τωρα παίζουμε στο manual.... 

IMG_20190126_200359-1632x3456.jpg.0e0a13443e8718eb6c21570daef0b3c1.jpg

Αν ξεκίναγε να δουλεύει και ο συμπιεστής από την αρχή και. όχι οπότε του καπνίσει... Καλα θα ήταν... 

Έφτασε η Ώρα του.. 😜

@guzel  για  αυτό με τις Περσιδες που αναφέρεις εννοείς ότι οι εσωτερικές κινούνται ανεξάρτητα δεξιά αριστερά...?

Κάτι αντίστοιχο είχε και το panasonic... 

IMG_20190126_201356__01-1632x3456.jpg

Ναι αυτό. Το toyotomi δεν το είχε και πραγματικά είναι πολύ χρήσιμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, guzel είπε

Ναι αυτό. Το toyotomi δεν το είχε και πραγματικά είναι πολύ χρήσιμο!!!

Πράγματι είναι χρήσιμο ειδικά για μεγάλο χώρο αφού στέλνει τον αέρα σε μεγαλύτερη γωνία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το shorai στις περσιδες κανει παπαδες... Δε κανει μονο αυτο που συζητατε. Μαλλον ειναι το κορυφαιο στο τμημα του ανεμιστηρα (ειναι πολυ δυνατος απλα ειναι πιο φαρδυ και δε καταλαβαινεις την ενταση).

Οι περσιδες λοιπον αποτελουνται απο δυο τμηματα, Το καθε ενα ειναι πληρως ανεξαρτητο και κινειται με δικο του προγραμμα... Επισης μπορεις να κανεις swing μονο τις μεσα ή μονο τη κεντρικη περσιδα ή και ταυτοχρονα... 

Γενικα το μηχανημα με εχει ικανοποιήσει και εμενα... αυτο το τικ  το κανει και σε εμενα που και που τα πρωτα 5 λεπτα που δουλευει και αν ακουμπησω τη μοναδα σταματαει... Νομιζω φταιει οτι δεν ειναι πληρως επιπεδος ο τοιχος αλλα δεν ειμαι και βεβαιος.. Στο σαλονι βεβαια που το εχω δεν ακουω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Καλα το shorai στις περσιδες κανει παπαδες... Δε κανει μονο αυτο που συζητατε. Μαλλον ειναι το κορυφαιο στο τμημα του ανεμιστηρα (ειναι πολυ δυνατος απλα ειναι πιο φαρδυ και δε καταλαβαινεις την ενταση).

Οι περσιδες λοιπον αποτελουνται απο δυο τμηματα, Το καθε ενα ειναι πληρως ανεξαρτητο και κινειται με δικο του προγραμμα... Επισης μπορεις να κανεις swing μονο τις μεσα ή μονο τη κεντρικη περσιδα ή και ταυτοχρονα... 

Γενικα το μηχανημα με εχει ικανοποιήσει και εμενα... αυτο το τικ  το κανει και σε εμενα που και που τα πρωτα 5 λεπτα που δουλευει και αν ακουμπησω τη μοναδα σταματαει... Νομιζω φταιει οτι δεν ειναι πληρως επιπεδος ο τοιχος αλλα δεν ειμαι και βεβαιος.. Στο σαλονι βεβαια που το εχω δεν ακουω τιποτα.

Καλησπέρα, 

Στο έχουν βγάλει το άσπρο πλαστικό μέσα στην εσωτερική;

Δεν έχω καταλάβει ακόμη πως δουλεύουν οι περσίδες (air flow), ενώ τις φτιάχνω εκεί που θέλω παρατηρώ μετά από ώρα ότι δεν είναι εκεί που τις έβαλα και κόβουν βόλτες.

 

Το κλιματιστικό δεν κλείνει με τίποτα 😀. Τώρα 9 εξωτερική , εσωτερική 21.5 - 22 και έχει κάτσει στα 200w:

IMG-20190126-233210-2.jpg

Θεωρώ όμως ότι λείπει το iFeel, γιατί αν δώσεις μεγαλύτερη θερμοκρασία 25 πχ συσσωρεύεται ο αέρας πάνω και πιανει τη θερμοκρασία και ρίχνει στροφές με αποτέλεσμα να μη μπορείς να ανεβάσεις θερμοκρασία στον χώρο. Με iFeel το μηχάνημα θα ήταν τρέλα!!!

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυριο θα βαλω σκαλα και θα σου πω...

Με τις περσιδες ειναι λιγο περιεργα τα συμβολα αλλα εχουν λογικη και θα το καταλαβεις. οι δυο παυλες || παει να πει οτι και το δεξι τμημα και το αριστερο στελνουν ευθεια....... το συμβολο {| παει να πει οτι το αριστερο τμημα στελνει αριστερα και το δεξι ευθεια κτλ κτλ Το μονο που δεν εχω βρει ειναι η διαφορα του || με του - -  Αυτα για το air flow 

Για το swing εχει τεσσερεις λειτουργιες  πατας το ιδιο κουμπι για καθε λειτουργια και οταν κλεισει ο κυκλος ακους διπλο μπιπ αντι για μονο. Τελος το swing εξαρταται και που ειχες ρυθμισει το airflow δηλαδη εχει κινηση μερικων μοιρων σε σχεση με αυτο που εχεις ορισει στο airflow.

Επισης να ξερεις οτι επειδη το αγορασα απο αντιπροσωπεια και οχι κωτσοβολο ο μηχανικος που εκανε τη μελετη μου ειπε οτι εχει καλα προστατευμενη πλακετα.. Επειδη το κοιταξα θα σου πω οτι τουλαχιστον με ενα LG περσινο μοντελο ειναι η νυχτα με τη μερα.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Καλα το shorai στις περσιδες κανει παπαδες... Δε κανει μονο αυτο που συζητατε. Μαλλον ειναι το κορυφαιο στο τμημα του ανεμιστηρα (ειναι πολυ δυνατος απλα ειναι πιο φαρδυ και δε καταλαβαινεις την ενταση).

Οι περσιδες λοιπον αποτελουνται απο δυο τμηματα, Το καθε ενα ειναι πληρως ανεξαρτητο και κινειται με δικο του προγραμμα... Επισης μπορεις να κανεις swing μονο τις μεσα ή μονο τη κεντρικη περσιδα ή και ταυτοχρονα... 

Γενικα το μηχανημα με εχει ικανοποιήσει και εμενα... αυτο το τικ  το κανει και σε εμενα που και που τα πρωτα 5 λεπτα που δουλευει και αν ακουμπησω τη μοναδα σταματαει... Νομιζω φταιει οτι δεν ειναι πληρως επιπεδος ο τοιχος αλλα δεν ειμαι και βεβαιος.. Στο σαλονι βεβαια που το εχω δεν ακουω τιποτα.

Το panasonic έχει ανεξάρτητες πέρσιδες με κατάκορυφη κίνηση (swing ή σε σταθερη θέση) (εξωτερικές) και οριζόντια ( swing ή σε σταθερη θέση )(εσωτερικές)  

πριν 15 χρονια (φαίνεται και στην φώτο του χειριστηριου) .....πολύ μπροστά.....

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, guzel είπε

Τώρα έχει κάτσει εδώ με 10 βαθμούς εξωτερική 

IMG-20190126-190056-2.jpg

IMG-20190126-185945.jpg

Ερωτηση, εφοσον η θερμανση γινεται με AC, ο Siemens ψηφιακος θερμοστατης εχει καποια χρηση περα απο το να λειτουργει σαν θερμομετρο? Ρωταω γιατι δθαβαζω για εξυπνους θερμοστατες κτλπ αλλα απ' οτι καταλαβαινω εχουν νοημα μονο αμα εχεις θερμανση με σωματα με πετρελαιοή ή ΦΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ερωτηση, εφοσον η θερμανση γινεται με AC, ο Siemens ψηφιακος θερμοστατης εχει καποια χρηση περα απο το να λειτουργει σαν θερμομετρο? Ρωταω γιατι δθαβαζω για εξυπνους θερμοστατες κτλπ αλλα απ' οτι καταλαβαινω εχουν νοημα μονο αμα εχεις θερμανση με σωματα με πετρελαιοή ή ΦΑ

Όχι τον χρησιμοποιώ μόνο για να βλέπω τη θερμοκρασία του χώρου καθώς είναι στη μέση ακριβώς του σπιτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τα a/c γνωμη μου ειναι οτι βγαζουνε πολυ χειροτερη θερμανση απο καλοριφερ/ir heaters

αλλα εχω παθει πλακα απο το mitsubishi που εβαλα το καλοκαιρι σε λιγη ωρα το κανει φουρνο(γι αυτο μαλλον εκανε 1000ευρω το 9000btu)...

Μολις το κλεισεις βεβαια γινετε παγακι αμεσως δεν κραταει η ζεστη οπως απο τα καλοριφερ..

Εντυπωσιακο καμια σχεση με το παλιο που ειχα χαωδης διαφορα στη θερμανση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...